دو نمونه از شخصیت های برجسته اسلامی

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
دو نمونه از شخصیت های برجسته اسلامی

بلال حبشی
بلال ازشخصیتهای بزرگی است که با اخلاق اسلامی،تربیت یافته. آثار این عظمت و تربیت را در این گوشه از داستان زندگی او بخوانید:
روزی،به فرمان پیامبر،برآن شد که به خواستگاری دختر یکی از بزرگان قبائل برود. وقتی او و برادرش به نزد آن خانواده نسبتاً بزرگ رفتند،بلال به جای چرب زبانی و چاپلوسی،فقط گفت:
«ان تزوجونا فالحمد للّه وان تمنعونا،فاللّه اکبر»؛اگر با ما وصلت کنید،خدا را سپاس خواهیم گفت،وگرنه خدا بزرگ است.
او که میداند بندگان راستین خدا با عزت و بزرگمنش هستند تربیت شده مکتبی است که میگوید: )وللّه العزّة ولرسوله وللمؤمنین)( آیه; ۸،سوره; منافقون)
به خود اجازه نمیدهد که در برابر خواسته دل خود و یا قدرت مالی خانواده; دختر،خود را کوچک کند و زبان به تملق بیالاید. آری! روح بزرگ او زیربار پذیرش خواریهایی در پشت جملههایی نظیر«ما را به غلامی بپذیرید»؛ نمیرود.

عبدالله بن حذاقه
عبدالله بن حذاقه از یاران پیامبر(ص)بود که در زمان فرمانروایی عمر،با گروهی از مسلمانان گرفتار رومیان شد. دشمن، دیگهایی آکنده از روغن زیتون به جوش آورد و با سنگدلی یکی از مسلمانان را که تن به نصرانیت نداد،به درون دیگ روغن افکند. لحظهای بعد استخوانهایش در سطح روغن روی دیگ نمایان شد.
پس از او عبدالله را آوردند. به او نیز پیشنهاد کردند: اگر دست از جان نشستهای،دست از اسلام بشوی . پاسخ داد: «هرگز!» بنابراین، او را به سوی دیگها بردند،اما دیدند که او اشک میریزد. از یکی سران سپاه دشمن گفت:«برگردانیدش، پشیمان شده است».
عبدالله جواب داد: «نه،پشیمان نیستم». سپس در پاسخ این سؤال که پس چرا گریه میکنی؟ گفت: «گریه شوق و حسرت است؛
شوق شهادت و حسرت از آنکه بیش از یک جان ندارم تا در راه ایده خویش،فدا کنم. آن سردار،از دلیری او به شگفت آمد و در دل او را بسیار ستود؛و گفت:
«بیا سرم را ببوس و آزاد باش!» هرگز. نصرانی شو تا دخترم را به عقد تو در آورم ونیمی از آنچه دارم نیز به تو واگذارم. هرگز. «پس سرم را ببوس تا تو و هشتاد تن از مسلمانان را ،آزاد کنم». عبد الله که میدید با این عمل،جان دیگر مسلمانان را خواهد خرید،حاضر شد و سر او را بوسید و همه آزاد شدند. (سفینة البحار،ج۲،ص۱۲۸)آری! این نمونهای از منش یک جوان که مسلمان است و در پرتو تربیت اسلامی،به چنان شخصیتی عظیم دست یافته که بیاختیار،همه آدمیان را به کرنش خویش برمیانگیزاند. درود بر او و بر شخصیت پولادین و منش بلندش.

..