شک بین حیض و استحاضه

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شک بین حیض و استحاضه

سلام و احترام
بنده دارای عادت عددیه هستم.
با مطالعه رساله متوجه نشدم که آیا عادت وقتیه هم دارم یا نه؟چرا که عادت در اکثر خانمها به این صورت است که دو یا سه روز قبل از تاریخ هر ماه عادت می شوند و نه دقیقاً همان تاریخ.به این صورت که مثلن اگر در ششم ماه عادت می شوند ماه بعد چهارم یا حول و حوش این تاریخ عادت می شوند.

بنابراین اغلب ماهها می توانم حدس بزنم که خونی که می بینم حیض است چون نزدیک تاریخ ماه قبل است.اگر این معنی اش عادت وقتیه است پس عادت وقتیه هم دارم.

حال بنده چند روزی است که مستحاضه قلیله می باشم.و پیش از تاریخ عادتم است.اکنون که دو روز به تاریخ عادتِ ماه قبلم مانده است مقدار خون زیاد شده ولی هنوز نشانه های حیض را پیدا نکرده.

بنابر این نمی دانم استحاضه ی من متوسطه/کثیره شده یا حیض شده ام.

با توجه به اینکه احتمالاً پاسخ سوالم را امروز دریافت نمی کنم حدس میزنم وظیفه ام اینست که به احکام مستحاضه متوسطه/کثیره عمل کنم و روزه ام را نگه دارم.

لطفاً وظیفه ام و اینکه آیا عمل صحیح انجام میدهم یا نه را بفرمایید.

مرجع آیت الله بهجت
با اذن آیت الله وحید خراسانی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

nasim jaan;817065 نوشت:
سلام و احترام
بنده دارای عادت عددیه هستم.
با مطالعه رساله متوجه نشدم که آیا عادت وقتیه هم دارم یا نه؟چرا که عادت در اکثر خانمها به این صورت است که دو یا سه روز قبل از تاریخ هر ماه عادت می شوند و نه دقیقاً همان تاریخ.به این صورت که مثلن اگر در ششم ماه عادت می شوند ماه بعد چهارم یا حول و حوش این تاریخ عادت می شوند.

بنابراین اغلب ماهها می توانم حدس بزنم که خونی که می بینم حیض است چون نزدیک تاریخ ماه قبل است.اگر این معنی اش عادت وقتیه است پس عادت وقتیه هم دارم.

حال بنده چند روزی است که مستحاضه قلیله می باشم.و پیش از تاریخ عادتم است.اکنون که دو روز به تاریخ عادتِ ماه قبلم مانده است مقدار خون زیاد شده ولی هنوز نشانه های حیض را پیدا نکرده.

بنابر این نمی دانم استحاضه ی من متوسطه/کثیره شده یا حیض شده ام.

با توجه به اینکه احتمالاً پاسخ سوالم را امروز دریافت نمی کنم حدس میزنم وظیفه ام اینست که به احکام مستحاضه متوسطه/کثیره عمل کنم و روزه ام را نگه دارم.

لطفاً وظیفه ام و اینکه آیا عمل صحیح انجام میدهم یا نه را بفرمایید.

مرجع آیت الله بهجت
با اذن آیت الله وحید خراسانی

با سلام و عرض ادب

اینکه خانمی هر ماه نسبت به ماه قبلش چند روز عادتش جابجا شود وقتیه محسوب نمی شود پس با این اوصاف شما وقتیه نیستید.
اگر خونی با شرایط حیض ببینید حیض است شرایط حیض، یعنی با حیض قبلی حداقل ده روز فاصله افتاده باشد و حداقل در سه روز اول از درون واژن اتصال و استمرار داخلی داشته و عرفا قطع نشود حیض است اگرچه به مقدار خیلی کم باشد اما اگر مدام آلودگی داخلی نباشد و قطع و وصل شود استحاضه است.
درصورتی که از زمان شروع خون، اتصال و استمرار داشته و صفات حیض را هم داشته باشد یعنی قرمز یا تیره باشد بنابرحیض گذاشته و ترک عبادت می کنید و دقت می شود تا سه روز ادامه یابد اما اگر یقین به اتصال نداشته و صفات حیض را هم ندارد یعنی به رنگ خون نیست باید احتیاط شود به این صورت که کارهایی که بر حائض حرام است ترک شود و طبق استحاضه عبادت را بجا می آورید.

رساله مراجع،مساله 500

موضوع قفل شده است