جمع بندی نحوه ی رعایت حجاب در خانواده ای که چندان اعتقادی به آن ندارند

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نحوه ی رعایت حجاب در خانواده ای که چندان اعتقادی به آن ندارند

سلام. من یه سوالی برام پیش اومده...
راستش من یه دختر۱۹ ساله ام تو خانواده ای هم زندگی میکنم که کسی حجاب نمیزاره (به جز یکی از خاله هام!)البته معمولی هم هستن نه اینکه خیلی بی حجاب و از این چیزا...ولی من این روزا احساس میکنم باید در جمع های خانوادگی هم که نامحرم ها حضور دارن حجاب داشته باشم و این بدون حجاب بودن کمی آزارم میده البته اینم بگم که اطرافیانم اصلا به چشم بد نگاه نمیکنن این فقط یه احساس درونیه که دوست دارم حجاب داشته باشم ولی سوالم اینه که همین که یه شال بزارم فعلا واسه شروع کار کافیه؟(البته ممکنه یکم از موهام هم دیده بشه آخه اگرم هم شال رو جوری بذاری که موهات هم دیده نشه واقعا آدم یه شکل بدی میشه ) آخه چادر هم اصلا دوست ندارم چون به نظرم فلسفه ی حجاب کاهش جلب توجه در مقابل نامحرمه نه اینکه صرفا یک تار مو هم دیده نشه...دوستان شما چی فکر میکنید؟ من واقعا نمیدونم باید از کجا شروع کنم واسه حجاب گذاشتن...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

Zahra.n;828727 نوشت:
راستش من یه دختر۱۹ ساله ام تو خانواده ای هم زندگی میکنم که کسی حجاب نمیزاره (به جز یکی از خاله هام!)البته معمولی هم هستن نه اینکه خیلی بی حجاب و از این چیزا...ولی من این روزا احساس میکنم باید در جمع های خانوادگی هم که نامحرم ها حضور دارن حجاب داشته باشم و این بدون حجاب بودن کمی آزارم میده البته اینم بگم که اطرافیانم اصلا به چشم بد نگاه نمیکنن این فقط یه احساس درونیه که دوست دارم حجاب داشته باشم ولی سوالم اینه که همین که یه شال بزارم فعلا واسه شروع کار کافیه؟(البته ممکنه یکم از موهام هم دیده بشه آخه اگرم هم شال رو جوری بذاری که موهات هم دیده نشه واقعا آدم یه شکل بدی میشه ) آخه چادر هم اصلا دوست ندارم چون به نظرم فلسفه ی حجاب کاهش جلب توجه در مقابل نامحرمه نه اینکه صرفا یک تار مو هم دیده نشه...دوستان شما چی فکر میکنید؟ من واقعا نمیدونم باید از کجا شروع کنم واسه حجاب گذاشتن...

با عرض سلام و ادب خدمت شما و همه اسک دینی های عزیز
لازم است بخاطر تصمیمی که گرفته اید که حجاب خود را بهتر نمایید شما را تحسین نمایم و البته شما نیز به خاطر این توفیق خداوند عزیز را بسیار شاکر باش.
اینکه شما در خانواده ای هستید که حجاب را در مقابل با نامحرم رعایت نمی کنند و یا حجاب ضعیفی دارند و بخواهید حجاب خوبی داشته و رعایت نمایید کار راحتی نیست اما کار بسیار بزرگی است که پاداش فراوانی هم دارد و ثمرات و فواید دنیوی و اخروی برای شما خواهد داشت و بدانید که طبق آیات قرآن خداوند شما را یاری خواهد داد چرا که شما نیز خداوند را یاری می دهید :
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ ﴿محمد/۷﴾

1 . اولین کاری که باید انجام دهید این است که حدود پوشش اسلامی را رعایت نمایید(حد واجب) می دونید چرا ؟ چون اگر بعد از مطالعات خود حجاب خود را کامل نمایید خود را بخاطر آن زمان از دست رفته که حجاب مناسبی نداشتید و البته گناهی که مرتکب شده اید مذمت خواهید نمود.
2 . آگاهی و شناخت خود را در زمینه حجاب تکمیل نمایید.و از ثمرات و فواید آن اطلاعات کافی را بدست آورید.
3 . حجاب را برای خود درونی و باور قلبی نمایید.
4 .در عین رعایت حجاب برخورد بسیار مناسب و خوب همراه با مهربانی و کمک و خوشرویی داشته باشید.
5. تلقین مثبت نمایید : بدونید شما با رعایت حجاب زیباتر می شوی
6 . از رنگ بندی مناسب و البته غیر محرک استفاده نمایید.
7 . در ابتدا کار سخت میباشد چرا که اطرافیان شما را با حالت قبلی شما دیده بودند و انتظارشون همون حالت هست ولی به مرور زمان و با صبر و متانت شما برخورد ها اصلاح شده و حتی با مهربانی و کمک و برخورد مناسب شما جذب شما و حجابتون می شوند.البته خاله شما کا را راحت کرده است چرا که این سد را شکسته است.
8. آنچه شما را بیشتر اذیت می کند فکر و خیال خود شماست که مثلا در مورد شما چه می گویند و یا چطور قضاوت می کنند نسبت به اینگونه افکار بی تفاوت باشید چرا که شما اهداف بسیار مهمتر و مقدستری دارید که نباید بخاطر قضاوت و یا فکر دیگران تغییری در آنها دهید مطمئن باشید در اندک زمانی پوشش شما مورد پذیرش واقع شده و از حساسیتها کاسته می شود.
9 . از بحث و جدل با افراد پرهیز نمایید و اگر حرفی زدن اهمیتی ندهید چرا که واکنش های شما ممکن است زمینه تمسخر شما را بیشتر فراهم نماید.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

[="Navy"]به خواسته دلت توجه كن
مطمئن باش از سمت خداست
در ضمن هر وقت خواستي با حجاب بشي كامل با حجاب بشو
حجاب كم و زياد نداره
[/]

سلام

اولین نکته این است که خود شناسی اصلی ترین راهکار دوری از گناهه

یعنی انسان با شناخت خود و یافتن بیماری های روحی و اعتقادی خود، می تواند، با امداد الهی، به درمان و اصلاح خود بپردازد

و به تدریج، از هرگونه فریفته شدن توسط شیطان جلوگیری نماید.

بنابراین، اولین گام برای مبارزه با شیطان، خود شناسی و یافتن راه های نفوذ شیطان به فرد می باشد.

به عبارتی دو راه اصلی و شاهراه برای دوری از گناه؛

1- اولویت قرار دادن دشمن شناسی؛

یعنی به این درک دست یابیم که شیطان دشمن آشکار ماست و راه‎های حمله او را بشناسیم

و برای مقابله با آن، مجهز به سلاح‎های لازم و متناسب گردیم.

2- سعی اصلی ما بر این باشد که در شرایط گناه قرار نگیریم

و در صورتی که از روی جهل و غفلت مرتکب گناه شدیم، پس از توبه از انجام آن،

تمام اسباب و وسایلی را که شرایط انجام فعل گناه را برای ما به وجود آورده از میان برداریم.

بنابراین دوست خوب و گرامی:

اعتماد به نفس خودت را تقویت کن و از امدادهای الهی که قطعاً در این راه از آنها بهره مند میشی نهایت استفاده را ببر

Zahra.n;828727 نوشت:

من این روزا احساس میکنم باید در جمع های خانوادگی هم که نامحرم ها حضور دارن حجاب داشته باشم و این بدون حجاب بودن کمی آزارم میده ...
این فقط یه احساس درونیه که دوست دارم حجاب داشته باشم ...

دوست عزیز:

چراغ خوف و ترس از خدا در شما روشن شده پس نورش فقط به وسیلۀ خودت بیشتر میشه

باید توانایی و قدرت خودت رو در رفتار و گفتار دیگران بسنجی . اگه آدمی هستی که حرف دیگران برات مهم نیست که هیچ , کارت خیلی آسونه

اما اگه مهمه , به اندازه ای که خودت هستی قدم بردار

لا یُکَلِّفُ الله نفساً الّا وُسعَها

خداوند به هرکسی به اندازۀ توانش تکلیف میده . پس قدم به قدم جلو برو و همه ی جوانب رو در نظر بگیر و مطمئن باش از اینکه

هدف بزرگی انتخاب کردی پس سعی کن از شرایط سخت و ناامید کننده خودت رو دور نگه داری

ما هم واست دعا می کنیم . موفق باشی

جمع بندی:

سوال:

پاسخ :

با عرض سلام و ادب خدمت شما و همه اسک دینی های عزیز
لازم است بخاطر تصمیمی که گرفته اید که حجاب خود را بهتر نمایید شما را تحسین نمایم و البته شما نیز به خاطر این توفیق خداوند عزیز را بسیار شاکر باش.
اینکه شما در خانواده ای هستید که حجاب را در مقابل با نامحرم رعایت نمی کنند و یا حجاب ضعیفی دارند و بخواهید حجاب خوبی داشته و رعایت نمایید کار راحتی نیست اما کار بسیار بزرگی است که پاداش فراوانی هم دارد و ثمرات و فواید دنیوی و اخروی برای شما خواهد داشت و بدانید که طبق آیات قرآن خداوند شما را یاری خواهد داد چرا که شما نیز خداوند را یاری می دهید :
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ أَقْدَامَكُمْ ﴿محمد/۷﴾

1 . اولین کاری که باید انجام دهید این است که حدود پوشش اسلامی را رعایت نمایید(حد واجب) می دونید چرا ؟ چون اگر بعد از مطالعات خود حجاب خود را کامل نمایید خود را بخاطر آن زمان از دست رفته که حجاب مناسبی نداشتید و البته گناهی که مرتکب شده اید مذمت خواهید نمود.
2 . آگاهی و شناخت خود را در زمینه حجاب تکمیل نمایید.و از ثمرات و فواید آن اطلاعات کافی را بدست آورید.
3 . حجاب را برای خود درونی و باور قلبی نمایید.
4 .در عین رعایت حجاب برخورد بسیار مناسب و خوب همراه با مهربانی و کمک و خوشرویی داشته باشید.
5. تلقین مثبت نمایید : بدونید شما با رعایت حجاب زیباتر می شوی
6 . از رنگ بندی مناسب و البته غیر محرک استفاده نمایید.
7 . در ابتدا کار سخت میباشد چرا که اطرافیان شما را با حالت قبلی شما دیده بودند و انتظارشون همون حالت هست ولی به مرور زمان و با صبر و متانت شما برخورد ها اصلاح شده و حتی با مهربانی و کمک و برخورد مناسب شما جذب شما و حجابتون می شوند.البته خاله شما کا را راحت کرده است چرا که این سد را شکسته است.
8. آنچه شما را بیشتر اذیت می کند فکر و خیال خود شماست که مثلا در مورد شما چه می گویند و یا چطور قضاوت می کنند نسبت به اینگونه افکار بی تفاوت باشید چرا که شما اهداف بسیار مهمتر و مقدستری دارید که نباید بخاطر قضاوت و یا فکر دیگران تغییری در آنها دهید مطمئن باشید در اندک زمانی پوشش شما مورد پذیرش واقع شده و از حساسیتها کاسته می شود.
9 . از بحث و جدل با افراد پرهیز نمایید و اگر حرفی زدن اهمیتی ندهید چرا که واکنش های شما ممکن است زمینه تمسخر شما را بیشتر فراهم نماید.

اما راهکارهای درونی کردن حجاب :
در دو حيطه بايد تلاش شود. يكي در حوزه مباني نظري و ديگر در حوزه عمل و رفتار:
1. در حوزه مباني نظري؛ در صورتي كه تاكنون درباره اهميت حجاب و فلسفه آن و آثار مثبت آن مطالعه كافي نداشته ايد و يا اگر مطالعه داشته ايد ولي هنوز قانع نشده ايد و يا شبهاتي در اين زمينه داريد، بايد به مطالعه دقيق، گسترده و عميق اين موضوع مهم همت گماريد و مباني نظري لزوم و ضرورت حجاب، فلسفه حجاب و آثار آن از نظرگاه هاي مختلف و از جمله از نظر ديني و اخلاقي (كه مهمترين آن هم هست) مورد دقت و مطالعه قرار داده و به شناخت كافي در اين زمينه دست يابيد. زيرا شناخت گام نخست براي عمل و پاي بندي به آن است. البته بايد اين شناخت به باور قلبي منجر شود و از سطح انديشه و تفكر به پيوند قلبي و عقد باطني بيانجامد. زيرا بسياري از افراد علم و آگاهي خوبي نسبت به موضوعي دارند ولي عملا پاي بند دانش خود نيستند و برخلاف آن عمل مي كنند و آن به خاطر باور نداشتن است و منتج نبودن علم به باور است.
بنابراين در اين زمينه مطالعات خود را عميق تر نماييد و به خصوص از زبان قرآن و آيات و روايات به بررسي موضوع حجاب بپردازيد. ضمنا مطالعه سيره ائمه اطهار(ع) و به خصوص سيره حضرت زهرا(س) و حضرت زينب(س) و يا ديگر زنان پاكدامن مي توانند نقش به سزايي در اين شناخت داشته باشد
مطالعه کتاب فلسفه حجاب شهید مطهری را فراموش نکنید.
2. در حوزه عمل و رفتار پس از روشن شدن مباني نظري و فلسفه حجاب و يا به همراه بررسي اين موضوع و كسب شناخت مي توانيد به موارد و راهكارهاي زير توجه نموده و آنها را عملي سازيد.
الف. با افرادي كه به اين موضوع كم توجهي مي كنند و رفتارشان تطابقي با ملاك هاي صحيح ندارد كمتر رفت و آمد كنيد مگر به قصد اينكه بخواهيد و بتوانيد روي آنها تأثير مثبت بگذاريد.
ب. با افرادي رابطه دوستانه و صميمانه اي داشته باشيد كه به موضوع حجاب به اندازه كافي و حتي بيش از خودتان توجه مي كنند و به آن اهميت مي دهند و در رعایت حجاب كوشا هستند.
ج. به آثار منفي و پيامدهاي ناگوار بدحجابي به خوبي بيانديشيد و براي خودتان آنها را برجسته كنيد.
د. درباره آثار مثبت حجاب خوب تفكر كنيد و حتي با دوستان خود در اين زمينه گفتگو كنيد و ارزش آن را هر روز به خود تذكر دهيد.
ه. در انتخاب هم اتاقي ها و هم كلاسي ها و هم درسي هاي خود دقت فرماييد مبادا با افرادي هم اتاق شويد كه به اين موضوع مهم بي توجهي مي كنند و بي بند بار هستند.
و. با حضور در جلسات مذهبي و اخلاقي و رفتن به مکانهای مذهبی به تقويت باورهاي ديني و اخلاقي تان اقدام نماييد.
ز. نمازهاي شبانه روز خود را اول وقت و حتي المقدور به جماعت بخوانيد.
ح. به تمسخرها و سرزنش هاي افراد بي بند و بار كه حجاب را به مسخره مي گيرند و يا گوشه و كنايه مي زنند بي توجه باشيد و به خداوند متعال و هستي بخش جهان متكي بوده و از او استمداد كنيد و خود را وامدار ائمه اطهار و حضرت زهرا(س) بدانيد.
یونس بن عبدالرّحمان - که یکی از یاران صدیق و از وکلای امام صادق، امام کاظم و امام رضا علیهم السلام بود - روزی به مجلس پُر فیض حضرت ابوالحسن، امام موسی بن جعفر علیهما السلام وارد شد.
امام علیه السلام پس از مذاکراتی، ضمن موعظه هائی گوناگون به او فرمود: ای یونس! با مردم مدارا کن؛ و هرکسی را به اندازه معرفت و شعورش با وی صحبت کن.
یونس اظهار داشت: ای مولایم! مردم مرا به عنوان بی دین و زندیق خطاب می کنند.
امام علیه السلام فرمود: گفتار مردم نباید در روحیّه و افکار تو تأثیر بگذارد، چنانچه در دستان تو جواهرات باشد و مردم بگویند که سنگ ریزه است؛ و یا آن که در دست هایت سنگ ریزه باشد و بگویند که جواهرات در دست دارد، این گفتار هیچ گونه سود و یا زیانی برای تو نخواهد داشت.** بحارالأنوار: ج 2، ص 66، ح 6.**
ط. هر روز به خود تلقين كنيد «حجاب بهترين ارزش براي يك زن مسلمان است و چيزي است كه باعث خرسندي و خوشحالي خداي متعال و اولياي الهي و به ويژه حضرت زهرا(س) مي شود » و كسب رضايت آنان از هر چيز ديگر بهتر و شايسته تر است.
اميد است با بيان آنچه ذكر شد بتوانيد در راه دروني كردن حجاب موفق باشيد.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

موضوع قفل شده است