صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا این ماجرا صحت دارد: گردن زدن مرد کور توسط مالک اشتر ؟

نوشته
    14
    حضور
    20 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    45

اشاره آیا این ماجرا صحت دارد: گردن زدن مرد کور توسط مالک اشتر ؟

با سلام.
    کلیپی رو من تو تلگرام مشاهده کردم که باعث ایجاد ابهاماتی بین دوستان و آشنایان شده و میخواستم مطرحش کنم تا شبهاتی که ممکنه این کلیپ بوجود بیاره پاسخ داده بشه.

در این کلیپ استاد ارجمند آقای دانشمند در یک سخنرانی، روایتی رو به این مضمون مطرح میکنن:

روزی مالک اشتر خواست وارد مسجد شود، دید یک کوری در راه نشسته و گدائی میکند. مالک به او گفت برو جای دیگری بنشین تا مردم راحت رفت و آمد کنند. آن مرد با تمسخر به مالک اشتر پاسخ داد و به حرفش گوش نداد. مالک دوباره حرفش را تکرار کرد ولی او گوش نکرد و گفت بزرگتر از تو گفت و من نشنیدم. مالک گفت او که بود. وی گفت علی ابن ابی طالب. مالک گفت علی به تو گفت و تو گوش نکردی؟ و مالک شمشیر خود را کشید و سر آن مرد را قطع کرد.

میخواستم بدونم این روایت تا چه حد صحیحه. لینک دانلود در زیر:

http://video.zarup.com/103559-downlo...60714.mp4.html
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۵/۰۷/۰۴ در ساعت ۱۸:۰۸

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

آیا این ماجرا صحت دارد: گردن زدن مرد کور توسط مالک اشتر ؟

کارشناس بحث: استاد ممسوس

5. صلوات ها 6

علاقه
    علم
    نوشته
    1,262
    حضور
    24 روز 17 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2646

با سلام و احترام وپوزش از تاخیر

در مورد این سوال در منابع متعددی جستجو کردم ولی چنین مطلبی را نیافتم به نظرم جناب اقای دانشمند بهتر بود به ادرس و منبع این مطلب عجیب اشاره میکردند. از طرفی این شبهه در ذهن انسان ایجاد میشود که ایا با یک نابینا میشود چنین برخوردی کرد؟ ولو سد راه کرده باشد؟اگر چنین برخوردی با او درست بود چرا خود حضرت علی به این امر اقدام نکرد؟ خصوصا که حضرت مورد بی احترامی قرار گرفته بود؟ ایا سیره عملی اهل بیت با مردم اینگونه بوده است؟ ایا از چنین شخصیتی مانند مالک میتوان انتظار داشت که با نابینا چنین رفتار کند؟

7. صلوات ها 11

نوشته
    14
    حضور
    20 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    45

با تشکر از توجه جنابعالی.
    بنده فکر میکنم از اونجائی که کلیپ تقطیع شده، توجه به یکسری نکات لازم هست. اول اینکه برای درک بهتر منظور ایشون باید ویدئوی کامل جلسه رو دید و شنید تا قضاوت کرد. شاید اصلا ماجرا چیز دیگریست و شیطنتی در کار هست.
    دلیل اصلیم هم این است که استاد دانشمند نمیگویند که مالک اشتر گردن آن مرد را زد! بلکه وقتی میگویند "شمشیرو کشید گردن..." کلیپ تمام میشود و سخن ایشون ناتمام میمونه.
    دلیل بعدی هم اینکه با توجه به قسمت بالا سمت راست ویدئو که نوشته "آیت الله مارمولکیان مخالف 1400 ساله" که این نشون میده که مشخصا این کلیپ توسط فردی اسلام ستیز ساخته و منتشر شده پس باید هوشیار بود.
    دلیل بعدی این که از این دست شیطنت ها که نمونش کلیپ تقطیع شده از استاد حسن عباسی بود، قبلا هم اتفاق افتاده.
    گذشته از اینها، مالک اشتر یکی از بهترین یاران امام علی (ع) بودند و به همین راحتی نمیتوان شخصیت والای این مرد بزرگ را زیر سوال برد.
    خوشحال میشم نظر کارشناس محترم رو در این مورد بدونم.

9. صلوات ها 3

نوشته
    10,899
    حضور
    84 روز 13 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40511

نقل قول نوشته اصلی توسط Infinite نمایش پست ها
    با سلام.
    کلیپی رو من تو تلگرام مشاهده کردم که باعث ایجاد ابهاماتی بین دوستان و آشنایان شده و میخواستم مطرحش کنم تا شبهاتی که ممکنه این کلیپ بوجود بیاره پاسخ داده بشه.

در این کلیپ استاد ارجمند آقای دانشمند در یک سخنرانی، روایتی رو به این مضمون مطرح میکنن:

روزی مالک اشتر خواست وارد مسجد شود، دید یک کوری در راه نشسته و گدائی میکند. مالک به او گفت برو جای دیگری بنشین تا مردم راحت رفت و آمد کنند. آن مرد با تمسخر به مالک اشتر پاسخ داد و به حرفش گوش نداد. مالک دوباره حرفش را تکرار کرد ولی او گوش نکرد و گفت بزرگتر از تو گفت و من نشنیدم. مالک گفت او که بود. وی گفت علی ابن ابی طالب. مالک گفت علی به تو گفت و تو گوش نکردی؟ و مالک شمشیر خود را کشید و سر آن مرد را قطع کرد.

میخواستم بدونم این روایت تا چه حد صحیحه. لینک دانلود در زیر:

http://video.zarup.com/103559-downlo...60714.mp4.html

با سلام
    چنین روایتی صحت ندارد !
    این سخن با تاریخ و فقه شیعیان سازگاری ندارد
    اگر اینطور بود که مالک اشتربوسیله امیر المومنین ع محاکمه میشود و حد بر او جاری میشود
    چانچه میبینیم قنبر غلام حضرت در اجرای حد، سه تازیانه بیشتر زد، حضرت فورا قصاص کردند و قنبر سه تازیانه خورد
    و عنه عن أحمد عن ابن محبوب عن الحسن بن صالح الثوري عن أبي جعفر ع قال: إن أمير المؤمنين ع أمر قنبر أن يضرب رجلا حدا فغلط قنبر فزاده ثلاثة أسواط فأقاده علي ع من قنبر بثلاثة أسواط.
    وسائل الشيعة ج‏28/17
    حتی در سخنان امام نسبت به مالک چنین میخوانیم
    مالک اشتر به این باور بود که با زور باید افرادی مانند عبدالله بن عمر را وادار به بیعت کرد و اگر تسلیم نشوند، باید گردن‌شان را زد! لذا درباره او به امام گفت: عبدالله احساس امنیت و آزادی می‌کند که حاضر به بیعت نیست و خود را از تازیانه و شمشیر شما در امان می‌بیند، اجازه دهید تا گردن او را بزنم! امام فرمود: من بعیت از روی اکراه نمی‌خواهم، او را آزاد بگذارید: «فقال الاشتر: إن هذا أمن من سوطک و سیفک فدعنی اضرب عنقه، فقال(ع): لست ارید ذلک منه علی کره، خلّو سبیله».
    قطعا اگر مالک چنین کاری انجام داده بود بر او حد جاری میشود
    البته مالک بخاطر عشق به اهل بیت تندرویهای داشته که بوسیله امام کنترل میشد است

11. صلوات ها 2

نوشته
    10,899
    حضور
    84 روز 13 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40511

با سلام
    کافی نگاهی به بزرگواری مالک داشته باشیم
    مالک اشتر که از امراء ارتش اسلام بود و فرمانده سپاه علی علیه السلام بود روزی از بازار کوفه عبور می کرد.
    پیراهن کرباسی در بر و عمامه ای بر سر داشت. یک فرد عادی و بی ادب که او را نمی شناخت با مشاهده آن لباس کم ارزش، مالک را حقیر و خوار شمرد، واز روی اهانت، پاره ای کلوخی را به وی زد.

مالک اشتر این عمل موهن را نادیده گرفت و بدون خشم و ناراحتی، راه خود را ادامه داد.
    بعضی که ناظر جریان بودند به آن مرد گفتند وای بر تو، آیا دانستی چه کسی را مورد اهانت قرار دادی؟
    جواب داد: نه.

گفتند این مالک اشتر دوست صمیمی علی علیه السلام است.
    مرد از شنیدن نام مالک به خود لرزید و از کرده خویش سخت پشیمان شد، نمی دانست چه کند.

قدری فکر کرد، سرانجام تصمیم گرفت هر چه زودتر خود را به مالک برساند و از وی عذر بخواهد، شاید بدین وسیله عمل ناروای خویش را جبران کند و از خطر مجازات رهائی یابد.
    در مسیری که مالک رفته بود براه افتاد تا او را در مسجد به حال نماز یافت. صبر کرد تا نمازش تمام شد، خود را روی پاهای مالک افکند و آنها را می بوسید.مالک سؤال کرد این چه کار است می کنی؟
    جواب داد از عمل بدی که کرده ام پوزش می خواهم.

فقال لا بأس علیک فوالله مادخلت المسجد الا لاستغفرون لک.(۱)
    مالک با گشاده روئی و محبت به وی فرمود: خوف و هراسی نداشته باش.به خدا قسم به مسجد نیامده ام مگر آنکه از پیشگاه الهی برای تو طلب آمرزش نمایم.

۱) مجموعه ورام، جلد پ، ص 2 .

13. صلوات ها 3

نوشته
    10,899
    حضور
    84 روز 13 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40511

امیرالمومنین ع میفرماید

«وَرَثْتُ عَنْ رَسولِ اللّه کتابین کتاب اللّه و کتابٍ فی قراب سیفی.» قیل یا امیرالمؤمنین ماالکتاب الذی فی قراب سیفک؟ قال: من قتل غیرقاتله او ضرب غیرضاربه فعلیه لعنة اللّه ؛(۱) از رسول خدا(ص) دو کتاب به ارث برده ام. کتاب خدا و کتابی در کنار شمشیرم.
    پرسیدند: ای امیرالمؤمنین کتاب در کنارشمشیرت چیست؟»

فرمود: هر کس غیرقاتل را بکشد و یا غیر ضاربش را بزند لعنت خدا بر او باد.»

علی(ع) با این بیان کاربرد شمشیر را در جایی مجاز می داند که منجر به قتل بی گناهی نگردد.
    و همین است که امیرالمؤمنین(ع) در فرمان مشهور خویش به مالک اشتر (ره) می فرماید:

«و ایاک والدّماء و سفک ها بغیر حلها، فانه لیس شیی ء ادعی لنقمة و لااعظم لتبعة و لااحری بزوال نعمة و انقطاع مدة من سفک الدماء بغیر حقها؛(۲) و بپرهیز از خونها، و ریختن آن به ناروا، که چیزی چون ریختن خون به ناحق ـ آدمی ـ را به کیفر نرساند، و گناه را بزرگ نگرداند، و نعمت را نَبَرد، و رشته عمر را نَبُرد.»

همینطور که حضرت علی(ع) صرفا به بیان حرمت نپرداخته است. بلکه آثار وضعی ـ اجتماعی آنرا به مالک اشتر گوشزد کرده است در ادامه همین سخن آن حضرت به کیفر روز قیامت اشاره کرده می فرماید:

«واللّه سبحانه مبتدی ء بالحکم بین العباد فیما تسافکوا من الدّماء یوم القیامة؛ و خداوند سبحان روز رستاخیز نخستین داوری که میان بندگان کند در خونهایی باشد که از یکدیگر ریخته اند.»

این فراز سخن امام(ع) حکایت از اهمیت زیاد داشتن حق حیات است.
    زیرا اولین مسأله رسیدگی در روز قیامت آن خواهد بود. در ادامه ایشان به نکته بسیار مهمی اشاره می کنند و آن اینکه حاکم برای تقویت نهاد حکومت خود دست به خون ریزی نزند، مسأله ای که تاریخ بشریت همیشه از آن رنج برده است، و شاید به همین دلیل نیز اعلامیه جهانی حقوق بشر، حق حیات را در اصول اولیه خود بیان کرده است.

۱. وسائل الشیعة الی تحصیل مسائل الشریعة، محمد بن الحسن، الحرالعاملی، ج 19، ص 12.

۲. نهج البلاغه، ص 339.

15. صلوات ها 3

نوشته
    3,077
    حضور
    81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3766

ظاهرش که درسته...
    دانشمندم بعیده بدون منبع چنین حرفی بزنه
    حتما از جایی نقل کرده اما ممکنه از نظر ما معتبر نباشه... یعنی روایت جعلی باشه...
    یا احتمالات دیگه ....

زینبیون آنلاین نیست. همکار اجرایی بخش مدیریت و نرم افزار

علاقه
    اللهم ارزقنا توفیق الشهادة فی سبیلکــــ
    نوشته
    754
    حضور
    42 روز 10 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    2977

نقل قول نوشته اصلی توسط و طاها نمایش پست ها
    ظاهرش که درسته...
    دانشمندم بعیده بدون منبع چنین حرفی بزنه
    حتما از جایی نقل کرده اما ممکنه از نظر ما معتبر نباشه... یعنی روایت جعلی باشه...
    یا احتمالات دیگه ..
    چرا اینجا نگران دروغ بستن به علما نیستید؟
    چطور شما که نگران علما هستید اینجا توجه نفرمودید که کلیپ هم تقطیع شده و هم با روح جوانمردی در تضاد است و هم روی آن ردپای معاندان اسلام هست؟
    پایین را هم بخوانید بد نیست

بنده فکر میکنم از اونجائی که کلیپ تقطیع شده، توجه به یکسری نکات لازم هست. اول اینکه برای درک بهتر منظور ایشون باید ویدئوی کامل جلسه رو دید و شنید تا قضاوت کرد. شاید اصلا ماجرا چیز دیگریست و شیطنتی در کار هست.
    دلیل اصلیم هم این است که استاد دانشمند نمیگویند که مالک اشتر گردن آن مرد را زد! بلکه وقتی میگویند "شمشیرو کشید گردن..." کلیپ تمام میشود و سخن ایشون ناتمام میمونه.
    دلیل بعدی هم اینکه با توجه به قسمت بالا سمت راست ویدئو که نوشته "آیت الله مارمولکیان مخالف 1400 ساله" که این نشون میده که مشخصا این کلیپ توسط فردی اسلام ستیز ساخته و منتشر شده پس باید هوشیار بود.
    دلیل بعدی این که از این دست شیطنت ها که نمونش کلیپ تقطیع شده از استاد حسن عباسی بود، قبلا هم اتفاق افتاده.
    گذشته از اینها، مالک اشتر یکی از بهترین یاران امام علی (ع) بودند و به همین راحتی نمیتوان شخصیت والای این مرد بزرگ را زیر سوال برد.
    خوشحال میشم نظر کارشناس محترم رو در این مورد بدونم.
    احسنت

حضرت امیر علیه السلام:
    شرم از خداوند بسیاری از گناهان را پاک می کند
    غررالحکم و دررالکلم ،ح 1548

کانال حفظ قرآن + مشاوره رایگان حفظ ( کلیک)

نوشته
    3,077
    حضور
    81 روز 15 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3766

نقل قول نوشته اصلی توسط زینبیون نمایش پست ها

چرا اینجا نگران دروغ بستن به علما نیستید؟
    چطور شما که نگران علما هستید اینجا توجه نفرمودید که کلیپ هم تقطیع شده و هم با روح جوانمردی در تضاد است و هم روی آن ردپای معاندان اسلام هست؟
    پایین را هم بخوانید بد نیست

احسنت
    لطفا از این اخلاق زشت دست بردارید

بنده خواندم انچه دوستان نوشتند.
    و گفتم که امکان جعل هست و احتمالات دیگر و اصلا به کسی اتهام نزدم بلکه دفاع کردم.
    انچه هم گفتم بر اساس ظاهر و بر اساس شناخت من از ایشان است.
    و اصلا به مانند دیگرانی که سنگشان را به سینه میزنید به کسی دروغ نبستم ان هم وقتی کتاب جلوی رویشان قرار دارد اما انکار میکنند...

سعی نکنید مرا به چیزی متهم کنید چون چیزی در دست ندارید...

حداقل این سومین بار است که از این شیوه زشت استفاده میکنید...
    ویرایش توسط و طاها : ۱۳۹۵/۰۶/۰۸ در ساعت ۰۹:۵۶

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۰۶/۱۰, ۰۸:۵۳ : 6

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری