جمع بندی تکرار اسماء خدا در دعای جوشن کبیر

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تکرار اسماء خدا در دعای جوشن کبیر

اسم (یا انیس من لا انیس له) در فراز 29 و 59 تکرار شده. همچنین اسم (یا من هو بمن عصاه حلیم) هم دو بار تکرار شده است. لطفا علت این تکرار ها را توضیح دهید و بگویید چرا خدا باید دو اسم کاملا شبیه به هم داشته باشد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هدی

با سلام و عرض ادب
همانگونه که در مفاتیح الجنان در توضیحات قبل از دعای عظیم الشان جوشن کبیر آمده است ، این دعا را جبرئیل از جانب خداوند بر پیامبر (صلی الله علیه وآله ) نازل فرموده است . مرحوم کفعمی در مصباح و البلد الامین این دعا را ذکر نموده است . هفت صفات از صفات خداوند در این دعا تکرار شده است :
1- یا من لم یتخذ صاحبه و لا ولدا در بندهای ۶۲ و ۸۴
2- یا نافع در بندهای ۹ و ۳۲
3- یا من هو بمن رجاه کریم در بند‌های ۱۸ و ۹۶
4- یا من هو بمن عصاه حلیم در بند‌های ۱۸ و ۹۶
5- یا من فضله عمیم در بندهای ۴۸ و ۹۸
6- یا انیس من لا انیس له در بندهای ۲۸ و ۵۹
7- یا خبیر در بندهای ۴۴ و ۶۹.

بنظر نمی رسد این تکرارها مربوط به اختلاف نسخ یا ناشی از استنساخ کتب باشد بنده به مصباح و البلد الامین دسترسی نداشتم تا متن موجود را با منبع اصلی مطابقت دهم اما بنظر نمی رسد تکرار این هفت صفت ناشی از اشتباه نسخه برداران باشد بلکه بنظر می رسد تکراری است و علت تکرارش هم مشخص نیست .

بسمه الحکیم

هدی;818238 نوشت:
بلکه بنظر می رسد تکراری است و علت تکرارش هم مشخص نیست .

عرض سلام و ادب

استاد گرامی یکی از موارد تکرار را حقیر نگاه کردم"یا من لم یتخذ صاحبة و لا ولدا"

در بند 62 اشاره به خلق و در بند 84 اشاره به جعل و خلق است و در هر دو توحید افعالی حق تعالی

در جعل و خلق با این صفت و شبیه آن"یا من لا یشرک فی حکمه احدا" تأکید شده است،پس تکرار

این صفت سلبیِ ترکیبی بی حکمت نیست.(الله اعلم)

بقیه ی موارد را هم می شود بررسی نمود.

با سلام وتشکر از توضیحات شما
بله چنین احتمالی مطرح هست اما منظور شما این هست که:
"لم یتخذ صاحبة ولا ولدا" در مقام جعل
و
"لم یتخذ صاحبة ولا ولدا" در مقام خلق
منظور شما این هست که در هیچ یک از این دومقام "لم یتخذ صاحبة ولا ولدا"؟
اگر پاسخ شما مثبت هست سوال دیگری مطرح میشود :
در بند 84 که به عدم اتخاذ شریک و فرزند در امرخلقت تصریح دارد چرا در بند 62 آنرا آورد؟

بسمه العلیم

هدی;818292 نوشت:
با سلام وتشکر از توضیحات شما
بله چنین احتمالی مطرح هست اما منظور شما این هست که:
"لم یتخذ صاحبة ولا ولدا" در مقام جعل
و
"لم یتخذ صاحبة ولا ولدا" در مقام خلق
منظور شما این هست که در هیچ یک از این دومقام "لم یتخذ صاحبة ولا ولدا"؟
اگر پاسخ شما مثبت هست سوال دیگری مطرح میشود :
در بند 84 که به عدم اتخاذ شریک و فرزند در امرخلقت تصریح دارد چرا در بند 62 آنرا آورد؟

عرض سلام و ادب استاد بزرگوار

عرض کردم که در هر دو مورد نفی شریک و وزیر در خلق(فراز 62) و جعل فراز(84)می تواند علت تکرار باشد.

و به قرینه ی نفی شریک در خلق و جعل، اصل مطلب،بیان توحید افعالی است.

با سلام
تشکر از بیان نکته صحیح و بجای شما

پرسش: اسم (یا انیس من لا انیس له) در فراز 29 و 59 تکرار شده. همچنین اسم (یا من هو بمن عصاه حلیم) هم دو بار تکرار شده است. لطفا علت این تکرار ها را توضیح دهید و بگویید چرا خدا باید دو اسم کاملا شبیه به هم داشته باشد؟

پاسخ: با سلام و عرض ادب
همانگونه که در مفاتیح الجنان در توضیحات قبل از دعای عظیم الشان جوشن کبیر آمده است ، این دعا را جبرئیل از جانب خداوند بر پیامبر (صلی الله علیه وآله ) نازل فرموده است . مرحوم کفعمی در مصباح و البلد الامین این دعا را ذکر نموده است . هفت صفات از صفات خداوند در این دعا تکرار شده است :
1- یا من لم یتخذ صاحبه و لا ولدا در بندهای ۶۲ و ۸۴
2- یا نافع در بندهای ۹ و ۳۲
3- یا من هو بمن رجاه کریم در بند‌های ۱۸ و ۹۶
4- یا من هو بمن عصاه حلیم در بند‌های ۱۸ و ۹۶
5- یا من فضله عمیم در بندهای ۴۸ و ۹۸
6- یا انیس من لا انیس له در بندهای ۲۸ و ۵۹
7- یا خبیر در بندهای ۴۴ و ۶۹.

بنظر نمی رسد این تکرارها مربوط به اختلاف نسخ یا ناشی از استنساخ کتب باشد بلکه باید در هر مورد بررسی و علت را یافت.

مثلا در مورد اول :
در هر دو مورد نفی شریک و وزیر در خلق(فراز 62) و جعل، فراز(84)می تواند علت تکرار باشد.
موضوع قفل شده است