آیا اثر خاص برخی آیات قرآن صحت دارد؟

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا اثر خاص برخی آیات قرآن صحت دارد؟

سلام
بنده شنیده بودم که رزمندگان در زمان دفاع مقدس به برخی آیات قرآن از جمله آیاتی از سوره یس مثل "و جعلنا من بین ایدیهم سدا و من خلفهم سدا ..." استمرار می کردند و به سمت دشمن می رفتند و کسی اونها رو نمی دید...
یا مثلا دعای "ربنا هب لنا من ازواجنا و ..." که می گن به شدت در کمک های غیبی برا همسر یابی خوب و ازدواج کمک می کنه...
از فردی شنیدم که گفته بود بهتره خانومها بر سوره یوسف استمرار نکنن و ...
برخی ها از جمله اگر اشتباه نکنم آیت ال... بهجت به این موارد اشاره های زیادی می کردند و مثلا می گفتن سوره کافرون بر کنترل خشم خوبه و یا آیات آخر سوره کهف اگر اشتباه نکنم بر بیدار شدن از خواب برا نماز و ...خوبه..
سوالم اینه آیا به صورت سندی و یا به هر حال به صورت موثقی، سوره ها یا آیات خاص قرآن خواص منحصر به فردی دارند؟ بانکی از این سوره ها و یا آیات و خواصشون هست که بسیار موثق باشه که بتونم ببینمشون؟
آیا اجابت به شرط استمرار بر آیات یا سوره های خاص نیاز به داشتن شرایطی خاص داره؟
و کسی هم جوابی از این روش ها گرفته؟؟؟
ممنون...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]با سلام و ادب
بله خواص آیات و سوره ها در روایات متعددی ذکر شده است که در منابع روایی و تفسیری شیعه موجود می باشد و چون قبلا موارد زیادی در تاپیکی ذکر شده است بنده لینک تاپیک رو خدمدتتون میدم مطالعه کنید:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=27482

در این زمینه کتاب هاي مستقل و فراواني با عنوان خواص القرآن، خواص الآيات، خواص السور، منافع القرآن، فضائل القرآن و ثواب القرآن نوشته شده که برخي از آن ها را مرحوم علامه تهراني معرفي کرده (1) و فرموده است:
اولين کسي که در اين موضوع کتاب نگاشته، ابي بن کعب انصاري است. (2)
از ابي بن کعب حديث مفصل نيز در خواص اکثر سور قرآن مجيد نقل شده (3) که بسياري از تفاسير چون کشاف، مجمع البيان، انوار التنزيل و... آن را نقل کرده اند.

1. آقا بزرگ تهراني، الذريعة الي تصانيف الشيعه، ج 5، ص 19 و ج 7، و ج 16.
2. همان، ج 16، ص 262.
3. متن کامل اين حديث در: عبدالحليم الحلّي، الرسول المصطفي و فضائل القرآن ج 1، صص 439-416 نقل شده است.

بسمه العلیم

عمار;826581 نوشت:
بله خواص آیات و سوره ها در روایات متعددی ذکر شده است

عرض سلام و ادب

استاد گرامی،یکی از واضعین حدیث ابو عصمت نوح ابن مریم است که به جعل حدیث در بارۀ

فضائل سور مشهور است:

حاکم در«المدخل» به سند خود از«ابوعمّار مروزی» نقل می کند که کسی به ابو عصمت گفت:

از کجا فضائل سوره سوره قرآن را از عکرمه از ابن عباس نقل می کنی، در حالی که این مطالب

در نزد اصحاب عکرمه نیست؟ ابو عصمت گفت:

«انی رأیت الناس قد أعرضوا عن القرآن و اشتغلوا بفقه أبی حنیفة و مغازی ابن اسحاق فوضعت هذاالحدیث حسبة».

یعنی: دیدم که مردم از قرآن دوری می کنند و به فقه ابوحنیفه و داستانهای جنگی ابن اسحاق(تاریخ ابن اسحاق)

مشغول شده اند، پس این احادیث را جعل کردم.

لذا ممکن است چند نمونه از روایات صحیح السند و قوی از راویان شیعه در این خصوص ذکر بفرمائید؟

با تشکر

نقل قول:
برخی ها از جمله اگر اشتباه نکنم آیت ال... بهجت به این موارد اشاره های زیادی می کردند و مثلا می گفتن سوره کافرون بر کنترل خشم خوبه و یا آیات آخر سوره کهف اگر اشتباه نکنم بر بیدار شدن از خواب برا نماز و ...خوبه..

با سلام
در زمان حاضر که عصر علم است و هر چیزی باید اثبات علمی بشود ، گرچه ما بر مبنای تعبد و دین اثر آیات و سور قرآن را می پذیریم ، اما اگر شخصی که تعبد دینی آن چنانی ندارد ، بر منطقی بودن این اثر از آیات و سور خرده بگیرد و آن را فاقد وجاهت علمی و حتی عقلی و فلسفی بداند، چگونه می توان این را برای او اثبات عقلی کرد و نشان داد که چنین خاصیست و اثری از فلان آیه یا سوره برمیخیزد؟ چه علمی عهده دار این مهم است؟ آیا تا کنون تلاشی علمی برای بررسی عقلی این موضوع از سوی دانشمندان اسلامی شده است؟

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

یاقوت احمر;826595 نوشت:
ر زمان حاضر که عصر علم است و هر چیزی باید اثبات علمی بشود ، گرچه ما بر مبنای تعبد و دین اثر آیات و سور قرآن را می پذیریم ، اما اگر شخصی که تعبد دینی آن چنانی ندارد ، بر منطقی بودن این اثر از آیات و سور خرده بگیرد و آن را فاقد وجاهت علمی و حتی عقلی و فلسفی بداند، چگونه می توان این را برای او اثبات عقلی کرد و نشان داد که چنین خاصیست و اثری از فلان آیه یا سوره برمیخیزد؟ چه علمی عهده دار این مهم است؟ آیا تا کنون تلاشی علمی برای بررسی عقلی این موضوع از سوی دانشمندان اسلامی شده است؟

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم
به نظر من اگر کسی بخواهد چیزی را پذیرد در ابتدا با فکری بار به این موضوع نگاه کند با توجه به تاثیر کلام بر افراد چه از منظر تلقین یا از منظر عملی(مثل درخواست های گوناگون روزم ره آب بیاورید و...) در این مرحله تاثیر کلمات را در می یابد و برای درک عمیقتر آن نیاز به بررسی دیدگاه خداباوری و ایمان به غیب است که اثراتش ثابت می شود ان شاء الله.[/]

رستگاران;826607 نوشت:
از منظر تلقین

سلام
آنها (کسانی که از منظر عبودیت به قضیه نگاه نمیکنند) یکی از حرفهایشان همین است که این اثرات ، برخاسته از تلقین است. حال که اصل قضیه ، تلقین است ، چه نیازی است که حتما فلان آیه یا سوره قرآن باشد؟ می شود یک سنگ عادی بی خاصیت را هم به دست شخصی داد و به او تلقین کرد که این سنگ می تواند فلان اثر را برای تو داشته باشد.... پس اثرات مربوطه ربطی به "قرآن" ندارد و هر چیز دیگری هم می تواند همین اثر را داشته باشد.

به نظر بنده ، در اینجا بحث تلقین در کار نیست. یک حقیقت علمی مغفول در اینجا وجود دارد....

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

یاقوت احمر;826609 نوشت:
نها (کسانی که از منظر عبودیت به قضیه نگاه نمیکنند) یکی از حرفهایشان همین است که این اثرات ، برخاسته از تلقین است. حال که اصل قضیه ، تلقین است ، چه نیازی است که حتما فلان آیه یا سوره قرآن باشد؟ می شود یک سنگ عادی بی خاصیت را هم به دست شخصی داد و به او تلقین کرد که این سنگ می تواند فلان اثر را برای تو داشته باشد.... پس اثرات مربوطه ربطی به "قرآن" ندارد و هر چیز دیگری هم می تواند همین اثر را داشته باشد.

به نظر بن

اللهم عجل لولیک الفرج

در هر چیزی که میزان می خواهد قار گیرد باید با معیار صحیح آن بررسی شود شما طلا را با ترازوی میوه خوری اندازی گیری نمی کنی
اینجا اگر بحث تلقین (در منظر پایین و دور از غیب و ایمان به خدا) بررسی کنیم می بینیم قرآن از جنس کلمه است پس باید با تلقیناتی که از جنس کلمه است مورد بررسی قرار گیرد که می بینم فرق کلمه تو خوشگلی و توزشتی چه تاثییراتی در فرد می گذارد.)
در مورد سنگ ها هم اگر از منظر بیرونی نگاه کنیم می بینیم خب سنگ سنگه و یکسری از عناصرش فرق داره اما علم سنگ شناسی و خواص مختلف ان هم مطرح است.[/]

حبیبه;826585 نوشت:
حاکم در«المدخل» به سند خود از«ابوعمّار مروزی» نقل می کند که کسی به ابو عصمت گفت:

از کجا فضائل سوره سوره قرآن را از عکرمه از ابن عباس نقل می کنی، در حالی که این مطالب

«انی رأیت الناس قد أعرضوا عن القرآن و اشتغلوا بفقه أبی حنیفة و مغازی ابن اسحاق فوضعت هذاالحدیث حسبة».

یعنی: دیدم که مردم از قرآن دوری می کنند و به فقه ابوحنیفه و داستانهای جنگی ابن اسحاق(تاریخ ابن اسحاق)

لذا ممکن است چند نمونه از روایات صحیح السند و قوی از راویان شیعه در این خصوص ذکر بفرمائید؟

[=arial]با سلام
آنچه بالا عرض شد بحث وجود روایات در این زمینه بود.
اما در مورد اعتبار آنها قبلا پاسخی در انجمن داده بودم که :
عمار;381019 نوشت:
نظر مشهور دانشمندان علوم قرآني در مورد اعتبار اين گونه روايات اين است که برخي (نه همه) سند صحيحي ندارند؛ ولي اگر کسي براي رجا، يعني قصد ثواب به روايات عمل کند، به او ثواب مي رسد. گفته اند كه اسناد همه روايات، روي هم رفته، چندان قابل اعتماد نيست. (1)

http://www.askdin.com/showthread.php?t=29899

حبیبه;826585 نوشت:
بسمه العلیم

عرض سلام و ادب

استاد گرامی،یکی از واضعین حدیث ابو عصمت نوح ابن مریم است که به جعل حدیث در بارۀ

فضائل سور مشهور است:

با تشکر

با سلام

در منابع شیعه این گونه احادیث اکثرا ضعیف هستند ولی در بین آنها روایت صحیح السند هم پیدا می شود. مثلا حدیث زنده شدن مرده با خواندن هفت باره ی سوره حمد کاملا صحیح السند و معتبر است ( کافی ج2 ص623 ح16)
خیلی از این روایات هم توسط دو دروغگوی واقفی معروف یعنی علی بن ابی حمزه و پسرش حسن در منابع شیعی نقل شده اند. که اصلا یک کتاب جداگانه درباره ی فضائل قرآن نوشته بود.

فکر کنم این دو مقاله در این باره مفید باشد (برای خواندن روی آنها کلیک کنید) :

خواص آیات و سوره ها

قرآن درماني در بوته نقد

[="Navy"]سلام
من خیلی اطلاع در این زمینه ندارم ولی جایی خونده بودم همه جوره علمی در قران هست
کلا خلقت انسان بر پایه یک قانونی منظم هست که فقط خدا می دونه
بعد خدا میاد طبق اون کانال های درونی روح که خیلی از بیماریها گمون کنم با مسدود شدن یا تنگ شدن مجراهای روح بوجود میاد یک چیزی میگه که خوندن اون کلمات و حروف پشت سر هم ترجمه اش در بعد روحی و روانی باعث انبساط اون دریچه ها میشه که احساسش در بیرون یک حالت خوشایندی مثل انبساط عقل و بهجت روح و روان هست

اینا همه تشکیلات پیچیده ای داره گمونم جایی در صحبت های استاد حسن زاده خونده بودم که میرفت در اعماق بدن و روح و دستگاه های عظیمی میدیدن که مثلا این قسمت مال گوش هست چشم هست فهم هست تکلم هست و غیره و اگر دستکاری بشه و اختلال بوجود بیاد در بیرون اون شخص مثلا یک حالت جدیدی بهش دست میده

گمون کنم اعجاز قران در همین ترتیب کلمات و نوع خوندنش هست![/]

با ارض سلام و درود خداوند. همگی باید به کتاب قرآن روی آورید و به گفته های خداوند گوش کنید در کتاب آسمانی آمده و خداوند فرموده تا خواست من نباشد حتا یک برگ از یک شاخه درخت نمیریزد و هرچی خواست خدا باشد همون میشود و در زمان یه مشکلی آن آیه مورد نظر را بخوانید و خداوند را با خلوص نیت بخوانید و اگر خداوند صلاح ببیند مشکل شمارا حل میکند وگرنه در آن حکمتی هست

فرستاده شده از G4+ِ من با Tapatalk

سلام یه سوال دارم
در روایات امده که هرکس سوره یاسین را قرائت نماید 12 بار کل قران را خوانده است این درسته؟؟؟؟
هر سوره یه خواصی داره اگه من سوره یاسین و بخونم یا توحید(یک سوم قران) من اون خواص و هم به دست میاورم یا خیر؟

ali421;827471 نوشت:
سلام یه سوال دارم
در روایات امده که هرکس سوره یاسین را قرائت نماید 12 بار کل قران را خوانده است این درسته؟؟؟؟

سلام
درست بودنش را نمی دانم ولی روایتش را داریم. این کامل روایت به همراه آدرسش است:

ابىّ كعب روايت كرد از رسول-عليه السّلام-كه او گفت كه:هركه سورت يس.بخواند براى خداى تعالى،خدا او را بيامرزد و چندان مزد دهد او را كه ثواب آن‌كس كه او دوازده بار قرآن بخواند.و هرآن بيمار كه بر بالين او يس بخوانند به عدد حرفى ده فريشته فرود آيند و از پيش او صف زنند و بر او صلات فرستند و استغفار مى‌كنند براى او و به قبض روح او حاضر آيند و به غسل او،و در قفاى جنازۀ او بروند و بر او نماز كنند و به دفن او حاضر آيند.و هرآن بيمار كه او سورت يس بخواند در سكرات مرگ،ملك‌الموت جان او بر ندارد تا رضوان او را شربه‌اى از بهشت نيارد و شربت بازخورد،بر بستر بميرد سيراب باشد ،و زنده كنند او را و سيراب باشد و حسابش كنند و او سيراب باشد و به حوض هيچ پيغامبر محتاج نباشد تا به بهشت شود و او سيراب بود. ( تفسیر روض الجنان ج16 ص129)

عصران;827506 نوشت:
سلام
درست بودنش را نمی دانم ولی روایتش را داریم. این کامل روایت به همراه آدرسش است:

ابىّ كعب روايت كرد از رسول-عليه السّلام-كه او گفت كه:هركه سورت يس.بخواند براى خداى تعالى،خدا او را بيامرزد و چندان مزد دهد او را كه ثواب آن‌كس كه او دوازده بار قرآن بخواند.و هرآن بيمار كه بر بالين او يس بخوانند به عدد حرفى ده فريشته فرود آيند و از پيش او صف زنند و بر او صلات فرستند و استغفار مى‌كنند براى او و به قبض روح او حاضر آيند و به غسل او،و در قفاى جنازۀ او بروند و بر او نماز كنند و به دفن او حاضر آيند.و هرآن بيمار كه او سورت يس بخواند در سكرات مرگ،ملك‌الموت جان او بر ندارد تا رضوان او را شربه‌اى از بهشت نيارد و شربت بازخورد،بر بستر بميرد سيراب باشد ،و زنده كنند او را و سيراب باشد و حسابش كنند و او سيراب باشد و به حوض هيچ پيغامبر محتاج نباشد تا به بهشت شود و او سيراب بود. ( تفسیر روض الجنان ج16 ص129)

هر سوره خواص خودشو داره درسته؟
اگه ما اینو بخونیم خواص اون سوره ها هم به دست میاوریم؟

ali421;827511 نوشت:

در روایت که فقط ثواب دوازده بار ختم قرآن را گفته است خواصش گفته نشده است.
اگر این طور بود که دیگر به خواندن سوره های دیگر سفارش نمی شد. فقط می گفتند همین یک سوره را بخوانید.

ثواب و به دست آوردن فضیلت سور قرآن تنها به قرائت آن نیست بلکه عمل به دستورات خداوند در آن سور نیز شرط است.

دوستان آیه 35 سوره نور باید خیلی آثار خوبی داشته باشه...اینطور نیست؟

[=&quot]اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِنْ شَجَرَةٍ مُبَارَكَةٍ زَيْتُونَةٍ لَا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَنْ يَشَاءُ وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

اتمچه;826643 نوشت:
گمونم جایی در صحبت های استاد حسن زاده خونده بودم که میرفت در اعماق بدن و روح و دستگاه های عظیمی میدیدن که مثلا این قسمت مال گوش هست چشم هست فهم هست تکلم هست و غیره و اگر دستکاری بشه و اختلال بوجود بیاد در بیرون اون شخص مثلا یک حالت جدیدی بهش دست میده

گمون کنم اعجاز قران در همین ترتیب کلمات و نوع خوندنش هست!

سلام
لطفا این قسمت را مفصل تر و دقیقتر و با جمله بندی صحیح از نظر ادبیات ، بیان بفرمایید. گویا مطلب مهمی است اما بنده به دلایل ذکر شده چیز خاصی ازش نفهمیدم.

ali421;827511 نوشت:

فرق میکنه. بستگی داره به اینکه چقدر آن سوره را " درک " کنید و چقدر به "حقیقت" آن نزدیک شوید.
برای ما افراد عادی که فقط ترجمه آیات را می فهمیم ، نه بیشتر ؛ یک حد اثر و خواص دارد ،
برای آنهایی که معنای فلسفی و عرفانی کلمات آیه را می فهمند ، اثر بیشتر دارد،
از طرف دیگر ، بهره ای که هر کسی می برد ، با اندازه تقوا و اخلاص او ارتباط مستقیم دارد.

من یه سری سوره ها و آیات رو مثال می زنم که شنیدم اثرات خاصی دارند:
تلاوت سوره واقعه بعد از نماز عشا، باعث رزق زیاد و برکت زیاد می شه.
تلاوت آیات آخر سوره اصحاب کهف باعث بیدار شدن به هنگام نماز صبح می شه.
آیه و جعلنا من بین ایدیهم سدا و ... گفته می شد در زمان جنگ باعث مخفی شدن رزمندگان از دید دشمن می شد. (البته شاید در مواردی خاص)
خوندن آیه دعای حضرت ابراهیم (ع) ربنا هب لنا من ازواجنا و ذریتنا قره اعین و جعلنا للمسلمین اماما باعث نصیب شدن همسری خوب و شایسته و فرزندانی صالح می شه.
خوندن آیه دعای ملک و مال حضرت سلیمان یعنی آیه رَبِّ اغْفِرْ لی‏ وَ هَبْ لی‏ مُلْکاً لا یَنْبَغی‏ لِأَحَدٍ مِنْ بَعْدی إِنَّکَ أَنْتَ الْوَهَّابُ موجب برکت در روزی و ریاست و ... می شه.
سوره فتح در گشایش گرفتاری ها عالیه. سوره الرحمن و یس و واقعه که نزدیک به هم هم هستند، خیلی مزایای زیادی در مغفرت و اجابت دعا و ...دارند.
و از این قبیل آیات و سوره ها می شه پیدا کرد که به خود قرآن و ائمه متوسل شد و گناهان مانع رسیدن به نعمات رو ترک کرد و با استمرار به این آیات و سوره ها و تکرار و توسل و سپس عرض دعا با بکا (گریه) و حالت مستاثل و با خضوع فراوان علل الخصوص درایام خاص و مکانهای خاص و ... موجبات اجابت رو سریع تر کرد.
البته دعایی هم وجود داره که بسیار راجع بش شنیدم (اینکه علامه مجلسی (ره) در یکی از کتبش گفته این دعایی بود که جبرئیل بزرگ به حضرت آدم (ع) یاد داد تا با این دعا از خدا مغفرت بخواد و خدا هم بخشید) و این هست:
یا حمید بحق محمد، یا عالی بحق علی، یا فاطر بحق فاطمه، یا محسن بحق الحسن و الحسین و منک الاحسان...
حتی برخی ها گفت اند این دعایی بود که پیامبران سینه به سینه با خود حمل می کردند که نهایتا توسط پیامبر مکرم اسلام (ص) همگانی شد...
خوب تو دعاهاتون از این موارد کمک بگیرید قطعا ضرر که نخواهد داشت، ان شاءال... منفعت هم داشته باشند...
موفق باشید...

پرسش:
آیا اثر و خواص بعضی آیات قرآن صحت دارد؟
مثلا رزمندگان در زمان دفاع مقدس به برخی آیات قرآن از جمله آیاتی از سوره یس مثل "و جعلنا من بین ایدیهم سدا و من خلفهم سدا ..." استمرار می کردند و به سمت دشمن می رفتند و کسی اونها رو نمی دید...

پاسخ:
بله صحت دارد که در روایات متعددی این ذکر شده است و در منابع روایی و تفسیری شیعه موجود می باشد. (1)

در این زمینه کتاب هاي مستقل و فراواني با عنوان خواص القرآن، خواص الآيات، خواص السور، منافع القرآن، فضائل القرآن و ثواب القرآن نوشته شده که برخي از آن ها را مرحوم علامه تهراني معرفي کرده (2) و فرموده است:
اولين کسي که در اين موضوع کتاب نگاشته، ابي بن کعب انصاري است. (3)
از ابي بن کعب حديث مفصل نيز در خواص اکثر سور قرآن مجيد نقل شده (4) که بسياري از تفاسير چون کشاف، مجمع البيان، انوار التنزيل و... آن را نقل کرده اند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر لینک زیر را مطالعه کنید:
http://www.askdin.com/showthread.php?t=27482

پی نوشت ها:
1. مصباح المتهجد، ج‏۱، ص۲۳۵؛ مكارم الأخلاق، ص۴۱۶؛ إقبال الأعمال، ج‏۲، ص۵۴۶.
1. آقا بزرگ تهراني، الذريعة الي تصانيف الشيعه، ج 5، ص 19 و ج 7، و ج 16.
2. همان، ج 16، ص 262.
3. متن کامل اين حديث در: عبدالحليم الحلّي، الرسول المصطفي و فضائل القرآن ج 1، صص 439-416 نقل شده است.

موضوع قفل شده است