ترساندن كودک از سوسک

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ترساندن كودک از سوسک

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

عرض سلام و ادب و احترام

**
در خونه ما خیلی زشت و مسخره و مضحک هست که یک خانوم بخواد از سوسک، گربه، تاریکی ، موش و مارمولک و ...... بترسه! تربیتی هست که مادرم از کودکی سر ما پیاده کرده و حتی اگر عقرب هم بیاد خونه ای جایی مادرم انتظار داره بگیریمش! بلکه حتی دزد ها رو هم باید بگیریم! مثل وقتی که با کاروانی رفته بودم مشهد اونجا دزد اومده بود اتاقمون و مادرم حسابی منو سرزنش کرد که چرا یک نقشه نریختم و دزد رو نگرفتم!
بهرحال
این ها رو گفتم تا روحیات مادرم رو بدونید ایشان دوست نداره بچه از چیزی بترسه و هیچ وقت از چیزی نمی ترسونش
الان هم برادرزاده ام که زیر سه سالش هست و دختره (البته شبیه پسرهاست) در خونه حسابی خرابکاری میکنه در یخچال رو مدام باز و بسته می کنه گل ها رو می کنه! جیغ میزنه و کلا بین بچه های فامیل از همه شیطون تره ، طوری که مجبور میشیم برای ساکت کردنش گاهی بترسونیمش مثلا از سوسک!! حالا مثل اینکه موفق شدیم بدجوری از سوسک می ترسه فک میکنه میخواد بخورش! ( در حد سکته از سوسک می ترسه در حالی که قبلا نمی ترسید و تقصیر ما شده) از مادرش کمک میخواد به محض دیدن سوسک!
مادرم از این کار ما ناراحت شده و میگه نباید بترسونینش ولی ما راه دیگه ای بلد نیستیم خودشم میگه من نمی دونم باید چی کار کنید فقط نترسونینش( البته هیچ کدوم از ما به اندازه اون شیطنت نداشتیم که مادرم تجربه اش رو داشته باشه)
چطوری بدون ترسوندن جلوی خرابکاری های اساسیش رو بگیریم؟
اخم هم فایده نداره،
قهر هم که نمیشه کرد
بهش هم بگیم دوست نداریم که افسرده میشه
از کسی هم حساب نمیبره

شیطنت هاش گاهی قابل تحمل نیست و خسارت مالی هم در پی داره و ناچاریم جلوش رو بگیریم

راهکار شما چیه؟
یا اصلا راهکار نداره؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام عليكم
بي نهايت ازاين كه پاسخگويي به اين سؤال تأخير شده عذرخواهي مي كنم.
در پاسخ سؤال شما به دو فاز تقسيم مي شود.
فاز اول: شرطي زدايي از كودك
فاز دوم: مديريت تربيتي كودك شيطون
...
فاز اول
در يك آزمايش روان شناختي. خرگوش پمالو و زيبايي را نزديك كودكي كردند. كودك ترسي نداشت ولي همزمان با حضور خرگوش صداي مهيبي ايجاد كردند. از آن به بعد وقتي كودك خرگوش را مي ديد «شرطي شده» بود و صداي مهيب و ترسناك را تداعي مي كرد و وشحت زده و مضطرب مي شد.
براي «شرطي زدايي» از اين كودك تدابيري مختلفي وجود دارد كه بايد هنرمندانه انجام شود.
كاري كه در مورد كودك بالا انجام دادند اين بود كه «حساسيت زدايي تدريجي» كردند كودك را در سالني قرار دادند براي بازي هاي بسيار جذاب و قفس خرگوش را با فاصله پانزده متر آن سوي سالن قرار دادند. روزها مي گذشت و كودك آنجا بازي مي كرد و طوري كه او متوجه نشود به تدريج قفس را جلو و جلو جلوتر آورند تا اين كه بعد از مدتي كودك در كنار قفس قرار گرفت و خرگوش را نوازش كرد.
مي بينيد كه اين شيوه بسيار هنرمندان و زيركانه است و اين مسائل بايد با مديريت انجام شود با تدابير لطيف روان شناختي.
نصيحت كردن هاي مكرر
مواجهه كردن ناگهاني
تنبيه و تهديد كار را بدتر مي كند.
گاهي مشوق هاي مادي و معنوي و كلامي مي تواند موثر باشد
قصه گفتن از بر و قصه گويي از روي كتاب مصور نيز بسيار مفيد است ولي بايد فرد قصه گو اضطراب سنجي كند زماني كه كودك اضطرابش بالا مي رود داستان را متوقف كند و جذاب سازي داستان و طنزآميز كردن آن و گره زدن داستان به شخصيت هاي محبوب برنامه هاي كودك مفيد است.
[/]

فاز دوم: مديريت تربيتي كودك شيطان
خب شيطان بودن امري نسبي است يعني بايد سنجيد و نشانه ها را دانست تا ابعاد اين شيطنت مشخص شود. گاهي كسل بودن خانواده و ساكت بودن يا مسن بودن اهل خانه يا متمركز بودن بر كارهايي كه دقت مي خواهد سبب مي شود به كودك انگ زده شود كه شيطان است. در حالي كه در فرايند رشد كارهاي كودك عادي است.
متأسفانه اين روزها شاهد هستيم كه خانواده ها فرزند كمتري دارند و خود گرفتارهاي صنعتي و خودساخته دارند و حال حوصله ارتباط با كودك و بازي با او را ندارند. بنابراين درخواست هاي كودك و بازيگوشي هاي كودك محكوم به شيطنت و سركش بودن مي شود. برخي از خانواده ها ياد گرفته اند كه با بازي هاي رايانه اي و تبلت و گوشي هاي هوشمند به كودك حق السكوت بدهند كه اين در كوتاه مدت ممكن است كودك را آرام كند ولي آسيب هاي ذهني، معنوي، اجتماعي، عاطفي و هيجاني، ارتباطي و جسمي به تدريج خودش را نشان مي دهد و كودك مانند آتشفشان خفته بيدار مي شود
اين روزها زياد از والدين و مربيان و معلمان خمود و بي حال مي شنويم كه بازگوش بودن و سرو صداي و بهانه و گريه كودك را به بيش فعالي نسبت مي دهند. بايد بپذيريم كه شيطنت جزيي از ويژگي هاي شخصيتي كودك است و زيربناي احساس ارزشمندي و عزت نفس و اعتماد به نفس و مهارت هاي ارتباطي و خلاقيت او است.

تذكر:
اگر خانواده اي همه نكات بالا را توجه دارد و كودك بيش از حد فعال و پر تحرك است لازم است در اين باره با روان شناس باليني كودك و روان پزشك كودك مشورت كنند.

ادامه دارد

[="Tahoma"][="DarkGreen"]فقر بازي
اين روزها با فقر بازي با كودكان روبه رو هستيم اي كاش فيلمي از گذشته ما به دست كودكان بي گناه مي افتاد تا مي توانستند با سند و مدرك محكوم كنند كه خود شما مگر خيلي ساكت و بي توقع بوديد. كودكي كه خيلي رام باشد احتمال اختلالات جسمي، افسرده بودن و پايين بودن ضريب هوشي اش زياد است.
[=&quot]هم بازي
[=&quot][=&quot]كودك: بابا، اجازه مى دهى بروم با سعيد بازى كنم؟

[=&quot] پدر: نه خير؟ سعيد پسر بد و بى تربيتى است.

[=&quot]كودك: بابا، پس اجازه بده سعيد بيايد با من بازى كند![1]

....لبخندها و دلخندها، ص346
[/]

وعده هاي نسيه
بچه ها از زمان چيزي متوجه نمي شوند نقدي فكر مي كنند. بايد با آنها عيني صبحت كنيم يك نسيه ناجور كه ايمان و خدا زدا است

با كودك بازي نمي كنيم و جايگزين مناسب هم قرار نمي دهيم.
مي گويم
اگر بازي و سر و صداي نكني
اگر صداي تلويزيونو كم كني
اگر با ساكت باشي و حرف نزني
اگر گريه نكني
اگر نگويي اين را مي خواهم ان را مي خواهم
اگر هي اصرار نكني كه فلان خوراكي يا اسباب بازي را مي خوام
اگر نگويي بيشتر در پارك باشيم
اگر نگويي مي خواهم با خاله بروم
اگر
اگر
اگر
خدا دوستت داره اون وقت تو بهشت به همه خواستني هاي خودت مي رسي
وقتي مي گوييم الان اين كار را نكن تا بعد از ظهر يا دو ساعت ديگر فلان خوراكي را به تو بدهم براي او قابل درك نيست ولي اگر بگوييم مثلا بعد از اين كه برنامه كودك تمام شد ملموس تر است.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]شعر و قصه گويي
زبان شعر و قصه با دنياي فطرت و كودكي همخواني زيادي دارد. پيران ما هنوز هم از قصه هاي مادربزرگ و دوران كودكي سخن مي گويند. زبان شعر و قصه كه خيال انگيز و تصوير ساز است مانند هيپنوتيزم كردن كودك براي كاشتن باورهاي عقلي و قلبي در ضمير ناهشيار كودك است. براي جهت دادن كودك از اين ابزارها كمك بگيريم

[=&quot]حسني نگو بلا بگو[=&quot]
[=&quot]توی ده شلمرود[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]حسنی تک و تنها بود.[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]حسنی نگو، بلا بگو[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]تنبل تنبلا بگو، موی بلند،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot] روی سیاه،ناخن دراز، واه واه واه.[=&quot]
[=&quot]
[=&quot] نه فلفلی، نه قلقلی،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]نه مرغ زرد کاکُلی،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot] هیچکس باهاش رفیق نبود.[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]تنها روی سه پایه، نشسته بود تو سایه.[=&quot]
[=&quot]
[=&quot] باباش می گفت: - حسنی میای بریم حموم؟[=&quot]
[=&quot]
[=&quot] نه نمیام، نه نمیام- سرتو می خوای اصلاح کنی؟[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]- نه نمی خوام، نه نمی خوام [=&quot]
[=&quot]
[=&quot]کره الاغ کدخدا، یورتمه می رفت تو کوچه ها[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]- الاغه چرا یورتمه می ری؟[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]- دارم می رم باربیارم، دیرم شده، عجله دارم.[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]- الاغ خوب نازنین،سر در هوا،سُم بر زمین،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]یالت بلند و پُر مو، دُمت مثال جارو،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]یک کمی به من سواری می دی؟[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]- نه که نمی دم- چرا نمی دی؟[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]-واسه اینکه من تمیزم. - پیش همه عزیزم[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]اما تو چي موی بلند،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot] روی سیاه،ناخن دراز، واه واه واه.[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]لالا لالايي لالا لالايي[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]گنجشک لالا،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot] سنجاب لالا،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot] آمد دوباره مهتاب بالا،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot] لالا لالایی لالا لالایی لالا لالایی،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot] لالا لالایی لالا لالایی لالا لالایی،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot] لالا لالایی لالا لالایی،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]گل زود خوابید مثل همیشه،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]قورباغه ساکت،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]خوابیده بیشه،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]گل زود خوابید مثل همیشه،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]قورباغه ساکت،[=&quot]
[=&quot]
[=&quot]خوابیده بیشه،[=&quot][/]

البته ما از نظر شعر زيبا و با محتوا كه قابل درك براي كودك تا 3-4 سال باشد فقير هستيم

لالا لالایی لالا لالایی
................
مدینه بود و غوغا بود
اسیر دیو سرما بود
محمد سر زد از مکه
که او خورشید دلها بود
لالا خورشید من لالا
گل امید من لالا
خدیجه همسر او بود
زنی خندان و خوشخو بود
برای شادی و غمها
خدیجه یار خوشرو بود
لالالا شادیم لالا
غمم آبادیم لالا
خدا یک دختر زیبا
به آنها داد لالالا
به اسم فاطمه، زهرا
امید مادر و بابا
لالالا کودکم لالا
قشنگ و کوچکم لالا
علی داماد پیغمبر
برای فاطمه، همسر
برای دختر خورشید
علی از هر کسی بهتر
چراغ خانه‌ام لالا
گل دُردانه‌ام لالا
علی شیر خدا لالا
علی مشکل‌گشا لالا
شب تاریک نان می برد
برای بچه ها لالا
لالا مشکل گشای من
گل باغ خدای من
حسن، فرزند آنها بود
حسن مانند بابا بود
شهید زهر دشمن شد
حسن یک کوه تنها بود
لالا کوه بلند من
شراب و شعر و قند من
علی فرزند دیگر داشت
جوانی کوه پیکر داشت
همیشه حضرت عباس
به لب نام برادر داشت
لالا نازک بدن لالا
عصای دست من لالا
گل پر پر حسینم کو ؟
گل سرخ و گل شب بو
کنار رود و لب تشنه
تمام غنچه های او
لالالا غنچه ام لالا
لالالالا گل فردا
حسین و اکبرم لالا
علی اصغرم لالا
کجایی عمه جان زینب
سکینه دخترم لالا
لالالالا گل لاله
نکن گریه، نکن ناله
شبی سرد است و مهتابی
چرا گریان و بی تابی ؟
برایت قصه هم گفتم
چرا امشب نمی خوابی ؟
لالالا جان من لالا
گل باران من لالا
شعر از: مصطفی رحماندوست

[="Tahoma"][="DarkGreen"]تفاوت هاي فردي
حتما بايد به تفاوت هاي فردي كودكان توجه كنيم هرگز انها را با ديگران مقايسه نكنيم و مقايسه ها را به زبان نياوريم.

انصراف توجه
براي جلوگيري از شيطنت هاي كودكان تكنيك هاي «انصراف توجه يا توجه برگرداني» و «كنترل محرك» خيلي مفيد است.
بنابراين
اگر كودك از اتو يا ابزاري خطرناك خوشش مي آيد . بايد وقتي لباسي را اتو كنيم كه كودك نيست يا ذهن و او را مشغول بازي يا خوراكي كنيم.

هزينه كردن انرژي

كودك سرشار از انرژي است اگر كم تحرك باشد بدن او منبع انرژي زيادي مي شود و اگر اين هزينه نشود مي تواند سبب چاقي و بي قراري شود. بنابراين بايد كاري كنيم كه كودك با بازي و ورزش در باشگاه يا با كودكان يا اعضاي خانواده (به نوبت) اين انرژي بدني و ذهني هزينه شود.

مشكل بدني
گاهي شكوه ها و شيطنت هاي كودك به خاطر نوعي استرس دروني است مثلا كودك وقتي همه غذا مي خورند بازيگوشي مي كند و بعد كه همه دنبال كار خود هستند گرسنه مي شود مالش هاي معده و اسيد ان كودك را اذيت مي كند و ممكن است به خاطر بازيگوشي حتي متوجه نشود كه بگويد من گرسنه هستم و اين تنش را با كارهايي ديگر بخواهد جبران كند.
وعده هاي سه گانه غذايي ما براي كودكان خيلي طولاني است بايد انها چندين بار در روز غذا بخورند. و غذاها بايد با مهرباني و دلجويي به او داده شود تا سير شود.

مشكل روان شناختي
كودكان مشكلات روان شناختي خود مانند اضطراب و افسردگي را به شكل شيطنت، شب ادراري، دندان قريچه در خواب، ناخن جويدن، تو خود رفتن، گريه هاي مكرر و بي قراري و...نشان مي دهند. يكي از عوامل مهم اختلالات كودكان اختلافات و تنش هاي بين والدين يا والدين با پدربزرگ و مادربزرگ ها و اقوام است. كودك در اغلب موارد وقتي براي شيطنت تنبيه مي شود تفسيرش اين است كه والدين يا اقوام من را دوست ندارند انها متوجه نمي شوند كه علت تنبيه چيست و اين يكي از زيان هاي تنبيه كردن است.[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]پرسشگر محترم
اگر سؤالي هست
در خدمت شما هستم
[/]

حامی;822564 نوشت:
مشكل روان شناختي
كودكان مشكلات روان شناختي خود مانند اضطراب و افسردگي را به شكل شيطنت، شب ادراري، دندان قريچه در خواب، ناخن جويدن، تو خود رفتن، گريه هاي مكرر و بي قراري و...نشان مي دهند. يكي از عوامل مهم اختلالات كودكان اختلافات و تنش هاي بين والدين يا والدين با پدربزرگ و مادربزرگ ها و اقوام است. كودك در اغلب موارد وقتي براي شيطنت تنبيه مي شود تفسيرش اين است كه والدين يا اقوام من را دوست ندارند انها متوجه نمي شوند كه علت تنبيه چيست و اين يكي از زيان هاي تنبيه كردن است.

........
تنبيه
آقاي لاكردار:‌ هرگز در عمرم لذتي به اندازه پس گردني كودك شيطان مهمانان در غياب والدينش نچشيده ام

لبخندها و دلخندها، ص344

[="Tahoma"][="DarkGreen"]قيافه خنده دار
[=&quot]اگه دیدید یه سوسک پشت و رو افتاده و داره دست و پا می‌زنه، فکر نکنين با دمپائی زدنش[=&quot]…[=&quot] نامرد روزگار داره به قیافه من و تو می‌خنده.
..................
لبخندها و دلخندها، ص344
[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]مقام مادري
در روايت داريم مردي كه براي نفقه زندگي تلاش مي كند و عرق مي ريزد حكم مجاهد در راه خدا را دارد كارش نه دهم عبادت است و اگر در اين راه بميرد شهيد است
باز روايات اشاره به زحمات مادر دارند بحث زحمات و رنج مادر در آيات و روايات بيان شده است. اين كه مادر با زايمان چه مقامي مي رسد و اين كه به خاطر زحمات و عشق به جايي مي رسد كه بهشت زير پاي اين مادران است
پس به قول شهيد بهشتي بهشت را به بها مي دهند نه بهانه
يعني مادري بهشت زير پايش است كه بهاي سختي تربيت فرزندش را بدهد
وقتي عروس امام خميني از شيطنت فرزندش صحبت كردند امام فرموند حاضرم اجر عباداتم را بدهم و اجر تحمل براي اين شيطنت و تربيت كودك را به ايشان بدهند.
بنابراين توجه «مستمر» به اين روايات نگرش جديدي در مادران مي دمد و ايشان را در برابر سختي تربيت صبورتر مي كند.
[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]كانال شعر كودك و نوجوان
https://telegram.me/sherkudakqalam
[/]

به نظر من این بچه رو بفرستید تو یه محیط آموزشی تفریحی تعامل که داشته باشه خیلی بهتر میشه این راه حل نیست

طاهر;821702 نوشت:
مجبور میشیم برای ساکت کردنش گاهی بترسونیمش مثلا از سوسک!!
اينكه كودكي را براي آنكه به حرفمان گوش كند از موجودي (مثلاً سوسك) بترسانيم
مثل اين ست كه فرزند ما يك سگ وحشي را به داخل خانه بياورد و بگويد يا شهريه دانشگاهم را بده يا به اين سگ ميگويم تكه تكه ات كند

اگر اولي خوب است ، دومي هم خوب است

حامی;822732 نوشت:
وقتي عروس امام خميني از شيطنت فرزندش صحبت كردند امام فرموند حاضرم اجر عباداتم را بدهم و اجر تحمل براي اين شيطنت و تربيت كودك را به ايشان بدهند

عالي بود
:kaf:

موضوع قفل شده است