اختلال دزدی كردن تكانه ای

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اختلال دزدی كردن تكانه ای

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام
من یه دختر خاله ی 11 ساله دارم که دو تا داداش 30 ساله و 25 ساله داره.از وقتی که بچه تر بود مثلا 7-8 سالش که بود وقتی میومد خونمون که بهش درسشو یاد بدم، همیشه توی وسایلش چیزایی پیدا میکردم که خودش میگفت دوستاش بهش دادن.مثلا تراش، مداد، پاک کن و ...

ولی من متوجه میشدم که خودش بدون اجازه اون وسایل رو برداشته.واسه همین توی لفافه بهش میگفتم که وسایل دوستاشو ببره پس بده

الان بعد از گذشت چند سال هممون حس میکنیم دوباره داره اون اتفاقات تکرار میشه.مثلا وقتی میاد خونه ما؛ ممکن نیس بعد از رفتنش چیزی گم نشه
از انگشتر و کیف پول گرفته تا حتی لوازم آرایشی!!

چند وقت پیش شنیدم که مادربزرگم به مامانم داشت میگفت چند بار یه مقدار پول گذاشته بوده لای قرآنش، وقتی برگشته دیده نیس و تاکید میکرد که اینجا به جز دخترخالم کس دیگه ای نبوده

از اونجایی که به مامانش نمیتونیم این مشکلشو بگیم چون خیلی خیلی ناراحت میشه و ممکنه برخورد خوبی نداشته باشه
و دخترخالم منو خیلی قبول داره و کارامو تقلید میکنه ( 20 سالمه) ، مامانم پیشنهاد داد که من این مشکلو حل کنم ولی منم نمیدونم چیکار میتونم بکنم که مفید باشه و حل بشه

لطفا راهنماییم کنید
ممنونم

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام خدمت شما خواهر محترم
ممنون از اعتمادتو به اين مركز
بزرگوار پاسخ سؤال شما را در قالب نكات زير بيان مي كنم:
1- علل دزدي: دزدي مي تواند علل مادي، جسمي، روان شناختي (مانند تقويت ها و يادگيري مشاهده اي)، اجتماعي، مشكل اخلاقي (مانند حسادت و تكبر، خودبرتربيتي) و اختلال رواني، داشته باشد.
2- محروميت مادي و رفاهي: در خانواده هايي محرميت شديد رفاهي و تغذيه اي وجود دارد و معنويت كم رنگ است ممكن است كودكان با دزدي نيازهاي رفاهي و خوراكي و پوشاكي و وسائل مورد نياز خود را رفع كنند.
3- محروميت عاطفي و معنوي: در برخي از خانواده ها علاوه بر محروميت مادي، محروميت عاطفي و معنوي هم وجود دارد. ممكن است خانواده از نظر اقتصادي مشكلي نداشته باشند ولي چون روابط خانوادگي سرد است و يا والدين خساست مالي دارند ممكن است كودك براي رفع نيازهاي مادي و عاطفي و اضطراب هاي خود رو به سرقت آورد و با خريد مشتهيات و خوراكي ها و حتي بذل و بخشش براي برخي از دوستانش نيازهاي خود را جبران كند و تلاش كند محروميت عاطفي خود را پوشش دهد و به راحتي براي اين كار به دروغ متوسل شود.
4- الگوهاي واقعي و نمادين: گاهي الگوهاي نمادين (بازي ها، كارتن ها و فيلم هاي مرتبط به سرقت) و الگوهاي واقعي مانند دوستان و والدين مي توانند زمينه ساز دزدي كردن كودك شوند. مثلا كودكي كه متوجه مي شود مادرش بدون اجازه شوهر از جيب يا كيف او پول بر مي دارد اين مي تواند سبب دزدي كودكش شود.
5- عادت هاي دوره خردسالي: در سنين خردسالي كه كودك ارزش ها را متوجه نمي شود و بر هر چيز حس مالكيت دارد. آنها به راحتي وسائل بازي و خوراكي يا لباس كودكان ديگر را بر مي دارند و ادعا مي كنند كه از انها است. اگر والدين مراقب تربيت كودك نباشند و به او جهت ندهند و به كارش بخندند و ارزش ها را با بازي و داستان گويي به او آموزش ندهند ممكن است اين عادات تقويت شود و بعد هم كه بدانند كارشان اشتباه است به راحتي نتوانند دزدي را كنار بگذارند.
6) مشكلات اخلاقي: گاهي رشد صفات اخلاقي زشت مانند حساد يا تكبر و خودبرتربيني مي تواند سبب دزدي شود كودك با هر ترفندي هست مانند دزدي يا قرض از افراد مختلف يا نسيه گرفتن و.. مي خواهد خود را برتر از ديگران جلو دهد يا با دزدي و خريد وسايل بهتر و يا با دزدي از فردي كه وسيله اي جذاب دارد.

7- ناامني و محروميت عاطفي: گاهي دزدي هاي كودكان ريشه در ناامني ها دوره كودكي، محروميت هاي عاطفي و اضطراب هاي مكرر جدايي و فراق طولاني از مادر دارد.
8- اختلال دزدي تكانه اي: تكانه به رفتاري مي گويند كه دفعي و ناگهاني و بدون برنامه و نقشه و تفكر و عاقبت سنجي باشد. در اختلال دزدي تكانه اي بيمار بدون برنامه دزدي مي كند. الزاما چيزي كه مي دزد را نياز ندارد و قيمتي هم نيست. برنامه دزدي او حساب شده نيست و بدون تأمل و حسابگري است بنابراين در موارد بسياري زيادي ديگران متوجه كش رفتن و دزدي او مي شوند.
9- تركيبي: گاهي دزدي به خاطر مجموعه اي عوامل بالا است مانند حسادت و عادت و يا نياز شديد و سست بودن باورهاي ديني و اخلاقي

سبب شناسي و درمان
با توجه به علل و زمينه هايي كه ياد كرديم بايد كودك را مورد بررسي قرار دهيد و متناسب با عامل خاص طرح درماني بريزيد.
حال شما پرسشگر محترم
بفرماييد با توجه به شناختي كه از دختر خاله خويش داريد كدام يك در ايشان وجود دارد؟

سؤال پرسشگر محترم

. ................. نوشت:

سلام..در مورد سوالی که آقای حامی در تاپیک بالا پرسیدند من همون اختلال دزدی تکانه ای رو فک میکنم باشه چون معمولا بقیه سریع متوجه میشن
اگه میشه لطف کنید جواب منو توی تاپیک قرار بدید چون تاپیک بسته شده
ممنونم

سلام عليكم
خب اين تشخيص ساده نيست
بهترين كار اين است كه ايشان را نزد روان شناس باليني كودك ببرند و اگر او صلاح ديد ايشان را نزد روان پزشك كودك ببرند و دارودرماني هم بكنند
ولي در كل ورزش هاي منظم هوازي (بهتر است باشگاهي باشد)، تمرين هاي خويشتنداري و خودكنترلي، مهارت آموزي صبر و تقويت باورهاي ديني و دوري از عوامل اضطراب زا به جاي نصيحت هاي تكراري و خسته كننده مفيد است
لازمه اين كار دوستي و همراهي با او است.

موضوع قفل شده است