جمع بندی اگر دستشويي به سمت قبله باشد، حکمش چيست؟

تب‌های اولیه

29 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگر دستشويي به سمت قبله باشد، حکمش چيست؟

[=&quot]ايا دستشويي به سمت قبله باشه حکمش چيست؟رهبری[/]

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

محدثه83;825516 نوشت:
ايا دستشويي به سمت قبله باشه حکمش چيست؟رهبری

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

در حال تخلى مقاديم بدن( یعنی:سينه و شكم) را رو به قبله يا پشت به قبله قرار دادن‌ حرام است اگر چه خود عورت را از قبله بگرداند. و ميزان پشت كردن و رو به قبله بودن عرفى است.

پی نوشت:
تحریر الوسیله، احکام تخلی ،مساله5

با سلام و درود خداوند. اگر در حال نشستن استغفرلله رو به قبله یا پشت به قبله هست کار نادرستی است و اگر تا حالا نمیدانستید مشکلی نیست و از این به بعد چاره ای بیندیشید و درزم وقتی در توالت هستید از کلمات یا حروف مقدس یا از مقدسات استفاده نکنید.

فرستاده شده از G4+ِ من با Tapatalk

هر کس وقتی هنگام دستشویی کردن بسم الله الرحمن الرحیم بگوید تا وقتی که کارش تمام نشده است شیطان به او نگاه نخواهد کرد
امام صادق (ع)

چطور ممکن هس که نام پروردگار عالمیان را که جهان را به لرزه در می آورد در کثیف ترین نقطه جهان یعنی دستشویی به زبان آورد و قطعا امام صادق چنین چیزی را نگفته هر موقع هم شیطان را احساس کردید بگویید لعنت بر شیطان یا خود را به بی راهه بزنید

sajjad.m;827049 نوشت:
چطور ممکن هس که نام پروردگار عالمیان را که جهان را به لرزه در می آورد در کثیف ترین نقطه جهان یعنی دستشویی به زبان آورد و قطعا امام صادق چنین چیزی را نگفته هر موقع هم شیطان را احساس کردید بگویید لعنت بر شیطان یا خود را به بی راهه بزنید

نام خدا انقدر پاک هست که اگه در کثیف ترین جا هم بگویید هیچ شکالی ندارد
شما هم میتونید توی اینترنت بزنید فواید بسم الله الرحمن الرحیم

sajjad.m;827049 نوشت:

حرف زدن در دستشویی مکروهه، مگر اینکه ذکر خدا گفته شود.
http://portal.anhar.ir/node/123#gsc.tab=0

شرمنده دین من اینترنتی نیست از آنجایی هم که در دین هیچ اجباری شماها هم هرطور که مایلید فکر کنید مهم اینجاست که جواب خداوندو چی بدهید . بدرود

سعدی شیرازی;827061 نوشت:
حرف زدن در دستشویی مکروهه، مگر اینکه ذکر خدا گفته شود.
http://portal.anhar.ir/node/123#gsc.tab=0

حرف زدن در دستشویی کروه نیست نام بردن ائمه اطهار و پیامبران و ... مکروهه و گناه هم داره ولی نام خدا ایرادی نداره

sajjad.m;827072 نوشت:
شرمنده دین من اینترنتی نیست از آنجایی هم که در دین هیچ اجباری شماها هم هرطور که مایلید فکر کنید مهم اینجاست که جواب خداوندو چی بدهید . بدرود

این حدیث از ائمه میباشد شاید از امام صادق نباشه ولی مطمئنم یکی از امامان فرمودند
اجباری هم نیست میتونید نگید

سوال: فرستادن صلوات هنگام شنیدن نام پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در حال تخلّی و در دستشویی، چه حکمی دارد؟

پاسخ: صلوات بر پیغمبر و اهل بیت ایشان بعد از نماز یا در حال نماز و هم چنین در سایر حالات از مستحبات موّکد است. هر وقت(حتی در نماز) نام مبارک حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) خواه محمد باشد یا احمد و هم چنین لقب و کنیه آن جناب را مانند مصطفی و ابوالقاسم شنیده شود، مستحب است که صلوات فرستاده شود.

البته یکی از مکروهات تخلّی، سخن گفتن در حال تخلّى است، ولى ذکر خدا مکروه نیست. (امام خمینى، توضیح المسائل (محشّی – امام خمینی)، ج 1، ص 65، م 79)
در روایات، ذکرهایی در حال تخلّی وارد شده که در این باره به کتاب هایی مانند مفاتیح الجنان مراجعه نمایید.
به هر حال، صلوات، چون از مصادیق ذکر خدا بوده، گفتن آن در هنگام شنیدن نام، لقب و کنیه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در حال تخلّی و در توالت مکروه نیست.
ناگفته نماند که نباید طوری صلوات فرستاده شود که عرف آن را بی احترامی به پیامبر (صلی الله علیه و آله) حساب کنند.

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=248337

البته به قول دوستمون اجباری هم نیست.

سعدی شیرازی;827081 نوشت:
سوال: فرستادن صلوات هنگام شنیدن نام پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) در حال تخلّی و در دستشویی، چه حکمی دارد؟

پاسخ: صلوات بر پیغمبر و اهل بیت ایشان بعد از نماز یا در حال نماز و هم چنین در سایر حالات از مستحبات موّکد است. هر وقت(حتی در نماز) نام مبارک حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) خواه محمد باشد یا احمد و هم چنین لقب و کنیه آن جناب را مانند مصطفی و ابوالقاسم شنیده شود، مستحب است که صلوات فرستاده شود.

البته یکی از مکروهات تخلّی، سخن گفتن در حال تخلّى است، ولى ذکر خدا مکروه نیست. (امام خمینى، توضیح المسائل (محشّی – امام خمینی)، ج 1، ص 65، م 79)
در روایات، ذکرهایی در حال تخلّی وارد شده که در این باره به کتاب هایی مانند مفاتیح الجنان مراجعه نمایید.
به هر حال، صلوات، چون از مصادیق ذکر خدا بوده، گفتن آن در هنگام شنیدن نام، لقب و کنیه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) در حال تخلّی و در توالت مکروه نیست.
ناگفته نماند که نباید طوری صلوات فرستاده شود که عرف آن را بی احترامی به پیامبر (صلی الله علیه و آله) حساب کنند.

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=248337

البته به قول دوستمون اجباری هم نیست.

حق با شماست صلوات ایرادی نداره
ولی دیگه نباید نام امامارو اورد شما دارید میگید اگر اسم پیامبر را شنیدید صلوات بفرستید
ولی نگفتید که باید اسم ایشان را در دستشویی بگوییم گفتم اسم امامان در حالت دستشویی مکروه.(اگر بر زبان جاری شود)

سلام
نه. ذکر نام معصومین هم در همه حال مستحبه.

سوال: خواندن سوره هایی از قرآن که حفظیم و گفتن اذکار و بردن نام ائمه معصومین و همچنین خواندن دعاهای منقوله شبیه دعای عهد، زیارت عاشورا و دعای توسل و .... در حمام و دستشویی مشکلی نداره؟ مستحبه و یا مکروه و حرامه دقیقا حکمش رو بفرمایید چیه. جستجو کردم در سایت یه نفر در مورد حمام پرسیده بود و گفته شده فی نفسه اشکالی نداره ولی من می خوام بدونم آیا این کار مستحب هم هست یا نه؟

پاسخ:
با سلام و عرض ادب

همانطور که بیان شد به خودی خود گفتن این اذکار در دستشویی یا حمام درصورتی که بی احترامی محسوب نشود، اشکال ندارد و بخاطر گفتن اذکار ثواب استحبابی را می برد.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

http://www.askdin.com/showthread.php?t=39043

در حمام اصلا مشکلی نیست حمام با دست شویی کلی فرق دارد

sajjad.m;827110 نوشت:

در جوابی که آورده شد، هم حمام ذکر شده و هم دستشویی.

شاید خود این سوال خیلی مهم نباشه، اما نکته اینه که نظر علمای اسلامی و فتوای مراجع بیش از نظر ما (به عنوان افراد غیر متخصص) اهمیت داره.

من با علما و فتوای آنان کاری ندارم احترام و نظر آنها مورد احترام هست . من طبق علمی که دارم نظر میدهم بر اساس کتاب آسمانی قرآن کریم و علمی که خداوند لطف کرده اند داده اند و نیز خودمم را از کسی بالاتر نمیدانم. برتری انسانها بر دین و ایمان آنهاست . و این را خداوند بهتر میداند

سجاد گرامی
تقریباً همه مردم مطمئن اند که اون چیزی که فکر می کنند درسته. این به معنای وجود علم الهی یا ... نیست. به خصوص وقتی دلایل روایی بر خلافش داریم، باید در صحیح بودن این "علم" شک کنیم.

sajjad.m;827118 نوشت:
من با علما و فتوای آنان کاری ندارم

مثل اینه که پزشکها بگن "خوردن فلان ماده باعث افزایش احتمال ابتلا به فلان بیماری میشه...یا مصرف فلان دارو باعث درمان فلان بیماری میشه"
من بگم " من کاری به این حرفها ندارم... من بر اساس علمی که خداوند به من عنایت کرده نمی دونم چی چی!!!! "
آیا این علمی که خداوند به شما عنایت کرده می تواند از مراحعه به پزشک هم بی نیاز کند؟!
قطعا خیر...
می بینید که علم شما حتی برای دنیای شما هم کارساز نیست چه برسد به آخرت شما!

البته علما و مراحع تقلید یا پزشکان هم براساس تحقیق و پژوهش و مطالعه و تعلیم و تعلم به این درجه رسیده اند و هیچیک مثل شما علم لَدُنی ندارند!!!

سعدی شیرازی;827105 نوشت:
سلام
نه. ذکر نام معصومین هم در همه حال مستحبه.

سوال: خواندن سوره هایی از قرآن که حفظیم و گفتن اذکار و بردن نام ائمه معصومین و همچنین خواندن دعاهای منقوله شبیه دعای عهد، زیارت عاشورا و دعای توسل و .... در حمام و دستشویی مشکلی نداره؟ مستحبه و یا مکروه و حرامه دقیقا حکمش رو بفرمایید چیه. جستجو کردم در سایت یه نفر در مورد حمام پرسیده بود و گفته شده فی نفسه اشکالی نداره ولی من می خوام بدونم آیا این کار مستحب هم هست یا نه؟

پاسخ:
با سلام و عرض ادب

همانطور که بیان شد به خودی خود گفتن این اذکار در دستشویی یا حمام درصورتی که بی احترامی محسوب نشود، اشکال ندارد و بخاطر گفتن اذکار ثواب استحبابی را می برد.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

http://www.askdin.com/showthread.php?t=39043

سلام علیکم

مكروهات تخلى

[=&quot]نشستن روبروى خورشيد و ماه در موقع تخلى، مكروه است ولى اگر عورت خود را به وسيله‌اى به پوشاند مكروه نيست. و نيز در موقع تخلّى، نشستن روبروى باد و در جادّه و خيابان و كوچه و درب خانه و زير درختى كه ميوه مى‌دهد و چيز خوردن و توقّف زياد و تطهير كردن با دست راست، مكروه مى‌باشد. و هم چنين است حرف زدن در حال تخلّى؛ ولى اگر ناچار باشد، يا ذكر خدا بگويد، اشكال ندارد.

پی نوشت :
رساله 13 مرجع، مساله 79

sajjad.m;827110 نوشت:

با عرض سلام خدمت شما و همه دوستان
هنگام ورود به مستراح

امام صادق(ع) از پدرانش،از امیر مومنان علیه السلام روایت مینماید که فرمود:هنگامی که برای اجابت مزاج برهنه شدید، بسم الله الرحمن الرحیم بگویید زیرا در این صورت، شیطان به شما نگاه نمی کند تا کارتان تمام شود.

ali421;827082 نوشت:
حق با شماست صلوات ایرادی نداره
ولی دیگه نباید نام امامارو اورد شما دارید میگید اگر اسم پیامبر را شنیدید صلوات بفرستید
ولی نگفتید که باید اسم ایشان را در دستشویی بگوییم گفتم اسم امامان در حالت دستشویی مکروه.(اگر بر زبان جاری شود)

سلام علیکم

در دستشویی یا حمام کلا نباید صحبت کنیم حتی ذکر خدا را نباید کرد و دعای حمام رفتن قبل از رفتن به داخل آن هست کدام عالم گفته است که در حمام درود بفرستید و اسم بزرگان را نگویید.

اولا که نباید صحیت کنیم دوما بالفرض که قبول چطور درود جایز هست و اسم بزرگان جایز نیست مگر الفاط درود چیست مگر نام الله در آن ها نیست نام رسول ؟؟؟

tariq.jameel;827505 نوشت:
سلام علیکم

در دستشویی یا حمام کلا نباید صحبت کنیم حتی ذکر خدا را نباید کرد و دعای حمام رفتن قبل از رفتن به داخل آن هست کدام عالم گفته است که در حمام درود بفرستید و اسم بزرگان را نگویید.

اولا که نباید صحیت کنیم دوما بالفرض که قبول چطور درود جایز هست و اسم بزرگان جایز نیست مگر الفاط درود چیست مگر نام الله در آن ها نیست نام رسول ؟؟؟

سلام
من منظور شمارو کاملا نفهمیدم میشه واضح تر بیان کنید؟
تازشم به حرف امام صادق هم دقت کنید:

امام صادق(ع) از پدرانش،از امیر مومنان علیه السلام روایت مینماید که فرمود:هنگامی که برای اجابت مزاج برهنه شدید، بسم الله الرحمن الرحیم بگویید زیرا در این صورت، شیطان به شما نگاه نمی کند تا کارتان تمام شود.

tariq.jameel;827505 نوشت:
سلام علیکم

تازشم من چی بگم به ایشون وقتی جوابی ندارم؟
تا الان3نفر فرمودند که گفتن صلوات اشکالی نداره منم جواب قانع کننده ای ندارم و برای تموم کردن این بحث گفتم اشکالی نداره
ولی گفتن اسم پیامبران در دستشویی مکروه میباشد
ولی نام خدا اشکالی ندارد

سلامی دوباره

بسم الله الرحمن الرحیم برای قبل از ورود به حمام هست نه داخل آن.

در حالت دستشویی که نباید هیچ ذکری را زد.

گویند خیلی از عرفا بودند که زبانشان به شدت ذکر الله می کرد حتی برخی ناخود آگاه زبانی ذکر می گفتند بدون اختیار حالا همین بزرگان وقتی رفتند برای قضای حاجت سنگ داخل دهانشان می کردند تا ذکر الله را نکنند در آن لحظه.

tariq.jameel;827512 نوشت:
سلامی دوباره

بسم الله الرحمن الرحیم برای قبل از ورود به حمام هست نه داخل آن.

در حالت دستشویی که نباید هیچ ذکری را زد.

گویند خیلی از عرفا بودند که زبانشان به شدت ذکر الله می کرد حتی برخی ناخود آگاه زبانی ذکر می گفتند بدون اختیار حالا همین بزرگان وقتی رفتند برای قضای حاجت سنگ داخل دهانشان می کردند تا ذکر الله را نکنند در آن لحظه.

امام صادق(ع) از پدرانش،از امیر مومنان علیه السلام روایت مینماید که فرمود:هنگامی که برای اجابت مزاج برهنه شدید، بسم الله الرحمن الرحیم بگویید(وقتی که برهنه شدید یا قبلش) زیرا در این صورت، شیطان به شما نگاه نمی کند تا کارتان تمام شود.

شفا;825753 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

در حال تخلى مقاديم بدن( یعنی:سينه و شكم) را رو به قبله يا پشت به قبله قرار دادن‌ حرام است اگر چه خود عورت را از قبله بگرداند. و ميزان پشت كردن و رو به قبله بودن عرفى است.

پی نوشت:

ممنون از پاسخ تان

دوستان ارجمندم!
اگر خواستید در مستراح یا حمام، ذکری چیزی بگویید خب در دلتان بگویید!
مجبور نیستید که فریاد بزنید که حالا دارید در مورد حرف زدن یا نزدن در این اماکن، بحث می کنید!

فکر نکنم لازم باشه که بلند بلند و با صوت بگیم "بسم الله الرحمن الرحیم!!!"
همین زیرلب گفتن یا در دل گفتن هم کافی است...

والا ما هم درباره زیر لب گفتن و بلند گفتن داشتیم بحث میکردیم!!!!!!!!

سلام علیکم

جمع بندی این موضوع

ايا دستشويي به سمت قبله باشه حکمش چيست؟

طبق نظر رهبری:

مكروهات تخلى

نشستن روبروى خورشيد و ماه در موقع تخلى، مكروه است ولى اگر عورت خود را به وسيله‌اى به پوشاند مكروه نيست. و نيز در موقع تخلّى، نشستن روبروى باد و در جادّه و خيابان و كوچه و درب خانه و زير درختى كه ميوه مى‌دهد و چيز خوردن و توقّف زياد و تطهير كردن با دست راست، مكروه مى‌باشد. و هم چنين است حرف زدندر حال تخلّى؛ ولى اگر ناچار باشد، يا ذكر خدا بگويد، اشكال ندارد.

پی نوشت:

موضوع قفل شده است