در اختلاف پدر و مادر، فرزندان چگونه رفتار کنند؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
در اختلاف پدر و مادر، فرزندان چگونه رفتار کنند؟

سلام من تازه با انجمن شما آشنا شدم بنابرین اگه سوالمو بد جایی مطرح کردم عذر میخام
راستش مشکل من در رابطه با بی انصافی هایی ک مادرم در حق پدرم میکنه مادرم خیلی در حق پدرم کوتاهی میکنه و من نمیدونم چطور با این قضیه برخورد کنم پدرم کلا آدم مظلومیه
و اینکه سنشون هم هر دو بالاست من نمیتونم سکوت کنم از طرفی وحشتناک ب احترام ب پدر و مادر معتقدم و وس ندارم بی احترامی ب مادرم بکنم من عاشق هر دوشونم ولی نمیدونم با مادرم چکار کنم
لطفا کمکم کنید سپاسگزارم

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام عليكم
قبل از هر چيز از تأخير زيادي كه در پاسخ سؤال شما روي داده عذرخواهي مي كنم.
پاسخ به سؤال شما را در قالب نكات زير بيان مي كنم:
1- استمرار احسان: احسان شناختي، عاطفي، معنوي، درماني و رفاهي و مادي به والدين و تواضع و فروتني در برابر ايشان از توصيه هاي قرآن است كه بعد از توحيد در قرآن مجيد بيان شده است. بنابراين بدون شك و شبهه اين احسان را ادامه دهيد. توجه به مادر مقدم بر پدر است مگر اين كه پدر از نظر ورع و تقوا و علم مفيد برتر از مادر باشد. به هر حال در هر صورت مهروزي بايد با ظرافت و هنر همراه باشد تا با اعتراض، اختلاف، حساسيت و حسادت همراه نشود.
2- تحولي قهقرايي: والدين به سن پيري كه مي رسند به حالات و هيجانات دوران كودكي بر مي گردند و از نظر جسمي نيز ضعيف مي شوند. شكوه ها و گله هاي مادر ممكن است به دليل ناكامي و كاهش آستانه تحمل يا افت ظرفيت جسمي باشد يعني علت اصلي بي انصافي ها مشكلات فردي باشد كه با حمايت كم شود و ممكن است اين بي انصافي ها فرياد خاموش براي توجه طلبي و كمك طلبي باشد.
3- هماهنگي: براي كمك به مادر و رفع بي انصافي هاي مادر حتما با پدرتان مشورت كنيد. شايد عللي باشد كه از چشم شما دور باشد.
4- گم شدن حقايق در بي انصافي: در داستان چوپان دروغگو مي خوانيم كه مردم ديگر به سخنان راست او هم اعتنا نمي كردند. اگر واقعا سبك زندگي مادر دائما همراه با بي انصافي بوده باز درباره كل شخصيت ايشان يك حكم ندهيد. سخنانش را گوش دهيد و چه بسا سخن حق يا خواسته به جايي داشته باشد. صفات خوب او را برجسته كنيد. گاهي ما اين قدر يك نفر را به حق مي دانيم كه چه بسا سخن نادرستش را هم بدون بررسي تأييد كنيم يعني واقعا ممكن است جايي هم پدر درست عمل نكرده باشد.
5- ارتباط و اتصال زياد: معمولا افراد وقتي زياد با هم باشند تنش هاي زيادتري بين آنها است. اين امر بعد از بازنشستگي زياد اتفاق مي افتد. نيز زنانگي كه مردانشان بيشتر در منزل حاضر هستند از گير دادن ها و اشكالات و بررسي ها و تجسس ها و انتقادهاي مسلسل وار آنها شكايت مي كنند. بنابراين گاهي به بهانه پدر را به مسجد، پارك، منزل اقوام و...بفرستيد. البته براي هر دو نيز بايد برنامه هاي متنوع تفريحي، سياحتي و زيارتي و معاشرتي و فرار از يكنواختي داشته باشيد تا ظرفيت ذهني، جسمي، رواني و روحي آنها بالا رود.
6- تذكرهاي روان شناختي: هرگز نزد پدرتان از مادر انتقاد نكنيد. مي توانيد تذكر و انتقاد خود را در غياب پدر بيان كنيد. از تذكر و نقدهاي متعدد در يك جلسه خودداري كنيد. گاهي نيز مي توانيد با شوخي و مزاح واسطه شويد كه صلح برقرار شود.
7- مسائل زناشويي: در اين سنين هم گاهي مشكلات زوج ها ريشه در مسائل زناشويي دارد. يعني چه بسا فردي به نياز ديگري توجه ندارد و يا به ظاهر و آراستگي خود نمي رسد. فرزندان دختر و پسر مي توانند والدين را به آراستگي و پيراستگي تشويق كنند. مثلا اصلاح سر و صورت، رنگ و يا حنا، آرايش، لباس مرتب، عطر، زدن موهاي زائد گوش و بيني و..
8- تقويت روحيه و معنويت: ياد معاد، صدقه دادن، دعا كردن، برجسته كردن صفات مثبت براي كم رنگ شدن ضعف ها و توجه دادن والدين به اثرات مخرب مشاجراتشان در فرزندان و نوه ها مي تواند نقش مهمي در كاهش يا حل اختلافات داشته باشد.
فعلا به اين مقدار بسنده مي كنم
پرسشگر محترم
اگر نكته لازم هست كه بيشتر به ان بپردازم در خدمت شما هستم
منتظر شنيدن تجارب دوستان نيز هستم
[/]

سلام
وقتی یک نفر مسن میشه بهترین راه تخفیف گناهان دو چیز هست

یک بیماری
دوم سرزنش زن

زن اگه خود خوری کنه شاید احساس کنه داره عقلش رو از دست میده
اما مرد هرچی بیشتر سکوت کنه قویتر میشه گناهش هم کمتر میشه

[="Times New Roman"][="Black"]بیشتر به مادرت توجه کن ، نه اینکه به پدر بی احترامی کنی.

ولی مادر یکیه ، یه دونست ، اونم واسه نمونست ، مادر ، مادر ، مادر.[/]

سلام جناب حامی راستش دیگه ناامید شده بودم از جواب دادنتون ممنونم ک جواب سوالمو دادین و سعی دارین کمکم کنید
راستش بیشترین مشکلی ک والدینم با هم دارن بی توجهی مادرم ب مسایل زناشویی هستش و این موضوع باعث عکس العمل پدرم میشه و مادرم ازش کینه ب دل میگیره و جوری ک من از خواهر بزرگترم شنیدم این مسعله ریشه قدیمی داره بینشون جناب حامی مثلا مادر من موقعه دعواش میشه با پدرم روی رفتار منم حساس میشه با پدرم، انتظار داره من با پدرم بد رفتاری کنم یا اینکه بهش توجه نکنم.یا تو روزای عادی بر فرض اگه مثلا تو خونه میوه باشه مادرم هیچ وقت ب پدرم تعارف نمیکنه و اگه من اینکارو نکنم مادرم اصلا اقدامی نمیکنه و در واقع اصن بهش نمیده یا برا صبحانه اگه همه چی هم تو خونه باشه بدترین رو ب پدرم میده والبته اینم بگم فقط با پدرم اینجوریه و مادر بسیار خوبی برای بچه هاش هستش ومنم چون بچه آخریم بیشتر در جریان این مسایل هستم اینم بگم من خیلی هوای مادرمم دارم در حد توانم خودشم میدونه ک چقدر دوسش دارم، چن بارم بهش گفتم ولی خیلی تاثیری نداشته .آیا من باید بی خیال این رفتارهای مادرم در حق پدرم باشم ؟

Im_Masoud.Freeman;826295 نوشت:
بیشتر به مادرت توجه کن ، نه اینکه به پدر بی احترامی کنی.

ولی مادر یکیه ، یه دونست ، اونم واسه نمونست ، مادر ، مادر ، مادر.

ممنوم چشم حتما دعا میکنم نرسه روزی ک حرمتو مادرمو بشکنم

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

بارانک;826314 نوشت:
سلام جناب حامی راستش دیگه ناامید شده بودم از جواب دادنتون ممنونم ک جواب سوالمو دادین و سعی دارین کمکم کنید
راستش بیشترین مشکلی ک والدینم با هم دارن بی توجهی مادرم ب مسایل زناشویی هستش و این موضوع باعث عکس العمل پدرم میشه و مادرم ازش کینه ب دل میگیره و جوری ک من از خواهر بزرگترم شنیدم این مسعله ریشه قدیمی داره بینشون جناب حامی مثلا مادر من موقعه دعواش میشه با پدرم روی رفتار منم حساس میشه با پدرم، انتظار داره من با پدرم بد رفتاری کنم یا اینکه بهش توجه نکنم.یا تو روزای عادی بر فرض اگه مثلا تو خونه میوه باشه مادرم هیچ وقت ب پدرم تعارف نمیکنه و اگه من اینکارو نکنم مادرم اصلا اقدامی نمیکنه و در واقع اصن بهش نمیده یا برا صبحانه اگه همه چی هم تو خونه باشه بدترین رو ب پدرم میده والبته اینم بگم فقط با پدرم اینجوریه و مادر بسیار خوبی برای بچه هاش هستش ومنم چون بچه آخریم بیشتر در جریان این مسایل هستم اینم بگم من خیلی هوای مادرمم دارم در حد توانم خودشم میدونه ک چقدر دوسش دارم، چن بارم بهش گفتم ولی خیلی تاثیری نداشته .آیا من باید بی خیال این رفتارهای مادرم در حق پدرم باشم ؟

خب شما مي توانيد كم مهري ها را با شيرين كاري و لطف و خوشي جبران كنيد
و اگر ممكن است با مادرتان به مجالس مذهبي و اماكن مقدس برويد يا با هم برنامه هاي اموزنده مانند سمت خدا را ببينيد. درباره مسائل زناشويي هم بايد به شيوه غيرمستقيم به هر دو كمك كنيد كه اگر ضعفي دارند جبران كنند تا حد مقدور.
اگر خواهر بزرگتر داريد بايد با مزاح زمينه ها را ايجاد كند و مسائلي را به مادرتان گوش زد كند به پدرتان هم بايد از نظر تغذيه رسيدگي كنيد و كتاب هايي اموزنده در دسترسشان قرار دهيد.[/]

موضوع قفل شده است