جمع بندی وظایف و حقوق دوستی

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وظایف و حقوق دوستی

سلام و درود دوستی دارم که ادعا میکنه خیلی دوستم داره اما هیچ کدوم از حقوق دوستی رو رعایت نمی کنه اصلا حقوق دوستی چیه؟ من در قبالش که همش میگه من دوستت دارم ولی اصلا انگار نه انگار باید چی کار کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

[="Tahoma"][="Blue"]

شهادت;827182 نوشت:
اصلا حقوق دوستی چیه؟

باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
درباره حقوق دوستی در آیات و روایات مطالب فراوانی ذکر شده و کتابهای خوبی در این زمینه نوشته شده و همچنین در این سایت هم مطالب خوب و ارزنده ای بیان گردیده است، اما بنده به یک روایت از امام سجاد علیه السلام که در رساله ی حقوق ایشان پیرامون دوستی نوشته اند اشاره می کنم:
[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic] وَ أَمَّا حَقُ‏ الْجَلِيسِ‏ فَأَنْ تُلِينَ لَهُ كَنَفَكَ وَ تُطِيبَ لَهُ جَانِبَكَ وَ تُنْصِفَهُ فِي مُجَارَاةِ اللَّفْظِ وَ لَا تُغْرِقَ فِي نَزْعِ اللَّحْظِ إِذَا لَحَظْتَ وَ تَقْصِدَ فِي اللَّفْظِ إِلَى إِفْهَامِهِ إِذَا لَفَظْتَ وَ إِنْ كُنْتَ الْجَلِيسَ إِلَيْهِ كُنْتَ فِي الْقِيَامِ عَنْهُ بِالْخِيَارِ وَ إِنْ كَانَ الْجَالِسَ إِلَيْكَ كَانَ بِالْخِيَارِ وَ لَا تَقُومَ إِلَّا بِإِذْنِهِ وَ[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic] لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّه‏[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic][=Traditional Arabic].(رساله حقوق امام سجاد، ص 359)

[=Traditional Arabic][=Traditional Arabic]
ترجمه : اما حق هم مجلس و هم نشین بر تو آنست که با کمـال خوشروئی پزیرای او شده و با تواضع و طیب خاطر از او استقبال نمائی و اجازه دهی که او هم سخن گوید و تو متکلم وحده نباشی ؛ از نگاهای متکبرانه و تحقیر آموز که با گوشه چشم صورت می گیرد پرهیز کن و وقتی سخن میگوئی قسمی سخن بگو که او بفهمد و اگر تـو بر او وارد شده ای ؛ اختیار با خـودت هست که هـر وقت بخواهی ترکش کنی و اگر او بر تو وارد شده است ؛ اختیار با خودش هست که بخواهد مجالست با ترا ترک نماید .
اما تو بدون اجازهء او ( در صورتی که او وارد بر تو باشد ) حق نداری ؛که مجالست او را ترک نمائی .

[="Tahoma"][="Blue"]

شهادت;827182 نوشت:
دوستی دارم که ادعا میکنه خیلی دوستم داره اما هیچ کدوم از حقوق دوستی رو رعایت نمی کنه

شهادت;827182 نوشت:
من در قبالش که همش میگه من دوستت دارم ولی اصلا انگار نه انگار باید چی کار کنم؟

خب بستگی به این دارد که شما چه توقعاتی از ایشان دارید و ایشان چه کوتاهی ای در این زمینه دارند.
اما اگر نکات و حقوقی که را که امام سجاد در رساله ی معروف خود بیان نمودند، عمل نمی کند، نمی توان او را به عنوان یک دوست صمیمی خطاب کرد و نباید از او توقع دوستی داشت.[/]

بصیر;828112 نوشت:
خب بستگی به این دارد که شما چه توقعاتی از ایشان دارید و ایشان چه کوتاهی ای در این زمینه دارند.

ممنون از پاسختون اما این حدیثی که شما فرمودید فکر میکنم بخش کوچکی از حقوق دوستی است
در بحارالانوار جلد 15 صفحه 236 حدیثی از پیامبر گرامی اسلام آمده که در اون به 30 حق دوستی و برادری اشاره می کنن
و حتی در احادیث دیگر حقوق دیگری هم بیان شده
توقعات من و کوتاهی های ایشون توی این حقوق
این حدیثی که شما فرمودید فکر میکنم خیلی با کننده موضوع نبود
که البته بنده باز سوالم همین بود که حقوق دوستی چیه
اگه امکان داره این حدیث رو که گفتم برای بنده باز کنید
و بعد مسولیت منو در قبال ایشون مشخص کنید
ممنون از شما

[="Tahoma"][="Blue"]

شهادت;828594 نوشت:
ممنون از پاسختون اما این حدیثی که شما فرمودید فکر میکنم بخش کوچکی از حقوق دوستی است

بله همینطوره. بنده هم عرض کردم که احادیث و مطالب در این باره فراوان است و من به یک حدیث اشاره می کنم.
چون در این سایت پیرامون این مساله به وفور بحث شده است.

شهادت;828594 نوشت:
اگه امکان داره این حدیث رو که گفتم برای بنده باز کنید

کدام حدیث را؟ کجای آن را؟ مطرح بفرمایید تا با هم در مورد آن بحث کنیم.[/]

جمع بندی

پرسش:
حقوق دوستی بین دو مومن چیست؟

پاسخ:
باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
درباره حقوق دوستی در آیات و روایات مطالب فراوانی ذکر شده و کتاب های خوبی در این زمینه نوشته شده و همچنین در این سایت هم مطالب خوب و ارزنده ای بیان گردیده است، اما بنده به یک روایت از امام سجاد (علیه السلام) که در رساله ی حقوق ایشان پیرامون دوستی نوشته اند اشاره می کنم:
وَ أَمَّا حَقُ‏ الْجَلِيسِ‏ فَأَنْ تُلِينَ لَهُ كَنَفَكَ وَ تُطِيبَ لَهُ جَانِبَكَ وَ تُنْصِفَهُ فِي مُجَارَاةِ اللَّفْظِ وَ لَا تُغْرِقَ فِي نَزْعِ اللَّحْظِ إِذَا لَحَظْتَ وَ تَقْصِدَ فِي اللَّفْظِ إِلَى إِفْهَامِهِ إِذَا لَفَظْتَ وَ إِنْ كُنْتَ الْجَلِيسَ إِلَيْهِ كُنْتَ فِي الْقِيَامِ عَنْهُ بِالْخِيَارِ وَ إِنْ كَانَ الْجَالِسَ إِلَيْكَ كَانَ بِالْخِيَارِ وَ لَا تَقُومَ إِلَّا بِإِذْنِهِ وَ لا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّه[1]

ترجمه : اما حق هم مجلس و هم نشین بر تو آنست که با کمـال خوشروئی پذیرای او شده و با تواضع و طیب خاطر از او استقبال نمائی و اجازه دهی که او هم سخن گوید و تو متکلم وحده نباشی ؛ از نگاهای متکبرانه و تحقیر آموز که با گوشه چشم صورت می گیرد پرهیز کن و وقتی سخن میگوئی قسمی سخن بگو که او بفهمد و اگر تـو بر او وارد شده ای ؛ اختیار با خـودت هست که هـر وقت بخواهی ترکش کنی و اگر او بر تو وارد شده است ؛ اختیار با خودش هست که بخواهد مجالست با ترا ترک نماید .
اما تو بدون اجازهء او ( در صورتی که او وارد بر تو باشد ) حق نداری ؛که مجالست او را ترک نمائی .

ولی اگر یکی از دو طرف دوستی حقوق دوستی را رعایت نکرد، بستگی به این دارد که شما چه توقعاتی از ایشان دارید و ایشان چه کوتاهی ای در این زمینه دارند.
اما اگر نکات و حقوقی که را که امام سجاد در رساله ی معروف خود بیان نمودند، عمل نمی کند، نمی توان او را به عنوان یک دوست صمیمی خطاب کرد و نباید از او توقع دوستی داشت.

پی نوشت:

1. رساله حقوق امام سجاد(علیه السلام)، ص 359.

موضوع قفل شده است