تمایل به تغییر دادن نام ، مشکل بزرگ جوانان و نوجوانان امروزی

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

با سلام و خسته نباشید خدمت به همه دوستان مطلبی که میخواهم بیان کنم رو حتما دیده و یا شنیده اید و در کشور دارد بسیار گسترده میشود و دامان خانواده من را نیز گرفته نام خواهرم فاطمه هست اماچند سالیست که اصرار دارد اورا بهار صدا کنیم و بسیار با او جر بحث کرده ایم بعد چند سال تعدا زیادی از خانواده و دوستانش و دیگر اشنایان راضی شدند ایشونو بهار صدا کنند و بعضی دیگر مانند ما هنوز فاطمه صدایش میکنیم ولی هر وقت فاطمه صداش میکنیم از دستمون ناراحت میشه من باید چکار کنم کار درست چیه؟ راه درست کدامه میترسم اگه بخوام ادامه بدم این کارو نسبت به اسم فاطمه خیلی زده شه و حالاش هم کمی شده بی اعتقاد نیست ائمه رو قبول داره اما میگه من اسم بهارو خیلی دوست دارم و میخوام بهار صدام کنند من باید به عنوان برادر و مسلمان چکار کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام عليكم
دغدغه هاي ديني شما هم نسبت به ائمه و هم نسبت به تربيت ديني اطرافيان و خواهرتان ستودني است.
برادر بزرگوارم
اساس تربيت ديني شناخت و بينش است. اگرچه عواطف و هيجان ها و رفتارها هم مهم هستند. هر جايي كه بخواهيم رفتاري را به زور ايجاد كنيم از مسير خارج شده ايم مگر اين كه لازم باشد براي حفظ جامعه از مفاسد مانع يك رفتاري نامشروع و غيراخلاقي شويم.
در مسير رشد، نوجوان و جوان به الگوها و همسالان توجه زيادي مي كند و چون شناختش شكل نگرفته است. زود رنگ دوستان و همسالان و الگوها را مي گيرد.
براي اين كه موفق شويد راهي نداريد كه بينش او را با اهرم عاطفي تحريك كنيد يعني مثلا دوست يا فاميلي يا معلمي مقبول است او را راضي كند كه اين نام زيبا است.
گاهي ممكن است تغيير نام حاوي نوعي پيام و يا به خاطر اعتراض به خانواده باشد و بخواهد اعلام بزرگي و استقلال و گله كند و انتقام بگيرد.
گاهي در اطرافيان ما فردي را مي بينيم كه نام مقدسي دارد ولي به هر دليلي خودش جذابيت براي نوجوان و جوانان ندارد يا حتي نفرت انگيز است به همين دليل از آن نام فراري است
يا مي بنيد كه دوستانش و يا همكلاسيانش افرادي را كه نام مذهبي دارند مسخره مي كنند و متحجر و امل خاطب مي كنند و افرادي را كه نام جديد يا ملي دارند تحويل مي گيرند.
ممكن است اگر متوجه شود كه مثلا برخي از زنان موفق روز در ورزش يا هنر يا... نامشان فاطمه است تجديد نظر كنند.
با توجه به نكاتي كه بيان شد صلاح در اين است كه او را با زور وادار نكنيد كه نامش را حفظ كند در برابر ارتباط صميمانه خود را با او ادامه دهيد بهار هم نام زيبايي است.
اگر تربيت اجباري شد چه بسا مانند افرادي شود كه نام مقدس دارند و رفتارنامقدس.
وقتي به تدريج ارتباط صميمي شما شكل گرفت و تربيت ايشان ديني شد و دين را امري با نشاط يافت خودش ممكن است درخواست كند كه نام اصليش را صدا بزنيد.
در كل باورهاي عميق او را دريابيد و
با جهت دادن به كارشناس
شبهات ذهني اش را پاسخ دهيد

[="Tahoma"][="DarkGreen"]البته در نامها ما مي توانيد از القاب ائمه هم استفاده كنيم تا مردم با القاب ايشان هم آشنا شوند

[h=3]نام های زهرایی[/h]چهل نام و لقب مربوط به حضرت زهرا علیهاالسلام که از آیات، روایات، زیارات وادعیه برگرفته شده اند و شایسته و نیکوست که در نامگذاری دختران از آنها استفاده شود، به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:
1. اِنسیه؛2. بتول؛ 3. حانیه؛ 4. حبیبه؛ 5. حَورا؛
6. حوریه؛ 7. راضیه؛ 8. راکعه؛ 9. رضیه؛ 10. ریحانه؛
11. زکیه؛ 12. زهرا؛ 13. زهره؛ 14. ساجده؛ 15. شفیعه؛
16. شهلا؛ 17. شهیده؛ 18. صابره؛ 19. صدیقه؛ 20. طاهره؛
21. طیبه؛ 22. عذرا؛ 23. عزیزه؛ 24. فائزه؛ 25. فاطمه؛
26. کریمه؛ 27. کوثر؛ 28. کوکب؛ 29. مبارکه؛ 30. مُبَشّره؛ 31
. محبوبه؛ 32. مُحَدّثه؛ 33. مرضیه؛ 34. مِشکات؛ 35. مُطَهَّره؛
36. معصومه؛ 37. منصوره؛ 38. منیره؛ 39. مهدیه؛ 40. وجیهه.[1]
...................
1- مبلغان - مرداد1383، شماره 56 - نامگذاری دختران با الهام از نامهای نمونه
[/]

مملی تن ها;826477 نوشت:
ا سلام و خسته نباشید خدمت به همه دوستان مطلبی که میخواهم بیان کنم رو حتما دیده و یا شنیده اید و در کشور دارد بسیار گسترده میشود و دامان خانواده من را نیز گرفته نام خواهرم فاطمه هست اماچند سالیست که اصرار دارد اورا بهار صدا کنیم و بسیار با او جر بحث کرده ایم بعد چند سال تعدا زیادی از خانواده و دوستانش و دیگر اشنایان راضی شدند ایشونو بهار صدا کنند و بعضی دیگر مانند ما هنوز فاطمه صدایش میکنیم ولی هر وقت فاطمه صداش میکنیم از دستمون ناراحت میشه من باید چکار کنم کار درست چیه؟ راه درست کدامه میترسم اگه بخوام ادامه بدم این کارو نسبت به اسم فاطمه خیلی زده شه و حالاش هم کمی شده بی اعتقاد نیست ائمه رو قبول داره اما میگه من اسم بهارو خیلی دوست دارم و میخوام بهار صدام کنند من باید به عنوان برادر و مسلمان چکار کنم؟

سلام
به نظرم شما نباید در این مورد سخت گیری کنید
نام اهل بیت ع گذاشتن واجب نیست در دین بنابرین سختگیری نداره
یک نفر دوست داره به اسم دیگری خوانده بشه این موضوع اونقدر مهم نیست که بخواید در خانه دعوا کنید با ایشون
این حق هرفردی هست که اسمش رو خودش انتخاب کنه حتی در قانون هم این موضوع هست که افراد میتونن تغییر نام بدن
بنارین شما واجب و ترک محرمات رو بچشبید بهش نه اینکه در مسئله ای که حقی ندارید مداخله کنید
البته نام اهل بیت داشتن خوبه(بنده خودم همنام یکی از اهل بیت ع هستم ) اما واقعا اونقدر مهم نیست و البته جزو حقوق ایشون هست انتخاب نام به عنوان یک انسان آزاد
این تعصبات شما به نظرم یک مقداری سطحی نگری در دین باشه (البته قصد جسارت ندارم) فکر میکنم ما شهید مدافع حرمی سنی داریم اسمشم عمر بود بنابرین اعمال انسان ها خیلی مهم تر از نامشونه
و بازم میگم حق هر فردیه که خودش نامشو انتخاب کنه
موفق باشید

حامی;829610 نوشت:
سلام عليكم
دغدغه هاي ديني شما هم نسبت به ائمه و هم نسبت به تربيت ديني اطرافيان و خواهرتان ستودني است.
برادر بزرگوارم
اساس تربيت ديني شناخت و بينش است. اگرچه عواطف و هيجان ها و رفتارها هم مهم هستند. هر جايي كه بخواهيم رفتاري را به زور ايجاد كنيم از مسير خارج شده ايم مگر اين كه لازم باشد براي حفظ جامعه از مفاسد مانع يك رفتاري نامشروع و غيراخلاقي شويم.
در مسير رشد انسان به الگوها و همسالان توجه زيادي مي كند و چون شناختش شكل نگرفته است زود رنج دوستان و همسالان و الگوها را مي گيرد.
براي اين كه موفق شويد راهي نداريد كه بينش او را با اهرم عاطفي تحريك كنيد يعني مثلا دوست يا فاميلي يا معلمي مقبول است او را راضي كند كه اين نام زيبا است.
گاهي ممكن است تغيير نام به خاطر نوعي اعتراض با خانواده باشد و بخواهد اعلام بزرگي و استقلال و گله كند و انتقام بگيرد.
گاهي در اطرافيان ما فردي را مي بينيم كه نام مقدسي دارد ولي به هر دليلي خودش جذابيت براي نوجوان و جوانان ندارد يا حتي نفرت انگيز است به همين دليل از آن نام فراري است
يا مي بنيد كه دوستانش و يا همكلاسيانش افرادي را كه نام مذهبي دارند مسخره مي كنند و متحجر و امل خاطب مي كنند و افرادي را كه نام جديد يا ملي دارند تحويل مي گيرند.
ممكن است اگر متوجه شود كه مثلا برخي از زنان موفق روز در ورزش يا هنر يا... نامشان فاطمه است تجديد نظر كنند.
با توجه به نكاتي كه بيان شد صلاح در اين است كه او را با زور وادار نكنيد كه نامش را حفظ كند در برابر ارتباط صميمانه خود را با او ادامه دهيد بهار هم نام زيبايي است.
اگر تربيت اجباري شد چه بسا مانند افرادي شود كه نام مقدس دارند و رفتارنامقدس.
وقتي به تدريج ارتباط صميمي شما شكل گرفت و تربيت ايشان ديني شد و دين را امري با نشاط يافت خودش ممكن است درخواست كند كه نام اصليش را صدا بزنيد.
در كل باورهاي عميق او را دريابيد و
با جهت دادن به كارشناس
شبهات ذهني اش را پاسخ دهيد

سلام
این پست یکی از بهترین و زیباترین پست های استاد
"حامی" بود

مملی تن ها;826477 نوشت:

دوست عزیز ، تیتر موضوع شما کمی اغراق آمیز است!

