صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا خرید سربازی ؛ اخلاقی و انسانی است؟

علاقه
    برنامه نویسی-انیمیشن-سینما-فیزیک-فلسفه...
    نوشته
    1,050
    حضور
    194 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1237

آیا خرید سربازی ؛ اخلاقی و انسانی است؟

سلام...
    من چندین هفته پیش یک موضوعی در مورد خرید سربازی، قانونی که توسط دولت تصویب شده، ایجاد کردم و گفتم که هر وقت این قانون به ذهنم می آد، چشام دو دو می زنه، نفسم به سختی بالا می آد...این قانون بی شرفانه...نا عادلانه است و مایه ننگی بر ردم و حکومت اسلامی ایران هست....که با توجه به نظر کارشناسان و ارجاع کننده سوالات، منطقی نیومد که به کارشناسی ارجاع داده بشه و تاپیک حذف شد...دلیلش هم این بیان شد که موضوع تاپیک در حوزه فعالیت این سایت نیست...
    حالا می خوام سوالمو به شکلی دیگر مطرح کنم و انشاالله این بار به کارشناس
    ارجاع پیدا کنه...
    خوب یک قانونی هست که دولت تصویب کرده....شما به عنوان یک سربازی غایب، که هشت سال غیبت دارید، می تونید پول بدید و سربازیتون رو بخرید و از رفتن به دوران خدمت خودتون رو خلاص کنید، ولی اون که پول نداره باید بره سربازی...جدیدا هم قانون دستگیری سربازان غایب مطرح شده.خوب من می خوام این قانون رو با منطق و برهان و فلسفه اخلاق و آیات و روایات اسلامی و الی آخر مورد سنجش و بررسی قرار بدیم و ببینیم که آیا این قانون انسانی هست یا نه.و با فرامین اسلام همخوانی داره یا نه....

اصلا فکر کنید که این قانون رو دولت تصویب نکرده...من سوال دارم که اگر فردا رئیس دولت شدم، آیا انسانی و اسلامی هست که همچین قانونی رو مطرح کنم یا نه؟آیا خلاف عقل و اخلاقیات و انسانیت نیست که فردا به قدرت رسیدم، همچین قانونی وضع کنم؟؟قانون هم مشخصه...شرایط و بندهاش مشخصه؟
    می خوام بدونم این قانون اخلاقی و انسانی و با ارزش های اسلامی همراستا هست یا نه....

سوال بعدی هم دارم....فرض کنید که این قانون کاملا غیر انسانی و با ارزشه های اسلامی متناقض باشه...آیا اینجا وظیفه رهبر نیست که وارد میدان بشه و با جدیت علیه این قانون صحبت کنه؟ آیا رهبر این قدرت و اجازه رو نداره با یک امضا این قانون رو برداره؟
    بازم در آخر نظر شخصیمو در این مورد می گم...به نظر من این قانون بی شرفانه و غیر انسانی هست

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۰۵/۲۸ در ساعت ۱۸:۲۶ دلیل: غلط املائی
    پست های بعد از تو، سوء تفاهم بود!

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,554
    حضور
    175 روز 11 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58344

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مسلم

5. صلوات

علاقه
    مولا و مقتدای آزادمردان جهان، امیرالمومنین(ع)
    نوشته
    2,048
    حضور
    57 روز 19 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4564

با سلام و احترام
    بنده هم از موافقین اين طرح نيستم و پاسخی که عرض میکنم به منظور دفاع از این قانون نیست، اما اینگونه هم نمیشود قضاوت کرد، برای پاسخ جامع به این سوال باید به دو نکته توجه بفرمایید:
    نکته اول: در عادلانه یا ناعادلانه بودن این قانون اتفاق نظری وجود ندارد، یعنی اینطور نیست که به صورت شفاف یک قانون ناعادلانه تصویب شده باشد، بلکه اولا: طبق آمار و نظر سنجی برنامه های تلویزیونی حدود 60 درصد مردم از این طرح حمایت کرده‌اند، و ثانیا کسانی که طرفدار این قانون هستند هم برای خودشان ادله ای دارند، ادله‌ای چون:
    الف) خرید خدمت و جریمه آن مخصوص کسانی است که بیش از 8 سال از ترک خدمت آنان می‌گذرد، و طبق آمار حتی یک درصد از آنان هم در این مدت به خدمت برنگشته اند، و عموما اگر برگردند هم با توجه به بالا رفتن سن بسیاری از آنان، خدمت کردن آنان هم کیفیتی نخواهد داشت، لذا در قالب این طرح می‌توان روغن ریخته‌ای را نذر امامزاده کرد!

ب) اصل خدمت و چگونی آن و شرایط آن در کشورهای مختلف متفاوت است و مسئولین هر کشوری متناسب با نیازشان در این خصوص تصمیم گیریکرده، و قوانین نصب می‌کنند، لذا وقتی یک کشور هم نیاز مالی دارد و هم نیاز نیروی انسانی، انسان‌ها را در انتخاب آزاد می‌گذارد، و این حق انتخاب مختص قشر خاصی هم نیست، یعنی هر شخص می‌تواند یا با توان جسمی، و یا با توان مالی‌اش به کشور خدمت کند. بالاخره کسی که دارد با مالش هم خدمت می‌کند هم آن مال را با تلاش به دست آورده، ولو دارای درآمد کلان باشد، اما آن را ندزدیده است بالاخره.

ج) همان‌طور که خدمت نیروی انسانی در راستای تقویت بنیه دفاعی و امنیتی است، پرداخت مبلغ آن هم گامی در این راستا محسوب می شود، چرا که در این طرح آمده است: تمام درآمدهای حاصل از اعطای معافیت‌های مشمولان مذکور به حساب درآمد عمومی کشور واریز، و تا سقف 10 هزار میلیارد ریال بابت تقویت بنیه دفاعی نیروهای مسلح مطابق موافقت نامه متبادله با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور هزینه خواهد شد.

د) 300 هزار نفر در خارج از کشور که معمولا دارای مدرک دکتری هستند و مشتاق بازگشت به ایران هستند به این دلیل نمی توانند بازگردند، لذا تصویب این قانون موجب بازگشت بسیاری از تحصیل کرده‌هایی که خدمت نرفته‌اند نیز می‌شود.

ه) در مجازات اسلامی هم این امکان وجود دارد که حبس به مجازات نقدی تبدیل شود، یعنی در بخشی از مجازات ها، امکان خرید حبس وجود دارد و این بی عدالتی محسوب نمی‌شود، لذا در خصوص مشمولین هم باید امکان آن را فراهم کنیم که ایشان با پرداخت پول، خدمت خویش را انجام داده و خلاص شوند.

نکته دوم:
    اما در مورد عدم دخالت رهبری باید توجه بفرمایید:
    وظایف هر شخص طبق قانون اساسی روشن است، رهبری مسئول تصمیم های کلان مملکتی است، نه دخالت در تمام تصمیم گیری ها، که اگر این باشد دیگر جمهوریت و انتخاب مسئولین توسط مردم معنا ندارد!! رهبری باید به نظر منتخبین مردم احترام بگذارد ولو اینکه نظر ایشان را اشتباه بداند. اگر قرار باشد رئیس جمهور و مجلس فقط آنچه که رهبری می گوید را تصویب و اجرا کنند و حق آزادی نداشته باشند چرا مردم ایشان را انتخاب کنند؟ خب خود رهبری مستقیما آنها را انتخاب کند!!
    رهبری باید مردم را رشد دهد نه اینکه آنها را مجبور به پیروی از نظرات خود کند، باید آنها آزادانه انتخاب کنند، نتیجه انتخاب خویش را ببینند تا رشد یابند، این رشد مهم تر از ضررهای موقتی است، لذا در خاطرات شهید بهشتی آمده است که وقتی به امام(ره) گفتم: بنی صدر دارد خیانت می کند، امام(ره) فرمودند: برای برکناری هنوز زود است، باید این امر برای مردم آشکار شود(خاطرات شهید بهشتی، به نقل از مجله یاران، چاپ بنیاد شهید) حتی برای برکناری بنی صدر هم آن را از مجرای قانونی پی گرفته، و به مجلس سپردند.

