صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روابط خارج از عرف دختران و ایجاد بدبینی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,354
  حضور
  202 روز 17 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61363

  روابط خارج از عرف دختران و ایجاد بدبینی
  به نام خدا

  سلام

  یکی از کاربران سایت سؤالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشان مطرح شود،

  با توجه به اهمیت موضوع، سؤال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:  با سلام
  مدتی است در این سایت و سایت های دیگر می بینیم که دخترخانم هایی می آیند و درباره ی روابط خارج از ازدواج سؤال می پرسند، مثلاً اینکه قبلاً با کسی رابطه ای داشته اند آیا باید به نفر بعدی بگویند و اگر نگویند و بعداً بفهمد چه می شود یا آیا می توانند بدون اجازه ی پدر با کسی صیغه بخوانند و مدتی محرم بشوند، یا در این مسئله ی خاص از فلان مرجع تقلید کنند، یا .... و از سوی دیگر معمولاً دیده می شود که کارشناسان سایت به گونه ای می‌خواهند قضیه را به خوبی و خوشی ختم کنند و به طرف می گویند لازم نیست اطلاع بدهید یا اگر بفهمد هم شما مرتکب تدلیس نشده اید.

  اما کسانی که این گونه به پنهان کردن قضیه سفارش می کنند و تصور می کنند به زندگی دختر بینوایی کمک کرده اند گویا توجه ندارند که از سوی دیگر حس بی اعتمادی و بدبینی را در جامعه می گسترانند . با این گونه سؤال ها و جواب ها اعتماد و اطمینان پسرانی که درصدد ازدواج هستند به دختران کم می شود. چه بسا تصور کنند بسیاری از دخترها چنین مسئله ای داشته اند و این سبب شود که انگیزه و تمایلشان به ازدواج کم شود یا اگر اقدام برای ازدواج کردند بدبین باشند و مثلاً بروند تمام زندگی گذشته ی طرف را بیرون بکشند یا از وی قسم و آیه بخواهند که قبلاً با کسی رابطه نداشته است. به این ترتیب رفتارهای نامتعارف برخی دختر دیگر دودش به چشم دخترانی دیگر و به چشم کل جامعه می رود. چه بخواهیم و چه نخواهیم در جامعه ی ما سابقه ی دختر قبل از ازدواج هم برای همسرش مهم است. اما این مسئله صرفاً با اینکه صرفاً عنوان «باکره» بر دختر صدق کند احراز نمی شود.

  شخصاً برای من این اتفاق افتاده است. من از هنگامی که این قبیل پیغام ها و این گونه جواب هایی که به پنهان کاری سفارش می کنند دیده ام خیلی بدبین شده ام. برخلاف چند سال پیش واقعاً نمی توانم به این راحتی به کسی اعتماد کنم. چه کار باید بکنم؟ با این احساسی که در جان من و چه بسا دیگران رخنه کرده است؟

  تشکر  با تشکر

  در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید


  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۵/۰۴/۱۵ در ساعت ۰۵:۵۱

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,354
  حضور
  202 روز 17 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61363


  با نام و یاد دوست  روابط خارج از عرف دختران و ایجاد بدبینی
  کارشناس بحث: استاد نشاط

 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  1,269
  حضور
  32 روز 2 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7216  با سلام و احترام
  تاپیک جالبی است، و نکته خوبی مطرح شده، از پرسشگر عزیز سپاسگزارم

  این موضوع از زوایای مختلفی محل بحث و گفتگوست:
  یک بار فرد واقعا از اشتباهات خود پشیمان شده و واقعا توبه کرده، وقتی خدا چنین توبه ای را می پذیرد و از خطا و اشتباه او می گذرد، خوب تکلیف شخص دیگر معلوم است( یعنی نمی تواند در مورد او قضاوت بدی داشته باشد، یا ا. را فاسد بداند) هر چند این توبه کردن و پشیمانی نمی تواند توجیه گر این مطلب باشد که ما تحقیق نکنیم، یا حتما بپذیریم، و اتفاقا خیلی سفارش شده که افراد را بدرستی تحقیق کنید تا بدانید چگونه فردی است؟ حال کسی در خفا گناهی مرتکب شده ( و لزوما گناه فقط روابط با دیگران نیست، خیلی وقتا غیبتی، تهمتی، سوء ظنی و...) توبه ای کرده، خود دستور دین است که نباید گناه خود را افشاء کند( افشاء گناه خودش گناهی است بزرگ)، پس طبق این مبنا ما ملزم نیستیم که دختری یا پسری که قبلا یک گناهی مرتکب شده اند و جز خدا کسی نمی داند او را تشویق کنیم که با صداقت به خواستگار یا همسر خود اطلاع دهد، اولا: چنین مجوزی از سوی هر کسی هم باشد شرعا حرام است و خدا هم خوشش نمیاد، و لزومی هم نیست، فقط می توانیم بگوییم که در زندگی اهل توبه باشد، و از ارتکاب چنین خطاهایی خودشان را حفظ کنند؛ و هیچ موقع سری را فاش نکنند، چون طبیعی است که بعد از اشکار شدن اعتماد به طور کلی سلب و اصل کانون زندگی به هم خواهد خورد.
  اما ما حق داریم که با کسی که سوابق پاکی را داشته تشکیل زندگی بدهیم، و کسی هم مانع نیست و اتفاق باید به خوبی تحقیق کنیم و حتی ما تشویق هم می کنیم، حتی مساله باکره نبودن هم به همین راحتی از پنهان کاری آن نمی گذریم، منتها شرایط افراد فرق می کند و هر کسی با طبق شرایط خودش راهنمایی می کنیم.
  ما حق نداریم در جزئی ترین مسائل خصوصی و اسرار افراد نفوذ کنیم و طبق ان قضاوت کنیم.
  در کل بحث سوء ظن برای افراد صحیح نیست، باید خوب بشناسید و تحقیق کنید.
  وقتی کسی دچار مشکلی شده و دنبال راه است و از گذشته خود پشیمان بوده و توبه کرده؛ خوب باید دست او را گرفت، و راهنمایی کرد و از این استفاده نمی شود که روش حیله را به او آموزش می دهیم. 6. صلوات ها 9


 7. #4

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۳
  نوشته
  20
  حضور
  1 روز 11 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  26  فردی که این سؤال را مطرح کرده این پاسخ را هم اضافه کرده است:

  از پاسختان متشکرم، من خدای نکرده قصد تخطئه ی مشاوران محترم سایت را ندارم.
  اطلاعاتی از بعد فقهی و اخلاقی داستان هم ندارم اما فکر می کنم در این موقعیت ها
  ۱- حقی از طرف مقابل هم ضایع می شود که این را هم نمی شود به کل ندیده گرفت.
  ۲-گرچه اگر طرف از رابطه ی قبلی اش بگوید احتمالا اعتماد سلب می شود اما اگر هم نگوید و بعدا طرف بفهمد احتمالا علاوه بر سلب اعتماد زندگی شان از هم خواهد پاشید .
  ۳- اگر علت این نگفتن مجاز نبودن اعتراف به گناه است در مواردی که شرعا گناه نیست مثلا صیغه (ازدواج موقت) گفتنش چنان مشکلی ندارد.
  ۴- تجویز نگفتن و پنهان کردن چه بسا نگرانی دختر را از اینکه بعدا برایش مشکل ایجاد می شود (یعنی خواستگارش می فهمد یا اگر بعد از ازدواج بفهمد حق فسخ دارد) کاهش دهد و به این نحو باعث تشویقی ضمنی بشود.
  ۵-اگر قرار بر نگفتن باشد چه بسا همین بی اعتمادی ای که اشاره شده به وجود می آید؛ هرکسی ممکن است احتمال دهد طرف مقابل چنین سابقه ای داشته و پنهان می کند. حالا باید دید در این معامله باید جانب آن یک نفر را گرفت یا جانب این تردید و نگرانی در دیگران را.

  ویرایش توسط کاربر۱۲۳ : ۱۳۹۵/۰۴/۲۰ در ساعت ۱۲:۵۹

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۵
  علاقه
  ندارم
  نوشته
  15
  حضور
  3 ساعت 13 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  39  چجوری میشه دستش رو گرفت؟؟؟آخه اون چون یک بار اشتباه کرده دیگه حاضر نیست ریسک کنه

 10. صلوات


 11. #6

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  1,269
  حضور
  32 روز 2 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7216  نقل قول نوشته اصلی توسط کاربر۱۲۳ نمایش پست ها
  و بعدا طرف بفهمد احتمالا علاوه بر سلب اعتماد زندگی شان از هم خواهد پاشید .
  چنین رویکردی هم اشتباه است، چون مهم حال حاضر و شرایط کنونی فرد است، در عین حال وقتی کسی توبه کرده و خدا هم پذیرفته، دیگر نوبت به دیگران نمی رسد، و باید با دید منطقی به زندگی بنگرند و خیلی در جستجوی تفحص حال گذشته دیگران بودن هم صحیح نیست و مصلحت هم نمی باشد.

 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  1,269
  حضور
  32 روز 2 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7216  نقل قول نوشته اصلی توسط کاربر۱۲۳ نمایش پست ها
  تجویز نگفتن و پنهان کردن چه بسا نگرانی دختر را از اینکه بعدا برایش مشکل ایجاد می شود (یعنی خواستگارش می فهمد یا اگر بعد از ازدواج بفهمد حق فسخ دارد) کاهش دهد و به این نحو باعث تشویقی ضمنی بشود.
  ببینید ازدواج یک تعهد دور طرفه است و دو انسان می خواهند زندگی کنند، و یک زندگی انسانی است و طبق برنامه و دستوراتی باید طرح ریزی شود، ببخشید ماشین نیست که سود یک طرفه باشد، بعدا مشخص شود یک قسمتی رنگ شده یا اوراقی است، بگوییم ضرر کرده، به هر حال قانون زندگی انسانی است که تا جایی که انسان خطا و گناه نکند و اگر خطایی رخ داده، همان خدا اجازه نداده که جایی مطرح شود و فاش بشود، و ما فراتر از این نمی توانیم کاری کنیم، در نهایت اگر مشخص شد، باز لازم نیست خیلی توضیح داده شود، همین مقدار بگوییم که خطایی بود و توبه کردیم و تمام شده و دوست ندارم شما موضوع را باز بکنید.( با شدت تمام باید از ورود به حریم شخصی و خصوصی جلو گیری کنیم)
  این منطق شما که باید گفته شود، باید از روی یک ملاکی باشد و ملاکی بالاتر از دستور خدا ما نداریم که اجازه این کار را نداده که موضوع فاش شود.


 14. صلوات ها 4


 15. #8

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  1,269
  حضور
  32 روز 2 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7216  نقل قول نوشته اصلی توسط کاربر۱۲۳ نمایش پست ها
  -اگر قرار بر نگفتن باشد چه بسا همین بی اعتمادی ای که اشاره شده به وجود می آید؛ هرکسی ممکن است احتمال دهد طرف مقابل چنین سابقه ای داشته و پنهان می کند. حالا باید دید در این معامله باید جانب آن یک نفر را گرفت یا جانب این تردید و نگرانی در دیگران را.
  اگر کسی ( دختر خانم یا آقا پسری) خیلی وضعش خراب باشد، با مختصر تحقیقی می توان وضعیت او را فهمید و کشف کرد، البته عقلا طبیعی است که شخص از خود فرد و خانواده اش اطلاعاتی را بدست بیاورد می تواند هویت آنها را شناسایی کند، و همین مقدار برای اعتماد کردن کافی است و بیش از آن یک نوع وسواس و یا شاید خطای فکری باشد و در برخی موارد شاید شخص ریشه اختلال پارانوئید( سوء ظن) را داراست که باید درمان شود و الا نمیشه آنها را توجیه کرد.
  ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۵/۰۴/۲۰ در ساعت ۲۲:۳۰

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  1,269
  حضور
  32 روز 2 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  7216  نقل قول نوشته اصلی توسط کاربر۱۲۳ نمایش پست ها
  اطلاعاتی از بعد فقهی و اخلاقی داستان هم ندارم
  بزرگوار ما هر کاری را که می خواهیم انجام بدهیم باید طبق اصول و ضوابطی باشد که شرعا و عرفا خلاف شرع و گفته الهی نباشد، ما ملزم هستیم که از حرام دوری کنیم تا به سعادت برسیم و کاری غیر شرعی نتیجه اش فساد و عقاب الهی است. از این رو باید تمامی امورات خود را با دستورات الهی بسنجیم تا از گناه و حرام مصون مانده و اهل شقاوت نباشیم.

 18. صلوات ها 4


 19. #10

  عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۵
  علاقه
  گردشگری
  نوشته
  6
  حضور
  19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10  تو زندگی چکار کنم ک دچار بدبینی نشم؟

 20. صلوات


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود