جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ازدواج موقت و اختلالات روانی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,359
  حضور
  202 روز 22 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61398

  ازدواج موقت و اختلالات روانی
  به نام خدا

  سلام

  یکی از کاربران سایت سؤالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشان مطرح شود،

  با توجه به اهمیت موضوع، سؤال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:  سلام
  جناب حامي در تاپيكي ادعا دارند كه اتفاقا ازدواج موقت براي اين افرادي كه شبيه اين اختلالات مانند ساديسم را دارند بهترين گزينه است مي شود ايشان درباره اين ادعايش توضيح دهد؟

  با تشکر

  در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید


 2. صلوات ها 2


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,359
  حضور
  202 روز 22 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61398  با نام و یاد دوست  ازدواج موقت و اختلالات روانی
  کارشناس بحث: استاد حامی

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  با سلام خدمت پرسشگر محترم
  در روان شناسي نظريه اي مطرح است به عنوان مثلث عشق، يك ضلع اين مثلث تعهد است، ضلع ديگرش صميميت است و ضلع آخرش شور و شهوت است.
  اگر هر سه با هم باشد عشق كامل است.
  اگر هر ضلعي مختل شود عشق ناقص است و ارتباط دوام و نشاط و سلامت نخواهد داشت.
  بسياري از روابط زناشويي به هم مي ريزد چون تعهدي در آن نيست
  بسياري از روابط زناشويي مختل مي شوند چون صميميت بين افراد نيست.
  بسياري از روابط زناشويي مختل مي شود چون شور و شهوت دچار مشكل است.

  اختلالات رواني دو قسم هستند نورزو (خفيف) و شديد( سايكوز). در اختلالات سايكوز فرد ارتباطش با دنياي بيرون قطع مي شود و گرفتار هذيان توهم مي شود. از نظر اقتصادي صلاحيت اداره زندگي را ندارد. چنين فردي كه اسير بيماري خودش است و حتي متوجه بيماريش نيست كه به داد خودش برسد چگونه مي تواند تعهدي نسبت به زندگي مشترك داشته باشد.
  دربرخي از اختلالاتي بيمار نسبت به بيماريش هشيار نيست يعني متوجه نيست كه بيمار است كه دنبال درمان باشد. اين افراد مثلث عشقشان مختل مي شود بنابراين توصيه نمي شود كه بناي يك زندگي مشترك دائم را بدهند چون مشاجرات زياد است، همسر و فرزند هم در ارتباط با بيمار گرفتار آسيب جدي مي شوند.
  نمونه هايي از بيماري ها: اختلالات اسكيزوفرني، اختلالات معلوليت هاي ذهني، اختلالات خلقي مانند باي پلار شديد، اختلالات شخصيت مانند پارانوئيد و ساديسم شديد، دون ژوانيسم و اعتياد جنسي شديد («دون ژوآنيسم» و «نيمفومانيا»)


  اختلال پارانوئيد
  اين اختلال بيشتر در جنس مردان شيوع دارد تا زنان. در نوع شديد اين اختلال مرد هميشه تصور مي كند كه گرفتار خيانت همسر است بنابراين نمي تواند به همسرش اعتماد كند و هميشه به او بدبين است و مراقبش است.
  اگر از بيرون تماس بگيرد و تلفن مشغول باشد مي گويد با چه كسي بودي؟...... ممكن است تلفن را قطع كند
  اگر مردي به او نگاه كند مي گويد حتما تو به او نشانه اي دادي و اعلام رضايت كردي كه او نگاه كرد
  ممكن است براي پنجره ها و درب ها قفل مخصوص بگذارد
  از بيرون كه وارد منزل مي شود دنبال سرنخ مي گردد ببينيد كه آيا همسرش به او خيانت كرده ممكن است حمام، زير تخت، كمد لباس و...را ببينيد و با دقت بررسي كند


  در بيماري هاي شديد رواني اگرچه افراد صلاحيت زندگي مشترك با دوام را ندارند ولي ما اجازه نداريم آنها را از زندگي مشترك موقت متعدانه محروم كنيم و زمينه ارتباط هاي آزاد و رفتارهاي پرخطر جنسي را برايشان فراهم كنيم.
  آيا مي توانيم به خانمي كه گرفتار همسري شده است كه مبتلا به ساديسم شديد است و دنبال درمان نمي رود بگوييم تا اخر به اين بيمار بساز و كتك بخور و تحقير بشود و دم نزن؟
  آيا مي توانيم اين بيمار را كه گرفتار بيماري است و بيماري بر ائ تحميل شده است را بگوييم تا آخر عمر ازدواج نكن و يا براي اطفا شهوت دنبال روابط آزاد باش؟
  *در خوش خيم ترين اين بيماري هاي درمان بسيار طولاني است و گاهي دارودرماني تا اخر عمر لازم است  پرسش
  دختري مجرد هستم که مبتلا به بيماري اسکيزوفرني‌ام. درمانگران مي‌گويند که ازدواج دائم با مسئوليت‌هايش وضعيتم را بدتر مي‌کند. آيا والدينم مي‌توانند مرا از ازدواج موقت منع کنند؟ يا براي اينکه در گناه نيفتم، مي‌توانم بدون اذن پدرم ازدواج موقت کنم؟

  پاسخ:
  در فرض سؤال، اگر ازدواج موقت به مصلحت دختر باشد و پدر بدون وجه شرعي اذن ندهد، اذن او ساقط است و دختر، در حال سلامت، مي‌تواند ازدواج موقت کند.[1]

  ..............

  1.سيدمحمدتقي علوي، مشاوره زير گنبد فيروزه اي،ج1، ص38و39.


  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۵/۰۴/۱۵ در ساعت ۱۶:۲۸
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  در يک تقسيم کلي، دو نوع بيمار رواني وجود دارد:
  روان‌نژندي (نِوروز)
  اين اصطلاح شامل اختلالات خفيف رواني مي‌شود و علايم آن خستگي بسيار و شکايت‌هاي بدني، اختلال در حافظه و کنش‌هاي حسي‌ـ‌حرکتي، پريشاني و اضطراب مرضي است. نِوروز فقط بخشي از شخصيت بيمار را تحت تأثير قرار مي‌دهد و علايم آنها معمولاً با اضطراب بروز مي‌کند. در اين مورد، رابطة بيمار با واقعيت قطع نمي‌شود و علت اختلالات نوروتيک کارکردي است، نه عضوي؛ يعني نِوروز علت مشخص بدني ندارد و عضو مربوط سالم به نظر مي‌رسد؛ اما کارکرد آن داراي اختلال و بي‌نظمي است.
  روان‌پريشي (سايکوز)
  اين اصطلاح شامل انواع اختلالات شديد رواني، مانند اختلالات رواني‌ـ عضوي و اسکيزوفرني و برخي اختلالات خلقي است. اين اختلالات کل شخصيت فرد را فرا‌مي‌گيرد. بيماران روان‌پريش به بيماري خود بينش ندارند. به همين دليل، در پي درمان نيستند و نسبت به ترغيب ديگران به درمان مقاومت مي‌کنند و جبهه مي‌گيرند. تکلم پريشان (سخنان بي‌معنا و بي‌ربط) و رفتار آشفته (مانند آتش زدن خانه) دارند. آنها قادر به تفکيک تجربيات ذهني (توهم و هذيان) خود از واقعيت نيستند. بنابراين، ممکن است دچار «توهم» شوند؛ يعني بدون اينکه منشأ خارجي داشته باشد، صداهايي بشنوند يا چيزهايي ببينند و يا دچار «هذيان» شوند و خود را خدا، پيامبر يا مسئول يک مؤسسة بزرگ بدانند و گمان کنند که تحت تعقيب‌اند و افرادي قصد دارند که غذايشان را مسموم کنند. سايکوزها علت کارکردي (افسردگي دو‌قطبي و اسکيزوفرني و مانند اينها) و عضوي (فلج عمومي و جنون پيري و جنون الکلي) دارند.
  سايکوتيک‌ها غالباً براي خود و اطرافيان خود خطرناک‌اند. بنابراين، بايد به‌اجبار آنها را در بيمارستان بستري کرد. برخي از اين بيماران در بيمارستان بهبود مي‌يابند و برخي را تا مدت‌ها در آنجا نگاه مي‌دارند. در امريکا، تعداد تخت‌هايي که بيماران رواني اشغال کرده‌اند، بيش از همة تخت‌هايي است که بيماران ديگر در آنها بستري شده‌اند.
  سايکوزها به دو نوع ادواري و اطباقي(دائم العمر) تقسيم مي‌شوند. بسياري از اسکيزوفرني‌ها اطباقي هستند؛ اما مانيک‌ـ ‌دپرسيو1 و اختلالاتي مانند اسکيزوفرني عود‌کننده، سَندرُم‌هاي غيرعادي مانند کاتاتوني دوره‌اي و سايکوزهاي آتيپيکِ عودکننده، سايکوز سيکلوئيد(ادواري) هستند.2

  بیشتر بدانیم

  جنون ادواری مانیک دپرسیو یا دو قطبی
  اختلال دوقطبی چیست؟ قسمت اول
  علل وعلائم اختلال دوقطبی قسمت دوم
  علائم شیدائی اختلال دوقطبی قسمت سوم
  درمان اختلال دو قطبی: قسمت چهارم
  درمان اختلال دو قطبی: قسمت پنجم

  ...........................................

  جنون اطباقی یا دائمی اسکیزوفرنی

  پیشگیری از اسکیزوفرنی - روش کاهش ریسک
  تاثیرگذاری الکتروشوک در اسکیزوفرنیا
  عوارض جانبی مصرف داروهای ضدروان‌ پریشی
  روش‌های درمانی برای اسکیزوفرنی-2
  روش‌های درمانی برای اسکیزوفرنی-1
  علائم اسکيزوفرنيا ـ قسمت دوم
  علل اسکیزوفرنیا
  علائم اسکيزوفرنيا


  .................................................. ......
  (1) به این بیماری اختلال بای پلار،افسردگی دو قطبی و یا افسردگی - شیدایی نیز گفته می شود.
  (2)محمدتقی علوی و محمدحسین قدیری، مشاوره زیر گنبد فیروزه ای، ج1، مؤسسه آموزشی وپژوهشی امام خمینی، قم

  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 8. صلوات ها 3


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  اسکيزوفرني و ازدواج
  سوال:

  دختري هستم، مبتلا به بيماري صعب و يا لاعلاج اسکيزوفرني. به دليل اين بيماري، خواستگاري ندارم و خانواده خواستگاران را جواب مي‌کنند. روان پزشک به من گفته بهتر است ازدواج دائم نکنم و اگر بخواهم ازدواج کنم يا به ديگران بگويم که مي‌گويم قبول نمي‌کنند و يا ازدواج موقت کنم. من نمي‌توانم ازدواج دائم کنم و پدر و مادر مانع ازدواج موقت من مي‌شوند. آيا آنها مديون نيستند؟آيا پدر و مادرم که يک روز بدون هم نمي‌توانند زندگي کنند و يک شب بدون هم به سر نمي‌برند نبايد به نياز جسمي و عاطفي من پاسخ دهند. اگر من به گناه کشيده شوم کي مقصر است پدر؟ مادر؟ من؟ يا خود شرع که اجازه من را به دست چنين پدري داده است؟

  پاسخ:

  پدر و مادري که شرايط حساس فرزندان و نيازهاي واقعي آنها را در نظر نمي‌گيرند مقصر و گنهکار هستند.

  اما بايد در نظر داشت که والدين اگر هم چنين کاري مي کنند بخاطر اينست که فکر مي کنند صلاح فرزندشان در اين است و با نيت خيرخواهانه و محبتي که دارند چنين عملي انجام مي‌دهند لذا بايد از شيوه هاي منطقي و مناسب آنها را متوجه اشتباه خود کرد . اگر راهکارهاي کم هزينه تر جواب نداد ، شرع مقدس شيوه هايي براي حل اينگونه مشکلات پيش بيني کرده است که يکي از آنها مراجعه به جد پدري و اجازه گرفتن از او و يا مراجعه به حاکم شرع و يا دادگاه است که مي تواند اجازه ازدواج دختر باکره را صادر کند. (چون نفرمودند مقلد کدام يک از مراجع محترم هستند پاسخگويي دقيق تر ممکن نشده است اما براي راهنمايي بيشتر اشاره مي شود که: مثلاً آيت الله فاضل لنکراني (ره) دارند : اگر پدر و جد پدري بدون جهت مانع مي شوند و سخت گيري مي کنند در اين صورت نيز اجازه آنان لازم نيست . نيز آيت الله سيستاني حفظه الله دارند: ولي پدر و جد پدري اجازه ندهند که با مردي که همتاي او شرعا و عرفا مي باشد ازدواج کند ...اجازه آنان لازم نيست [ 1 ] .

  طبق نظر امام ورهبري اين است؛اگر پدر ومادر شما اطلاعي از نياز شهواني شما ندارند بر شما لازم است به آنها هرچند با واسطه نياز خودتان را برسانيد ولي اگر پدر ومادر نياز شما را مي دانند و پدر ومادر بي جهت(بايد احراز شود که دليل خاصي از طرف پدر و مادر نيست)از ازدواج شما ممانعت مي کنند در حالي که شما با اون مردي که مي خواهيد ازدواج کنيد هم کفو از حيث شرع و عرف باشيد پدر و مادر شما در اين گناه شما شريکند و در اين مورد نيازي به اجازه پدر نيست. به اين عبارت تحرير امام توجه کنيد (بله اشکالى نيست در اينکه اگر پدر و جد پدرى او را مانع شوند از اين که با مردي که شرعا و عرفا کفو او شمرده مى شود و خود او نيز مايل به ازدواج با وى باشد اذن آن دو از اعتبار ساقط مى شود،) [ 2 ]

  ________________________________________

  پيام مشاور : آشنايي با اختلال اسکيزوفرني

  اسکيزوفرني يک بيماري مزمن، حاد و ناتوان‌ساز است. در حدود يک درصد جمعيت در طول حياتشان دچار اين بيماري مي‌شوند.

  الگوي سني و جنسيتي

  اسکيزوفرني در مردان و زنان به يک نسبت وجود دارد.

  اسکيزوفرني غالباً در مردان در سنين پايين‌تر، معمولاً در اواخر نوجواني يا اوايل بيست سالگي، بروز مي‌کند.

  اسکيزوفرني عموماً در زنان در سنين بيست يا اوايل سي‌سالگي بروز مي‌کند.

  کودکان بعد از 5 سالگي ممکن است دچار اسکيزوفرني شوند امّا بروز آن قبل از دوران بلوغ بسيار نادر است.

  جاي اميدواري هست

  پژوهش‌ها به تدريج به توليد داروهاي جديدتر و مطمئن‌تر و نيز کشف علل پيچيده اين بيماري مي‌انجامد.

  دانشمندان براي درک بهتر اسکيزوفرني، رويکردهاي مختلفي را از مطالعه ژنتيک مولکولي تا مطالعه جمعيت، در پيش گرفته‌اند.

  روش‌هاي تصويربرداري از ساختار و کارکرد مغز، نويد دستيابي به بينش جديدي را نسبت به اين اختلال مي‌دهند.

  اسکيزوفرني به عنوان يک بيماري

  اسکيزوفرني در سراسر جهان يافت مي‌شود. شدّت عوارض و الگوي مزمن و ديرپاي اسکيزوفرني غالباً باعث ناتوان‌سازي و از کار افتادگي مي‌گردد. دارودرماني و درمان‌هاي ديگري که براي اسکيزوفرني وجود دارند در صورتي که به طور مرتب و همان گونه که تجويز شده‌اند انجام شوند، مي‌توانند به کاهش و کنترل عوارض ناراحت کننده بيماري کمک کنند. با وجود اين، درمان‌هاي موجود به برخي افراد کمک چنداني نمي‌کند و يا آن‌ها ممکن است به دليل اثرات جانبي ناخوشايند يا دلايل ديگر، درمان را نيمه کاره رها کنند. حتي هنگامي که درمان، موثر باشد پيامدهاي ماندگار بيماري- فرصت‌هاي از دست رفته، انگ بيماري، عوارض باقي مانده و اثرات جانبي دارودرماني- مي‌توانند بسيار مشکل‌ساز باشند.

  - علائم و نشانه‌هاي اوليه

  - گيجي، شوکه شدن، تغيير در رفتار

  - بروز ناگهاني نشانگان روان‌پريشي حاد (مرحله حاد اسکيزوفرني)

  - روان‌پريشي (مرحله‌اي از اختلال ذهني با علامت توهّم و / يا هذيان)

  - انزوا يا کناره‌گيري اجتماعي

  - گفتار، تفکر يا رفتار غيرمعمول و غيرعادي

  برخي افراد تنها يکي از چنين نشانه‌هاي روان‌پريشي و برخي ديگر چند نشانه را در طول زندگي خود دارند امّا در فاصله‌هاي شدّت گرفتن بيماري، زندگي عادي و طبيعي مي‌کنند. با وجود اين، افرادي که داراي اسکيزوفرني مزمن يا الگوي پايدار يا عودکننده بيماري هستند، غالباً به طور کامل به کارکرد عادي باز نمي‌گردند و نوعاً به درمان بلند مدّت، معمولاً شامل دارو درماني، براي کنترل نشانگان بيماري نياز دارند.

  تشخيص اسکيزوفرني

  متخصصان سلامت روان احتمالاً ابتدا با روش‌هاي زير به رد کردن علل ديگري که مي‌توانند باعث نشانگان مشابه شوند مي‌پردازند:

  o تشکيل پرونده کامل پزشکي

  o معاينه فيزيکي (جسمي)

  o آزمايش‌هاي پزشکي

  o بررسي داروهاي مصرفي

  o رد کردن ساير اختلالات ذهني‌(افسردگي باليني، اختلال دوقطبي، اختلال اسکيزوفرني عاطفي)

  نگاه اسکيزوفرنيايي به جهان

  • درک تحريف شده واقعيت

  زندگي در دنيايي تحريف شده توسط توهّم و هذيان. فردي که اسکيزوفرني دارد احساس ترس، اضطراب و گيجي مي‌کند.

  • توهّم و خطاي حسي

  توهّم و خطاي حسي که در افرادي که دچار اسکيزوفرني هستند شايع مي‌باشند، باعث اختلال درک مي‌گردند. بيمار ممکن است صداهايي بشنود که فعاليت‌هاي او را توصيف مي‌کنند، با آن صداها به مکالمه بپردازد، صداها او را از يک خطر پيش رو آگاه سازند و يا حتي براي انجام کاري به او فرمان دهند.

  • هذيان

  هذيان ممکن است زمينه‌هاي مختلفي داشته باشد. براي مثال، بيماراني که نشانه‌هاي پارانويايي دارند – تقريباً يک سوم افرادي که دچار اسکيزوفرني هستند- غالباً هذيان گزند و آسيب دارند. به عبارت ديگر، داراي اين باورهاي نادرست و غيرعقلاني هستند که ديگران در حال خيانت، حمله، مسموم کردن يا توطئه عليه آن‌ها هستند. اين بيماران ممکن است اعتقاد داشته باشند که خودشان و يا عضوي از خانواده يا يکي از نزديکانشان در کانون اين گزند و آسيب قرار دارند. به علاوه، هذيان عظمت، که باعث مي‌شود فرد عقيده پيدا کند که آدم مهم يا معروفي است، نيز ممکن است در اسکيزوفرني پديد آيد.

  رفتارهاي اسکيزوفرنيايي شايع

  o سوء مصرف مواد

  o وابستگي به نيکوتين

  o تفکر داراي اختلال

  o شخصيت بي‌احساس

  o رفتارهاي متغير (تغيير در رفتار ممکن است براثر انطباق دارويي باشد)

  برداشت‌هاي نادرست درباره اسکيزوفرني

  • اسکيزوفرني، شخصيت دوگانه نيست.

  • اسکيزوفرني، عموماً براي ديگران خطرناک و خشن نيست.

  اسکيزوفرني و خودکشي

  خودکشي يک خطر جدّي براي افرادي است که دچار اسکيزوفرني هستند. اگر فردي اقدام يا تهديد به خودکشي کرد بايد فوراً در صدد کمک‌هاي تخصصي برآمد. افرادي که اسکيزوفرني دارند نسبت به مردم عادي، در معرض خطر بيشتري براي خودکشي قرار دارند. تقريباً 10 درصد افرادي که دچار اسکيزوفرني هستند (و به ويژه مردان جوان) اقدام به خودکشي مي‌کنند. متأسفانه پيش‌بيني خودکشي در افرادي که دچار اسکيزوفرني هستند مي‌تواند بسيار دشوار باشد [ 3 ] .


  پي نوشت ها:
  -------------------------------------------------
  1. رساله مراجع،(13مرجع)،محمدحسن بني هاشمي خميني ،ج2،دفتر انتشارات اسلامي،چاپ اول،1382،ص 458،م2377

  2. آيت الله خميني،تحريرالوسيله،ج2،فصل في اولياء عقد،م2

  3. http://www.ravanyar.com/Articles/Schizopherne.asp - http://mentalhealth.about.com. , http://www.ravanyar.com/Articles/Schizopherne.asp - http://mentalhealth.about.com  منبع: دو نرم افزار ( ريانه اي - اندريدي ) احكام روان شناختي، مركز ملي پاسخگويي به سؤالات ديني، اسك دين

  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 10. صلوات ها 3


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  ازدواج موقت و اختلالات روانی
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 12. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود