جمع بندی ظلم به نفس

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ظلم به نفس

ظلم به نفس که در قرآن و احادیث آمده و برای بخشش این گناه از خدا استغفار میکنیم ( ظلمت نفسی ، فغفرلی . . .)
اولا ظلم به نفس یا ظلم به خود یعنی چه و به چه کارهایی ظلم به نفس گفته میشود ؟
دوما اگر انسان به خودش ظلم میکند چرا باید برای بخشش آن از خدا طلب استغفار کند مگر به خدا ظلم کرده؟
سوما اگر ظلم به نفس ظلم به خودمان است اصلا چه نیاز به استغفار و مجازات در دنیا یا آخرت استاست؟ به خودمان ظلم کرده ایم دیگر به کسی مربوط نیست.
چهارما آیا میتوان بین جمله (ظلمت نفسی ، فغفرلی) و جمله( من عرف نفسه فقد عرف ربه ) ارتباطی برقرار کرد ؟ به عبارتی آیا میتوان گفت همانطور که هرکه خود را بشناسد خدا راشناخته پس هرکه بر خود ظلم کند در اصل بر خدا ظلم کرده؟

با سپاس

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

hosain.nor;817482 نوشت:
ظلم به نفس که در قرآن و احادیث آمده و برای بخشش این گناه از خدا استغفار میکنیم ( ظلمت نفسی ، فغفرلی . . .)
اولا ظلم به نفس یا ظلم به خود یعنی چه و به چه کارهایی ظلم به نفس گفته میشود ؟
دوما اگر انسان به خودش ظلم میکند چرا باید برای بخشش آن از خدا طلب استغفار کند مگر به خدا ظلم کرده؟
سوما اگر ظلم به نفس ظلم به خودمان است اصلا چه نیاز به استغفار و مجازات در دنیا یا آخرت استاست؟ به خودمان ظلم کرده ایم دیگر به کسی مربوط نیست.

در خصوص این بخش از سوالتان، تاپیک ذیل را مطالعه بفرمایید سوالی بود من در خدمتم :

http://www.askdin.com/showthread.php?t=51739&p=734794&viewfull=1#post734794

hosain.nor;817482 نوشت:
چهارما آیا میتوان بین جمله (ظلمت نفسی ، فغفرلی) و جمله( من عرف نفسه فقد عرف ربه ) ارتباطی برقرار کرد ؟ به عبارتی آیا میتوان گفت همانطور که هرکه خود را بشناسد خدا راشناخته پس هرکه بر خود ظلم کند در اصل بر خدا ظلم کرده؟

منظورتون چه رابطه ای است؟ بیشتر توضیح بفرمایید.

با توجه به تکراری بودن سوال و ارجاع به تاپیک دیگر، نیازی به جمع بندی ندارد.

موضوع قفل شده است