صفحه 1 از 8 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: یه راهکار برای اونایی که خجالت میکشن امر به معروف کنند

نوشته
    79
    حضور
    1 روز 15 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    235

اشاره یه راهکار برای اونایی که خجالت میکشن امر به معروف کنند

با سلام ..

من یه پسر 17 ساله هستم،
    مثل خیلیای دیگه از امر به معروف و نهی از منکر خجالت میکشم و توی یه درگیری ذهنی شدید و استرسِ "بگو نگو" گیر میکنم و معمولا آخرش تا تصمیم بگیرم، شخص مرتکب منکر، دور میشه و موقعیت از بین میره و یه چیز میمونه:

عذاب وجدان
    مسئله اول:

من یه راهکار جالبی برای خجالت از امر به معروف به ذهنم رسیده،

مثلا همین دیروز، توی تاکسی نشسته بودم و متوجه شدم که خانمی که کنارم نشسته ، مچ دست به بالاش به مقدار زیادی پیداست و ...

موبایلمو روی دو دقیقه بعد کوک کردم ..
    موبایل زنگ خورد و من یه گفتگوی الکی، با یه مخاطب الکی کردم ..
    درباره سانس سالن و ... صحبت کردیم و آخرش،
    مثلا اون دوست بنده درباره حجاب از من سوال کرد و من
    حکم شرعی حجاب رو گفتم و تاکید کردم:
    مچ دست به بالا باید پوشیده باشه ..

اون خانم هم که فکر میکرد من دارم با شخص حقیقی صحبت میکنم
    آستین مانتوشو جلو کشید ..

میشه از این راهکار توی شرایط مختلف و بدحجابی های مختلف یا منکرات دیگه هم استفاده کرد.

فقط باید قبلش گوشی رو روی حالت "بیصدا" بذارید که یهو زنگ نخوره و آبروریزی نشه

حالا سوال:

آیا این کار برای امر به معروف کفایت میکنه؟؟
    آیا این گفتگوی الکی، دروغ محسوب نمیشه؟؟
    اگر محسوب میشه، میتوان برای اثرگذاری و دفع خطرات احتمالی ازش استفاده کرد؟؟

مسئله دوم:

سایت اسک دین رو زیر و رو کردم و آخرش نفهمیدم که عایا درسته یه جوون هم سن و سال من به یه خانم بدحجاب تذکر بده یا نه؟؟؟

چون هم کارشناسی بود که گفته بود :

"
    مثلا در برخي موارد دختر يا خانم بي حجابي را مشاهده مي كنيم

خب پسر جوان 20 ساله احساس تكليف كند و به انها تذكر دهد اشتباه محض است
    زيرا در هر دو صورت تذكر به خانم يا دختر دچار اشتباه شده است

اگر به خانم تذكر دهد كه خب رعايت سن و سال نشده است و ارزشي ندارد و خانم اصلا توجه نمي كند
    اكر به دختر تذكر دهد كه در معرض تهمت است

ولي اين كار از دست خانم ، هم سن يا بزرگتر كه خود حجاب دارد وبا چند دقيقه دوستي و رابطه و محبت تذكر دادن خيلي موثر خواهد بود
    "

کارشناسی هم داشتیم که گفته بود:

"
    اگر شرایط امر به معروف باشد ،تذکر واجب است "

خب اینکه پر واضح است که : اگر شرایط امر به معروف باشد ،تذکر واجب است

بحث این جاست که آیا توی این شرایط جامعه، تذکر لسانی توی خیابون و تاکسی و مترو و .... واجب هست یا نه؟؟؟به این معنا که آیا شرایط امر به معروف هست یا نه؟؟؟

باز کارشناسان عزیز میگن:
    تشخیص با مکلف است!!!

خو اگه مکلف تشخیص داده بود که سوال نمیکرد ....

ضمن اینکه آخرش، یه آدم جوون باید به بدحجاب ها تذکر بده یا نه؟؟~X(

لطفا .. خواهشا .. التماسا ..

همه کارشناس ها از فقه و احکام تا اعتقادی و اجتماعی و ... بشینید دور هم و سر و ته این قضیه رو در بیارید ببینیم چه باید بکنیم؟؟؟؟
    چون یه عده بالاخره باید تشخیص بدن که آیا کار ما اثرگذار هست یانه؟؟ درست هست یا نه؟؟ و این فقط در تخصص کارشناس فقه و احکام نیست.

تشکرات
    ویرایش توسط mahsa100 : ۱۳۹۵/۰۹/۱۱ در ساعت ۱۵:۲۷
    آنچه را عقل به یک عمر بدست آورده ست ...
    دلــــ به یک لحظه کوتاه به هم میریزد .........

2. صلوات ها 12

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58293

با نام و یاد دوست

یه راهکار برای اونایی که خجالت میکشن امر به معروف کنند

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

5. صلوات ها 5

نوشته
    1,725
    حضور
    48 روز 17 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    42
    صلوات
    6485

نقل قول نوشته اصلی توسط گلپسر نمایش پست ها
    مه کارشناس ها از فقه و احکام تا اعتقادی و اجتماعی و ... بشینید دور هم و سر و ته این قضیه رو در بیارید ببینیم چه باید بکنیم؟؟؟؟
    چون یه عده بالاخره باید تشخیص بدن که آیا کار ما اثرگذار هست یانه؟؟ درست هست یا نه؟؟ و این فقط در تخصص کارشناس فقه و احکام نیست.

دوستان نظراتشون رو بفرمایند انشاءالله جمع بندی می کنیم .
    با تشکر

یه راهکار برای اونایی که خجالت میکشن امر به معروف کنند
    ....إِلَهِي‏ كَفَى‏ بِي‏ عِزّاً أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْداً وَ كَفَى بِي فَخْراً أَنْ تَكُونَ لِي رَبّاً أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِب‏ ....

7. صلوات ها 6

علاقه
    درک زیبایی به گونه ای که به آموختن وادارم کند
    نوشته
    901
    حضور
    78 روز 6 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    3
    گالری
    8
    صلوات
    3510

نقل قول نوشته اصلی توسط گلپسر نمایش پست ها
    آیا این گفتگوی الکی، دروغ محسوب نمیشه؟؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط نسیم رحمت نمایش پست ها
    با تشکر
    سلام و عرض ادب استاد گرامی
    لطفا این سوال را پاسخ می دهید؟فکر میکنم دروغ محسوب شود.

و اما
    اینکه الان در جامعه ما جا افتاده که غالبا میگویند امر به معروف تاثیر ندارد فکر میکنم باور غلطی است.
    بلکه باید روش های هوشمندانه برای این امر پیدا کرد.مسلما اینکه برویم جلو و بگوییم حجابتان را رعایت کنید،جواب نخواهد داد.یک نکته خیلی مهم اینست که به هیچ وجه ،تاکید میکنم به هیچ وجه نباید فردی که امر به معروف میکند خود را بالاتر از فرد مقابل ببیند.(در واقع هم اینطور نیست. هر فردی ممکن است در بسیاری از زمینه ها از ما برتر باشد و بشود خیلی چیزها از او آموخت)بعضی افراد با لحنی خاص بگونه ای صحبت میکنند که انگار بهای تقیدشان به شرعیات را باید از مردم بگیرند.

مادر بنده معمولا با افراد مختلف وارد گفتگو میشوند،معمولا هم نه برای اینکه قصد امر بمعروف داشته باشند.بطور کلی از یک موضوعی وارد میشوند به گفتگو.اکثرا در این حین شاهد بوده ام که فرد مقابل روسری اش را درست میکند. بدون اینکه مادرم هیچ اشاره ای به این موضوع کرده باشند.
    روش دیگرشان اینست که اخیرا که مانتو ها بدون دکمه شده اند،اینقدر به طرف نگاه میکنند که مجبور میشود مانتویش را جمع کند.....!!
    خداوندا
    مرا برای همه ی چیز هایی که نمی دانم ولی جار می زنم ببخش

9. صلوات ها 7

علاقه
    اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
    نوشته
    4,988
    حضور
    133 روز 11 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21810

بسمه العزیز

نقل قول نوشته اصلی توسط یکی دیگه. نمایش پست ها
    روش دیگرشان اینست که اخیرا که مانتو ها بدون دکمه شده اند،اینقدر به طرف نگاه میکنند که مجبور میشود مانتویش را جمع کند.....!!
    عرض سلام و ارادت

این روش برای آقایان که به لحاظ حرمتش منتفی است.حالا بنده و سرکار به عنوان یک خانم به نظرتان شایسته است

در خیابان مرتب به چنین تیپهایی چپ چپ نگاه کنیم؟چقدر؟چند مورد؟تاکی؟

این وظیفۀ حکومت اسلامی است که بازار پوشاکش را کنترل کند و قوانین اجرایی برای منع چنین پوششهایی داشته باشد

می دانید که یکی از شرایط وجوب امر به معروف و نهی از منکر،احتمال اثر است،گمان نمی کنم این روش در این مورد خاص

مؤثر باشد،بلکه حتی ممکن است تأثیر عکس داشته باشد.چرا که اصولا مذهبی ها در نزد این صنف متهم به خود بزرگ بینی

تحکم و شدت عمل هستند،روشهای امر به معروف باید اصلاح شوند و یک کار فرهنگی،اجرایی وسیع می خواهد،در واقع

افراد مذهبی پشتوانه، لازم دارند تا روشهای منطقی و اصولی شان در این حیطه مؤثر باشد.

شخصی تعریف می کرد در کلاس زبان، خانم جوانی پوشش بسیار نامناسبی داشت البته با ضمیری پاک و سالم.

هر روز در کلاس با این خانم سلام و احوالپرسی گرمی می کردم و در کلاس کنار او می نشستم تا اینکه قرار شد هر کداممان

راجع به موضوعی آزاد صحبت کنیم،موضوع تأثیر روح بر بدن و بالعکس را انتخاب کردم و گریزی هم بر آثار فعل حرام بر شقاوت روح

در دنیا و آخرت زدم،بعد از کلاس آن خانم نزد من آمد و گفت دوست دارد محجب شود و نماز بخواند وووو

حالا تصور بفرمائید اگر از ابتدا به آن خانم نگاه قهر آمیز می کرد چه نتیجه ایی داشت؟

بسیاری از این افراد جاهلند و باید جذب دین شوند،با اخلاق با روی خوش با شناخت صحیح از دین.

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

11. صلوات ها 7

علاقه
    درک زیبایی به گونه ای که به آموختن وادارم کند
    نوشته
    901
    حضور
    78 روز 6 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    30
    آپلود
    3
    گالری
    8
    صلوات
    3510

نقل قول نوشته اصلی توسط حبیبه نمایش پست ها
    حالا تصور بفرمائید اگر از ابتدا به آن خانم نگاه قهر آمیز می کرد چه نتیجه ایی داشت؟
    سلام و عرض ادب خواهرم
    ببینید بنده اصلا منظورم نگاه چپ چپ یا قهر آمیز نبود.منظورم یک جور نگاه خاص بود که نمی دانم چطور باید توصیف کنم ....منظورحتی یک نگاه عاقل اندر سفیه هم نبود.شاید بتوان گفت یک نگاه خنثی.شاید بتوان اینطور تصور کرد که مثلا اگر ببینید کسی در جوی آب افتاده و تمام لباسهایش گلی است،در نگاه اول چطور به او نگاه میکنید؟ نگاه مادر بنده به این شکل است.ایشان معتقدند که نباید عادی و بی تفاوت رفتار کرد تا این موضوع هم مثل موضوع روسری ها جا بیفتد و عادی شود.

البته خود من شخصا معمولا در این مواقع در مقابل خانم هایی که چنین پوششی دارند،مثل نامحرم برخورد میکنم و کلا نگاهم را از پوشش آنها بر میگیرم.

از لحاظ اثر گذاری این روش ایشان جواب میدهد(تلنگری است برای برگرداندن آنها به فطرت و حیای ذاتی ) ولی روش بنده خیر.
    ویرایش توسط یکی دیگه. : ۱۳۹۵/۰۶/۰۳ در ساعت ۱۲:۳۲
    خداوندا
    مرا برای همه ی چیز هایی که نمی دانم ولی جار می زنم ببخش

13. صلوات ها 4

نوشته
    12
    حضور
    5 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12

با ارض سلام و درود خداوند. ببینید امر به معروف و نهی از منکر وظیفه هر مسلمانی هست بعد مهم تو کار تو مؤثر بوده یا نه مهم اینجاست که شما کارتونو انجام داده اید و و از آنجایی که در دین هیچ اجباری نیست و شما کار خود را یعنی نهی از منکر و امربه معرف را انجام داده اید حال طرف مقابل گوش کند یا نکند اجر شما با خداست ولی در نظر بگیرید چه حرفی را باید کجا گفت و طوری مردم را راهنمایی کنید که از دین اسلام زده نشوند و البته نباید تو هر جمعی یا هر بحث و گفتو گویی خود را مداخله دهید هر موقع دیدید و احساس کردید احتیاج هست این امر واجب را به جا آورید. در پناه حق

فرستاده شده از G4+ِ من با Tapatalk

15. صلوات ها 5

علاقه
    نوشته
    4,988
    حضور
    133 روز 11 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21810

بسمه العزیز

از لحاظ اثر گذاری این روش ایشان جواب میدهد(تلنگری است برای برگرداندن آنها به فطرت و حیای ذاتی ) ولی روش بنده خیر.
    خب مهم اثر گذاری است؛امر به معروف و نهی از منکر هم برای همین است قرار نیست رفع تکلیف کنیم.

هر کسی هر طور که می تواند و می داند اثر گذار است لازم است در حوزۀ فعالیت و کار خودش به این واجب ملتزم باشد.

17. صلوات ها 3

علاقه
    یکی دوتا نیستند :)
    نوشته
    4,201
    حضور
    137 روز 17 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    57
    گالری
    1768
    صلوات
    14081

اینکه الان در جامعه ما جا افتاده که غالبا میگویند امر به معروف تاثیر ندارد فکر میکنم باور غلطی است.
    سلام
    با شما موافقم ، آنچه که اثر ندارد روش نادرست نهی از منکر است که گاهی ممکن است ناهی از مراتب و مراحل آن آگاهی کافی نداشته باشد و تحت فشاری که قرار گرفته است بی گدار به آب زند،

روشی که استارتر بکار برده بنظرم روش غیر مستقیم و اثر گذار بود و روشی درست.

نقل قول نوشته اصلی توسط حبیبه نمایش پست ها
    کی از شرایط وجوب امر به معروف و نهی از منکر،احتمال اثر است،گمان نمی کنم این روش در این مورد خاص

مؤثر باشد،بلکه حتی ممکن است تأثیر عکس داشته باشد.چرا که اصولا مذهبی ها در نزد این صنف متهم به خود بزرگ بینی

تحکم و شدت عمل هستند،
    ضمن تایید همه مواردی که فرمودید این مورد اشاره شده بسیار مهم است؛ دیدگاه افراد بد حجاب هم با رفتارهای صادره از افراد باحجاب شکل می گیره،
    مثلا یه بنده خدایی (بد حجاب) می گفت فلانی خیلی بسته فکر می کنه!چرا؟ چون منو تو یکی از محافل مذهبی (مثلا مولودی یکی از امامان) دید گفت تو اینجاها هم میای!! با خودم گفتم نه فقط امام مال شماهاست!!

ولی فلانی اینقدر فکرش بازه با اینکه منو دوستامو دید هیچکدوم حجاب هم نداشتیم ما رو به روضه دعوت کرد و موقع رفتن از روضه هم خیلی ازمون تشکر کرد.

در هر دو مورد ححاب مد نظر شکل نگرفت ولی ذهنیت ها شکل گرفت. مورد دوم اگر جایی بگویند باحجابا خشکند یا بسته فکر می کنند حتما از موضع دفاع بر خواهد آمد که همه اینطور نیستند.

کسیکه با محبت این چنینی نظرش تغییر می کند حتما با چند برخورد محبت آمیز و منطقی رفتارش هم مطابق دستور شکل خواهد گرفت.

19. صلوات ها 4

علاقه
    نوشته
    4,988
    حضور
    133 روز 11 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21810

بسمه العزیز

نقل قول نوشته اصلی توسط ریحــانه الــنبی نمایش پست ها
    در هر دو مورد ححاب مد نظر شکل نگرفت ولی ذهنیت ها شکل گرفت. مورد دوم اگر جایی بگویند باحجابا خشکند یا بسته فکر می کنند حتما از موضع دفاع بر خواهد آمد که همه اینطور نیستند.

کسیکه با محبت این چنینی نظرش تغییر می کند حتما با چند برخورد محبت آمیز و منطقی رفتارش هم مطابق دستور شکل خواهد گرفت.
    ان شاالله همینطور است.

یکی از مسائلی که باید در ذهن هر دو گروه حل شود(بخصوص مذهبی ها) این است که ما همه یک ملتیم یک امتیم

قرار نیست در مقابل هم صف آرایی کنیم،قصدمان باید اصلاح باشد،طرف مقابل ما دشمن ما نیست هم کیش و هم

وطن ماست،بندۀ خداست،حالا خطاکار است من هم هستم او از یک جهت،من از جهتی دیگر.

اگر دیدمان را اصلاح کنیم و گمان نکنیم با دشمنمان طرف هستیم رفتارمان هم تعدیل می شود

و اثر گذاریمان بیشتر.

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 8 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)