حکومت ها قبل از ظهور

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکومت ها قبل از ظهور

سلام
چند سال پیش در رادیو حدیثی شنیدم با این مضمون که در زمان غیبت امام زمان هر کسی ادعا کند که می تواند حکومت اسلامی را بچرخاند خداوند او را چند سالی به روی کار آورده و به او اثبات می کند که
ادعایی پوچ بیش تر نداشته

آیا هم چین حدیثی وجود داره ؟؟؟؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

seyed saeed;829872 نوشت:
سلام
چند سال پیش در رادیو حدیثی شنیدم با این مضمون که در زمان غیبت امام زمان هر کسی ادعا کند که می تواند حکومت اسلامی را بچرخاند خداوند او را چند سالی به روی کار آورده و به او اثبات می کند که
ادعایی پوچ بیش تر نداشته

آیا هم چین حدیثی وجود داره ؟؟؟؟

سلام وعرض ادب محضر شما
اگر متن دقیق حدیث یا منبع آنرا می دانستید بهتر می شد نظر داد. ولی اگر با توجه به مضمون این سخن بخواهیم. بررسی کنیم. درست به نظر نمی رسد.
چون هرکسی شایستگی حکومت ندارد. ودر زمان غیبت با توجه به ادله ای که وجود دارد. کسی که فقیه وعالم به زمان بوده ودر عین حال دارای ایمانی است، حریص به دنیا نمی شود می تواند حکومت کند. نه هر کسی.
از طرف دیگر کار حکومت وحاکم با حقوق مردم، جان وآبروی آنهاست. وخداوند اگر بخواهد هر کسی را به صرف ادعا بر مسند امور بنشاند. تا عدم توان ولیاقتش ثابت شود. امور مردم را بادست خود به غیر اهل آن سپرده است. که با حکمت الهی نمی سازد. لذا چنین سخنانی درست به نظر نمی رسد. مگر اینکه حدیث بصورت کامل ودقیق در دست انسان باشد. چون در احادیث ظرافتهایی وجود دارد که باید مورد دقت قرار گیرند.

seyed saeed;829872 نوشت:
ادعایی پوچ بیش ت

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام
همچین حدیثی رو من هم دیدم(اما با قید اسلامی خیر شایدم باشد نمی دانم) اینکه هر صاحب ایده ایی حکومت می کند تا بعد از ظهور کسی ادعای ایده نداشته باشد که اگر من بودم اینچنین حکومت می کردم(این رو فعلا نقل به مضمون می کنم تا روایت و کتاب رو نقل کنم ان شاء الله )

قابل توجه کاربران این یک بحث است و تا روشن شدن و نتیجه بحث شکیبا باشید و نتیجه گیری نکنید
سپاس

رستگاران;832740 نوشت:
اینکه هر صاحب ایده ایی حکومت می کند تا بعد از ظهور کسی ادعای ایده نداشته باشد که اگر من بودم اینچنین حکومت می کردم(این رو فعلا نقل به مضمون می کنم تا روایت و کتاب رو نقل کنم ان شاء الله )

چنین مضمونی بله داریم. بنده هم اگر عین متن را پیدا کردم بیان می کنم.

کریم;832731 نوشت:
از طرف دیگر کار حکومت وحاکم با حقوق مردم، جان وآبروی آنهاست. وخداوند اگر بخواهد هر کسی را به صرف ادعا بر مسند امور بنشاند. تا عدم توان ولیاقتش ثابت شود. امور مردم را بادست خود به غیر اهل آن سپرده است. که با حکمت الهی نمی سازد. لذا چنین سخنانی درست به نظر نمی رسد. مگر اینکه حدیث بصورت کامل ودقیق در دست انسان باشد. چون در احادیث ظرافتهایی وجود دارد که باید مورد دقت قرار گیرند.

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

استاد گرامی با احترام به استدلالتان حکیم کار عبث نمی کند و خداوند حکیم بر اساس حکمتش امور را تدبیر می کند خدا در بهشت درخت ممنوعه قرار داد و ادم و حوا (ع) از ان خوردند ابلیس را زنده نگهداشت با انکه می دانست که او چه فتنه هایی می کند
و حکومت را بدست ابوبکر و عمر و عثمان داد با انکه امیرالمومنین(ع) اگر می خواست و خواست خداوند متعال بود قطعا حکومت به دست امیرالمومنین(ع) می افتاد و دلایل دیگر

در اینجا سوال مطرح می شه با این دلایل چطور خدا نخواهد که صاحب حکومت و ایده قبل از قیام حضزت قائم(عج) روی کار بیاید؟

رستگاران;832750 نوشت:
استاد گرامی با احترام به استدلالتان حکیم کار عبث نمی کند و خداوند حکیم بر اساس حکمتش امور را تدبیر می کند خدا در بهشت درخت ممنوعه قرار داد و ادم و حوا (ع) از ان خوردند ابلیس را زنده نگهداشت با انکه می دانست که او چه فتنه هایی می کند

سلام وعرض ادب
ما قانون ابتلاء وامتحان داریم. مواردی که شما فرمودید، از باب ابتلاء است. وآیه 155 سوره بقره وبرخی آیات دیگر هم به آن اشاره دارند. وبا موضوع بحث نباید این مساله اشتباه گرفته شود.
ابتلاء برای امت هم هست. با این توضیح:

رستگاران;832750 نوشت:
و حکومت را بدست ابوبکر و عمر و عثمان داد با انکه امیرالمومنین(ع) اگر می خواست و خواست خداوند متعال بود قطعا حکومت به دست امیرالمومنین(ع) می افتاد و دلایل دیگر

خداوند متعال با دهها وصدهها دلیل برلکه بیش از 1000 دلیل (که علامه حلی کتابی تحت عنوان الفین که مشتمل بر 2000 دلیل در اثبات حقانیت امام علی علیه السلام است. نوشته اند.) حقانیت امیرالمومنین علیه السلام رابرای خلافت بیان کرده بود. حال مردم ایشان را رها کرده وبه ابوبکر وعمر روی آدند. وبا آنها بیعت کردند. چه ربطی به خدا دارد؟ ما که معتقد به جبر نیستیم. که بگیم، انسان هیچ اختیاری ندارد. در اینجا هم امت بودند که امتحان بدی دادند. وحق را رها کرده وبه باطل چسبیدند.

رستگاران;832750 نوشت:
در اینجا سوال مطرح می شه با این دلایل چطور خدا نخواهد که صاحب حکومت و ایده قبل از قیام حضزت قائم(عج) روی کار بیاید؟

طبق آنچیزی که پرسشگر اول بیان داشته بودند. درست نیست. که هر کس ادعا کرد می تواند اسلام را پیاده کند. حاکم بر جامعه شود. ولی اینطور هم نیست که خداوند به اجبار انسان شایسته قرار دهد. بلکه راه را نشان می دهد. وبه خود مردم بستگی دارد که دنباله رو شاه باشند. یا امام خمینی(ره)، حکومت مشروع انتخاب کنند. یا نامشروع وطاغوت.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

کریم;832755 نوشت:
سلام وعرض ادب
ما قانون ابتلاء وامتحان داریم. مواردی که شما فرمودید، از باب ابتلاء است. وآیه 155 سوره بقره وبرخی آیات دیگر هم به آن اشاره دارند. وبا موضوع بحث نباید این مساله اشتباه گرفته شود.
ابتلاء برای امت هم هست. با این تو

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
در بحث ابتلاء من به این رسیدم که خداوند حکیم بر اساس حکم و تدبیرش مردم را ابتلاء می کند که این ابتلاء برای عده ای با سختی و عده ایی دیگر با راحتی استخب اگر این نتیجه درست باشد
در امتداد ان می شود ابتلا به حق و باطل

کریم;832755 نوشت:
خداوند متعال با دهها وصدهها دلیل برلکه بیش از 1000 دلیل (که علامه حلی کتابی تحت عنوان الفین که مشتمل بر 2000 دلیل در اثبات حقانیت امام علی علیه السلام است. نوشته اند.) حقانیت امیرالمومنین علیه السلام رابرای خلافت بیان کرده بود. حال مردم ایشان را رها کرده وبه ابوبکر وعمر روی آدند. وبا آنها بیعت کردند. چه ربطی به خدا دارد؟ ما که معتقد به جبر نیستیم. که بگیم، انسان هیچ اختیاری ندارد. در اینجا هم امت بودند که امتحان بدی دادند. وحق را رها کرده وبه باطل چسبیدند.

که در حکومت خلفا شد ابتلاء به باطل در حکومت امام علی(ع) و امام حسن(ع) شد ابتلاء به حق و امام حسین(ع) حق و باطل با هم و همین طور در سیره امامان(ع) این روند بوده با ولایت عهدی امام رضا(ع)(هرچند در ظاهر) و تولد پنهانی امام زمان(عج) این ابتلائات گوناگون وجود داشته
حال با این شرایط مختلف ابلاء اگر بگوییم که با شرایطی هر حکومتی می آید روی کار(هر صاحب ایده ای) اشتباه خواهد بود؟

اینکه خدا این اجازه رو می دهد خلاف حکمت نمی بینم چون اگر خدا می خواست همه امت واحد می شدیم و این عدم خواست خدا مخالف حکمت است؟

کریم;832755 نوشت:
طبق آنچیزی که پرسشگر اول بیان داشته بودند. درست نیست. که هر کس ادعا کرد می تواند اسلام را پیاده کند. حاکم بر جامعه شود. ولی اینطور هم نیست که خداوند به اجبار انسان شایسته قرار دهد. بلکه راه را نشان می دهد. وبه خود مردم بستگی دارد که دنباله رو شاه باشند. یا امام خمینی(ره)، حکومت مشروع انتخاب کنند. یا نامشروع وطاغوت.

خب تو پست پرسشگر گرامی بحث اسلام هست که اختصاص می دهد. و انشاء الله با قرار گیری حدیث مطروحه بحث روشن تر می شود.

اما به طور کلی اگر بخواهم بگویم آیا خدا با حکومت حقه هم امت رو امتحان می کند؟
اینکه با وجود دادن یک نعمت باز مردم از ان نعمت عبور می کنند و به اصطلاح اولی را انتخاب می کنند یا خیر؟

اللهم عجل لولیک الفرح
یا حق[/]

رستگاران;832771 نوشت:
حال با این شرایط مختلف ابلاء اگر بگوییم که با شرایطی هر حکومتی می آید روی کار(هر صاحب ایده ای) اشتباه خواهد بود؟

سلام وعرض ادب
تفسیر که حضرتعالی داشتید. نوعی جبرگرایی بود. وهمه چیز به خدا محول شد بود. د رتبیین چنین اموری به برخی اصول مثل این آیه شریفه باید توجه داشت. لایغیرالله ما بقوم حتی یغیّروا ما بأنفسهم، با توجه به این آیه شریفه وآیات دیگری که در همین زمبنه وجود دارد. اگر مردم به حاکم ظالمی مبتلاء می شوند. ویا شرایط بدی مثل بلاهای عمومی پیش می آید. خود مقصر هستند. ونتیجه عمل خودشان می باشد.
در دوران غیبت هم اگر مردم اصلاح شدند. وموانع ظهور را از بین بردند. که عمده آن به عمل وکردار آنها بر می گردد. راه هموار می شود. والا دچار حکام جور خواهند شد. وآنچه هم در طول تاریخ بوده است. بیشتر حکومت جبابره وحکام جور بوده است. نه اینکه اینطور باشد. که اهل حق وکسانی هم که صالح هستند. ومدعی حکومت براساس دین می باشند. توانسته باشند. حکومت بدست گرفته باشند. وانقلاب ایران هم از نوادر است.
وآنچه در حقیقت وقوع یافته است. هر صاحب ایده ای بر سرکار نیامده است. در حالی که در طوال تاریخ خیلی ها بودند که دنبال اصلاح بودند. از جمله علماء ولی نتوانستند حکومت را بدست بگیرند.

رستگاران;832771 نوشت:
اینکه خدا این اجازه رو می دهد خلاف حکمت نمی بینم چون اگر خدا می خواست همه امت واحد می شدیم و این عدم خواست خدا مخالف حکمت است؟

این عین حکمت است. وخلاف آن حکمت نبود.چرا؟
چون خدا انسانی خلق کرده با توان اختیار، که در سرنوشت خود تاثیر گذار است. اما اگر خدا می خواست همه مومن باشند. این اجباری بود. نه اینکه با خواست خود چنین می شدند. ودر این صورت نیازی به انسان نبود. چون فرشته ها از قبل بودند. وتمام هنر انسان به این است که با امکان خلاف ومسیر غلط در مسیر درست قدم بردارد.

رستگاران;832771 نوشت:
ما به طور کلی اگر بخواهم بگویم آیا خدا با حکومت حقه هم امت رو امتحان می کند؟
اینکه با وجود دادن یک نعمت باز مردم از ان نعمت عبور می کنند و به اصطلاح اولی را انتخاب می کنند یا خیر؟

بله.
در حکومت حقه هم برخی از اول در مقابل آن می ایستند. وبرخی در وسط راه بر می گردند. ونمونه آن همین انقلاب اسلامی است. که بزرگانی در طول این 37سال از امتحان ردّ شدند. در حکومت حقه هم استقامت وبقاء بر مسیر حق مهم است.
موضوع قفل شده است