جمع بندی توی کانال تلگرامم تبادل و تبلیغ انجام بدهم یا نه؟

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توی کانال تلگرامم تبادل و تبلیغ انجام بدهم یا نه؟

سلام و خداقوت.... چقدر سایت باحال شده خیلی وقت بود نیومده بودم ....

اساتید من یک کانال فروش در تلگرام برای مغازم درست کردم و بعد از یک سال الان تعداد ممبرهاش یا یا همون عضوهاش شده هزارودویست نفر.... و تاالان یک دونه هم توی کانالم تبلیغ و تبادل انجام ندادم... اما عضوام داره ریزش میکنه هی...

سوالم اینه که ... الان خودتون میدونید اوضاع کانال ها در تلگرام چه جوریه... حتما هم میدونید افراد برای به دست اوردن هرچه بیشتر اعضا دست به چه کارهایی میزنن.... مثلا عکس ها و متن های محرک و تصاویر مبتذل و غیر... میذارن و....

حتی من به شخصه دیدم که در کانال های خوب و مذهبی هم زمانی که تبادل انجام میدن با کانال های بد و مبتذل تبادل انجام میدن و.... یعنی من یک بار پیگیر شدم و این تبلیغات کانال هارو پشت سر هم دنبال کردم

و از کانالی به کانال دیگه رفتم و تهش رسیدم به یک کانال تمام سکسی...... از یک کانال خوب و آموزنده رسیدم به یک کانال سکسی....

حالا سوال من اینه که آیا اگر من با کانال های خوب تبادل انجام بدم کار خطا و گناهی انجام دادم یا نه؟ (اما اون کانال خوب. با کانال های بد هم ممکنه تبادل داشته باشه)

لطفا از نظر شرعی و اخلاقی جواب بدید...گ

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد نور و استاد بصیر

asad;820360 نوشت:
سلام و خداقوت.... چقدر سایت باحال شده خیلی وقت بود نیومده بودم ....

اساتید من یک کانال فروش در تلگرام برای مغازم درست کردم و بعد از یک سال الان تعداد ممبرهاش یا یا همون عضوهاش شده هزارودویست نفر.... و تاالان یک دونه هم توی کانالم تبلیغ و تبادل انجام ندادم... اما عضوام داره ریزش میکنه هی...

سوالم اینه که ... الان خودتون میدونید اوضاع کانال ها در تلگرام چه جوریه... حتما هم میدونید افراد برای به دست اوردن هرچه بیشتر اعضا دست به چه کارهایی میزنن.... مثلا عکس ها و متن های محرک و تصاویر مبتذل و غیر... میذارن و....

حتی من به شخصه دیدم که در کانال های خوب و مذهبی هم زمانی که تبادل انجام میدن با کانال های بد و مبتذل تبادل انجام میدن و.... یعنی من یک بار پیگیر شدم و این تبلیغات کانال هارو پشت سر هم دنبال کردم

و از کانالی به کانال دیگه رفتم و تهش رسیدم به یک کانال تمام سکسی...... از یک کانال خوب و آموزنده رسیدم به یک کانال سکسی....

حالا سوال من اینه که آیا اگر من با کانال های خوب تبادل انجام بدم کار خطا و گناهی انجام دادم یا نه؟ (اما اون کانال خوب. با کانال های بد هم ممکنه تبادل داشته باشه)

لطفا از نظر شرعی و اخلاقی جواب بدید...گ

با سلام و عرض ادب و تشکر از همراهی شما

از نظر شرعی اگر مستقیم وارد کانال های با محتوای محرک و حرام نشوید و همچنین یقین نداشته باشید که آن کانال هایی هم که وارد می شوید در ارتباط با تبلیغات و محتواهای حرام باشند، اشکال ندارد.

استفتاء از دفاتر آیات عظام در قم

[="Tahoma"][="Blue"]

asad;820360 نوشت:

لطفا از نظر شرعی و اخلاقی جواب بدید...

باسلام و احترام و عرض ادب و تشکر از استاد فقه جناب نور عزیز و از پاسخ این بزرگوار.
مسلم است که خیلی از سایتهای مذهبی وجود دارد که هرگز ته آن به سایتهای مبتذل ختم نمی شود و بنای آنها بر اینگونه مطالب و ارجاعات اینگونه ای نیست. مثل کانالی که همین مرکز ملی پاسخگویی که سایت اسک دین، جزء آن است دارد. هرگز شما از این کانال به کانهای مبتذل کشیده نمی شوید.
اما اگر احساس می کنید لینک یا سایتی ممکن است به کانالها یا گروههایی که غیر اخلاقی است مرتبط شود، در کانال خود از آن لینکهای واسطه استفاده نکنید و ارجاع هم ندهید و فقط به کانالها یا سایتهایی ارجاع بدهید که یقین دارید پاک و سالم هستند. این وظیفه ی اخلاقی و احتیاط عقلایی شماست.[/]

[="DarkSlateBlue"]

بصیر;821074 نوشت:
[="Tahoma"][="Blue"]
باسلام و احترام و عرض ادب و تشکر از استاد فقه جناب نور عزیز و از پاسخ این بزرگوار.
مسلم است که خیلی از سایتهای مذهبی وجود دارد که هرگز ته آن به سایتهای مبتذل ختم نمی شود و بنای آنها بر اینگونه مطالب و ارجاعات اینگونه ای نیست. مثل کانالی که همین مرکز ملی پاسخگویی که سایت اسک دین، جزء آن است دارد. هرگز شما از این کانال به کانهای مبتذل کشیده نمی شوید.
اما اگر احساس می کنید لینک یا سایتی ممکن است به کانالها یا گروههایی که غیر اخلاقی است مرتبط شود، در کانال خود از آن لینکهای واسطه استفاده نکنید و ارجاع هم ندهید و فقط به کانالها یا سایتهایی ارجاع بدهید که یقین دارید پاک و سالم هستند. این وظیفه ی اخلاقی و احتیاط عقلایی شماست.
[/]

سلام
ممنون.
اما کانال های خیلی خیلی خوبی ک شما نام بردید اصلا تبادل انجام نمیدن . . . همین کانال اسکدین هم هیچ تبادل و تبلیغی توش نداره
برای همینم خوبن و خوب موندن...

من به شخصه کانالی رو ندیدم که تبلیغ و تبادل انجام بده و ادم با دنبال کردن اونها به کانال های بد (منظور از کانال های بد کانال هایی هست که مراعات این چیزا رو نمیکنند) راه پیدا نکنه.....
این اتقاق خیلی بعید به نظر میرسه چون شرط خیلی سختی داره

شرطش هم اینه که دو یا چند کانال پیدا بشن که:
۱. تبلیغ و تبادل توشون باشه
۲. با کانال هایی که مراعات نمیکنند تبادل نکنند
۳.این دو یا چند کانال خوب هم رو پیدا کنند و فقط با همدیگه تبادل کنند

در غیر این صورت فقط کافیه یک کانال نخاله میون اینها پیدا بشه... همون دری میشه برای وارد شدن به دنیای کانال های فاسد و مبتذل....

دوستانی هم که دارن میخونن اگر کانالی رو میشناسن که خوب باشه و تبادل خوب هم انجام بده معرفی کنند[/]

[="Tahoma"][="Blue"]

asad;821105 نوشت:
در غیر این صورت فقط کافیه یک کانال نخاله میون اینها پیدا بشه... همون دری میشه برای وارد شدن به دنیای کانال های فاسد و مبتذل....

والا ما گروهها و کانالهای خیلی خوب و ارزشمند فراوانی عضو هستیم و دوستان ، محبت می کنند ما را عضو می کنند تا به حال چیز بدی پیش نیامده و همه هم قابل استفاده بوده. و اگر کانال بدی باشد و برای ما قابل استفاده نباشد، به محض رویت، از آن خارج می شویم. با این احتیاط، ورود به این فضاها و استفاده از آنها، اشکالی ندارد.[/]

[="DarkSlateBlue"]

بصیر;821111 نوشت:
[="Tahoma"][="Blue"]
والا ما گروهها و کانالهای خیلی خوب و ارزشمند فراوانی عضو هستیم و دوستان ، محبت می کنند ما را عضو می کنند تا به حال چیز بدی پیش نیامده و همه هم قابل استفاده بوده. و اگر کانال بدی باشد و برای ما قابل استفاده نباشد، به محض رویت، از آن خارج می شویم. با این احتیاط، ورود به این فضاها و استفاده از آنها، اشکالی ندارد.
[/]

شما منظور من از "تبادل" رو میفهمید؟[/]

[="Tahoma"][="Blue"]

asad;821138 نوشت:
شما منظور من از "تبادل" رو میفهمید؟

اگر احساس می کنید برداشت درستی از تبادل در کلام شما نداشتم، بیشتر توضیح بفرمایید تا رفع ابهام بشود.[/]

[="DarkSlateBlue"]

بصیر;821335 نوشت:
[="Tahoma"][="Blue"]
اگر احساس می کنید برداشت درستی از تبادل در کلام شما نداشتم، بیشتر توضیح بفرمایید تا رفع ابهام بشود.
[/]

مثلا من یک کانال ۱۲۰۰نفری بدای فروش زیورالات دارم.
برای عضوگیری هرچه بیشتر و جلوگیری از کم شدن عضوهای کانالم احتیاج دارم که هرچندوقت یک بار لینک دعوت کانالم رو در کانال های دیگه تبلیغ بذارم تا مردم هرچه بیشتر متوجه وجود کانال من هم بشن و مشتری جذب کنم...
حالا این تبلیغ گذاشتن مجانی نیست. یا باید به مدیر کانالی که قراره برام تبلیغ کنه پول بدم و یا به جای پول دادن من هم لینک دعوت کانال اون رو در کانال خودم بذارم . که به این کار دومی میگن تبادل...(اعضای کانال من جذب کانال اون میشن و اعضای کانال اون جذب کانال من)
با تبادل بدون رد و بدل شدن پول میشه تعداد اعضای کانال رو همیشه ثابت نگه داشت و یا افزایش داد. و این کار بین کانال های مختلف بسیار زیاد انجام میشه... و برای بعضی مدیران کانال ها مهم نیست که با چه کانالی و چه محتوایی تبادل میکنن. . . فقط مهم جذب اعضا هستش. . .

حالا سوال من این بود:
ایا اگر من برای کانالم با کانالی تبادل داشتهدباشم که (به خودی خود کانال خوبی هست مثلا فروشگاه لوازم خانگی) اما ممکنه با کانال های بد دیگه ای تبادل داشته باشه...
ایا مسئولیت به گناه کشیده شدن اعضای کانال من که به وسیله تبادلی که من انجام دادم راه به کانال های بد پیدا کردن با منه... یا گناهش پای من نیست...[/]

[="Tahoma"][="Blue"]

asad;821358 نوشت:
حالا سوال من این بود:
ایا اگر من برای کانالم با کانالی تبادل داشتهدباشم که (به خودی خود کانال خوبی هست مثلا فروشگاه لوازم خانگی) اما ممکنه با کانال های بد دیگه ای تبادل داشته باشه...
ایا مسئولیت به گناه کشیده شدن اعضای کانال من که به وسیله تبادلی که من انجام دادم راه به کانال های بد پیدا کردن با منه... یا گناهش پای من نیست...

باسلام مجدد
اگر احتمال می دهید که اعضای کانال شما که به هدف تبلیغ برای فروش وسائل مورد نظرتان راه اندازی شده، با کانالهای دیگری که معلوم نیست سر به کجا در می آورد و قابل اعتماد برای شما نیست و مدیر آن کانال، برایش مهم نیست که چه لینکهایی در کانالش می گذارد یا اعضای او با چه گروههایی آشنا می شوند، از جهت اخلاقی برشما لازم است که با این کانالهای تبادل نداشته باشید، و اگر هم خواستید ارتباط داشته باشید، ارتباط شما یکطرفه باشد یعنی از آنها درخواست کنید لینک کانال شما در کانال خودشان بگذارند حالا یا با هزینه یا رفاقتی و دوستانه.
اما بهتر این است که برای تبلیغ کانال خود، از جذاب سازیهای کانالی استفاده کنید، مطالب زیبا و خوب در کانال خود بگذارید، لینکهای قشنگ و مفید در کانال خود قرار بدهید، جنس خوب تحویل مردم بدهید، این خودش بهترین تبلیغ است که دیگران خودشان عضو کانال شما بشوند و اعضای کانال شما آدرس کانال شما را به دیگران بدهند تا عضو کانال شما بشوند.
موفق و موید و پیروز باشید.[/]

[="Tahoma"][="Blue"]سوال:
حالا سوال من اینه که آیا اگر من با کانال های خوب تبادل انجام بدم کار خطا و گناهی انجام دادم یا نه؟ (اما اون کانال خوب. با کانال های بد هم ممکنه تبادل داشته باشه و لا به لای آن، مرا به کانالهای مبتذل بکشانید با لینکهای تبلیغاتی ای که در این کانالهای خوب گذشته می شود.
کافیه یک کانال نخاله میون اینها پیدا بشه... همون دری میشه برای وارد شدن به دنیای کانال های فاسد و مبتذل
....

اما اگر احساس می کنید لینک یا سایتی ممکن است به کانالها یا گروههایی که غیر اخلاقی است مرتبط شود، در کانال خود از آن لینکهای واسطه استفاده نکنید و ارجاع هم ندهید و فقط به کانالها یا سایتهایی ارجاع بدهید که یقین دارید پاک و سالم هستند. این وظیفه ی اخلاقی و احتیاط عقلایی شماست.
ما گروهها و کانالهای خیلی خوب و ارزشمند فراوانی عضو هستیم و دوستان ، محبت می کنند ما را عضو می کنند تا به حال چیز بدی پیش نیامده و همه هم قابل استفاده بوده. و اگر کانال بدی باشد و برای ما قابل استفاده نباشد، به محض رویت، از آن خارج می شویم. یا به محض این که احساس کنیم به کانالی مبتذل ختمی می شود دنبال نمی کنیم. شما دنبال کرده اید که به آنجا ختم شده است.با این احتیاط، ورود به این فضاها و استفاده از آنها، اشکالی ندارد
.

سوال
ایا اگر من برای کانالم با کانالی تبادل داشته باشم که (به خودی خود کانال خوبی هست مثلا فروشگاه لوازم خانگی) اما ممکنه با کانال های بد دیگه ای تبادل داشته باشه...
ایا مسئولیت به گناه کشیده شدن اعضای کانال من که به وسیله تبادلی که من انجام دادم راه به کانال های بد پیدا کردن با منه... یا گناهش پای من نیست...

باسلام مجدد
اگر احتمال می دهید که اعضای کانال شما که به هدف تبلیغ برای فروش وسائل مورد نظرتان راه اندازی شده، با کانالهای دیگری که معلوم نیست سر به کجا در می آورد و قابل اعتماد برای شما نیست و مدیر آن کانال، برایش مهم نیست که چه لینکهایی در کانالش می گذارد یا اعضای او با چه گروههایی آشنا می شوند، از جهت اخلاقی برشما لازم است که با این کانالهای تبادل نداشته باشید، و اگر هم خواستید ارتباط داشته باشید، ارتباط شما یکطرفه باشد یعنی از آنها درخواست کنید لینک کانال شما در کانال خودشان بگذارند حالا یا با هزینه یا رفاقتی و دوستانه.
اما بهتر این است که برای تبلیغ کانال خود، از جذاب سازیهای سالمی که در کانالها بهره می برند، استفاده کنید، مطالب زیبا و خوب در کانال خود بگذارید، لینکهای قشنگ و مفید در کانال خود قرار بدهید، جنس خوب تحویل مردم بدهید، این خودش بهترین تبلیغ است که دیگران خودشان عضو کانال شما بشوند و اعضای کانال شما آدرس کانال شما را به دیگران بدهند تا عضو کانال شما بشوند.
موفق و موید و پیروز باشید.[/]

موضوع قفل شده است