ازدواج موقت و احکام فقهی و قانونی

تب‌های اولیه

368 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ازدواج موقت و احکام فقهی و قانونی

باسلام واحترام
تقریبا تمام مراجع به جزایت الله سیستانی وصانعی اذن پدربرای ازدواج موقت دخترباکره راواجب نمیدانند یاحکم به رجوع مرجعی که حکم واضح داده است دادند
ازانجایی که درعرف مابی کره بودن عیب حساب میشود ایابااین شرط که باازدواج موقت دخترهمچنان باکره باشد میتواندبدون اذن پدراقدام کندمرجع اصلی ایت الله خامنه ای ودراین موردایت الله شاهرودی,
اگربله ازنظرقانونی وضع چگونه است درصورت عدم ثبت دردفاترخانه ها
واگرنمیتواند پس احادیث بارز امام صادق ع راچگونه توجیه میکنند

فرستاده شده از HUAWEI G525-U00ِ من با Tapatalk

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

احمد;819345 نوشت:
باسلام واحترام
تقریبا تمام مراجع به جزایت الله سیستانی وصانعی اذن پدربرای ازدواج موقت دخترباکره راواجب نمیدانند یاحکم به رجوع مرجعی که حکم واضح داده است دادند
ازانجایی که درعرف مابی کره بودن عیب حساب میشود ایابااین شرط که باازدواج موقت دخترهمچنان باکره باشد میتواندبدون اذن پدراقدام کندمرجع اصلی ایت الله خامنه ای ودراین موردایت الله شاهرودی,
اگربله ازنظرقانونی وضع چگونه است درصورت عدم ثبت دردفاترخانه ها
واگرنمیتواند پس احادیث بارز امام صادق ع راچگونه توجیه میکنند

عرض سلام و احترام

این شرط موجب تغییر رأی مرجع تقلید برای لزوم اجازه پدر نمی شود.

از قانون اطلاعی نداریم.

این احادیث توسط مراجع تقلید بررسی شده اند و حکم شرعی بر اساس مجموعه آیات و روایات و استنادات فقهی داده می شود.

موفق و مؤید باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام میدونم پستم مستقیم به احکام برنمیگرده اما خواهش میکنم پستمو پاک نکنین

سرم درد میگیره وقتی میبینم واقعیت جوونهای نازنین مملکتم شده اعتیاد شده ازدواج سفید شده ...

واقعاً دلم میگیره از وضعیت نابسامان اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و مذهبی که جوونای ما
اینقد زوم شدن روی صیغه کردن با دختری که اتفاقاً اذن پدر هم نداره

آقا اولاً حکم شرعی صیغه برا هر کسی که میل جنسی درش ایجاد بشه نیس
یه چندسال صبر کردن و تقوا پیشه کردن
یه چندسال نت زیاد نگشتن و تصویر محرک ندیدن و رعایت کردن
تا وقتی شرایط عقد دائم پیش بیاد

خیلی آدم رو تو زندگی جلو میندازه

خیلی از نظر عقلی پخته میکنه آدم رو این تحمل ها

اما متاسفانه جوونای ما دیگه تا تقی به توقی بخوره میگن بریم یه صیغه ای هم بکنیم و فلان کتب حدیثی هم که گفته مستحبه و بریم هم مستحب رو انجام بدیم و هم هزارجور توجیهی که میارن

نمیگن خب ما با این دختر رابطه داشتیم
این دختر رو از دست نخوردگی دراوردیم
حیاش رو ازش گرفتیم

بعدشم که مدت تموم شد رهاش کردیم

این انصافه؟؟؟
مردونگیه؟؟؟؟
حالا گیریم اینقد برخورد مناسب داشتیم که دختر خودش راضی شده

وجدان ما چرا راضی شد

خب آقا اصلاً فرض محال که شما درست همون آدمی که صیغه براش مستحب اصلاً گیریم واجب شده
که البته وجوب صیغه شرایطی داره که شاید خیلی از جوونای ما اون شرایط رو ندارن و حوصلشم ندارن تحقیق کنن

اصلاً به فرض شما خود همون آدمی

چرا دنبال رابطه با باکره هایی؟؟؟؟
یه دختر آفتاب مهتاب ندیده باحیا چرا آخه؟؟؟
این همه بیوه نیازمند که خیلیاشون دستفروشی میکنن خیلیاشون کارهای دیگه
یه کم بیشتر بگرد
یه کم دندون روی جیگر مبارک بذار

رو مخ دختر مجرد کار نکن
عاقبت این دنیاتم تامین کنی اون دنیا بی حساب کتاب نیست ها!

خطابم به استارتر نیس
یه نامه سرگشادس به همه اونهایی که برای یه میلی که هیچوقت هم راضیشون نمیکنه به طور کامل راحت میرن سمت دخترا و ازواج سفید و ...
حال اونکه یه کم بیشتر همت کنن راحت ازدواج دائم میکنن
یه کم بیشتر وایسن جلوی فرهنگ غلط
یه کم بیشتر دنبال شرایط رو مهیا کردن باشن[/]

احمد;819345 نوشت:
باسلام واحترامتقریبا تمام مراجع به جزایت الله سیستانی وصانعی اذن پدربرای ازدواج موقت دخترباکره راواجب نمیدانند یاحکم به رجوع مرجعی که حکم واضح داده است دادندازانجایی که درعرف مابی کره بودن عیب حساب میشود ایابااین شرط که باازدواج موقت دخترهمچنان باکره باشد میتواندبدون اذن پدراقدام کندمرجع اصلی ایت الله خامنه ای ودراین موردایت الله شاهرودی,اگربله ازنظرقانونی وضع چگونه است درصورت عدم ثبت دردفاترخانه هاواگرنمیتواند پس احادیث بارز امام صادق ع راچگونه توجیه میکنندفرستاده شده از HUAWEI G525-U00ِ من با Tapatalk[/

سلام دوست عزیز تمامی نظرات مراجع تقلید بر اساس روز میتواند قابل تغییر باشد و با در نظر گرفتن شرایط فعلی جامعه بهتر است که با زضایت پدر صورت پذیرد

سلام
برام جالبه که این حرفومیزنید,یک فقیه فقط متخصص دراحکام دینی ومتناسب روزبودن یانبودن روجامعه شناس تشخیص میده نه فقیه واکثرجامعه شناسان این رفع نیازرویک لزوم میدونن نگاهی به کشورهای مختلف بیندازید بودن این مراکزموجب رشدفرهنگ وعدم موجب سقوط وضعف فرهنگیست

mortaz1450;819592 نوشت:
[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام میدونم پستم مستقیم به احکام برنمیگرده اما خواهش میکنم پستمو پاک نکنین

سرم درد میگیره وقتی میبینم واقعیت جوونهای نازنین مملکتم شده اعتیاد شده ازدواج سفید شده ...

واقعاً دلم میگیره از وضعیت نابسامان اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و مذهبی که جوونای ما
اینقد زوم شدن روی صیغه کردن با دختری که اتفاقاً اذن پدر هم نداره

آقا اولاً حکم شرعی صیغه برا هر کسی که میل جنسی درش ایجاد بشه نیس
یه چندسال صبر کردن و تقوا پیشه کردن
یه چندسال نت زیاد نگشتن و تصویر محرک ندیدن و رعایت کردن
تا وقتی شرایط عقد دائم پیش بیاد

خیلی آدم رو تو زندگی جلو میندازه

خیلی از نظر عقلی پخته میکنه آدم رو این تحمل ها

اما متاسفانه جوونای ما دیگه تا تقی به توقی بخوره میگن بریم یه صیغه ای هم بکنیم و فلان کتب حدیثی هم که گفته مستحبه و بریم هم مستحب رو انجام بدیم و هم هزارجور توجیهی که میارن

نمیگن خب ما با این دختر رابطه داشتیم
این دختر رو از دست نخوردگی دراوردیم
حیاش رو ازش گرفتیم

بعدشم که مدت تموم شد رهاش کردیم

این انصافه؟؟؟
مردونگیه؟؟؟؟
حالا گیریم اینقد برخورد مناسب داشتیم که دختر خودش راضی شده

وجدان ما چرا راضی شد

خب آقا اصلاً فرض محال که شما درست همون آدمی که صیغه براش مستحب اصلاً گیریم واجب شده
که البته وجوب صیغه شرایطی داره که شاید خیلی از جوونای ما اون شرایط رو ندارن و حوصلشم ندارن تحقیق کنن

اصلاً به فرض شما خود همون آدمی

یه دختر آفتاب مهتاب ندیده باحیا چرا آخه؟؟؟
این همه بیوه نیازمند که خیلیاشون دستفروشی میکنن خیلیاشون کارهای دیگه
یه کم بیشتر بگرد
یه کم دندون روی جیگر مبارک بذار

رو مخ دختر مجرد کار نکن
عاقبت این دنیاتم تامین کنی اون دنیا بی حساب کتاب نیست ها!

خطابم به استارتر نیس
یه نامه سرگشادس به همه اونهایی که برای یه میلی که هیچوقت هم راضیشون نمیکنه به طور کامل راحت میرن سمت دخترا و ازواج سفید و ...
حال اونکه یه کم بیشتر همت کنن راحت ازدواج دائم میکنن
یه کم بیشتر وایسن جلوی فرهنگ غلط
یه کم بیشتر دنبال شرایط رو مهیا کردن باشن

[/]

سلام
دوست عزیزهیچکس بارابطه صحیح حیاوعفافش ازش گرفته نمیشه ماکسانی رومیشناسیم که درعین حال که قبل ازدواج ازدواج موقت داشتن بااین شرط که همچنان باکره بمانند بارفع نیازجنسیشان قبل ازدواج وخودارضایی نکردن که هم گناهی بزرگ است وهم نابودکنند عقل وجسم وروح,امروزهم که ازدواج کردندعاشقانه کنارهمسرانشان زندگی کرده وصاحب فرزنداند,,
شماخودتان ازمشکلات جامعه صحبت کردید ازدواج دایم البته که بهتراست,,
والبته که دختران بیوه هم هستند اماتکلیف دختران باکره ای که نیازدارندوشرایط ازدواج برایشان محیانیست چه میشود,

اکثریت مسلمانان جهان ازدواج موقت را قبول ندارند و آن را حرام می دانند و به عقیده خود من هم ازدواج موقت هیچ مشکلی از مشکلات جوانان را حل نمی کند بلکه نوعی زنای مقدس است در ضمن خودارضایی گناه صغیره است نه کبیره.

سلام اما به نظر من ازدواج موقت خیلی چیز خوبی هست کاش میشد بین مردم به خوبی ترویج بشه
در مورد خود ارضایی چیزی نمیگم فقط میگم در اسلام خیلی منع شده و خیلی هم ضرر داره اما متاسفانه خیلی رواج داره....

احمد;819345 نوشت:
ازانجایی که درعرف مابی کره بودن عیب حساب میشود ایابااین شرط که باازدواج موقت دخترهمچنان باکره باشد میتواندبدون اذن پدراقدام کندمرجع اصلی ایت الله خامنه ای ودراین موردایت الله شاهرودی

سلام
ایا برای دختر باکره در ازدواج دائم يا موقت اجازه پدر واجب است ؟

آیة الله روحانی:
جواب:اذن ولی در ازدواج دائم یا موقت دختر بالغه رشیده - لازم نیست و هیچ تفصیلی هم ندارد.

آیة الله خامنه ای:
جواب:بنابر احتياط واجب در ازدواج با دختر باكره اجازه پدر يا جدّ پدرى او لازم است و بدون آن عقد صحيح ‏نيست مگر آنكه بعداً اجازه كند.

آیة الله مکارم شیرازی:
جواب:آری اجازه پدر شرط است.

آیة الله صافی:
جواب:اینجانب اذن پدر در ازدواج دختر باکره -چه دائم چه موقت را به احتیاط واجب معتبر می دانم . لذا رجوع به غیر این مسأله با رعایت الاعلم فالاعلم مانعی ندارد.

ایت الله شاهرودی:
جواب :در صورتيكه دختر غير رشيده باشد عقد وي بدون اذن ولي باطل و اگر رشيده باشد بصورتي كه خير وشر و صلاح وفساد خود را در حال و آینده تشخيص دهد و بتواند معاملات مهمه انجام دهد اولى كسب اذن پدر است در صورت امكان .وفرقي بين عقد دائم وموقت نميباشد

[="Tahoma"]

Reza24;819895 نوشت:
اکثریت مسلمانان جهان ازدواج موقت را قبول ندارند

اکثریت همان مسلمانان ولایت امیر المومنین و 11 امام دیگر را هم قبول ندارند و قرآن که جواز ازدواج موقت در آن آمده را هم مهجور قرار داده اند و قال الرسول يا رب إن قومي اتخذوا هذا القرآن مهجورا

Reza24;819895 نوشت:
در ضمن خودارضایی گناه صغیره است نه کبیره.

استمنا حرام و به نظر فقها و مراجع از جمله گناهان كبيره‏ است كه بر آن وعده عذاب داده شده حتي مجازات دنيوي براي آن تعيين شده است.
صاحب جواهر الكلام در آخر كتاب حدود مي‏نويسد:
هر كسي با دست يا عضو ديگرش استمنا كند، بايد تعزير شود، چون كار حرام انجام داده و مرتكب كبيره شده است. چنان كه از حضرت امام صادق (ع) در اين باره (استمنا) مي‏پرسند، مي‏فرمايد: "(استمنا) گناه بزرگي است كه خداوند در قرآن مجيد آن را مورد نهي قرار داده است. استمنا كننده مثل اين است كه با خودش ازدواج كرده است. اگر كسي چنين كاري بكند و من او را بشناسم، با او هم غذا نخواهم شد".
راوي مي‏پرسد: از كجاي قرآن حكم آن فهميده مي‏شود؟ فرمود: از آيه «فمن ابتغي وراء ذلک فاولئک هم العادون ؛ هر كس با غير از همسر و كنيزش شهوتش را دفع كند،تجاوزكار است». راوي مي‏پرسد: گناه زنا بزرگ‏تر است يا استمنا؟ حضرت مي‏فرمايد: استمنا گناه بزرگي است.

شهيد دستغيب، گناهان كبيره، ج 2، ص 331؛ وسايل الشيعه، ج 14، ص 267.

وای آدم سرگیجه میگیره که جو مذهبی اینقدر درگیر یک مساله اس فقط بابا بخدا بزرگتر که بشین میفهمین اینقدر تو زندگی مساله برای حل کردن هست که هرچی صیغه و استمنا و ایناس لذتش نابود میشه////////////// جناب احمد نقل زدم اما اشتباه شد و الان عادی خطاب میکنم. شما نگران باکره های نیازمند به ازدواج نباشین دخترا راحت تر از پسرا تحمل میکنن و مشکل فقط داشتن یه رابطه نیس که ظاهرش شرعی بشه و دیگه همه چی اوکی میشه . چشما رو که باز کنیم میبینیم در سطح جامعه اون صیغه مستحب و واجب انجام نمیشه بلکه صرف هوسرانی با چاشنی تحقیر زن داره عمل میشه ///////جامعه بخاطر این رویکرد بدش میاد پس جناب علی لطفاً اولاً بیایم مقدمات حکم خدا رو درست فرهنگ سازی کنیم بعد بیایم قضاوت کنیم و منتقدان به صیغه رو درریف معاندان با ولایت امام علی قرار بدیم. من یقین دارم اگه صیغه به معنی واقعیش باحفظ کرامات انسانی هردوطرف و نه فقط برای ارضای شهوت جنس مذکر انجام بشه مردم ما فهیم تر از اونن که جلوی حکم خدا دربیان. فرهنگ هوس رو حذف کنیم تا اقبال به مستحب منطقی بشه. کمااینکه تو یه کشور مسلمون وقتی شرایط دائم عملاً غیر ممکن شد فرهنگ منطقی و اسلامی دقیقاً اسلامی صیغه باب شد و زندگی ها مشروع و منطقی شکل گرفت.

Reza24;819895 نوشت:
اکثریت مسلمانان جهان ازدواج موقت را قبول ندارند و آن را حرام می دانند و به عقیده خود من هم ازدواج موقت هیچ مشکلی از مشکلات جوانان را حل نمی کند بلکه نوعی زنای مقدس است در ضمن خودارضایی گناه صغیره است نه کبیره.

اکثریت مسلمانان اهل سنت اند وبه عقیده شمااکثریت انان درخطاگمراهی بایدباشند

علــی;820033 نوشت:
کثریت همان مسلمانان ولایت امیر المومنین و 11 امام دیگر را هم قبول ندارند و قرآن که جواز ازدواج موقت در آن آمده را هم مهجور قرار داده اند و قال الرسول يا رب إن قومي اتخذوا هذا القرآن مهجورا

می دانید من خودم به این نتیجه رسیدم که نظر اهل سنت راجع به این قضیه منطقی تر است و در ضمن اگر امامت امری الهی وجز اصول دین باشد پس منکرش کافر خواهد شد همانطور که منکر نبوت کافر است پس در اینصورت اکثر مسلمانان کافر می شوند.
علــی;820033 نوشت:
استمنا حرام و به نظر فقها و مراجع از جمله گناهان كبيره‏ است كه بر آن وعده عذاب داده شده حتي مجازات دنيوي براي آن تعيين شده است.
صاحب جواهر الكلام در آخر كتاب حدود مي‏نويسد:
هر كسي با دست يا عضو ديگرش استمنا كند، بايد تعزير شود، چون كار حرام انجام داده و مرتكب كبيره شده است. چنان كه از حضرت امام صادق (ع) در اين باره (استمنا) مي‏پرسند، مي‏فرمايد: "(استمنا) گناه بزرگي است كه خداوند در قرآن مجيد آن را مورد نهي قرار داده است. استمنا كننده مثل اين است كه با خودش ازدواج كرده است. اگر كسي چنين كاري بكند و من او را بشناسم، با او هم غذا نخواهم شد".
راوي مي‏پرسد: از كجاي قرآن حكم آن فهميده مي‏شود؟ فرمود: از آيه «فمن ابتغي وراء ذلک فاولئک هم العادون ؛ هر كس با غير از همسر و كنيزش شهوتش را دفع كند،تجاوزكار است». راوي مي‏پرسد: گناه زنا بزرگ‏تر است يا استمنا؟ حضرت مي‏فرمايد: استمنا گناه بزرگي است.

شهيد دستغيب، گناهان كبيره، ج 2، ص 331؛ وسايل الشيعه، ج 14، ص 267.

اما در مورد استمنا اقوال مختلفی در میان علمای سنی و شیعه وجود دارد درست است که اکثریت آن را حرام می دانند ولی در مورد کبیره و صغیره بودنش بحث وجود دارد جتی بعضی از علمای اهل سنت برای کسی که تحت فشار باشد آن را مباح می دانند ولی منطقی به نظر نمیرسد که این کار گناه کبیره باشد چون امری کاملا شخصی است و به کسی آسیبی نمی رساند و ضرر خیلی بزرگی هم ندارد . اما به نظر من حکم تعزیر اصلا منطقی نیست وعلمایی که به این امر فتوا داده اند چه شیعه و چه سنی را قبول ندارم چون اولا این کار کاملا شخصی است و کسی که این کار را انجام میدهد که در جلوی دیگران انجام نمی دهد ثانیا اگر قرار است کسانی که استمنا می کنند تعزیر شوند ب دهها میلیون نفر در کشور ما مشمول این حکم قرار می گیرند ! که همچین حکمی غیر قابل اجراست.ولی خودتان منطقی قضاوت کنید آیا ازدواج موقت یک ساعنه بهتر است یا استمنا از دید عقلی حداقل در استمنا احتمال گرفتار شدن به بیماریهای خطرناک مانند ایدزو هپاتیت صفر می باشد ولی در ازدواج موقت چه؟

سلام، خوشم میاد فقط پسرها و مردها کشته و مرده صیغه اند کلاه کاملا شرعی و با مخ زدن دختر بیچاره، و پس از تموم شدن شهوت، دختر بیچاره میمونه و هزار گرفتاری و روحی و روانی،انگار فقط جسمش به درد میخورد وانگار روح و روان نداره، حالا آقای محترم که دنبال باکره میگردی، اگه حالا به فرض محال باکره بودنش از بین رفت، نفر بعدی هم مثل شما فکر کرد چی؟؟؟؟؟خودت حاضری بعدها با دختری که چند بار ازدواج موقت داشته ازدواج دایم کنی، تویی که واسه ازدواج موقت دنبال باکره ای؟؟؟ واقعا براتون ، تاسفم که قسمت عفاف و خویشتن داری که عینا در قرآن اومده رو رها کردین و چسبیدین به احادیث که حالا معلوم نیست صحت و سقمی داره یا نه و در چه شرایطی اگرم صحت داره وجوبش اعلان شده، همین کارا رو میکنین که دوست دختر و پسرها در خیابان میگن ما بین خودمون صیغه خوندیم!!!!!

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

سلام علیکم

Reza24;820254 نوشت:
می دانید من خودم به این نتیجه رسیدم که نظر اهل سنت راجع به این قضیه منطقی تر است

کاربر گرامی اما نظر قرآن و روایات با شما متفاوت است و حتی روایات صحیح اهل سنت (در صحیح مسلم و...) که بیش از 10 روایت است نقل شده که این کار(ازدواج موقت) در زمان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و حتی زمان ابوبکر جایز بود و صحابه این کار را میکردند اما عمر از این عمل نهی کرد و گفت من این کار را حرام میکنم!!( و بدعتی دیگر در دین پدید آورد)

اما آیه در سوره نسا خدای سبحان میفرماید:

فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنْهُنَّ فَآتُوهُنَّ أُجُورَهُنَّ فَرِيضَةً وَلا جُنَاحَ عَلَيْكُمْ فِيمَا تَرَاضَيْتُمْ بِهِ مِنْ بَعْدِ الْفَرِيضَةِ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلِيمًا حَكِيمًا 24

پس از زنانى (موقت) كه از آنان بهره اى شهوانى برده ايد مزدهاشان را به عنوان فريضه اى به آنان بدهيد، و بر شما گناهى نيست كه پس از تعيين مبلغ مقرّر، با يكديگر توافق كنيد (كه مدّت عقد موقت يا مهرشان را كم يا زياد كنيد). همواره خدا بسى داناى حكيم بوده است. 24

"فما استمتعتم به منهن» "ماوراء ذلكم" را دو بخش كرده، گروهى اصلى كه نكاح دائم است، و گروهى هم فرعى كه عقد منقطع و متعه مى باشد، در اينجا «استمتعتم» ـ كه تعبيرى است در كل قرآن منحصر به فرد ـ در انحصار عقد منقطع و تمتع مى باشد، زيرا در عقد دائم هرگز استمتاع شرط نيست، ولى در عقد منقطع شرط اصلى است، روى اين اصل اگر ازدواج دائم با دخترى كه قابل تمتع و بهره شهوانى نيست جايز است، ازدواج منقطع با او جايز نيست، زيرا تمتع و بهره گيرى شهوانى هر چند سمعى و بصرى و تماس جسمى باشد شرط صحت ازدواج منقطع است، كه اگر با زنى بالغ هم ازدواج منقطع كرد و هيچگونه بهره گيرى شهوانى، حتى سمعى و بصرى نبود، اين ازدواج باطل است.

ما نمى گوئيم «اجورهن» دراين آيه تنها دليل عقد منقطع است، زيرا در عقد دائم نيز لفظ «اجر» در چند جاى قرآن آمده، بلكه تكيه ما از نظر قرآن بر لفظ «استمتاع» است، و از نظر سنت قطعى روايات متواتره اى است از رسول اكرم صلى الله عليه و آله، كه عقد منقطع بر مبناى اين آيه دومين گام در عقد ازدواج است، و آيات ديگرى هم هرگز آنرا نسخ نكرده، و سنت هم نمى تواند قران را نسخ كند، تا چه رسد به سخن عمر بن خطاب كه آنرا پس از پيامبر بزرگوار صلى الله عليه و آله و ابوبكر و گذشت بخشى از خلافت خودش حرام كرده، پس هرگز چنين جريانى در اسلام صحت ندارد، بلكه برحَسَب آياتى از سوره مائده كسى كه به وحى ربانى حكم نكند ـ تا چه رسد حكمى بر ضد آن نمايد ـ كافر، ظالم و فاسق است.

در هر صورت اگر هم راجع به عقد منقطع چنين نصى قرآنى نمى داشتيم، كل آياتى كه نكاح را تجويز نموده شامل عقد منقطع نيز هست، چنانكه آيات بيع و تجارت شامل بيع شرط ـ كه بيع موقت است ـ نيز مى باشد، و از طرفى هم چون تمامى مردان و زنان زمينه و قدرت ازدواج دائم را ندارند، و نيز نمى توانند بر عزوبت صبر كنند، لازمه ضرورت حاجت جنسى تجويز ازدواج منقطع است، روى اين سه مبنا ازدواج منقطع مانند اجاره خانه در بُعد دوم ازدواج است.

منبع: http://www.olumquran.com/fa/publication/farsi-books/item/tj-forghan1 ذیل همین آیه

اما ادله عقلی را در ارسال بعدی عرض خواهم کرد

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

سلام علیکم

nina;820672 نوشت:
سلام

Reza24;820254 نوشت:
می دانید من خودم به این نتیجه رسیدم که نظر اهل سنت راجع به این قضیه منطقی تر است

طبق نصّ آيه ى مباركه ى: «فَمَا اسْتَمْتَعْتُمْ بِهِ مِنهُنَّ فَآتُو هُنَّ أُجورَهُنَّ فريضة» (سوره ى نساء، آيه ى 24) ازدواج موقت جايز است و حتى اگر آيه و رواياتى هم درباره ى جواز آن نداشتيم، خود لفظ نكاح در آيات و روايات، شامل عقد دائم و موقّت مى باشد، مانند لفظ بيع كه قرارداد دائم و موقّت را دربرمى گيرد.

اين گونه ازدواج، از اكثريت زنان نسبت مردان و يا عدم امكان ازدواج دائم براى برخى از زنان و نيازشان به سرپرست سرچشمه مى گيرد؛ به ويژه اين كه بعضى از مردان نيز شرايط وامكان ازدواج دائم را ندارند؛ مثلاً گروهى از آنان مسؤوليت هاى اقتصادى سنگينى دارند، بالنتيجه در اين جا ازدواج موقّت خود ضرورتى ثانوى است، و آيا اگر شما امكان خريد خانه هاى مسكونى را نداريد، نبايد خانه اى هم بيع شرطى، يا اجاره كنيد؟!

كسانى كه ازدواج موقّت را تقبيح مى كنند، نمى توانند انكار نمايند كه در همه ى جوامع بشرى روابط موقّت زن و مرد وجود داشته و دارد؛ مخصوصا در جوامع غربى، اين روابط موقّت به طور نامشروع، باعث تولد فرزندان نامشروع زيادى مى شود كه جداى از مخالفت با احكام شرع، از هم گسيختگى نسل بشرى را روز به روز بيشتر مى كند و بنيان ارتباطات سالم خانوادگى را سست نموده و از بين مى برد.

از جمله ضرورت هاى ازدواج موقّت اين است كه زن و مرد نتوانند به جهت مشكلات شغلى، زندگى دائمى تشكيل دهند، و يا از لحاظ سنّى و يا هرجهت ديگر، رغبتى به ازدواج دائم نداشته باشند، و يا براى زناشويى دائم، توجهى به آنان نشود

منبع: http://www.olumquran.com/fa/publication/farsi-books/item/banovan

حتی اگر مرجعی واجب بدونه اما شما بدون اذن پدر بخونین صیغه ی شما درسته.

سلام به دوستان و اساتید.من تازه واردم.نمیدونم اینجا جا ی درستیه واسه سوالم یا خیر. من با یه دختر اشنا شدم و میخوام ازدواج موقت داشته باشم با اون شخص.با توجه به اینکه مرجع جفتمون یکیه و مرجع اجازه داده در صورتی که دختر بالغ و رشیده باشه و مصلحتشو تشخیص بده نیازی به اذن پدر نیست.این دختر 23 سالشه و من 25.میتونیم محرم بشیم یا خیر؟

[="Tahoma"][="Black"]

ehsan-pl;830274 نوشت:
سلام به دوستان و اساتید.من تازه واردم.نمیدونم اینجا جا ی درستیه واسه سوالم یا خیر. من با یه دختر اشنا شدم و میخوام ازدواج موقت داشته باشم با اون شخص.با توجه به اینکه مرجع جفتمون یکیه و مرجع اجازه داده در صورتی که دختر بالغ و رشیده باشه و مصلحتشو تشخیص بده نیازی به اذن پدر نیست.این دختر 23 سالشه و من 25.میتونیم محرم بشیم یا خیر؟

با عرض سلام و احترام

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا مطابق نظر ایشان پاسخ داده شود.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;830456 نوشت:
[="Tahoma"][="Black"]

با عرض سلام و احترام

لطفا نام مرجع تقلیدتان را بفرمایید تا مطابق نظر ایشان پاسخ داده شود.

در پناه حضرت حق باشید

[/]

ایت الله روحانی

[="Tahoma"][="Black"]

ehsan-pl;830462 نوشت:
ایت الله روحانی

طبق نظر ایشان ازدواج با دختر باکره رشیده نیاز به اذن ولی نداشته و عقد بدون اذن پدر دختر هم صحیح است.

البته توصیه ما این است که مراقبت لازم صورت گیرد و چنین ازدواج های حتما در جایی ثبت شده و بزرگ تر ها در جریان قرار گیرند تا مشکلات و آسیب های محتمل به حداقل برسد.

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;830464 نوشت:
[="Tahoma"][="Black"]

طبق نظر ایشان ازدواج با دختر باکره رشیده نیاز به اذن ولی نداشته و عقد بدون اذن پدر دختر هم صحیح است.

البته توصیه ما این است که مراقبت لازم صورت گیرد و چنین ازدواج های حتما در جایی ثبت شده و بزرگ تر ها در جریان قرار گیرند تا مشکلات و آسیب های محتمل به حداقل برسد.

در پناه حضرت حق باشید

[/]

ممنون.پس من با خیال راحت و بدون عذاب وجدان اقدام کنم

ehsan-pl;830274 نوشت:

سلام علیکم

باعرض ادب و احترام به محضر شما

از نظر حکم شرعی استاد محترم پاسخ را فرمودند فقط بنده خواستم چند نکته را بگویم
اول اینکه دقت داشته باشید که مرجع محترمتان فرمودند « دختر رشیده» تشخیص اینکه آیا یک خانم ۲۳ ساله رشیده محسوب میشود یا نه جای بحث دارد!! گاهی جوانان به خاطر کم تجربگی چیزهایی را برای خودشان مصلحت میدانند که اصلا به صلاحشان نیست! ( دقت داشته باشید)

دوم اینکه چرا میخواهید بدون اذن پدر عقد کنید؟ اگر کلا قرار است به صورت پنهانی باشد مطمئن باشید مکن است مشکلاتی برای شماها در پی خواهد داشت،اگر هم پنهانی نیست و خانواده ها در جریان هستند چرا پس میخواهید بدون اذن پدر عقد کنید؟ خب با اجازه ایشان عقد کنید

سوم اینکه بنده شنیده ام و شاهد بوده ام که چقدر اجرای عقد موقت پنهانی و بدون اذن پدر و بدون در نظر گرفتن شرایط و موقعیت آن برای طرفین خصوصادختر مشکل ساز بوده است،

بنده اکیدا و اکیدا توصیه میکنم قبل از اقدام به این کار حتما با مشاورن مذهبی مشورت کنید_چه حضوری چه اینجا
گاهی یک اقدام اشتباه یک عمر پشیمانی و نارحتی روحی و غیره را در بر خواهد داشت،

پس بنده از شمابزرگوار میخواهم حتما قبل از اقدام به این کار با مشاورین اینجا صحبت کنید و عواقب این کار را بررسی بفرمایید که پیشگیری خیلی بهتر از درمان است و گاهی حتی آنقدر مشکلات ایجاد میشود که درمانش فقط صبر و غصه خوردن و‌پشیمانی خواهد بود!!

پس هوشیارانه وآگاهانه و با مشورت پیش بروید

موفق و سربلند باشید

الهم اجعل عواقب امورنا خیرا
یازهراسلام الله علیها

ehsan-pl;830462 نوشت:
سلام به دوستان و اساتید.من تازه واردم.نمیدونم اینجا جا ی درستیه واسه سوالم یا خیر. من با یه دختر اشنا شدم و میخوام ازدواج موقت داشته باشم با اون شخص.با توجه به اینکه مرجع جفتمون یکیه و مرجع اجازه داده در صورتی که دختر بالغ و رشیده باشه و مصلحتشو تشخیص بده نیازی به اذن پدر نیست.این دختر 23 سالشه و من 25.میتونیم محرم بشیم یا خیر

با سلام.
این نکته را هم در نظر داشته باشید که انتخاب مرجع تقلید اعلم شرایط خاص خودش را دارد که در رساله های توضیح المسائل آمده است و باید طبق آن صورت گیرد (نه به دلیل راحتی یک حکم ،مرجعی انتخاب شود) .و حتی در موارد احتیاط های واجب هم برای رجوع به مرجع بعدی باید اعلم فی الاعلم در نظر گرفته شود تا تقلید صحیح باشد.

یارب;830469 نوشت:
پس بنده از شمابزرگوار میخواهم حتما قبل از اقدام به این کار با مشاورین اینجا صحبت کنید و عواقب این کار را بررسی بفرمایید که پیشگیری خیلی بهتر از درمان است و گاهی حتی آنقدر مشکلات ایجاد میشود که درمانش فقط صبر و غصه خوردن و‌پشیمانی خواهد بود!!

سلام درسته امااینجوری باشه ما هیچ وقتبه ارزومون نمیرسیم نه!!!

ehsan-pl;830466 نوشت:

با سلام

میدونی خیلیها اصلا نمیدونن صیغه موقت چیه؟

اگه فردا ،پس فردایی یکی از آشناهاتون شما رو ببینه با هم چه فکری میکنن؟؟؟؟؟؟؟

والا من با این سن وسال وادعای مذهبی داشتنم تازه تو این یک سالی که عضو این سایت شدم فهمیدم فرق صیغه با هرزه گری

چیه؟حالا ببینید جامعه چه فکرایی که نمیکنن ؟به نظر من که یه فکر به ذهن این مردم، نمیرسه اون هم صیغه!

فکر آبروی اون دختر رو بکن!

شهره22;830496 نوشت:
سلام درسته امااینجوری باشه ما هیچ وقتبه ارزومون نمیرسیم نه!!!

سلام علیکم

عرض ادب و احترام به محضر شما خواهر عزیزم

رسیدن به آرزو به چه قیمتی خواهرم؟!
به قیمت تباه شدن همه آرزوهایی که یک دختر برای یک زندگی خوب و آرام دارد؟! رسیدن به یک آرزوی مقطعی برای تباه کردن آینده و یک عمر غصه خورذن و پشیمانی؟!

به نظر بنده دو جوان به جای اینکه پنهانی و بدون اذن پدر بخواهند عقد موقت کنند که بعد مشکلات و غصه برایشان داشته باشد سعی کنند اگر همکفو هستند خانواده هارا راضی کنند و در حضور آنها عقد موقت کنند

خواهر خوبم ،وقتی پدر و مادر ها در جریان این عقد موقت باشند آسیب هاو خطرات احتمالی خصوصا برای دختر خیلی کمتر است،و بعد از آن بزرگترها پشتشان هستند!
موارد زیادی است که بعد از عقد موقت پنهانی و بدون اطلاع خانواده ها،یک مدت که با هم بودند به هر دلیلی هم خورده و خیللی اتفاقات که نباید می افتاده ،افتاده است! و غصه و مشکلات روحی و ترس برای ازدواج بعدی وغیره فقط برای دختر مانده است

یازهراسلام الله علیها

[="Tahoma"]سلام
فراموش کردم به این قسمت ها جواب بدهم

nina;820672 نوشت:
قسمت عفاف و خویشتن داری که عینا در قرآن اومده رو رها کردین و چسبیدین به احادیث که حالا معلوم نیست صحت و سقمی داره

جواز ازدواج موقت در صریح قرآن آمده است و حتی اگر روایات در اینباره نبود نیز قابل اثبات بود اما علاوه بر ظاهر قرآن،روایات متواتر هم بر جواز بلکه استحباب آن دلالت دارد و هیچ شکی در جواز متعه در اسلام نیست.

Reza24;820254 نوشت:

البته ما هم نظر اهل سنت را قبول می کنیم( البته فقط همان شهادت بزرگان آنها به حلیت آن را)
در همين زمينه روايتي از يحيي بن اکثم نقل شده است که جالب توجه است :

قال يحيى بن أكثم لشيخ بالبصرة: بمن اقتديت في جواز المتعة؟ قال: بعمر بن الخطاب . قال: كيف وعمر كان أشدّ الناس فيها؟ قال: لأنّ الخبر الصحيح أنّه صعد المنبر فقال: إنّ اللّه ورسوله قد أحلاّ لكم متعتين وإنّي محرّمهما عليكم وأعاقب عليهما. قبلنا شهادته ولم نقبل تحريمه.

محاضرات الأدباء ج3 ص214

يحيي بن أكثم به يكي از شيوخ در بصره گفت در جواز متعه از چه کسي تبعيت مي کني ؟ گفت از عمر!!! سوال کرد که چگونه و حال آنکه عمر از سخت گير ترين مردمان در مورد متعه بود . گفت چون روايت صحيح مي گويد که وي بالاي منبر رفت و گفت خداوند و رسول وي متعه را حلال کردند اما من آن را بر شما حرام مي کنم و براي آن عقوبت در نظر می گیرم؛ پس ما شهادت عمر را ( در مورد حليت آن از نظر خدا و رسولش) قبول کرديم اما حرام کردنش را (توسط عمر) قبول ننموديم.

[="Tahoma"]

ehsan-pl;830274 نوشت:

ehsan-pl;830462 نوشت:
ایت الله روحانی

سلام
مطابق نظر مرجع تقلید شما نیازی به اذن نیست

سوال1: دختری احتمال می دهد که اگر ازدواج موقت نکند به گناه می افتد و ازدواج موقت بر او واجب است از طرفی خانواده دختر مخالف ازدواج موقت او هستند و او می خواهد مخفیانه این عمل را انجام دهد اما می داند که اگر با ازدواج موقت بکارت خود را از دست دهد بعد از ازدواج دایم شوهر و خانواده او متوجه این عمل او خواهند شد و او را به عنوان یک دختر هوسباز سرزنش می کنند. الف: آیا بر چنین دختری جایز است که بعد از ازدواج موقت و از دست دادن بکارت با عمل جراحی دوباره صاحب بکارت شود تا کسی از ازدواج موقت مخفیانه او اطلاعی پیدا نکند؟ ب: اگر شوهر دائم ، بکارت دختر را یکی از شروط ضمن عقد قرار دهد آیا دختر می تواند این بکارت غیر واقعی را به عنوان بکارت واقعی عرضه نماید؟
جواب: باسمه جلت اسمائه؛ الف: بر چنین دختری جایز است ازدواج موقت کند ولی در ازدواج موقت شرط نیست که بکارت از بین برود ولی اگر بکارت از بین رفت برای دختر جایز است با عمل جراحی دوباره صاحب بکارت شود. ب: چنانچه شوهر دائم یکی از شرایط ضمن عقد، بکارت اصلی را قرار دهد تخلف شرط است. شوهر می تواند فسخ کند ازدواج را و اگر شرط را بکارت قرار دهد این دختر صاحب بکارت است و عقد صحیح است بدون خیار فسخ.

سوال6: شرط رضایت پدر برای صیغه دختر شرط کافیست یا شرط لازم؟ مختصراً توضیح فرمایید.
جواب: باسمه جلت اسمائه؛ نه کافی است نه لازم یعنی چنانچه دختر بالغه و رشیده باشد و خوب و بد را تشخیص دهد اذن پدر و رضایت او شرط صحت صیغه دختر نیست.

سوال7: آیا اگر کسی با دختری (باکره) صیغه موقت خوانده باشد، الف: آیا می تواند با رضایت دختر از دبر یا قبل دخول هم کند؟ ب: آیا برای خواندن صیغه موقت با خواهر این دختر اذن دختر هم لازم است یا این موضوع فقط برای ازدواج دائم است؟

جواب: باسمه جلت اسمائه؛ الف: بلی جایز است نهایت مواظب باشد که حیثیت دختر و آبروی فامیل او حفظ شود. ب: چنانچه صیغه موقت با خواهر این دختر بعد از فسخ عقد و یا گذشتن مدت عقد باشد جایز است و اذن او هم لازم نیست، و اگر هنوز مدت عقد تمام نشده است اذن او موجب جواز نیست بهرحال اذن خواهر هیچ اثری ندارد نه در عقد دائم و نه در صیغه موقت.

یارب;830469 نوشت:

سلام علیکم

از نظر حکم شرعی استاد محترم پاسخ را فرمودند فقط بنده خواستم چند نکته را بگویم
اول اینکه دقت داشته باشید که مرجع محترمتان فرمودند « دختر رشیده» تشخیص اینکه آیا یک خانم ۲۳ ساله رشیده محسوب میشود یا نه جای بحث دارد!! گاهی جوانان به خاطر کم تجربگی چیزهایی را برای خودشان مصلحت میدانند که اصلا به صلاحشان نیست! ( دقت داشته باشید)

دوم اینکه چرا میخواهید بدون اذن پدر عقد کنید؟ اگر کلا قرار است به صورت پنهانی باشد مطمئن باشید مکن است مشکلاتی برای شماها در پی خواهد داشت،اگر هم پنهانی نیست و خانواده ها در جریان هستند چرا پس میخواهید بدون اذن پدر عقد کنید؟ خب با اجازه ایشان عقد کنید

سوم اینکه بنده شنیده ام و شاهد بوده ام که چقدر اجرای عقد موقت پنهانی و بدون اذن پدر و بدون در نظر گرفتن شرایط و موقعیت آن برای طرفین خصوصادختر مشکل ساز بوده است،

بنده اکیدا و اکیدا توصیه میکنم قبل از اقدام به این کار حتما با مشاورن مذهبی مشورت کنید_چه حضوری چه اینجا
گاهی یک اقدام اشتباه یک عمر پشیمانی و نارحتی روحی و غیره را در بر خواهد داشت،

پس هوشیارانه وآگاهانه و با مشورت پیش بروید

موفق و سربلند باشید

الهم اجعل عواقب امورنا خیرا
یازهراسلام الله علیها

یارب ...
نفهمیدم شما چرا اعتقاد داری که بهتر هست در ازدواج موقت خانواده ها هم در جریان باشند .

من یا شمای نوعی ممکن هست بهمون فشار بیاد ... میتونیم خیلی راحت با کسی عقد موقت کنیم و در سینما یا در درون جایی طوری با شریک جنسیمون ارتباط داشته باشیم که هیچگونه ضرر جسمی یا روحی بهمون وارد نشه .

حالا شما فرض کن یکی یگه میره به همه فک فا،یل و خانواده و همسایه میگه من با فلانی عقد موقت کردم . به نظرت پسری دیگه اون رو میگیره ... تازه همه فامیل و همسایه و ... تو نوبت وای میایستن که کی دوره عقد موقتش تموم میشه .

به نظر من عقد موقت بهتر هست بین دختر و پسر باقی بمونه .

ehsan-pl;830466 نوشت:

سلام
قبلا میگفتن دختر بالای سی سال نیاز به اجازه ولی ندارد در حالی که دختر مدنظر شما 23 سالشه !!!
میگم بهتره زیاد عجله نکنید هنوز از قافله عقب نموندید در مورد سن و سال بیشتر بپرسید happy

mortaz1450;819592 نوشت:
ما با این دختر رابطه داشتیم
این دختر رو از دست نخوردگی دراوردیمحیا رو ازش گرفتیم

mortaz1450;819592 نوشت:
یه دختر آفتاب مهتاب ندیده
باحیا چرا آخه؟؟؟
(بجايش) این همه بیوه نیازمند.....
سلام و عرض ادب خواهر گرامي و دلسوز گل
دوباره گفته هاي خودتان را مرور بفرمائيد لطفاً

همسر من هم قبل از ازدواج با من ، ازدواج كرده بودند (دائم و موقتش هم هيچ تفاوتي ندارد)
آيا نمي خواهيد به من هم بگوئيد بهتر بود بجاي ازدواج با يك بيوه ، با يك دختر باحيا!!! ازدواج مي كردم؟!

mortaz1450;820084 نوشت:
وای آدم سرگیجه میگیره که جو مذهبی اینقدر درگیر یک مساله اس فقط بابا بخدا بزرگتر که بشین میفهمین اینقدر تو زندگی مساله برای حل کردن هست که هرچی صیغه و استمنا و ایناس لذتش نابود میشه
انسان بزرگتر كه بشود و به سمت پيري برود كلاً ديگر ميل جنسي ندارد
خب پس به جوان ها بگوئيم چون در پيري چنين ميلي نداريد ، در جواني هم استفاده نكنيد

از طرفي پيامبر(ص) مي فرمايند كسي كه ازدواج مي كند نيمي از دينش را حفظ كرده است (بخاطر غلبه بر شهوت)
آيا چنين موضوعي ، از نظر شما كوچك و كم اهميت است؟

به دليل همين كم اهميتي است كه حضرت جبرئيل(ع) به پيامبر(ص) عرض كردند:

دختر مانند ميوه اي است كه وقتي رسيد (بالغ شد) بايد چيده بشود (شوهر داده بشود) وگرنه نصيب باد (روابط نامشروع) ميشود

mortaz1450;820084 نوشت:
چشما رو که باز کنیم میبینیم در سطح جامعه اون صیغه مستحب و واجب انجام نمیشه بلکه صرف هوسرانی با چاشنی تحقیر زن داره عمل میشه

با عذرخواهي جبهه گيري هاي تعصبي در برابر صيغه ، يكي از عواملي است كه ما امروزه در جامعهء شيعه فرهنگ استفاده از اين حكم راهگشا را نداريم
باز هم با عذرخواهي از حضور نجيب شما ، چند خانم به شما نشان بدهم كه حاضر هستند با 10 مرد رابطه داشته باشند ، اما صيغه نشوند ، فقط براي اينكه همين حرف ها را كه نمونه اش در اين سايت فراوان گفته ميشود نشنوند؟

mortaz1450;820084 نوشت:
بیایم مقدمات حکم خدا رو درست فرهنگ سازی کنیم بعد بیایم قضاوت کنیم و منتقدان به صیغه رو درریف معاندان با ولایت امام علی قرار بدیم

پس بهتر نيست شما هم ابتدا حكم خدا را درست بشناسيد و تفسير كنيد ، بعد منتقد آن بشويد؟

مي ترسم فردا نماز هم اشتباه تفسير بشود ، دوستاني مثل شما بفرمائيد فعلاً نماز را تعطيل كنيم تا جامعه فرهنگش را پيدا كند!

یارب;830469 نوشت:
تشخیص اینکه آیا یک خانم ۲۳ ساله رشیده محسوب میشود یا نه جای بحث دارد!!

سلام و عرض ادب
اگر اينطور نگاه كنيم ، تشخيص رشيد يا رشيده بودن خيلي از 70 - 80 ساله ها هم جاي بحث دارد!

یارب;830469 نوشت:
مطمئن باشید مشکلاتی برای شماها در پی خواهد داشت

همای رحمت;830500 نوشت:
اگه فردا ،پس فردایی یکی از آشناهاتون شما رو ببینه با هم چه فکری میکنن؟؟؟؟؟؟؟

همای رحمت;830500 نوشت:
والا من با این سن وسال وادعای مذهبی داشتنم تازه تو این یک سالی که عضو این سایت شدم فهمیدم فرق صیغه با هرزه گری چیه؟

البته در شرايط فعلي نكاتي كه مي فرمائيد صحيح است
اما در مجموع ، افسوس بايد خورد براي كشوري با ادعاي نايب امام زمان بودن كه چنين فرهنگي درمورد حلال خدا دارد
ديگر تعجب نمي كنم وقتي مي بينم هر روز صدها دختر و پسر با هم از راه نامشروع......

یارب;830502 نوشت:
به نظر بنده دو جوان به جای اینکه پنهانی و بدون اذن پدر بخواهند عقد موقت کنند که بعد مشکلات و غصه برایشان داشته باشد سعی کنند اگر همکفو هستند خانواده هارا راضی کنند و در حضور آنها عقد موقت کنند

خانواده هاي ايراني براي عقد دائم با هزارتا خواهش و تمنا و صد جور هديه ، به زور راضي ميشوند آن وقت آنها را براي عقد موقت راضي كنند؟!!!!

متاسفانه شما خانمها (منظورم خانم يارب نيست) خيال مي كنيد اگر عقدموقت را حذف كنيد ، ديگر پسرها و دخترها همگي دسته جمعي مي روند مسجد پاي دعا و نماز!!!
خير خواهران گرامي ، با حذف عقدموقت و سخت شدن ازدواج دائم و بالا رفتن سن ، فقط و فقط شرايط براي پهن شدن رختخواب زنا فراهم ميشود
يك نگاهي به جامعه بيندازيد كاملاً مشخص است و نيازي به توضيح نيست

Reza-D;831427 نوشت:
البته در شرايط فعلي نكاتي كه مي فرمائيد صحيح است
اما در مجموع ، افسوس بايد خورد براي كشوري با ادعاي نايب امام زمان بودن كه چنين فرهنگي درمورد حلال خدا دارد
ديگر تعجب نمي كنم وقتي مي بينم هر روز صدها دختر و پسر با هم از راه نامشروع......

با سلام وعض ادب

بزرگوار من واسه ی دوتا جوون (مخصوصادختر)اونهم در اوج ا حساسات ازدواج دائم رو قبول دارم نه ازدواج موقت

رو قبول دارم ونه هرزه گری رو!

همای رحمت;831433 نوشت:
بزرگوار ، من واسه ی دوتا جوون (مخصوصادختر)اونهم در اوج ا حساسات ازدواج دائم رو قبول دارم

متوجه منظور شما هستم
می فرمائید ازدواج موقت شرایط خودش را دارد پس بهتر است در همان شرایط انجام شود
به عبارتی ازدواج موقت زمانی خوب است که به دلیلی شرایط برای ازدواج دائم فراهم نباشد
همچنین شما خواهر گرامی و سرکار خانم یارب ، می فرمائید که معمولاً این نوع تصمیم گیری ها که استارتر محترم در اینجا مطرح کرده اند ، عقلانیت کمتری پشت آن وجود دارد و صرفاً روی یک نیاز زودگذر است. درحالیکه در کنار رفع نیاز ، یک انسان عاقل باید سایر جوانب را هم در نظر بگیرد

من کاملاً متوجه صحبت شما دو بزرگوار و حتی خانم هایی که کمی از شما تندتر میروند هستم
آنها هم دغدغهء رفتار ناهنجار را دارند. همهء اینها را می فهمم و می دانم

اما من یک سوال از شما می پرسم که می دانم همیشه منطقی پاسخ می دهید (ضمن احترام به سایر خانمها @};-)
میشود لطفاً شرایط ازدواج موقت را برای این برادر کوچکتان توضیح بدهید؟

Reza-D;831461 نوشت:

با سلام وعرض ادب

به نظر من که هیچ دختری اونهم در این سن ،راضی به ازدواج موقت نمیشه مگه اینکه

شیرین عقل باشه یا از روح وروان سالمی ،برخوردار نباشه یا اینکه عاشق شده باشه!

بزرگوار به نظر من ازدواج موقت واسه ی کسیه که مطمئنه نمیتونه ازدواج دائم داشته باشه!

یا کسی که نمیخواد سایه ی ناپدری بالا سر بچه هاش باشه!

همای رحمت;831468 نوشت:
با سلام وعرض ادب
به نظر من که هیچ دختری اونهم در این سن ،راضی به ازدواج موقت نمیشه مگه اینکه
شیرین عقل باشه یا از روح وروان سالمی ،برخوردار نباشه یا اینکه عاشق شده باشه!
بزرگوار به نظر من ازدواج موقت واسه ی کسیه که مطمئنه نمیتونه ازدواج دائم داشته باشه!
یا کسی که نمیخواد سایه ی ناپدری بالا سر بچه هاش باشه!

ممنونم @};-

سلام

شرایط ازدواج موقت کدامند؟
از نظر اسلام ازدواج چه دائم و چه موقت امری اختیاری بوده و حتماً باید با رضایت طرفین (زن و مرد) باشد. ازدواج موقت به ازدواجی گفته می شود که بین زن و مردی که هیچ مانعی از ازدواج نداشته باشند و با رضایت طرفین، همراه مهر معین تا زمان مشخصی عقد ازدواج بسته شود. این نکاح طلاق ندارد و زن و شوهر با اتمام وقت خود به خود از هم جدا می شوند. [1]

از نظر اسلام صحت ازدواج دایم و موقت دارای شرایطی است، ما در اینجا بعضی از آنها را ذکر می کنیم:

1. خواندن صیغه عقد (تنها راضی بودن زن و مرد کافی نیست بلکه به همراه انشاء الفاظ خاص باشد).

2. به احتیاط واجب صیغه عقد باید به عربی صحیح خوانده شود. و اگر خود مرد و زن نتوانند صیغه را به عربی صحیح بخوانند به هر لفظی که صیغه را بخوانند صحیح است، و لازم هم نیست که وکیل بگیرند اما باید لفظی بگویند که معنای "زوّجت" و "قبلت" را بفهماند.

3. تعیین مهریه و نام بردن آن در موقع عقد.

4. کسی که صیغه را می خواند بالغ و عاقل باشد.

5. دختری که به حد بلوغ رسیده و رشیده است یعنی مصلحت خود را تشخیص می دهد اگر بخواهد شوهر کند چنانچه باکره باشد باید از پدر یا جد پدری خود اجازه بگیرد، ولی اگر باکره نباشد در صورتی که بکارتش بوسیله شوهر کردن از بین رفته باشد اجازه پدر و جد لازم نیست.

6. زن در زمان اجرای عقد موقت، به عقد دائم یا موقت در حباله نکاح کس دیگری درنیامده باشد (همسر شخص دیگری نباشد) و نیز در حال عده عقد دائم یا موقت فرد دیگری نباشد.

7. زن و مرد به ازدواج راضی باشند و از روی اجبار و اکراه وادار به ازدواج نشده باشند. [2]

8. همچنین زن هنگامی که می خواهد به عقد مردی در آید، اگر قبلا در عقد دیگری بوده و طلاق گرفته یا مدت عقد موقتش به سر آمده، مدت عده ی خود را نیز گذرانده باشد.

9. شرط دیگر آن است که زن زمانی که در عقد دیگری بوده، با مردی که قصد دارد در آینده با او ازدواج کند، زنا نکرده باشد؛ زیرا اگر مردی با زن شوهرداری زنا کند برای همیشه آن زن بر او حرام می شود. [3]

بنا براین از نظر اسلام ازدواج چه دائم و چه موقت حتماً باید با رضایت طرفین (زن و مرد) باشد و اگر زن یا دختری درخواست مردی را برای ازدواج موقت رد کند مرتکب گناهی نشده است.

**************************************************************************************************************************************************

نظر من : به نظر من این نوع ازدواج خصوصن با توجه به موقت بودنش بیشتر جهت رفع نبازهای جنسی آن هم در شرایطی خاص جواب گو می باشد.وگرنه با توجه به اهمیت باکره گی در فرهنگ ما کمتر خانواده ای حاضر می شود تن به چنین ازدواجی دهد.

QUOTE=Reza-D;831432]
خانواده هاي ايراني براي عقد دائم با هزارتا خواهش و تمنا و صد جور هديه ، به زور راضي ميشوند آن وقت آنها را براي عقد موقت راضي كنند؟!!!!

متاسفانه شما خانمها (منظورم خانم يارب نيست) خيال مي كنيد اگر عقدموقت را حذف كنيد ، ديگر پسرها و دخترها همگي دسته جمعي مي روند مسجد پاي دعا و نماز!!!
خير خواهران گرامي ، با حذف عقدموقت و سخت شدن ازدواج دائم و بالا رفتن سن ، فقط و فقط شرايط براي پهن شدن رختخواب زنا فراهم ميشود
يك نگاهي به جامعه بيندازيد كاملاً مشخص است و نيازي به توضيح نيست
P

Reza-D;831461 نوشت:
متوجه منظور شما هستم
می فرمائید ازدواج موقت شرایط خودش را دارد پس بهتر است در همان شرایط انجام شود
به عبارتی ازدواج موقت زمانی خوب است که به دلیلی شرایط برای ازدواج دائم فراهم نباشد
همچنین شما خواهر گرامی و سرکار خانم یارب ، می فرمائید که معمولاً این نوع تصمیم گیری ها که استارتر محترم در اینجا مطرح کرده اند ، عقلانیت کمتری پشت آن وجود دارد و صرفاً روی یک نیاز زودگذر است. درحالیکه در کنار رفع نیاز ، یک انسان عاقل باید سایر جوانب را هم در نظر بگیرد

من کاملاً متوجه صحبت شما دو بزرگوار و حتی خانم هایی که کمی از شما تندتر میروند هستم
آنها هم دغدغهء رفتار ناهنجار را دارند. همهء اینها را می فهمم و می دانم

اما من یک سوال از شما می پرسم که می دانم همیشه منطقی پاسخ می دهید (ضمن احترام به سایر خانمها @};-)

سلام علیکم

اگر در مطالب حقیر دقت فرموده باشید بنده نگفتم عقد موقت نکنند! بلکه گفتم عقد موقت بدون اذن پدر و پنهانی نکنند،آن هم به دلیل آسیبها و خطراتی که پنهانی بودن این عقد دارد تاکید میکنم این کار را انجام ندهند
همین عقد موقت را اگر فرض یک خانم بیوه یا مطلقه بخواهد پنهانی انجام دهد شاید مشکلی ایجاد نکند( که همان هم بهتر است درمحضر انجام شود) اما بنده برای ایشان عقد موقت بدون اذن پدر را مناسب نمیدانم ،البته این نظر بنده است،و ایشان بهتر است با مشاورین محترم مشاوزه نمایند

و نهایت اگر خیلی اصرار دارند بهتر است با کسی باشد که یقیین داشته باشند به ازدواج دایم ختم میشود ! و الا اینکه ایشان در این سن بخواهند پنهانی با فردی عقد موقت داشته باشند امکان دارد مشکلات زیادی برایشان داشته باشد

پس بهتر است با خانواده مطر کنند،از کجا معلوم که قبول نمیکنند؟! نمیشود که مطرح نشده بگویم قبول نمیکنند!!

یازهرا سلام الله علیها

یارب;831554 نوشت:

بهتر است با خانواده مطر کنند،از کجا معلوم که قبول نمیکنند؟! نمیشود که مطرح نشده بگویم قبول نمیکنند!!

سلام ...
پیشنهادتون خوبه ... ولی من بهش یه نکته اضافه کنم .
اگر ایشون خواستن برن به بابا و مامانشون بگن که میخوان با پسری صیغه کنند ... این صحبت رو بزارن روز 13 فروردین بگن ...
که اگه یهو چیزی شد ... بگن دروغ 13 بود و ....

نقل قول:
Quote=هرمیون;830518]یارب ...
نفهمیدم شما چرا اعتقاد داری که بهتر هست در ازدواج موقت خانواده ها هم در جریان باشند .

من یا شمای نوعی ممکن هست بهمون فشار بیاد ... میتونیم خیلی راحت با کسی عقد موقت کنیم و در سینما یا در درون جایی طوری با شریک جنسیمون ارتباط داشته باشیم که هیچگونه ضرر جسمی یا روحی بهمون وارد نشه .

حالا شما فرض کن یکی یگه میره به همه فک فا،یل و خانواده و همسایه میگه من با فلانی عقد موقت کردم . به نظرت پسری دیگه اون رو میگیره ... تازه همه فامیل و همسایه و ... تو نوبت وای میایستن که کی دوره عقد موقتش تموم میشه .

سلام علیکم
عرض ادب و احترام به محضر شما

حقیر نگفتم همه فامیل را خبر کنند!! بنده گفتم والدین را در جریان بگذارند

یازهراسلام الله علیها

اینجور مسایل خواهر ، خواهر رو لو میده .
همسایه به همسایه میگه
و ...

باسلام
خداقوت
حتما با خانواده مطرح کنید.
تو یکی از تایپکها یه دختر خانمی گفتند دوست دارند ازدواج کنند ولی خانواده خواستگار رو بدون مطرح کردن با ایشون رد میکنند یه همچین چیزی
گفتم خب با مادرتون صحبت کنید و بگید که رد نکنند
این که یه دختر خانم در مورد ازدواج دائم در حد این که خواستگاری رو رد نکنند نمیتونن صحبت کنند
چطور این امکان هست حرفی از ازدواج موقت زده بشه
و تو یکی از تایپکها هم یکی از خانمها در مورد دردسر همین ازدواج موقت راهنمایی خواستند که خواستگار دارند برای ازدواج دائم ولی به خاطر رعایت نکردن شرایط موقت به مشکل بر خورده بودند
بله دین راهکار برای ازدواج داده تا بهانه برای گناه نداشته باشیم
ولی وقتی یه کاری کردیم واجب ترک بشه بچسبیم به مستحب دیگه این چیزا عجیب نیست کلی دارم میگم
ان شاءالله همه عاقبت بخیر باشیم
یاحق

هرمیون;831560 نوشت:
سلام ...
پیشنهادتون خوبه ... ولی من بهش یه نکته اضافه کنم .
اگر ایشون خواستن برن به بابا و مامانشون بگن که میخوان با پسری صیغه کنند ... این صحبت رو بزارن روز 13 فروردین بگن ...
که اگه یهو چیزی شد ... بگن دروغ 13 بود و ....

قرار نیست دختر خانم چیزی بگوید بزرگوار!!

آقا پسر زحمت میکشند و میروند این دختر را از پدرش خواستگاری میکنند،و میگویند فعلا کسی مطلع نشود و اجازه دهید برای آشنایی یک مدت عقد موقت باشیم!!
شاید هم پدر دختر خانم کلا اجازه عقد دائم را دادند که دیگر مشکل حل است!!

یازهراسلام الله علیها

[="Arial"][="DarkGreen"]

Reza-D;831426 نوشت:
سلام و عرض ادب خواهر گرامي و دلسوز
دوباره گفته هاي خودتان را مرور بفرمائيد لطفاً

همسر من هم قبل از ازدواج با من ، ازدواج كرده بودند (دائم و موقتش هم هيچ تفاوتي ندارد)
آيا نمي خواهيد به من هم بگوئيد بهتر بود بجاي ازدواج با يك بيوه ، با يك دختر باحيا!!! ازدواج مي كردم؟!

سلام و عرض ادب
بحثم در مورد شخص شما یا کلا در مورد مخالفت با ازدواج با زنی که قبلا ازدواج کرده نیست . مثالش هم شخص پیامبر. پس کسی نمیتونه بد بدونه.

ولی حیای بیشتر یه دختر نسبت به یه خانم مساله ای هست که حدیث ازش داریم.

[=WebRoya]امام صادق (علیه السلام)[=WebRoya]قَالَ اَلصَّادِقُ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ اَلْحَيَاءُ عَشَرَةُ أَجْزَاءٍ تِسْعَةٌ فِي اَلنِّسَاءِ وَ وَاحِدٌ فِي اَلرِّجَالِ فَإِذَا حَاضَتِ اَلْجَارِيَةُ ذَهَبَ جُزْءٌ مِنْ حَيَاهَا وَ إِذَا تَزَوَّجَتْ ذَهَبَ جُزْءٌ وَ إِذَا اُفْتُرِعَتْ ذَهَبَ جُزْءٌ وَ إِذَا وَلَدَتْ ذَهَبَ جُزْءٌ وَ بَقِيَ لَهَا خَمْسَةُ أَجْزَاءٍ فَإِنْ فَجَرَتْ ذَهَبَ حَيَاؤُهَا كُلُّهُ وَ إِنْ عَفَّتْ بَقِيَ لَهَا خَمْسَةُ أَجْزَاءٍ.
[=WebRoya]امام صادق عليه السّلام فرمود:حيا ده جزء دارد،نه جزء آن در زنان و يك جزء آن در مردان مى باشد، هر گاه دخترى حائض شود يك جزء از حيائش مى رود،و هر گاه ازدواج كند جزء ديگرى مى رود،هر گاه با همسرش همبستر شود جزء ديگرى مى رود،هر گاه كودكى به دنيا آورد جزء ديگر آن مى رود،و پنج جزء برايش باقى مى ماند،اگر از جادّه عفاف خارج شود تمام حيائش مى رود،و اگر حفظ عفت كند آن پنج جزء برايش باقى مى ماند.

جسارتا اگر امکان ازدواج با دو شخص با خصوصیات و اخلاق و ایمان و... یکسان برای ازدواج داشتید که یکی سابقه ازدواج و دیگری نداشت بله بنده توصیه میکردم با یک دختر ازدواج کنید که بهتر است. بهتر بودن هم صرفا
ربطی به بکارت ندارد بلکه تجربه حضور یک مرد در زندگی این خانم اثرات خود را گذاشته و خواهد گذاشت یکی از اثرات هم در حیای فرد هست. ولی اینکه معیار رو محدود کنیم در این یک مورد و بقیه ویژگی های مثبت رو در نظر نگیریم و یا ازدواج با کسانی که ازدواج دیگری داشته اند به طور کلی بد بدونیم یک فرهنگ غلطه و نیازمند اصلاح .

[="Arial"][="DarkGreen"]

یارب;831569 نوشت:

آقا پسر زحمت میکشند و میروند این دختر را از پدرش خواستگاری میکنند،و میگویند فعلا کسی مطلع نشود و اجازه دهید برای آشنایی یک مدت عقد موقت باشیم!!

یازهراسلام الله علیها

سلام و عرض ادب

البته فکر کنم شما یک جامعه آرمانی شیعه رو در نظر گرفتید وگرنه احتمال ریخته شدن خون دختر پسر یا حداقل خوردن یک کتک درست حسابی با توجه به تعصبات نادرست موجود دور از ذهن نیست.

(بحثم اصلا کیس مطرح شده نیست)

یا حق[/]

یارب;831569 نوشت:

یازهراسلام الله علیها

بحثه ازدواج دایم نیست .... بحثه ازدواج موقت هست .
صحبت من سره این هست که اگر پسر و دختری هم دیگه رو ببینند و هر کدوم عقلشون بتونه اینجور مسایل رو تمییز بده .

1. بدونه که برای چی داره پا در درون این مسیر میزاره .
2. به ضرر و زیان های این رابطه آگاهی داشته باشه .

به نظر من اینکه عقد موقت بین دختر و پسر لاقی بمونه ضررهاش کمتر هست . زمانی میتونستیم ادعا کنیم که یه پسر یا دختر 24 ساله چشم و گوش بسته هست و نمیدونهه چه خبر هست ... ولی همکنون دنیا ، دنیای علم هست و با وجود امکاناتی مانند اینترنت و کتابهای تحصیلی و ... به نظرم یه دختر یا پسر 24 ساله میتونه خیلی خوب خیلی چیزها رو متوجه بشه .

بنابراین اگر قصد این هستش که با در میون گذاشتن مساله با پدر آدم بفهمه چه ضرر و زیانهایی داره و پدر بخواد بشینه این مساله رو توضیح بده ... که الان برای یک ادم 20 تا 24 ساله من چنین نیازی رو نمیبینم .

در ضمن همونجور که براتون توضیح دادم اگر دحتر و پسری بخوان این مساله رو با خانواده ها در میون بزارن ... برن و بیان و در و همسایه ببینه و ... حتی خواهر ، خواهرش رو لو میده .

اینجور مسایل در درون دهن ادمها نمیمونه .

بنابراین به نظر من ایت الله روحانی در این مساله دقیق تر وارد شدن .. و بهتر هست این مساله بین دختر و پسر باقی بمونه .... به نظر من شاید بهتر باشه که ب ای این مساله کتابی چاپ و تالیف بشه ادم به جای اینکه بخواد بره از پدرش یادبگیره اون کتاب رو مثلا در درون 20 سالگی تو مدرسه بخونه .... و نیاز به اجازه پدر رو از روی مساله بردارن .

سلام. ببخشید میخواستم بپرسم توی این ازدواج های موقتی که هیچکس بجز دختر و پسر ازش خبر ندارن اگر چند تا اتفاق بیفته چطور میشه پیگیری کرد.
1. یکی از طرفین مبتلا به بیماری قابل انتقال باشه و خودش هم ندونه مثل ایدز، هپاتیت و ...
2. اگر این وسط شور احساسات به پا شد و پسر در طی دو الی سه ماه بعد از ازدواج موقت مخ دختر رو زد و ب. رو گرفت چی میشه؟ کسی جوابگوست؟
3. اگر پس از مدتی دختری که دیگه در اثر احساسات و لفاظی های آقا دختر نیست باردار شد چی؟

آقایون و برخی از خانومهایی که سنشون بالاتره میگن که رابطه در عقد موقت بدون ازاله ب. هم وجود داره اما همه میدونیم که حتی در مورد دختر و پسری که در عقد دائم و هنوز خونه پدر و مادر هستند و روشون نظارت دقیق هست برخی موارد اتفاق می افته که خانم (از سر رضایت و یا اجبار طرف مقابل) حتی باردار هم شده. دیگه وقتی دو جنس مخالف بهم میرسن و محرم هم میشن اونهم توی سن 25 و 23 توقع نداشته باشین که در حالت عادی هیچ اتفاقی نیفته مگر این که دختر بسیار بسیار بسیار حرفه ایی باشه!

باسمه المدبّر

ehsan-pl;830274 نوشت:

سلام علیکم

اگر این خانم توانایی تشخیص مصلحتشان را داشته باشند در شرایط عادی و وقتی امکان ازدواج دائم برایشان هست

چنین اقدامی نمی کنند.

حضرتعالی هم اگر مقید به شرع، وجدان و خیرخواه و علاقمند به این دختر خانم هستید برای ازدواج دائم با ایشان اقدام کنید

و اگر ایشان برای شما فقط حکم یک فرد برای ازدواج را دارند و بین او و دیگری فرقی نیست بهتر است به فکر ازدواج با کسی

باشید که شرایط ازدواج دائم را ندارد و چاره ای جز چنین ازدواجی برایش باقی نمانده است شاید خداوند هم راضی تر باشد.

موضوع قفل شده است