پس جمهوریت نظام اقتضاء می کند منتخبین مردم هم آزادی عمل داشته باشند، نه اینکه به هر اختلاف نظری رهبری نظر خود را دیکته کند، مثلا در همین جریان انرژی هسته ای دولت آقایان خاتمی و احمدی نژاد دو رویکرد کاملا متفاوت را پی گرفتند و رهبری به هر دو اجازه دادند، و این بار در دولت جدید هم با اینکه از ابتدا در لفافه مذاکرات را بی نتیجه پیش بینی می‌کردند، اما به خاطر تجربه ای که خواهد داشت، یعنی شناخت دشمن، و دل کندن و قطع امید از استکبار، نظر دولت را پذیرفته، و به دولت اجازه کار دادند.
    پس در این ماجرا وقتی دولت مصوبه ای را به مجلس می‌فرستد، و اکثریت اعضاء بر حقانیت آن استدلال کرده، و به آن رأی می‌دهند، و نظر سنجی های عمومی هم نشان از مقبولیت حداکثری در نزد عامه مردم دارد، اگر رهبری مخالفت کند دیکتاتوری (ولو به حق) تلقی نمی شود؟ آیا سوال نمی شود پس جایگاه منتخبین مردم کجاست؟ پس فلسفه انتخاب مسئولین دولتی و مجلس چیست؟
    رهبری موقعیت بسیار حساسی دارد، کسی که باید برمملکتی با سلایق مختلف و دیدگاه های متفاوت و متعدد حکومت کند اگر به آنها اجازه ابراز نظر و به کار گرفتن نظرات ندهد ولو در ظاهر به نفع اسلام باشد، اما در حقیقت به تضعیف آن خواهد انجامید. و مشورت و استفاده از نظر دیگران ولو در ظاهر به ضرر اسلام و جامعه باشد اما به مرور زمان و در مجموع موجب رشد و تکامل و تقویت جامعه اسلامی خواهد شد.
    شما می بینید که پیامبر(ص) علی رغم موافق نبودن با خروج از مدینه در جنگ احد، به خاطر نظر اکثریت از مدینه خارج شد و شکست را هم پذیرفت، و علی(ع) به خاطر تأکید اکثریت مأمومین بر پذیرش حکمیت، و انتخاب ابو موسی اشعری بعد از بی فایده دیدن موعظه ها، آن را پذیرفت.
    وقتی در آن مواضع مهم نظر اکثریت اینقدر اهمیت دارد، در این مسائل پیش پا افتاده مثل خرید خدمت که دیگر جای خود دارد و قطعا رهبری نباید روبروی مجلس و دولت ایستاده و مواضع یکجانبه بگیرد.

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89

((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

7. صلوات ها 3

نوشته
    901
    حضور
    57 روز 15 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1155

قانون توسط نمایندگان مردم در مجلس تصویب میشه

رهبری اجازه ی نصب یا فسخ قوانین رو نداره

مملکت جمهوری هست

9. صلوات ها 2

علاقه
    تفکر
    نوشته
    1,131
    حضور
    58 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    2211

سلام ...
    چرا فکر میکنین غیر اخلاقی و غیر انسانی هست !

شما وقتی میری سره کوچتون مرغ میخری و میری چلوجوج درست میکنی و به دندون میگزی ... ایا این انسانی هست که یه سری ادم در سومالی از گرسنگی و تشنگی بمیرن اونوقت شما جوج بزنی ؟
    هر کسی بخواهد کاری را انجام دهد راهش را پیدا میکند ؛ وگرنه بهانه اش را ...

