جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونگی رفتار با کسانی که نماز نمی خوانند

علاقه
    قرآن و حدیث ،‌ احکام و اخلاق به طور کلی دین حق
    نوشته
    149
    حضور
    5 روز 12 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    638

تعجب چگونگی رفتار با کسانی که نماز نمی خوانند

بسم اللله الرحمن الرحیم
    سلام این موضوع خیلی مهمه لطفا کمی سریع تر پاسخ بدین .
    در مسجد روحانی می گفت که بر اساس احادیث نباید با کسانی که نماز نمی خوانند معاشرت کرد . می گفت اگر کسی با کسی که نماز نمی خواند هم سفرگی کند مثل این است که با محرم خود هفتاد بار زنا کرده است ،‌می گفت نباید به این جور آدم ها کمک کرد ،‌نباید در همسایگی این گونه افراد بود . نباید وقتی این گونه افراد وقتی که مریض می شوند رفت نیابد بعد از مرگ غسل کفن کرد و در قبرستاد مسلمانان دفن کرد . فکر کنم گفت گفت که پیش از پیامبر نقل می کنم .

(این موضوع خیلی مهمه لطفا سریع پاسخ بدین ،‌دیگه نمی دونم کجا بپرسم خودتون انتقال بدین ) با تشکر فراوان

این قدر میگیم اگه زمون امام حسین بودم میرفتم کربلا ،‌چطور این رو می گیم در حالی که امام زمان خودمون را داریم با گناه ناراحت می کنیم.

اللهم عجل لولیک الفرج

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,525
    حضور
    175 روز 3 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58319

با نام و یاد دوست

چگونگی رفتار با کسانی که نماز نمی خوانند

کارشناس بحث: استاد آلاء

5. صلوات

نوشته
    465
    حضور
    11 روز 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1513

بسم الله الرحمن الرحیم

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض ادب و سلام خدمت شما دوست گرامی ؛

نقل قول نوشته اصلی توسط مقسومی نمایش پست ها
    سلام این موضوع خیلی مهمه لطفا کمی سریع تر پاسخ بدین .
    در مسجد روحانی می گفت که بر اساس احادیث نباید با کسانی که نماز نمی خوانند معاشرت کرد . می گفت اگر کسی با کسی که نماز نمی خواند هم سفرگی کند مثل این است که با محرم خود هفتاد بار زنا کرده است ،‌می گفت نباید به این جور آدم ها کمک کرد ،‌نباید در همسایگی این گونه افراد بود . نباید وقتی این گونه افراد وقتی که مریض می شوند رفت نیابد بعد از مرگ غسل کفن کرد و در قبرستاد مسلمانان دفن کرد . فکر کنم گفت گفت که پیش از پیامبر نقل می کنم .
    (این موضوع خیلی مهمه لطفا سریع پاسخ بدین ،‌دیگه نمی دونم کجا بپرسم خودتون انتقال بدین ) با تشکر فراوان
    بسیار خوبه که برای شما دوست گرامی تعامل با دیگران با نظر به اعتقادات و اعمال آنها مهمه و به نوعی می خواهید روابطتان را بر اساس اعتقادات و باورهای افراد تنظیم کنید. دوست گرامی من مقدمتا و به منظور این که تا حد ممکن در وقت شما و نیز تکرار مباحث جلوگیری شود ؛ شما را به آدرس موضوعی نظیر همین سوالی که شما پرسیدید که چندی پیش در همین انجمن و توسط خود بنده انجام شد ارجاع می دهم ؛ شما پست ها ر امطالعه بفرمایید و لطفا اگر بازهم سوالی در این موضوع بود در همین صفحه مطرح کنید . باتشکر از شما .

آدرس :http://www.askdin.com/thread53652.html

7. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    149
    حضور
    5 روز 12 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    638

نقل قول نوشته اصلی توسط آلاء نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض ادب و سلام خدمت شما دوست گرامی ؛

بسیار خوبه که برای شما دوست گرامی تعامل با دیگران با نظر به اعتقادات و اعمال آنها مهمه و به نوعی می خواهید روابطتان را بر اساس اعتقادات و باورهای افراد تنظیم کنید. دوست گرامی من مقدمتا و به منظور این که تا حد ممکن در وقت شما و نیز تکرار مباحث جلوگیری شود ؛ شما را به آدرس موضوعی نظیر همین سوالی که شما پرسیدید که چندی پیش در همین انجمن و توسط خود بنده انجام شد ارجاع می دهم ؛ شما پست ها ر امطالعه بفرمایید و لطفا اگر بازهم سوالی در این موضوع بود در همین صفحه مطرح کنید . باتشکر از شما .

آدرس :http://www.askdin.com/thread53652.html

سلام .من نفهمیدم ،‌ این حدیث تو کدوم کتابه یعنی واقعا تو اوصول کافی است منظور من کل حدیث هست .

9. صلوات

نوشته
    465
    حضور
    11 روز 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1513

بسم الله الرحمن الرحیم

عرض ادب و سلام و احترام خدمت شما ؛

سلام .من نفهمیدم ،‌ این حدیث تو کدوم کتابه یعنی واقعا تو اوصول کافی است منظور من کل حدیث هست .
    بله کل حدیث در کتاب کافی کلینی است البته به استثنای بخشی که در آن پست هم عرض کردیم از حدیث نیست و از شروح وارد حدیث شده است؛ همان بخشی که تارک نماز را کافر معرفی کرده است.

11. صلوات ها 2

علاقه
    نوشته
    149
    حضور
    5 روز 12 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    638

نقل قول نوشته اصلی توسط آلاء نمایش پست ها
    بله کل حدیث در کتاب کافی کلینی است البته به استثنای بخشی که در آن پست هم عرض کردیم از حدیث نیست و از شروح وارد حدیث شده است؛ همان بخشی که تارک نماز را کافر معرفی کرده است.
    حتی این قسمت که می گه هر کس با کسی نماز نمی خواند هم سفره شود مثل این است که با هفتادبار با محرم خود زنا می کند . یا فقط قسمت زیر

تارک الصلوه لا یکون من امتی، محروم من الجنة، ماله حرام، اولاده حرام، سلامه حرام، طعامه حرام، مائه حرام، مجالسته حرام، نوم علی جنبه حرام، مصاحبته حرام، لباسه حرام و نظر الی وجهه حرام

ببخشید که دوباره می پرسم می خوام به طور کامل مطمئن شم.

این قدر میگیم اگه زمون امام حسین بودم میرفتم کربلا ،‌چطور این رو می گیم در حالی که امام زمان خودمون را داریم با گناه ناراحت می کنیم.

اللهم عجل لولیک الفرج

13. صلوات

نوشته
    465
    حضور
    11 روز 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1513

بسم الله الرحمنالرحیم

عرض ادب و سلام و احترام خدمت شمادوست گرامی ؛

حتی این قسمت که می گه هر کس با کسی نماز نمی خواند هم سفره شود مثل این است که با هفتادبار با محرم خود زنا می کند . یا فقط قسمت زیر
    سوال شماناظربه به دو روایت زیر است :

في الخبر من أحرق سبعين مصحفا و قتل سبعين ملكا مقربا و زنى بسبعين بكرا كان أقرب إلى النجاة ممن ترك‏ الصلاة متعمدا(1)
    کسی که هفتاد قرآن را بسوزاند وهفتاد ملک مقرب را بکشد وبا هفتاد دخترزنا کند به نجات از عذاب خدا نزدیکتر است تا کسی که نماز را عمدی ترک می کند.

قال النبي(ص): من احرق سبعين مصحفا، و قتل سبعين نبيا، و زني مع والدته سبعين مرة في الکعبة فهو اقرب برحمة الله من تارک الصلاة(2)
    کسي که هفتاد قرآن را بسوزاند، هفتاد پيامبر را به قتل برساند، و هفتاد مرتبه در کعبه با مادر خود زنا کند چنين شخصي به رحمت خدا نزديک تر است از کسي که نماز را ترک کند.

سند: روایت اول بدون ذکر سند و بدون ذکر قائل در کتاب ارشاد القلوب و روایت دوم از پیامبر صل الله علیه و آله وسلم بصورت مرسل درکتاب انوار الهدایه نقل شده است؛ که هر دوی این روایات در این حالت ضعیف هستند و در این دو روایت هم با وجود ضعف آن اثری از همسفره شدن نیست و تنها به اثر کلی ترک نماز اشاره دارد .

روایتی را که در پست قبل نقل کرده اید در هیچ منبع روایی وجود ندارد .

1. إرشاد القلوب إلى الصواب (للديلمي)، ج‏1، ص190
    2. انوارالهداية:جلد1صفحه197.

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۰۴/۲۲ در ساعت ۱۱:۴۸

15. صلوات ها 3

نوشته
    465
    حضور
    11 روز 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1513

جمع بندی

پرسش:
    آیا روایتی با این مضمون که گر کسی با کسی که نماز نمی خواند هم سفرگی کند مثل این است که با محرم خود هفتاد بار زنا کرده است؛ در منابع شیعه وجود دارد و آیا این روایات صحیح است؟

پاسخ:
    مضمون روایت مورد سوال در دو حدیث یافت شد:
    1-في الخبر من أحرق سبعين مصحفا و قتل سبعين ملكا مقربا و زنى بسبعين بكرا كان أقرب إلى النجاة ممن ترك‏ الصلاة متعمدا
    : (إرشاد القلوب إلى الصواب (للديلمي)، ج‏1، ص190)
    «کسی که هفتاد قرآن را بسوزاند وهفتاد ملک مقرب را بکشد وبا هفتاد دخترزنا کند به نجات از عذاب خدا نزدیکتر است تا کسی که نماز را عمدی ترک می کند».
    :
    2-قال النبي(ص): من احرق سبعين مصحفا، و قتل سبعين نبيا، و زني مع والدته سبعين مرة في الکعبة فهو اقرب برحمة الله من تارک الصلاة : (انوارالهداية:جلد1صفحه197.)
    «کسي که هفتاد قرآن را بسوزاند، هفتاد پيامبر را به قتل برساند، و هفتاد مرتبه در کعبه با مادر خود زنا کند چنين شخصي به رحمت خدا نزديک تر است از کسي که نماز را ترک کند.»

بررسی اسناد روایات:

روایت اول بدون ذکر سند و بدون ذکر قائل در کتاب ارشاد القلوب و روایت دوم از پیامبر صل الله علیه و آله وسلم بصورت مرسل درکتاب انوار الهدایه نقل شده است؛ که هر دوی این روایات در این حالت ضعیف هستند و در این دو روایت هم با وجود ضعف آن اثری از همسفره شدن نیست و تنها به اثر کلی ترک نماز اشاره دارد .

ویرایش توسط آلاء : ۱۳۹۵/۰۵/۲۲ در ساعت ۱۶:۰۱

17. صلوات ها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری