کار فرهنگی در فضای مجازی برای شهدا

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کار فرهنگی در فضای مجازی برای شهدا

سلام دوستان

من ميخوام كه براى شهدا كارى انجام بدم ترجيحا كار فرهنگى در فضاى مجازى باشه ولى نميدونم چه كارى و چيزى به ذهنم نميرسه كسى هست كه بتونه من رو راهنمايى كنه ؟؟؟؟ يا كسى هست كه در اين زمينه فعال باشه و من بتونم بهش كمك كنم؟
(منظورم از شهدا فقط شهداى مدافع حرم نيست درمورد شهداى انقلاب اسلامى و شهداى هشت سال دفاع مقدس هم باشه خوبه)

پيشاپيش از جوابتون ممنونم

Yas2020;828433 نوشت:
سلام دوستان

من ميخوام كه براى شهدا كارى انجام بدم ترجيحا كار فرهنگى در فضاى مجازى باشه ولى نميدونم چه كارى و چيزى به ذهنم نميرسه كسى هست كه بتونه من رو راهنمايى كنه ؟؟؟؟ يا كسى هست كه در اين زمينه فعال باشه و من بتونم بهش كمك كنم؟
(منظورم از شهدا فقط شهداى مدافع حرم نيست درمورد شهداى انقلاب اسلامى و شهداى هشت سال دفاع مقدس هم باشه خوبه)

سلام
وقت به خیر
خیلی خوبه که دغدغه کارهای ارزشی دارید
باید قبلش توانایی هاتون رو بفرمایید مثلا بدونیم برنامه نویسی بلدید ، طراحی سایت گرافیک یا...

Yas2020;828433 نوشت:

سلام دوستان

سلام
چیزی که می خوام بگم ، خارج از حیطه کاری است که شما میخواهید انجام بدهید.... بذارید به حساب درد دل:

کار فرهنگی ارزشی که کلا خیلی کم انجام میشود، به لطف کدخدا باوران.
آن مقدار شاذی هم که هست ، کاش به جای اینکه اینقدر روی ظاهر امور متمرکز شده و غالباً بار احساسی دارند ، پدیده شهادت و شهید را "تحلیل عقلانی" می کردیم....
حقیقت شهادت چیست؟
چرا شهادت ،خوب است؟
چرا شهادت ، زیباست؟
چرا شهادت ، خواستنی است؟
چرا شهید ، زنده است؟
و ...
برهان عقلی عامه فهم و روشن و روان ، جان مردم را سیراب میکند و آنها حقایق مربوطه را می پذیرند.

به عنوان مثال:
من "شهادت" و "ازدواج" را از یک جنس و یک مقوله می دانم.
هر دوی اینها ، از مقوله "وصال یار" هستند. فقط در سطح وجودی با هم متفاوتند.
یکی اش وصال یار زمینی است و دیگری وصال یار آسمانی.

Yas2020;828433 نوشت:

سلام دوستان

سلام
اول باید دید شما چقدر همت و اراده و پشتکار دارید و واقعا اهل کار سخت و جاندار و خستگی ناپذیر هستید یا نه فقط از روی اینکه تحت تاثیر احساسات قرار گرفته اید می خواهید این کار را انجام دهید.
عزم و تصمیم جدی در این کار بسیار مهم است!
شما خانم هستید یا آقا این خیلی مهم است.تنها هستید و یا کسی هم کمکتان می کند.
من خودم الان دارم زندگی نامه یک شهید والامقام که شهید نخبه است را می نویسم و می خواهیم این شهید را به عنوان شهید نخبه کشوری معرفی کنیم
من تقریبا در فضای مجازی آمار گرفتم وجستجو کردم تقریبا بیست الی سی هزار متن مصاحبه اعم از مصاحبه های کوتاه تا بلند را دیده ام.خودم به شخصه پنج هزار تا مطالعه کرده ام و برای کار خودم حدود ده هزار سوال استخراج کرده ام و با چهار با ویرایش سوالات را به دو هزار رساندم.
تقریبا نصف راه را رفته ام از کار خودم که بگذرم در بین مصاحبه ها چند تا موضوع بود که خودم به شدت علاقمند هستم که بعد از این کارم حتما و قطعا روی آنها کار کنم!!!
1-ازدواج به سبک شهداء برای ارائه الگوی برای جوانان نسل امروز و نسل های آینده!
2-حجاب در کلام شهیدان و توصیه های شهداء به همسران خود,فرزندان دختر خود و بانوان محترم و فهمیه چه چادری چه غیر چادری!
3-امام عصر(عج) و بحث انتظار در کلام و سبک و سیره شهداء
4-کارها و ایده های فرهنگی که شهداء ارائه داده بودند و بعد از شهادت ایشان راکد مانده و کسی خبر ندارد!!!
5- اگر بیفتی توی کار البته به صورت جدی این قدر ایده برات پیش می آید که حد ندارد.
من تقریبا 25 ایده را یادداشت کرده ام که مهمترینش را براتون نوشتم.ایده هائی که یا اصلا
ً کار نشده و یا اگر کار شده سطحی و پیش پا افتاده بوده و عمقی نبوده.

کتاب «مثل آب خوردن» با موضوع آموزش «شیوه‌های خاطره‌نویسی آسان» آخرین اثر نویسنده ی نام آشنای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی و انقلاب اسلامی است
به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، جدیدترین اثر «حمید داودآبادی» با نام «مثل آب خوردن» راهی بازار کتاب شد.

کتاب «مثل آب خوردن» با موضوع آموزش «شیوه‌های خاطره‌نویسی آسان» در ۶۴ صفحه و شمارگان ۲۵۰۰جلد توسط انتشارات «نارگل» به چاپ رسیده و بهای آن 4000 تومان است.

«حمید داودآبادی» از نویسنده‌گان نام آشنا در عرصه ی خاطره نگاری دفاع مقدس و انقلاب اسلامی است که «از معراج برگشتگان»، «چادر وحدت»، «شهید بعد از ظهر»، «آن که فهمید-آن که نفهمید»، «سید عزیز»، «پهلوان سعید» و «پاره های پولاد» به قلم او است.

در بخشی از کتاب تازه منتشر شده ی «مثل آب خوردن» آمده است:

خاطرات هرکس، در جای خودش مهم و ارزشمند است، چون هر فرد در موقعیت زمانی و مکانی خودش بر آن‌چه روی داده تاثیر مثبت یا منفی داشته است.
برای نوشتن خاطره، قرار نیست دوره‌های نویسندگی داستان و رمان را بگذرانی یا تکنیک‌ها، فنون نگارش و حضور در کلاس‌های آموزش نویسندگی و ... را طی کنی.
همین که احساس نیاز کردی خاطرات خود را مکتوب کنی، حداقل ۵۰ درصد راه طی شده است."

علاقمندان به تهیه کتاب مزبور، با این شماره ها تماس بگیرند:
۶۶۹۸۹۳۵۶ - ۶۶۹۸۹۳۶۰

[h=1]بیان بهترین تکنیک‌های مصاحبه در کتاب «گپ و گفت حرفه‌ای» منتشر شد[/h] [h=2]مخاطب در کتاب «گپ‌ و گفت حرفه‌ای»، مورخ شفاهی نیست، بلکه «مصاحبه‌گر خاطرات شفاهی» است. به جای اینکه سراغ اسناد و مدارک برویم، سراغ کسانی رفته‌ایم که حادثه‌ها را خلق کرده‌اند یا رویداد را بدون واسطه شنیده‌اند.[/h]
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، نکته های کاربردی در مصاحبه برای خاطرات شفاهی در کتاب «گپ و گفت حرفه‌ای» توسط «رضا مصطفوی» منتشر شد.
این کتاب دارای هشتاد بخش با عناوینی مختلف نظیر «زاویه نگاه را درست انتخاب کنید»، «آدم‌ها و خاطراتشان دو دسته‌اند»، «به احساسات مشترک توجه کنید!»، «مکالمه جزء مصاحبه نیست»، «با سکوت آغاز نکنید»، «سوالات دم‌دستی و سبک نپرسید»، «بدون داوری گفت‌وگو کنید»، «برای کلمه‌های نامفهوم توضیح بخواهید» و «برگ شناسایی سوژه‌های انقلاب و جنگ»، است.
در رضا مصطفوی نویسنده این کتاب در مقدمه اینگونه توضیح داده است: درباره روش‌ها و تکنیک‌های مصاحبه، نوشته‌های بسیاری منتشر شده، اما اینجا می‌خواهیم مصاحبه‌ای برای گردآوری یک فرهنگ و تاریخ انجام دهیم؛ تاریخی که در سینه‌های آدم‌های جنگ خاک می‌خورد و مصاحبه‌گر تکلیف خودش دانسته که این گنجینه ملی و سرمایه عظیم انسانی و معنوی را استخراج کند. با این حال، بسیاری از مطالب این کتاب، در هر مصاحبه‌ای، راهگشاست.
آدم‌های جنگ، مردان و زنان سیزده تا نود ساله‌ای بودند که در دهه شصت از قرن سیزدهم هجری شمسی می‌زیسته‌اند؛ همان‌هایی که وقتی انقلاب اسلامی ایران و مرزهای گهربارش به مخاطره افتاد، مردانه ایستادند و جانانه جنگیدند و حالا سینه‌های‌شان سرشار از خاطراتی است از همرزمان‌شان، که یا شهید شده‌اند و به بالاترین مقام عرفانی و انسانی دست یافته‌اند و یا هستند و در دنیای پیرامون‌مان، خیلی معمولی زندگی می‌کنند.

بسیاری از این آدم‌های جنگ، در هوای ناجوان مرد شیمیایی تنفس کرده‌اند و طبیعی است که عمرشان به کوتاهی عمر گل‌های بهاری است و نه انسانی زمینی!
خاطرات دفاع مقدس در سینه این آدم‌ها، در انتظار مردان و زنانی است که جهادگرانه بکوشند و آن را ثبت و ضبط کنند. وگرنه این خاطرات و گنجینه ارزشمند، دیر یا زود از دست خواهد رفت. بنابراین مصاحبه و ثبت خاطرات شفاهی با محوریت دفاع مقدس، از ضروری‌ترین و مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی است.
این توضیح را هم لازم می‌دانم که مخاطب ما در این کتاب «مورخ شفاهی» نیست، بلکه «مصاحبه‌گر خاطرات شفاهی» است. ما در تاریخ شفاهی، با تاریخ سروکار داریم. منتها به جای اینکه سراغ اسناد و مدارک برویم، سراغ کسانی رفته‌ایم که حادثه‌ها را خلق کرده‌اند یا رویداد را بدون واسطه شنیده‌اند.
حالا مورخ یا مصاحبه‌گر می‌خواهد به زمینه‌ها و چگونگی آن رویداد بپردازد. در «خاطره شفاهی» اما، مصاحبه‌گر، شنونده حرف‌ها، روایت‌ها و یاد مانده‌های سوژه‌اش است.
قبل از اینکه بدانیم چه چیزی باید بپرسیم و چگونه باید بشنویم که گفته‌های مصاحبه شونده و شنیده‌های مصاحبه‌گر هرز نرود، باید بدانیم که خود مصاحبه، یک فرهنگ و باز روایت یک فرهنگ است. راهبردش یک هنر و اجرای آن یک فن و راهکار است. این فن، مثل دیگر فنون، نیاز به آموزش و تمرین دارد؛ نیاز به الهام گرفتن از استادان فن و کسب تجربه دارد.
کتابی که دست گرفته‌اید، خلاصه نکته‌ها و درس گفته‌هایی است که در جمع‌های دانشجویی علاقه‌مند به فعالیت‌های رسانه‌ای گفته‌ام و حاصل دسترنج و جمع‌آوری عده‌ای دانشجوی علاقه‌مند است که احساس کرده‌اند این درس‌ها و تجربیات می‌تواند کارگشا و گره‌گشای کسانی باشد که می‌خواهند در این جبهه بجنگند. دست‌شان را می‌بوسم و تلاش‌شان را ارج می‌نهم و امیدوارم آنگونه باشد که گمان برده‌اند.
البته انتظار نداشته باشید خواندن کتاب و دانستن این نکات، از شما مصاحبه‌گر حرفه‌ای بسازد. برای مصاحبه‌گر شدن، باید هم کتاب‌های بسیار بخوانید، هم از تجربیات و دانسته‌های استادان فن استفاده کنید، هم بسیار تمرین و تجربه کنید.
هیچ کس با خواندن کتاب، مصاحبه‌گر نمی‌شود؛ اما مطمئنم اگر نکات این کتاب را به خوبی تجربه و تمرین کنید، مصاحبه‌های خوب و قابل قبولی خواهید داشت. در بازنویسی این نکات متوجه شدم که برخی با برخی دیگر هم‌پوشانی دارند و می‌توانند زیر یک عنوان بیایند. اما در جدا اوردن این نکته‌ها خیری دیدم که در ادغام‌شان نبود. طبعاً چون این درس‌ها و بحث‌ها ادامه دارد و دانش و داشته‌های من نیز متغیر و متناوب است، در چاپ‌های بعدی، ویرایش و اصلاحاتی خواهم داشت.
بر اساس این گزارش، مؤسسه حاج احمد کاظمی کتاب «گپ و گفت حرفه‌ای» تألیف «رضا مصطفوی» را در 110 صفحه و با قیمت 5000 تومان منتشر کرده است که علاقه‌مندان برای تهیه آن می‌توانند به دفتر مرکزی نشر و پخش به نشانی قم، خیابان معلم، مجتمع ناشران، طبقه اول، فروشگاه 131 مراجعه یا با شماره تلفن 02537840844_6 تماس حاصل کنند.

یاقوت احمر;828744 نوشت:
سلام
چیزی که می خوام بگم ، خارج از حیطه کاری است که شما میخواهید انجام بدهید.... بذارید به حساب درد دل:

کار فرهنگی ارزشی که کلا خیلی کم انجام میشود، به لطف کدخدا باوران.
آن مقدار شاذی هم که هست ، کاش به جای اینکه اینقدر روی ظاهر امور متمرکز شده و غالباً بار احساسی دارند ، پدیده شهادت و شهید را "تحلیل عقلانی" می کردیم....
حقیقت شهادت چیست؟
چرا شهادت ،خوب است؟
چرا شهادت ، زیباست؟
چرا شهادت ، خواستنی است؟
چرا شهید ، زنده است؟
و ...
برهان عقلی عامه فهم و روشن و روان ، جان مردم را سیراب میکند و آنها حقایق مربوطه را می پذیرند.

به عنوان مثال:
من "شهادت" و "ازدواج" را از یک جنس و یک مقوله می دانم.
هر دوی اینها ، از مقوله "وصال یار" هستند. فقط در سطح وجودی با هم متفاوتند.
یکی اش وصال یار زمینی است و دیگری وصال یار آسمانی.

سلام
خیلی خوب است خیلی