جمع بندی پاسخ به شبهات درباره معجزات قرآنی از جنبه علمی

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پاسخ به شبهات درباره معجزات قرآنی از جنبه علمی

باسلام
برای اثبات حقانیت قرآن و تک تک معجزاتش به صورت کاملا علمی و عقلانی با منبع به چه سایت و یا منبعی مراجعه شود.مدتی است که شخصی از اطرافیان من مدام با آوردن کلیپ و استفاده از منابع علمی و خارجی میخواهد اثبات کند که قران معجزه نیست و درواقع وحی وجود ندارد و در کل با دین مخالف است.
به طور مثال مرز بین آب شور و شیرین قرآن را با کلیپ های علمی رد شده و اشتباه میخواند.
یا گرد بودن زمین را میگوید قبل از قرآن بعضی از دانشمندان هم اشاراتی داشته اند
من به شدت نیاز دارم تا بتوانم تردیدهای این فرد و دیگران از بین ببرم اما هیچ منبعی را نمیشناسم تا معجزه بودن قرآن را از لحاظ علمی ثابت کنم چون این فرد فقط علم و عقل را میشناسد.
لطفا برای جلوگیری از انحرافات بیشتر کمک کنیدبا تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هدی

fahimeh67;815283 نوشت:
باسلام
برای اثبات حقانیت قرآن و تک تک معجزاتش به صورت کاملا علمی و عقلانی با منبع به چه سایت و یا منبعی مراجعه شود.مدتی است که شخصی از اطرافیان من مدام با آوردن کلیپ و استفاده از منابع علمی و خارجی میخواهد اثبات کند که قران معجزه نیست و درواقع وحی وجود ندارد و در کل با دین مخالف است.
به طور مثال مرز بین آب شور و شیرین قرآن را با کلیپ های علمی رد شده و اشتباه میخواند.
من به شدت نیاز دارم تا بتوانم تردیدهای این فرد و دیگران از بین ببرم اما هیچ منبعی را نمیشناسم تا معجزه بودن قرآن را از لحاظ علمی ثابت کنم چون این فرد فقط علم و عقل را میشناسد.
لطفا برای جلوگیری از انحرافات بیشتر کمک کنیدبا تشکر

با سلام و آرزوی قبولی طاعات
در پاسخ به سوال شما چند نکته قابل عرض است :

1. شما اثبات اعجاز قرآن را باید از راه علمی خودش بجویید و برای اثبات خدایی بودن قرآن کریم به دیگران هم باید از همین راه اقدام کنید [تاپیکهای بسیاری در همین بخش اعجاز میتوانید در این موضوع بیابید ]. البته اعجاز قرآن در زمینه های مختلف ومن جمله اعجاز علمی نیز مطلوب است اما اصل ، برای اثبات معجزه بودن قرآن کریم این نیست .
  2. همواره مد نظر داشته باشید که شما ملزم نیستید ، دیگران را قانع کنید بلکه همه ی ما ملزم هستیم سخن قانع کننده ، استدلال قانع کننده و برهان قانع کننده بیاوریم ، ممکن است کسی به هر دلیلی با شنیدن سخن و دلیل قانع کننده هم اعتراف به اقناع نکند و بر سر سخن خود باشد –کما اینکه در زمان خود پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله اینگونه بود - .لذا شما به دنبال قانع کردن کسی نباشید به دنبال دلیل صحیح و استدلال درست باشید .
  3. عرصه ی اعجاز علمی قرآن کریم عرصه ی باریکتر از مویی است که ورود به آن بسیار امر خطیری است ، متاسفانه برخی افراد به نیت دفاع از ساحت مقدس قرآن کریم بدون بررسی های دقیق و لازم ، هر مطلبی را با عنوان اعجاز علمی مطرح میکنند و حتی برخی افراد مغرض ممکن است با هدف خراشیدن چهره ی ملکوتی قرآن کریم ، مطالب نادرستی را عمدا به عنوان اعجاز علمی قرآن مطرح کنند ومتاسفانه برخی متدینین ،بسیارشتابزده و بدون تحقیقات اصولی ، آن ادعا را همه جا به عنوان اعجاز علمی قرآن مطرح نمایند ،سپس همان افراد مغرض با خدشه به همان ادعای اعجاز علمی ، مدعی وجود اشتباه در قرآن می شوند تا ماهی عدم وحیانی بودن قرآن را از این بحر گل آلود ، صید کنند . لذا باید بسیار محتاطانه در این موارد برخورد کرد .

4. به دلیل اینکه اعجاز علمی قرآن کریم ، در بسیاری از زمینه ها عنوان شده است – پزشکی ، نجوم ، کوهها ، دریاها ، اعجاز عددی و ...- بعید می دانم مرکز معتبری باشد که تمامی این زمینه ها را مورد بررسی قرار داده باشد ، غالب مراکز تحقیقی ، بسته به نوع فعالیتشان به یکی از این موارد پرداخته اند لذا چندان عملی بنظر نمی رسد که شما مرکز واحد معتبری بیابید که همه ی موارد اعجاز علمی را پوشش دهد
5.
ما در حوزه ی فعالیتهای خودمان تنها منابع و مراکزی را میتوانیم خدمت شما جهت تحقیق معرفی کنیم که برای ما از جهت علمی خودمان – قرآنی و دینی – معتبرند لذا این سایتها و پایگاهها را خدمت شما معرفی میکنیم :

• سایت مرکز فرهنگ ومعارف قرآن کریم
  • پرتال اسراء - سایت آیت الله جوادی آملی – وهمچنین تفسیر تسنیم ایشان ( در پرتال اسراء ،از بخش دروس ، به قسمت مجموعه دروس تفسیر ،می توانید به تفسیر آیات و سوره هایی که تا کنون تفسیر شده است دسترسی داشته باشید و تفسیر آیات مد نظرتان – که ادعا می شود حاوی اعجاز علمی است – را مطالعه کنید هر چند این تفسیربسیارتخصصی است .
  • سایت آیت الله مصباح یزدی
  • سایت حوزه دات نت
  • همچنین در تفسیر نمونه به بخشی از اعجاز های علمی قرآن کریم پرداخته شده است .
  • کتاب التمهید مرحوم آیت الله محمد هادی معرفت ، بخش اعجاز علمی قرآن

عرض سلام و ادب مجدد
یک کتاب سه جلدی به نام "مباحث علمی در تفسیر المیزان " نیز توسط دفتر انتشارات اسلامی منتشر شده است که به بررسی و رویکرد علمی مرحوم علامه در تفسیر آیات درالمیزان پرداخته است . از این کتاب هم میتوانیددر بررسی ایات علمی قرآن ، بهره ببرید .

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

سلام علیکم

هدی;816863 نوشت:
عرض سلام

استاد نظر شما درباره مستند کتاب الهی که توسط نوریگا و ارکنار ساخته شده چیست؟

http://sadeghi-tehrani.mihanblog.com/extrapage/bayanehagh_mostanad

پرسش:
لطفا برای جلوگیری از انحرافات بیشتر کمک کنید.

پاسخ:
در پاسخ به سوال شما چند نکته قابل عرض است :

[*=right]شما اثبات اعجاز قرآن را باید از راه علمی خودش بجویید و برای اثبات خدایی بودن قرآن کریم به دیگران هم باید از همین راه اقدام کنید [تاپیکهای بسیاری در همین بخش اعجاز میتوانید در این موضوع بیابید ]. البته اعجاز قرآن در زمینه های مختلف ومن جمله اعجاز علمی نیز مطلوب است اما اصل ، برای اثبات معجزه بودن قرآن کریم این نیست .
    [*=right]همواره مد نظر داشته باشید که شما ملزم نیستید ، دیگران را قانع کنید بلکه همه ی ما ملزم هستیم سخن قانع کننده ، استدلال قانع کننده و برهان قانع کننده بیاوریم ، ممکن است کسی به هر دلیلی با شنیدن سخن و دلیل قانع کننده هم اعتراف به اقناع نکند و بر سر سخن خود باشد –کما اینکه در زمان خود پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله اینگونه بود - .لذا شما به دنبال قانع کردن کسی نباشید به دنبال دلیل صحیح و استدلال درست باشید .
    [*=right]عرصه ی اعجاز علمی قرآن کریم عرصه ی باریکتر از مویی است که ورود به آن بسیار امر خطیری است ، متاسفانه برخی افراد به نیت دفاع از ساحت مقدس قرآن کریم بدون بررسی های دقیق و لازم ، هر مطلبی را با عنوان اعجاز علمی مطرح میکنند و حتی برخی افراد مغرض ممکن است با هدف خراشیدن چهره ی ملکوتی قرآن کریم ، مطالب نادرستی را عمدا به عنوان اعجاز علمی قرآن مطرح کنند ومتاسفانه برخی متدینین ،بسیارشتابزده و بدون تحقیقات اصولی ، آن ادعا را همه جا به عنوان اعجاز علمی قرآن مطرح نمایند ،سپس همان افراد مغرض با خدشه به همان ادعای اعجاز علمی ، مدعی وجود اشتباه در قرآن می شوند تا ماهی عدم وحیانی بودن قرآن را از این بحر گل آلود ، صید کنند . لذا باید بسیار محتاطانه در این موارد برخورد کرد .
    [*=right]. به دلیل اینکه اعجاز علمی قرآن کریم ، در بسیاری از زمینه ها عنوان شده است – پزشکی ، نجوم ، کوهها ، دریاها ، اعجاز عددی و ...- بعید می دانم مرکز معتبری باشد که تمامی این زمینه ها را مورد بررسی قرار داده باشد ، غالب مراکز تحقیقی ، بسته به نوع فعالیتشان به یکی از این موارد پرداخته اند لذا چندان عملی بنظر نمی رسد که شما مرکز واحد معتبری بیابید که همه ی موارد اعجاز علمی را پوشش دهد
    5.ما در حوزه ی فعالیتهای خودمان تنها منابع و مراکزی را میتوانیم خدمت شما جهت تحقیق معرفی کنیم که برای ما از جهت علمی خودمان – قرآنی و دینی – معتبرند لذا این سایتها و پایگاهها را خدمت شما معرفی میکنیم :

[*=right]سایت مرکز فرهنگ ومعارف قرآن کریم
    [*=right]پرتال اسراء - سایت آیت الله جوادی آملی – وهمچنین تفسیر تسنیم ایشان ( در پرتال اسراء ،از بخش دروس ، به قسمت مجموعه دروس تفسیر ،می توانید به تفسیر آیات و سوره هایی که تا کنون تفسیر شده است دسترسی داشته باشید و تفسیر آیات مد نظرتان – که ادعا می شود حاوی اعجاز علمی است – را مطالعه کنید هر چند این تفسیربسیارتخصصی است .
    [*=right]سایت آیت الله مصباح یزدی
    [*=right]سایت حوزه دات نت
    [*=right]همچنین در تفسیر نمونه به بخشی از اعجاز های علمی قرآن کریم پرداخته شده است .
    [*=right]کتاب التمهید مرحوم آیت الله محمد هادی معرفت ، بخش اعجاز علمی قرآن
همچنین یک کتاب سه جلدی به نام "مباحث علمی در تفسیر المیزان " نیز توسط دفتر انتشارات اسلامی منتشر شده است که به بررسی و رویکرد علمی مرحوم علامه در تفسیر آیات درالمیزان پرداخته است . از این کتاب هم میتوانید در بررسی ایات علمی قرآن ، بهره ببرید .
موضوع قفل شده است