اختلاف فتاوا

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اختلاف فتاوا

با سلام
من مرجع تقلید انتخاب نکرده ام چون وقتی رساله ها ی مراجع را دیدم در آن اختلاف بین فتواها دیدم. و این اختلاف فتواها نشان دهنده اشتباه عده ای از مراجع می باشد! حال کدام مرجع نمیدانیم اما به هر حال این اختلاف نشان دهنده انحراف از حکم اصلی است.
حال سوال من این است که وظیفه ما چیست ؟ ایا میشود از مرجعی که انتخاب میکنیم تقلید کرد هرچند حکمش با مرجع یا مراجع دیگر تفاوت داشته باشد؟ ((مثلا از مکارم که میگوید بنابر احتیاط واجب بدن میت هر چند خشک نجس میکند (بر خلاف همه مراجع دیگر که احتیاط مستحب دارند).))
آیا باید بدانیم اصولا کدام مرجع راست میگوید؟ یعنی اشتباه نمی کند؟ که به نظر در این صورت خود باید مجتهد باشیم!
اصولا این اختلاف بین مراجع در شرع و اسلام قابل قبول و وارد است؟ چون من مدتی است که به خاطر این اختلاف ها هیچ کدام را انتخاب نکرده ام .چون ممکن است یکی درست بگوید دیگری اشتباه؟
ایا امکان جمع بین مراجع وجو دارد؟ یعنی در احکام یکسان که هیچ در اختلافی ها به انکه فتوای صریح داده عمل کنیم؟ اما به نظر عده ای از مراجع عدول را نمی پذیرند.
از راهنمایی شما ممنو نم. ضمنا سخن شما وقتی برای من حجت خواهد بود که شرع یا مراجع انرا قبول داشته باشند نه نظر شخصی شما.@};-@};-@};-

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

esi72;819449 نوشت:
با سلام
من مرجع تقلید انتخاب نکرده ام چون وقتی رساله ها ی مراجع را دیدم در آن اختلاف بین فتواها دیدم. و این اختلاف فتواها نشان دهنده اشتباه عده ای از مراجع می باشد! حال کدام مرجع نمیدانیم اما به هر حال این اختلاف نشان دهنده انحراف از حکم اصلی است.
حال سوال من این است که وظیفه ما چیست ؟ ایا میشود از مرجعی که انتخاب میکنیم تقلید کرد هرچند حکمش با مرجع یا مراجع دیگر تفاوت داشته باشد؟ ((مثلا از مکارم که میگوید بنابر احتیاط واجب بدن میت هر چند خشک نجس میکند (بر خلاف همه مراجع دیگر که احتیاط مستحب دارند).))
آیا باید بدانیم اصولا کدام مرجع راست میگوید؟ یعنی اشتباه نمی کند؟ که به نظر در این صورت خود باید مجتهد باشیم!
اصولا این اختلاف بین مراجع در شرع و اسلام قابل قبول و وارد است؟ چون من مدتی است که به خاطر این اختلاف ها هیچ کدام را انتخاب نکرده ام .چون ممکن است یکی درست بگوید دیگری اشتباه؟
ایا امکان جمع بین مراجع وجو دارد؟ یعنی در احکام یکسان که هیچ در اختلافی ها به انکه فتوای صریح داده عمل کنیم؟ اما به نظر عده ای از مراجع عدول را نمی پذیرند.
از راهنمایی شما ممنو نم. ضمنا سخن شما وقتی برای من حجت خواهد بود که شرع یا مراجع انرا قبول داشته باشند نه نظر شخصی شما.

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1. درست است که اختلاف بین عالمان در هر دانشی از جمله دانش دین وجود دارد و نیز این اختلاف به معنای آن است که همه به حقیقت نرسیده اند و نتایج برخی اشتباه است اما این مسئله، دلیل منطقی برای مراجعه نکردن به عالمان نیست چون اشتباه آنان، قطعا کمتر از دیگران است اینکه خود بدون مراجعه به متخصص اقدام به کاری کنیم احتمال اشتباه آن، خیلی بیشتر از هنگام رجوع به متخصص است این کار مثل این است که بیماری که نیاز به پزشک دارد به آنان مراجعه نکرده و اقدام به خود درمانی کند تنها بدین دلیل که پزشکان در شیوه درمان اختلاف نظر دارند و برخی اشتباه کنند!

2. راه حل ، تحقیق و بررسی و پیدا کردن مرجع اعلم یعنی مرجعی که از دیگران در کار استنباط احکام شرعی، قوی تر است ، می باشد تا درصد خطا و اشتباه به کمترین حد ممکن برسد.

3. اگر کسی خود در موضوعی مجتهد باشد نیازی به مراجعه به دیگران ندارد و تقلید برای کسی است که خود توانایی استنباط احکام شرعی را ندارد و مقلد نمی تواند به صورت جزئی، اشتباه مجتهد را تشخیص دهد مگر خود مجتهد باشد بنابراین وظیفه مقلد تنها پیدا کردن مجتهد اعلم و تقلید از اوست.

4. پاسخ داده شد.

5. امکان جمع بین نظرات با احتیاط در عمل ممکن است اما کار بسیار مشکلی است و تنها از عهده افراد کمی که اطلاعات فقهی خوبی دارند ، بر می آید.
البته در جایی که مرجع تقلید شخصی ، احتیاط واجب داده است او می تواند به اعلم بعد از ایشان مراجعه کند که طی این مراحل بدون تشخیص درست اعلم و تقلید صحیح ، ممکن نیست.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;820635 نوشت:
مثل این است که بیماری که نیاز به پزشک دارد به آنان مراجعه نکرده و اقدام به خود درمانی کند تنها بدین دلیل که پزشکان در شیوه درمان اختلاف نظر دارند و برخی اشتباه کنند!
سلام استاد و برادر عزيزم
البته نمي خواهم به فرمايش شما ايراد بگيرم و كليت حرفتان را قبول دارم

اما بايد عرض كنم درمورد همان پزشك هم گاهي دقيقاً هميني كه فرموديد از سوي مردم انجام ميشود!
يعني گاهي آنقدر پزشكان حرفهايشان تناقض دارد كه مردم ترجيح ميدهند خود درماني كنند تا اينكه پيش پزشك بروند!!
و جالب اينكه درمواردي هم موفق تر از خود پزشكان عمل ميكنند! :Nishkhand:

[="Tahoma"][="Black"]

Reza-D;820701 نوشت:
سلام استاد و برادر عزيزم
البته نمي خواهم به فرمايش شما ايراد بگيرم و كليت حرفتان را قبول دارم

اما بايد عرض كنم درمورد همان پزشك هم گاهي دقيقاً هميني كه فرموديد از سوي مردم انجام ميشود!
يعني گاهي آنقدر پزشكان حرفهايشان تناقض دارد كه مردم ترجيح ميدهند خود درماني كنند تا اينكه پيش پزشك بروند!!
و جالب اينكه درمواردي هم موفق تر از خود پزشكان عمل ميكنند!

عرض سلام و احترام خدمت برادر گرامی

خب بفرمایید ایراد بگیرید، اشکالی ندارد.:)

می دانید که موفقیت های اتفاقی قابل اتکا نبوده و حجیت آور نیست؛ ما مرجع تقلید انتخاب می کنید تا اعمال مان در قیامت توأم با حجیت لازم باشد و بتوانیم پاسخگوی درستی برای چرایی عملکرد خودمان باشیم و بدون یک تقلید صحیح چنین کاری برای افرادی که توانایی اجتهاد ندارند ، ممکن نیست بنابراین اگر هم عده ای از سر بی حوصله گی یا حتی اضطرار اقدام به خوددرمانی دینی می کنند از آسیب های محتمل آن مصون نیستند و در مواردی قابل سرزنش خواهند بود ، ما می خواهیم کاری کنیم که سرزنشی در بین نباشد.

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

موضوع قفل شده است