جمع بندی احتمالات عجیب برای منشاء وجود جهان

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
احتمالات عجیب برای منشاء وجود جهان

سلام جدیدا با سوالی رو به رو شدم که برای من جواب دادن به ان سخت است یا جوابی قانع کننده که حجت رو تموم کنه اگه یکی ادعا کنه منشاء حیات روی کره زمین ادم فضایی ها هستند و در کل منشاء تمامی موارد مربوط به ما به ادم فضایی ها بر میگرده چه جوابی برای نقض ان داد در این حالت که تصور شود گروهی غیر زمینی به علت داشتن تکنولوژی بسیار برتر تمام چیز هایی که ما ان را اهلی میدانیم توسط انها ایجاد شده باشد مثلا پیامبران معجزات و.....داستان معراج وجود جبرئیل ملک سلیمان و......چگونه باید توجیه کرد این فرضیه غلط است یا اینکه احتمالش انقدر پایینه که در نظر گرفته نمیشود و این را هم در نظر بگیریم که انها نخواستند شواهدی از خود باقی گذارند و شواهدی نیز نیست

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

مملی تن ها;823410 نوشت:
سلام جدیدا با سوالی رو به رو شدم که برای من جواب دادن به ان سخت است یا جوابی قانع کننده که حجت رو تموم کنه اگه یکی ادعا کنه منشاء حیات روی کره زمین ادم فضایی ها هستند و در کل منشاء تمامی موارد مربوط به ما به ادم فضایی ها بر میگرده چه جوابی برای نقض ان داد در این حالت که تصور شود گروهی غیر زمینی به علت داشتن تکنولوژی بسیار برتر تمام چیز هایی که ما ان را اهلی میدانیم توسط انها ایجاد شده باشد مثلا پیامبران معجزات و.....داستان معراج وجود جبرئیل ملک سلیمان و......چگونه باید توجیه کرد این فرضیه غلط است یا اینکه احتمالش انقدر پایینه که در نظر گرفته نمیشود و این را هم در نظر بگیریم که انها نخواستند شواهدی از خود باقی گذارند و شواهدی نیز نیست

با سلام خدمت شما دوست گرامی

چند مطلب:

- نخست آنکه وقتی فردی می خواهد نظریه یا تئوری را مطرح کند، از نظر قواعد منطقی و معرفت شناختی، وظیفه ارائه دلیل بر عهده اوست. به عبارت دیگر، وظیفه اثبات و استدلال، با کسی است که ادعایی را مطرح می کند. بنابراین فردی که چنین دیدگاهی را مطرح می کند، نخست بایستی استدلال های مناسب برای نظریه خود بیان کند و با شواهد قوی تر نشان دهد که نظریه اش نسبت به سایر نظریه ها، موفق تر است. با این حال در نقل قولی که شما داشتید چنین استدلال و شواهدی وجود نداشت.

- از سوی دیگر، نظریه ارائه شده بایستی بتواند پدیده های مختلف را تبیین کند. نخست آنکه آن موجودات فضایی، از کجا آمده اند، آنها نیز یا باید مانند ما مخلوق باشند (که در آن صورت نیازمند خالق خواهند بود) و یا اینکه خودشان خدا باشند (که این فرض بنا به دلایل مختلفی قابل پذیرش نیست)

- نکته دیگر اینکه آن موجودات فضایی چرا چنین رفتاری را در مورد ما اتخاذ کرده اند. به عبارت دیگر، دلیل آنها برای انجام چنین کاری چه بوده است؟

- مسئله دیگر اینکه نظریه پرداز این نظریه، از کجا فهمیده است که چنین اتفاقی افتاده است؟ به عبارت دیگر، چه قرائنی وجود داشته است که او را به این نظریه رسانده است؟

- از سوی دیگر، ما شواهد و دلایل بسیاری داریم که این جهان مخلوق خداوند است. این مسئله هم از طریق براهین فلسفی و عقلی و هم از طریق منابع معتبر دینی که اعتبار آنها نیز مبتنی بر دلایل عقلی است، قابل اثبات است.

- بر اساس براهین فلسفی (به طور مثال برهان امکان و وجوب) جهان بایستی یک موجود واجب داشته باشد که آن موجود نیز نمی توانند متغیر، منفعل و دارای ضعف باشد. این موجود، جسمانی نیز نیست زیرا جسم بودن محدودیت دارد. و باز بر اساس دلایل فلسفی، این موجود تنها یکی است (توحید).

- از سوی دیگر، در متون دینی مخصوصا قرآن و احادیث، بارها تاکید شده است که خداوند خالق و رب جهان است و هیچ کسی شریک خداوند نیست.

همه این دلایل، به روشنی، فرضیه مذکور را رد می کند.

موفق باشید

سلام
این مسالهمربوط به فیلسوفان هست نه منجمان و فیزیک دانان

ولی گمون کنم باشن

یادم نمیاد کجا خوندم ولی از امام علی که در باره فضا صحبت شد در مورد خورشید که توضیح میداد به موجودات عاقل دیگری که به دور ستاره خود سیر می کنن نیز اشاره کرد که بعضی از شما بزرگ تر و بعضی نژاد ها از شما کوچکترند بعضی متمدن تر و بعضی هنوز در ابتدای تکامل هستن (یادمه این و نوشته بود)

ولی هر چی هست گمون نکنم عالم حالا حالا تموم بشه چون جنگ های آینده (مثلا چند میلیون سال دیگه) بین نژاد های فضایی هست

مثلا یه دوره ای جنگ بین نژاد های فقط کهکشان ماست که باعث اتحاد اقوام زمینی میشه و همه یک کشور میشن
بعد موجودات دیگری از نزاد های برتر کهکشان های دیگر به ما حمله می کنن که باعث اتحاد کل کهکشان ما علیه آنها میشه

این داستان اینقدر ادامه پیدا میکنه که تا عمر خورشید هر منطومه تموم بشه

سلام
یک مطلب جالب دیگه هم که به وجود موجودات و انسان های فضایی دلالت میکند این داستان هست که در کتاب کرامات امام علی (ع) خوندم ( من به صورت عامیانه میگم چون الان کتابش در دست من نیست )

امام علی در میان جنگی بود که ناگهان دست از شمیر زدن کشید و به اسمان نگاه کرد و چند ثانیه بعد با یک نعره ی غضب الودی شمشیرش را رو سمت به اسمان بلند کرد و به طرز معجزه اسایی غیب شد!

جنگ مدتی خوابید و سپاهیان دو طرف دیدن مدتی است که اثری از امام علی نیست و بسیار شگفت زده شدن !
اما ساعتی بعد به ناگاه متوجه حضور دوباره امام علی شدن به گونه ای که چشمانش از حدقه بیرون زده بود و از شمشیرش خون میچکید !

یاران او با تعجب پرسیدن : این چه واقعه عجیبی بود که ما دیدیم ؟!!!

امام علی هم گفت:
در میانه کارزار ناگهان صدای شیونی از آسمان شنیدم وقتی نگاه کردم دیدم قومی از امت من در سرزمینی دور دست در اسمان ها مورد تجاوز کفار و شیاطین قرار گرفتن و من مظلومت انها را دیدم پس برای نجاتشون به سمت ان سرزمین شتافتم!

این یعنی امام علی از بس به سیارات مختلف سفر میکرد و در جنگ های مختلف آنها می جنگید به مردم می گفت من راه سرزمین ها مختلف در اسمان ها را بهتر از راه های زمین شما میشناسم

خدا می دونه که امام علی به چند نوع نژاد مختلف کمک رسوند یا به چند عالم سفر کرد و به مخلوقات آنها در بلاها کمک رسانی کرد !

واقعا امام علی معجره خلقت بود! چه بسا که همین الان هم در مکان های مختلف کهکشان ها در حال جنگیدن باشد!

سلام
بهترین جوابی که شما میتونید به دست اورید باید به قران مراجعه کنید
توی قران خدا فرموده که هیچ کس والاتر و برتر از انسان نیست(حتی ملائکه،جن هم از انسان پایین ترند)
شما اگه به قران مراجعه کنید میفهمید خالق هستی خداوند یکتا
چه ادم فضایی باشه چه نباشه خالق هستی تنها خداوند کریمه و طبق حرف پروردگار هیچ کس والاتر از ادم نیست چه ملائک چه موجودات فضایی.
و
هیچ کس جز خدا عالم غیب و نهان و این جهان و جهان هستیا نمیابد و ما به هیچ عنوان نمیتونیم در مورد این حرف که ادم فضایی وجود دارد قضاوت کنیم مگه اینکه نشانه ای دربارهشان ببینیم

[="Tahoma"][="Navy"]

مملی تن ها;823410 نوشت:

سلام
هر فرض و احتمالی ارزش بررسی نداره
وقتی اصل وجود موجودات هوشمند یا هوشمندتر فضایی ثابت نشده چطور میشه اونا رو خالق حیات در زمین به حساب آورد؟
چرا تا به حال پیامی به مخلوقات خودشون ندادن؟
اگر بالفرض خالق ما باشن باز نیاز به یک آفریننده برتری دارند چون خودشون محدود و مخلوقند
یا علیم[/]

سوال:
اگر ادعا شود منشاء حیات روی زمین آدم فضایی ها هستند و منشاء تمامی موارد مربوط به ما به ادم فضایی ها بر میگرده چه جوابی برای نقض ان داد؟

پاسخ:
- نخست آنکه وقتی فردی می خواهد نظریه یا تئوری را مطرح کند، از نظر قواعد منطقی و معرفت شناختی، وظیفه ارائه دلیل بر عهده اوست. به عبارت دیگر، وظیفه اثبات و استدلال، با کسی است که ادعایی را مطرح می کند.

بنابراین فردی که چنین دیدگاهی را مطرح می کند، نخست بایستی استدلال های مناسب برای نظریه خود بیان کند و با شواهد قوی تر نشان دهد که نظریه اش نسبت به سایر نظریه ها، موفق تر است. با این حال در نقل قولی که شما داشتید چنین استدلال و شواهدی وجود نداشت.

- از سوی دیگر، نظریه ارائه شده بایستی بتواند پدیده های مختلف را تبیین کند. نخست آنکه آن موجودات فضایی، از کجا آمده اند، آنها نیز یا باید مانند ما مخلوق باشند (که در آن صورت نیازمند خالق خواهند بود) و یا اینکه خودشان خدا باشند (که این فرض بنا به دلایل مختلفی قابل پذیرش نیست)

- نکته دیگر اینکه آن موجودات فضایی چرا چنین رفتاری را در مورد ما اتخاذ کرده اند. به عبارت دیگر، دلیل آنها برای انجام چنین کاری چه بوده است؟

- مسئله دیگر اینکه نظریه پرداز این نظریه، از کجا فهمیده است که چنین اتفاقی افتاده است؟ به عبارت دیگر، چه قرائنی وجود داشته است که او را به این نظریه رسانده است؟

- از سوی دیگر، ما شواهد و دلایل بسیاری داریم که این جهان مخلوق خداوند است. این مسئله هم از طریق براهین فلسفی و عقلی و هم از طریق منابع معتبر دینی که اعتبار آنها نیز مبتنی بر دلایل عقلی است، قابل اثبات است.

- بر اساس براهین فلسفی (به طور مثال برهان امکان و وجوب) جهان بایستی یک موجود واجب داشته باشد که آن موجود نیز نمی توانند متغیر، منفعل و دارای ضعف باشد. این موجود، جسمانی نیز نیست زیرا جسم بودن محدودیت دارد. و باز بر اساس دلایل فلسفی، این موجود تنها یکی است (توحید).

- از سوی دیگر، در متون دینی مخصوصا قرآن و احادیث، بارها تاکید شده است که خداوند خالق و رب جهان است و هیچ کسی شریک خداوند نیست.

همه این دلایل، به روشنی، فرضیه مذکور را رد می کند.

* برای مطالعه بیشتر این مقاله را پیشنهاد می کنم.

موضوع قفل شده است