جمع بندی انسان از نسل حضرت آدم یا تکامل یافته حیوانات ؛ بالاخره کدوم درسته؟

تب‌های اولیه

189 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
انسان از نسل حضرت آدم یا تکامل یافته حیوانات ؛ بالاخره کدوم درسته؟

سلام و عرض ادب خدمت دست اندرکاران این انجمن.من مدتی هست که با بی خدایان یا به قولی آتییست ها گفت و گو میکنم و گاهی اوقات تسلیم حرف های اون ها میشم.سوالی که الان برای من پیش اومده اینه که بالاخره انسان رو خدا افرید یعنی خدا حضرت ادم و حوا رو افرید سپس فرزندان ادم زیاد شد و هم اکنون ما فرزندان ادمیم یا اینکه طبق نظریه ی داروین(فرگشت)ما از نسل میمون و شانپانزه و گوریل و این جک جونوراییم؟عقل و منطق و دلایل زیادی میگن که انسان تکامل یافته ی این حیوانات است ولی قران نظرش متفاوته.آخر کدوم درسته؟
موفق باشید

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

danial7798.ch;818186 نوشت:
سلام و عرض ادب خدمت دست اندرکاران این انجمن.من مدتی هست که با بی خدایان یا به قولی آتییست ها گفت و گو میکنم و گاهی اوقات تسلیم حرف های اون ها میشم.سوالی که الان برای من پیش اومده اینه که بالاخره انسان رو خدا افرید یعنی خدا حضرت ادم و حوا رو افرید سپس فرزندان ادم زیاد شد و هم اکنون ما فرزندان ادمیم یا اینکه طبق نظریه ی داروین(فرگشت)ما از نسل میمون و شانپانزه و گوریل و این جک جونوراییم؟عقل و منطق و دلایل زیادی میگن که انسان تکامل یافته ی این حیوانات است ولی قران نظرش متفاوته.آخر کدوم درسته؟
موفق باشید

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

با سلام خدمت شما دوست گرامی

تئوری تکامل یا فرگشت به رغم همه دگرگونی های تئوریکی که از زمان مطرح شدنش تاکنون پیدا کرده و به رغم مدعیان و طرفداران بسیاری که دارد، همواره مخالفان و منکرانی از طیف اندیشمندان و زیست شناسان و فسیل شناسان نیز داشته است. نمی توان به طور قطع به درستی آن اذعان نمود.
در واقع هنوز حلقه های واسطه بین انسان و موجودات قبل از او به طور کامل پیدا نشده، چون در فرض صحت فرضیه تکامل لااقل صدها نمونه واسطه بین انسان و شامپانزه نیاز است تا صحت این فرضیه را منطقی و قابل قبول کند؛ در چند سال گذشته فسیلی پیدا شد که گفته شد نمونه ای از موجود واسطه بین انسان و حیوانات قبلی است. آن قدر طرفداران فرگشت از این کشف خوشحال شدند که تا مدتی نقاشی این فسیل به عنوان لوگوی سایت گوگل قرار داشت.
این امر نشان می دهد که هنوز فرضیه فرگشت در حد یک ترم تئوریک است که نیاز شدیدی به شواهد اثباتی دارد. هر آنچه در وضعیت موجود به عنوان دلایل اثبات این فرضیه ارائه می شود، در واقع شواهد امکان و عدم استحاله این فرضیه است، نه دلایل ثبوت و وقوع حتمی این فرضیه و عدم امکان فرضیه های مشابه.
در هر صورت حتی اگر بنا را بر صحت صد در صد این فرضیه بگذاریم، باز از نگاه آموزه های اسلامی صحت این فرضیه هیچ منافاتی با مبانی کلی فکری و اعتقادی ما نخواهد داشت؛ هر چند کلیسای کاتولیک از گذشته تا حال به شدت با این فرضیه به مقابله برخاست. پذیرش آن را عین مخالفت با انجیل و مبانی خداشناسی دانست، اما ما مسلمانان هیچ گاه چنین دیدگاهی نداشته و نداریم.
این نظریه ممکن است از چند جهت با مبانی فکری ما در چالش جلوه کند،مانند خدشه بر برهان نظم، وجود خداوند و خالق و ... که با تأملی اندک می توان دریافت چنین تعارضی وجود ندارد؛ اما مهم ترین چالش این فرضیه با اعتقادات دینی داستان خلقت انسان از حضرت آدم و حواست که تقریبا در همه ادیان ابراهیمی به عنوان اصلی مسلم پذیرفته شده است.
ادعا این است که این نظریه با اعتقاد مشترک همه ادیان آسمانی مبنی بر خلقت نسل بشر از حضرت آدم و حوا ( يعني خلقت دفعي يك انسان كامل)منافات دارد، زیرا بر اساس این نظریه انسان،نه فرزند آدم، بلکه نوع تکامل یافته موجوداتی دیگر نظیر انسان نئاندرتال و مانند آن است که در نهایت به موجودات تک سلولی می رسد. در نتیجه داستان خلقت آدم و حوا و رانده شده آن ها از بهشت و ... هیچ کدام واقعیت نخواهد داشت.
قبل از ورود در بررسی این تعارض باید به این نکته اشاره کنیم که تکامل یک نظریه علمی در مورد کیفیت شکل گیری موجودات زنده است و طبیعی است که در بسیاری از این قبیل موضوعات دین ضرورتی برای طرح دیدگاه و ارائه نظر نمی بیند و معنا ندارد که توقع داشته باشیم اسلام به عنوان کامل ترین دین و جامع ترین دستورالعمل در مسیر زندگی و سعادت بشر لزوما باید در خصوص جزییات علوم تجربی با همه گستردگی شان اظهار نظر کرده باشد.
به عبارت روشن تر کمال یک دین مربوط به جامعیت و تنوع آموزه ها و دستورات او در حوزه های مربوط به سعادت بشر و کمال روحی اوست نه آن که لازمه این حرف آن باشد که در متن دین هرآنچه به ذهن خطور می کند وجود داشته باشد و جزییات علوم مختلف بشری در متن دین گنجانده شده باشد؛ این امر در عین لغو بودن بستر تلاش ها و کمال اختیاری بشر در حوزه علوم مختلف را نیز از بین می برد.
البته در متون دینی بخصوص در دین اسلام نکات کلی و مبانی مختلف معرفتی مورد اشاره قرار گرفته که خلقت انسان یکی از آن ها بوده و یقینا نباید تعارضی بین این آموز های دینی و علوم قطعی بشری وجود داشته باشد؛ بر این اساس حل تعارض بین نظریه فرگشت و کیفیت خلقت انسان ضروری و لازم است که در این مجال به این مساله می پردازیم:
در مقام بررسی این چالش وقتي به منابع ديني اسلام رجوع مي كنيم ،مي بينيم كه تعارض مطلق و كاملي بين اين دو نظريه وجود ندارد و به نوعي مي توان اين دو را با هم جمع نمود؛ البته در مورد کیفیت خلقت نسل کنونی بشر و در این که این نسل در ابتدا از خاک آفریده شده اختلافی نیست، اما مساله آن است که مراد دقیق از این خاک روشن نیست و ممکن است آیات قرآن در مورد آفرینش انسان از خاک چنین تفسیر شود که خاک پس از طی مراحل تکاملی بعد از میلیون ها سال به صورت خلقت کامل انسان در آمده است، که این امر منطبق بر نظریه فرگشت خواهد بود.
اما باید دید آیا این احتمال با منابع دینی اسلام همخوانی دارد؛ برای درک این امر لازم است نگاهی دقیق تر به قران بیندازیم:
بحث آفرینش انسان در قرآن کریم به صورت های مختلفی بیان شده است. برخی آیات بیانگر کیفیت و منشأ آفرینش حضرت آدم است.
دسته دوم، در مورد آفرینش نوع انسانی بحث می کند.
دسته سوم: آفرینش حضرت آدم و نسل او را به صورت جداگانه مورد بحث قرار داده است.
اما در خصوص کیفیت خلقت حضرت آدم (ع) باید گفت : آیاتی که در مورد حضرت آدم بحث کرده، دو گونه است:
یک قسم به صراحت کیفیت خلقت حضرت آدم را توضیح داده است. مثل:
"إِنَّ مَثَلَ عِيسىَ‏ عِندَ اللَّهِ كَمَثَلِ ءَادَمَ خَلَقَهُ مِن تُرَابٍ ؛ (1) همانا مثال عیسی نزد خدا همانند آدم است که او را از خاک خلق نمود" .
در قسم دیگر، از سیاق آیات می­توان فهمید که منشأ آفرینش آدم چه بوده است. نظیر داستان شیطان (2) که به خدا می­گوید: "آیا به کسی که از خاک آفریدی، سجده کنم؟!". (3)
در سوره الرحمن می فرماید: "خَلَقَ الْانسَانَ مِن صَلْصَلٍ كاَلْفَخَّار؛ (4) او انسان را از گل خشکیده اى که همچون سفال بود آفرید".
این آیه اختصاص به حضرت آدم دارد، زیرا ما انسان ها، اگر از خاک خلق شده باشیم، از "صَلْصَلٍ كاَلْفَخَّار" خلق نشدیم، چون مواد خاکی که تبدیل به غذا و سپس تبدیل به نطفه می شود، صلصال نبوده است، چون اگر چنان خشک باشد، گیاه در آن نمی روید. بنابراین آفرینش از صلصال کالفخار ویژه حضرت آدم است. اگر به دیگران نسبت داده می شود، به اعتبار حضرت آدم است. (5)
در سوره سجده آیات 7 و 8 کیفیت و ماده اولیه آفرینش نخستین انسان را از سایر انسان ها به تفکیک بیان کرده:
" وَ بَدَأَ خَلْقَ الْانسَانِ مِن طِينٍ/ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِن سُلَالَةٍ مِّن مَّاءٍ مَّهِين؛ انسان اولیه یا آدم را از "طین" ولی نسل او را از "ماء مهین" یا نطفه آفریده است".

ادامه دارد..

اگر حضرت آدم نیز از نطفه بود، ‌یعنی از انسان تکامل نیافته ای مانند انسان های "نئاندرتال" یا میمون خلق شده بود، ذکر کردن نسل بعد از خود انسان، وجهی نداشت. پس کاملاً روشن است که آیه در مقام تفصیل است. بین خلق انسان اولیه و دیگر انسان ها تفاوت وجود دارد. (6) در هر حال مسلم است. از آیات گوناگون قرآن به دست می آید که حضرت آدم از نوعی خاک آفریده شده است.
تعابیر آیات و روایات در خصوص خلقت ایشان متفاوت و مختلف است. جمع بندی در خصوص آن ها قدری دشوار است؛ اما در میان آیات قرآن، آیه ای که به روشنی دلالت دارد حضرت آدم(ع) بدون واسطه و به طور مستقیم از خاک آفریده شده، آیه ای است که برخی افراد جهت رد نظریه داروین و ترانسفورمیسم به آن تمسک جسته اند، یعنی آیه 59 از سوره آل عمران:
"إِنَّ مَثَلَ عِيسىَ‏ عِندَ اللَّهِ كَمَثَلِ ءَادَمَ خَلَقَهُ مِن تُرَاب".
این آیه نشان می دهد که اگر حضرت آدم از چیزهایی آفریده شده که منتهی به خاک می شود، این استدلال نمی تواند کامل باشد، زیرا اگر بپذیریم آدم از نسل میانی و واسطه ای بین خاک و خود، مثلاً از انسان های نئاندرتال به وجود آمده، حضرت آدم از نطفه حیوانی به وجود آمده است، بنابراین چگونه می توان آفرینش بدون پدر عیسی را به آفرینش آدم تشبیه نمود؟! چه بسا اگر ما این استدلال را تمام بدانیم، ناچار باید بپذیریم که حضرت آدم از نسل موجود دیگری به وجود نیامده است.
در مجموع می توان گفت تئوری خلقت دفعی حضرت آدم (فیکسیسم) از خاک بیش تر مورد تایید و توافق آیات و روایات است. اما کیفیت این تبدیل و تغییر ماهیتی برای ما روشن نیست؛ پس هر چند تصریح صریحی در رد نظریه تکامل در خصوص خلقت آدم و حوا (ع) وجود ندارد، اما ظاهر آیات بسیاری با این فرضیه همخوانی ندارد.
اما نکته مهم آن است که این مساله منافاتی با صحت اصل نظریه داروین ندارد و تنها یک مصداق را از این ساختار خارج می سازد؛ در واقع هیچ منعی وجود ندارد که سایر حیوانات در نتیجه ساختار فرگشت به این تنوع و تکامل رسیده اند حتی انسان های پیشین یعنی موجودات انسان نما که قبل از نسل کنونی بشر - که به حضرت آدم و حوا منتهی می گردد - زندگی می کردند و آثار به جای مانده از آن ها و فسیل های آن ها هر از گاهی به دست می آید. نتیجه همین فرایند تکامل و موجودات کامل شده شامپانزه ها باشند.
بر این اساس نسل کنونی بشر ناشی از خلقت اعجازگونه یک زن و مرد و توالد و تناسل آن دو است، اما قبل از این نسل موجودات انسان نمایی به نام انسان "نئاندرتال" یا "کرمانیون" روی زمین می زیستند که از کیفیت خلقت و زندگی آن ها اطلاع چندانی نداریم ؛ اما چه بسا خلقت آن ها نتیجه تطور انواع و تکامل و فرگشت موجودات باشد. در نتیجه با این فرض هم می توان نظریه فرگشت را درست دانست و هم خلقت دفعی آدم و حوا(فیکسیسم) را.
اتفاقا در بعضى از روایات وارده از ائمه (ع) مطالبى آمده که سابقه ادوار بسیارى از بشر را قبل از دوره حاضر اثبات مى‏کند.
امام صادق به راوى فرمود: شاید گمان مى‏کنید که خدا غیر از شما هیچ بشر دیگرى را نیافریده است. نه، چنین نیست؛ بلکه هزار هزار آدم آفریده که شما از نسل آخرین آن ها هستید. (7)

پی نوشت ها:
1. آل عمران (3) آیه 59.
2.ص (38) آیات 76 و اعراف (7) 12 وحجر(15) 26 و 28 و 33.
3. اسراء (17) آیه ‌61.
4. الرحمن (55) آیه ‌14.
5. محمد تقی مصباح یزدی، معارف قرآن، انتشارات موسسه امام خميني، قم بيتا، ج 3 - 1ص 237
6. همان.
7. شيخ صدوق، توحید، انتشارات جامعه مدرسين قم، 1398 ه ق.، ج 1، ص 277.

* برگرفته از سایت پاسخگو (مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی)

۱ - اون حدیث امام صادق در مورد آدم های پیشین دقیقا صحیحه یا این هم ضعیفه؟ اینو اگر میشه کارشناس حدیث رو دعوت کنین بیان بفرمایند
۲ - چرا هیچ وقت علم نتونسته به این حضرت آدم دست پیدا کنه که یهو از خاک ایجاد شده؟ واقعا این فرگشت شما میگین یهو به آدم که رسیده متوقف شده ، خاک تبدیل به آدم شده دوباره فرگشت ادامه پیدا کرده؟ چرا علم اصلا ۱ درصد هم این نظریه رو قبول نداره

muiacir;819494 نوشت:
۱ - اون حدیث امام صادق در مورد آدم های پیشین دقیقا صحیحه یا این هم ضعیفه؟ اینو اگر میشه کارشناس حدیث رو دعوت کنین بیان بفرمایند
۲ - چرا هیچ وقت علم نتونسته به این حضرت آدم دست پیدا کنه که یهو از خاک ایجاد شده؟ واقعا این فرگشت شما میگین یهو به آدم که رسیده متوقف شده ، خاک تبدیل به آدم شده دوباره فرگشت ادامه پیدا کرده؟ چرا علم اصلا ۱ درصد هم این نظریه رو قبول نداره

با سلام خدمت شما دوست گرامی

در مورد مسئله نخست، بایستی کارشناس حدیث نظر بدهند.

اما در مورد مسئله دوم بایستی عرض کنم که اگر پاسخ ارائه شده را کامل مطالعه کنید، بیان شده است که حتی بر فرض ناسازگاری متون دینی با فرگشت، به این معنا که حضرت آدم به یک باره آفریده شده است نه بر اساس تکامل، باز هم می توان این گونه در نظر گرفت که اگرچه همه گونه ها بر اساس تکامل شکل گرفته اند ولی خلقت آدم بر اساس یک استثناء و خلقت دفعی اتفاق افتاده است.

بر این اساس، منافاتی بین خلقت آدم ع و نظریه تکامل وجود ندارد.

نکته دیگر این است که اساسا قرآن کتاب هدایت است و ما بایستی آموزه هایی که برای هدایت و سعادت در آن بیان شده است را محور اصلی توجهات خود قرار دهیم. آموزه هایی که با پیروی از آنها به افراد بهتری بدل خواهیم شد.

موفق باشید

با عرض سلام و با کسب اجازه از کارشناس
سوال این بزرگوار برای خودم پیش اومد و حتی داشت بنده رو تا مرز کفر و ناتورالیست شدن هم پیش میبرد که شکر خدا و با کمک اهل بیت (ع) تونستم به طور علمی اینو اثبات کنم که هم خلقتی وجود داشته و هم این نظریه تکامل داروین (لعنت الله علیه ) کاملا مردود هست .
برای رد کردن این نظریه از خود کتابش استفاده میکنیم (کتاب منشاء گونه ها ) . خود شخص داروین در کتابش میگه : اگر كسي بتواند نشان بدهد كه ارگانيسمي وجود دارد كه نتوانسته باشد با اصلاحات بيشمار مداوم جزئي و گام به گام به وجود بيايد آن‌وقت تئوري من كاملا از هم مي‌پاشد.
مایکل بیهی نظریه داروینو با استفاده از همین گفته خود داروین رد کرده . ایشون فقط با تاژک یک باکتری تونسته نظریه داروینو رد کرده . دانشمندان دیگری هم این نظریه رو رد کردن که جالبه بدونید نه ایرانی بودن نه مسلمان بلکه امریکایی اند .
برای مطمئن شدن توصیه میکنم حتما به آدرس های زیر بروید :

مرگ نظریه داوین از نظر دانشمندان
کوته بینی داروین و رد شدن نظریه اش
رد کردن نظریه داروین و اثبات خلقت از دکتر صحافی

در پناه حق موفق باشید .
یا علی ...

رضا منتظر;819664 نوشت:
با عرض سلام و با کسب اجازه از کارشناس
سوال این بزرگوار برای خودم پیش اومد و حتی داشت بنده رو تا مرز کفر و ناتورالیست شدن هم پیش میبرد که شکر خدا و با کمک اهل بیت (ع) تونستم به طور علمی اینو اثبات کنم که هم خلقتی وجود داشته و هم این نظریه تکامل داروین (لعنت الله علیه ) کاملا مردود هست .
برای رد کردن این نظریه از خود کتابش استفاده میکنیم (کتاب منشاء گونه ها ) . خود شخص داروین در کتابش میگه : اگر كسي بتواند نشان بدهد كه ارگانيسمي وجود دارد كه نتوانسته باشد با اصلاحات بيشمار مداوم جزئي و گام به گام به وجود بيايد آن‌وقت تئوري من كاملا از هم مي‌پاشد.
مایکل بیهی نظریه داروینو با استفاده از همین گفته خود داروین رد کرده . ایشون فقط با تاژک یک باکتری تونسته نظریه داروینو رد کرده . دانشمندان دیگری هم این نظریه رو رد کردن که جالبه بدونید نه ایرانی بودن نه مسلمان بلکه امریکایی اند .
برای مطمئن شدن توصیه میکنم حتما به آدرس های زیر بروید :

مرگ نظریه داوین از نظر دانشمندان
کوته بینی داروین و رد شدن نظریه اش
رد کردن نظریه داروین و اثبات خلقت از دکتر صحافی

در پناه حق موفق باشید .
یا علی ...

سلام.برام جالبه و معمولا این سوال رو می پرسم.شما اعتقاد دارید که نظریه تکامل باطله، آیا اعتقاد دارید که خدا هر موجودی رو دفعتا و مجزا خلق کرده؟؟یعنی مثلا، خرس رو خلق کرده، بعد گفته حالا نهنگ رو خلق می کنم.بعد نهنگ رو هم دفعتا و احتمالا از گل خلق کرده .و جانوران دیگر الی آخر؟

پارسا مهر;819684 نوشت:
سلام.برام جالبه و معمولا این سوال رو می پرسم.شما اعتقاد دارید که نظریه تکامل باطله، آیا اعتقاد دارید که خدا هر موجودی رو دفعتا و مجزا خلق کرده؟؟یعنی مثلا، خرس رو خلق کرده، بعد گفته حالا نهنگ رو خلق می کنم.بعد نهنگ رو هم دفعتا و احتمالا از گل خلق کرده .و جانوران دیگر الی آخر؟

ضمن عرض سلام و ادب خدمت دوست گرامی پارسا مهر
خیر برادر . نه نظریه ی داروین مطلقا درسته نه این نظریه که هرموجودی مثلا شتر دفعتا خلق شده اند. علامه طباطبایی در تفسیر المیزان با استناد به آیات قرآن و احادیث نتیجه گیری به این مضمون میکنند که قبل از انسان موجوداتی شبیه انسان بوده اند (احتمالا اینها همان هایی بوده اند که دانشمندان در دسته های انسان های کارورز و ... از احتمال وجود آنان حرف میزنند) . در ادامه باید گفت اما پیدایش نوع انسان از حضرت آدم از نسل اینها نبوده است و پیدایش بشر امروزی از نسل حضرت آدم (ع) و جدای از اینها بوده چنان که دانشمندان نتوانستند طبق نظریه ی داروین حلقه های واسط میان انسان و دیگر موجودات دسته ی لمور ها بخصوص میمون ها را پیدا کنند و احتمالا اینها نسبت تکاملی با همان موجودات شبه انسانی که در روایات به نسناس معروف اند داشته اند.

بعلاوه نظریه ی تکامل و بطور کلی نظریه های زیستی و مربوط به فیزیک کوانتوم نمیتوانند منشا حیات و پیدایش آنرا از هیچ توجیه کنند لهذا ما میگوییم اگر نخواهیم بطور قطعی نظر دهیم حداقل میتوان گفت خداوند ماده ی اولیه ی حیات و آفرینش را سازماندهی و خلق کرده و سپس اینها را تابع یکسری قانونمندی ها قرار داده که اینها موجب تکامل موجودات شده است.

درنهایت میتوان گفت نظریه ی داروین نه کاملا درست است و نه کاملا غلط بلکه مکانیسم جهان خلقت و طبیعت تلفیقی از تکامل و ابداع بوده است.
در پناه خداوند موفق و پیروز باشید

پارسا مهر;819684 نوشت:

به شما پیشنهاد میکنم که مطلب زیر از بنده که درموردی مرتبط با مبحث فوق (مسئله ی خلقت) هستند را نیز مطالعه کنید.

نوشته اصلی توسط به من بیاموز

با سلام، با توجه به اینکه علم امروزه میگوید چیزی خلق و نابود نمیشود بلکه فقط از حالتی به حالت دیگر تغییر شکل میدهد، مساله خلقت چطور توجیه میشود ؟

سطح : دیپلم

بسم الله الرحمن الرحیم
اخیرا دانشمندان علم فیزیک کشف کرده اند که وقتی دو پروتون به هم برخورد میکنند جرم به وجود آمده قدری بیشتر از مجموع جرم دو پروتون اولیه است. وقتی علم فیزیک بعد از سالها جار زدن قانون پایستگی ماده و انرژی اکنون آمده و حرفی خلاف آن میزند از کجا معلوم چند وقت دیگر که علم پیشرفت بیشتری کرد حرف تازه ای نزند. بعلاوه اگر ما بخواهیم با ثابت در نظر گرفتن میزان ماده و انرژی در جهان منکر اصل خلقت شده و جهان را غیر مصنوع و ازلی فرض کنیم اشکالات اساسی از دیدگاه تجربی و فلسفی به و جود می آید.
از دیدگاه علم تجربی جهان درحال انبساط است . حال اگر ما این روند را بصورت وارونه درنظر بگیریم به یک ابتدا میرسیم که جهان بصورت فشرده و ساکن بوده . درحال حاضر علم تجربی برای توجیه تشکیل جهان خلقت از این مرحله به بعد نظریه ی بیگ بنگ را محتمل ترین نظریه میداند اما از توجیه علت چنین پدیده ای قاصر است . همچنین قادر نیست برای قبل از بیگ بنگ توضیح منطقی ارائه کند و از این رو با توجه به تفکر اکسپریمنتالیستی و سکولاریستی غرب میگوید جهان قادر است خودش خودش را از هیچ ایجاد کند . که این حرف حتی با استناد به اصول علم تجربی هم قابل قبول نیست . بدین معنا که اگر همانطور که گفتم تشکیل جرم تازه بعد از هربار برخورد و همجوشی دو پروتون بیشتر از اجرام اولیه باشد باز هم ما باید به یک حداقل مقدار ماده ی اولیه برای شروع آفرینش برسیم که تشکیل آن بصورت خود به خودی ممکن نیست . یعنی ما به جایی رسیده ایم که دیگر نمیتوانیم علت تجربی برای پیدایش اجرام پیدا کنیم. اینجاست که هیچ راهی جز قبول خالقی مدبر که خلفتش ماورای ماده است و ماده را زمانی که نبوده از هیچ به وجود آورده نداریم. و تاکنون علم تجربی نتوانسته هیچ توجیه علمی و منطقی حتی بر مبنای اصول خود برای آفرینش حداقل ماده ی لازم برای آفرینش ارائه کند و آنچه اکنون در غرب شاهد آن هستیم چیزی جز بحث های نشئت گرفته از حدس و گمان و از لائیسیته و سکولاریزم نیست که حتی المقدور سعی دارد از ورود و حضور خداوند و مفاهیم دینی در معادلات علمی عقلی و اجتماعی جلوگیری کند.
والسلام علی من اتبع الهدی

http://www.askdin.com/showthread.php?t=55359

پارسا مهر;819684 نوشت:

سلام علیکم
بنده با مطالعاتی که داشتم به این رسیدم که تکامل در مورد انسان مردوده که شکر خدا اینو علمم ثابت کرده که میمون کجا و من اشرف مخلوقات کجا اما در رابطه با سایر موجودات من یقین به چیزی ندارم اما با اون چیزی که از کتاب خود داروین گفتم میشه نظریه رو باطل اعلام کرد .
سوای همه ی این ما یه آیه داریم تو قرآن که انگاری خدا نگهش داشته واسه الان و ردکردن تکامل اون هم در آیه ی 82 سوره یاسین " کن فیکون "
الله علم ...

رضا منتظر;819905 نوشت:
سلام علیکم
بنده با مطالعاتی که داشتم به این رسیدم که تکامل در مورد انسان مردوده که شکر خدا اینو علمم ثابت کرده که میمون کجا و من اشرف مخلوقات کجا اما در رابطه با سایر موجودات من یقین به چیزی ندارم اما با اون چیزی که از کتاب خود داروین گفتم میشه نظریه رو باطل اعلام کرد .
سوای همه ی این ما یه آیه داریم تو قرآن که انگاری خدا نگهش داشته واسه الان و ردکردن تکامل اون هم در آیه ی 82 سوره یاسین " کن فیکون "
الله علم ...

تقریبا به یقین مطمنم شما تمامی سرچ هاتون و تحقیقاتتون از منابع فارسی زبان بوده پیشنهاد میکنم یکم تحقیقاتتون رو گسترده تر کنین لب کلام اینکه انگلیسی تحقیق کنین متاسفانه تحقیقات فارسی خیلی جهت گیری نادرست دارند.
دوست گلم خود علمای بزرگ حال فعلی مسلمانان هم نظریه تکامل رو قبول دارند منتها با شرایطی و به نظرم کسی که نظریه تکامل رو زکل باطل میدونه مثل این میمونه که توی قرن فعلی بگه خورشید به دور زمین میگرده نه برعکس

سلام

کتاب توحید استاد شهید مطهری هم مفید هست در مورد این مبحث

بخشی از فهرست

width: 425

[TD="width: 400"]. 1 توحید و تکامل[/TD]
[TD="width: 25"][/TD]
[TD="width: 400"]دو فرضیه درباره پیدایش انواع[/TD]
[TD="width: 400"]نظریه " تبدل انواع "[/TD]
[TD="width: 400"]نظریه " خلقت "[/TD]
[TD="width: 400"]نظریه " ثبات انواع براساس قدمت انواع "[/TD]
[TD="width: 400"]نظریه گروهی از حکما درباره پیدایش انواع[/TD]
[TD="width: 400"]بررسی نظریات فوق[/TD]
[TD="width: 400"]نظریه لامارک درباره پیدایش انواع[/TD]
[TD="width: 400"]نظریه " انطباق با محیط "[/TD]
[TD="width: 400"]نقد نظریه لامارک[/TD]
[TD="width: 400"]نظریه داروین و دلیل الهیون[/TD]
[TD="width: 400"]آغاز فکر داروین[/TD]
[TD="width: 400"]نظریه مالتوس[/TD]
[TD="width: 400"]انتقال خصوصیات ممتاز از طریق وراثت[/TD]

width: 425

[TD="width: 400"]نظریه مالتوس و حکیمانه بودن خلقت[/TD]
[TD="width: 400"]عامل مجهول یا قوه فعاله ماوراء الطبیعی[/TD]
[TD="width: 400"]راز تکامل[/TD]
[TD="width: 400"]تاریخچه فرضیه تکامل جانداران[/TD]

http://shia-book.blogsky.com/1389/10/22/post-268/

[="Navy"]سلام
اول ایرانی ها بودن گمون کنم (حدود ده هزار سال پیش)
بعد حضرت ادم خلق شد(حدود هشت هزار سال پیش)

اما فرقشون چی بوده؟
ایرانی ها فقط می تونستن با ایما و اشاره با هم حرف بزنن اما حضرت ادم که اومد به انها حروف ابجد و حجای کامل و تلفظ کلمات و یاد داد!...معجزه ی حضرت ادم همین تلفظ و یاد دادن کلمات بود !

البته ایرانی ها از قبل اینکه گفتگو رو از حضرت ادم یاد بگیرن فوش زیاد میدان!...یعنی حضرت ادم اوایل خیلی فوش خورد تا به ایرانی ها مثل ادمیزاد حرف زدن و یاد بده!

[/]

فرض کنید تو جایی هستیم که خیلی قانون مندن!(تا کسی نگه رسیدش قلابیه!) و هر کس یه رسید داره! هر گروه یه سری مواد توی این رسیدش داره که وابسته به ویژگیه! مثلا یکی خزنده ست، یکی پستاندار و...! یا جزئی تر، یکی پوستش پولکیه، یکی مودار و... و تا جزئی ترین ویژگی هاشونم یه سری مواد توی رسید داره! این رسیدو هر کس داره و نمیتونه مخفیش کنه، پس در نتیجه با بررسی این رسید میشه گفت فرد چه ویژگی هایی داره! این رسید در واقع ژن ماست! و این رسید، میگه که ما عموزاده های گوریل، اورانگوتان، بونوبو و... هستیم! در واقع مواد داخل این رسید میگه و متاسفانه غیر قابل انکاره! برای اطمینان میتونید یه دونه مستند درباره ی این موجودات ببینید!

برای توضیحات بیشتر و بررسی دقیقتر میتونید به تاپیک فرگشت توی امضام مراجعه کنید!

موفق باشید

سلام،
آقا این مسأله حل شده است ... دگرگشت اصلاً اثباتی ندارد و صرفاً فرض می‌شود که درست باشد ... هیچ دلیل منطقی یا تجربی وجود ندارد که بگوید دگرگشت درست است و هر نظریه‌ای غیر آن باطل است، تمامی آن چیزهایی که به اسم دلیل و مدرک ارائه می‌شود تنها نشان می‌دهد که دگرگشت می‌تواند درست باشد ولی به این معنی نیست که نظریه‌ی دیگری وجود نداشته باشد و بر نظریه‌ی دگرگشت هم ارجحیت داشته باشد ... قضیه به لحاظ منطقی اینطور است:
نظریه‌ی الف شواهد تجربی را به هم ربط داده و توضیحی برای چگونگی ایجادشان ارائه می‌دهد ...
نظریه‌ی باء هم همان شواهد تجربی را به هم ربط داده و باز هم توضیحی برای چگونگی ایجادشان ارائه می‌دهد ...
اگر اثبات شود که باء ناچار است که همان الف باشد و فقط در بیانش متفاوت است در این صورت اثبات شده است که تنها نظریه‌ی الف است که می‌تواند این شواهد را توضیح دهد و لا غیر، ولی تا چنان اثباتی در کار نباشد دیگر ادعای صرف است که کسی بگوید درستی دگرگشت اثبات شده است ...
همین الآن نظیره‌ی طرح هوشمند هم هست که نظریه‌ی دگرگشت هیچ مزیتی در توجیه مشاهدات تجربی ندارد، قائلین به نظریه‌ی دگرگشت می‌گویند با اعتقاد داشتن به شانس و تصادف هم می‌توان کل دگرگشت را قبول کرد و در نتیجه نیازی به فرض کردن یک مدبر هوشمند برای پیدایش این فراوانی زیستی و امثال آن نیست (تیغ اوکام)، قائلین به نظریه‌ی طرح هوشمند هم می‌گویند که برای حذف کردن مدبر هوشمند از طرح طبیعت باید متمسک به احتمالات خیلی خیلی خیلی کوچک شد که هیچ عاقلی زیر بار پذیرفتن چنان احتمالات ضعیفی نمی‌رود و در نتیجه باید قائل به پذیرفتن مدبر هوشمند شد ...
نظر خلقت‌گرایان هم نظر دیگری است، خلقت‌گرایان مسیحی برخی مسائل در کتاب مقدس بدجوری گیرشان انداخته است و تقابل آن‌ها با نظریه‌ی دگرگشت شبیه شده است به همان انکار چرخیدن زمین به دور خورشید در قرون وسطی ... اما یک نظریه هم نظریه‌ی اسلام است که تقریباً هیچ کاری رویش نشده است و در نتیجه بیشتر مسلمین در این زمینه منفعل هستند ... یعنی مثلاً می‌گویند که ما نمی‌دانیم نظر اسلام چیست ولی حتی اگر تکامل (با فرض آنکه معنای دگرگشت، تکامل باشد که نیست) درست هم باشد بالأخره یک کسی باید این تکامل را تدبیر کرده باشد که همان خداست، بعد هم برای آنکه با نظر قران ضدیت نکرده باشند می‌گویند فقط خلقت انسان را استثناء کنید! ...
نه برادر، اسلام نظر خودش را دارد که ما خیلی خوب نمی‌شناسیمش، برداشتی که تا کنون از آیات و روایات داشته‌ام این است که اسلام به کل با دگرگشت مخالف است و موافقت نسبی با طرح هوشمند دارد و در نهایت خلقت‌گرایانه است ... همه‌ی گونه‌ها جداگانه از یک زوج مجزا خلق شده‌اند ... بجز برخی گونه‌های خاص (آدم‌ها) هیچ زوج دیگری مستقیماً از خاک خلق نشده‌اند ... خلقت یک گونه از یک گونه‌ی دیگر از نظر ژنتیکی خیلی شبیه است به خلقت حوّا از آدم، زن و مرد چقدر از نظر ژنتیکی شبیه هم هستند بدون اینکه حوا از نسل آدم علیه‌السلام باشد، شباهت ژنتیکی گونه‌های دیگر هم به همین صورت می‌تواند توجیه شود ...

این قضیه جای کار زیادی دارد، اما هر چه که باشد هیچ جایی برای تسلیم شدن مقابل کسانی که فقط ادعای علم و منطق دارند و به اسم علم فقط می‌خواهند با دین خدا مخالفت کرده باشند ندارد ...

muiacir;822950 نوشت:
تقریبا به یقین مطمنم شما تمامی سرچ هاتون و تحقیقاتتون از منابع فارسی زبان بوده پیشنهاد میکنم یکم تحقیقاتتون رو گسترده تر کنین لب کلام اینکه انگلیسی تحقیق کنین متاسفانه تحقیقات فارسی خیلی جهت گیری نادرست دارند.
دوست گلم خود علمای بزرگ حال فعلی مسلمانان هم نظریه تکامل رو قبول دارند منتها با شرایطی و به نظرم کسی که نظریه تکامل رو زکل باطل میدونه مثل این میمونه که توی قرن فعلی بگه خورشید به دور زمین میگرده نه برعکس

برادر من ، من دارم میگم بنده فیلم های بزرگترین دانشمندان و دکترین غربی رو دیدم که به راحتی نظریه داروینو رد میکنن . که اون فیلما تو همون لینکا هم هستن . دیگه اونا که فارسی نیستن خودشون گرفتن . شما هم اگه از یک آگاه اسامی بزرگترین دانشمندان کنونی دنیا رو بپرسی میبینی که اغلب این اسامی تو اون فیلما هستن و اینا دارن میگن داروین غلط کرده نه من تحقیق کن فارسی یا نه دانشمندای مسلمون دارم میگم خودشون به این نتیجه رسیدن
یک نکته ی دیگه که اون زمان داروین تصور درستی از سلول نداشته وفکر میکرده مثل یک توپ آبیه واسه همین اینقد راحت همه چی رو به تکامل ربط میده
و در آخر بگم که من تو صفحه ی اول رد نظریه داروینو از زبان خودش آوردم که شاید اینم کار خدا بوده که خودش تو کتاب خودش چیزی رو نوشته که داره نظریه خودشو رد میکنه
البته این نظریه واقعا وسیله خوبی واسه شیطون و دارو دستشه که ماها رو منحرف بکنه منم بدتر از همه ی شما شاید کافرم شدم اما بخدا قسم فقط با قرآن و عنایات حق تعالی و امام زمان برگشتم : این قرآن فراتر از معجزست . قرآنی که 1400 سال پیش توش از اثر انگشت های متفاوت مردم صحبت میشه ، تو سوره کهف از تفاوت زمانی اینجا و فضا که 50 سال پیش انیشتن کشف کرد صحبت میشه ، تو زمانی که آهن کاربرد آنچنانی نداشت سوره ای به نامش نازل میشه و میگه آهن از آسمان نازل شده و ستاره شناسا الان فهمیدن زمین از اول آهن نداشته و بعدا فرود اومده تازه ابجد کلمه ی عربی آهن یعنی " حدید " میشه عدد 26 که شماره ی عنصر آهن در جدول تناوبیه که چند دهست کشف شده و کلی چیز دیگه که هم وجود خالق رو و هم این دین آسمانی رو ثابت میکنه . ( اگه مطالب بیشتری میخواید اسم دکتر فریدون صحافی رو تو آپارات سرچ کنید )
دوستان این شبهات و وسوسه های این شیطان لعین رجیم فقط بخاطر نادونی و جهل امثال منه
انشا... خود خدا هممونو هدایت کنه ...

رضا منتظر;823961 نوشت:
برادر من ، من دارم میگم بنده فیلم های بزرگترین دانشمندان و دکترین غربی رو دیدم که به راحتی نظریه داروینو رد میکنن . که اون فیلما تو همون لینکا هم هستن . دیگه اونا که فارسی نیستن خودشون گرفتن . شما هم اگه از یک آگاه اسامی بزرگترین دانشمندان کنونی دنیا رو بپرسی میبینی که اغلب این اسامی تو اون فیلما هستن و اینا دارن میگن داروین غلط کرده نه من تحقیق کن فارسی یا نه دانشمندای مسلمون دارم میگم خودشون به این نتیجه رسیدن
یک نکته ی دیگه که اون زمان داروین تصور درستی از سلول نداشته وفکر میکرده مثل یک توپ آبیه واسه همین اینقد راحت همه چی رو به تکامل ربط میده
و در آخر بگم که من تو صفحه ی اول رد نظریه داروینو از زبان خودش آوردم که شاید اینم کار خدا بوده که خودش تو کتاب خودش چیزی رو نوشته که داره نظریه خودشو رد میکنه
البته این نظریه واقعا وسیله خوبی واسه شیطون و دارو دستشه که ماها رو منحرف بکنه منم بدتر از همه ی شما شاید کافرم شدم اما بخدا قسم فقط با قرآن و عنایات حق تعالی و امام زمان برگشتم : این قرآن فراتر از معجزست . قرآنی که 1400 سال پیش توش از اثر انگشت های متفاوت مردم صحبت میشه ، تو سوره کهف از تفاوت زمانی اینجا و فضا که 50 سال پیش انیشتن کشف کرد صحبت میشه ، تو زمانی که آهن کاربرد آنچنانی نداشت سوره ای به نامش نازل میشه و میگه آهن از آسمان نازل شده و ستاره شناسا الان فهمیدن زمین از اول آهن نداشته و بعدا فرود اومده تازه ابجد کلمه ی عربی آهن یعنی " حدید " میشه عدد 26 که شماره ی عنصر آهن در جدول تناوبیه که چند دهست کشف شده و کلی چیز دیگه که هم وجود خالق رو و هم این دین آسمانی رو ثابت میکنه . ( اگه مطالب بیشتری میخواید اسم دکتر فریدون صحافی رو تو آپارات سرچ کنید )
دوستان این شبهات و وسوسه های این شیطان لعین رجیم فقط بخاطر نادونی و جهل امثال منه
انشا... خود خدا هممونو هدایت کنه ...

من نمیدونم چی شد شما یهو رفتین توی معجزات قرآن و آهن و این چیزا
بهتره بحث مختلط نشه
فقط خواستم بگم تقریبا همه علمای دنیا به تکامل اعتقاد دارن شما اگر منبع معتبری میشناسید بفرمایید.

موفق باشید

با سلام
از یک طرف نظریه فرگشت با وجود شواهد و قرائن زیاد، منتقدانی هم داشته و دارد
دیگر اینکه این نظریه جنبه اثباتی دارد ولی اموری از قبیل معجزه را نمی تواند نفی و سلب کند
در مورد بیان دینی هم احتمال بیان سمبلیک یا خبر از اعجاز هست بنابر این در دو صورت بین نظریه فرگشت و بیان دینی تضاد نیست
1. نظریه درست و بیان دینی سمبیلک باشد
در این صورت مرجع مادی ظاهری همان بیان علمی تکامل و مرجع ماورایی بیان دینی است
2. نظریه فرگشت درست باشد اما خلقت آدم ع به نحو اعجاز بوده باشد
در این صورت هم بین دو بیان تضادی نیست چون هریک در وادی متفاوتی بحث می کنند
البته این را هم می توان اضافه کرد که ممکن است آدم علیه السلام از لحاظ جسمانی فردی شبیه سایر افراد انسان بوده اما دارای روحی برتر و جهش یافته بوده است که می توانسته با ماوراء ارتباط برقرار نموده و حقایقی از آنسو دریافت کند یک موید برای این معنا روایتی است که می فرماید انسانها در ابتدا از درک اخبار معاد و آخرت عاجز بودند لذا خداوند خواب را در آنها قرار داد تا پیامبران بتوانند برای معاد مثالی بزنند. این نشان می دهد که انسانهای همزمان با انبیاء نخستین از کمال روحی نازلی برخوردار بوده اند ( مانند حیوانات فعلی) و تکامل روحی روانی به نحو تدریجی در آنها تحقق یافته است. این بیان سوم قرابت بیشتری با نظریه تکامل دارد
یا علیم

این یک چیز واضحی هست دیگه

انسان های اولیه حدود صد هزار سال پیش بودن از ده هزار سال پیش دیگه نیزه و اینا ساختن شکار میکردن

بعد حضرت ادم ناگهان از اسمون با ردای بهشتی اومد زمین و اون بومیان با تعجب دیدن یک موجود جدید در زمین خلق شد که قد بلند و کشیده و صاف و صورت بسیار زیبایی دارد و عجیب تر اینکه یه پوست عجیبی هم تنش هست (که می دانیم امروزه بهش میگن لباس)
اما وحوش و انسان های اولیه هرگز به مغزشون خطور نمیکرد این برای چیه! و می گفتن بیاین مثل ما باشین دیگه، جامعه جهانی باید همه شبیه هم باشین حیوون و انسون نداره همه یکی اند!

حضرت ادم طفلی هم هزار سال فوش خورد تا بهشون حالی کنه بابا ایها الناس والا بالله این پوست نیست مو نیست این حجابمه حجااااااااااب!!:)))

امااااا باز هم اون انسان های نفهمقلی درک نکردن هنوزم بعد ده هزار سال درک نمی کنن و ایراد میگیرن!

muiacir;824582 نوشت:
من نمیدونم چی شد شما یهو رفتین توی معجزات قرآن و آهن و این چیزا
بهتره بحث مختلط نشه
فقط خواستم بگم تقریبا همه علمای دنیا به تکامل اعتقاد دارن شما اگر منبع معتبری میشناسید بفرمایید.

چون با معجزات قرآن میشه خدا رو اثبات کرد و با اثبات خدا تکامل رو رد کرد لااقل درباره ی انسان
حالا این علمایی که شما میگید به تکامل اعتقاد دارن حتما خودشون ماتریالسمن که بایدم تکاملو قبول داشته باشن اما تقریبا تمام دانشمندان بی طرف دیگر این نظریه رو رد کردن . حرف منو باور نمیکنید تو گوگل سرچ کنید اونم با زبان فینگلیش

نفي ناپذيري تولد انسان بدون پدر و مادر با عقل تجربي

فتواي ناب معرفت‌شناسي اين است که محصول عقل تجربي فقط اثبات است نه نفي؛

امّا محصول عقل تجريدي گذشته از اثبات مي‌تواند نفي ماعدا هم باشد و به سخن ديگر بيانگر انحصار باشد؛

زيرا عقل تجربي گزارشگر اموري است که آنها را آزموده و چيزي که از حوزه آزمايش آن خارج است مورد نگرش وي نيست و از قلمرو حکمراني او بيرون است؛

مثلا فنّ پزشکي درباره بيماري و داروي شفابخش آن آزمون کامل دارد و مي​تواند در اين باره فتوا دهد،

امّا آيا دعا، صدقه، صله رحم و مانند آن توان تأثير غيبي را ندارند و هيچ عامل ديگري جز دارو نيست که سبب درمان بيماري شود؟

چنين چيزي از حوزه آزمون آن خارج است و در اين گونه از موارد است که گفته مي‌شود: «نيافتن، دليل نبودن نيست»،

مگر آنکه علم کسي نامحدود باشد که در اين حال، نيافتن او دليل قطعي بر نبودن آن شيء است :

«قُل أ تُنبّؤون اللهَ بما لا يَعلم» (بگو آيا خدا را خبر مي​دهيد به آنچه خود نمي​داند؟)

آنچه طبق عقل تجربي مشهود بوده و همچنان هست اين است که انسان از پدر و مادر متولد مي​شود؛

امّا اينکه راه ديگري وجود ندارد که وي بدون پدر و مادر يا بي​پدر متولّد گررد، هرگز با عقل تجربي نفي‌پذير نيست؛

امّا عقل تجريد که توان اثبات انحصار را دارد هيچ​گونه فتوايي در اين موارد ندارد، بلکه امکان آن را ثابت مي​کند.

(تفسير تسنيم، استاد جوادي آملي، ج14 ص427)

[="Navy"]آنچه از تفکّر دارويني و مانند آن برمي‌آيد جز فرضيّه‌اي ثابت نشده، چيز ديگري نيست.

جريان تحوّل انواع غير از ماجراي تکامل انواع است.

جريان مزبور بر فرض ثبوت آن، محصول عقل تجربي است و هرگز فتواي انحصار نخواهد داد؛ يعني نمي​تواند ثابت کند که از غير راه تجربه ممکن نيست بشر به دنيا آيد.

بر فرض ثابت شدن چنين فرضيه​اي، هيچ با توحيد و نياز متحرّک به محرّک و مخلوق به خالق منافات ندارد.

(تفسير تسنيم، استاد جوادي آملي، ج14 ص429)[/]

اتمچه;823055 نوشت:
اول ایرانی ها بودن گمون کنم (حدود ده هزار سال پیش)
بعد حضرت ادم خلق شد(حدود هشت هزار سال پیش)

گرامی بنا به آیات قرآن، ما ایرانی ها مثل بقیه انسان ها همه از نسل آدم و حوا هستیم...بعد شما چطور می فرمایی که اول ایرانی ها بودن و بعد آدم اومد سراغشون:)

پارسا مهر;825925 نوشت:
گرامی بنا به آیات قرآن، ما ایرانی ها مثل بقیه انسان ها همه از نسل آدم و حوا هستیم...بعد شما چطور می فرمایی که اول ایرانی ها بودن و بعد آدم اومد سراغشون:)

سلام
از رو کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران!

از امام باقر (ع) هم روایت شد که قبل ادم (ع) هزار هزار انسان زندگی میکردن که احتمالا ایرانی ها بودن که به صورت سرخ پوست های امروزی قبیله ای زندگی میکردن و به زبان محلی با هم حرف میزذن

بعد حضرت ادم اومد بهشون تلفظ صحیح زبان را یاد داد (احتمالا عربی) که این کار (ادبیات و فرهنگ انسانی) بسیار زمان برد و به خاطرش حضرت ادم بسیار فوحش میخورد و دائم به جبرییل شکایت میکرد!

اتمچه;825926 نوشت:

سلام
از رو کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران!

از امام باقر (ع) هم روایت شد که قبل ادم (ع) هزار هزار انسان زندگی میکردن که احتمالا ایرانی ها بودن که به صورت سرخ پوست های امروزی قبیله ای زندگی میکردن و به زبان محلی با هم حرف میزذن

بعد حضرت ادم اومد بهشون تلفظ صحیح زبان را یاد داد (احتمالا عربی) که این کار

(ادبیات و فرهنگ انسانی) بسیار زمان برد و به خاطرش حضرت ادم بسیار فوحش میخورد و دائم به جبرییل شکایت میکرد!

برادر میشه بی زحمت منبع این روایت رو بدید

هیچ منافاتی بین این دو مطلب وجود ندارد. اگر گفته می شود که خلقت آدم مربوط به حدود شش یا هفت هزار سال پیش است، می تواند منظور نسل جدیدی از انسان باشد که از حضرت آدم (ع) است و چه بسا قبل از این نسل، هزاران نسل از انسان وجود داشته و منقرض شده باشد . شواهد زیادی وجود دارد که قبل از حضرت آدم (ع)، انسان هایی که از نسل آن حضرت نبوده اند، زندگی می کرده اند.

و این البته با آموزه های قرآن مجید و روایات اسلامی هم سازگاری دارد. [1]

مرحوم علامه طباطبائى (ره) در ذیل آیه 1 سوره نساء مى گوید: از ظاهر آیه برمى آید که مراد از "نفس واحده"، آدم و مراد از "زوجها" حوا است که پدر و مادر نسل انسان اند و ما نیز از آن نسل هستیم، [2] و به طورى که از ظاهر قرآن کریم برمى آید، همه افراد نوع انسان به این دو تن منتهى مى شوند. از آیه شریفه برمى آید که نسل موجود از انسان، تنها به آدم و همسرش منتهى مى شود و جز این دو نفر، هیچ کس دیگرى در انتشار این نسل دخالت نداشته است.

در تاریخ یهود آمده است که عمر نوع بشر از روزى که در زمین خلق شده تا کنون، بیش از حدود هفت هزار سال نیست که اعتبار عقلى هم با این تاریخ مساعد است. پس اعتبار عقلى هم همان را مى گوید که تاریخ گفته است. لیکن دانشمندان طبقات الارض و به اصطلاح "ژئولوژى" معتقدند که عمر نوع بشر بیش از میلیون ها سال است.

این اعتقاد ایشان است، امّا ادلّه اى که آورده اند قانع کننده نیست. دلیلى نیست که بتواند اثبات کند این فسیل ها، بدن سنگ شده اجداد همین انسان هاى امروزى است، و دلیلى نیست که بتواند این احتمال را رد کند که این اسکلت هاى سنگ شده مربوط به یکى از ادوارى است که انسان هایى در زمین زندگى مى کرده اند؛ چون ممکن است چنین بوده باشد، و دوره ما انسان ها متصل به دوره فسیل هاى نامبرده نباشد، بلکه انسان هایى قبل از آفرینش آدم ابوالبشر در زمین زندگى مى کرده اند و سپس منقرض شده باشند، و این پیدایش انسان ها و انقراضشان تکرار شده باشد تا پس از چند دوره، نوبت به نسل حاضر رسیده باشد.

قرآن کریم به طور صریح و آشکار، کیفیت پیدایش انسان در زمین را بیان نکرده که آیا ظهور انسان در زمین، منحصر در همین دوره فعلى است که ما در آن قرار داریم، و یا دوره هاى متعددى داشته، و دوره ما آخرین ادوار آن است؟

ممکن است از بعضى آیات قرآن استشمام کرد که قبل از آفرینش حضرت آدم، ابوالبشر و نسل او، انسان هایى دیگر در زمین زندگى مى کرده اند چنان که می فرماید: "و زمانى که پروردگارت به فرشتگان فرمود: مى خواهم در زمین جانشینى بگذارم، گفتند [باز] در زمین کسانى مى گذارى که در آن فساد کنند و خونها بریزند". [3]

مرحوم علامه طباطبائی می فرماید: از آیه 30 سوره بقره می توان استشمام کرد که قبل از خلقت آدم (ع)، انسان هایی هم زندگی می کردند که فرشتگان با سابقه ذهنی که از آنها داشتند از خداوند می پرسند: آیا کسی را خلق می کنی که فساد کرده و خونریزی می کند. [4]

از این آیه برمى آید، قبل از آفرینش بنى نوع آدم، دوره دیگرى بر انسانیت گذشته است و فرشتگان با آنها آشنا بوده و سابقه آنها را داشته اند.

در بعضى از روایات وارده از ائمه (ع) مطالبى آمده که سابقه ادوار بسیارى از بشر را قبل از دوره حاضر اثبات مى کند.

شیخ صدوق در کتاب توحید• از امام صادق (ع) روایتى آورده که در ضمن آن امام (ع) به راوى فرموده: "شاید شما گمان مى کنید که خداى عزوجل غیر از شما هیچ بشر دیگرى را نیافریده است. نه، چنین نیست، بلکه هزار هزار آدم آفریده که شما از نسل آخرین آنها هستید". [5]

مرحوم صدوق همچنین در کتاب خصال، از امام باقر (ع) روایت کرده که فرمود: "خداى عزوجل از روزى که زمین را آفریده، هفت عالم را در آن خلق (و سپس منقرض کرده است) که هیچ یک از آن عوالم از نسل آدم ابوالبشر نبوده اند و خداى تعالى همه آنها را از پوسته روى زمین آفرید و نسلى را بعد از نسل دیگر ایجاد کرد و براى هر یک، عالمى بعد از عالم دیگر پدید آورد تا در آخر، آدم ابوالبشر را بیافرید و ذریه اش را از او منشعب ساخت. [6] ، [7]

براین اساس؛ اگر از آثار به جای مانده در غارها پی برده شود که تاریخ آن به میلیون ها سال پیش برمی گردد، باید گفت که این آثار به جای مانده، مربوط به انسان های نسل کنونی نیست؛ زیرا ظاهرا داستان خلقت حضرت آدم (ع) به بیش از 7000 سال پیش نمی رسد. [8]

[1] برگرفته از سؤال 637 (سایت: 701).

[2] ترجمه المیزان، ج‏4، ص 214، قم، دفتر انتشارات اسلامی، 1417.

[3] بقره، 30 ، "وَ إِذْ قالَ رَبُّکَ لِلْمَلائِکَةِ إِنِّی جاعِلٌ فِی الْأَرْضِ خَلیفَةً قالُوا أَ تَجْعَلُ فیها مَنْ یُفْسِدُ فیها وَ یَسْفِکُ الدِّماءَ وَ نَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِکَ وَ نُقَدِّسُ لَکَ قالَ إِنِّی أَعْلَمُ ما لا تَعْلَمُون".‏

[4] ترجمه المیزان، ج 4، ص 223.

[5] شیخ صدوق، توحید، ص 277، ج 2، چاپ تهران.

[6] شیخ صدوق، خصال، ج 2، ص 652، ح 54.

[7] برگفته از پایگاه پرسمان قرآنی.

[8] برای آگاهی بیشتر، نک: نمایه: عمر نوع بشر از منظر قرآن، سؤال 637 (سایت: 701).

http://www.islamquest.net/fa/archive/question/fa3297

نظریه داروین میگوید همه انسانها فرقی نمیکند ادم و حوا باشند یا زید و بکر
همه انسانها از تکامل موجودات دیگر به وجود امده اند.

آیا اسلام قبول دارد که ادم و حوا تکامل یافته حیوانات و موجودات دیگر هستند در طی میلیونها سال تکامل؟

اگر جوابتان خیر است و اسلام چنین چیزی را قبول ندارد

پس لطف کنید و قبول کنید که گفته اسلام با نظریه داروین منافات دارد.
مدام توجیه نکنید!

و طاها;826015 نوشت:
آیا اسلام قبول دارد که ادم و حوا تکامل یافته حیوانات و موجودات دیگر هستند در طی میلیونها سال تکامل؟

سلام
طبق شنیده ها انسان هشت رقم و جنس بوده که یکی وقتی نسلش رو به انقراض میشد نسل پیشرفته ترش خلق میشد

حضرت ادم و حوا پیشرفته ترین شون بودن و دارای عقلی کامل بود تکلم داشتن قدرت اختراع داشتن حل محاسبات پیچیده ریاضی داشتن

انسان الان هم از نسل همین نسل هشتم بشر هست

نسل های قبل بر اثر درگیری باجنیان و انواع خاصی از نژاد های به مرور از بین رفت مثلا نسناس ها و اینا

قبل از انسانها جنیان و پریان گمون کنم روی زمین بودن مثلا یک میلیون سال پیش (شاید میگم)

(گمون کنم)جایی خونده بودم که امام علی به وجود پریان دریایی ماقبل از بشر اشاره کرده بود که زیباترین موجودات روی سیاره زمین بودن

اما چیزی که مهم است اینه که حضرت ادم از نسل هفتم نیست یعنی تکامل یافته اونا نیست از یک عالم دیگه اومد یهو روی زمین!

به این سند که از امام صادق (ع) پرسیدند حضرت ادم چقدر طول کشید تا به زمین برسد؟
گفتن به اندازه زمان نیمه شب تا سپیده دم یعنی حدودا شیش ساعت!

نمی دونم این شیش ساعت رو کجا بود که تا برسه زمین اینقدر زمان برد و با چه سرعتی اومد!

در شعر مولانا گمونم خونده بودم که از زبان حضرت ادم سروده ای داشت به ای مظمون که وقتی از بهشت مسیر زمین را طی میکرد هر لحظه کوچکتر میشدم (نمی دونم منظورش اندام بود یا شخصیت)

اتمچه;826018 نوشت:
[="Navy"]

سلام
طبق شنیده ها انسان هشت رقم و جنس بوده که یکی وقتی نسلش رو به انقراض میشد نسل پیشرفته ترش خلق میشد

حضرت ادم و حوا پیشرفته ترین شون بودن و دارای عقلی کامل بود تکلم داشتن قدرت اختراع داشتن حل محاسبات پیچیده ریاضی داشتن

انسان الان هم از نسل همین نسل هشتم بشر هست

نسل های قبل بر اثر درگیری باجنیان و انواع خاصی از نژاد های به مرور از بین رفت مثلا نسناس ها و اینا

قبل از انسانها جنیان و پریان گمون کنم روی زمین بودن مثلا یک میلیون سال پیش (شاید میگم9

جایی خونده بودم که امام علی به وجود پریان دریایی ماقبل از بشر اشاره کرده بود (گمون کنم) که زیباترین موجودات روی سیاره زمین بودن

اما چیزی که مهم است اینه که حضرت ادم از نسل هفتم نیست یعنی تکامل یافته اونا نیست از یک عالم دیگه اومد یهو روی زمین!

به این سند که از امام صادق (ع) پرسیدند حضرت ادم چقدر طول کشید تا به زمین برسد؟
گفتن به اندازه زمان نیمه شب تا سپیده دم یعنی حدودا شیش ساعت!

نمی دونم این شیش ساعت رو کجا بود که تا برسه زمین اینقدر زمان برد و با چه سرعتی اومد!

در شعر مولانا گمونم خونده بودم که از زبان حضرت ادم سروده ای داشت به ای مظمون که وقتی از بهشت مسیر زمین را طی میکرد هر لحظه کوچکتر میشدم (نمی دونم منظورش اندام بود یا شخصیت)

[/]

سلام
پس شما قبول دارید منافات دارد و
ادم از جای دیگر امد و تکامل یافته حیوانات قبلی نبود.
پس گفته اسلام با نظریه داروین منافات دارد

و طاها;826021 نوشت:

این که مشخصه نظریه داروین اشکال دارد
داروین فیلسوف بود امام علی هم فیلسوف بود!

اما اون عمق که اقیانوس علم امام علی داشت کجا و عمق برکه علم داروین کجا !
مثل عظمت زمین هست به سنگ ریزه کف خیابون!

داروین مسلمون نبود اما در مسیحیت هم فیلسوف بود کلا شما ریاضت بکشین خود بخود علم های ماورا طبیعه یواش یواش بدون اینکه بتونین جلوش و بگیرین میاد سراغتون!

فلسفه یک علم ماورالطبیعه هست اما داروین اینبخش علمش کمتر از تخیلش بود و فکر میکرد چیزی که به ذهنش خطور کرد حتما درسته!

گمونم شبیه نظریه داروین رو امام صادق (ع) هزار سال پیش رد کرد

و طاها;826021 نوشت:

برادر من امروز بزرگترین دانشمندان غربی به این نتیجه رسیدن که نظریه تکامل مشکل داره و اصلا غلطه بعد شما میخواید اسلام رو با اون توجیه و یا رد کنید؟ بخاطر چیزی که صرفا "نظریه" است یعنی به اثبات نرسیده . فقط نظره وبس

رضا منتظر;826134 نوشت:
برادر من امروز بزرگترین دانشمندان غربی به این نتیجه رسیدن که نظریه تکامل مشکل داره و اصلا غلطه بعد شما میخواید اسلام رو با اون توجیه و یا رد کنید؟ بخاطر چیزی که صرفا "نظریه" است یعنی به اثبات نرسیده . فقط نظره وبس

نه اتفاقا نمیخوام اسلام را رد کنم
بالعکس میخواهم نظریه داروین را رد کنم

انچه گفته شد برای این بود که یک عده نیایند بگویند اسلام با نظریه داروین منافات ندارد.

سلام
زیست شناسا معتقدند که همه شترها، از یک پدر و مادر به دنیا آمده اند. ولی ما معتقدیم یک شتر می تونه به اذن خدا از دل کوه بیرون بیاد. یا معتنقدیم یک انسان می تونه به اذن خدا در شکم ماهی زنده بمونه. بحث خلقت یکباره انسان هم چنین چیزیه.

[="Navy"]

سعدی شیرازی;826268 نوشت:
سلام....

سلام. احسنت

[/]

سلام و عرض ادب.
دوستان حتما سلسله مقالات
[h=1]فرضیه ی تکامل؛ منطقه ی ممنوعه![/h] از سایت وعده صادق بخونید.
به صورت کاملا علمی این مبحث رو بررسی کردن.
مقاله خوب و کاملیه.

در رابطه با موضوع فرگشت و تکامل باید دیدگاه میانه را در پیش گرفت.
متاسفانه مادییون از این نظریه سو استفاده کرده و به انکگار خالق جهان دست زده اند.
بعضی از الهییون هم در رابطه با تکامل انسان بدون مطالعه کافی در رابطه با این نظریه بکلی آن را رد کرده اند.
دیدگاه هر دو اشتباه است و باید دیدگاه میانه را در پیش گرفت
پیشنهاد میشه سری به لینک زیر بزنید:
http://1.darwinday.ir/%D8%A8%D8%AD%D8%AB%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84/

حیات;826616 نوشت:
در رابطه با موضوع فرگشت و تکامل باید دیدگاه میانه را در پیش گرفت.
متاسفانه مادییون از این نظریه سو استفاده کرده و به انکگار خالق جهان دست زده اند.
بعضی از الهییون هم در رابطه با تکامل انسان بدون مطالعه کافی در رابطه با این نظریه بکلی آن را رد کرده اند.
دیدگاه هر دو اشتباه است و باید دیدگاه میانه را در پیش گرفت
پیشنهاد میشه سری به لینک زیر بزنید:
http://1.darwinday.ir/%D8%A8%D8%AD%D8%AB%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D9%86%D8%B8%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%AA%DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84/

سلام
من نمیخوام وارد این بحث بشم،اما این " دیدگاه میانه را ...."یکجور خلط مبحث هست.
ما یک واقعیت داریم و یک دروغ.دیدگاه میانه اینجا به چه معنی هست؟!!!!!
اما در مورد بحث تایپیک،اگه یکم دوستان وقت بزارن و اون مقالاتی رو که گفتم مطالعه کنن(توی سایت وعده صادق)مطمئن باشید،به جواب خیلی از سئوالاتتون میرسید.
توی مقدمه اون مقاله با تعاریف علمی ثابت میشه که چیزی که این روزها به اسم نظریه تکامل مطرح میشه،با همون تعاریف خود غربیها یک فرضیه بیش نیست و فرضیه هم قدرت اینو نداره که چیزی رو ثابت کنه یا بخواد کلا بهش استناد بشه.
نزدیک به پانزده مقاله سریالی هست که به طور کامل و علمی تمام جوانب این فرضیه رو مطالعه کرده و با تکیه بر تعاریف کتوب علمی خود غربیها دروغ بودن تعداد زیادی از ادعاهاشون رو ثابت کرده.
یکم وقت بزارین و مطالعش کنید.

yahyai;826622 نوشت:
ما یک واقعیت داریم و یک دروغ.دیدگاه میانه اینجا به چه معنی هست؟!!!!!

سلام
یه دیدگاه هست که میگه انسانها فقط بر اثر تکامل هوشمند شدن و همه موجودات جد مشترک دارند.
یه دیدگاه در مقابلش هست که میگه حتی فیلها از نسل ماموتها نیستند، شیر و پلنگ هم جد مشترک ندارند و هر گونه ای جدا آفریده شده.

راه میانه اونیه که نه جایگاه خالق رو منکر میشه و نه نقش فرگشت رو.

سلام
دوره حضرت ادم بومیان نمی تونستن فلسفه بلد باشن ولی حضرت ادم ناگهان اومد و به علم بسیاری از پیشینیان اطلاع داشت همه چیز رو می دونست ناگهانی بود
این مثال شتر از دل گوه خیلی خیلی بجا بود آفرین همینه حضرت ادم ناگهانی اومد بیرون و برای همین بسیار اذیتش میکردن حضرت ادم نهصد سال گریه میکرد از دست این ادما چون تفاوت در مقیاس عرض کهکشان بود و اون بومیان نمی تونستن این مسئله رو هضم کنن

حضرت ادم زیبا بود ولی او بومیان قیافه های شبیه میمون ها داشتن پشمالو بودن انواع اقسام انسان های اولیه وجود داشتن حتی قوم بزرگ جثه ای مثل عاد که توی دوره نوح هم بود و قدشون هشت ده متر بود بعید نیست از انسان های ماقبل حضرت ادم بوده باشن و چه موجودات دیگه ای که ما نمی دونیم ولی امام علی می دونست( نسناس و اینا گمونم بودن که امام علی همه رو کشت!)

سعدی شیرازی;826630 نوشت:
سلام
یه دیدگاه هست که میگه انسانها فقط بر اثر تکامل هوشمند شدن و همه موجودات جد مشترک دارند.
یه دیدگاه در مقابلش هست که میگه حتی فیلها از نسل ماموتها نیستند، شیر و پلنگ هم جد مشترک ندارند و هر گونه ای جدا آفریده شده.

راه میانه اونیه که نه جایگاه خالق رو منکر میشه و نه نقش فرگشت رو.

نه دوست گل من.راه میانه ای در کار نیست.
بهتر بگین واقعیت اینطوریه،نه اینکه بگین میانه!!!!
منظورم من استفاده نا به جا از کلمست نه اینکه بگم فرگشت بوده یا خلق آنی.

اتمچه;826636 نوشت:
سلام
دوره حضرت ادم بومیان نمی تونستن فلسفه بلد باشن ولی حضرت ادم ناگهان اومد و به علم بسیاری از پیشینیان اطلاع داشت همه چیز رو می دونست ناگهانی بود
این مثال شتر از دل گوه خیلی خیلی بجا بود آفرین همینه حضرت ادم ناگهانی اومد بیرون و برای همین بسیار اذیتش میکردن حضرت ادم نهصد سال گریه میکرد از دست این ادما چون تفاوت در مقیاس عرض کهکشان بود و اون بومیان نمی تونستن این مسئله رو هضم کنن

حضرت ادم زیبا بود ولی او بومیان قیافه های شبیه میمون ها داشتن پشمالو بودن انواع اقسام انسان های اولیه وجود داشتن حتی قوم بزرگ جثه ای مثل عاد که توی دوره نوح هم بود و قدشون هشت ده متر بود بعید نیست از انسان های ماقبل حضرت ادم بوده باشن و چه موجودات دیگه ای که ما نمی دونیم ولی امام علی می دونست( نسناس و اینا گمونم بودن که امام علی همه رو کشت!

)

!!!!!!!!!!!!!!!
این مسائل رو که گفتین از روایتها خونرین؟!!!!
میشه روایتها و سندهاشو هم بزارین!!!

[="Navy"]

yahyai;826942 نوشت:
!!!!!!!!!!!!!!!
این مسائل رو که گفتین از روایتها خونرین؟!!!!
میشه روایتها و سندهاشو هم بزارین!!!

سلام
نه اینا رو نه از روی روایت ها نبود یک نظریه محتمل بود فقط
ولی اون قبلیها که پری دریایی و اینا که نوشتم چرا گمونم جایی خونده بودم[/]

درباره روایات موجود پیرامون نسناس، این دو آدرس رو ببینید:
islamquest.net/fa/archive/question/fa20649

https://rasekhoon.net/forum/thread/764048/

در روایات به "فرشته آبی" اشاره شده که در مورد مفهوم واقعی آن بحثهایی وجود دارد:
http://www.islamquest.net/fa/archive/question/az21750

سعدی شیرازی;826950 نوشت:
www.islamquest.net/fa/archive/question/fa20649

دوست گل من سند معتبر دارن این روایات؟!!

سعدی شیرازی;826950 نوشت:

سلام
نه منظورم ملائک آب نبود
من در کتاب جنیان خونده بودم از امام علی پرسیدن جنیان چند قسم بودن که گمونم نوشته بود

سه نوع
یک نوع انها پریان بودن که زیباترین موجودات سیاره زمین بودن!( پری دریایی هم از خانواده اونها بوده احتمالا چون پریان بیشتر توی اب زندگی میکردن شاید بخاطر جنس لطیفشان که کمتر اسیب ببینن یا چون توی خشکی جنیان بدذات انها رو شکار میکردن)

این نژاد از ساکنان زمین به سالها قبل از خلقت نزاد انسان بر میگرده

اگر برنامه ریزی خدا رو برای خلقت یک نگاه بیندازین حدود 65 میلیون سال پیش دایناسور ها مردن پس میلیون ها سال این وسط خلا مخلوق وجود داشته که پریان احتمالا توی این دوره زندگی میکردن

yahyai;826957 نوشت:
دوست گل من سند معتبر دارن این روایات؟!!

بررسی سندها رو هم آورده. مفصله و خلاصه دقیقی ازش نمی تونم بگم.

سعدی شیرازی;826964 نوشت:
بررسی سندها رو هم آورده. مفصله و خلاصه دقیقی ازش نمی تونم بگم.

دوست عزیز من وقتی میگم سند منظورم اعتبار روایت هست و کسانی که این روایات رو نقل کردن.
حتی توی همون لینکی که شما هم دادین این متن هست که :
" نتيجه تحقيقات، نشان مى‏دهد كه مسأله «نسناس» افسانه‏اى بيش نيست؛ زيرا منشأ اين روايات، ساخته و پرداخت شده از جانب سيف بن عمر تميمى است. كه در علم الحديث نزد شيعه و سنى، فردى زنديق، دروغ‏پرداز و غيرموثق به شمار مى‏آيد. سيف، احاديثى را از زبان شخصى به نام عبدالله بن سبا - كه اصلاً وجود خارجى نداشت و نامى خيالى براى خود سيف بوده - درست مى‏ كند تا بدين وسيله براى طايفه بنى تميم، ارزش و اعتبارى جعل بكند. وى با توجّه به مهارتى كه در جعل حديث داشت، موثق شد و با قرار دادن عبدالله بن سبا در آغاز، و رساندن راويان بعدى به قوم بنى تميم، به خوبى از عهده اين كار بر آيد. سپس پخش اين گونه احاديث در طول ساليان متمادى، موجب رسوخ و نفوذ اينها در كتاب‏هاى تاريخى، جغرافيايى، لغوى و... گرديد. از اين رو سخنان امثال ابن اسحاق، مسعودى، حموى و...، درست و در واقع پرورش همان احاديث منقول از عبدالله بن سبا مى‏ باشند.
آن گاه علامه عسكرى ادامه مى‏دهند: به اين جهت است كه مى‏گوييم، احاديثى كه در اين رابطه آمده، نمى‏توانند صحيح و درست تلقى شوند، گرچه آنها از نظر سلسله سند هم مقطوع نباشد،
"

این نشون میده که نمیشه روی اینطور روایات تکیه کرد.
فقط مطرح کردن این مباحث باعث انحراف ذهنه عده ای از دوستان میشه.
موفق باشین

yahyai;826969 نوشت:
این نشون میده که نمیشه روی اینطور روایات تکیه کرد.
فقط مطرح کردن این مباحث باعث انحراف ذهنه عده ای از دوستان میشه.
موفق باشین

این بخشی که ذکر فرمودید مربوط میشه به روایاتی که در مورد حرف زدن نسناسها با مردم، شکار اونها، دیدن اونها و ... بحث کرده اند. اون چیزی که به این تاپیک مربوطه (یعنی انسانهای ثیبل از آدم) در ادامه اون مطلب بررسی شده اند. نظرات مختلف و ... نقل شده. خوندن و نتیجه گیری به عهده خواننده.

سعدی شیرازی;826950 نوشت:
www.islamquest.net/fa/archive/question/fa20649

ببین دوست عزیز، سند معتبر اوردن این نیست که بگین فلان روایت توی فلان کتاب اومده.منظور اینکه علم رجال داشته باشی و بتونی بررسی کنی که این روایت توی نقل کننده هاش شکی نیست و واقعا از طرف معصوم بیان شده.البته تعریف سادشه.بهترشو کارشناسان محترم سایت باید جواب بدن.
طبق این تعریف:
لینک اول که از نظر اعتبار احدایث رو بررسی نکرده و فقط رفرنس داده.
لینک دوم که مربوط میشه به سایت راسخون،احادیث رو از چند منظر بررسی کرده و دقیقا اعتبار احادیث رو هم بررسی کرده و حتی دلالتشون رو هم بررسی کرده.توی بخشهای مختلف و از سه منظر موضوع نسناس رو بررسی کرده و توی پایان همشون به این نتیجه رسیده که این ادعاها بی اعتبارن.(این از دوتا لینک.دیگه قویتر کار کرده و نتیجش این بوده که نسناس به معنی یک نوع موجوده دیگه- وجود خارجی نداشته)

لینک سوم هم مثل لینک اول فقط رفرنس داده و اعتبار سنجی نکرده.

سعدی شیرازی;826976 نوشت:
این بخشی که ذکر فرمودید مربوط میشه به روایاتی که در مورد حرف زدن نسناسها با مردم، شکار اونها، دیدن اونها و ... بحث کرده اند. اون چیزی که به این تاپیک مربوطه (یعنی انسانهای ثیبل از آدم) در ادامه اون مطلب بررسی شده اند. نظرات مختلف و ... نقل شده. خوندن و نتیجه گیری به عهده خواننده.

اینطور موضوعات از طرف کسانی که دنبال زدن دین هستن رصد میشن تا یک سوژه ای بشن برای ضعیف کردن دین.
دنبال اینن که دین رو پر از خرافات نشون بدن و تا توی یک سایتی یک مطلب پیدا کنن که قدرت مانور داشته باشه،اونو دست اویز میکنن و شروع میکنن دین رو کوبیدن.
پس بهتره قبل از اینکه این موضوعات رو مطرح کنید،در موردش خوب تحقیق کنید .
یا حق

yahyai;827006 نوشت:
اینطور موضوعات از طرف کسانی که دنبال زدن دین هستن رصد میشن تا یک سوژه ای بشن برای ضعیف کردن دین.
دنبال اینن که دین رو پر از خرافات نشون بدن و تا توی یک سایتی یک مطلب پیدا کنن که قدرت مانور داشته باشه،اونو دست اویز میکنن و شروع میکنن دین رو کوبیدن.
پس بهتره قبل از اینکه این موضوعات رو مطرح کنید،در موردش خوب تحقیق کنید .
یا حق

خب در همون صفحه، احتمال اینکه "نسناس طايفه‏اى از جن بودند كه با خلقت آدم، نسلشان منقرض شد" رد نشده.

خیلی چیزها هست که می تونه دستاویز مخالفان قرار بگیره. اگر کسی وجود نسناس رو نپذیره، وجود جن رو هم نمی پذیره. حتی اگر نسناس رو یه موجودی شبیه انسان بدونیم، خب این با علم در تضاد نیست. پیش از به وجود اومدن انسان هوشمند، نئاندرتالها و ... هم وجود داشته اند.

موضوع قفل شده است