کپی رایت نرم افزارهای خارجی و مخالفت شرکتها با سیاستهای کشورشان

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کپی رایت نرم افزارهای خارجی و مخالفت شرکتها با سیاستهای کشورشان

با سلام :
من چندی پیش به سوالی در زمینه حق کپی رایت نرم افزارهای خارجی و کسب درآمد آن در داخل کشور با هزینه خرید بسیار پایین آن (یا رایگان:دانلود) اشاره کردم ، می خواستم بدانم با فرض حربی بودن آن کشور ، ممکن است که آن شرکت یا فردی که در آن کشور نرم افزار پولی تولید می کند با سیاست ها و دولت ظالم آن کشور در حال جنگ (چه نرم و چه غیر نرم) مخالف باشد و خواستار رسیدن هیچ گونه آسیبی به کشورهای دیگر نباشد (این مخالفت ممکن است علنی یا غیر علنی باشد).
در این صورت چه حکمی دارد؟
و اینکه چنین حکمی چگونه و با استناد به کدام آیه از قران و یا احادیث معصومین استخراج شده است ؟ (خواهشمند است به احادیث معتبر یا آیاتی که به استفاده از مال کفار حربی اشاره شده است چه در زمان جنگ و غیر آن اشاره کنید )
و صرفا در صورت مشکل دار بودن درآمد یک عمر زندگی و اهمیت (حق الناس ) و برای محکم کاری و پاک نمودن درآمد حاصله چه راهی از جانب احادیث ذکر شده است؟ چرا که یکی از ایستگاه های قیامت مربوط به حق الناس است و در روایات داریم که شخص به خاطر حق الناس تمام اعمال خوب خود را از دست می دهد.

(مرجع تقلید :آیت اله مکارم شیرازی)
اگر امکان دارد نظرات سایر مراجع را نیز منعکس کنید.
با تشکر از شما...

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

aaty;818664 نوشت:
با سلام :
من چندی پیش به سوالی در زمینه حق کپی رایت نرم افزارهای خارجی و کسب درآمد آن در داخل کشور با هزینه خرید بسیار پایین آن (یا رایگان:دانلود) اشاره کردم ، می خواستم بدانم با فرض حربی بودن آن کشور ، ممکن است که آن شرکت یا فردی که در آن کشور نرم افزار پولی تولید می کند با سیاست ها و دولت ظالم آن کشور در حال جنگ (چه نرم و چه غیر نرم) مخالف باشد و خواستار رسیدن هیچ گونه آسیبی به کشورهای دیگر نباشد (این مخالفت ممکن است علنی یا غیر علنی باشد).
در این صورت چه حکمی دارد؟
و اینکه چنین حکمی چگونه و با استناد به کدام آیه از قران و یا احادیث معصومین استخراج شده است ؟ (خواهشمند است به احادیث معتبر یا آیاتی که به استفاده از مال کفار حربی اشاره شده است چه در زمان جنگ و غیر آن اشاره کنید )
و صرفا در صورت مشکل دار بودن درآمد یک عمر زندگی و اهمیت (حق الناس ) و برای محکم کاری و پاک نمودن درآمد حاصله چه راهی از جانب احادیث ذکر شده است؟ چرا که یکی از ایستگاه های قیامت مربوط به حق الناس است و در روایات داریم که شخص به خاطر حق الناس تمام اعمال خوب خود را از دست می دهد.

(مرجع تقلید :آیت اله مکارم شیرازی)
اگر امکان دارد نظرات سایر مراجع را نیز منعکس کنید.
با تشکر از شما...

با سلام و عرض ادب

به نظر آیه الله مکارم اگر از کفار حربی محسوب شوند چه در حال جنگ یا غیر آن، کپی کردن محصولات آنها اشکال ندارد و اگر مطابق با نظر مرجع تقلیدتان عمل نمایید حق الناسی برعهده شما نیست، در اینکه استناد این فتوا به کدام یک از آیات و روایات است و درواقع فلسفه احکام را باید از کارشناسان کلام سوال بفرمایید.

استفتاء از دفتر آیة الله مکارم در قم

دولت آمریکا کافر حربی است یا ملت آن؟ یا هر دو؟ اگر ندونیم این نرم افزار مال ملته یا دولت حکم چیه؟

سیدمحمدحسین حسینی;819199 نوشت:
دولت آمریکا کافر حربی است یا ملت آن؟ یا هر دو؟ اگر ندونیم این نرم افزار مال ملته یا دولت حکم چیه؟

با سلام و عرض ادب

همین که تولید کشور کافر حربی باشد کفایت می کند اگر ندانید که مربوط به کافر حربی است یا خیر، بدون اجازه نمی توانید دانلود و کپی کنید.

استفتاء از دفتر آیه الله مکارم در قم

موضوع قفل شده است