جمع بندی حضرت عیسی (ع) چگونه متولد شد؟

تب‌های اولیه

48 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حضرت عیسی (ع) چگونه متولد شد؟

سلام
با توجه به اینکه حضرت عیسی پدر نداشت ولی موقع تولد مانند انسانهای دیگه بدن مادی داشت چگونه از مادرش مریم متولد شد؟

چرا به عیسی روح الله میگویند؟ مگر ایشان جسم مادی نداشتند؟

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد مبشر و استاد هادی

با سلام خدمت دوستان گرامی بویژه دوست پرسشگر گرامی

Miss.Narges;819472 نوشت:
با توجه به اینکه حضرت عیسی پدر نداشت ولی موقع تولد مانند انسانهای دیگه بدن مادی داشت چگونه از مادرش مریم متولد شد؟

همانگونه که در تاپیک های پیشین خدمتتان عرض کردم تولد حضرت عیسی مسیح علیه السلام بدون نیاز به پدر نوعی معجزه از سوی خداوند متعال بوده است
توجه دوست گرامی را به آیات مبارک ذیل از سوره مریم جلب می نمایم؛
وَاذْكُرْ فِي الْكِتَابِ مَرْيَمَ إِذِ انتَبَذَتْ مِنْ أَهْلِهَا مَكَانًا شَرْقِيًّا ﴿١٦﴾ فَاتَّخَذَتْ مِن دُونِهِمْ حِجَابًا فَأَرْسَلْنَا إِلَيْهَا رُوحَنَا فَتَمَثَّلَ لَهَا بَشَرًا سَوِيًّا ﴿١٧﴾ قَالَتْ إِنِّي أَعُوذُ بِالرَّحْمَـٰنِ مِنكَ إِن كُنتَ تَقِيًّا ﴿١٨﴾ قَالَ إِنَّمَا أَنَا رَسُولُ رَبِّكِ لِأَهَبَ لَكِ غُلَامًا زَكِيًّا ﴿١٩﴾ قَالَتْ أَنَّىٰ يَكُونُ لِي غُلَامٌ وَلَمْ يَمْسَسْنِي بَشَرٌ وَلَمْ أَكُ بَغِيًّا ﴿٢٠﴾ قَالَ كَذَٰلِكِ قَالَ رَبُّكِ هُوَ عَلَيَّ هَيِّنٌ ۖ وَلِنَجْعَلَهُ آيَةً لِّلنَّاسِ وَرَحْمَةً مِّنَّا ۚ وَكَانَ أَمْرًا مَّقْضِيًّا ﴿٢١﴾

و در این کتاب (آسمانی)، مریم را یاد کن، آن هنگام که از خانواده‌اش جدا شد، و در ناحیه شرقی (بیت المقدس) قرار گرفت؛ (۱۶) و میان خود و آنان حجابی افکند (تا خلوتگاهش از هر نظر برای عبادت آماده باشد). در این هنگام، ما روح خود را بسوی او فرستادیم؛ و او در شکل انسانی بی‌عیب و نقص، بر مریم ظاهر شد! (۱۷) او (سخت ترسید و) گفت: «من از شرّ تو، به خدای رحمان پناه می‌برم اگر پرهیزگاری! (۱۸) گفت: «من فرستاده پروردگار توام؛ (آمده‌ام) تا پسر پاکیزه‌ای به تو ببخشم!» (۱۹) گفت: «چگونه ممکن است فرزندی برای من باشد؟! در حالی که تاکنون انسانی با من تماس نداشته، و زن آلوده‌ای هم نبوده‌ام!» (۲۰) گفت: «مطلب همین است! پروردگارت فرموده: این کار بر من آسان است! (ما او را می‌آفرینیم، تا قدرت خویش را آشکار سازیم؛) و او را برای مردم نشانه‌ای قرار دهیم؛ و رحمتی باشد از سوی ما! و این امری است که انجام گرفت!» (۲۱)

البته آیات فوق و آیات پس از آن به خوبی بیان می نمایند که بارداری حضرت مریم سلام الله علیها بدون نیاز به زوج صورتی معجره امیز داشت اما تولد حضرت عیسی علیه السلام به صورت طبیعی انجام شد و حضرت مریم سلام الله علیها ولادت ایشان را به صورت طبیعی انجام دادند و مراحل زایمان یک بانو را مانند زنان دیگر طی نمودند؛

(۲۱) سرانجام (مریم) به او باردار شد؛ و او را به نقطه دور دستی برد (و خلوت گزید) (۲۲) درد زایمان او را به کنار تنه درخت خرمایی کشاند؛ (آنقدر ناراحت شد که) گفت: «ای کاش پیش از این مرده بودم، و بکلّی فراموش می‌شدم!» (۲۳) ناگهان از طرف پایین پایش او را صدا زد که: «غمگین مباش! پروردگارت زیر پای تو چشمه آبی (گوارا) قرار داده است! (۲۴) و این تنه نخل را به طرف خود تکان ده، رطب تازه‌ای بر تو فرو می‌ریزد! (۲۵)

Miss.Narges;819472 نوشت:

حضرت عیسی علیه السلام نیز مانند تمام انسانها و پیامبران دیگر دارای جسم مادی بودند و لقب روح الله از آن جهت به ایشان نسبت داده شده که خداوند متعال در سوره مبارکه نساء آیه 171 در معرفی این پیامبر بزرگوار می فرماید: "إِنَّمَا الْمَسیحُ عیسَى ابْنُ مَرْیَمَ رَسُولُ اللَّهِ وَ کَلِمَتُهُ أَلْقاها إِلى‏ مَرْیَمَ وَ رُوحٌ مِنْه‏" [1] یعنی مسيح، عيسى ابن مريم فقط فرستاده‌ى خدا و كلمه او بود كه آن را به مريم القا نمود و "روحى از طرف او" بود.
و با استناد به این آیه است که از واژه "روح الله" به عنوان یکی از اسامی عیسی(ع) در متون اسلامی استفاده شده است.

سلام بر استاد گرامی
بله این آیه به طور صریح اشاره کرده که تولد حضرت مسیح معجزه میباشد.و این یعنی حضرت عیسی (ع)بدون پدر متولد می شوند.پس میتوان نتیجه گرفت که خداوند نطفه رو در رحم حضرت مریم (س) خلق کرده و این نطفه مثل هر نطفه ای دیگه بصورت طبیعی در عرض نه ماه به نوزاد تبدیل میشه.این نتیجه گیری من درست است؟

با سلام خدمت دوست گرامی

Miss.Narges;821357 نوشت:
پس میتوان نتیجه گرفت که خداوند نطفه رو در رحم حضرت مریم (س) خلق کرده و این نطفه مثل هر نطفه ای دیگه بصورت طبیعی در عرض نه ماه به نوزاد تبدیل میشه.این نتیجه گیری من درست است؟

بله این نتیجه گیری شما نیز می تواند دارای صحت باشد.

مبشر;823898 نوشت:
بله این نتیجه گیری شما نیز می تواند دارای صحت باشد.

سلام
مگر بجز این نتیجه گیری بنده فرضیات دیگری هم مطرح هست؟

Miss.Narges;819472 نوشت:
سلام

با سلام و عرض ادب و تقدیر از پرسش خوب شما
داستان خلقت حضرت عیسی علیه السلام در قرآن کریم اینگونه بیان شده است:
«قَالَتْ رَبِّ أَنَّى یَكُونُ لِی وَلَدٌ وَلَمْ یَمْسَسْنِی بَشَرٌ قَالَ كَذَلِكِ اللّهُ یَخْلُقُ مَا یَشَاء إِذَا قَضَى أَمْرًا فَإِنَّمَا یَقُولُ لَهُ كُن فَیَكُونُ» (آل‌عمران، 47) [مریم] گفت پروردگارا چگونه مرا فرزندى خواهد بود با آن كه بشرى به من دست نزده است؟! گفت چنین است [كار] پروردگار؛ خدا هر چه بخواهد مى‏آفریند چون به كارى فرمان دهد فقط به آن مى‏ گوید باش پس مى‏باشد.

آیات قرآن کریم به خوبی استفاده می شود که نحوه ی خلقت حضرت عيسي با ساير انسان ها متفاوت است و حضرت عيسی اعجاز گونه بوجود آمده است، گرچه در تحقق اين اعجاز نطفه زن (مادر عيسي = مريم) نقش خود را به طور كامل ايفا كرده است؛ اما در عين حال بدون تماس با جنس مرد آن نطفه به بار نشسته است، همان جنبه ی اعجازی مسأله است و به جهت همان جنبه خلقت عيسی از خلقت ساير انسان ها متمايز است و خداوند با هدف ارائه نشانه و آيت به مردم به اين نحو عمل كرده است.

در روايتی از امام باقر ـ عليه السلام ـ رسيده است كه فرمود: جبرئيل گريبان و يقه ی پيراهن مريم را گرفت و در آن دميد. دميدنی كه با آن فرزند در رحم مريم در يك ساعت به حد كمال رسيد، به گونه ای كه وقتی خاله اش بدو نگريست او را نشناخت و مريم در حالی كه از او و از زكريا خجالت می كشيد راه خود را گرفت و رفت.[ طباطبايی، سيد محمد حسين، الميزان، تهران، نشر دارالكتب الاسلاميه، 1379 ش، ج 14، ص 52.]

حضرت عیسی علیه السلام همانند سایر انسان ها جسم مادی داشتن منتهی همچنانکه که در پاسخ گفته شد نحوه ی خلقت و آفرینش حضرت با سایر انسان ها متفاوت بود همچنانکه نحوه خلقت حضرت آدم علیه السلام متفاوت بود.
اما اینکه چرا به حضرت عیسی روح الله گفته می شود؛ درباره وجه نام گذاري حضرت عيسي به «روح الله»، بايد گفت که چند وجه در اين باره مطرح است.
برخي بر آن اند که چون ايشان از موجودي صاحب روح به وجود نيامده و از موجود زنده مانند نطفه پديد نيامده، ‌بلکه کاملاً به امر خدا و از جانب او آفريده شده است، او را «روح الله» گويند. (طبرسی، فضل بن حسن، تفسير جوامع الجامع، ج 2، ص 22، نشر دانشگاه تهران، 1377 ش.)
برخي بر آن اند که چون مردم در دين به واسطه او احيا گشته‌اند، چنان که به وسيله روح خود حيات يافته‌اند، او را «روح الله» گويند. (ابي علي، فضل طبرسي، مجمع البيان، ج 4، ص 56، نشر دار العرفيه، بيروت، 1408 ق.)
همچنين گفته شده که چون آن حضرت مردگان را زنده مي‌کرد، روح الله نام گرفت. (مصطفوی، حسن، التحقيق فی کلمات القرآن، ج 4، ص 256، انتشارات نشر کتاب، تهران، 1360 ش.)
يا اين که روح به معناي نبوت است؛ چنان که در آيه قرآن آمده: «يلقي الروح مِن أمره علي مَن يشاء مِن عباده». و يا گفته‌اند روح به معناي رحمت است و عيسي(ع) مايه رحمت و برکت براي بندگان خدا بود. از اين رو، به ايشان «روح الله» گفته شده است. (طوسی، محمد بن حسن، التبيان فی تفسير القرآن، ج 6، ص 359، دار الإحياء التراث العربی، بيروت، بی تا.)

جهت مطالعه بیشتر ر.ک: http://www.pasokhgoo.ir/node/77512

سلام
آیا ممکنه که با اون فرشته که ظاهرا هم متمثل به جنس مذکر بوده ازدواج کرده
چون در آیه آمده از او باردار شد

اگر همچین اعجازی را قبول دارید چرا به معاد جسمانی که میرسید هزارتا اشکال برای او طرح میکنید؟
آکل و ماکول و تناسخ و اعاده معدوم

فلسفه چه جوابی برای تولد عیسی ع دارد؟

[="Tahoma"][="Navy"]

Miss.Narges;819472 نوشت:
سلام

سلام
تولد فرزند از مادری جسمانی باید جسمانی باشد. غیر از این است؟
چه بسا دلیل روح الله نامیدن او بخاطر این باشد که وجود او با نفخه روح الهی به رحم مریم ع تکون یافت. این رابطه و نسبت ملکوتی باعث شده اورا روح الله بنامند. همانطور که امور مقدس و نزدیک دیگر مانند خانه کعبه ( بیت الله ) و امثال آنرا به خدا نسبت می دهند. یا اینکه چون او مظهر اسم محیی است و بدست او مردگان زنده می شدند روح الله می نامیدندش چرا که روح الهی است که موجب حیات همه چیز می شود. پس این نسبت منافاتی با مادی بودن عیسی ع ندارد چه اینکه اینها به اعتبار وجود ملکوتی و روحانی اوست نه جسم او.
یا علیم[/]

محی الدین;961445 نوشت:
تولد فرزند از مادری جسمانی باید جسمانی باشد. غیر از این است؟
چه بسا دلیل روح الله نامیدن او بخاطر این باشد که وجود او با نفخه روح الهی به رحم مریم ع تکون یافت. این رابطه و نسبت ملکوتی باعث شده اورا روح الله بنامند. همانطور که امور مقدس و نزدیک دیگر مانند خانه کعبه ( بیت الله ) و امثال آنرا به خدا نسبت می دهند. یا اینکه چون او مظهر اسم محیی است و بدست او مردگان زنده می شدند روح الله می نامیدندش چرا که روح الهی است که موجب حیات همه چیز می شود. پس این نسبت منافاتی با مادی بودن عیسی ع ندارد چه اینکه اینها به اعتبار وجود ملکوتی و روحانی اوست نه جسم او.

سلام
این درست در مورد علت روح الله بودن حضرت عیسی
اما سوال اصلی من اینه که چطور نطفه حضرت عیسی در رحم حضرت مریم بوجود امد؟
میدانید که برای حاصل شدن نطفه وجود اسپرم و سلول تخمک لازمه.
حال که عیسی پدر نداشت چگونه اسپرم وارد رحم حضرت مریم شد که با سلول تخمک ترکیب شه؟

هادی;961387 نوشت:
آیات قرآن کریم به خوبی استفاده می شود که نحوه ی خلقت حضرت عيسي با ساير انسان ها متفاوت است و حضرت عيسی اعجاز گونه بوجود آمده است، گرچه در تحقق اين اعجاز نطفه زن (مادر عيسي = مريم) نقش خود را به طور كامل ايفا كرده است؛ اما در عين حال بدون تماس با جنس مرد آن نطفه به بار نشسته است، همان جنبه ی اعجازی مسأله است و به جهت همان جنبه خلقت عيسی از خلقت ساير انسان ها متمايز است و خداوند با هدف ارائه نشانه و آيت به مردم به اين نحو عمل كرده است.

سلام
با تشکر ولی سوالم هنوز کامل جواب داده نشده
شما فرمودید مادر عیسی نقش خود را بطور کامل ایفا نموده یعنی 50 در صد مساله که مربوط به وجود سلول تخمک باشه حل هست.اما 50 درصد مساله برمیگرده به اینکه برای باروری تخمک و تبدیل شدنش به نطفه وجود اسپرم هم لازمه(شاید نقش اسپرم مهمتره) حال این خلقت اعجاز گونه چطور این مساله رو توضیح میده؟
متشکر

Miss.Narges;961474 نوشت:
شما فرمودید مادر عیسی نقش خود را بطور کامل ایفا نموده یعنی 50 در صد مساله که مربوط به وجود سلول تخمک باشه حل هست.اما 50 درصد مساله برمیگرده به اینکه برای باروری تخمک و تبدیل شدنش به نطفه وجود اسپرم هم لازمه(شاید نقش اسپرم مهمتره) حال این خلقت اعجاز گونه چطور این مساله رو توضیح میده؟

سلام
بعضیا از راه بکر زایی میخوان توجیه کنن،در صورتیکه در بکر زایی همون xx میشه و عیس میبایستی دختر باشه،حالا با سازوکاری که من نمیدونم میگن xy بکر زایی کرده(علمیاش اینو میگن)[حالا بکر زایی میگن در انسان هم رخ میده؟!]
اونایی هم که حوصله این چیزا رو ندارن،مستقیم میگن،معجزه،ی آیه جالبی هم در این رابطه هست،که نقیض مسلم فرگشته،اینکه افرینش عیسی سخت تره یا آدم،که وجه تسمیه اش،هردو بی پدر بودن ، ولی آدم مادر هم نداشت،

به هر حال من در میان تمامی افراد،احترام زیادی برای حضرت مریم(س) قائلم
چون یا آدم پاک و بزرگی بوده و احترامم بجاست
و یا آنچنان که در قرآن و اناجیل اومده نبوده و میلیارد ها انسانو،دس به سر کرده!کاری که هیچ نخبه و دانشمندی نمیتونه کنه

شباهت خلقت عیسی با اساطیر و داستان ديونيسوس هم در نظر داشته باشید*

[="Tahoma"][="Navy"]

Miss.Narges;961473 نوشت:
سلام
این درست در مورد علت روح الله بودن حضرت عیسی
اما سوال اصلی من اینه که چطور نطفه حضرت عیسی در رحم حضرت مریم بوجود امد؟
میدانید که برای حاصل شدن نطفه وجود اسپرم و سلول تخمک لازمه.
حال که عیسی پدر نداشت چگونه اسپرم وارد رحم حضرت مریم شد که با سلول تخمک ترکیب شه؟

سلام
قرآن کریم در جایی اشاره می کند به اینکه خلقت عیسی ع مانند خلقت آدم ع بوده است(ان مثل عیسی کمثل آدم خلقه من تراب) خلقت عیسی ع از یک زن قابل تحقق تر از خلقت آدم ع از خاک بوده است.
پس در خلقت عیسی ع یک اتفاق غیر عادی روی داده و خداوند متعال بر این کار تواناست.
یا علیم[/]

به نظر من خلقت حضرت عیسی نسبت به حضرت آدم پیچیده تر است
حضرت آدم تماما از خاک بوده ..یعنی یک ماده قبلی
ولی حضرت عیسی ۵۰ درصدش معلوم نیست از کجا اومده

Miss.Narges;961474 نوشت:
سلام
متشکر

قرآن كريم داستان تولد حضرت عیسی را درسوره مریم این گونه بیان می کند: وقتی حضرت مریم در گوشه ای از بیت المقدس مشغول عبادت شد، ما روح خود را به سوی او فرستادیم، او در شکل انسان خوش اندام و بی عیب و نقص بر مریم ظاهر شد، و او ترسید و گفت: من از تو به خدای رحمان پناه می برم اگر پرهیزگار هستی، گفت: من فرستاده ای پروردگارت هستم، آمده ام تا پسر پاکیزه ای به تو ببخشم، گفت: چگونه ممکن است فرزندی برای من باشد، در حالی که تا کنون دست بشری به من نرسیده است، گفت: امر الهی چنین است، و پروردگارت فرمود: این کار بر من آسان است، و برای این است که او را آیتی برای مردم قرار دهم و رحمتی از جانب ما باشد و این امر حتمی است.[1]
آیات قرآن کریم به خوبی استفاده مي شود که نحوة خلقت حضرت عيسي با ساير انسان ها متفاوت است و حضرت عيسي اعجاز گونه بوجود آمده است، گرچه در تحقق اين اعجاز نطفه زن (مادر عيسي = مريم) نقش خود را به طور كامل ايفا كرده است؛ اما در عين حال بدون تماس با جنس مرد آن نطفه به بار نشسته است، همان جنبة اعجازي مسأله است و به جهت همان جنبه خلقت عيسي از خلقت ساير انسان ها متمايز است و خداوند با هدف ارائه نشانه و آيت به مردم به اين نحو عمل كرده است.
اما آيا عيسي از طريق نكاح فرشته با مريم به دنيا آمده و يا فرشته در او دميده است؟ براساس روايات نكاحي صورت نگرفته است؛ بلكه جبرئيل در او دميده است لذا در روايتي از امام باقر ـ عليه السلام ـ رسيده است كه فرمود: جبرئيل گريبان و يقة پيراهن مريم را گرفت و در آن دميد. دميدني كه با آن فرزند در رحم مريم در يك ساعت به حد كمال رسيد، به گونه ای كه وقتي خاله اش بدو نگريست او را نشناخت و مريم در حالي كه از او و از زكريا خجالت مي كشيد راه خود را گرفت و رفت.[2]
برخي از بزرگان اهل عرفان ضمن تأكيد بر اين كه تولد حضرت عيسي از طريق دميدن جبرئيل صورت گرفته است، مي گويد: وقتي اراده الهي بر خلقت عيسي تعلق گرفت، شهوت كامنه و نهفته در مريم به حركت در آمد، و جبرئيل در حالي كه به صورت بشري براي مريم متمثل شده بود، در او نفح كرد و در آن نفخ آبي بود مشابه بخار و از آن جسم عيسي آفريده شد؛ پس از آب مريم كه يك آبي واقعي بود و از آب كه توهم و تخيل از نَفَس جبرئيل بود جسم عيسي تكوّن يافت؛ بنابراين مي توان گفت: جسم عيسي از دو آب، يكي واقعي و ديگري توهمي و تخيلي، آفريده شده است.[3]
به علاوه اين كه با تمثل ملك به صورت انسان، فرشته به حال فرشته بودن خود باقی است، و نکاح موجود روحانی با موجود جسمانی متصور نیست، در صورت نکاح و تماس خاص قابل تصور است که هر طرف جسمانی باشد، اما اگر یک طرف از عالم ما فوق جسمانی بلکه روحانی باشد، دیگر لوازم جسمانی که نکاح از جمله آن امور است متصور معقول نیست، از این رو در داستان حضرت ابراهیم مشاهده می شود وقتی تعداد از فرشتگان الهی به حضور اوآمدند و او گوساله ای را بریان کرد و به حضور آنان آورد، آنان از خوردن ابا کردند، بعد سر قضیه را به حضرت ابراهیم گفتند که ما موجودات جسمانی نیستیم تا نیاز به خوردن نان و غذای مثل آدمیان داشته باشیم، عین همین مسأله در مورد نکاح فرشتگان قابل طرح است آنان موجود جسمانی نیستند تا نکاح جسمانی داشته باشند، لذا تنها فرض قابل قبول القای روح الهی در وجود حضرت مریم از طریق دمیدن می باشد.
بنابر این در نتیجه القای روح الهی در بدن حضرت مریم از طریق بدن صورت گرفته است، شاهد بر این مسأله هم تحلیل عقلانی قضیه با توجه به غیر جسمانی بودن فرشتگان الهی است، و هم روایات این معنی را دلالت دارد، و هم عارفان به عنوان کارشناسان خبیر معرفتی این معنا را تأیید می کنند.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. قيصري، داود، شرح فصوص الحكم، فص عيسوي، ص 314، نشر بيدار، قم، بي تا.
2. ابوالعلاء عفيفي، تعليقه فصوص الحكم، فص عيسوي، نشر انتشارات الزهرا، 1366 ش.

پي نوشت ها:
[1] . مريم/ 17-21.
[2] . طباطبايي، سيد محمد حسين، الميزان، تهران، نشر دارالكتب الاسلاميه، 1379 ش، ج 14، ص 52.
[3] . خوارزمي، حسين، شرح فصوص الحكم، فص عيسوي، قم، نشر دفتر تبليغات اسلامي، 1377 ش، ص 697. با اندك تلخيص.

سلام....دوستان ، حرف از آب زن، یا تخمک زن یا نطقه زن و از این حرف ها می زنند...اما تا جایی که من می دونم، در ظاهر از نظر اسلام و قران، زن تنها حکم یک ظرف و مکان برای بوجود آمدن انسان را دارد...از این جهت هست که اصلا، فرزند مال پدرش هست...آب جهنده مال پدر هست، فرزند هم مال پدر می شود و نه مادر...مادر فقط یک ظرف و مکان و خانه هست...این چیزی هست که در ظاهر می بینم....در روایاتی هم که آورده می شود، اشاره به نطقه ی زن و امثال اینها مطرح نیست...
اینطور نیست که پنجاه درصد انسان از زن هست و پنجاه درصد انسان از مرد هست....

صادق;961535 نوشت:
قرآن كريم داستان تولد حضرت عیسی را درسوره مریم این گونه بیان می کند: وقتی حضرت مریم در گوشه ای از بیت المقدس مشغول عبادت شد، ما روح خود را به سوی او فرستادیم، او در شکل انسان خوش اندام و بی عیب و نقص بر مریم ظاهر شد، و او ترسید و گفت: من از تو به خدای رحمان پناه می برم اگر پرهیزگار هستی، گفت: من فرستاده ای پروردگارت هستم، آمده ام تا پسر پاکیزه ای به تو ببخشم، گفت: چگونه ممکن است فرزندی برای من باشد، در حالی که تا کنون دست بشری به من نرسیده است، گفت: امر الهی چنین است، و پروردگارت فرمود: این کار بر من آسان است، و برای این است که او را آیتی برای مردم قرار دهم و رحمتی از جانب ما باشد و این امر حتمی است.[1]
آیات قرآن کریم به خوبی استفاده مي شود که نحوة خلقت حضرت عيسي با ساير انسان ها متفاوت است و حضرت عيسي اعجاز گونه بوجود آمده است، گرچه در تحقق اين اعجاز نطفه زن (مادر عيسي = مريم) نقش خود را به طور كامل ايفا كرده است؛ اما در عين حال بدون تماس با جنس مرد آن نطفه به بار نشسته است، همان جنبة اعجازي مسأله است و به جهت همان جنبه خلقت عيسي از خلقت ساير انسان ها متمايز است و خداوند با هدف ارائه نشانه و آيت به مردم به اين نحو عمل كرده است.
اما آيا عيسي از طريق نكاح فرشته با مريم به دنيا آمده و يا فرشته در او دميده است؟ براساس روايات نكاحي صورت نگرفته است؛ بلكه جبرئيل در او دميده است لذا در روايتي از امام باقر ـ عليه السلام ـ رسيده است كه فرمود: جبرئيل گريبان و يقة پيراهن مريم را گرفت و در آن دميد. دميدني كه با آن فرزند در رحم مريم در يك ساعت به حد كمال رسيد، به گونه ای كه وقتي خاله اش بدو نگريست او را نشناخت و مريم در حالي كه از او و از زكريا خجالت مي كشيد راه خود را گرفت و رفت.[2]
برخي از بزرگان اهل عرفان ضمن تأكيد بر اين كه تولد حضرت عيسي از طريق دميدن جبرئيل صورت گرفته است، مي گويد: وقتي اراده الهي بر خلقت عيسي تعلق گرفت، شهوت كامنه و نهفته در مريم به حركت در آمد، و جبرئيل در حالي كه به صورت بشري براي مريم متمثل شده بود، در او نفح كرد و در آن نفخ آبي بود مشابه بخار و از آن جسم عيسي آفريده شد؛ پس از آب مريم كه يك آبي واقعي بود و از آب كه توهم و تخيل از نَفَس جبرئيل بود جسم عيسي تكوّن يافت؛ بنابراين مي توان گفت: جسم عيسي از دو آب، يكي واقعي و ديگري توهمي و تخيلي، آفريده شده است.[3]
به علاوه اين كه با تمثل ملك به صورت انسان، فرشته به حال فرشته بودن خود باقی است، و نکاح موجود روحانی با موجود جسمانی متصور نیست، در صورت نکاح و تماس خاص قابل تصور است که هر طرف جسمانی باشد، اما اگر یک طرف از عالم ما فوق جسمانی بلکه روحانی باشد، دیگر لوازم جسمانی که نکاح از جمله آن امور است متصور معقول نیست، از این رو در داستان حضرت ابراهیم مشاهده می شود وقتی تعداد از فرشتگان الهی به حضور اوآمدند و او گوساله ای را بریان کرد و به حضور آنان آورد، آنان از خوردن ابا کردند، بعد سر قضیه را به حضرت ابراهیم گفتند که ما موجودات جسمانی نیستیم تا نیاز به خوردن نان و غذای مثل آدمیان داشته باشیم، عین همین مسأله در مورد نکاح فرشتگان قابل طرح است آنان موجود جسمانی نیستند تا نکاح جسمانی داشته باشند، لذا تنها فرض قابل قبول القای روح الهی در وجود حضرت مریم از طریق دمیدن می باشد.
بنابر این در نتیجه القای روح الهی در بدن حضرت مریم از طریق بدن صورت گرفته است، شاهد بر این مسأله هم تحلیل عقلانی قضیه با توجه به غیر جسمانی بودن فرشتگان الهی است، و هم روایات این معنی را دلالت دارد، و هم عارفان به عنوان کارشناسان خبیر معرفتی این معنا را تأیید می کنند.

معرفي منابع جهت مطالعه بيشتر:
1. قيصري، داود، شرح فصوص الحكم، فص عيسوي، ص 314، نشر بيدار، قم، بي تا.
2. ابوالعلاء عفيفي، تعليقه فصوص الحكم، فص عيسوي، نشر انتشارات الزهرا، 1366 ش.

پي نوشت ها:
[1] . مريم/ 17-21.
[2] . طباطبايي، سيد محمد حسين، الميزان، تهران، نشر دارالكتب الاسلاميه، 1379 ش، ج 14، ص 52.
[3] . خوارزمي، حسين، شرح فصوص الحكم، فص عيسوي، قم، نشر دفتر تبليغات اسلامي، 1377 ش، ص 697. با اندك تلخيص.

سلام
همانطور که نکاح موجود روحانی با موجود جسمانی ممکن نیست ترکیب آب تخیلی و جسمانی هم ممکن نیست
مگر اینکه مانند میوه های بهشتی که حضرت مریم از آن تناول کردند بپذیریم که آب دمیده شده از جسمی متعالی بوده

سلام و عرض ادب و احترام

صادق;961535 نوشت:
آیات قرآن کریم به خوبی استفاده مي شود که نحوة خلقت حضرت عيسي با ساير انسان ها متفاوت است و حضرت عيسي اعجاز گونه بوجود آمده است، گرچه در تحقق اين اعجاز نطفه زن (مادر عيسي = مريم) نقش خود را به طور كامل ايفا كرده است؛ اما در عين حال بدون تماس با جنس مرد آن نطفه به بار نشسته است، همان جنبة اعجازي مسأله است و به جهت همان جنبه خلقت عيسي از خلقت ساير انسان ها متمايز است و خداوند با هدف ارائه نشانه و آيت به مردم به اين نحو عمل كرده است... بنابراين مي توان گفت: جسم عيسي از دو آب، يكي واقعي و ديگري توهمي و تخيلي، آفريده شده است

سرور مکرم و بزرگوار ، جناب استاد صادق عزیز .. در مورد سخنان شما چند سوالی برای بنده به وجود آمده که خدمتتان عرض می کنم .

از سخنان شما به خصوص قسمت آخر بنده اینطور برداشت کردم که نطفه عیسی ع بدون دخالت نطفه ی مردانه تشکیل یافته است . بلکه - به گفته خودتان - با یک نطفه توهمی و تخیلی جایگزین شده است . درک این موضوع برای بنده کمی سنگین است و حقیقتا نمی دانم منظور از نطفه تخیلی و توهمی یعنی چه ؟! اگر وجود دارد دیگر تخیلی چرا ، اگر تخیلی است دیگر چگونه وجود دارد ؟!

فکر می کنم هرگونه تلاشی برای توضیح اینکه کیفیت تشکیل نطفه عیسی ع و تولد او چگونه بوده است فقط مسئله را پیچیده تر می کند و هر جوابی که داده شود از روی حدس و گمان است . وضعیت وقتی که قرار باشد مسئله را از منظر علوم تجربی و علم پزشکی بررسی کنیم بغرنج تر هم خواهد شد .

یک سوال مهم بنده از شما این است که آیا می توانیم اینگونه داستان های قرآنی را نه واقعیت های خارجی و تحقق یافته بلکه افسانه های اساطیری در نظر بگیریم ؟! به گونه ای که فایده نقل آنها نه پرداختن به چگونگی آن رویداد ها بلکه توجه به نتایجی بوده که می توان از این قصص به دست آورد ؟ از آنجایی که اکثر موارد تعارض دین و علم مربوط به همین قصص قرآنی است به نظر لازم است رویکردی متفاوت اتخاذ کرد ، رویکردی به جز : « اینها همه خواست خدا بوده » و یا « اینها همگی معجزه هستند »

با تشکر فراوان /

*حسام الدین*;961568 نوشت:
سلام و عرض ادب و احترام

سرور مکرم و بزرگوار ، جناب استاد صادق عزیز .. در مورد سخنان شما چند سوالی برای بنده به وجود آمده که خدمتتان عرض می کنم .

از سخنان شما به خصوص قسمت آخر بنده اینطور برداشت کردم که نطفه عیسی ع بدون دخالت نطفه ی مردانه تشکیل یافته است . بلکه - به گفته خودتان - با یک نطفه توهمی و تخیلی جایگزین شده است . درک این موضوع برای بنده کمی سنگین است و حقیقتا نمی دانم منظور از نطفه تخیلی و توهمی یعنی چه ؟! اگر وجود دارد دیگر تخیلی چرا ، اگر تخیلی است دیگر چگونه وجود دارد ؟!

فکر می کنم هرگونه تلاشی برای توضیح اینکه کیفیت تشکیل نطفه عیسی ع و تولد او چگونه بوده است فقط مسئله را پیچیده تر می کند و هر جوابی که داده شود از روی حدس و گمان است . وضعیت وقتی که قرار باشد مسئله را از منظر علوم تجربی و علم پزشکی بررسی کنیم بغرنج تر هم خواهد شد .

یک سوال مهم بنده از شما این است که آیا می توانیم اینگونه داستان های قرآنی را نه واقعیت های خارجی و تحقق یافته بلکه افسانه های اساطیری در نظر بگیریم ؟! به گونه ای که فایده نقل آنها نه پرداختن به چگونگی آن رویداد ها بلکه توجه به نتایجی بوده که می توان از این قصص به دست آورد ؟ از آنجایی که اکثر موارد تعارض دین و علم مربوط به همین قصص قرآنی است به نظر لازم است رویکردی متفاوت اتخاذ کرد ، رویکردی به جز : « اینها همه خواست خدا بوده » و یا « اینها همگی معجزه هستند »

با تشکر فراوان /

با سلام و سپاس مضا عف .
حسام الدین گرامی !
نکته اصلی و راز نهفته مسله در همان فرازی از فرمایش جناب عالی است که سبز شده .
پس نظر را نغز کن تا نغز بینی
گذر از پوست کن تا مغز بینی .

اما فرازی از فرمایش تان که قرمز شده
هر گز قابل پذیرش نخواهد بود و با داده های قرانی کاملا در تضاد است .

اما در باره فرازی از سخن شما گرامی که کبود شده باید عرض شود :
اولا - آیا آورده ها و معارف دینی و قرانی را علمی نمی دانید ؟؟ !!
و علم ناقص تجربی را علمی و غیر قابل تردید تلقی می فرمایید ؟!!!
در ثانی - آیا عقل می پسندد که هر چیزی را علم تجربی وفرضیه بشری توان درک و فهم و تجربه و ازمایش نمودن آن را نداشته
حمل بر اسطوره شود ؟؟!!!!

با سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد ادیب و فرزانه ، صادق اسکدین Smile

صادق;961679 نوشت:
اولا - آیا آورده ها و معارف دینی و قرانی را علمی نمی دانید ؟؟ !!
و علم ناقص تجربی را علمی و غیر قابل تردید تلقی می فرمایید ؟!!!

صرف نظر از اینکه علم دقیقا چیست ، احتمال می دهم با بنده موافق هستید که بسیاری از مطالبی که در قالب قصص قرآنی در قرآن کریم ذکر شده اند با علوم تجربی امروز در تضاد هستند .
شاید بعدا بتوان تبصره زد که علوم تجربی ناقص هستند و باید تکمیل بشوند ، اما در همین تبصره نیز اشکال وجود دارد: از کجا معلوم پیشرفت علم این آیات را توجیه کند ؟!

صادق;961679 نوشت:
آیا عقل می پسندد که هر چیزی را علم تجربی وفرضیه بشری توان درک و فهم و تجربه و ازمایش نمودن آن را نداشته
حمل بر اسطوره شود ؟؟!!!!

طبیعتا نمی توان به این پرسش پاسخی دقیق داد . بستگی دارد آن «چیز» چه باشد .

حسام 1999;961482 نوشت:
به هر حال من در میان تمامی افراد،احترام زیادی برای حضرت مریم(س) قائلم
چون یا آدم پاک و بزرگی بوده و احترامم بجاست
و یا آنچنان که در قرآن و اناجیل اومده نبوده و میلیارد ها انسانو،دس به سر کرده!کاری که هیچ نخبه و دانشمندی نمیتونه کنه

شباهت خلقت عیسی با اساطیر و داستان ديونيسوس هم در نظر داشته باشید*

سلام
من خودم در میان تمامی پیامبران به حضرت عیسی علاقه بیشتری دارم.چون میگن خیلی زاهد و پاک بوده اهل جنگ نبوده و پیامبر صلح و صفا بوده عمرش کم بوده نحوه خلقتش شگفت انگیز و معجزاتش بسیار حیرات اور.و نیز در میان زنان قدیسه هم حضرت مریم بیش از بقیه برایم مورد احترام
به هر حال تمامی مردم به این واقفند که حضرت مریم که در معبد مشغول عبادت بوده زنی پاکدامن و قدیس بوده.هیچ کسی نمیتونه و هیچ مدرکی نداره که اتهامی به مریم بزنه. بخصوص در جامعه یهودی ان زمان که حتی زنان معمولی هم فرهنگ پاکدامنی در میانشان ریشه داشت.بخاطر همین بعضی از مسیحیان که نمیتونن تولد عیسای بدون پدر رو باور کنند میگن مریم با یوسف که یکی از اقوام خویشان زکریا بوده ازدواج کرد.
به نظرم بحث در مورد چگونگی تولد عیسی به نتیجه نمیرسد و مثل این است که سوال کنیم حضرت موسی چگونه عصایش تبدیل به مار شد؟
خب ما جوابی براش نداریم پس واسه تولد حضرت عیسی هم جوابی نداریم و میگیم این هم اعجازی از طرف خداست.
بله هر یک از داستان های قرآنی و سایر کتب مقدس یه جور شباهت با اساطیر میتونه داشته باشه نظیر شباعت طوفان نوح با گیل گمش. ولی اینها که نمیتونه ما رو متقاعد کنه این داستانهای مذهبی صد رد صد دروغ هستند؟ اساطیر در اصل در متن واقعیت ظهور میکنند.
ارزش اینکه یک اسطوره باید حفظ شود هم همینه که این اساطیر نمیتونن کاملا حاصل تخیل یک فرد یا گروهی باشند و بنا به یک واقعیتی در گذشته به مرور شکل میگیرند و تغییر میکنند.مثلا چیزهایی بهشون اضاف میشه.
جنگاوری حضرت علی هم زبانزد اعراب بود و بعدا در مورد ایشان هم اساطیری ساخته شده.

*حسام الدین*;961705 نوشت:
با سلام و عرض ادب و احترام خدمت استاد ادیب و فرزانه ، صادق اسکدین Smile
طبیعتا نمی توان به این پرسش پاسخی دقیق داد . بستگی دارد آن «چیز» چه باشد .

سلام بر حسام .
مثلا همین موضوع محل بحث .

• ای ضیاء الحق حسام الدین توی ** که گذشت از مه به نورت مثنوی

• همت عالی تو ای مرتجا ** می‌کشد این را خدا داند کجا

• گردن این مثنوی را بسته‌ای ** می‌کشی آن سوی که دانسته‌ای

• مثنوی پویان کشنده ناپدید ** ناپدید از جاهلی کش نیست دید

• مثنوی را چون تو مبدا بوده‌ای ** گر فزون گردد توش افزوده‌ای

با عرض سلام و احترام

حضرت مریم در قرآن در پاسخ حضرت ذکریا میگه

[=bigtheme-BYekan] قَالَتْ هُوَ مِنْ عِندِ اللّهِ

منظور حضرت مریم از (( هو )) کی بوده؟

آیا این هو اشاره به روح القدس داره؟[=bigtheme-BYekan]

Miss.Narges;961711 نوشت:
من خودم در میان تمامی پیامبران به حضرت عیسی علاقه بیشتری دارم.چون میگن خیلی زاهد و پاک بوده اهل جنگ نبوده

سلام خواهر گرامی،
این خیلی خوبه،نشون دهنده درجه اخلاقی بالاتونه،در تحقیقات پروفسور کلبرگ
اما در مورد حضرت عیسی(ع) منم همین فکر رو میکردم،تو انجیل نوشته،اگه یکی زد تو گوشت،طرف دیگه صورتتو بیار جلوکه اونورشم بزنه!یا دستو پای حواریون رو میشست و..
اما،در عمل و تاریخ، گویی حملات و خشونت هایی داشته،که این نوشته ها در حدِ حرف باقی بمونه(چون ببینید آدم با دوست و خواهر برادرش که مهربونه،ولی در برابر دشمن خیلی سخت تره)
البته بعضیا هستن که از لحاظ تاریخی وجود فردی بنام عیسی(ع) [بیشتر]یا پیامبر(ص) [کمتر] منکر شدن،
بیشتر اوشو زرتشت رو دایه دار اخلاق میدونن(البته گاتاها نوشته های زرتشته،چیزایی که در اوستا اضافه شده،مثل در ادرار گاو خوابوندن زنان،روزه داری ،پل چینود و.. میگویند اضافه شده از غیر هستش،
بصورتی که نیچه،در کتاب چنین گفت زرتشت،و نام زرتشت در دهان من،اشاره میکنه،که دیر پا ترین،و مصمم ترین فرد اخلاقی بنیان گذار زرتشت بوده،تا باژگونه اش رو بیافرینه و این خطای طولانیشو جبران کنه

Miss.Narges;961711 نوشت:
به هر حال تمامی مردم به این واقفند که حضرت مریم که در معبد مشغول عبادت بوده زنی پاکدامن و قدیس بوده.هیچ کسی نمیتونه و هیچ مدرکی نداره که اتهامی به مریم بزنه. بخصوص در جامعه یهودی ان زمان که حتی زنان معمولی هم فرهنگ پاکدامنی در میانشان ریشه داشت

من اطمینان شما رو ندارم،من بجای معجزه،حکمت خدا یا آب تخیلی،داستان تخیلی رو راحت تر میپذیرم،
قوانین دنیا مثل منطق میمونه،هرموقع خدا تونست،خلاف منطق معجزه ای انجام بده،منم ممکنه باور کنم؛دیوید هیوم بدرستی در مورد معجزه[طبق تعریف] نشون میده،اینکه قوانین رو توسط خدا نقض شدنی بدونیم،از اثراتش متزلزل شدن منطق، و به وجود اومدن ایراداتی مثل خدا سنگی رو میتونه خلق کنه که خودش نتونه بلند کنه یا خدایی دیگه خلق کنه هستیم
بقول آلبرت،بزرگترین معجزه فیزیک این هستش که نشون داد هیچ معجزه ای وجود نداره، یا مکس پلانک،معجزه با علم به دست فراموشی سپرده میشه
علاوه بر اینکه ادعا های بزرگ شواهد بزرگی می طلبند،بگفته سورن کی یِیر کگارد فیلسوف اگزیستانسیال مسیحی ،مدافعان مذهب هم با بوسه ای خیانت میکنن
البته جبرئیل همونطور که به چهره دحیه کلبی،با زیبایی ظاهری پیامبرِ(ص) مَرد رو تحت تاثیر قرار میداد،ذهنمو در مورد مریم مقدس(س) مشکوک تر میکنه
Miss.Narges;961711 نوشت:
به نظرم بحث در مورد چگونگی تولد عیسی به نتیجه نمیرسد و مثل این است که سوال کنیم حضرت موسی چگونه عصایش تبدیل به مار شد؟
خب ما جوابی براش نداریم پس واسه تولد حضرت عیسی هم جوابی نداریم و میگیم این هم اعجازی از طرف خداست.

یا مثل معجزه دو دو تا بشه 8تا میمونه،بنظرم بهتر بود حضرت عیسی،بجای اینکه مرده رو زنده کنه،کاری میکرد،بچه های بیگناه،بابت گرسنگی و بیماری در تمامی ادوار زجر نکشن،

Miss.Narges;961711 نوشت:
بله هر یک از داستان های قرآنی و سایر کتب مقدس یه جور شباهت با اساطیر میتونه داشته باشه نظیر شباعت طوفان نوح با گیل گمش. ولی اینها که نمیتونه ما رو متقاعد کنه این داستانهای مذهبی صد رد صد دروغ هستند؟ اساطیر در اصل در متن واقعیت ظهور میکنند.
ارزش اینکه یک اسطوره باید حفظ شود هم همینه که این اساطیر نمیتونن کاملا حاصل تخیل یک فرد یا گروهی باشند و بنا به یک واقعیتی در گذشته به مرور شکل میگیرند و تغییر میکنند.مثلا چیزهایی بهشون اضاف میشه.
جنگاوری حضرت علی هم زبانزد اعراب بود و بعدا در مورد ایشان هم اساطیری ساخته شده.

بله همانطور که به درستی فرمودین،داستان گیلگمش،حتی فرستادن پرنده برای پیدا کردن خشکی(!) یا داستان سیاوش و...
کرامت یا معجزه باوری میتونه کاری کنه،که افراد شرقی طی معجزه ای(!) (گانش)،نیمه انسان نیمه فیل! رو ببینن،که دستور به نسل کشی مسلمانان داده!و فاجعه بیافرینه!
یا همچین مکانیسم های در کبوتران که اسکینر نشون داد با همنوایی سالمون اش ترکیب شه!یک خرافه جمعی به وجود بیاد
من حیث المجموع اینکه در زمانه ما معجزه رخ نداده،یا حداقل برای من رخ نداده،زبان معجزه زبان گنگی هستش برای من و نمیفهممش

حسام 1999;961751 نوشت:

من اطمینان شما رو ندارم،من بجای معجزه،حکمت خدا یا آب تخیلی،داستان تخیلی رو راحت تر میپذیرم،

با توجه به نظر شما داستان آفرینش تخیلیه و ما الان وجود نداریم!؟

درسته؟

کافیه یه نگاهی به این که ما هنوز زنده ایم داشته باشید تا معنی معجزه رو بفهمید!!!

سلام

Miss.Narges;961473 نوشت:
برای حاصل شدن نطفه وجود اسپرم و سلول تخمک لازمه

چه کسی این را گفته؟ این قطعیت را از کجا میگوئید؟
شما می‌دانید که آتش سوزاننده است ، پس چرا حضرت ابراهیم(ع) در آتش نسوختند؟
همه می‌دانیم که اگر بخشی از بدن با شیء تیز بریده شود خون جاری خواهد شد ، پس چرا برخی مرتاض‌ها بدن خود را می‌برند بدون آنکه خونی جاری شود؟

حسام 1999;961751 نوشت:
بقول آلبرت،بزرگترین معجزه فیزیک این هستش که نشون داد هیچ معجزه ای وجود نداره، یا مکس پلانک،معجزه با علم به دست فراموشی سپرده میشه

سلام حسام جان
شما ابتدا معجزه را تعریف بفرمائید تا بعد ببینیم معجزه با تعریف حقیقی آن وجود دارد یا خیر

حسام 1999;961751 نوشت:
بنظرم بهتر بود حضرت عیسی،بجای اینکه مرده رو زنده کنه،کاری میکرد،بچه های بیگناه،بابت گرسنگی و بیماری در تمامی ادوار زجر نکشن

سفسطه می‌فرمائید حسام جان!
همان علمی که شما به آمی‌بالید به دلیل قدر اختیار شماست که حاصل شده. چطور کشف علم را دلیل انسانیت می‌دانید و هم زمان خواستار سلب قدرت اختیار از انسان هستید؟!

حسام 1999;961751 نوشت:
اینکه در زمانه ما معجزه رخ نداده،یا حداقل برای من رخ نداده،زبان معجزه زبان گنگی هستش برای من و نمیفهممش

دلیل اینکه مرتاض‌ها بدن خود را می‌برند و خون نمی‌آید را توضیح بده حسام عزیز

غریبه آشنا;961422 نوشت:
سلام
آیا ممکنه که با اون فرشته که ظاهرا هم متمثل به جنس مذکر بوده ازدواج کرده
چون در آیه آمده از او باردار شد

اگر همچین اعجازی را قبول دارید چرا به معاد جسمانی که میرسید هزارتا اشکال برای او طرح میکنید؟
آکل و ماکول و تناسخ و اعاده معدوم

فلسفه چه جوابی برای تولد عیسی ع دارد؟

با سلام و عرض ادب
مادّه ی فلسفی حضرت آدم(علیه السلام)، یعنی مادّه ی ثانیه اش، خاک بود؛ که به اذن خدا، صورت آدم به خود گرفت. مادّه ی ثانیه ی ما انسانها نیز نطفه است؛ لکن مادّه ی ثانیه ی ما با « کن فیکون» خلق نمی شود؛ بلکه در سیر حرکت جوهری در صلب پدر شکل می گیرد. امّا نطفه ی عیسی(
علیه السلام) به نحو « کن فیکون» خلق شد. بلی جبرئیل(علیه السلام) در این میان دخالت داشت، امّا نه دخالت به نحو ابوّت، بلکه دخالت او به نحو ایجاد نطفه در رحم مریم(علیها سلام) بود.
بنابراین اینکه در آیه شریفه آمده است که از جبرائیل علیه السلام باردار شد بدین معنی نیست که نطفه از وی بوده است، بلکه حضرت جبرائیل علیه السلام نطفه را ایجاد کرده است.
نکته بعدی اینکه جبرائیل علیه السلام اگر به صورت مرد متمثّل شد دلیل نمی شود که او نقش پدری را ایفا نموده است. جبرئیل(
علیه السلام) همواره به صورت مرد ظاهر شده است. وقتی به همراه آن دو فرشته ی دیگر بر ابراهیم(علیه السلام) و ساره(س) نیز ظاهر شدند و بشارت اسحاق را دادند، به صورت بشری از سنخ مردان بودند. آیا این بدان معناست که آن سه فرشته، پدر اسحاق(علیه السلام) هستند؟
تمثّل را با تجسّم خلط نکنیم. فرشته مجسّم نمی شود بلکه ممثّل می شود؛ یعنی در برزخ متّصل انسانها خود را نمایان می سازد نه اینکه حقیقتاً به صورت موجود مادّی در آید.

Miss.Narges;961474 نوشت:
سلام
متشکر

با سلام مجدد
جواب این سوال هم در پست قبلی داده شد؛ به طور خلاصه نطفه در رحم حضرت مریم سلام الله علیها به صورت کن فیکون ایجاد گردید، اینکه گفته می شود خلقت حضرت عیسی علیه السلام معجزه هست به همین دلیل است «ایجاد نطفه به صورت کن فیکون»

شروحیل;961770 نوشت:
با توجه به نظر شما داستان آفرینش تخیلیه و ما الان وجود نداریم!؟

درسته؟

کافیه یه نگاهی به این که ما هنوز زنده ایم داشته باشید تا معنی معجزه رو بفهمید!!!

درود خدمت دوستان و همچنین شما دوست نازنین ما
امیدوارم خوب باشین
داستان آفرینش همونطور که از کلمه مناسبش استفاده فرمودین،داستانیه برای آفرینش ما،که از دریچه دیدگاه پراگماتیسم هم نگاه کنیم،بقول فروید کارکرد های خوبش رو قبلا داشته زمانی که علم نبود
اما این یک توضیح هستش در مورد آفرینش برای اذهان،اگه واسه شما مقبول هست،خب فدای شما من قبولش ندارم که
من نمیدونم زنده بودنمون چه معجزه ای هستش،ذکر داریم یا حی یا قیوم!(حالا نمیدونم خدا ارگانیسم هستش تا زنده باشه(!))واسه خدا هم مگه زنده بودنش معجزس؟قراره به چیزی ایمان بیاره خدا؟اگه هست که بفرمایید هنگام دعا به خدا یادآوری کنیم،تا ایمان بیاره به ابر خدایی ی وقت کارش خراب نشه

[SPOILER]

Reza-D;961797 نوشت:
سلام حسام جان
شما ابتدا معجزه را تعریف بفرمائید تا بعد ببینیم معجزه با تعریف حقیقی آن وجود دارد یا خیر

سلام خدمت آقا رضای عزیزما
با اجازه شما، ی خرق عادتی ! بکنم نظرمو اینجور بگم
در کتاب کاوشی در خصوص فهم بشری نوشته دیوید هیوم،نظراتی که من دارم رو بهتر و با مثال خوب تری آورده،اگه قانعتون نکرد،نوشته های من گمان نکنم قانعتون کنه،
از طرفی هم شما هر قدر توضیح بدین در مورد معجزه من باورم نمیشه،مگه اینکه یکی نشونم بدین،اصلا معجزه هم نه!ی دونه همین کرامت هایی که نقل میکنن از آیت الله ها مثل ذهن خوانی و اینارو هم نشون بدین قبوله!

Reza-D;961797 نوشت:
سفسطه می‌فرمائید حسام جان!
همان علمی که شما به آمی‌بالید به دلیل قدر اختیار شماست که حاصل شده. چطور کشف علم را دلیل انسانیت می‌دانید و هم زمان خواستار سلب قدرت اختیار از انسان هستید؟!

راستش این جملتون رو متوجه نشدم،کشف علم دلیل انسانیته؟و میخوام اختیار رو از انسان بگیرم؟درمورد اختیار اگه منظورتون،تاپیک هاوکینگ هستش،که من هنوز نظر خودمو اونجا نگفتم،فقط گفتم علیت با اختیار متعارضه،من دترمنیسم یا فاتالیسم به اون معنا که تصور میشه نیستم
[/SPOILER]
Reza-D;961797 نوشت:
دلیل اینکه مرتاض‌ها بدن خود را می‌برند و خون نمی‌آید را توضیح بده حسام عزیز

حتی اگه دلیل این موضوع رو علم هم ندونه درست نیست همینجوری به نفس یا چیزایی که دلمون میخواد ربط بدیم!
اما ی چن ساعتی گشتم،ی مطلب علمی جون دار پیدا کنم!بعد دیدم ای دل غافل!سالها دل طلب جام جمع از ما میکرد/آنچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد
تو آرشیو های مستندیم بود!
اینکه چرا افراد رو ذغال داغ راه میرن پاشون نمیسوزه،یا همین چرا چاقو و سیخ فرو میکنن خون نمیاد و این مسائل،ی مستند علمی(علم و نابخردی) به این موضوع پرداخته دلیلشو هم تشریح میکنه
https://www.youtube.com/watch?v=kduQyOySN-Y
همین اوایل مستند توضیح میده سوالتونو ،استاد فیزیولوژی هم هستن

https://psmag.com/social-justice/purity-and-self-mutilation-in-thailand-phuket-vegetarian-festival-93416
[SPOILER]گذشته از اینا،اقا رضا کارای کریس آنجل رو ببینید چی میگید آخه؟اگه نمیگفت شعبده بازه!خیلی کار محیر العقولی انجام میده
این شیاد های هندی خیلیاشون شعبده بازن،همین آقای سای بابا که خیلی معروف هم هستن،جلو چشم همه از هوا طلا در میاوردن،در برابر دعوت این مردِ بزرگ جیمز رندی که گفت بیا همین حرکتو تو شرایط علمی انجام بده،
گفتش بعضی چیزا هستن با علم درک نمیشه باید با قلب و روح درکشون کرد[/SPOILER]

[SPOILER]
البته شنیدم در هیپنوتیزم مداد رو میذارن روی دست و میگن سیگاره،دست میسوزه!!!قدرت تلقین خیلی جالبه(مستند مغز و میدان ذهنی رو ببینین)
در مورد امضاتون:من عادت ندارم درباره امضا پروفایل و اینا نظر بدم؛حریم شخصیه،اما چون میشناسمتون میدونم ناراحت نمیشین باید بگم،همین چن وقت پیش کودک ده ساله تسلا رو تو بوق و کرنا کردن
چند وقت پیش هم بود ی آقای دیگه ادعای خودروی آبسوز میکرد(علاءدین)
اینا همشون کذب و در حدِ ادعاس
صحبتای فردی رو که در این زمینه وارد بود میذارم:
البته ادعای ایشون خودروی هیدروژن سوز نیست. هر زمان ازشون در مورد روش تبدیل آب به یک سوخت قابل اشتعال سوال میشه، از پاسخ دادن طفره میرن و ... با همین روش سالهاست که خودشون رو مطرح کردن و هنوز هم هیچ‌کس نمونه‌ای از این موتور آب‌سوز رو ندیده. چیزی که به عنوان موتور آب‌سوز در این گزارش‌ها دیده میشه هم یک خودروی معمولی هست که روشن میشه و حرکت میکنه. کسی موتور این خودرو و ورود آب به موتور رو تا الان ندیده.

من حتی باید بگم به سازمان ثبت اختراع ایران هم امیدی نیست،چند وقت پیش ی خانومی که به کذب ادعای روانشناسی کوانتومی(!) رو میکرد و مدرک ثبت اختراع داشت بر ملا شد
قبل ها هم آقای طاهری و...[/SPOILER]

باسمه القدیر

عرض سلام و ارادت

Miss.Narges;819472 نوشت:

وقتی بشر که مخلوق خداوند است بتواند با اندک علمی که به او داده شده است از طریق مهندسی ژنتیک و شبیه سازی(کلونینگ)

انسان دیگری را تولید کند خالق و ربّ علیم و قادر او نیز می تواند انسانی را بدون واسطه ی اسباب متعارف آن به وجود بیاورد هر چند

چگونگی آن را ندانیم.

حسام 1999;961863 نوشت:
درود خدمت دوستان و همچنین شما دوست نازنین ما
امیدوارم خوب باشین
داستان آفرینش همونطور که از کلمه مناسبش استفاده فرمودین،داستانیه برای آفرینش ما،که از دریچه دیدگاه پراگماتیسم هم نگاه کنیم،بقول فروید کارکرد های خوبش رو قبلا داشته زمانی که علم نبود
اما این یک توضیح هستش در مورد آفرینش برای اذهان،اگه واسه شما مقبول هست،خب فدای شما من قبولش ندارم که
من نمیدونم زنده بودنمون چه معجزه ای هستش،ذکر داریم یا حی یا قیوم!(حالا نمیدونم خدا ارگانیسم هستش تا زنده باشه(!))واسه خدا هم مگه زنده بودنش معجزس؟قراره به چیزی ایمان بیاره خدا؟اگه هست که بفرمایید هنگام دعا به خدا یادآوری کنیم،تا ایمان بیاره به ابر خدایی ی وقت کارش خراب نشه

با سلام
دوست گرامی در هر صورت یه آغازی بوده دیگه که ما الان هستیم

احتمالا شما به این که همه چی همینجوری الکی یهویی خود به خود بوجود اومده مثل افرادی که این نظریه رو مطرح کردن که اعتقاد نداری؟
مسلما شما توقع ندارید برای اون مردم بی علم نحوه دقیق علمی امروزی توضیح داده بشه
اما انسان به واقع از خاک و آب تشکیل شده به زبان دیروزی

علم کنونی هم این موضوع رو ثابت کرده
شما الان 60 درصد بدنت آبه
بقیش هم مواد ارگانیک و معدنی

شما چهار تا سنگ رو بریز کنار هم 4 میلیارد سال دیگه خود به خود یهویی میشه نظام هستی؟

این معجزه نیست که ما الان زنده ایم؟

چرا رو مریخ زندگی نیست؟

معجزات وقتی برای مردم عادی میشن دیگه به چشم معجزه به اون ها نگاه نمیشه

همین الان اگه یکی بیاد مرده زنده کنه هزار تا حرف و حدیث پشت سرش میارن همون طور که به موسی گفتن تو ساحری

برای همین دیگه از این دست معجزات در مردم اثری نداره

معجزه واقعی درون هر انسان تا به خودش نگاه کنه و با علم کنونی بفهمه چطور با خاک و آب و نظم معجزه آسایی آفریده شده و داره زندگی می کنه

این نظم همون خداست که حتی از رگ گردن نزدیکتره

همون طور که خدا گفته برای اهل تفکر نشانه هایی هست تا به خدا ایمان بیارن و مثل بی خردان همه چیز رو انکار نکنن

در قرآن گفته شده ملائک در بعد و شکل انسانی بر مردم نازل میشن
و روح القدس هم طبق قرآن بر حضرت مریم نازل شده و روح حضرت عیسی رو در مریم دمیده
برای خلقت حضرت عیسی هم بنده تا جایی که فهمیدم از لحاظ علمی که تا کنون کشف شده اگه اشتباه نکنم یه چیزی شبیه لقاح مصنوعیه
شاید در آینده علمی کشف بشه که توضیح بهتری بتونه بده

اما نبود علم کافی دلیل بر رد معجزات نیست
مسلما خلقت حضرت عیسی بدون پدر سخت تر از خلقت انسان بدون پدر و مادر نیست!

حبیبه;961932 نوشت:
انسان دیگری را تولید کند خالق و ربّ علیم و قادر او نیز می تواند انسانی را بدون واسطه ی اسباب متعارف آن به وجود بیاورد هر چند

چگونگی آن را ندانیم.

سلام
بله این رو قبول دارم که این تولد هم یه جور اعجازه
ولی سوال بنده اتفاقا در مورد چگونگیش هم بود که شما میفرمایید ما نمیدانیم!
بله اعجاز رو اگر بدانیم که دیگر اعجاز و شگفت انگیز نیستند.

حسام 1999;961889 نوشت:
البته شنیدم در هیپنوتیزم مداد رو میذارن روی دست و میگن سیگاره،دست میسوزه!!!قدرت تلقین خیلی جالبه(مستند مغز و میدان ذهنی رو ببینین)
در مورد امضاتون:من عادت ندارم درباره امضا پروفایل و اینا نظر بدم؛حریم شخصیه،اما چون میشناسمتون میدونم ناراحت نمیشین باید بگم،همین چن وقت پیش کودک ده ساله تسلا رو تو بوق و کرنا کردن
البته ادعای ایشون خودروی هیدروژن سوز نیست. هر زمان ازشون در مورد روش تبدیل آب به یک سوخت قابل اشتعال سوال میشه، از پاسخ دادن طفره میرن و ... با همین روش سالهاست که خودشون رو مطرح کردن و هنوز هم هیچ‌کس نمونه‌ای از این موتور آب‌سوز رو ندیده. چیزی که به عنوان موتور آب‌سوز در این گزارش‌ها دیده میشه هم یک خودروی معمولی هست که روشن میشه و حرکت میکنه. کسی موتور این خودرو و ورود آب به موتور رو تا الان ندیده.

برام عجیبه واقعا افرادی هستند که همچین ادعاهایی دارند؟
آب مگر انرژی شیمیایی داره که سوخت خود رو بشه؟ هر چیزی که قرار نیست بسوزه
اینها رو در یمارن ملت رو سرگرم کنن.این روزها چون اعتراضها علیه حکومت بالا رفته معمولا مردم رو به انواع و اقسام خبرهای بدون مستند مشغول میکنن

شروحیل;961937 نوشت:
مسلما خلقت حضرت عیسی بدون پدر سخت تر از خلقت انسان بدون پدر و مادر نیست!

بله اتفاقا من زیاد شنیدم که چرا طلب معجزه میکنن بعضیا.
مگر همین آسمان و روز و شب و کوه معجزه نیست فقط کافیه از خواب غفلت بیدار شد و ان وقت همه چیز رو معجزه میبینی
پس حتی اینکه ما بجای وجود نداشتن وجود داریم این خودش معجزه هست.
ولی همه چیز برای ما عادی شده.ما عادت داریم چیزی شگفت انگیز باشد و بدون اینکه ذره ای شناخت علمی از اون پدیده داشته باشیم تا اون رو معجزه بدونیم.
اما اگر شناختی علمی هر چند کم از اون داشتیم اونوقت میگیم اها این جوری بود؟!
شما به دو انسان عصر حجر دو تا موبایل بده صدای همدیگر رو بشوند ببین چجوری قضاوت میکنن چیز کمتر از معجزه بهش نمیگن اما ما که علت علمی کارکرد موبایل رو میدونیم بهش معجزه نمیگیم
و یا مثلا دستگاه تلوزیون که تازه وارد منازل شده بود بهش میگفتن جعبه جادویی

حسام 1999;961889 نوشت:
[SPOILER]

من حتی باید بگم به سازمان ثبت اختراع ایران هم امیدی نیست،چند وقت پیش ی خانومی که به کذب ادعای روانشناسی کوانتومی(!) رو میکرد و مدرک ثبت اختراع داشت بر ملا شد
قبل ها هم آقای طاهری و...[/SPOILER]

Miss.Narges;961964 نوشت:
برام عجیبه واقعا افرادی هستند که همچین ادعاهایی دارند؟
آب مگر انرژی شیمیایی داره که سوخت خود رو بشه؟ هر چیزی که قرار نیست بسوزه
اینها رو در یمارن ملت رو سرگرم کنن.این روزها چون اعتراضها علیه حکومت بالا رفته معمولا مردم رو به انواع و اقسام خبرهای بدون مستند مشغول میکنن

با ذکر این نکته یاد موضوعی افتادم

وقتی استیو جابز گفت اصوات رو تو جیبتون جا میکنم همه بهش خندیدن و مسخرش کردن

افرادی هم این کار رو غیر علمی می دونستن!

و تنها افرادی بهش کمک کردن ایدشو عملی کنه که بهش ایمان داشتن

تا ایمان جمعی نباشه هیچ رویای به واقعیت بدل نمیشه

برگرفته از کتاب (( پیامبران دوران ما))

سلام و عرض ادب

صادق;961724 نوشت:
سلام بر حسام .
مثلا همین موضوع محل بحث .

ای ضیاء الحق حسام الدین توی ** که گذشت از مه به نورت مثنوی

همت عالی تو ای مرتجا ** می‌کشد این را خدا داند کجا

گردن این مثنوی را بسته‌ای ** می‌کشی آن سوی که دانسته‌ای

مثنوی پویان کشنده ناپدید ** ناپدید از جاهلی کش نیست دید

مثنوی را چون تو مبدا بوده‌ای ** گر فزون گردد توش افزوده‌ای

صادق شیرین سخن آواز داد *** تا گره بگشاید از کهیعص

گفتمش ای حضرت عالم بدین *** ای سخندان، وی ادیب اسکدین

چند شبهه آمده یا شیخنا *** در «فأرسلنا الیها روحَنا »

قصد سبحان خلقت عیسی مسیح *** گشت ثبت در لوح به گفتاری فصیح

«روح» آمد نزد مریم یک زمان *** تا دمد در جسم و جانش توامان

از دم آن روح عیسی شد پدید *** خرق عادت را بدینسان کس ندید

بس گران آمد به اعداء این بیان *** کید و کین در رد آن کردند عیان

کس ز ایشان گفت این افسانه است *** معجزه با عقل و علم بیگانه است

نطفه اش چون گشت کامل بی منی ؟ *** بی پدر چون شکل گیرد چون منی ؟

«روح» کی باشد بر ایشان همدمی *** وز نسیمی حامله شد مریمی ؟

گر وِلاد از این طریق باشد روا *** الامان از فاسق پر مدعا

با کلامش زخم میزد بر روان *** تیغ ما دید و زبان کرد در دهان

لیک آن جرح از بیانش باقی است *** مرهمی باید که دست ساقی است

« ساقیا بر خیز و در ده جام را *** خاک بر سر کن غم ایام را »

خمره می را گشا آغاز کن *** مر حسامی آگه از این راز کن

شروحیل;961937 نوشت:
با سلام
دوست گرامی در هر صورت یه آغازی بوده دیگه که ما الان هستیم

احتمالا شما به این که همه چی همینجوری الکی یهویی خود به خود بوجود اومده مثل افرادی که این نظریه رو مطرح کردن که اعتقاد نداری؟

درود برادر جان،مواردی فرمویدن که توجیه علمی داره،گذشته از اون،توجیه علمی هم نداشته باشیم،دلیلی نیست به الله ربطش بدیم

شروحیل;961937 نوشت:
همون طور که خدا گفته برای اهل تفکر نشانه هایی هست تا به خدا ایمان بیارن و مثل بی خردان همه چیز رو انکار نکنن

اینم از اعجاز های زبانی قرآن هستش دیگه،افرادی که قبولش ندارن،بی خرد و چهار پا و اینا صدا میکنه،که خب چی بگم؟! شما بفرمایید برادر نازنین ما

شروحیل;961937 نوشت:

بر فرض در آینده یا حال از پدر یا مادر فرزند هم به وجود بیاورند،به هیچ وجه تبیین گر تولد عیسی ناصری نیست

Miss.Narges;961964 نوشت:
ین روزها چون اعتراضها علیه حکومت بالا رفته معمولا مردم رو به انواع و اقسام خبرهای بدون مستند مشغول میکنن

سلام مجدد خواهر جان
آیه جالبی هست،ما سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمیدهیم مگر آنکه خودشون ی کاری بکنن!
من همیشه گفتم؛هر حکومتی در هر جای دنیا که هست،متاسفانه باید گفت لیاقت قاطبه افراد اون جامعه هست

شروحیل;961971 نوشت:
با ذکر این نکته یاد موضوعی افتادم

وقتی استیو جابز گفت اصوات رو تو جیبتون جا میکنم همه بهش خندیدن و مسخرش کردن

افرادی هم این کار رو غیر علمی می دونستن!

و تنها افرادی بهش کمک کردن ایدشو عملی کنه که بهش ایمان داشتن

تا ایمان جمعی نباشه هیچ رویای به واقعیت بدل نمیشه

برگرفته از کتاب (( پیامبران دوران ما))

آقای عرفان کسرایی جمله جالبی داره
کارهایی که از نظر منطقی غیر ممکن هستن از نظر فیزیکی هم غیر ممکن اند
اما کارهایی که از نظر فیزیکی غیر ممکن هستن از نظر منطقی میتونن ممکن باشن،بسیاری از چیز ها میتونه در آینده به وجود بیاد
فی المثل یک ابزار ذهن خوانی،اما این دلیل نمیشه افرادی که در گذشته میگفتن ذهن میخونیم حرفشون درست باشه
هنگامی که اقدام بر عملی میکنم،در را بر روی شک میبندم،چنین گفت مردِ عمل(نیچه)

*حسام الدین*;961982 نوشت:
سلام و عرض ادب

صادق شیرین سخن آواز داد *** تا گره بگشاید از کهیعص

گفتمش ای حضرت عالم بدین *** ای سخندان، وی ادیب اسکدین

چند شبهه آمده یا شیخنا *** در «فأرسلنا الیها روحَنا »

قصد سبحان خلقت عیسی مسیح *** گشت ثبت در لوح به گفتاری فصیح

«روح» آمد نزد مریم یک زمان *** تا دمد در جسم و جانش توامان

از دم آن روح عیسی شد پدید *** خرق عادت را بدینسان کس ندید

بس گران آمد به اعداء این بیان *** کید و کین در رد آن کردند عیان

کس ز ایشان گفت این افسانه است *** معجزه با عقل و علم بیگانه است

نطفه اش چون گشت کامل بی منی ؟ *** بی پدر چون شکل گیرد چون منی ؟

«روح» کی باشد بر ایشان همدمی *** وز نسیمی حامله شد مریمی ؟

گر وِلاد از این طریق باشد روا *** الامان از فاسق پر مدعا

با کلامش زخم میزد بر روان *** تیغ ما دید و زبان کرد در دهان

لیک آن جرح از بیانش باقی است *** مرهمی باید که دست ساقی است

« ساقیا بر خیز و در ده جام را *** خاک بر سر کن غم ایام را »

خمره می را گشا آغاز کن *** مر حسامی آگه از این راز کن

للعجب از این حسام الدین راد !!
همچو مو لانا در این ره پا نهاد
از نیام آورده برون تیغ تیز
تا نماید انجمن را ریز ریز
آفرین بر گفته های نغز او
آفرین بر هوش و بر این مغز او
کی مرا باشد مصاف پهلوان ؟
قدری آهسته بران ای نو جوان
نیست فرصت تا بگویم شعر ناز
تا شود مکشوف تر اسرا ر و راز
لک گویم آفرین بر شعر تو
آفرین بر این کلام و مِعر تو

صادق;962096 نوشت:
للعجب از این حسام الدین راد !!
همچو مو لانا در این ره پا نهاد
از نیام آورده برون تیغ تیز
تا نماید انجمن را ریز ریز
آفرین بر گفته های نغز او
آفرین بر هوش و بر این مغز او
کی مرا باشد مصاف پهلوان ؟
قدری آهسته بران ای نو جوان
نیست فرصت تا بگویم شعر ناز
تا شود مکشوف تر اسرا ر و راز
لک گویم آفرین بر شعر تو
آفرین بر این کلام و مِعر تو

صادق زیبا کلام خوش زبان *** از بزرگی و کرم دارد نشان

صورتش گرچه ندیدست این جوان *** سیرت اما نیک باشد بی گمان

در مصاف شعر دلاور غازی است *** گاه دعوا انجمن را قاضی است

دفتر ما مهر گشت از مهر او *** قطره آبی کآمده در بحر او
.
چون به نظم نتوان بیان کرد این کلام *** « پس سخن گوتاه باید والسلام »

ضمن تشکر از مرحمت و لطف حضرتعالی ، اگر مایل باشید بحث رو به نثر ادامه بدیم :khandeh!:

*حسام الدین*;962135 نوشت:
صادق زیبا کلام خوش زبان *** از بزرگی و کرم دارد نشان

صورتش گرچه ندیدست این جوان *** سیرت اما نیک باشد بی گمان

در مصاف شعر دلاور غازی است *** گاه دعوا انجمن را قاضی است

دفتر ما مهر گشت از مهر او *** قطره آبی کآمده در بحر او
.
چون به نظم نتوان بیان کرد این کلام *** « پس سخن گوتاه باید والسلام »

ضمن تشکر از مرحمت و لطف حضرتعالی ، اگر مایل باشید بحث رو به نثر ادامه بدیم :khandeh!:

سلام.
کل شعرت یه طرف، اون صادق زیبا کلامت هم یه طرف! عالی بود Smile

حسام 1999;961989 نوشت:
آقای عرفان کسرایی جمله جالبی داره
کارهایی که از نظر منطقی غیر ممکن هستن از نظر فیزیکی هم غیر ممکن اند
اما کارهایی که از نظر فیزیکی غیر ممکن هستن از نظر منطقی میتونن ممکن باشن،بسیاری از چیز ها میتونه در آینده به وجود بیاد
فی المثل یک ابزار ذهن خوانی،اما این دلیل نمیشه افرادی که در گذشته میگفتن ذهن میخونیم حرفشون درست باشه
هنگامی که اقدام بر عملی میکنم،در را بر روی شک میبندم،چنین گفت مردِ عمل(نیچه)

وقتی ما عادت کنیم جلوی هر چیزی بایستیم و نقضش کنیم ، یک روزی خودمون هم نقض می شیم!

در مورد خودروی آبسوز مد نظر
روش کار بدیدن صورت هست
آب وارد شده توسط کاتالیزور هیدروژنش جدا شده واز هیدروژن برای سوخت خودرو استفاده میشه

مثل گفته خداوند که گفته انسان رو از گل آفریده و منظور در واقع h2o و مواد آلی معدنی هست
این بنده خدا هم اگه می گفت هیدروژن کسی منظورشو نمی فهمید و برای اینکه برای عام قابل درک باشه گفته آب سوز!

در واقع هدف یک چیز هست ولی طرز بیان متفاوت هست

حسام 1999;961889 نوشت:
این شیاد های هندی خیلیاشون شعبده بازن

به عرضم توجه نکردی حسام جان
فرض کنیم اینکه پا در آتش نمی‌سوزد به دلیل مالیدن ژلی مخصوص به روی پاها باشد. اگر کسی از وجود این ژل بی‌اطلاع باشد ، آن وقت چگونه به موضوع نگاه می‌کند؟

[SPOILER]در مورد بحث اختراع موتور آب سوز ، همین الان این موتور در کارگاه همشهری بنده (آقای مقصود داوودی همشهری من هستند) در حال کار کردن است
حال به فرض اینکه ایراداتی هم داشته باشد ، قرار نیست هر اختراعی از همان ابتدا بی‌نقص باشد
ضمناً آب انرژی شیمیایی نیست ، اما هم
هیدروژن دارد و هم قدرت تولید حرارت[/SPOILER]

*حسام الدین*;962135 نوشت:
صادق زیبا کلام خوش زبان

صندلی;962138 نوشت:
کل شعرت یه طرف، اون صادق زیبا کلامت هم یه طرف! عالی بود

با چنین
"ایهام" الحق داده ای جولان ، عزیز
ماجرای فلفل است و خال مَهرویان ، عزیز

کوه کَن باید بُدن ؛ کس با لغب

"عاشق" نشد
هر که نامش بود صادق در عمل
"صادق" نشد

دست بالا می‌رود هم در وداع و هم سلام
آن یکی

"زیباکلام" است این یکی "زیبا ، کلام"

پرسش:
با توجه به اینکه حضرت عیسی(ع) پدر نداشت ولی موقع تولد مانند انسانهای دیگه بدن مادی داشت چگونه از مادرش مریم متولد شد؟

پاسخ:
تولد فرزند از مادری جسمانی باید جسمانی باشد. حضرت عیسی (علیه‌السلام) نیز همانند سایر انسان‌ها جسم مادی داشتند چرا که از مادری مادی و جسمانی متولد شده‌اند، منتهی همچنانکه که در ادامه خواهد آمد نحوه‌ی خلقت و آفرینش حضرت با سایر انسان‌ها متفاوت بود چنانکه نحوه‌ی خلقت حضرت آدم(علیه‌السلام) متفاوت بوده است.
داستان خلقت حضرت‌عیسی(علیه‌السلام) در قرآن کریم اینگونه بیان شده است:
«قَالَتْ رَبِّ أَنَّى یَكُونُ لِی وَلَدٌ وَلَمْ یَمْسَسْنِی بَشَرٌ قَالَ كَذَلِكِ اللّهُ یَخْلُقُ مَا یَشَاء إِذَا قَضَى أَمْرًا فَإِنَّمَا یَقُولُ لَهُ كُن فَیَكُونُ» (1) [مریم] گفت پروردگارا چگونه مرا فرزندى خواهد بود با آن كه بشرى به من دست نزده است؟! گفت چنین است [كار] پروردگار؛ خدا هر چه بخواهد مى‏آفریند چون به كارى فرمان دهد فقط به آن مى‏‌گوید باش پس مى‏باشد.
نیز آیه‌ی 17الی 21 سوره‌ی مریم داستان خلقت حضرت‌عیسی(علیه‌السلام) را این‌گونه بیان می‌فرماید:
«فَاتَّخَذَتْ مِنْ دُونِهِمْ حِجَابًا فَأَرْسَلْنَا إِلَيْهَا رُوحَنَا فَتَمَثَّلَ لَهَا بَشَرًا سَوِيًّا* قَالَتْ إِنِّی أَعُوذُ بِالرَّحْمَنِ مِنْكَ إِنْ كُنْتَ تَقِيًّا * قَالَ إِنَّمَا أَنَا رَسُولُ رَبِّكِ لِأَهَبَ لَكِ غُلَامًا زَكِيًّا * قَالَتْ أَنَّى يَكُونُ لِی غُلَامٌ وَلَمْ يَمْسَسْنِی بَشَرٌ وَلَمْ أَكُ بَغِيًّا * قَالَ كَذَلِكِ قَالَ رَبُّكِ هُوَ عَلَیَّ هَيِّنٌ وَلِنَجْعَلَهُ آيَةً لِلنَّاسِ وَرَحْمَةً مِنَّا وَكَانَ أَمْرًا مَقْضِيًّا»
ترجه‌ی آیات: وقتی حضرت مریم در گوشه‌ای از بیت‌المقدس مشغول عبادت شد، ما روح خود را به سوی او فرستادیم، او در شکل انسان خوش‌اندام و بی‌عیب و نقص بر مریم ظاهر شد، و او ترسید و گفت: من از تو به خدای رحمان پناه می‌برم اگر پرهیزگار هستی، گفت: من فرستاده‌ی پروردگارت هستم، آمده‌ام تا پسر پاکیزه‌ای به تو ببخشم، گفت: چگونه ممکن است فرزندی برای من باشد، در حالی که تا کنون دست بشری به من نرسیده است، گفت: امر الهی چنین است، و پروردگارت فرمود: این کار بر من آسان است، و برای این است که او را آیتی برای مردم قرار دهم و رحمتی از جانب ما باشد و این امر حتمی است.(2)

از آیات قرآن‌کریم به خوبی استفاده می‌شود که نحوه‌ی خلقت حضرت‌عیسی با ساير انسان‌ها متفاوت بوده و حضرت‌عیسی(علیه‌السلام) اعجاز‌گونه به دنیا آمده است؛ امام باقر(علیه‌السلام) نحوه‌ی اعجاز‌گونه بودن خلقت حضرت‌عیسی(علیه السلام) را اینگونه بیان می‌کند:
«جبرئيل گريبان و يقه‌ی پيراهن مريم را گرفت و در آن دميد. دميدنی كه با آن فرزند در رحم مريم در يك ساعت به حد كمال رسيد، به‌گونه‌ای كه وقتی خاله‌اش بدو نگريست او را نشناخت و مريم در حالی كه از او و از زكريا خجالت می‌كشيد راه خود را گرفت و رفت».[3]

برخي از بزرگان اهل عرفان ضمن تأكيد بر اين كه تولد حضرت عيسی(علیه‌السلام) از طريق دميدن جبرئيل(علیه‌السلام) صورت گرفته است، می‌گويد: وقتی اراده‌ی الهی بر خلقت عيسی تعلق گرفت، شهوت كامنه و نهفته در مريم به حركت در آمد، و جبرئيل(علیه‌السلام) در حالی كه به صورت بشری براي مريم متمثل شده بود، در او نفح كرد و در آن نفخ آبی بود مشابه بخار و از آن جسم عيسی(علیه‌السلام) آفريده شد.[4]
اما اینکه چرا به حضرت عیسی(علیه‌السلام) روح الله گفته می‌شود؛ درباره‌ی وجه نام‌گذاری حضرت عيسی به «روح الله»، بايد گفت که چند وجه در اين باره مطرح است:
الف:برخی بر آن‌اند که چون ايشان از موجودی صاحب روح به وجود نيامده و از موجود زنده مانند نطفه پديد نيامده، ‌بلکه کاملاً به امر خدا و از جانب او آفريده شده است، او را «روح الله» گويند. (5)
ب: برخی بر آن‌اند که چون مردم در دين به واسطه‌ی او احيا گشته‌اند، چنان که به وسيله‌ی روح خود حيات يافته‌اند، او را «روح الله» گويند. (6)
ج: همچنين گفته شده که چون آن حضرت مردگان را زنده می‌کرد، روح‌الله نام گرفت. (7)

د: يا اين که روح به معنای نبوت است؛ چنان که در آيه‌ی قرآن آمده: «يلقی الروح مِن أمره علی مَن يشاء مِن عباده». و يا گفته‌اند روح به معنای رحمت است و عيسی(علیه‌السلام) مايه‌ی رحمت و برکت برای بندگان خدا بود. از اين رو، به ايشان «روح الله» گفته شده است. (8)
در ایجا پرسشی مطرح می‌شود و آن این است که آیا ممکن است حضرت مریم(علیهاسلام) با حضرت جبرائیل(علیه‌السلام) که ظاهرا هم متمثل به جنس مذکر بوده ازدواج کرده؟ چون در آیه آمده از او باردار شد؛ فلسفه چه جوابی برای تولد عیسی(علیه‌السلام) دارد؟
در پاسخ به این پرسش عرض می‌شود:
اولا: همچنانکه در سطور قبل گفته شد نكاحی صورت نگرفته است؛ بلكه جبرئيل در او دميده است (9)
ثانیا: جبرئیل(علیه‌السلام) در این میان دخالت داشت، امّا نه دخالت به نحو ابوّت، بلکه دخالت او به نحو ایجاد نطفه در رحم مریم(علیها‌سلام) بود.
توضیح مختصر در این زمینه:
می‌دانیم مادّه‌ی فلسفی حضرت‌آدم(علیه‌السلام)، یعنی مادّه‌ی ثانیه‌اش، خاک بود؛ که به اذن خدا، صورت آدم به خود گرفت. مادّه‌ی ثانیه‌ی ما انسان‌ها نیز نطفه است؛ لکن مادّه‌ی ثانیه‌ی ما با « کن‌فیکون» خلق نمی‌شود؛ بلکه در سیر حرکت جوهری در صلب پدر شکل می‌گیرد. امّا نطفه‌ی عیسی(علیه‌السلام) به نحو «کن فیکون» خلق شد. بنابراین اینکه در آیه‌ی شریفه آمده است که از جبرائیل(علیه‌السلام) باردار شد بدین معنی نیست که نطفه از وی بوده است، بلکه حضرت جبرائیل (علیه‌السلام) نطفه را ایجاد کرده است.

عمل جبرئیل (علیه‌السلام) ایجاد نطفه به نحو "کن فیکون" بود ولی فرایند تولید نطفه در سایر انسانها با عملکرد بدن آنان و اندام های اسپرم ساز است. بنابراین عمل جناب جبرئیل(علیه‌السلام) با عمل سایر انسانها در تولید نطفه فرق دارد. در جبرئیل(علیه‌السلام)، ایجاد به نحو "کن فیکون" است و در بقیه انسانها، ایجاد به نحو حرکت جوهری است.
نکته‌ی بعدی اینکه جبرائیل(علیه‌السلام) اگر به صورت مرد متمثّل شد دلیل نمی‌شود که او نقش پدری را ایفا نموده است. جبرئیل(علیه‌السلام) همواره به صورت مرد ظاهر شده است. وقتی به همراه آن دو فرشته‌ی دیگر بر ابراهیم(علیه‌السلام) و ساره(علیها‌سلام) نیز ظاهر شدند و بشارت اسحاق را دادند، به صورت بشری از سنخ مردان بودند. آیا این بدان معناست که آن سه فرشته، پدر اسحاق(علیه‌السلام) هستند؟!

پی نوشت:
1. آل‌عمران: 47
2. مريم: 17-21
3. طباطبايی، سيد محمد حسين، الميزان، تهران، نشر دارالكتب الاسلاميه، 1379 ش، ج 14، ص 52.
4. خوارزمی، حسين، شرح فصوص الحكم، فص عيسوی، قم، نشر دفتر تبليغات اسلامی، 1377 ش، ص 697. با اندك تلخيص.
5. طبرسی، فضل بن حسن، تفسير جوامع الجامع، ج 2، ص 22، نشر دانشگاه تهران، 1377 ش.
6. ابی علی، فضل طبرسی، مجمع البيان، ج 4، ص 56، نشر دار العرفيه، بيروت، 1408 ق.
7. مصطفوی، حسن، التحقيق فی کلمات القرآن، ج 4، ص 256، انتشارات نشر کتاب، تهران، 1360 ش.
8. طوسی، محمد بن حسن، التبيان فی تفسير القرآن، ج 6، ص 359، دار الإحياء التراث العربی، بيروت، بی تا.
9. ر.ک: طباطبايی، سيد محمدحسين، الميزان، تهران، نشر دارالكتب الاسلاميه، 1379 ش، ج 14، ص 52

موضوع قفل شده است