اولاً که این موضوع دغدغهء برخی از جوانان است و تعدادشان هم به نسبت آنقدر زیاد نیست که آن را "مشکل بزرگ" بنامیم

ثانیاً در برخی موارد هم حق دارند. مثلاً همین اسم "فاطمه" که فرمودید نام زیبایی است که برای تمام سنین مناسب است ، از نظر تلفظ آسان است و معنای قابل فهمی هم دارد. اما برخی از اسامی که والدین روی فرزندان می گذارند واقعاً چنین خصوصیاتی ندارد. والدین باید به شرایط زمانه و زیبایی اسم در زمان حال توجه کنند و در کنار بامعنا بودن اسم ، به تلفظ آسان و تطبیق با زمان هم دقت کنند. برخی اسامی هستند که معنای زیبا دارند و حتی قرآنی هستند ، اما جوان نمی تواند با آن ارتباط خوبی پیدا کند. چه خود فرزند ، چه دوستانش. ضمن اینکه اجبار نیست که همهء ما اسامی مذهبی داشته باشیم ، به قول استاد "حامی" اسامی بسیاری هستند که زیبا هستند. این پافشاری بیش از حد ما می تواند باعث بروز لجبازی نیز بشود. شاید این اصرار به گذاشتن اسامی قدیمی ،از دلایل تمایل جوانان و برخی والدین به یک سری اسامی عجیب و غریب و بعضاً خارجی باشد

[="Tahoma"][="DarkGreen"]نام مقدس
در اقوام بحث بود كسي مي گفت من خيلي تمايل داشته باشم كه نام فرزند ابا الفضل باشد گفتم نام مقدسي است ولي نام مقدس تربيت مقدس مي طلبد وگرنه نباشد بهتر.
اين كه من نامم چه زن يا مرد مقدس باشد و در رفتار و منش و سبك زندگي ام قداستي نباشد چيزي در مايه صدام حسين است.
بزرگي در سخنراني خطاب به خانم حسني مبارك مي گفت: ...خانم حسني مبارك كه حسني داري و نه بركتي ....
باز بحث بود كه فردي مي گفت مي خواهم نام دخترم را صغري بگذارم. گفتند اين نام الان بين بچه ها مرسوم نيست و مسخره مي كنند و كودك در ايام رشد نخستين (سيد سبع سنين) ضربه مي خورد
خب چرا نام هاي مقدس ما در قالب سريال ها القا نشود؟
سريال امام علي و مختار و....نقش مهمي در نام ها و پذيرش و رغبت اجتماعي دارد.
فردي با پيامبر مواجهه شد نامش سهل سيهيل بود پيامبر فال نيك زدند مي فرمودند به به امروز كارهاي ما ان شاالله آسان و راحت خواهد بود
[/]

فاطمه
خانمي مي گفت: كودك كه بودم همبازي من دختر يك روحاني بود به نام فاطمه. خانواده اش او را محترمانه صدا مي زدند: فاطِمه. ما هم يادگرفته بوديم هنگام بازي، فاطِمه صدا مي زديم روزي در مسجد بازي مي كردم او را با همان نام صدا زديم.
خانم مسني ناراحت شد و به ما بد و بيراه گفت و با تندي گفت بگوييد فاطُمه، فاطِمه ديگه چيه؟
...
گاهي خود والدين نام هاي مقدس را قرباني راحت طلبي خود مي كنند و با بد صدا زدن نام فرزند خود مجوز بدتر صدا زدن را به ديگران مي دهند مثلا زياد ديده مي شود كه نام فاطمه را فاطي صدا مي زنند. بعد مي بينيم كه آن دختر براي خودش خانمي شده و ازدواج هم كرده هنوز برخي فاطي صداش مي زنند.
ائمه مي فرمودند حالا كه نام فرزندتان را فاطمه قرار داديد بايد تربيت فاطمي داشته باشد حق نداريد سبك صدايش بزنيد حق نداريد دست رويش بلند كنيد و...
بنابراين بعيد نيست كه خواهر شما از اين جهت هم ناراحت باشد و يا
شرطي شده باشد مثلا معلم يا يكي از اقوام يا همسايه ها نامش فاطمه بوده ولي بسيار بد رفتار و بدزبان و بداخلاق بوده و نفرت از رفتار به نفرت از نام تسري و جريان پيدا كرده است.

موضوع قفل شده است