رشته رياضي با معدل بالا و چند سوال مهم درباره حوزه علمیه

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رشته رياضي با معدل بالا و چند سوال مهم درباره حوزه علمیه

سلام عرض میکنم خدمت کارشناسان عزیز

بنده ۱۸ سالمه و چهارم دبیرستان رو تموم کردم. با اینکه رشته ریاضی هستم و جزو شاگرد اول های این رشته ام و سه سال دوره دبیرستان رو با معدل ۱۹/۵۹ گذراندم به دلایل زیادی تصمیم گرفته ام که وارد حوزه علمیه شوم و در آنجا درس بخوانم. من در مورد حوزه های علمیه و زندگی طلبگی سوالاتی رو دارم که مطرح میکنم
۱- باتوجه به این که بنده استعداد و توانایی خوبی دارم ، دوست دارم که از همه توان و ظرفیت هام بتونم در حوزه و برای دین و مذهبم استفاده کنم. بنابراین دوست دارم در بهترین مدرسه علمیه ای که در ایران وجود دارد درس بخوانم. شنیده در برخی مدارس زبان انگلیسی هم یاد میدهند ‌و خلاصه طلبه های همه چی تموم تحویل میدن. میخوام چند تا از این مدارس علمیه که دارای بهترین اساتید و بهترین امکانات و سیستم آموزشی است رو معرفی کنید. در واقع همانطور که در دانشگاه های فنی ، دانشگاه شریف و امیرکبیر شاخص است و سطح علمی بالا و اساتید درجه یک دارد ، در مدارس علمیه ، کدام مدارس این شرایط رو دارند؟
۲- شرایط ازدواج برای یک طلبه چگونه خواهدبود ؟ آیا میشود در سال دوم یا سوم طلبگی ازدواج کرد؟ آیا حوزه های علمیه امکانات یا شرایطی برای این مطلب پیش بینی کرده است؟
۳- چگونه طلاب میتوانند مدرک دکتری اخذ کنند ؟ آیا دانشگاه هایی برای طلاب وجود دارد؟
۴- در مورد مدرسه حقانی قم کمی توضیح دهید . شنیده ام مدرسه ای است که دروس خاصی در آن تدریس میشود. شرایط ورود به آن چیست؟
۵ - آیا میشود دروس حوزه را در زمانی کوتاه تر از زمان معمول گذراند؟ مثلا میشود سطح اول را در سه یا چهار سال گذراند؟
۶- و سوال آخر این که یک طلبه چگونه میتواند مخارج یک زندگی مشترک را تامین کند؟ یقینا با شهریه اندک نخواهد شد.
۷- درکل، بهترین سن ازدواج برای یک طلبه چه سنی است ؟

ممنون از سعه صدر و توجهتون

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام و عرض ادب خدمتش ما دوست بزرگوارم
خب، انسان بودن مهم ترين مدرك حوزوي و دانشگاهي است. خوشحالم كه هنر انسان بودن را و انسان زيستن را گزينش كرده ايم و مطمئن هستم هر كسي در هر شغلي و منصب و رشته اي باشد مي تواند اين مدرك را بگيريد چون خداوند رحمان براي هنگي كارت دعوت داده اند. همه رشته ها و علوم كه درد و نيازي از جامعه اسلامي را درمان و درمان مي كند اسلامي است. از اين ميان علوم و مشاغلي كه با اصالت انسان يعني روح و مبدء و معاد و زندگي جادانه او ارتباط دارند و قداست ذاتي دارند و مهم تر اند.
پاسخ به سؤالات
1- همه مدارس حوزه زير نظر مركز مديريت حوزه عليمه قم هستند و معمولا اساتيد برجسته در قم هستند و در مدارس مختلف تدريس دارند. از زماني كه بنده مشغول تحصيل بوده ام زمان زيادي مي گذرد ولي در زمان برخي از مدارس به صورت فوف برنامه به صورت اختياري يا اجباري برنامه هايي داشتند مثلا مدرسه شهيدين قم زبان انگليسي و برخي از كتب شهيد مطهري و...را اجبارا بايد در كنار برنامه هاي رسمي مي خواندند.
مدرسه معصوميه قم بخش مكالمه عربي و انگليسي داشت و بخش مكالمه عربي آن قدمت زيادي داشت كه اين برنامه به صورت اختياري بود. به صورت كه از طلاب آزمون مي گرفتند افرادي كه قبول مي شدند يك سال در كلاس هاي مكالمه عربي شركت مي كردند و بعد در آزمون ديگري شركت مي كردند و اگر قبول مي شدند به طبقه مخصوص مكالمه عربي مي رفتند كه سخن گفتن آنجا به زبان عربي اجباري بود. البته گاهي در مدارس متناسب با درخواست طلاب و صلاحديد مدير مدرسه برنامه هاي جانبي ديگر مانند وبلاگ نويسي، تحليل سياسي، تاريخ تحليلي و....وجود دارد.
از برنامه هاي اين روزهاي مدارس اطلاعي ندارم و بايد با اساتيدي كه فعلا در مدارس تدريس دارند و يا طلاب مدارس گفتگو كنيد. حضور در اين مدارس يكي از راه هاي شناخت دقيق تر است.
ولي در كل به اعتقاد من اساتيد تفاوت زيادي در قم ندارند با توجه به نرم افزارها و كتب كمك تحصيلي شروع حرف اول را تلاش و همت طلبه و مباحثه مستمر او با دوستان كوشا و اخلاقي مي زند.

2- شرايط ازدواج طلبه هم فرق زيادي با دانشجو ندارد. خود فرد بايد ببينيد شرايط و بلوغ شناختي، هيجاني و معنوي و اقتصادي و...ازدواج را دارد يا نه. البته چون سنوات تحصيلي حوزه خيلي طولاني است ممكن است حدود دو ميليون وام ازدواج هم به طلبه بدهند.

3- خود حوزه بعد از سطح چهارم مدرك دكتري مي دهد اين حدودا 14 سال بعد از ورود به حوزه و موفقيت در امتحانات كتبي و شفاهي و پايان نامه ها است. البته رشته هاي تخصصي هم در حوزه هست كه كنكور اختصاصي خودش را دارد كه در اين رشته ها تا سطح دكترا تحصيل مي شود مانند فقه و اصول، قرآن و حديث، تاريخ، علوم سياسي، علوم تربيتي، جامعه شناسي، كلام، فلسفه، مهدويت، روان شناسي، و.... . نيز طلاب مي توانند در كنكور دانشگاه هايي مثل مفيد و باقرالعلوم و..شركت كنند.

4- از برنامه هاي فعلي مدرسه حقاني اطلاعاتي ندارم مي توانيد با اين مدرسه تماس بگيريد و يا با اساتيد اين مدرسه مشورت كنيد.

5- دروس حوزه مانند دروس دانشگاه برنامه اش طوري تنظيم شده كه افراد با استعداد بتوانند با كوشش سنوات تحصيلي را قبول شوند
ولي اگر فردي نخبه باشد و استعداد خاص داشته باشد معمولا طبق برنامه هاي اموزش شوراي مديريت حوزه عليمه قم مي تواند در امتحانات ارتقايي به شرط معدل بالا شركت كند. ممكن است سال به سال برنامه ها متفاوت باشد. ولي داشته ايم افراد با خيلي خاص و استعداي كه مثلا ده سال حوزه را شش سال هم خوانده اند.

6- خب طلاب واقعا اگر به خانواده بند نباشد و مورد حمايت نباشد زندگي سختي خواهند داشت. طلبه اي كه شش سال اول حوزه را بايد صبح و بعد از ظهر الزاما دركلاس ها شركت كند وقتي براي كار برايش باقي نمي ماند و اگر كاري هم داشته باشد قطعا از تحصيل مي ماند. از سال هفتم طلاب مي توانند با شركت در آزمون هاي مخصوص تبليغ و مصاحبه هاي عملي در دفتر تبليغات و نهادهاي تبليغي ديگر مانند اوقاف و دانشگاه ها پرونده تبليغي تشكيل دهند و ايام تبليغي به شهرها و روستاهاي مختلف تبليغ بروند.
البته برخي به دليل استعداد خاص يا تخصص خاصي ممكن است ( معمولا بعد از پايه هشت ) وارد مراكز پژوهشي شود يا در كنار تحصيل در حوزه و يا دانشگاه تدريس كند. مسلما به دليل حضور طلاب و روحانيون متخصص زياد در قم مجال تبليغي و تدريس و پژوهش در قم خيلي تنگ است.
7- سن ازدواج طلبه متناسب با بلوغ هاي مختلف يادشده و نياز تك تك آنها متفاوت است. ممكن است طلبه اي با داشتن شرايط خوب و نياز در سن بيست سالگي واجب باشد ازدواج كند و ديگري تا سي سالگي هم نتواند ازدواج كند و مجبور شود با عفاف ايمانش را حفظ كند.
ولي بنده اعقتادم اين است كه طلاب هم بهتر است با همان روحيه قناعت حجره نشيني با همسران از سنخ خود ازدواج كنند. چرا كه دير ازدواج كردن هم آفات زيادي دارد براي خودش و فرزندانش. البته حتما توصيه مي شود قبل از ازدواج نرم افزارها و كتاب هاي مخصوص ازدواج را مطالعه كنيد و براي ازدواج زير نظر مشاوران ازدواج مخصوص طلاب باشيد. يك طلبه با رسالتي كه دارد نبايد درگير مشاجرات و ناهتمايي ها در زندگي خانوادگي شود
موفقيت شما بزرگوار را از خداوند منان خواستارم
به ياد داشته باشيم كه رزق به دست خداوند باري تعالي است
و خودشان فرموده اند رزق اهل علم را تضمين مي كنم به شرطي كه طلبه هم كوشا باشد و وراسته.

بنده به عنوان مشاور آرامشي كه در زندگي معموم طلاب و روحانيون ديده ام در زندگي افراد و اقوام با حقوق بسيار بالا غالبا نديده ام. (البته مواردي هم داشته ايم كه همسر آنها تصور حقوق و سمت بالا دولتي داشته و وقتي ديده خبري نيست سر ناسازگاري را گذاشته است ولي يقين داشته باشيد جامعه از «طلاب و روحانيون باسواد كوشا» استقبال مي كند و زندگي انها با تبليغ و تدريس و پژوهش در حد متعارف تأمين مي شود)

موضوع قفل شده است