صفحه 1 از 11 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خانمها و خودشناسی

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377

  خانمها و خودشناسی

  آيا تزكيه نفس را خانم ها هم مي توانند انجام دهند و آيا بدون استاد اين كار موفقيت آميز هست و يا نه؟ آيا تزكية نفس امكان پذيراست؟
  پاسخ
  :
  پرسش دارای سه بخش امكان تزكيه‌ نفس ، امكان خودسازی برای خانم ها و موفقيت آميز بودن تزكيه بدون استاد می باشد اما لازم است قبل از پاسخ تعريفی از تزكيه نفس و هدف از آن را بيان كنيم.
  تعريف:
  منظور از تزكيه يا خودسازی شكل دادن و جهت بخشيدن به فعاليت های حياتی و تصحيح انگيزه ها و در نظر گرفتن مقصد نهايی و سوگيری فعاليت ها برای خداوند است[1] و به عبارتی روشن تر تزكيه يعنی پاكيزه نگه داشتن نفس برای رشد و سعادت ابدی.
  هدف:
  از عبارت های بالا دانسته شد كه هدف از تزكيه نفس رسيدن به فوز و فلاح ابدی است. چنانچه حضرت حق درسوره شمس آيه 11 بعد از 11 قسم می فرمايد: قد افلح من زكيها: به تحقيق هر كس[2] (مرد يا زن) كه تزكيه كند رستگار شد. البته رستگاری و فلاح فقط دور شدن از عذاب الهی و يا رسيدن به بهشت موعود نيست بلكه فلاح و رستگاری واقعی رضايت حق تعالی از انسان و عبوديت كامل انسان در برابر خداوند است.
  امكان تزكية نفس:
  امر خداوند به تزكيه: يكي از محكمترين دلايل امكان تزكيه امر خداوند و خطابات قرآنی است. در اينكه قدرت و توانايی انسان محدود است شكی نيست ولی هيچگاه خداوند به چيز محال و نشدنی و خارج از قدرت انسان امر نمی كند. آيه 11 سوره شمس هم اين نكته را می رساند كه تزكيه نفس چيز محال، نشدنی و غير قابل دسترسی نيست چون اگر اين طور بود قطعاً خداوند به آن امر نمی كرد. «قد افلح من زكيّها» يعنی اين كه هر كسی(چه زن وچه مرد) كه بخواهد می تواند تزكيه كند و رستگارشود. فلاح و رستگار شدن كه هدف نهايی و غرض از خلقت انسان است با تزكيه و خودسازی ميسّر است و اگر قدرت بر تزكيه برای انسان وجود نداشت نقض غرض حاصل شده و رسيدن به هدف خلقت ابتر مي ماند.ادامه دارد...

  ویرایش توسط سایه خورشید : ۱۳۹۰/۰۹/۳۰ در ساعت ۱۹:۰۴ دلیل: فونت

 2. صلوات ها 23


 3. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  ...ادامه
  وقوع تزكيه
  بهترين دليل براي امكان هر چيزي وقوع آن است پس بهترين دليل براي امكان تزكيه ‌نفس هم وقوع آن در موارد متعدد و بي شمار است. از صدر اسلام تاكنون زنان بسياري بوده اند كه موفق به تزكيه نفس گشته اند و گاه حتيبه مقامات و آخرين درجات خودسازي و تزكيه نفس نائل آمده اند. مي توان به آسيه همسرفرعون و يا بانو مجتهده امين اشاره كرد.
  [3]
  زنان نيز مي توانند به تزكيه نفس بپردازند؟
  الف) انسان از دو بخش روح و بدن تشكيل يافته است. خداوند در قرآن بدن را كه فرع بوده و مادي،به طبيعت و خاك و گل نسبت مي دهد و روح را كه اصل بوده و مجرد به خودش نسبت مي دهدو مي فرمايد: «قل الروح من امر ربي» (سورة اسراء، آية 85). قهراً روح انسان كهمنسوب به خداست منزه از ذكوريت (مرد بودن) و انوثت (زن بودن) خواهد بود. حال باتوجه به اين مقدمه بايد گفت: كه زن بودن و يا مرد بودن مربوط به پيكر است نه جان وروح ثانياً تعليم و تربيت و تزكيه از آن نفس است و ثالثاً نفس از غير بدن است و بدن غير از نفس و اصولاً آنكه در كلاس درس قرآن و مكتب پيامبران ـ عليهم السّلام ـ مينشيند بدن نيست، بلكه نفس و روح انسان است (كه آن هم نه زن است و نه مرد) به همين خاطر در آیه 8 ـ 7 سورة شمس الهام گنه كاري و تقوا را به نفس نسبت داده كه هر دوجنس مرد و زن به صورت يكسان از آن برخوردارند.
  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۸۹/۱۱/۲۶ در ساعت ۰۹:۳۲

 4. صلوات ها 19


 5. #3
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  ...ادامه
  ب) مادي نبودن رجوع الي الله: درآيه 6 سورة انشقاق مي فرمايد: «يا ايها الانسان انك كادح الي ربك كدحا فملاقيه
  » يعني انسان (چه زن و چه مرد) سالك الي الله است نه بدن تا بگوييم سالكان دو صنف اندبعضي زن و بعضي مرد به تعبير ديگر سالك الي الله روح است كه نه مذكر و نه مونث است. قرآن در جائي ديگر وقتي سخن از رجوع الي الله مي كند از نفس مطمئنه ياد مي نمايد.[4] چون اگر رجوع جسمي و مادي مي بود محلرجوع و مرجع هم (ذات حق تعالي) معاذ الله بايد يك امر مادي باشد. چرا كه وقتي تن نزديك مي شود قرب مادي است و قرب مادي از آن شي مادي است اما ذات باري تعالي منزه از قرب و بعد مادي است. عبادتها و نماز ها كه موجب قرب هر پرهيزگار است (الصلاةقربان كل تقي) مي باشد معنوي بوده و قرب معنوي نه مذكر است و نه مونث. پس آنكه مقربالي الله است نه مذكر است و نه مونث.
  ج) «من عمل صالحا من ذكر او انثي و هومومن فلنحيينه حياة طبية»:[5]قرآن كريم در اين آيه به صراحت حجت را بر همگان تمام كرده و مي فرمايد: هر كس كه عمل صالحي انجام دهد خواه مرد باشد يا زن و در حاليكه مومن باشد زندگي خوش و پاكيزه اي بدو خواهيم داد. از آيه استفاده مي شود كه عمل صالح و ايمان رمز رسيدن به حيات طيبه مي باشد و براي رسيدن به اين هدف فرقي ميان مرد و زن وجود ندارد. همچنين خداوند درآية 95 سورة آل عمران مي فرمايد: «همانا من عمل هيچكس از زنان و مردان را ضايع نمي كنم. در اين موارد قرآن كريم با صراحت از زن و مرد نام مي برد تا افكار جاهلي پيشاز اسلام را تخطئه كند زماني كه بين زن و مرد فرق گذاشته و عبادات و فضايل را براي مردها منحصر مي داشتند لذا قرآن كريم هم با صراحت و هم با ظرافت مي فرمايد: آن كه بايد كامل شود نفس و روح است كه مذكر و مونث ندارد.

  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۸۹/۱۱/۲۶ در ساعت ۰۹:۳۳

 6. صلوات ها 17


 7. #4
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  وجود استاد و نقش آن درموفقيت تزكيه:
  معمولاً همة سالكين الي الله وجود استادي كامل را در طي اين طريق لازم مي دانند و چنانچه از مرحوم آية الله سيد علي قاضي نقل شده كه فرمودند: «اهم آن چه در اين راه لازم است استاد خبير و از هوا بيرون آمده و انسان كامل است،چنانچه كسي طالب راه و سلوك طريق خدا باشد و براي پيدا كردن استاد اين راه نصف، عمرخود را در جستجو و تفحص بگذراند تا پيدا كند ارزش دارد. كسي كه به استاد رسيده نصف راه را طي كرده است.»[6] استاد جوادي آملي در كتاب زن در آيينة جلال و جمال مي فرمايند: از عارفي پرسيدند ابدال چند نفرند؟ گفت: چهل تن. گفتند: چرا نگفتيد؟ چهل مرد. گفت: چون بين اين بزرگان زناني نيز وجود دارند. ثانياً كسي كه به مقام ابدال نايل مي آيد انسان است و انسان بودن اختصاص به زن و مرد ندارد. ابدال در اصطلاح به كساني گفته مي شود كه تحت تدبير شخص معيني نيستند. اينها راه را به تنهايي طي مي كنند گر چه سخت است ولي رفتني است واگر به پيشرفت انسان تحت نظر مدير و مدبر بيشتر است لكن به تنهايي هم مي توان طي طريق كرد. (ره چنان رو كه رهروان رفته اند.)
  حال با توجه به عبارت هاي بالا به نظر مي رسد انسان در ابتداء امر بايد خود شروع كند. بدين معني كه انسان كه مي تواند راه تزكيه را از انجام واجبات و پرهيز از محرمات شروع كرده [7] و به آنچه كه مي داند عمل كند بالطبع در اين مورد كمتر به استاد نياز است ولي در مراتب بالاتر خداوند دست انسان را در دست استادي كامل مي گذارد و يا خود به گونه اي او را تربيت مي كند چنانچه در مورد حضرت آية الله شيخ جواد همداني انصاري اتفاق افتاده. نماز در اول وقت، قرآن خواندن،مواظبت از چشم و گوش و زبان و دل و پرهيز از معاشرتهاي غير ضروري از نامحرم. دراوايل كار لازم و از ضروريات طي طريق است.ادامه دارد..

  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۸۹/۱۱/۲۶ در ساعت ۰۹:۳۴

 8. صلوات ها 17


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  علاقه
  قرآن، اينترنت، كتاب، يوگا
  نوشته
  45
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  463  با سلام و تشكر از مطلب خوب شما.
  من مدتهاست دنبال استاد مي گردم. خودم نزديك يك ساله كه تزكيه رو شروع كردم اما هنوز استادم رو پيدا نكردم.
  شما رو به خدا راهنمايي كنيد كه چطور مي شود اين استاد را پيدا كرد.
  حاضرم تمام زندگيم رو بگذارم و استاد راه را پيدا كنم.
  حاضرم هر كاري كه استاد ميگن بكنم حاضر كنيزي استادم رو بكنم كه فقط يك كلمه يا يك اشاره به من بياموزد.
  واقعا رفتن اين مسير به تنهايي خيلي سخته و سختيهاي زيادي را بايد تحمل كرد.يا حق.

 10. صلوات ها 18


 11. #6

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  علاقه
  همه زمینه ها
  نوشته
  151
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  885  سلام استاد عرفان حسته نباشید
  لطفاً اگر امکان دارد بفرمایید که جنابعالی استاد مد نظرتون رو پیدا کردید یانه؟

  یا حق


 12. صلوات ها 13


 13. #7
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  با سلام و خدا قوت
  بله خداوند به بنده لطف نموده است واستاد اخلاق دارم.من زندگی و هست و نیستم رو مدیون این استاد ام.


 14. صلوات ها 18


 15. #8

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  علاقه
  همه زمینه ها
  نوشته
  151
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  885  نقل قول نوشته اصلی توسط عرفان نمایش پست ها

  1-آيا تزكيه نفس را خانم ها هم مي توانند انجام دهند؟ 2- آيا بدون استاد اين كار موفقيت آميز هست و يا نه؟3- آيا تزكية نفس امكان پذيراست؟پاسخ :

  تعريف:
  منظور از تزكيه يا خودسازي شكل دادن و جهت بخشيدن به فعاليت هاي حياتي و تصحيح انگيزه ها و در نظر گرفتن مقصد نهايي و سوگيري فعاليت ها براي خداوند است[1]و به عبارتي روشن تر تزكيه يعني پاكيزه نگه داشتن نفس براي رشد و سعادت ابدي.

  سلام بر جناب مستطاب استاد عرفان
  سئوال جنابعالی سه بخش دارد حقیر به آنها خواهم پرداخت و در صورت اشتباه اصلاح بفرمایید.

  1-تزکیه نفس را خانم ها می توانند انجام دهند. به دلیل داشتن اختیار با توجه به تعریف جنابعالی از تزکیه نفس واضح و روشن و مبرهن است که خانم ها می توانند چنین کاری انجام دهند.البته با مصداق هایی که در تاریخ وجود دارد نیز می توان این مسئله را تأیید نمود.

  2-باز هم با توجه به تعریف جنابعالی از تزکیه نفس و این آیه ی شریفه قرآن کریم(یا ایها الذین آمنوا اطیعوا الله و رسوله و اولاامر منکم) می توان استنتاج نمود که اگر این کار بدون استاد امکان پذیر بود خداوند 124 هزار پیامبر و 14 معصوم را مآمور هدایت انسان در این مسیر نمی نمود.
  البته تأیید لزوم داشتن مرجع تقلید و التزام به ولی فقیه نیز می تواند پاسخ مناسبی به بخش دوم سئوال جنابعالی باشد.

  3-امّا در پاسخ به بخش آخر سئوال جنابعالی (آیا تزکیه نفس امکان پذیر است) پاسخ هایی که حقیر در موارد 1 و 2 ذکر نمودم را می توان برای این بخش نیز به کار برد .

  یا حق


 16. صلوات ها 16


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  علاقه
  قرآن، طبیعت
  نوشته
  124
  حضور
  1 روز 4 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  26
  صلوات
  952  با تشکر از مطالب مفید دوستان
  سوالی که برای من پیش اومده اینه که پس چرا بیشتر عرفا و علما مرد هستند؟ آیا راه تزکیه برای زنان سخت تر است؟ یا استعدادشان کمتر است؟

 18. صلوات ها 12


 19. #10
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  1,538
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  15377  راه تزکیه آسان یا سخت؟
  به نظر بنده عرفای خانم خیلی کمتر از عرفای مرد نیستند و در تاریخ نامی هم از آنها آمده مثل مادر بزرگ علامه مجلسی و ...
  اما مسئله این است چون مردها بیشتر در عرصه جامعه حاضرند،خیلی بیشتر ذکر شده اند که حتما توجه دارید که گوشه ازلت برای عرفا بهتر.
  و بدانید مادران و همسران یقینا در سیر عرفائی آن عارف شریکند به شرط هم کاری و کمک.
  و قسمت دوم سوالتان: خانمها نه استعداد کمتری دارند و نه سخت تر از مردها به عرفان میرسند،بلکه برنامه ریزی ندارند و سعی و تلاش کمتری می کنند.
  اتفاقا در حال حاضر به نظر میرسه خود سازی برای مردها با این وضع جامعه سختر از گذشته شده.


  ویرایش توسط عرفان : ۱۳۸۹/۰۳/۲۱ در ساعت ۱۰:۵۳

 20. صلوات ها 20


صفحه 1 از 11 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود