مقداری پول پيدا کرده ام، چيکار کنم؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مقداری پول پيدا کرده ام، چيکار کنم؟

[=&amp]
من پولي را پيدا کردم چيکار بکنم؟

آیة الله مکارم[/]

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

محدثه83;825511 نوشت:

من پولي را پيدا کردم چيکار بکنم؟

آیة الله مکارم

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

مال گمشده اى را که انسان پیدا مى کند اگر نشانه اى ندارد که با آن صاحبش معلوم شود (مانند یک اسکناس هزار تومانى) احتیاط واجب آن است که از طرف صاحبش آن را صدقه دهد و اگر خود او مستحق است مى تواند بردارد و اگر مال مهمّى باشد احتیاط آن است که از حاکم شرع اجازه بگیرد.

هرگاه مالى را که پیدا کرده نشانه دارد ولى قیمت آن کمتر از یک درهم است(درهم عبارت است از 6/12 نخود نقره سکّه دار) چنانچه صاحب آن معلوم باشد نمى تواند بدون رضایت او آن را بردارد

و اگر صاحب آن معلوم نباشد مى تواند بردارد و تملّک کند و از آن استفاده نماید و در صورت تلف شدن لازم نیست عوض آن را بدهد، بلکه اگر قصد تملّک هم نکرده باشد و بدون تقصیر او تلف شود دادن عوض آن واجب نیست.

هرگاه مالى را که پیدا کرده نشانه دارد و قیمتش به اندازه یک درهم یا بیشتر است، باید آن را تا یک سال اعلام کند (چنانچه از روزى که پیدا کرده تا یک هفته هر روز اعلام کند، بعد هفته اى یک بار تا آخر سال در محلّ اجتماع مردم کافى است) چه آن مال متعلّق به مسلمانى باشد یا کافرى که در امان مسلمانان است اعلام کردن واجب است.

پی نوشت:
رساله آیت الله مکارم شیرازی،احکام مال پیدا شده، مساله 2193و2194و2196

بسمه المالک

شفا;825754 نوشت:
هرگاه مالى را که پیدا کرده نشانه دارد و قیمتش به اندازه یک درهم یا بیشتر است، باید آن را تا یک سال اعلام کند (چنانچه از روزى که پیدا کرده تا یک هفته هر روز اعلام کند، بعد هفته اى یک بار تا آخر سال در محلّ اجتماع مردم کافى است) چه آن مال متعلّق به مسلمانى باشد یا کافرى که در امان مسلمانان است اعلام کردن واجب است.

عرض سلام و ادب

اگر بعد از یک سال مالک مال پیدا نشد تکلیف چیست؟

مقام معظم رهبری

حبیبه;825788 نوشت:
بسمه المالک

عرض سلام و ادب

اگر بعد از یک سال مالک مال پیدا نشد تکلیف چیست؟

مقام معظم رهبری

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اگر تا يك سال اعلان كند و صاحب مال پيدا نشود مى‏تواند آن را براى خود بردارد به قصد اين كه هر وقت صاحبش پيدا شد به او بدهد ولى احتياط مستحب آن است كه از طرف صاحبش صدقه بدهد.

پی نوشت:
رساله امام ،مالی را که انسان پیدا کند،مساله 2568

با ارض سلام و درود خداوند. با احترام به علما. اگر پولی را یافتید و صاحب آن پول مشخص نبود و یافت نشد و از آنجایی که شاید صاحب پول ناراضی باشد چه حضور داشته و آگاه باشد و چه حضور نداشته باشد و مشخص نباشد کیست پول را برای خود برداشتن و خرج کردن جایز نیست مگر آن که خود بسیار لازم داشته و به عنوان قرض برداشته و بعدها آن را به نیت و از طرف صاحبش به صندوق صدقه و یا فقیر فقرا خرج کنید.

فرستاده شده از G4+ِ من با Tapatalk

آقا صاحبشو پیدا نکردی بعد یک سال، بخورش نوش جونت...من خودم یک قطعه طلا پیدا کردم به ارزش دو میلیون تومن...کل محله رو اعلامیه زدم و هنوز که هنوزه صاحبش پیدا نشده...منتظرم به سالش برسه و بره طلا رو بفروشم....:Graphic (10):

شفا;825754 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

مال گمشده اى را که انسان پیدا مى کند اگر نشانه اى ندارد که با آن صاحبش معلوم شود (مانند یک اسکناس هزار تومانى) احتیاط واجب آن است که از طرف صاحبش آن را صدقه دهد و اگر خود او مستحق است مى تواند بردارد و اگر مال مهمّى باشد احتیاط آن است که از حاکم شرع اجازه بگیرد.

هرگاه مالى را که پیدا کرده نشانه دارد ولى قیمت آن کمتر از یک درهم است(درهم عبارت است از 6/12 نخود نقره سکّه دار) چنانچه صاحب آن معلوم باشد نمى تواند بدون رضایت او آن را بردارد

و اگر صاحب آن معلوم نباشد مى تواند بردارد و تملّک کند و از آن استفاده نماید و در صورت تلف شدن لازم نیست عوض آن را بدهد، بلکه اگر قصد تملّک هم نکرده باشد و بدون تقصیر او تلف شود دادن عوض آن واجب نیست.

پی نوشت:
رساله آیت الله مکارم شیرازی،احکام مال پیدا شده، مساله 2193و2194و2196

سلام

ممنون پاسخ کاملی بود.

موضوع قفل شده است