جمع بندی توبه و پس از آن دوباره گناه

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
توبه و پس از آن دوباره گناه

سلام برا من سوال پیش اومده واقعا اینطور که در قران اومده خداوند توبه پذیر خداوند مهربانه خداوند بخشنده خداوند متسجاب کننده دعاس در روایات احادیث اومده اگه باز بعد توبه گناه کرد توبش باطل نمیشه خوب با این شرایط من و یا خیلی دوستان دیگه میتونند به راحتی گناه کنند عذابی هم نبینند مثلا من بیام به نامحرم نگاه کنم بعد پشیمون بشم استغفار کنم و از خدا بخوام همیشه بعد گناه بهم فرصت توبه بده خوب دوباره اگه ی نامحرم رد شد دوباره نگاه کنم و باز پشیمون بشم و باز استغفار کنم خوب ایا واقعا با نیت که من در قلب دارم پس به راحتی هر کاری کنیم باز خدا میبخشه مخصوصا این شب ها اگه میشه توضیح بدید و بنده رو توجیه کنید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف

Adel20;815406 نوشت:
سلام برا من سوال پیش اومده واقعا اینطور که در قران اومده خداوند توبه پذیر خداوند مهربانه خداوند بخشنده خداوند متسجاب کننده دعاس در روایات احادیث اومده اگه باز بعد توبه گناه کرد توبش باطل نمیشه خوب با این شرایط من و یا خیلی دوستان دیگه میتونند به راحتی گناه کنند عذابی هم نبینند مثلا من بیام به نامحرم نگاه کنم بعد پشیمون بشم استغفار کنم و از خدا بخوام همیشه بعد گناه بهم فرصت توبه بده خوب دوباره اگه ی نامحرم رد شد دوباره نگاه کنم و باز پشیمون بشم و باز استغفار کنم خوب ایا واقعا با نیت که من در قلب دارم پس به راحتی هر کاری کنیم باز خدا میبخشه مخصوصا این شب ها اگه میشه توضیح بدید و بنده رو توجیه کنید

سلام و عرض ادب و احترام

بسیار متشکرم از سوال دقیق و خوبی که داشتید.

در اینکه خداوند غفار الذنوب است و تمام گناهان را می بخشد و صدبار هم که شکسته شد،‌ باز هم بخشش او کم نمی شود و ... بحثی نیست.

تمام اینها کاملا درست و صحیح هستند.

نکته ای که گاهی اوقات از آن غفلت می شود،‌ توجه به معنای توبه است.

توبه این نیست که به زبان استغفار بگوئیم و اگر دوباره موقعیت گناه فراهم شد، مرتکب شویم.

توجه بفرمائید که عرض بنده این نیست که این نوع توبه مقبول نیست،‌ بلکه منظورم اینست که این اصلا توبه نیست!!

یعنی توبه ای محقق نشده که در پذیرش یا عدم پذیرشش صحبت داشته باشیم.

توبه دو رکن اساسی و حداقلی دارد، اول پشیمانی واقعی از گناهی که انجام شده و دوم عزم و اراده جدی بر عدم تکرار آن.

در فرض سوال حضرتعالی هیچکدام از این دو دیده نمی شود.[=Georgia]

اگر پشیمانی از گناه واقعی باشد، هربار با به خاطر آوردنش اینقدر حزن و اندوه برای انسان به وجود می آید که از خواب و خوراک می افتد و هرگز حاضر نیست دوباره آن را مرتکب شود.

در اینصورت توبه محقق می شود،‌ اما استغفار به زبان و تکرار مجدد و باز استغفار و گناه و ...

می فرمایند:

سبحه بر کف، توبه بر لب،‌ دل پر از شوق گناه
معصیت را خنده می آید ز استغفار ما

در پناه حق باشید

حنیف;816414 نوشت:
سلام و عرض ادب و احترام

بسیار متشکرم از سوال دقیق و خوبی که داشتید.

در اینکه خداوند غفار الذنوب است و تمام گناهان را می بخشد و صدبار هم که شکسته شد،‌ باز هم بخشش او کم نمی شود و ... بحثی نیست.

توبه این نیست که به زبان استغفار بگوئیم و اگر دوباره موقعیت گناه فراهم شد، مرتکب شویم.

توجه بفرمائید که عرض بنده این نیست که این نوع توبه مقبول نیست،‌ بلکه منظورم اینست که این اصلا توبه نیست!!

توبه دو رکن اساسی و حداقلی دارد، اول پشیمانی واقعی از گناهی که انجام شده و دوم عزم و اراده جدی بر عدم تکرار آن.

در فرض سوال حضرتعالی هیچکدام از این دو دیده نمی شود.

[=Georgia]

اگر پشیمانی از گناه واقعی باشد، هربار با به خاطر آوردنش اینقدر حزن و اندوه برای انسان به وجود می آید که از خواب و خوراک می افتد و هرگز حاضر نیست دوباره آن را مرتکب شود.

در اینصورت توبه محقق می شود،‌ اما استغفار به زبان و تکرار مجدد و باز استغفار و گناه و ...

می فرمایند:

در پناه حق باشید

سلام عرض و ادب به استاد مهربان

با ارزو قبولی طاعات و عبادات شما

اگر کسی گناه کرد و بعد توبه کرد از گناهانش و ی ساعت بعد ان فوت کرد ایا تمام گناهانش قضاها کفاره ها و حق الله حق النفس ایا همه تمام کمال بخشیده میشود و این فرد به بهشت میره و عذاب جهنم شاملش نمیشه ممنون میشم پاسخ بدید

Adel20;816739 نوشت:
اگر کسی گناه کرد و بعد توبه کرد از گناهانش و ی ساعت بعد ان فوت کرد ایا تمام گناهانش قضاها کفاره ها و حق الله حق النفس ایا همه تمام کمال بخشیده میشود و این فرد به بهشت میره و عذاب جهنم شاملش نمیشه ممنون میشم پاسخ بدید

عرض سلام مجدد

مسلما با توبه کردن خداوند تمام گناهان انسان را می بخشد و در این شکی نیست.

این صریح آیات قرآن و فرموده پروردگار است.

إِنَّ اللَّـهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

به درستی که خداوند تمام گناهان را می بخشد، به راستی که او آمرزنده و مهربان است. 1

اما در مورد حق الناس موضوع متفاوت است.

حق الناس بخشیده نمی شود، مگر به رضایت صاحب حق.

تکالیف و فرائضی هم که از انسان فوت شده، مثل نماز و روزه، حتما باید قضا شود.

این به طور کلی در مورد توبه است.

اما لطف و رحمت پروردگار همیشه نسبت به بندگانش بی حد است و اگر واقعا کسی به هر ترتیبی حتی یک گام در جلب رضایت او بردارد، حتما او را از این نعمت محروم نکرده و مسیر را برایش هموار خواهد ساخت.

کسی که حقیقتا توبه کرده و قصد واقعی برای جبران حق الناس و تکالیفش را داشته، و با فرارسیدن اجلش، فرصتی برای انجام اینکار پیدا نکرده، لطف و بزرگواری خداوند برای این بنده به صورتی ست که از جانب خودش، صاحب حق را راضی خواهد کرد و قضای فرائضش را بر او خواهد بخشید.

"إنَ قُلوبُ بَنی آدَم كُلُها بَينَ إصبَعين مِن أَصابِع الرَّحمَن كَقَلب واحِد يصَرِفُهُ حَيثُ يَشاء" 2
براستی كه تمام قلب های مردم بسان یك قلب میان دو انگشت از انگشتان خدای بخشنده است، هر گونه تصرفی كه بخواهد در آن می كند.

امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند:

«مَن أَصلَحَ مَا بَينَهُ وَبَينَ اللهِ أَصلَحَهُ اللهُ بَينَهُ وَ بَينَ النَّاسِ» 3
کسی که رابطه بین خودش را با خدا اصلاح کند، خداوند رابطه او را با مردم اصلاح خواهد کرد.

البته از نظر فقهی این مسئله تکلیفی را از دوش ورثه، مبنی بر ادای حقوق دیگران یا قضای نماز و روزه میت برطرف نخواهد کرد.
(در مورد تلکیف شرعی ورثه با همکاران انجمن فقه و احکام شرعی مشورت بفرمائید.)

پی نوشت:
1- سوره مبارکه زمر، آیه 53
2- بحار الانوار، ج 67، ص39
3- نهج البلاغه، حکمت 89

پرسش:

آیا واقعا همینطور که در قرآن آمده، خداوند توبه پذیر، مهربان، بخشنده و مستجاب کننده دعاست؟
با این شرایط همه می توانند به راحتی گناه کنند و دوباره توبه و دوباره گناه و .... و عذابی هم نبینند.
چطور با این نیت، توبه قبول میشه؟
اگر کسی گناه کرد و بعد توبه کرد از گناهانش و یک ساعت بعد فوت کرد آیا تمام گناهانش، قضاها، کفاره ها و حق الله، حق النفس آیا همه تمام و کمال بخشیده میشود و این فرد به بهشت میره و عذاب جهنم شاملش نمیشه؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

پاسخ:

در فرض سوال حضرتعالی هیچکدام از این دو دیده نمی شود.

می فرمایند:

پس مسلما با توبه کردن خداوند تمام گناهان انسان را می بخشد و در این شکی نیست.

این صریح آیات قرآن و فرموده پروردگار است.

إِنَّ اللَّـهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

به درستی که خداوند تمام گناهان را می بخشد، به راستی که او آمرزنده و مهربان است. 1

اما در مورد حق الناس موضوع متفاوت است.

حق الناس بخشیده نمی شود، مگر به رضایت صاحب حق.

تکالیف و فرائضی هم که از انسان فوت شده، مثل نماز و روزه، حتما باید قضا شود.

این به طور کلی در مورد توبه است.

اما لطف و رحمت پروردگار همیشه نسبت به بندگانش بی حد است و اگر واقعا کسی به هر ترتیبی حتی یک گام در جلب رضایت او بردارد، حتما او را از این نعمت محروم نکرده و مسیر را برایش هموار خواهد ساخت.

کسی که حقیقتا توبه کرده و قصد واقعی برای جبران حق الناس و تکالیفش را داشته، و با فرارسیدن اجلش، فرصتی برای انجام اینکار پیدا نکرده، لطف و بزرگواری خداوند برای این بنده به صورتی ست که از جانب خودش، صاحب حق را راضی خواهد کرد و قضای فرائضش را بر او خواهد بخشید.

"إنَ قُلوبُ بَنی آدَم كُلُها بَينَ إصبَعين مِن أَصابِع الرَّحمَن كَقَلب واحِد يصَرِفُهُ حَيثُ يَشاء" 2
براستی كه تمام قلب های مردم بسان یك قلب میان دو انگشت از انگشتان خدای بخشنده است، هر گونه تصرفی كه بخواهد در آن می كند.

امیرالمومنین علی علیه السلام می فرمایند:

«مَن أَصلَحَ مَا بَينَهُ وَبَينَ اللهِ أَصلَحَهُ اللهُ بَينَهُ وَ بَينَ النَّاسِ» 3
کسی که رابطه بین خودش را با خدا اصلاح کند، خداوند رابطه او را با مردم اصلاح خواهد کرد.

البته از نظر فقهی این مسئله تکلیفی را از دوش ورثه، مبنی بر ادای حقوق دیگران یا قضای نماز و روزه میت برطرف نخواهد کرد.
(در مورد تلکیف شرعی ورثه با همکاران انجمن فقه و احکام شرعی مشورت بفرمائید.)

پی نوشت:
1- سوره مبارکه زمر، آیه 53
2- بحار الانوار، ج 67، ص39
3- نهج البلاغه، حکمت 89

موضوع قفل شده است