جمع بندی نمی دانم کجا نجس شده، حکم آن چیست؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نمی دانم کجا نجس شده، حکم آن چیست؟

سلام علیکم
از بینیه من خون اوم و بنده دیدن ک قسمتی از خون ب بیرون پتاب شد ولی نمیدانم روی فرش ریخته یا روی میز یا لپتاپ
حکم آن چیست؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

arash_arash;825892 نوشت:
سلام علیکم
از بینیه من خون اوم و بنده دیدن ک قسمتی از خون ب بیرون پتاب شد ولی نمیدانم روی فرش ریخته یا روی میز یا لپتاپ
حکم آن چیست؟

سلام علیکم

چون نمی دانید ،کدام نجس شده، اگر با دست مرطوب به هر سه جا معمولا دست می زنید، باید نسبت به همه آنها جانب نجاست را رعایت کرده و با دست مرطوب به آنها نزنید .
ولی اگر نسبت به یکی از آنها هرگز با دست مرطوبت نمی زنید مثلا لپ تاب را هر گز با دست مرطوب لمس نمی کنید در این صورت ، اگر به فرش یا میز با دست مرطوب دست زدید اشکالی ندارد، و دستتان پاک محسوب می شود.

پی نوشت:
تحریر الوسیله،القول فی النجاسات،القول فی کیفیت تنجس بها،مساله4

بسمه العلیم

شفا;826286 نوشت:
ولی اگر نسبت به یکی از آنها هرگز با دست مرطوبت نمی زنید مثلا لپ تاب را هر گز با دست مرطوب لمس نمی کنید در این صورت ، ابه فرش یا میز با دست مرطوب دست زدید اشکالی ندارد، و دستتان پاک محسوب می شود.

عرض سلام و ادب

این قسمت حکم را متوجه نمی شوم،فرض بر این است که سه مکان مشکوک به نجاست داریم،اگر به هر سه جا همیشه دست مرطوب ما

برخورد دارد از هر سه اجتناب کرده جانب احتیاط را نگه داریم،امّا اگر به یکی از این سه جا هیچ وقت با دست مرطوب دست نمی زنیم، آن

دو جای دیگر هم به فرض تماس با دست مرطوب آن را نجس نمی کنند؟ بالأخره یکی از این سه جا قطعا نجس است،و معلوم نیست کدامیک!

چطور می شود با اجتناب از یکی، آن دو دیگر را نیز پاک دانست؟

با تشکر(مرجع:مقام معظم رهبری)

با ارض سلام و درود خداوند. اگر نمیدانید خون کجا افتاده و آن را یافت نمیکنید مشکلی نیست و از آنجایی که در کتاب آسمانی قرآن آمده گفته شده ای مومنان در دین زیاده روی نکنید منظور آن نبوده که ثواب زیاد نکنید منظور با چنین چیزایی بوده خوب اگر میدانستید آنرا قطعا پاک میکردید و حال اکنون که نمیدانید مشکلی نیست و اگر بخواهید مثلا نماز بخوانید شما که وضوع میگیرید و آن قصمت هایی که قرارن پاک شوند هنگام وضوع پاک میشوند.

فرستاده شده از G4+ِ من با Tapatalk

حبیبه;827012 نوشت:
بسمه العلیم

عرض سلام و ادب

این قسمت حکم را متوجه نمی شوم،فرض بر این است که سه مکان مشکوک به نجاست داریم،اگر به هر سه جا همیشه دست مرطوب ما

برخورد دارد از هر سه اجتناب کرده جانب احتیاط را نگه داریم،امّا اگر به یکی از این سه جا هیچ وقت با دست مرطوب دست نمی زنیم، آن

دو جای دیگر هم به فرض تماس با دست مرطوب آن را نجس نمی کنند؟ بالأخره یکی از این سه جا قطعا نجس است،و معلوم نیست کدامیک!

چطور می شود با اجتناب از یکی، آن دو دیگر را نیز پاک دانست؟

با تشکر(مرجع:مقام معظم رهبری)

سلام علیکم

در موارد علم اجمالی چون یکی از اطراف علم اجمالی از محل ابتلا خارج می شود فلذا نسبت به بقیه می شود ، شبهه بدوی(یعنی شبه ابتدای که نمی دانیم نجس شده یا نه) که حکم به طهارت می شود.

سلام علیکم

شفا;827205 نوشت:
سلام علیکم

در موارد علم اجمالی چون یکی از اطراف علم اجمالی از محل ابتلا خارج می شود فلذا نسبت به بقیهمی شود ، شبهه بدوی(یعنی شبه ابتدای که نمی دانیم نجس شده یا نه) که حکم به طهارت می شود.

چه جالب
اگر این مورد برای من پیش آمده بود، با خودم فکر می کردم «چیزی که در نجاست آن شک دارم اجتناب از آن لازم نیست. حالا یک قطره خون افتاده، معلوم نیست دقیقا همین جایی که من دست می زنم افتاده باشد» و با خیال راحت با دست مرطوب به همه جا دست می زدم

امکانش هست کمی مطلب را بازتر کنید که در شرایط مختلف اشتباه عمل نکنیم (حداقل برایمان سوال شود که آیا اینجا هم از همان حکم پیروی می کند یا نه)
مثلا یک تقسیم بندی کلی از مواردی که محکوم به طهارت است و مواردی که حکم دیگر پیدا می کند؟

الرحیل;827220 نوشت:
سلام علیکم

چه جالب
اگر این مورد برای من پیش آمده بود، با خودم فکر می کردم «چیزی که در نجاست آن شک دارم اجتناب از آن لازم نیست. حالا یک قطره خون افتاده، معلوم نیست دقیقا همین جایی که من دست می زنم افتاده باشد» و با خیال راحت با دست مرطوب به همه جا دست می زدم

امکانش هست کمی مطلب را بازتر کنید که در شرایط مختلف اشتباه عمل نکنیم (حداقل برایمان سوال شود که آیا اینجا هم از همان حکم پیروی می کند یا نه)
مثلا یک تقسیم بندی کلی از مواردی که محکوم به طهارت است و مواردی که حکم دیگر پیدا می کند؟

سلام علیکم

برای مواردی که جایی نجس شده و مانمی دانیم که کجا نجس شده سه صورت متصور است:

1- همه قسمت های مشکوک محل ابتلا است که در این صورت باید از همه اجتناب کرد.
2-یکی از موارد مشکوک مورد ابتلا نیست ، دراین صورت مواردی که مورد ابتلا است حکم به طهارت و پاکی می شود.
3-همه موارد مشکوک مورد ابتلا نیست و فقط یک مورد محل ابتلا است که حکم به طهارت و پاکی می شود.

سلام علیکم

جمع بندی این موضوع

اگر جایی مطمئن شدید نجس است ولی نمی دانید ، کجا است و مشخصا بین چند وسیله محدود است، وظیفه چیست؟

جواب:

برای مواردی که جایی نجس شده و مانمی دانیم که کجا نجس شده سه صورت متصور است:

1- همه قسمت های مشکوک محل ابتلا است که در این صورت باید از همه اجتناب کرد.
2-یکی از موارد مشکوک مورد ابتلا نیست ، دراین صورت مواردی که مورد ابتلا است حکم به طهارت و پاکی می شود.
3-همه موارد مشکوک مورد ابتلا نیست و فقط یک مورد محل ابتلا است که حکم به طهارت و پاکی می شود.

چون نمی دانید ،کدام نجس شده، اگر با دست مرطوب به هر سه جا معمولا دست می زنید، باید نسبت به همه آنها جانب نجاست را رعایت کرده و با دست مرطوب به آنها نزنید .
ولی اگر نسبت به یکی از آنها هرگز با دست مرطوبت نمی زنید مثلا لپ تاب را هر گز با دست مرطوب لمس نمی کنید در این صورت ، اگر به فرش یا میز با دست مرطوب دست زدید اشکالی ندارد، و دستتان پاک محسوب می شود.

پی نوشت:
تحریر الوسیله،القول فی النجاسات،القول فی کیفیت تنجس بها،مساله4

موضوع قفل شده است