11. صلوات ها 4

علاقه
    مولا و مقتدای آزادمردان جهان، امیرالمومنین(ع)
    نوشته
    2,048
    حضور
    57 روز 19 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4564

نقل قول نوشته اصلی توسط shsina نمایش پست ها
    قانون توسط نمایندگان مردم در مجلس تصویب میشه

رهبری اجازه ی نصب یا فسخ قوانین رو نداره

مملکت جمهوری هست
    اجازه داشتن یک حرفی است، اینکه دخالت کردن به مصلحت است یا خیر، حرف دیگریست، من نگفتم رهبری اجازه دخالت ندارد اما اینکه رهبری هر کجا که نظرش با دولت و مجلس مخالف است نظر آنها را نادیده گرفته و نظر خودش را دیکته کند منطقی نیست و مردم را از حضور در انتخابات برای مشارکت در امورشان ناامید و دلسرد میکند.
    لذا منطق مدیریت حکم میکند حتی اگر نظر مردم و منتخبینشان اشتباه باشد به نظر ایشان احترام گذاشته شود، این موجب استمرار نظام اسلامی خواهد بود، این مساله یک مساله بدیهیست.

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89

((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

13. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    1,050
    حضور
    194 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1237

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها
    بلکه اولا: طبق آمار و نظر سنجی برنامه های تلویزیونی حدود 60 درصد مردم از این طرح حمایت کرده‌اند، و ثانیا کسانی که طرفدار این قانون هستند هم برای خودشان ادله ای دارند
    خوب با سلام به استاد گرامی...ابتدا عرض کنم که اگر این قانون را من بی شرفانه می خوانم، نمی گویم که مقصر تنها دولت است و این تنها دولت است که باید جواب پس بدهد...من در پست اول هم گفتم، گفتم، این قانون مایه ننگی بر دامان مردم و حکومت است.مردم هم یا با سکوتشان و یا با حمایتشان به قول شما حمایتی شصت درصدی، به نظر بنده، در این قانون بی شرفانه سهیم اند که حالا من نمی دانم این مایه ننگ چطور میخواهد از دامان این کشور برداشته شود...با کدام بلای آسمانی این کشور باید تاوان این قانون بی شرفانه را بدهد...البته امیدوارم که من اشتباه می کنم...پس اینکه مردم هم حمایت می کنند، اصل قانون را را از بی شرفانه بودن بیرون در نمی اورد...نهایت مردم را در این ننگ بزرگ سهیم می کند، و وضع را خراب تر می کند....
    ب) اصل خدمت و چگونی آن و شرایط آن در کشورهای مختلف متفاوت است و مسئولین هر کشوری متناسب با نیازشان در این خصوص تصمیم گیریکرده، و قوانین نصب می‌کنند، لذا وقتی یک کشور هم نیاز مالی دارد و هم نیاز نیروی انسانی، انسان‌ها را در انتخاب آزاد می‌گذارد، و این حق انتخاب مختص قشر خاصی هم نیست، یعنی هر شخص می‌تواند یا با توان جسمی، و یا با توان مالی‌اش به کشور خدمت کند. بالاخره کسی که دارد با مالش هم خدمت می‌کند هم آن مال را با تلاش به دست آورده، ولو دارای درآمد کلان باشد، اما آن را ندزدیده است بالاخره.
    استاد گرامی، به فرض اینطور است که شما می گویید باشد، یعنی شخص برای پول در آوردن تلاش داشته است در طول زندگی...عرق ریخته...جون کنده...خیلی خوب قبول...مگر آن بدبختی که پول ندارد، که سربازی اش را بخرد...عرق نریخته؟؟؟جون نکنده؟؟؟زجر ندیده؟؟؟خوب رفته کیف دنیا را کرده؟؟؟رفته عشق کرده؟تلاش نکرده؟حالا این بدبخت، بیست میلیون سرمایش رو، تنها سرمایه اش رو که با عرق ریختن در آورده نمی خواد دو دوستی خشک و خالی دست دولت بده....این باید بره سربازی، ولی اون بچه مایه دار، حالا چه عرق ریخته که با سرباز یکسانه، یا تلاش نکرده، و از پدر داره، باید سربازی نره؟؟؟یعنی شما می گی مردم و جوانان ما دو دسته هستند....اونایی که تن پرور و زحمت نکشیدن و عرق نریختن و فقط خوردن و خوابیدن که باید برن سربازی و با توان جسمانیشون، به دولت خدمت کنن....یک دسته هم اونایی هستن که عرق ریختن، جون کندن، پول بدست آوردن، با مالشون به دولت خدمت می کنن...واقعا دیدگاه شما اینگونه است؟؟؟
    د) 300 هزار نفر در خارج از کشور که معمولا دارای مدرک دکتری هستند و مشتاق بازگشت به ایران هستند به این دلیل نمی توانند بازگردند، لذا تصویب این قانون موجب بازگشت بسیاری از تحصیل کرده‌هایی که خدمت نرفته‌اند نیز می‌شود.
    خیلی جالب است، بازگشت خارج رفته ها، به قیمت این که یک قانون بی شرفانه و ننگین اجرا و عملی شود... :)

ه) در مجازات اسلامی هم این امکان وجود دارد که حبس به مجازات نقدی تبدیل شود، یعنی در بخشی از مجازات ها، امکان خرید حبس وجود دارد و این بی عدالتی محسوب نمی‌شود، لذا در خصوص مشمولین هم باید امکان آن را فراهم کنیم که ایشان با پرداخت پول، خدمت خویش را انجام داده و خلاص شوند.
    استاد گرامی اینکه واقعا اون داستانی که در مجازات اسلامی هست با امکان خرید سربازی یکسان و مشابه هست، حرف و حدیث هست...حالا به فرض این دو یکسان باشند....از هه جنبه ها...استاد گرامی پس من به آن مجازات اسلامی هم معترضم..آنها هم بی شرفانه هستند...که حالا نمی خواهیم وارد آن حوزه و داستان بشویم...خلاصه استاد گرامی اینها توجیه معقول برای بنده نیستند...
    ویرایش توسط پارسا مهر : ۱۳۹۵/۰۵/۲۹ در ساعت ۲۱:۱۳

نوشته
    901
    حضور
    57 روز 15 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1155

اجازه داشتن یک حرفی است، اینکه دخالت کردن به مصلحت است یا خیر، حرف دیگریست، من نگفتم رهبری اجازه دخالت ندارد اما اینکه رهبری هر کجا که نظرش با دولت و مجلس مخالف است نظر آنها را نادیده گرفته و نظر خودش را دیکته کند منطقی نیست و مردم را از حضور در انتخابات برای مشارکت در امورشان ناامید و دلسرد میکند.
    لذا منطق مدیریت حکم میکند حتی اگر نظر مردم و منتخبینشان اشتباه باشد به نظر ایشان احترام گذاشته شود، این موجب استمرار نظام اسلامی خواهد بود، این مساله یک مساله بدیهیست.
    نظر شما کاملا درسته

من بر اساس قانون اساسی که وظایف هر شخص مسئول در آن شرح داده شده است صحبت کردم.

علاقه
    نوشته
    1,050
    حضور
    194 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1237

وظایف هر شخص طبق قانون اساسی روشن است، رهبری مسئول تصمیم های کلان مملکتی است، نه دخالت در تمام تصمیم گیری ها، که اگر این باشد دیگر جمهوریت و انتخاب مسئولین توسط مردم معنا ندارد!! رهبری باید به نظر منتخبین مردم احترام بگذارد ولو اینکه نظر ایشان را اشتباه بداند. اگر قرار باشد رئیس جمهور و مجلس فقط آنچه که رهبری می گوید را تصویب و اجرا کنند و حق آزادی نداشته باشند چرا مردم ایشان را انتخاب کنند؟ خب خود رهبری مستقیما آنها را انتخاب کند!!
    یک سوال دارم، استاد گرامی، اینکه رهبر می آید در چندین و چند سخنرانی وارد حوزه فرهنگ و آموزش و پرورش می شود و می گوید که، در مدارس فقط انگلیسی آموزش ندهید...چینی و کره ای و فرانسوی!!!!!!!!!هم زبان علم هستند، آنها را اموزش دهید و بعد اخبار اعلام می کند که از سالهای آینده زبان های دیگر خارجی در بعضی مدارس و مقطع ها با آموزش زبان انگلیسی جایگزین می شوند، دقیقا اسمش چیست..این رفتار رهبری و فرمان یا پیشنهاد رهبری در این موضوع، اسمش دقیقا چیست...خواهشن این را روشن کنید...
    اگر رهبری مخالفت کند دیکتاتوری (ولو به حق) تلقی نمی شود؟ آیا سوال نمی شود پس جایگاه منتخبین مردم کجاست؟ پس فلسفه انتخاب مسئولین دولتی و مجلس چیست؟
    خیلی خوب، رای مستقیم و فرمان مستقیم رهبری، دیکتاتوری محسوب شود..ولی اگر می تواند با دلیل و برهان و دو دوتا چهار تا وارد میدان شود، با دلیل و برهان نه نظر های شخصی، نشان دهد که این قانون با ارزش های اسلامی و انسانی در تضاد است، آیا نباید وارد میدان شود؟من در فرض سوالم، اشاره کردم که به فرض مشخص شد، که این قانون غیر انسانی و بی شرفانه است...خوب رهبر باید سکوت کنند و یا با جدیت دخالت کنند و صحبت کنند؟نباید مردم را بیدار کنند؟؟چطور است که در مورد زبان انگلیسی و فرهنگ لازم می بینند که حضور داشته باشند ولی در یک امر و قانون بی شرفانه و ننگین لازم نمی بینند حضور پیدا کنند؟
    شما می بینید که پیامبر(ص) علی رغم موافق نبودن با خروج از مدینه در جنگ احد، به خاطر نظر اکثریت از مدینه خارج شد و شکست را هم پذیرفت، و علی(ع) به خاطر تأکید اکثریت مأمومین بر پذیرش حکمیت، و انتخاب ابو موسی اشعری بعد از بی فایده دیدن موعظه ها، آن را پذیرفت.
    اگر پیامبر با دلیل و برهان(نه امداد های غیبی و الهام) علی رقم رای اکثریت مردم، موافق به خروج از مدینه نبودند باید اصحاب و یاران را جمع می کردند و با دلیل و برهان و دو دوتا چهار تا بدون آنکه بخواهند نظر خود را تحمیل کنند، قضیه را برای آنها را روشن می کردند و قطعا اصحاب هم موافق و هم رای با پیامبر می شدند...خوب این حداقل کاریست که پیامبر می توانستند بکنند...حالا رهبری هم یک حداقل کاری که با فرض بی شرفانه بودن این قانون باید انجام دهند، همین سخنرانی و روشن کردن مردم است...این اسمش تحمیل کردن نظر شخصی نیست...هست؟

علاقه
    نوشته
    1,050
    حضور
    194 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1237

نقل قول نوشته اصلی توسط مارینر نمایش پست ها
    سلام ...
    چرا فکر میکنین غیر اخلاقی و غیر انسانی هست !

شما وقتی میری سره کوچتون مرغ میخری و میری چلوجوج درست میکنی و به دندون میگزی ... ایا این انسانی هست که یه سری ادم در سومالی از گرسنگی و تشنگی بمیرن اونوقت شما جوج بزنی ؟
    سلام...بگذارید بنده یک مثال می زنم....فرض کنید، قانون گذاشته بشه، که گاز محدوده، سرما زده و با کمبود گاز مواجه شدیم...دولت می گه چی کار کنیم چی کار نکنیم...می آد قانون می زاره که هرکی بیست میلیون پول بده می تونه از گاز استفاده کنه، وگرنه از گاز محرومه....خوب این عادلانه است به نظر شما؟گاز که سرمایه ملی است و برای همه ی مردم ایرانه؟...اگر اون مایه داره، بره بیست میلیون بده، گاز بخره برای خودش، شما می گی من اشتباه می کنم برگردم به این مایه دار بگم، یک سری مردم در جنوب تهران دارن از سرما یخ می زنن، و بعد شما می ری خروار خروار گاز بخری؟یا به قولی جوج بزنی...حالا به فرض اون داستان سومالی هم مشابه ای مثالی که زدم باشه...خوب اینجا هم ما نباس جوج بزنیم...به همین سادگی...ولی من فکر نمی کنم، ماچرای سومالی مشابه باشه با ماجرای خرید سربازی باشه....مثلا، اون تولید کننده ی جوج، زحمت کشیده، هزینه کرده، مرغ پررورش داده، صاحب مال خودشه...می خواد اونو بفروشه....بله اگر سهمی هم به سومالی ها داد، بزرگی کرده و لطف کرده...

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری