جمع بندی آیا این ماجرا صحت دارد: گردن زدن مرد کور توسط مالک اشتر ؟

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا این ماجرا صحت دارد: گردن زدن مرد کور توسط مالک اشتر ؟

با سلام.
کلیپی رو من تو تلگرام مشاهده کردم که باعث ایجاد ابهاماتی بین دوستان و آشنایان شده و میخواستم مطرحش کنم تا شبهاتی که ممکنه این کلیپ بوجود بیاره پاسخ داده بشه.

در این کلیپ استاد ارجمند آقای دانشمند در یک سخنرانی، روایتی رو به این مضمون مطرح میکنن:

روزی مالک اشتر خواست وارد مسجد شود، دید یک کوری در راه نشسته و گدائی میکند. مالک به او گفت برو جای دیگری بنشین تا مردم راحت رفت و آمد کنند. آن مرد با تمسخر به مالک اشتر پاسخ داد و به حرفش گوش نداد. مالک دوباره حرفش را تکرار کرد ولی او گوش نکرد و گفت بزرگتر از تو گفت و من نشنیدم. مالک گفت او که بود. وی گفت علی ابن ابی طالب. مالک گفت علی به تو گفت و تو گوش نکردی؟ و مالک شمشیر خود را کشید و سر آن مرد را قطع کرد.

میخواستم بدونم این روایت تا چه حد صحیحه. لینک دانلود در زیر:

http://video.zarup.com/103559-download-4_474231910659260714.mp4.html

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد ممسوس

با سلام و احترام وپوزش از تاخیر

در مورد این سوال در منابع متعددی جستجو کردم ولی چنین مطلبی را نیافتم به نظرم جناب اقای دانشمند بهتر بود به ادرس و منبع این مطلب عجیب اشاره میکردند. از طرفی این شبهه در ذهن انسان ایجاد میشود که ایا با یک نابینا میشود چنین برخوردی کرد؟ ولو سد راه کرده باشد؟اگر چنین برخوردی با او درست بود چرا خود حضرت علی به این امر اقدام نکرد؟ خصوصا که حضرت مورد بی احترامی قرار گرفته بود؟ ایا سیره عملی اهل بیت با مردم اینگونه بوده است؟ ایا از چنین شخصیتی مانند مالک میتوان انتظار داشت که با نابینا چنین رفتار کند؟

با تشکر از توجه جنابعالی.
بنده فکر میکنم از اونجائی که کلیپ تقطیع شده، توجه به یکسری نکات لازم هست. اول اینکه برای درک بهتر منظور ایشون باید ویدئوی کامل جلسه رو دید و شنید تا قضاوت کرد. شاید اصلا ماجرا چیز دیگریست و شیطنتی در کار هست.
دلیل اصلیم هم این است که استاد دانشمند نمیگویند که مالک اشتر گردن آن مرد را زد! بلکه وقتی میگویند "شمشیرو کشید گردن..." کلیپ تمام میشود و سخن ایشون ناتمام میمونه.
دلیل بعدی هم اینکه با توجه به قسمت بالا سمت راست ویدئو که نوشته "آیت الله مارمولکیان مخالف 1400 ساله" که این نشون میده که مشخصا این کلیپ توسط فردی اسلام ستیز ساخته و منتشر شده پس باید هوشیار بود.
دلیل بعدی این که از این دست شیطنت ها که نمونش کلیپ تقطیع شده از استاد حسن عباسی بود، قبلا هم اتفاق افتاده.
گذشته از اینها، مالک اشتر یکی از بهترین یاران امام علی (ع) بودند و به همین راحتی نمیتوان شخصیت والای این مرد بزرگ را زیر سوال برد.
خوشحال میشم نظر کارشناس محترم رو در این مورد بدونم.

Infinite;822951 نوشت:
با سلام.
کلیپی رو من تو تلگرام مشاهده کردم که باعث ایجاد ابهاماتی بین دوستان و آشنایان شده و میخواستم مطرحش کنم تا شبهاتی که ممکنه این کلیپ بوجود بیاره پاسخ داده بشه.

در این کلیپ استاد ارجمند آقای دانشمند در یک سخنرانی، روایتی رو به این مضمون مطرح میکنن:

روزی مالک اشتر خواست وارد مسجد شود، دید یک کوری در راه نشسته و گدائی میکند. مالک به او گفت برو جای دیگری بنشین تا مردم راحت رفت و آمد کنند. آن مرد با تمسخر به مالک اشتر پاسخ داد و به حرفش گوش نداد. مالک دوباره حرفش را تکرار کرد ولی او گوش نکرد و گفت بزرگتر از تو گفت و من نشنیدم. مالک گفت او که بود. وی گفت علی ابن ابی طالب. مالک گفت علی به تو گفت و تو گوش نکردی؟ و مالک شمشیر خود را کشید و سر آن مرد را قطع کرد.

میخواستم بدونم این روایت تا چه حد صحیحه. لینک دانلود در زیر:

http://video.zarup.com/103559-download-4_474231910659260714.mp4.html

با سلام
چنین روایتی صحت ندارد !
این سخن با تاریخ و فقه شیعیان سازگاری ندارد
اگر اینطور بود که مالک اشتربوسیله امیر المومنین ع محاکمه میشود و حد بر او جاری میشود
چانچه میبینیم قنبر غلام حضرت در اجرای حد، سه تازیانه بیشتر زد، حضرت فورا قصاص کردند و قنبر سه تازیانه خورد
و عنه عن أحمد عن ابن محبوب عن الحسن بن صالح الثوري عن أبي جعفر ع قال: إن أمير المؤمنين ع أمر قنبر أن يضرب رجلا حدا فغلط قنبر فزاده ثلاثة أسواط فأقاده علي ع من قنبر بثلاثة أسواط.
وسائل الشيعة ج‏28/17
حتی در سخنان امام نسبت به مالک چنین میخوانیم
مالک اشتر به این باور بود که با زور باید افرادی مانند عبدالله بن عمر را وادار به بیعت کرد و اگر تسلیم نشوند، باید گردن‌شان را زد! لذا درباره او به امام گفت: عبدالله احساس امنیت و آزادی می‌کند که حاضر به بیعت نیست و خود را از تازیانه و شمشیر شما در امان می‌بیند، اجازه دهید تا گردن او را بزنم! امام فرمود: من بعیت از روی اکراه نمی‌خواهم، او را آزاد بگذارید: «فقال الاشتر: إن هذا أمن من سوطک و سیفک فدعنی اضرب عنقه، فقال(ع): لست ارید ذلک منه علی کره، خلّو سبیله».
قطعا اگر مالک چنین کاری انجام داده بود بر او حد جاری میشود
البته مالک بخاطر عشق به اهل بیت تندرویهای داشته که بوسیله امام کنترل میشد است

Infinite;826090 نوشت:

با سلام
کافی نگاهی به بزرگواری مالک داشته باشیم
مالک اشتر که از امراء ارتش اسلام بود و فرمانده سپاه علی علیه السلام بود روزی از بازار کوفه عبور می کرد.
پیراهن کرباسی در بر و عمامه ای بر سر داشت. یک فرد عادی و بی ادب که او را نمی شناخت با مشاهده آن لباس کم ارزش، مالک را حقیر و خوار شمرد، واز روی اهانت، پاره ای کلوخی را به وی زد.

مالک اشتر این عمل موهن را نادیده گرفت و بدون خشم و ناراحتی، راه خود را ادامه داد.
بعضی که ناظر جریان بودند به آن مرد گفتند وای بر تو، آیا دانستی چه کسی را مورد اهانت قرار دادی؟
جواب داد: نه.

گفتند این مالک اشتر دوست صمیمی علی علیه السلام است.
مرد از شنیدن نام مالک به خود لرزید و از کرده خویش سخت پشیمان شد، نمی دانست چه کند.

قدری فکر کرد، سرانجام تصمیم گرفت هر چه زودتر خود را به مالک برساند و از وی عذر بخواهد، شاید بدین وسیله عمل ناروای خویش را جبران کند و از خطر مجازات رهائی یابد.
در مسیری که مالک رفته بود براه افتاد تا او را در مسجد به حال نماز یافت. صبر کرد تا نمازش تمام شد، خود را روی پاهای مالک افکند و آنها را می بوسید.مالک سؤال کرد این چه کار است می کنی؟
جواب داد از عمل بدی که کرده ام پوزش می خواهم.

فقال لا بأس علیک فوالله مادخلت المسجد الا لاستغفرون لک.(۱)
مالک با گشاده روئی و محبت به وی فرمود: خوف و هراسی نداشته باش.به خدا قسم به مسجد نیامده ام مگر آنکه از پیشگاه الهی برای تو طلب آمرزش نمایم.

۱) مجموعه ورام، جلد پ، ص 2 .

امیرالمومنین ع میفرماید

«وَرَثْتُ عَنْ رَسولِ اللّه کتابین کتاب اللّه و کتابٍ فی قراب سیفی.» قیل یا امیرالمؤمنین ماالکتاب الذی فی قراب سیفک؟ قال: من قتل غیرقاتله او ضرب غیرضاربه فعلیه لعنة اللّه ؛(۱) از رسول خدا(ص) دو کتاب به ارث برده ام. کتاب خدا و کتابی در کنار شمشیرم.
پرسیدند: ای امیرالمؤمنین کتاب در کنارشمشیرت چیست؟»

فرمود: هر کس غیرقاتل را بکشد و یا غیر ضاربش را بزند لعنت خدا بر او باد.»

علی(ع) با این بیان کاربرد شمشیر را در جایی مجاز می داند که منجر به قتل بی گناهی نگردد.
و همین است که امیرالمؤمنین(ع) در فرمان مشهور خویش به مالک اشتر (ره) می فرماید:

«و ایاک والدّماء و سفک ها بغیر حلها، فانه لیس شیی ء ادعی لنقمة و لااعظم لتبعة و لااحری بزوال نعمة و انقطاع مدة من سفک الدماء بغیر حقها؛(۲) و بپرهیز از خونها، و ریختن آن به ناروا، که چیزی چون ریختن خون به ناحق ـ آدمی ـ را به کیفر نرساند، و گناه را بزرگ نگرداند، و نعمت را نَبَرد، و رشته عمر را نَبُرد.»

همینطور که حضرت علی(ع) صرفا به بیان حرمت نپرداخته است. بلکه آثار وضعی ـ اجتماعی آنرا به مالک اشتر گوشزد کرده است در ادامه همین سخن آن حضرت به کیفر روز قیامت اشاره کرده می فرماید:

«واللّه سبحانه مبتدی ء بالحکم بین العباد فیما تسافکوا من الدّماء یوم القیامة؛ و خداوند سبحان روز رستاخیز نخستین داوری که میان بندگان کند در خونهایی باشد که از یکدیگر ریخته اند.»

این فراز سخن امام(ع) حکایت از اهمیت زیاد داشتن حق حیات است.
زیرا اولین مسأله رسیدگی در روز قیامت آن خواهد بود. در ادامه ایشان به نکته بسیار مهمی اشاره می کنند و آن اینکه حاکم برای تقویت نهاد حکومت خود دست به خون ریزی نزند، مسأله ای که تاریخ بشریت همیشه از آن رنج برده است، و شاید به همین دلیل نیز اعلامیه جهانی حقوق بشر، حق حیات را در اصول اولیه خود بیان کرده است.

۱. وسائل الشیعة الی تحصیل مسائل الشریعة، محمد بن الحسن، الحرالعاملی، ج 19، ص 12.

۲. نهج البلاغه، ص 339.

ظاهرش که درسته...
دانشمندم بعیده بدون منبع چنین حرفی بزنه
حتما از جایی نقل کرده اما ممکنه از نظر ما معتبر نباشه... یعنی روایت جعلی باشه...
یا احتمالات دیگه ....

[="Blue"]

و طاها;827663 نوشت:
ظاهرش که درسته...
دانشمندم بعیده بدون منبع چنین حرفی بزنه
حتما از جایی نقل کرده اما ممکنه از نظر ما معتبر نباشه... یعنی روایت جعلی باشه...
یا احتمالات دیگه ..

چرا اینجا نگران دروغ بستن به علما نیستید؟
چطور شما که نگران علما هستید اینجا توجه نفرمودید که کلیپ هم تقطیع شده و هم با روح جوانمردی در تضاد است و هم روی آن ردپای معاندان اسلام هست؟
پایین را هم بخوانید بد نیست

Infinite;826090 نوشت:
بنده فکر میکنم از اونجائی که کلیپ تقطیع شده، توجه به یکسری نکات لازم هست. اول اینکه برای درک بهتر منظور ایشون باید ویدئوی کامل جلسه رو دید و شنید تا قضاوت کرد. شاید اصلا ماجرا چیز دیگریست و شیطنتی در کار هست.
دلیل اصلیم هم این است که استاد دانشمند نمیگویند که مالک اشتر گردن آن مرد را زد! بلکه وقتی میگویند "شمشیرو کشید گردن..." کلیپ تمام میشود و سخن ایشون ناتمام میمونه.
دلیل بعدی هم اینکه با توجه به قسمت بالا سمت راست ویدئو که نوشته "آیت الله مارمولکیان مخالف 1400 ساله" که این نشون میده که مشخصا این کلیپ توسط فردی اسلام ستیز ساخته و منتشر شده پس باید هوشیار بود.
دلیل بعدی این که از این دست شیطنت ها که نمونش کلیپ تقطیع شده از استاد حسن عباسی بود، قبلا هم اتفاق افتاده.
گذشته از اینها، مالک اشتر یکی از بهترین یاران امام علی (ع) بودند و به همین راحتی نمیتوان شخصیت والای این مرد بزرگ را زیر سوال برد.

احسنت[/]

زینبیون;827687 نوشت:

چرا اینجا نگران دروغ بستن به علما نیستید؟
چطور شما که نگران علما هستید اینجا توجه نفرمودید که کلیپ هم تقطیع شده و هم با روح جوانمردی در تضاد است و هم روی آن ردپای معاندان اسلام هست؟
پایین را هم بخوانید بد نیست

احسنت

لطفا از این اخلاق زشت دست بردارید

بنده خواندم انچه دوستان نوشتند.
و گفتم که امکان جعل هست و احتمالات دیگر و اصلا به کسی اتهام نزدم بلکه دفاع کردم.
انچه هم گفتم بر اساس ظاهر و بر اساس شناخت من از ایشان است.
و اصلا به مانند دیگرانی که سنگشان را به سینه میزنید به کسی دروغ نبستم ان هم وقتی کتاب جلوی رویشان قرار دارد اما انکار میکنند...

سعی نکنید مرا به چیزی متهم کنید چون چیزی در دست ندارید...

حداقل این سومین بار است که از این شیوه زشت استفاده میکنید...

Infinite;826090 نوشت:

با سلام و احترام

ضمن تایید صحبتهای شما

در کلیپی که مشاهده کردم
انطور که گفتید از کلمه گردنش قطع نمیشود
بلکه میگوید گردنشو زد بعد قطع میشود.

با سلام
من یک روایت شبیه چیزی که نقل شد پیدا کردم. دقیقا خودش نیست. ولی از آنجایی که منبری ها اهل یک کلاغ چهل کلاغ کردن روایات هستند. بعید نیست که همین باشد ولی یک کلاغ چهل کلاغ شده باشد:

روي عن زاذان وجماعة من أصحاب أمير المؤمنين عليه السلام قالوا: كنا معه بصفين فلما أن صاف معاوية أتاه رجل من ميمنته فقال: يا أمير المؤمنين في ميمنتك خلل فقال: ارجع إلى مقامك فرجع ثم أقبل ثانية فقال: يا أمير المؤمنين في ميمنتك خلل فقال: ارجع إلى مقامك فرجع ثم أتاه ثالثة كأن الأرض لا تحمله فقال: يا أمير المؤمنين في ميمنتك خلل فقال عليه السلام: قف فوقف فقال عليه السلام: علي بمالك الأشتر [فأتاه مالك] فقال عليه السلام: يا مالك قال لبيك يا أمير المؤمنين قال: ترى ميسرة معاوية قال: نعم. قال: ترى صاحب الفرس المعلم. قال: نعم. قال: الذي عليه [القباء] الأحمر. قال: نعم. قال: انطلق فأتني برأسه فخرج مالك فدنا منه وضربه فسقط رأسه ثم تناوله فأقبل به إلى أمير المؤمنين فألقاه بين يديه فأقبل علي عليه السلام على الرجل فقال: نشدتك الله هل كنت إذ نظرت إلى هذا فرأيته وحليه وهو ملا قلبك فرأيت الخلل في أصحابك؟ قال: اللهم نعم فأقبل علي علينا ونحن حوله فقال: أخبرني بهذا والله رسول الله أفترونه بقي بعد هذا شئ؟ ثم قال للرجل: ارجع إلى مقامك. ( خرایج و جرایح ج1 ص176 و 177)

ترجمه: زاذان و عده دیگری از اصحاب علی(ع) نقل می کنند که با آن حضرت در جنگ صفین بودیم و هنگامی که با لشکر معاویه می جنگید، مردی از سمت راست لشکر آمد و گفت: یا امیرالمؤمنین! در این سمت آشوب به پا شده است.
حضرت فرمود: به جای خود برگرد.
مرد برگشت و بار دوم آمد و همان جمله را تکرار کرد.
باز هم حضرت فرمود: به جای خود برگرد.
بار سوم نیز آمد و مثل این که زمین بر او تنگ شده بود، جمله قبلی را تکرار کرد.
حضرت فرمود: بایست. مرد ایستاد. علی(ع) فرمود: مالک کجاست؟
مالک گفت: لبیک یا امیرالمؤمنین!
حضرت فرمود: سمت چپ لشکر معاویه را می بینی؟
گفت: بلی.
فرمود: آن شخص سوار بر اسب تربیت شده را می بینی؟.
فرمود: برو و سر او را بیاور.
مالک اشتر به آن شخص نزدیک شد و گردنش را زد و سرش را آورد و جلو امیرالمؤمنین(ع) انداخت.
حضرت رو کرد به آن مرد و فرمود: تو را به خدا قسم! آیا این شخص را دیدی و ترس او در قلبت افتاد و آشوبی در میان یاران خود دیدی؟
حضرت فرمود: رسول خدا(ص) از این واقعه خبر داده بود. آن گاه به آن مرد فرمود: برگرد به جای خود.

سر آن مردی که سه بار آمد زده نشد بلکه سر یکی از لشکریان معاویه زده شد.

یک روایتی هم داریم که حضرت علی دست برادر نابینایش عقیل را که پول خواست را روی آتش گذاشت و یک روایت هم داریم که حضرت علی پیرمرد گدایی را در سر راه دید و بعد گفت که به او حقوق بازنشستگی بدهند.
از معجون این سه روایت تقریبا همین داستانی که این منبری تعریف کرد درست می شود.

یه روایت مشابه داریم که طبق اون، حضرت علی شخصی را به خاطر اینکه بر سر یک معامله با پیامبر مشاجره نموده بوده گردن زدند. اما این روایت هم سند محکمی نداره:
http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa38847

عصران;827701 نوشت:
با سلام
من یک روایت شبیه چیزی که نقل شد پیدا کردم. دقیقا خودش نیست. ولی از آنجایی که منبری ها اهل یک کلاغ چهل کلاغ کردن روایات هستند. بعید نیست که همین باشد ولی یک کلاغ چهل کلاغ شده باشد:

روي عن زاذان وجماعة من أصحاب أمير المؤمنين عليه السلام قالوا: كنا معه بصفين فلما أن صاف معاوية أتاه رجل من ميمنته فقال: يا أمير المؤمنين في ميمنتك خلل فقال: ارجع إلى مقامك فرجع ثم أقبل ثانية فقال: يا أمير المؤمنين في ميمنتك خلل فقال: ارجع إلى مقامك فرجع ثم أتاه ثالثة كأن الأرض لا تحمله فقال: يا أمير المؤمنين في ميمنتك خلل فقال عليه السلام: قف فوقف فقال عليه السلام: علي بمالك الأشتر [فأتاه مالك] فقال عليه السلام: يا مالك قال لبيك يا أمير المؤمنين قال: ترى ميسرة معاوية قال: نعم. قال: ترى صاحب الفرس المعلم. قال: نعم. قال: الذي عليه [القباء] الأحمر. قال: نعم. قال: انطلق فأتني برأسه فخرج مالك فدنا منه وضربه فسقط رأسه ثم تناوله فأقبل به إلى أمير المؤمنين فألقاه بين يديه فأقبل علي عليه السلام على الرجل فقال: نشدتك الله هل كنت إذ نظرت إلى هذا فرأيته وحليه وهو ملا قلبك فرأيت الخلل في أصحابك؟ قال: اللهم نعم فأقبل علي علينا ونحن حوله فقال: أخبرني بهذا والله رسول الله أفترونه بقي بعد هذا شئ؟ ثم قال للرجل: ارجع إلى مقامك. ( خرایج و جرایح ج1 ص176 و 177)

ترجمه: زاذان و عده دیگری از اصحاب علی(ع) نقل می کنند که با آن حضرت در جنگ صفین بودیم و هنگامی که با لشکر معاویه می جنگید، مردی از سمت راست لشکر آمد و گفت: یا امیرالمؤمنین! در این سمت آشوب به پا شده است.
حضرت فرمود: به جای خود برگرد.
مرد برگشت و بار دوم آمد و همان جمله را تکرار کرد.
باز هم حضرت فرمود: به جای خود برگرد.
بار سوم نیز آمد و مثل این که زمین بر او تنگ شده بود، جمله قبلی را تکرار کرد.
حضرت فرمود: بایست. مرد ایستاد. علی(ع) فرمود: مالک کجاست؟
مالک گفت: لبیک یا امیرالمؤمنین!
حضرت فرمود: سمت چپ لشکر معاویه را می بینی؟
فرمود: آن شخص سوار بر اسب تربیت شده را می بینی؟.
فرمود: برو و سر او را بیاور.
مالک اشتر به آن شخص نزدیک شد و گردنش را زد و سرش را آورد و جلو امیرالمؤمنین(ع) انداخت.
حضرت رو کرد به آن مرد و فرمود: تو را به خدا قسم! آیا این شخص را دیدی و ترس او در قلبت افتاد و آشوبی در میان یاران خود دیدی؟
حضرت فرمود: رسول خدا(ص) از این واقعه خبر داده بود. آن گاه به آن مرد فرمود: برگرد به جای خود.

سر آن مردی که سه بار آمد زده نشد بلکه سر یکی از لشکریان معاویه زده شد.

یک روایتی هم داریم که حضرت علی دست برادر نابینایش عقیل را که پول خواست را روی آتش گذاشت و یک روایت هم داریم که حضرت علی پیرمرد گدایی را در سر راه دید و بعد گفت که به او حقوق بازنشستگی بدهند.
از معجون این سه روایت تقریبا همین داستانی که این منبری تعریف کرد درست می شود.

سعدی شیرازی;827709 نوشت:
یه روایت مشابه داریم که طبق اون، حضرت علی شخصی را به خاطر اینکه بر سر یک معامله با پیامبر مشاجره نموده بوده گردن زدند. اما این روایت هم سند محکمی نداره:
http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa38847

با سلام
دوستان روایاتی که آوردید هیچگونه مصداقی با موضوع تاپیک ندارد

و طاها;827694 نوشت:
با سلام و احترام

ضمن تایید صحبتهای شما

در کلیپی که مشاهده کردم
انطور که گفتید از کلمه گردنش قطع نمیشود
بلکه میگوید گردنشو زد بعد قطع میشود.

سلام
بله درسته توی کامپیوتر آخرش قطع میشه ولی تو گوشی کامله به همون خاطر اشتباه کردم.
ولی همونطور که دوستان فرمودند منبع این روایت رو نتونستند پیدا کنند و باید از خود راوی پرسید که این رو از کجا نقل میکنند.

با تشکر از برخی از دوستان جهت شرکت در این تاپیک
به نظر میرسد جریانی را که واعظ بیان کرده است در منابع یافت نمیشود همچنین گزارشی که برخی از دوستان نقل کردند سنخیتی با موضوع بحث ندارد البته شائبه تقطیع و کنار هم قرار دادن مطالب واعظ هم بعید از ذهن نیست.

جمع بندی

پرسش

آیا این جریان صحت دارد؟

پاسخ

در منابع متعددی در باره این موضوع تتبع و جستجو کردم ولی به چنین مطلبی برنخوردم

کلیدواژه : مالک اشتر، کشتن نابینا، مسجد، سد راه

موضوع قفل شده است