صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيا در آغوش گرفتن محارم ايراد دارد؟

نوشته
    28
    حضور
    7 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    163

آيا در آغوش گرفتن محارم ايراد دارد؟

با سلام و احترام
    چند سوال داشتم از خدمتتون. لطفا با راهنمايي ها و استدلال هاتون بنده رو بي بهره نكنيد.

ميدونيم كه محارم به صورت كلي به جز نگاه به عورت يا قصد لذت در موارد ديگه در نگاه كردن يا لمس كردن محارم خودشون مانعي ندارن(دايي، خاله، برادر، خواهر و ...)، با اين حال:
    1- اگر مردي با روبوسي خانمش (جوان) با برادر خانم جوانش مشكلي نداشته باشه ولي با در آغوش كشيدن اونها نسبت به هم مشكل داشته باشه، به نظر شما زياده روي و بد دلي است؟ اين مساله واقعا آسيب شديد ذهني ايجاد كرده است. البته خانم اماده است اگر استدلال منطقي بشنود اين كار را ترك كند.

2- اگر مرد مانع از اين شود كه خانمش در منزلي برود كه دايي خانم اونجا نيمه برهنه نشسته، و پيشنهاد كند براي به جا اوردن رحم، دايي را دعوت كنند يا بيرون از منزل قرار بگذارند كه دايي لباس مناسب بپوشد به اين بهانه، آيا مورد قبول است از نظر اخلاقي و همينطور از نظر اسلامي؟

3- آيا مي شود خانم را نهي كرد از اينكه محارم جوانش مثل دايي و عمو رو ماچ نكنه و فقط دست بده؟

لطفا در اين زمينه ها بنده رو راهنمايي فرمائيد.
    تشكر
    ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۰۶/۰۷ در ساعت ۱۷:۱۰

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 7 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58331

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد شفا و استاد نشاط
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۵/۰۶/۰۸ در ساعت ۰۵:۲۶ دلیل: درج کارشناس پاسخگوی دوم

5. صلوات ها 6

علاقه
    فقه جعفري
    نوشته
    3,119
    حضور
    52 روز 23 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    11229

نقل قول نوشته اصلی توسط مشتاق نمایش پست ها
    با سلام و احترام
    چند سوال داشتم از خدمتتون. لطفا با راهنمايي ها و استدلال هاتون بنده رو بي بهره نكنيد.

ميدونيم كه محارم به صورت كلي به جز نگاه به عورت يا قصد لذت در موارد ديگه در نگاه كردن يا لمس كردن محارم خودشون مانعي ندارن(دايي، خاله، برادر، خواهر و ...)، با اين حال:
    1- اگر مردي با روبوسي خانمش (جوان) با برادر خانم جوانش مشكلي نداشته باشه ولي با در آغوش كشيدن اونها نسبت به هم مشكل داشته باشه، به نظر شما زياده روي و بد دلي است؟ اين مساله واقعا آسيب شديد ذهني ايجاد كرده است. البته خانم اماده است اگر استدلال منطقي بشنود اين كار را ترك كند.

2- اگر مرد مانع از اين شود كه خانمش در منزلي برود كه دايي خانم اونجا نيمه برهنه نشسته، و پيشنهاد كند براي به جا اوردن رحم، دايي را دعوت كنند يا بيرون از منزل قرار بگذارند كه دايي لباس مناسب بپوشد به اين بهانه، آيا مورد قبول است از نظر اخلاقي و همينطور از نظر اسلامي؟

3- آيا مي شود خانم را نهي كرد از اينكه محارم جوانش مثل دايي و عمو رو ماچ نكنه و فقط دست بده؟

لطفا در اين زمينه ها بنده رو راهنمايي فرمائيد.
    تشكر
    سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

این گونه روابطی که در سوال مطرح شد (مثل روبوسی با برادر یا در آغوش گرفتن و....)، اگر دارای مفسده نباشد و با ریبه(لذت جنسی ) همراه نباشد از جهت شرعی اشکالی ندارد.

ولی خوب است ، آن مواردی که احتمال مفسده و ریبه می رود ، ترک شود.

پی نوشت:
    العروة الوثقی مع التعلیقات،کتاب نکاح؛مساله40
    ویرایش توسط شفا : ۱۳۹۵/۰۶/۰۷ در ساعت ۲۱:۳۷

7. صلوات ها 10

نوشته
    1,160
    حضور
    28 روز 23 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6896

با سلام و احترام
    از انجایی که تعادل هیجان و ابراز احساسات و عواطف یکی از موارد مهم در زندگی است و باید حدو حدود آن مشخص و رعایت شود، در این مسائلی که مطرح شد به نظر می رسد آنچه منطقی و معقول می باشد کنترل احساسات و تعدیل هیجان های عاطفی از سوی همسرتان یک امر لازم بوده.
    باید بداند که حریم های بعد از زندگی تاهلی از لحاظ ساختار و نوع آن فرق خواهد کرد و زندگی با آرامش زمانی تحقق پیدا می کند که تعدیل احساسات و عواطف در مسیر صحیح قرار بگیرد.در تعدیل احساسات بهتر است همسرتان نسبت به حد و مرز آن خصوصا با جنس مخالف( ولو اینکه از محارم است) رعایت کند، به خاطر اینکه در صورت کوتاهی و زیاده روی و عدم توجه موجب شکل گیری عواطف و احساسات بیجا و افراطی از سوی دیگران شود و همین رفتار غلط چه بسا آسیب زا باشد. هر چند همسر شما فردی مهربان بوده، ولی می توانید با زبان نرم و دلسوزانه بگویید که شما همسر من هستید و از ابراز چنین احساس و عواطفی خاص نسبت به دیگران((بامحارم خود) با اینکه به نظر می رسد از سوی همسر شما با نیت سوء همراه نیست) بیمناکم و دوست دارم در موقع ابراز احساسات در حد معمولی همراه با متانت و احترام باشد.( یا می توانید بگویید اگر من چنین رفتاری با محارم خودم مثل، عمه، خاله و... با ماچ و بغل گرفتن و... داشته باشم هر چند من قصدی نداشته باشم، ولی چه بسا مورد خوشایند شما نباشد و یا برای آنها مشکل آفرین باشد)

ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۵/۰۶/۰۹ در ساعت ۰۶:۲۱

9. صلوات ها 6

نوشته
    1,415
    حضور
    42 روز 17 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    6338

نقل قول نوشته اصلی توسط مشتاق نمایش پست ها
    سلام
    به نظر من مشکل از شماست نه از رفتار همسرتون
    خانمتون که نمیتونه برای دلخوش کردن شما با همه قطع رابطه کنه
    حتی از بوسیدن برادرش هم صرف نظر کنه خونه دایی و مردهای محرم فامیل هم نرود مبادا به شما بربخوره
    یادت باشه شما تازه شوهرش شدید اونا از بدو تولد محرمش بودن و باهاشون زندگی کرده
    برید یکم فیلم نگاه کنید فیلم پریا رو شب دیدید زن و شوهر رفتن بودن خونه شوهر قبلی خانم، همونجا هم خانم وضع حمل کرد
    این فیلم ها رو برای در و دیوار که نمیسازن برای من و شما میسازن بلکه عقایدمون بهتر شه و همه چیز رو زشت نبینیم

11. صلوات ها 4

نوشته
    28
    حضور
    7 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    163

نقل قول نوشته اصلی توسط شبـنم نمایش پست ها
    سلام
    به نظر من مشکل از شماست نه از رفتار همسرتون
    خانمتون که نمیتونه برای دلخوش کردن شما با همه قطع رابطه کنه
    حتی از بوسیدن برادرش هم صرف نظر کنه خونه دایی و مردهای محرم فامیل هم نرود مبادا به شما بربخوره
    یادت باشه شما تازه شوهرش شدید اونا از بدو تولد محرمش بودن و باهاشون زندگی کرده
    برید یکم فیلم نگاه کنید فیلم پریا رو شب دیدید زن و شوهر رفتن بودن خونه شوهر قبلی خانم، همونجا هم خانم وضع حمل کرد
    این فیلم ها رو برای در و دیوار که نمیسازن برای من و شما میسازن بلکه عقایدمون بهتر شه و همه چیز رو زشت نبینیم
    با سلام و احترام و تشكر از توجهتون.
    نكته اينكه بنده عرض نكردم با برادرش روبوسي نكنه، بلكه عرض كردم اغوش نكشه.
    در خصوص رفت و امد با دايي هم عرض نكردم رفت و امد نكنن در هر صورت، عرض كردم اگر دايي شكل نيمه برهنه داشته باشه.
    و همچنين عرض نكردم خونه مردهاي محرم نرود.
    با اين توضيحات خوش حال ميشم نظري اگه داريد بفرمائيد.

13. صلوات ها 4

نوشته
    28
    حضور
    7 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    163

نقل قول نوشته اصلی توسط نشاط نمایش پست ها
    با سلام و احترام
    از انجایی که تعادل هیجان و ابراز احساسات و عواطف یکی از موارد مهم در زندگی است و باید حدو حدود آن مشخص و رعایت شود، در این مسائلی که مطرح شد به نظر می رسد آنچه منطقی و معقول می باشد کنترل احساسات و تعدیل هیجان های عاطفی از سوی همسرتان یک امر لازم بوده.
    باید بداند که حریم های بعد از زندگی تاهلی از لحاظ ساختار و نوع آن فرق خواهد کرد و زندگی با آرامش زمانی تحقق پیدا می کند که تعدیل احساسات و عواطف در مسیر صحیح قرار بگیرد.در تعدیل احساسات بهتر است همسرتان نسبت به حد و مرز آن خصوصا با جنس مخالف( ولو اینکه از محارم است) رعایت کند، به خاطر اینکه در صورت کوتاهی و زیاده روی و عدم توجه موجب شکل گیری عواطف و احساسات بیجا و افراطی از سوی دیگران شود و همین رفتار غلط چه بسا آسیب زا باشد. هر چند همسر شما فردی مهربان بوده، ولی می توانید با زبان نرم و دلسوزانه بگویید که شما همسر من هستید و از ابراز چنین احساس و عواطفی خاص نسبت به دیگران((بامحارم خود) با اینکه به نظر می رسد از سوی همسر شما با نیت سوء همراه نیست) بیمناکم و دوست دارم در موقع ابراز احساسات در حد معمولی همراه با متانت و احترام باشد.( یا می توانید بگویید اگر من چنین رفتاری با محارم خودم مثل، عمه، خاله و... با ماچ و بغل گرفتن و... داشته باشم هر چند من قصدی نداشته باشم، ولی چه بسا مورد خوشایند شما نباشد و یا برای آنها مشکل آفرین باشد)
    سلام و تشكر ازتون استاد.
    ممكنه اين مساله رو بيشتر توضيح بفرمائيد؟
    " و عدم توجه موجب شکل گیری عواطف و احساسات بیجا و افراطی از سوی دیگران شود"

15. صلوات

علاقه
    خوشنویسی ، زبان انگلیسی، برنامه نویسی لینوکس
    نوشته
    383
    حضور
    25 روز 21 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1129

حتی اگر ایجاد مفسده هم نکنه به نظر بنده بی حیایی هست. حیا نیمی از ایمانه.
    بشوی اوراق اگر همدرس مایی
    که علم
    عشق در دفتر نباشد

17. صلوات

نوشته
    723
    حضور
    6 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    3
    گالری
    5
    صلوات
    2877

به خانمتان بفرمایید که:
    حیاء در همه زمینه ها خوب است.
    آدم باید حتی در ابراز علاقه و احساسات با محارم خود هم مرزهای حیا را رعایت کند.
    من در خانه خودم هم زیرپیرهنی رکابی نمی پوشم. با وجود اینکه همه محرم هستند.
    حتی وقتی تنها باشم و هیچکس هم نباشد ، رکابی نمی پوشم. زیرا گرچه کسی حضور ندارد اما نیمه لخت بودن ، از مصادیق بی حیایی است و صفت خوبی نیست و برازنده شخصیتی که من برای خودم قائل هستم ، نیست.

حیاء تابع خیلی مسایل است. فقط تابع محرم بودن یا نامحرم بودن نیست.
    مثلا تابع سن افراد است: پدری می تواند دختر پنج ساله اش را که به سن بلوغ و حتی تمییز نرسیده بغل کند. اما همین پدر اگر دختر بیست و پنج ساله اش را بغل کند ، قضیه از حیث اصل حیاء متفاوت خواهد بود. گرچه در هر دو مورد ، هر دو محرم یکدیگر هستند.

این مسایل و رفتارها ، به نیت و انگیزه همسرتان و برادر یا دایی شان برنمی گردد. بلکه به دیدگاه تئوریک آنها برمیگردد. در مورد صفت اخلاقی "حیاء" تحقیقی انجام دهید و با خانمتان این مسأله را بررسی کنید.
    ویرایش توسط یاقوت احمر : ۱۳۹۵/۰۶/۱۲ در ساعت ۱۲:۰۹

19. صلوات

نوشته
    28
    حضور
    7 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    163

نقل قول نوشته اصلی توسط nobelist نمایش پست ها
    حتی اگر ایجاد مفسده هم نکنه به نظر بنده بی حیایی هست. حیا نیمی از ایمانه.
    نقل قول نوشته اصلی توسط یاقوت احمر نمایش پست ها
    به خانمتان بفرمایید که:
    حیاء در همه زمینه ها خوب است.
    آدم باید حتی در ابراز علاقه و احساسات با محارم خود هم مرزهای حیا را رعایت کند.
    من در خانه خودم هم زیرپیرهنی رکابی نمی پوشم. با وجود اینکه همه محرم هستند.
    حتی وقتی تنها باشم و هیچکس هم نباشد ، رکابی نمی پوشم. زیرا گرچه کسی حضور ندارد اما نیمه لخت بودن ، از مصادیق بی حیایی است و صفت خوبی نیست و برازنده شخصیتی که من برای خودم قائل هستم ، نیست.

حیاء تابع خیلی مسایل است. فقط تابع محرم بودن یا نامحرم بودن نیست.
    مثلا تابع سن افراد است: پدری می تواند دختر پنج ساله اش را که به سن بلوغ و حتی تمییز نرسیده بغل کند. اما همین پدر اگر دختر بیست و پنج ساله اش را بغل کند ، قضیه از حیث اصل حیاء متفاوت خواهد بود. گرچه در هر دو مورد ، هر دو محرم یکدیگر هستند.

این مسایل و رفتارها ، به نیت و انگیزه همسرتان و برادر یا دایی شان برنمی گردد. بلکه به دیدگاه تئوریک آنها برمیگردد. در مورد صفت اخلاقی "حیاء" تحقیقی انجام دهید و با خانمتان این مسأله را بررسی کنید.
    سوالي كه شايد از ما بپرسن اينه كه خب چرا پس دين به اين مساله اشاره نكرده؟ چرا سخن بزرگان در اين زمينه وجود نداره؟ حديثي؟ آيه اي؟
    به نظرتون چطوري ميشه به اين سوال جواب داد؟

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری