مخالفت پدر با تحصیل در حوزه

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مخالفت پدر با تحصیل در حوزه

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام
بنده دوساله که قصد دارم بروم حوزه ی علمیه ولی خانواده به شدت مخالفت میکنند . امسال کنکور علوم تجربی دارم. توی قسمت رشته های خاص دوتا رشته ی ((فقه و حقوق اسلامی)) و ((فلسفه و کلام)) مدرسه ی عالی مطهری رو زدم . سه بارم استخاره کردم. یه بار با قرآن دوبار با تسبیح . هرسه بار خوب اومد . باقرآنیه که عالی بود این آیه اومد (( و ما ارسلناک الا بشیرا و نذیرا)) . اما به پدرم نگفتم . چون پدرم سایه ی روحانیون رو با تیر میزنه . تقریبا مطمئنم که توی مصاحبه ی ورودی هم قبول میشم . اما اینجا الان بحث سر خانواده س .
شما میگید الان من با این وضعیت چجوری با خانوادم کوتاه بیام.
لازم به ذکر است که بابام زمان جنگ تقریبا جبهه های غرب و جنوب رو شخم زده و از اون مذهبیای خفن بوده که نماز شبش ترک نمیشده اما تو این سالها اینقدر خرابکاری و دزدی و اختلاس و مال مردم خوری و ظلم از مسئولین محترم جمهوری اسلامی که به نام اسلام و با ریا و تظاهر هر کاری میکنن دیده که دوست نداره من طلبه بشم.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام بر شما دوست عزيز
معنوي بودن شما ارزشمند است چه دانشجو باشيد چه طلبه
هدف مانند يك سكه زنگ زده است در اغلب اوقات اين سكه بايد شفاف شود تا نقشش مشخص شود
حوزه براي فاميل بنده هم شناخته شده نيست با اين كه بارها و بارها برايشان توضيح مي دهم سيستم چه طور است
بنابراين براي تحصيل در حوزه بايد خيلي مشورت كنيد تا مي تونيد با روحانيون باسواد گفتگو كنيد برويد حوزه عليمه با اساتيد مطرح ( نه آبدارچي و نه طلاب مبتدي) مشورت كنيد
كتب حوزه را تورق كنيد ببينيد هر سال چه دروسي خوانده مي شود و چرا جايگاه دروس چگونه است ارتباطشان با هم را درك كنيد يعني كدام پيش نياز كدام است؟
استعداد و علاقه واقعي شما به كدام سمت است
آيا تمايل داريد وارد دروس تخصصي حوزه شويد يا تخصصي فقه و اصول را مي خواهيد بخوانيد
سنوات حوزه طولاني است
شهريه حوزه هم اندك است
ولي خوشي هاي زندگي طلبگي به قول شهيد مطهري مانند حلواي لن تراني است و تا نخوري نداني
........
به پدرتون سلام بنده را برسونيد
بگيد دردمون يكيه ولي نمي توانيم از آسمان فرشتگان را استخدام كنيم براي كشور
كنار كشيدن راحت است بايد نقد علمي كرد و اجازه نداد ممكلت و بيت المال را بدوشند هر چه من شما كنار بكشيم راه براي امثال خاوري باز ميشود
اگر به فرض رستوان يا رستوران هايي مشكل داشته باشند ما خودمان را از غذا محروم مي كنيم يا مي رويم رستوران خوب بهداشتي پيدا مي كنيم
درس دين ذاتا خوب است و براي درس خواندن نزد اساتيد خوب بايدرفت
...............
اگر حوزه را گزينش كرديد
سعي كنيد از افراد مورد قبول ايشان براي تغيير نظرشان كمك بگيريد
وقتي كه ايشان آرامش دارند با ايشان گفتگو كنيد
بهتر است نظر مادرتان را جداگانه جلب كنيد بعد با كمك مادر نظر ايشان را تغيير دهيد.
براي اين كه ابهامي درباره سستم حوزه نداشته باشند با هماهنگي هم با يك استاد حوزه مشورت كنيد به طور حضوري.
به نظرم باباتون نظر امثال آيت الله بهجت را قبول داشته باشند بگوييد اگر نظر ايشان مثبت بود اجازه مي دهيد بروم؟

شما هم به نظرم به نظر مرجع تقليدتان عمل كنيد اگر چنانچه گفتند واجب عيني است براي شما پيشاني پدر و دستشان را ببوسيد و بگوييد من مي روم حوزه و قربان شما ( هر دو با هم)
...[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

استاد گرامی اگر مقدور است تا قبل از جمعه در مورد مدرسه علمیه مشکات(مشکاة) توضیح دهید
همین قدر که جمعه آزمونش هست می خواهم آشنایی پیدا کنم که چطوری است؟
ممنون[/]

طاهر;819672 نوشت:
یکی از کاربران سایت سوالی داشتند

جزاکم الله خیرا

حامی;819677 نوشت:
سلام بر شما دوست عزيز
معنوي بودن شما ارزشمند است چه دانشجو باشيد چه طلبه
هدف مانند يك سكه زنگ زده است در اغلب اوقات اين سكه بايد شفاف شود تا نقشش مشخص شود
حوزه براي فاميل بنده هم شناخته شده نيست با اين كه بارها و بارها برايشان توضيح مي دهم سيستم چه طور است
بنابراين براي تحصيل در حوزه بايد خيلي مشورت كنيد تا مي تونيد با روحانيون باسواد گفتگو كنيد برويد حوزه عليمه با اساتيد مطرح ( نه آبدارچي و نه طلاب مبتدي) مشورت كنيد
كتب حوزه را تورق كنيد ببينيد هر سال چه دروسي خوانده مي شود و چرا جايگاه دروس چگونه است ارتباطشان با هم را درك كنيد يعني كدام پيش نياز كدام است؟
استعداد و علاقه واقعي شما به كدام سمت است
آيا تمايل داريد وارد دروس تخصصي حوزه شويد يا تخصصي فقه و اصول را مي خواهيد بخوانيد
سنوات حوزه طولاني است
شهريه حوزه هم اندك است
ولي خوشي هاي زندگي طلبگي به قول شهيد مطهري مانند حلواي لن تراني است و تا نخوري نداني
........
به پدرتون سلام بنده را برسونيد
بگيد دردمون يكيه ولي نمي توانيم از آسمان فرشتگان را استخدام كنيم براي كشور
كنار كشيدن راحت است بايد نقد علمي كرد و اجازه نداد ممكلت و بيت المال را بدوشند هر چه من شما كنار بكشيم راه براي امثال خاوري باز ميشود
اگر به فرض رستوان يا رستوران هايي مشكل داشته باشند ما خودمان را از غذا محروم مي كنيم يا مي رويم رستوران خوب بهداشتي پيدا مي كنيم
درس دين ذاتا خوب است و براي درس خواندن نزد اساتيد خوب بايدرفت
...............
اگر حوزه را گزينش كرديد
سعي كنيد از افراد مورد قبول ايشان براي تغيير نظرشان كمك بگيريد
وقتي كه ايشان آرامش دارند با ايشان گفتگو كنيد
بهتر است نظر مادرتان را جداگانه جلب كنيد بعد با كمك مادر نظر ايشان را تغيير دهيد.
براي اين كه ابهامي درباره سستم حوزه نداشته باشند با هماهنگي هم با يك استاد حوزه مشورت كنيد به طور حضوري.
به نظرم باباتون نظر امثال آيت الله بهجت را قبول داشته باشند بگوييد اگر نظر ايشان مثبت بود اجازه مي دهيد بروم؟

شما هم به نظرم به نظر مرجع تقليدتان عمل كنيد اگر چنانچه گفتند واجب عيني است براي شما پيشاني پدر و دستشان را ببوسيد و بگوييد من مي روم حوزه و قربان شما ( هر دو با هم)
...

سلام علیکم استاد
لطفا بفرمائید که مصحابه ی ورودی مدرسه ی عالی شهید مطهری به چه نحوی است . فقط درمورد احکام و عقاید سوال میپرسند یا سوالات دیگری هم درکار است؟
باتشکر

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

رستگاران;819685 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

استاد گرامی اگر مقدور است تا قبل از جمعه در مورد مدرسه علمیه مشکات(مشکاة) توضیح دهید
همین قدر که جمعه آزمونش هست می خواهم آشنایی پیدا کنم که چطوری است؟
ممنون

سلام دوست بزرگوار
خب اين امور مربوط به ان مدارس و مراكز است بايد از همان جا يا طلاب همانجا پرس و جو كنيد
معمولا مدارسي كه بزرگان حوزه بر آن در شهرها اشراف دارند موفق هستند
بيشتر برنامه و تلاش شخصي شما را مي طلبد[/]

سلام
چند نکته
اول معمولا حوزوی ها و دانشگاهی ها در ابتدای ورودشون دید درست و کاملی از رشتشون ندارن و این خودش دلایل زیادی داره مثلا مشاوره درست و حسابی در مدارس ما وجود نداره
تا میتونید از اقوام و فامیل وهمسایه سوال کنید مثل اگر روحانی دارید در فامیلتون یا کسایی که رشته تجربی بودن احساسی برخورد نکنید ی قسمت مسئله نیاز به طلبه هست ی قسمت مهم ترش استعداد و علاقه داشتن در علوم اسلامیه
دوم اگر فکر می کنید دین نیاز به طلبه داره درسته فکر کردید اما مملکت نیاز به پزشک متعهد هم داره که واسه ی پولی ناچیز بخیه بچه مردم باز نکنه دارو ساز آدم هم میخوایم فقط با طلبه مملکت نمیچرخه در همه قشر آدم متعهد لازمه
سوم آیت الله مجتهدی هم مثل اینکه پدرشون مخالف بوده بره حوزه داستانش رو بخونید بد نیست

جوجه اردک زشت;819755 نوشت:
اول معمولا حوزوی ها و دانشگاهی ها در ابتدای ورودشون دید درست و کاملی از رشتشون ندارن و این خودش دلایل زیادی داره مثلا مشاوره درست و حسابی در مدارس ما وجود نداره

در خصوص حوزه این درست نیست!!

زیرا حوزه علمیه یه دوره ای دارد به اسم میثاق طلبگی که توسط معاونت تهذیب هر ساله برای طلاب به مدت 10 روز در یک منطقه خوش اب و هوا برگزار می شود و در این 10 روز اطلاعات کاملی از حوزه به شخص داده می شود که پس از 10 روز می تواند تصمیم قاطع خود را بگیرد که برود حوزه یا خیر !!!

و هم چنین 7 جلد کتب اقای محمد عالم زاده نوری در خصوص طلبگی نوشته شده است که راهگشای خیلی خوبی است

http://bookroom.ir/people/2648/%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF-%D8%B9%D8%A7%D9%84%D9%85-%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%B1%DB%8C

جوجه اردک زشت;819755 نوشت:
دوم اگر فکر می کنید دین نیاز به طلبه داره درسته فکر کردید اما مملکت نیاز به پزشک متعهد هم داره که واسه ی پولی ناچیز بخیه بچه مردم باز نکنه دارو ساز آدم هم میخوایم فقط با طلبه مملکت نمیچرخه در همه قشر آدم متعهد لازمه

این تا حدودی درست نیست

هر ساله n هزار نفر (یا میلیون!!)وارد دانشگاه ها می شوند ولکن قبولی حوزه فقط 20هزار نفره!!! والحمدلله آدم متعهد هم بینشون زیاده در هر زمینه ای !!!دقیقا الان نیاز جهان به طلبه و روحانی است تا دکتر و...!!!

حالا ما تازه فرض نگرفتیم از این 20 هزار نفر چند نفر منافق و ضد نظام بیرون میاد!!

بلی!! اگر در رشته ای که جامعه نیاز داره و اگر کسی نرود در جامعه خلل ایجاد می شود رفتن به ان رشته واجب کفایی می شود!! (ر.ک معراج السعاده)ولی تقریبا هیچ رشته ای الان این طور نیست !!!

به حوزه خیلی پاستوریزه شده نگاه نکنید ...

ما کسانی را داشته ایم که بعد از چند سال طلبگی را رها کرده اند ....

تحقیق کنید ببینید چرا اینها طلبگی را رها کرده اند ...

شاید شما نیز مثل آنها بشوید ....

احتیاط شرط عقل است ....

مشورت کنید ...

درباره پدر و مادر :
http://www.askdin.com/showthread.php?t=55657&p=819401#post819401

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب

;819672 نوشت:
سلام
بنده دوساله که قصد دارم بروم حوزه ی علمیه ولی خانواده به شدت مخالفت میکنند . امسال کنکور علوم تجربی دارم. توی قسمت رشته های خاص دوتا رشته ی ((فقه و حقوق اسلامی)) و ((فلسفه و کلام)) مدرسه ی عالی مطهری رو زدم . سه بارم استخاره کردم. یه بار با قرآن دوبار با تسبیح . هرسه بار خوب اومد . باقرآنیه که عالی بود این آیه اومد (( و ما ارسلناک الا بشیرا و نذیرا)) . اما به پدرم نگفتم . چون پدرم سایه ی روحانیون رو با تیر میزنه . تقریبا مطمئنم که توی مصاحبه ی ورودی هم قبول میشم . اما اینجا الان بحث سر خانواده س .
شما میگید الان من با این وضعیت چجوری با خانوادم کوتاه بیام.
لازم به ذکر است که بابام زمان جنگ تقریبا جبهه های غرب و جنوب رو شخم زده و از اون مذهبیای خفن بوده که نماز شبش ترک نمیشده اما تو این سالها اینقدر خرابکاری و دزدی و اختلاس و مال مردم خوری و ظلم از مسئولین محترم جمهوری اسلامی که به نام اسلام و با ریا و تظاهر هر کاری میکنن دیده که دوست نداره من طلبه بشم.

از نظر بنده خیلی خوب میشه اگر شما و دیگر دوستان مذهبی هم یک رشته کلاسیک را بخوانید و درکنارش درس حوزه را نیز بخوانید.

بنده تا امروز در حوزه های حقوق ، علوم سیاسی ، اقتصاد و مدیریت اساتیدی که در کنار این رشته ها درس حوزوی را نیز خوانند را دیدم نسبت به اساتیدی که فقط در رشته کلاسیک تحصیل کردند به مراتب از نظر علمی بالاتر بودند.

به نظر بنده اگر در کنار رشته کلاسیک درس حوزوی را نیز بخوانید ، بعدها با تلفیق دو مکتب درسی می توانید به جایگاه علمی بالایی برسید.
حتی بعدها که توانستید به عنوان استاد دانشگاه فعالیت کنید می توانید در کنار تدریس ، نکات اخلاقی را نیز به دانشجو انتقال دهید.

اگر پدرتان سفت و سخت ایستادگی میکند که وارد دانشگاه شوید. اگر احساس میکنید این توانایی را دارید که هم به دروس دانشگاهی بپردازید و هم دروس حوزوی همین کار را کنید. و اگر دیدید این توانایی را ندارید توصیه استاد حامی خوب است.
مد نظر داشته باشید دروس حوزوی آسون نیست که احساس شود خوب این آسونه پس میتونم به هردوتاش بپردازم.
و از طرفی اگر کمی وقت بگذارید میتوانید هر دو را با هم انجام دهید.

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض ادب و سلام

جوجه اردک م زشت;819755 نوشت:
سوم آیت الله مجتهدی هم مثل اینکه پدرشون مخالف بوده بره حوزه داستانش رو بخونید بد نیست

مقام معظم رهبری هم برای تحصیلات خودشان مخصوصا در شهر قم با مخالفت شدید پدر گرامیشان مواجه می شوند و قم را ترک و به مشهد بر می گردند تا خدمت پدر باشند.

به نظرمن علم از جنس حوزوی یا دانشگاهی نیست اصلا علم واقعی مدرسه و کتاب نمی خواهد؛ علم واقعی نور است ؛ نور. و بازهم با استناد به روایات این نور را تنها به اهل تقوا می دهند و تقوا یعنی پرهیز از هر آنچه خدا نمی پسندد.

یکی از فامیلای همسرم هم شرایط مشابه شما رو داشتن

ایشون علیرغم میل خانوادشون رفتن حوزه و الان طلبه هستن بعدشم خواهرشون و برادر دیگشون رفتن و الان طلبه هستن

جالبه که دوست اون آقا که قبلا هر دوشون در رشته مهندسی فارغ التحصیل شده بودن

همپای دوستشون وارد حوزه شدن

ولی مادر دوستشون میگفت هیچ وقت باعث بانی اونی که باعث شد پسرم بره طلبه شه رو حلال نمیکنم

سلام و عرض ادب
من هم مشکل شما رو داشتم اون موقع توی دبیرستان فکر کنم سال دوم انتخاب رشته پدرم گفت بری حوزه آقت میکنم !
خب شاید تحت تاثیر یک سری موارد قرار گرفته بودم ولی الان خوشحالم که به دانشگاه رفتم ، توی دانشگاه شما میتونید رشد کنید ( نمیخوام بگم حوزه جای رشد نیست ! خیر ) با همه مشکلات دانشگاه ولی دانشگاه تا مقطع کارشناسی و ارشد پیشنهاد میشه !
اگر خیلی به حوزه علاقه دارید چرا به دانشگاه امام صادق نمیرید ؟ شرایط ورود به این دانشگاه سخت هست ولی بدون شک میتونه آینده درخشانی رو برای شما رقم بزنه.
به حرف روحانیونی مثل آقای حامی گوش نکنید ، ایشون خیلی افراطی هستند و اگر با ایشون درمورد ازدواج هم یک صحبتی داشته باشید به هر شکلی که هست شما رو قانع میکنن که در 17 سالگی داماد بشید چون مبادا خدایی نکرده به گناه میوفتید.
من نمیگم حوزه بد هست و یا کم و کاستی داره ولی اونجور که باید شما رو اجتماعی بار نمیاره !
بهتر هست در یک محیط اجتماعی مثل دانشگاه تا مقطع ارشد تحصیل رو ادامه بدید و اگر همچنان علاقه به حوزه داشتید به حوزه برید ، اینطوری خیلی بهتر هست و تا جایی که شنیدم یک جورایی درساتون معادل گیری میشه و شاید خیلی زودتر به نتیجه دلخواهتون برسید.

حوزه دروس سختی داره که شاید به راحتی نتونید اون ها رو پاس کنید و سرخورده بشید دیدم فردی رو که روزهای اول خیلی ذوق و شوق داشت و حتی داخل منزل خودش هم عمامه و عباش رو در نمیاورد ولی این روزها اصلاً نمیبینم لباس روحانیون تنشون باشه.
بیشتر در مورد این دوستمون خدمتتون بگم : ایشون طبق نصایحی که آقایونی مثل استاد حامی که بهشون شده بود رفتند و در 18 سالگی برای نلغزیدن پاهاشون ازدواج کردند ( نه کاری داشتند ، نه خونه ای و نه پشتوانه ای ) در حوزه هم تحصیل میکردند.
بعد از مدتی قرار شد عروسی کنند و برن سر خونه زندگی خودشون ! ولی ایشون توان اداره زندگی رو نداشتند و یا بهتر بگم پشتوانه ای جز اون عمامه روی سرشون نداشتند تمام وقتشون در حوزه صرف شده بود و با شهریه اندک حوزه باید یک زندگی رو میچرخوندن.
این آقا روزای سختی رو پشت سر گذاشت و خب دید فایده ای نداره ! خانوم ایشون 7 ماهه بارداره و ایشون الان میشینه بازی آنلاین WoW بازی میکنه اونم نه یک ساعت بلکه بیشتر وقتشون به این بازی تا جایی که شنیدیم اختصاص داره ! با چه منطقی ؟ نمیدونم !
حوزه رو هم ول کردند.
همین آقا همون اوایل من رو هم به ازدواج کردن تشویق میکرد و ...
ولی الان ؟ هیچ حرفی نمیزنه ! چون به این نتیجه رسیده که ازدواج برای ارضای شهوت نتیجه ای نداره و باید خیلی فاکتور های دیگه رو هم مد نظر قرار داد.

کلام آخر ، از پدر و مادر شما دلسوز تر کسی نیست !
پس نه به حرف آقای حامی گوش کنید نه روحانی محلتون.
هیچ پدر و مادری رو نمیتونید پیدا کنید که بد فرزندشون رو بخوان .

و من الله توفیق...

سلام و عرض ادب خدمت استاد گرانقدر حامی.

حامی;819677 نوشت:

با تمام احترامی که برای شما قائل هستم آقای حامی .
چرا چنین پیشنهادی به ایشون میدین ؟
شما بهتر از پدر و مادر این عزیز خیر و شر ایشون رو میفهمید ؟
واقعاً عجیبه.
ایشون تا فرصت داره باید درسش رو بخونه ، شیخ بودن توی این دوره زمونه با دیدی که مردم به روحانیون دارند خیلی سخته .
ایشون با دانشگاه رفتن میتونه امید این رو داشته باشه که بتونه هم وجهه اجتماعی خوبی کسب کنه هم اگر خدا بخواد یک جای معتبر شغل پیدا کنه.

[="Black"]بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام

رجبعلی;820876 نوشت:
سلام و عرض ادب
من هم مشکل شما رو داشتم اون موقع توی دبیرستان فکر کنم سال دوم انتخاب رشته پدرم گفت بری حوزه آقت میکنم !
خب شاید تحت تاثیر یک سری موارد قرار گرفته بودم ولی الان خوشحالم که به دانشگاه رفتم ، توی دانشگاه شما میتونید رشد کنید ( نمیخوام بگم حوزه جای رشد نیست ! خیر ) با همه مشکلات دانشگاه ولی دانشگاه تا مقطع کارشناسی و ارشد پیشنهاد میشه !
اگر خیلی به حوزه علاقه دارید چرا به دانشگاه امام صادق نمیرید ؟ شرایط ورود به این دانشگاه سخت هست ولی بدون شک میتونه آینده درخشانی رو برای شما رقم بزنه.
به حرف روحانیونی مثل آقای حامی گوش نکنید ، ایشون خیلی افراطی هستند و اگر با ایشون درمورد ازدواج هم یک صحبتی داشته باشید به هر شکلی که هست شما رو قانع میکنن که در 17 سالگی داماد بشید چون مبادا خدایی نکرده به گناه میوفتید.
من نمیگم حوزه بد هست و یا کم و کاستی داره ولی اونجور که باید شما رو اجتماعی بار نمیاره !
بهتر هست در یک محیط اجتماعی مثل دانشگاه تا مقطع ارشد تحصیل رو ادامه بدید و اگر همچنان علاقه به حوزه داشتید به حوزه برید ، اینطوری خیلی بهتر هست و تا جایی که شنیدم یک جورایی درساتون معادل گیری میشه و شاید خیلی زودتر به نتیجه دلخواهتون برسید.

حوزه دروس سختی داره که شاید به راحتی نتونید اون ها رو پاس کنید و سرخورده بشید دیدم فردی رو که روزهای اول خیلی ذوق و شوق داشت و حتی داخل منزل خودش هم عمامه و عباش رو در نمیاورد ولی این روزها اصلاً نمیبینم لباس روحانیون تنشون باشه.
بیشتر در مورد این دوستمون خدمتتون بگم : ایشون طبق نصایحی که آقایونی مثل استاد حامی که بهشون شده بود رفتند و در 18 سالگی برای نلغزیدن پاهاشون ازدواج کردند ( نه کاری داشتند ، نه خونه ای و نه پشتوانه ای ) در حوزه هم تحصیل میکردند.
بعد از مدتی قرار شد عروسی کنند و برن سر خونه زندگی خودشون ! ولی ایشون توان اداره زندگی رو نداشتند و یا بهتر بگم پشتوانه ای جز اون عمامه روی سرشون نداشتند تمام وقتشون در حوزه صرف شده بود و با شهریه اندک حوزه باید یک زندگی رو میچرخوندن.
این آقا روزای سختی رو پشت سر گذاشت و خب دید فایده ای نداره ! خانوم ایشون 7 ماهه بارداره و ایشون الان میشینه بازی آنلاین WoW بازی میکنه اونم نه یک ساعت بلکه بیشتر وقتشون به این بازی تا جایی که شنیدیم اختصاص داره ! با چه منطقی ؟ نمیدونم !
حوزه رو هم ول کردند.
همین آقا همون اوایل من رو هم به ازدواج کردن تشویق میکرد و ...
ولی الان ؟ هیچ حرفی نمیزنه ! چون به این نتیجه رسیده که ازدواج برای ارضای شهوت نتیجه ای نداره و باید خیلی فاکتور های دیگه رو هم مد نظر قرار داد.

کلام آخر ، از پدر و مادر شما دلسوز تر کسی نیست !
پس نه به حرف آقای حامی گوش کنید نه روحانی محلتون.
هیچ پدر و مادری رو نمیتونید پیدا کنید که بد فرزندشون رو بخوان .

و من الله توفیق...

دوست گرامی در حوزه علمیه برخلاف تفکر شما و دیگران از پولها و حقوق های نجومی خبری نیست.
خوب مشخص است کسی همانند دوست شما وقتی بدون تحقیق وارد حوزه علمیه می شود به مشکل برمیخورد.
دوست شما اشتباه فکر کرد که اگر وارد حوزه علمیه بشود به ثروت میرسد و زندگی مرفه درد.

از طرفی چه کسی گفته است کسی که وارد حوزه علمیه می شود برخورد اجتماعی اش نسبت به کسی که وارد دانشگاه می شود ضعیف تر است؟؟؟؟؟
لطفا بدون سند سخن نگویید. و با حقوق حوزوی هم می شود هم ازدواج کرد ، هم صاحب فرزند شد و هم زندگی آرامی را دنبال کرد.از این نمونه ها فراوان است.

وانگهی فرق دانشگاه با حوزه علمیه کلاسهای مختلط است. آیا صحبت با جنس نامحرم و مخالف باعث قوی شدن برخورد اجتکاعی می شود؟؟؟؟؟
صحبت و خندیدن با نامحرم باعث قوی شدن برخورد اجتماعی می شود یا باعث سست شدن اعتقادات می شود؟؟؟؟؟
باعث قوی شدن برخورد اجتماعی می شود یا باعث بی تفاوتی نسبت به برخی از مسائل دینی می شود؟؟؟؟؟

درضمن کارهای بسیار عالی زیادی هم وجود دارد که روحانیون می توانند وارد آن شغل شوند.
و اتفاقا برخورد و ادب اجتماعی روحانیوین ، از به اصطلاح روشنفکران به مراتب بهتر و بالاتر است.

درضمن کسی به اندازه خداوند دلسوز بندگانش نیست حتی از پدر و مادر دلسوزتر است. و این خداوند است که در قرآن می فرماید در آیات قرآن تعقل کنید ، فکر کنید ، جست و جو کنید و ..... همان کاری که حوزه علمیه میکند.

درضمن فساد جامعه نیز بخاطر تاخیر در ازدواج است.پس نگویید ازدواج زیر 20 سال الکی است.

[/]

امام عشق;820901 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب و احترام

دوست گرامی در حوزه علمیه برخلاف تفکر شما و دیگران از پولها و حقوق های نجومی خبری نیست.
خوب مشخص است کسی همانند دوست شما وقتی بدون تحقیق وارد حوزه علمیه می شود به مشکل برمیخورد.
دوست شما اشتباه فکر کرد که اگر وارد حوزه علمیه بشود به ثروت میرسد و زندگی مرفه درد.

از طرفی چه کسی گفته است کسی که وارد حوزه علمیه می شود برخورد اجتماعی اش نسبت به کسی که وارد دانشگاه می شود ضعیف تر است؟؟؟؟؟
لطفا بدون سند سخن نگویید. و با حقوق حوزوی هم می شود هم ازدواج کرد ، هم صاحب فرزند شد و هم زندگی آرامی را دنبال کرد.از این نمونه ها فراوان است.

وانگهی فرق دانشگاه با حوزه علمیه کلاسهای مختلط است. آیا صحبت با جنس نامحرم و مخالف باعث قوی شدن برخورد اجتکاعی می شود؟؟؟؟؟
صحبت و خندیدن با نامحرم باعث قوی شدن برخورد اجتماعی می شود یا باعث سست شدن اعتقادات می شود؟؟؟؟؟
باعث قوی شدن برخورد اجتماعی می شود یا باعث بی تفاوتی نسبت به برخی از مسائل دینی می شود؟؟؟؟؟

درضمن کارهای بسیار عالی زیادی هم وجود دارد که روحانیون می توانند وارد آن شغل شوند.
و اتفاقا برخورد و ادب اجتماعی روحانیوین ، از به اصطلاح روشنفکران به مراتب بهتر و بالاتر است.

درضمن کسی به اندازه خداوند دلسوز بندگانش نیست حتی از پدر و مادر دلسوزتر است. و این خداوند است که در قرآن می فرماید در آیات قرآن تعقل کنید ، فکر کنید ، جست و جو کنید و ..... همان کاری که حوزه علمیه میکند.

درضمن فساد جامعه نیز بخاطر تاخیر در ازدواج است.پس نگویید ازدواج زیر 20 سال الکی است.

درود

این تفکر شما اشتباه هست که فکر میکنید این آقا به خاطر کسب ثروت و ... وارد حوزه شده ، ایشون هم مثل خیلی از افراد گفتند واسه اینکه به خودشناسی بهتر برسم به حوزه میرم نه مسائل مادی ، چون تو حوزه خبری از این موارد نیست !

من نگفتم کسی که وارد حوزه میشود از ارتباط اجتماعی ضعیفی بهره مند است ، خیر من گفتم دانشگاه به واسطه برخورد با جنس مخالف و محیط اجتماعی آن نتیجه بهتری به دست می آید.
حالا من نمیدونم حقوق حوزه چقدر هست ولی فکر نمیکنم به 500 تومن برسه ( شاید هم کمتر باشه ) ، حداقل یک خونه بخوای اجاره کنی باید حداقل 300 بدی واسه اجاره بعد از اون هزینه های جانبی که خود شما بهتر از بنده در جریان هستید ، پس میبینید که حرفای اینچنینی که شما میزنید توی رویا خیلی خوب و قشنگ هست !

بله شما ببینید تا دوره دبیرستان صحبت دختر و پسر با هم تبدیل به یک عقده است ! حالا توی دانشگاه هم دختر و پسر از هم جدا باشند توی اجتماع وقتی سر یک کار با جنس مخالف همکار باشید اونجا میخواید چیکار کنید ؟ بهتر نیست تا وقتی که زمانش هست فرهنگ سازی بشه ؟ چه محیطی بهتر از دانشگاه ؟

ببینید مسائل رو با هم خلط نکنید و یکمی واقع بین باشید ، این همه ملت رو منع کردید آخرش چی شد ؟ غیر از این بود که نتیجه عکس بده ؟ خدا رو شکر الان فهمیدید که بهترین کار فرهنگ سازی هست !
شما فیلتر کنید و دسترسی کاربر رو به تارنمای مورد نظرش ناممکن کنید ایشون میره فیلتر شکن میخره ، شما برید روی پشت بوم مردم ماهواره ها رو جمع کنید بدتر میشه و میره دوباره ماهواره رو نصب میکنه ، شما ارتباط دختر و پسر رو در یک محیط آموزشی مثل دانشگاه از بین رفتن اعتقادات فرد ببینید اون فرد فردا توی اجتماع چه برخوردی میتونه با جنس مخالفش داشته باشه ؟

من نگفتم روحانیون افرادی بیکار و ... هستند ، منظور بنده این بود فرصت شغلی در جامعه امروزی برای دانشجویان خیلی بیشتر از روحانیون هست !

دوست عزیز چرا نمیخواید واقعیات رو قبول کنید ؟ چرا سرتون رو عین کبک کردید زیر برف و دم از روشنفکری میزنید ؟

من زیر 20 سالگی برم ازدواج کنم و به خاطر کش و قوس هایی که در زندگی زناشویی به وجود میاد و نمیتونم از پسشون بربیام برم طلاق بگیرم و دختر مردم رو با 2 تا بچه راهی خونه پدرش کنم جامعه از فساد نجات پیدا میکنه ؟

خوبه که با این استدلال های شما معنی روشنفکری رو هم فهمیدیم....

ارادتمند..

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض ادب و سلام و احترام خدمت همه دوستان ؛
استفاد ه کردم از تمام صحبت های دوستان و ممنونم که با صداقت و احساس درد نسبت به مسائل جاری جامعه مطلب می نویسید.

رجبعلی;821068 نوشت:
من زیر 20 سالگی برم ازدواج کنم و به خاطر کش و قوس هایی که در زندگی زناشویی به وجود میاد و نمیتونم از پسشون بربیام برم طلاق بگیرم و دختر مردم رو با 2 تا بچه راهی خونه پدرش کنم جامعه از فساد نجات پیدا میکنه ؟

واقعا این بحث ازدواج و مخصوصا ازدواج زود هنگام را نمی شود به همه پیشنهاد داد ؛ به طور حتم برخی ازافراد از پختگی لازم برای ارتباط با جنس مخالف برخوردار نیستند و به قول دوستمان ممکن است تازه این ازدواج خود دردی بر دردهای جامعه و خانواده ها باشد .

اما در یک نگاه کلی که بخواهیم به اکثریت جوانان حال حاضر در کشورمان نگاهی داشته باشیم؛ بیشتر جوانانی که الان سن ازدواج آنها هست دهه هفتادی هستند. روحیات پسران و دختران این رنج سنی به دلیل فراگیر بودن ارتباطات و اطلاعات ؛ بیش از سن آنها و به نوعی فراتر از سن جسمی آنهاست. ببینید دوست گرامی من با یک نگاه سنتی و به دلیل مساله صرفا گناه به این نتیجه نرسیده ام گرچه در بطن آن بالاخره خلاف شرع هم هست. به دلیل شیوع حس نیاز به شریک عاطفی در اکثر جوانان و نوجوانان و حتی سنین بالاتر اگر یک جوان این نیاز را با چند نفر به اشتراک بگذاره کم کم نوعی تنوع طلبی عاطفی و بعضا جنسی برای او اتفاق می افتد و گاهی ممکن است اصلا به یک رکود و عدم علاقه و اطمینان به روابط با جنس مخالف و یا حتی تا اخر عمر تصمیم به عدم ازدواج بیفتد و متاسفانه به تبع الگوهایی که اصلا سنخیتی با ما و فرهگ ما ندارد به داشتن یک حیوان در کنار خودش و یا یک هم جنس بسنده کند .
هر دو صورت این معادله مضر و خطرناکه . ازدواج ناموفق مخصوصا اگر طرفین به این آگاهی رسیده باشند که تا زمانی که تفاهم کامل ندارند بچه دار نشوند ؛ فرد را درگیر یک انسان می کند و اثرات روانی آن بسیار کمتر است. از این جهت به نظر عاقلانه است که فرد بسته به شرایط روخی و جسمی و عاطفی خودش؛ و البته مهیا بودن شرایط ازدواج را در اولویت قرار دهد.

طاهر;819672 نوشت:
بابام زمان جنگ تقریبا جبهه های غرب و جنوب رو شخم زده و از اون مذهبیای خفن بوده که نماز شبش ترک نمیشده اما تو این سالها اینقدر خرابکاری و دزدی و اختلاس و مال مردم خوری و ظلم از مسئولین محترم جمهوری اسلامی که به نام اسلام و با ریا و تظاهر هر کاری میکنن دیده که دوست نداره من طلبه بشم.
خوب مگه این کارها رو طلاب و روحانیون انجام دادن که دلیلشون برای مخالفت با طلبگی شما اینه؟
طاهر;819672 نوشت:
سه بارم استخاره کردم
چرا استخاره رو تکرار کردید؟
طاهر;819672 نوشت:
قصد دارم بروم حوزه ی علمیه

طاهر;819672 نوشت:
پدرم سایه ی روحانیون رو با تیر میزنه

طاهر;819672 نوشت:
دوست نداره من طلبه بشم
در این خصوص به حرف استاد حامی توجه کنید که گفتن:
حامی;819677 نوشت:
موضوع قفل شده است