تحصیل در مقطع دکتری برای کارکنان دولت

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تحصیل در مقطع دکتری برای کارکنان دولت

به نام خدا
سلام
کارمند رسمی دولت هستم. به ادامه تحصیلات علاقه زیادی دارم و قصد دارم در مقطع دکترا (البته در رشته ای که تناسبی با شغلم ندارد- در زمینه الهیات) تحصیل کنم.دوره های شبانه و پیام نور بالای شصت میلیون تومان هزینه داره و اصلا برام مقدور نیست لذا تنها گزینه همان دوره های روزانه دولتی است.

مشکل اولم این است که کارمند رسمی دولت هستم.
آیا می توانم در دوره های روزانه دانشگاه شرکت کنم؟ یا کارمندان دولت مجاز به شرکت در این دوره ها نیستند؟ چون بنده باید در دانشگاهی در شهر دوری تحصیل کنم و در استان خودمان چنین رشته ای وجود ندارد.

مشکل دوم ، شرکت در کلاسهای درسی است.
برنامه کلاسی مقطع دکترا چگونه است؟ چند روز در هفته کلاس دارند؟ آیا شرکت در کلاسها اجباری است؟ چون با توجه به شاغل بودن بنده ، امکان حضور در همه کلاسها ممکن است برایم وجود نداشته باشد. آیا دانشگاه به من اجازه عدم حضور در برخی کلاسها را می دهد؟ یا میتوانم انتخاب واحدم را طوری انجام دهم که از نظر مرخصی گرفتن در اداره به مشکلی بر نخورم و کارم در اداره هم انجام بشود؟

با تشکر.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام عليكم
اين كه علاقه به تحصيل داريد و خود را بي خيال و فارغ از كسب علم و تحصيل نمي دانيد خيلي خوب است و با روح اسلام همخواني دارد و قابل تحسين است به خصوص اين كه تمايل داريد در رشته اي تحصيل كنيد كه ارتباط تنگاتنگي به علومي قداست ذاتي (مبدء و معاد) دارند.
بزرگوار طبيعتا براي كارمند رسمي كه هر روز بايد سر كارش حاضر شود تحصيل روزانه بسيار مشكل خواهد بود و چه بسا ناممكن. مگر اين كه كلاس ها با كار تداخل نكند.
دوره دكترا بستگي به نوع اساتيدي كه هر دانشگاهي دعوت مي كند دارد. گاهي سه چهار روز يا دو روز در هفته ممكن است وقت شما را به خود اختصاص دهند.
برخي از مراكز دوره دكتراي آنها حتي دو يا سه برابر دانشگاه هاي دولتي به طول مي انجامد مانند دكتراي در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه يا مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني قم. چرا كه اين مراكز به برخي دورس پايه مانند فلسفه، تفسير، زبان انگليسي و ترجمه، پژوهش علمي و نقادانه، اسلامي سازي علوم، روش تحقيق و آمار توصيفي و استنباطي و خلاقانه و بديع و علم افزا بودن پايان نامه دكتراي فوق العاده اهميت مي دهند.
بنابراين بايد خودتان دانشگاه مورد نظر را بررسي كنيد و ببينيد كه نوعا كلاس هاي آن در چه ساعاتي برقرار مي شود. آيا براي شما تغيير ساعت كار و جبران مقدور است و مسؤولان اداره با شما همكاري مي كنند؟
برخي از دانشگاه روي برخي اساتيد برجسته تعصب خاص دارند بنابراين ممكن است مثلا يك واحد درسي را در چند روز صبح و بعد از ظهر برگزار كنند( كه اين كار مسؤولان خودش محل تأمل است)

از تجربه دوستان بزرگوار هم استفاده خواهيم كرد

موضوع قفل شده است