جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: كابوس های مكرر شبانه

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,409
  حضور
  203 روز 18 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61458

  كابوس های مكرر شبانه
  با نام و یاد دوست


  سلام

  یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

  لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:  سلام
  میخواستم در مورد ترس ها و کابوس هایی که میبینم ازتون مشاوره بخوام

  فکر میکنم اولین کابوسم برگرده به دوران بچگی، زمانی که پدرم ادم فوق العاده شکاک و متعصبی بود و با وجود اینکه بچه بودیم ما رو تعقیب میکرد ببینه چیکار میکنیم
  البته مادرم بهمون میگفت که پدرتون بعضی روزها دنبالتون میاد همین باعث شد یک روز که از خانه بیرون امدم مدام به پشت سرم نگاه کنم ببینم دنبالمه یا نه، بعد از اون ماجرا پدرم که فکر دیگه ای کرده بود کلی سرو صدا راه انداخت از اون زمان کابوس های شبانه شروع شد.

  اکثرا خواب میدیدم پدرم دنبالمه و دارم ازش فرار میکنم یا ازش پنهان میشم
  بعد از این ماجرا ترس های مربوط به دوربین مخفی شد طوری که جرأت نمیکردم به دستشویی های بیرون (حتی نمازخانه یا دانشگاه) برم ترجیح میدادم تا خانه صبر کنم بعد کم کم نسبت به بعضی از پسران فامیل شکاک شدم هر زمان که به خانه ما می‌اومدن بعد از رفتنشان حمام و دستشویی رو به دقت میگشتم نکنه دوربینی، چیزی کار گذاشته باشن بعد از این اتفاق هم در محل کار با هر کسی مشکلی پیدا میکردم مدام فکر میکردم میخواد کاری کنه یا انتقام بگیره و اتفاقا اینقدر از این اتفاقات ترسیدم که بالاخره به یه صورت دیگه اتفاقی برام افتاد

  حالا هم از کابوس هایی که درباره برادرم میبینم میترسم برادرم زیاد قرص مصرف میکنه بعضی وقت ها زیاد از پدر و خانواده اش متنفر میشه به خاطر اینکه میگه هیچ کاری برام نمیکنن قبلا زیاد تهدید میکرد و میگفت یه شب گازو باز میکنم تا همه بمیرن یا اینکه دوست داشت پدرم بمیره و خیلی ماجراهای دیگه که فرصت نمیشه همه روتعریف کنم ولی به شدت به برادرم مشکوک شدم بعضی شب ها مراقبش بودم کاری نکنه، باید اعتراف کنم خیلی از روزها ارزوی مرگش رو میکردم بعد از اون اتفاقات در تمام کابوسهام یا برادرم میخواد ما رو بکشه یا من برادرم رو میکشم و احساس خیلی خوبی پیدا میکنم حتی جدیدا فکر میکردم شاید این اتفاق دیر یا زود میفته و داره یه جوری بهم الهام میشه

  راستش هر کاری میکنم افکار منفی و ترسها دست از سرم برنمیداره تمام روش هایی که تو اینترنت درباره افکار مثبت و رهایی از ترس و افکار منفی بوده رو انجام دادم ولی نتیجه نگرفتم.
  ضمنا اخبار حوادث اخبار و اینترنت رو زیاد دنبال میکنم
  لطفا راهنمایی کنید


  با تشکر

  در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید


 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,409
  حضور
  203 روز 18 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61458  با نام و یاد دوست


  كابوس های مكرر شبانه
  کارشناس بحث: استاد حامی

 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122790  سلام بر شما خواهر محترم
  عذر خواهي مي كنم به خاطر تأخيري كه در ارسال پاسخ شده است.
  بزرگوار مشكلات ياد شده بي ارتباط با مشكلاتي كه در فرم بيان كرده بوديد نيست.
  كابوس ها، ترس ها و بدبيني ها مي تواند ريشه در مشكلات خانوادگي، سبك تربيت، مسائل ژني و وراثتي هم داشته باشد. بنابراين بهترين شيوه اين است كه شما و اعضاي خانواده به خصوص پدر و برادرتان از متخصص روان پزشك حاذق كمك بگيريد تا با مصاحبه تشخيصي ريشه مشكل را دقيق كشف كند و متناسب با سبب مشكل راهكار و دارو تجوير كند.
  البته اگر براي شما مقدور باشد بهتر است بعد از مصرف دارو زير نظر روان شناس باليني باشيد تا ايشان با روان درماني و تكنيك هاي متنوع و متعدد آن به شما كمك كند.
  اين كه با روش هاي توجه برگرداني و انصراف توجه و مقابله با افكار منفي نمي توانيد با مشكل روبه رو شويد نشان مي دهد كه مشكل ريشه دار است ولي به جاي نگران و ناراحتي بهترين كار اين است كه مثل قبل زير نظر متخصص باشيد
  البته خيلي ها از دارو درماني وحشت دارند حال آنكه روان پزشك هم پزشكي است كه تخصصش مربوط به اعصاب و ذهن است.
  باز خيلي از افراد نگران عوارض داروها هستند كه اين ترس هم بي مورد است چون چايي هم عوارض دارد. يا استامينوفن يا قرص سرماخوردگي هم مثل تمام داروها عوارض دارد براي كاهش عوارض با متخصص مشورت كنيد گاهي نوشيدن آب زيادتر، ورزش، خوردن ميوه بيشتر و كار بدني و...عوارض را مهار مي كند.
  خيلي از افراد از اعتياد داروهاي روان پزشك خوف دارند كه اين هم بي مورد است چون اولا انها زير نظر متخصص كاربلد هستند و متخصص به نياز فرد توجه دارد. ثانيا از بيش از 50 دسته دارويي فقط چند دسته محدود آرام بخش است و متخصص هنگام لزوم از انها براي آرامش بيمار استفاده مي كند تا فرد با استراحت بيشتر، رفع تشويش ذهني و تجديد قوا بتواند بر مشكل فائق آيد.

  راه كارهاي مفيد
  در كنار مطالبي كه بيان شد استفاده از راهكارهاي زير لازم و ضروري است:
  1- ورزش را به ديد كاري پر زحمت نبينيد به فوايد ورزش تمركز كنيد. ورزش طول دوره دارو درماني و بيماري را كم مي كند. اعتماد به نفس شما را بالا مي برد و نقش مهمي در سلامت ذهني و جسمي دارد. كارهاي بدني و ورزش نقش مهمي در خواب آرام و لذت بردن از زندگي و غذاها دارد.
  2- فعاليت ذهني و بدني. از تنهايي و خيالپردازي به شدت اجتناب كنيد.
  3- ممكن است خيالات بي اراده سراغ شما بيايند ولي مي توانيد با تكنيك هاي توجه گرداني مانند ذكر صلوات، ذكر لااله الاالله، قدم زدن، گفتگوي با يك فرد، مطالعه كتب جذاب، ديدن فيلمي مفرح، تماس با يك دوست، خواندن چهار قل و آيت الكرسي، زمزمه دعا يا اشعار ، نوشتن داستان، نقاشي، نوشتن خاطرات، حل جدول و بازهاي گروهاي و....خيالات را مهار كرد.
  4- وقتي در روز زندگي با برنامه (كار، ورزش، معاشرت با دوستان معنوي و مثبت، مطالعه، ديدن فيلم كمدي، شوخ طبعي، خوردن غذاها و ميوه هاي مقيد و..) باشيد شب خواب هاي شما شفاف تر و سالم تر مي شود
  حتما قبل از خواب وضو بگيريد، لباس راحتي به تن كنيد، آيت الكرسي بخوانيد، با خداي هستي بخش و ائمه راز و نياز كنيد خود را در اماكن مقدس تصور كنيد، اتاق تان منظم باشد، روي بالش خود حوله اي قرار دهيد كه معطر به گلاب باشد تا صبح از آن استشمام كنيد و...
  5- از هم نشيني با افراد منفي باف و منفي گو دوري كنيد و با افراد خوش رو و مثبت گو مثبت انديش هم نشيني كنيد.
  6- بيشتر به آيات رحمت قران و مهرباني خداوند توجه و تمركز كنيد.
  7- از دنبال كردن حوادث و اخبار پر تنش دوري كنيد.
  8- شايد پدري به خاطر بيماري يا سوءبرداشت يا ناآگاهي يا فتنه ها و فريب هاي اجتماعي بد عمل كند ولي هيچ پدري بد فرزندش را نمي خواهد. به جنبه هاي مثبت شخصيت پدرتان توجه و تمركز كنيد.
  10- در زندگي از يكنواختي اجتناب كنيد گاهي تصور مي شود هميشه فرار از يكنواختي هزينه بر است نه حتي گاهي تغيير دادن جاي تلويزيون، محل خواب، نور اتاق، محل غذا خوردن به حد خودش تازگي و نشاط ايجاد مي كند. بيشتر در طبيعت برويد و تفريح كنيد و قدم بزنيد.

  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۵/۰۶/۰۴ در ساعت ۰۸:۲۹
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 6. صلوات ها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود