جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حضور پیدا کردن یک حجت بعد از ظهور امام زمان (عج)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  علاقه
  گرافيک
  نوشته
  15
  حضور
  15 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  22

  حضور پیدا کردن یک حجت بعد از ظهور امام زمان (عج)
  در زمان حکومت امام زمان (عج) اگر از ديگر ائمه کسي آيد حکم چه کسی نافذ است آيا مثلا مولا علي يا مولا حسين ع بیايد حکم امام زمان نافذ است يا امام حسين ع البته اين سوال فرضي است ؟؟؟؟؟
  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۰۵/۲۰ در ساعت ۲۱:۳۰

 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,373
  حضور
  203 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61420  با نام و یاد دوست  حضور پیدا کردن یک حجت بعد از ظهور امام زمان (عج)
  کارشناس بحث: استاد عامل

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  حب الحسین(ع)
  نوشته
  1,431
  حضور
  36 روز 17 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  9
  صلوات
  4833  سلام و رحمت خدا بر شما

  در مورد کیفیت رجعت ائمه(ع) و نحوه حکومت ایشان، روایات بطور دقیق و مفصل اشاره نکرده اند. البته در برخی روایات به تبعیت و اقتداء پیامبرانی همچون حضرت عیسی(ع) و ادریس(ع) اشاره شده است. اما در مورد ائمه(ع) غالب روایات، رجعت ایشان را بعد از سپری شدن مدت حکومت امام زمان(ع) بیان کرده اند. تا جایی که در روایتی، اولین رجعت، یعنی رجعت امام حسین(ع) نوزده سال پس از قیام حضرت حجت(عج) صورت میگیرد. لذا مرحوم مجلسی احتیاط را در این میداند كه تفصیل رجعت و حكومت ائمه(ع) را به علم خودشان واگذار نمائیم و فقط اجمالاً معتقد باشیم كه آن بزرگواران رجعت خواهند كرد.(1)
  بنابر اکثر روایات، می شود استفاده كرد كه حكومت حضرات معصومین(ع) ادامه حكومت جهانی امام زمان ـ عج الله تعالی فرجه الشریف ـ است. بنابراین تداخلی در امامت صورت نمیگیرد.
  اما بر فرض اینکه رجعت امام بعدی کمی قبل از شهادت و یا رحلت امام قبلی صورت گیرد، تا زمانی که امام زمان(امام قبل) زنده است، ولایت با او خواهد بود. هر چند که تمامی ائمه(ع) نور واحدی هستند(2) و اصلا بین نظراتشان در زمان واحد، تفاوتی وجود نداشته و هر دو به یک امر ارشاد مینمایند.  1. حق اليقين، ص262-261.
  2. منتخب الاثر، ج1، ص24.
 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  علاقه
  گرافيک
  نوشته
  15
  حضور
  15 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  22  دست شما درد نکند ممنون

 8. صلوات


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  علاقه
  تاریخ پادشاهان و پیامبران-شعر -نجوم-کارتون
  نوشته
  202
  حضور
  15 روز 22 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  352  سلام
  بعد از شهادت امام زمان امام حسین از قبر بر می خیزد درحالی که مردم حیران میشوند و کربلا خیلی شلوغ میشه و تمام ماهواره ها و سایتها اونو پوشش میدن و
  این رجعت را نشون میدن !

  بعدش امام حسین یک مدت مدیدی رو جنگ میکنه و بیشترین جنگ در زمان او اتفاق میفته حتی طوری که (در جایی خوندم) امام حسین گفت من رجعت می کنم در روزی که شمشیری در دست دارم و با ان به هند لشکر میکشم و آنقدر میکشم که کسی جز حیوان حلال گوشت در ان زمین باقی نماند!

  من گمونم واقعه کشمیر خیلی بودار هست شاید داره اتفاقی میفته

  از سعادتمندی های انسان دو چیز هست:
  اول دوستان نیکوی بسیار زیاد و دوم خانه ای فراخ که ان دوستان نیکو را در ان مهمان کنید!

 10. #6

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  حب الحسین(ع)
  نوشته
  1,431
  حضور
  36 روز 17 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  9
  صلوات
  4833

  جمع بندی
  سوال:
  در صورت رجعت ائمه(علیهم السلام) در آخر الزمان، حکم امام زمان(عجل الله فرجه) نافذ است یا دیگر ائمه(علیهم السلام)؟

  پاسخ:

  در مورد کیفیت رجعت ائمه(علیهم السلام) و نحوه حکومت ایشان، روایات بطور دقیق و مفصل اشاره نکرده اند. تا جایی که مرحوم مجلسی احتیاط را در این میداند كه تفصیل رجعت و حكومت ائمه(علیهم السلام) را به علم خودشان واگذار نمائیم و فقط اجمالاً معتقد باشیم كه آن بزرگواران رجعت خواهند كرد.(1) البته در برخی روایات به تبعیت و اقتداء پیامبرانی همچون حضرت عیسی(علیه السلام) و ادریس(علیه السلام) به حضرت ولی عصر(عجل الله فرجه) اشاره شده است. اما در مورد ائمه(علیهم السلام) غالب روایات، رجعت ایشان را بعد از سپری شدن مدت حکومت امام زمان(عجل الله فرجه) بیان کرده اند. در همین راستا برخی روایات اولین رجعت، یعنی رجعت امام حسین(علیه السلام) را نوزده سال پس از قیام حضرت حجت(عجل الله فرجه) بیان کرده اند و مرحوم نعمانی نیز به روایتی مدت حکومت امام زمان(عجل الله فرجه) را نوزده سال میداند(2) بدین ترتیب شروع حکومت امام حسین(علیه السلام) با اتمام حکومت حضرت حجت(عجل الله فرجه) مصادف خواهد بود. در روایتی دیگر نیز امام صادق(علیه السلام) در پاسخ به این سؤال که:اولین کسی که به دنیا رجعت خواهد کرد چه کسی است؟ می فرماید:اولین رجعت کننده به دنیا، امام حسین(علیه السلام) است که پس از رجعت او و یارانش در حالیکه هفتاد پیامبر نیز او را همراهی می کنند، حضرت قائم(عجل الله فرجه) انگشترش را به امام حسین(علیه السلام) واگذار می کند و چشم از جهان فرو می بندد امام حسین(علیه السلام) نیز تجهیز، غسل و کفن و دفن حضرت(عجل الله فرجه) را برعهده می گیرد»(3)بدین ترتیب از اکثر روایات، می شود استفاده كرد كه حكومت حضرات معصومین(علیهم السلام) ادامه حكومت جهانی امام زمان(عجل الله فرجه) است. بنابراین تداخلی در امامت صورت نمیگیرد.

  اما بر فرض اینکه رجعت امام بعدی کمی قبل از شهادت و یا رحلت امام قبلی صورت گیرد، همانطور که در برخی روایات چنین مطلبی بیان شده است، مانند روایت امام صادق(علیه السلام) که فرمود: «خداوند هيچ پيامبري را از آدم تا ساير انبياء مبعوث نکرد جز آن که به دنيا باز گشته و رسول خدا (صلی الله علیه و آله) و امير المومنين(علیه السلام) را ياري خواهند کرد».(4) و به اعتقاد مرحوم مجلسی: «همه پیامبرانی که خداوند آنان را مبعوث کرده به دنیا باز گردانده می‌شوند تا همراه علی بن ابی طالب(علیه السلام) بجنگد».(5)
  بنابراین فرض، تا زمانی که امام زمان(امام قبل) زنده است، ولایت با او خواهد بود. و اگر هر دو هم عصر باشند، آنکه از مقام بالاتری برخوردار است ولایت خواهد داشت. همانطور که درباره حكومت حضرت علی(علیه السلام) در روایتی چنین آمده است كه همه انبیاء و مۆمنین در حكومت او رجعت می كنند و پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) پرچم حكومت را به دست حضرت علی(علیه السلام) می دهد و همه انبیاء و مۆمنین و خلایق تحت امر او در می آیند و او امیر همه می شود. در این روایت، امیر المومنین(علیه السلام) از رسول خدا دستور میگیرد. در هر حال تمامی ائمه(علیهم السلام) نور واحدی هستند(6) و اصلا بین نظراتشان در زمان واحد، تفاوتی وجود نداشته و هر دو به یک امر ارشاد مینمایند.  1. حق اليقين، ص262-261.
  2. الغيبة، ص 331 ـ 332.
  3. بحار الانوار، ج ۲۷، ص ۲۱۷.
  4. همان، ج 53، ص 62.
  5. همان، ج 53، ص 41.
  6. منتخب الاثر، ج1، ص24. 11. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود