جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بررسی صحت حدیث «سلام بر شهیدان احد و پاسخ آنان تا روز قیامت» در متون عامه

 1. #1

  عضویت
  جنسیت خرداد 1389
  نوشته
  125
  صلوات
  480
  حضور
  2 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  بررسی صحت حدیث «سلام بر شهیدان احد و پاسخ آنان تا روز قیامت» در متون عامه

  سلام علیکم

  در رابطه با شنوا بودن شهدای احد تا روز قیامت روایتی را حاکم نیشابوری نقل نموده خواستم آنرا بررسی سندی فرمائید.

  «...أَشْهَدُ أَنَّ هَؤُلَاءِ شُهَدَاءُ عِنْدَ اللَّهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ، فَأْتُوهُمْ وَزُورُوهُمْ، وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَا يُسَلِّمُ عَلَيْهِمْ أَحَدٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ إِلَّا رَدُّوا عَلَيْهِ».

  گفته شده ذهبی این روایت را رد نموده،‌ آیا در صورت چنین امری این روایت مشکل دار نمی شود؟

  متشکرم.
 2. صلوات ها 2


 3.  

 4. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,622
  صلوات
  49966
  حضور
  130 روز 16 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست


  بررسی صحت حدیث «سلام بر شهیدان احد و پاسخ آنان تا روز قیامت» در متون عامه
  کارشناس بحث: استاد صدرا

 5. صلوات ها 2


 6. #3

  عضویت
  جنسیت مهر 1388
  علاقه
  رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
  نوشته
  2,643
  صلوات
  10135
  حضور
  30 روز 18 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  سوال:
  در رابطه با شنوا بودن شهدای احد تا روز قیامت روایتی را حاکم نیشابوری نقل نموده خواستم آنرا بررسی سندی فرمائید.«...أَشْهَدُ أَنَّ هَؤُلَاءِ شُهَدَاءُ عِنْدَ اللَّهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ، فَأْتُوهُمْ وَزُورُوهُمْ، وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَا يُسَلِّمُ عَلَيْهِمْ أَحَدٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ إِلَّا رَدُّوا عَلَيْهِ».
  گفته شده ذهبی این روایت را رد نموده،‌ آیا در صورت چنین امری این روایت مشکل دار نمی شود؟


  پاسخ:
  یکی از روایات بیانگر شنوایی اموات،روایتی در مورد شهدای احد است که پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) نسبت به آنان فرمودند: «...أَشْهَدُ أَنَّ هَؤُلَاءِ شُهَدَاءُ عِنْدَ اللَّهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ، فَأْتُوهُمْ وَزُورُوهُمْ، وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَا يُسَلِّمُ عَلَيْهِمْ أَحَدٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ إِلَّا رَدُّوا عَلَيْهِ»؛[1]«گواهی می‌دهم که اینان در روز قیامت نزد خداوند شهدا هستند؛ پس به سوی آنها بیایید و آنها را زیارت کنید. قسم به خدایی که جانم در دست اوست تا روز قیامت هیچکس به آنها سلام نمی‌دهد مگر آنکه آنها جواب سلام او را می‌دهند».

  حاکم نیشابوری در کتاب: «المستدرک علی الصحیحین» این روایت را با سند خویش از طریق: « عُبَيْدِ بْنِ عُمَيْر» نقل نموده و در پایان آن بیان نموده که این خبر بنابر شرط شیخین صحیح بوده؛[2] اما با این حال بخاری و مسلم آنرا در صحیح خود روایت نکرده اند.

  ذهبی در تعلقه ی خویش بر این روایت، سخن حاکم نیشابوری را رد نموده و به متن و سند آن ایراد نموده است. در ناحیه ی متن از آنجا که متن آن با عقاید وی همخوانی نداشته،ذهبی آنرا موضوع و ساختگی دانسته است: «أنا أحسبه موضوعا».

  این اشکال ذهبی به قدری سست است که البانی وهابی نیز آنرا نپذیرفته و در پاسخ وی می نویسد: «اما اینکه این روایت موضوع است، چنین چیزی قابل قبول نبوده؛ زیرا چگونه این روایت موضوع است در حالی که در آن چیزی که مخالف کتاب و سنت باشد یافت نمی گردد و اینکه مردگان(به حسب عادت) چیزی نمی شنوند؛[3] به معنای نفی شنواندن هرکدام از آنان که خدا اراده نماید به گونه ای خاص و در زمانی که خواست اوست نخواهد بود...».

  ایراد دیگر ذهبی به حکم حاکم نیشابوری به سند روایت است که وی سند آنرا بنابر شرط شیخین صحیح دانسته است.[4]

  ذهبی در اشکال به حاکم نیشابوری می نویسد این سخن صحیح نمی باشد؛ زیرا که بخاری از «قَطَنِ بْنِ وَهْب» روایتی نقل ننموده و علاوه بر آن بخاری و مسلم از «عَبْدِ الْأَعْلَى بْنِ عَبْدِ اللَّهِ» نیز روایت ننموده اند؛ بنابراین سخن حاکم که گفت حدیث صحیح بنابرشرط شیخین است صحیح نمی باشد.

  البانی در پاسخ به ذهبی می نویسد: «هر چند این سخن ذهبی امر مسلمی است؛ ولی چنین امری مستلزم ضعف راویان مذکور نخواهد بود؛ زیرا «قَطَنِ بْنِ وَهْب» از راویان صحیح مسلم بوده و ابوحاتم در مورد وی گفته که وی «صالح الحدیث» است و «نسائی» نیز در مورد وی گفته:«لیس به باس» و ابن حبان نیز وی را در کتاب «ثقات» خود آورده و حافظ ابن حجر نیز وی را صدوق دانسته است».[5]

  البانی همچنین در مورد «عَبْدِ الْأَعْلَى بْنِ عَبْدِ اللَّهِ» می نویسد: « اما عبدالاعلی ...را ابن معین و ابن حبان توثیق نموده اند و حافظ ابن حجر نیز وی را ثقه و فقیه دانسته است».

  بنابراین اشکال ذهبی از جهت متن و سند بر حاکم وارد نمی باشد؛ همچنان که البانی اشکالات ذهبی را نپذیرفت.

  موفق باشید.


  [1] . الحاکم النیسابوری، المستدرک علی الصحیحین، ج2، ص271: « عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ، أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ حِينَ انْصَرَفَ مِنْ أُحُدٍ مَرَّ عَلَى مُصْعَبِ بْنِ عُمَيْرٍ وَهُوَ مَقْتُولٌ عَلَى طَرِيقِهِ، فَوَقَفَ عَلَيْهِ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَدَعَا لَهُ، ثُمَّ قَرَأَ هَذِهِ الْآيَةَ: {مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا} [الأحزاب: 23] ثُمَّ قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «أَشْهَدُ أَنَّ هَؤُلَاءِ شُهَدَاءُ عِنْدَ اللَّهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ، فَأْتُوهُمْ وَزُورُوهُمْ، وَالَّذِي نَفْسِي بِيَدِهِ لَا يُسَلِّمُ عَلَيْهِمْ أَحَدٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ إِلَّا رَدُّوا عَلَيْهِ» (هَذَا حَدِيثٌ صَحِيحٌ عَلَى شَرْطِ الشَّيْخَيْنِ، وَلَمْ يُخَرِّجَاهُ)».

  [2] . مراد از شرط شیخین آن است که راویان این خبر از راویان صحیح بخاری و مسلم می باشند؛ یعنی نام راویان این خبر در سلسله اسناد روایات بخاری و مسلم ذکر شده است: « نزهة النظر فی توضیح نخبة الفکر، ابن حجر العسقلانی، ص76، مطبعة سفير بالرياض: المراد به رواتهما معَ باقي شروطِ الصَّحيحِ».

  [3] . البانی جزو منکرین سماع الموتی بحساب می آید و شنوایی اموات را تنها در مراحل ابتدای دفن قبول نموده است.

  [4] . در چاپهای موجود تنها ایراد اول ذهبی نقل شده و اشکال سندی نقل نشده است و این اشکال به نقل البانی از ذهبی است.

  [5] . سلسلة الأحاديث الضعيفة والموضوعة وأثرها السيئ في الأمة، الالبانی، ج11، ص366، دار المعارف، الرياض - الممكلة العربية السعودية.

  ویرایش توسط مدیر تدوین : 1395/08/04 در ساعت 15:27
  بررسی صحت حدیث «سلام بر شهیدان احد و پاسخ آنان تا روز قیامت» در متون عامه
  (فَلِلَّهِ الْحَمْدُ رَبِّ السَّماواتِ وَ رَبِّ الْأَرْضِ رَبِّ الْعالَمِينَ وَ لَهُ الْكِبْرِياءُ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ)

  (الجاثیة:37)


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 7

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود