جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ارزش انسان

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۹۲
  نوشته
  302
  حضور
  6 روز 23 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  14
  آپلود
  0
  گالری
  4
  صلوات
  876

  ارزش انسان
  بی مقدمه به اصل موضوع میپردازم.

  اینهمه در روایات ما به لذت جنسی حلال تاکید شده، اون رو جزو لذت بخشترین فعل های این دنیا و حتی آخرت شمردن. پیامبر ما با زنان متعددی آمیزش داشتن، ائمه ما بعضا چند ده فرزند داشتند و همشون ما رو به رابطه حلال سفارش اکید کردن. که البته هیچ اشکالی هم نداره. دست مردم رو برای رابطه حلال بازگذاشتن و تاکید کردند به ازدواج کمک کنید.
  اما واقعیتی که در تمام موارد بالا وجود داره اینه که اینهمه تاکید صرفا به امیزش جنسی شده. غافل از اینکه فرزندی که متولد میشه خیلی خیلی مهمتر از لذت چند دقیقه ای پدر و مادره. توجه کنید همه ما محصول همین لذت چند دقیقه ای هستیم. به شخصه روایتی ندیدم که در اون فرزند اوری مهمتر از امیزش باشه، مگر وقتی که صحبت از ازدیاد جمعیت باشه. در احکام ما احترام به پدر و مادر واجب اعلام شده اما حرمتی برای بی احترامی به فرزند وجود نداره. انگار ارزش این موجود زمانی مشخص میشه که خودش شخص دیگری رو به اصطلاح خوشبخت کنه.البته خداوند برخلاف تمام مخلوقات به این موجود اشاره کرده و گفته :«خلق الانسان من نطفه فاذا هو خصیم مبین» یعنی خود خداوند هم بی چیزی انسان رو به یادش آورده و اون رو مایه عبرتش قرار داده.
  با این وجود چطور انسان میتونه مسجود ملایکه باشه؟ انسانی که ممکن بود با دعوای یک شبه پدر. و مادر وجود «روح متعالیش» زیر سوال بره،؟
  پروردگارا اگر بین من و او مرگ فاصله انداخته پس مرا از قبر بیرون آور در حالی که کفنم را دور کمر بسته ام
  شمشیرم را از قلاف کشیده ام
  و لبیک گویان دعوت دعوت کننده را اجابت می کنم


  (بخشی از دعای عهد)

 2. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,342
  حضور
  202 روز 7 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61349  با نام و یاد دوست  ارزش انسان
  کارشناس بحث: استاد شعیب

 3. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  1,906
  حضور
  27 روز 6 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  4468

  جمع بندی
  سوال:
  این همه تاکید صرفا به امیزش جنسی شده. غافل از اینکه فرزندی که متولد میشه خیلی خیلی مهمتر از لذت چند دقیقه ای پدر و مادره. توجه کنید همه ما محصول همین لذت چند دقیقه ای هستیم. به شخصه روایتی ندیدم که در اون فرزند اوری مهمتر از امیزش باشه، مگر وقتی که صحبت از ازدیاد جمعیت باشه. در احکام ما احترام به پدر و مادر واجب اعلام شده اما حرمتی برای بی احترامی به فرزند وجود نداره.
  با این وجود چطور انسان میتونه مسجود ملایکه باشه؟ انسانی که ممکن بود با دعوای یک شبه پدر. و مادر وجود «روح متعالیش» زیر سوال بره،؟

  پاسخ:

  با سلام خدمت شما دوست گرامی

  نگاه اسلام به فرزند آوری و ارزش قائل شدن برای فرند در کنار مسائل زناشویی، ارتباط جنسی حلال، و ارضای غریزه جنسی از راه صحیح قابل توجه است اسلام عزیز نه تنها فرزند آوری را محصول شهوت لحظه ای والدین نمی داند بلکه یک ارزش در راستای ارتباطی الهی می داند. فرزندی که در ازدواج اسلامی متولد می شود یک هدف متعالی این حرکت مقدس و خدایی است نه یک پی شامد ناچار، متولد از یک رابطه جنسی. که زن و مرد از روی ناچاری گرفتار آن شوند. ازدواج در اسلام نه تنها فقط برای فرو نشاندن غریزه جنسی نیست بلکه هدف اولیه و ذاتی آن تولد فرزندی پاک از این ارتباط مقدس است.

  حال به اثبات این ادعا های مطرح شده در بالا، درچند قسمت در متون دینی می پردازیم:

  الف- انتخاب همسر در دین اسلام به علت این که مادر فرزندان خواهد بود مهم شمرده شده است:

  1- انتخاب همسر قبل از این که انتخاب شریک جنسی باشد انتخاب مادر فرزند است:
  قال رسول‌الله(صلی الله علیه و آله): اَنکِحوا الاَکفاءَ و انکَحوُا فيهم وَ اختارُوا لِنُطَفِکُم(1)
  به همگنان زن بدهيد و از همگنان همسر بگيريد و براي داشتن فرزند بهتر و صالح، انتخاب و گزينش کنيد.
  قال رسول‌الله
  (صلی الله علیه و آله): اُنظُر في أي نِصابٍ تَضَعُ وَلَدک؛ فَإنَّ العِرْقَ دساس. بنگر که فرزند و نسل خویش را در چه ریشه‌ای قرار می‌دهی؟ زیرا رگ و ریشه تأثیر پنهانی دارد.(2)
  2- دین داری زن بر زیبایی او ترجیح دارد (در این صورت اسلام مقصود برتری را اراده کرده است که همان فرزند است)
  قال رسول‌الله
  (صلی الله علیه و آله): لا يختارُ حُسنُ وَجهِ المَرأةِ علي حُسْنِ دِينِها. نباید حُسن صورت زن را بر حُسن دینداری او برگزید.(3)
  (با این تعبیر اگر عمل شهوانی نزدیکی زن و مرد مقصود اصلی ازدواج بود باید زیبایی را بر دین داری ترجیح می داد)

  قال رسول‌الله(صلی الله علیه و آله): مَنْ تَزَوَّجَ امرَأةً لا يتَزَوَّجُها إلّا لِجَمالِها لَمْ يَرَ فيها ما يُحِبُّ، و مَن تَزَوَّجَها لِمالِها لا يتَزَوَّجُها إلا لَهُ وَکَلَهُ اللهُ إلَيهِ، فعلَيکُم بِذاتِ الدُِّينِ کسي که براي زيبايي زني با آن ازدواج کند آنچه دوست دارد را نخواهد ديد و کسي که براي مال زن با او ازدواج کند، خدا او را به همان مال مي سپارد، بر شما باد به زنان و دختران متدين.(4)

  روایات در این باب بسیار زیاد است.
  3- اسلام بهترین زنان را زنان بچه آور و دین دار می داند:
  الامام الصادق(علیه السلام) : فامْراَةٌ وَلُودٌ، وَدُودٌ، تُعينُ زَوجَها عَلي دَهْرِهِ لِدُنياهُ و لاخِرَتِهِ و لا تُعينُ الدَّهرُ عَلَيه. دان که بهترين بانوان، زناني هستند که فرزند زياد زايند و براي شوهران مهربانند و در امر دنيا و آخرت مددکار آنانند و در زندگي بر ايشان مشکل نمي‌آفرينند.(5)
  4- اسلام در ازدواج به فرند حاصله از آن نظر دارد نه شهوت حاصله از ازدواج. حتی برای شکل بچه ها هم ارزش قائل ست.
  قال رسول‌الله(صلی الله علیه و آله): تَخَيَّرُوا لِنُطَفِکُم؛ فإنَّ النِّساء يَلِدْنَ أشباهَ اِخوانِهِنَّ وَ أخواتِهِنَّ.(6)
  برای نطفه‌های خود جایگاه مناسبی اختیار کنید؛ زیرا زنان، شبیه برادران و خواهران خودشان فرزند به دنیا می‌آورند.

  ب- نماز ها و دعا هایی که ائمه برای ازدواج سفارش کردند همه متضمن دعای برای فرزند صالح است
  :
  امام صادق(عليه السلام) به ابوبصير مي فرمايند: هرگاه خواستي ازدواج كني ابتدا دو ركعت نماز بجا بياور سپس حمد و سپاس خداوند نما و بعد بگو «اللهم أني اُريد أن أتزوّج، اللهم فاقدر لي مِن النساء اعفهن فرجا، و احفظهن لي في نفسها و في مالي، و اوسعهن رزقا و اعظمهن بركه، و اقدر لي منها ولدا طيبا تجعله خلفا صالحا في حياتي و بعد موتي»؛ خداوندا! من مي خواهم ازدواج كنم، خداوندا! براي من پاكدامن ترين زنان را مقرر فرما و كسي كه خويشتن دار از همه نسبت به خود و نگهداري كننده ترين فرد در مالم باشد، كه به واسطه آن نفسم (حالم) و مالم محفوظ بماند، كسي كه فراخ ترين روزي و بيشترين بركت را در زندگي داشته باشد، و از وي براي من فرزندي طيب در نظر بگير كه جانشيني شايسته در حيات و ممات من باشد.

  ج) دعا ها و اعمال هنگام زناشویی همه در راستای فرزند آوری و ارزش داری فرزند است.

  د) آداب و قواعدی که اسلام عزیز برای عمل زناشویی به مومنین یاد آور می شود.
  که مثلا با شکم پر نباشد ، اول ماه و آخر ماه و وسط ماه نباشد شب چهارشنبه نباشد بدون پوشش صورت نگیرد به عورت هم نگاه نکنند نام خدا بگویند سخن دنیایی نگویند و اگر وسط ماه بود احتمال دارد که فرزند مجنون شود، اگر به عورت همسر نگاه کند احتمال این که فرزند کور یا دو بین شود زیاد است، اگر سخن بگوید احتمال لال بودن فرزند حاصله از آن زیاد است و.....(هم این ها حدیث های معتبر دارد) این ها نشان از این دارد که اسلام عزیز بیشتر از این که ازدواج را برای جوابگویی به غریزه شهوت سفارش کرده باشد به توالد و تکثیر نسل خوب و پاک و سالم توجه فرموده است.

  ه) از همه این ها که بگذریم در دین اسلام همان طور که فرزندان موظف به رعایت برخی کارها درمورد پدر و مادر هستند(حقوق والدین) پدر مادر هم موظف به رعایت برخی حقوق فرزندان خود هستند.
  مثلا تربیت صحیح آنها، نام نیک نهادن ، رعایت انصاف و عدالت درقبال آنها،
  والدين و فرزندان داراي حقوقي متقابل مي باشند كه بخشي از آن در بيان مبارك امام علي
  (عليه السلام) آمده است: «ان للولد علي الوالد حقا و ان للوالد علي الولد حقا فحق الوالد علي الولد ان يطيعه في كل شيء الا في معصيه الله سبحانه و حق الولد علي الوالد ان يحسن اسمه، و يحسن ادبه و يعلمه القرآن؛ همانا فرزند را بر پدر و پدر را بر فرزند حقي است؛ پس حق پدر بر فرزند آن است كه او رادر هر كاري جز معصيت خدا اطاعت كند و اما حق فرزند بر پدر سه چيز است: 1- براي او نام نيك انتخاب كند. 2- خوب تربيتش كند. 3- و قرآن تعليم دهد».(7)

  اما نکته آخر: آیا همه انسان ها مسجود ملائکه بوده حتی اگر ظلم و کافر و بی دین باشند؟ یا به عبارت دیگر مسجود حقیقی ملائکه چه کسانی هستند؟
  در روایات داریم که نور پنج تن آل عبا در عرش الهی جلوه کرد و ملائکه سجده کردند الا ابلیس:
  رسول خدا فرمود: من و علی و فاطمه حسن و حسین
  در سراپرده عرش خداوند را تسبیح می گفتیم و ملائکه نیز به واسطه تسبیح ما تسبیح می گفتند، دو هزار سال قبل از اینکه آدم آفریده شود. پس هنگامی که خداوند عز و جل آدمی را بیافرید به فرشتگان فرمان داد که بر او سجده کنید و ایشان فرمان سجده را به خاطر ما انجام دادند. همه فرشتگان آدم را سجده کردند به غیر از ابلیس که از این امر خودداری ورزید به همین دلیل خداوند تبارک و تعالی فرمود: ای ابلیس چه چیز باعث شد که از سجده بر موجودی که با دو دست خویش (قدرت خویش) آن را آفریدم سرکشی نمودی آیا دلیل این تکبر تو این بود که تو از والا رتبگانی؟


  نتیجه:
  اسلام عزیز برای فرزند و فرزند آوری اهمیت ویژه ای قائل شده است و مقصود اصلی ازدواج، فرزند آوری است که بدون شک غریزه جنسی نیز در این بین پاسخ صحیح خود را می یابد.(لتسکنوا الیها) اما آنچه که در ازدواج مهم است فرزند است و تمام برنامه های ازدواج برای فرزند صالح طرح ریزی شده است.
  منبع:
  1.
  (وسائل الشيعه، ج20، ص29)
  2. (كنز العمّال، ج15، ص855)
  3.
  (کنز العمّال، ح4588، 44590)
  4.
  (التهذيب، ج7، ص399)
  5.
  (معاني الاخبار، ص318)
  6.
  (کنز العمّال، ج16، ص295)
  7. (نهج البلاغه، حكمت 399).  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۰۷/۳۰ در ساعت ۱۵:۲۸

 4. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۵/۰۵/۰۴, ۱۲:۰۴ : 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود