جمع بندی همراهی کردن خانواده به فرد سالک

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
همراهی کردن خانواده به فرد سالک

همسرم یه مدتی هست تصمیم گرفته سالک بشه و خیلی تلاش میکنه ولی من احساس میکنم باعث دور شدن ما شده طوری که حتی سکوت و به حرف زدن با من ترجیح میدن و من احساس تنهایی میکنم !چند بار معترض شدم ولی بعدا فهمیدم که کارم اشتباهه و به جای غر زدن باید کمکش کنم تا به اون چیزی که میخواد برسه نه اینکه یکی از موانعش بشم !خواهش میکنم بگین چطوری میتونم کمکش کنم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

لاله رهام;815092 نوشت:
ولی بعدا فهمیدم که کارم اشتباهه و به جای غر زدن باید کمکش کنم تا به اون چیزی که میخواد برسه نه اینکه یکی از موانعش بشم !

از كجا متوجه شدين كه كارتون اشتباهه ؟

لاله رهام;815092 نوشت:
همسرم یه مدتی هست تصمیم گرفته سالک بشه و خیلی تلاش میکنه

همسرتون چند سالشونه ؟ از كي تا حالا ؟ از كسي الگو يا دستور گرفتن ؟ شغلشون چيه ؟

لاله رهام;815092 نوشت:
همسرم یه مدتی هست تصمیم گرفته سالک بشه

تحصيلات ايشان چقدره ؟
برداشت ايشان از سالك شدن چيه ؟

پرسش:
مدتی هست همسرم تصمیم گرفته سالک بشود و خیلی تلاش می کند ولی من احساس می کنم باعث دور شدن ما شده، طوری که حتی سکوت را به حرف زدن با من ترجیح می دهند و من احساس تنهایی می کنم !چند بار معترض شدم ولی بعدا فهمیدم که کارم اشتباه است و به جای غر زدن باید کمکش کنم تا به اون چیزی که می خواهد برسد نه اینکه یکی از موانعش باشم !خواهش می کنم راهنمایی کنید چطوری می توانم کمکش کنم؟

پاسخ :
محبت در تمام موجودات جریان دارد،منتها اصل محبت ذاتاً از آن خدا است. به تبع آن محبت به سایرین است. یعنی در واقع چون انسان، خدا را دوست دارد، آثار آن را هم دوست دارد. بین آثار آن اثری را كه با او نسبت و نزدیكی دارد، بیشتر دوست دارد. دوستی و محبت را هم خدا به عنوان موهبت الهی در دل او به ودیعه گذاشته، مثلا در مورد محبت زن و شوهر فرموده:«
وَ جَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمۀ؛ ميان شما دوستي و مهرباني نهاد».(1)

و به قول سعدی:
به جهان خرّم از آنم كه جهان خرّم از اوست *** عاشقم بر همه عالم كه همه عالم از اوست‏
ابوطالب مكی در كتاب " قوت القلوب" مطلب جالبی در مورد محبت به خدا و دیگران دارد:
«هیچ گاه محبت پدر و مادر با فرزند را نمی شود انكار كرد، زیرا خداوند نصیب و بهره ای از محبت در قلب ها قرار داده ،به خاطر همین محبت زن و شوهر را نسبت به یكدیگر و محبت مصالح دنیا و ...را در دل ها قرار داده،اما باید توجه داشت كه همۀ محبت ها به یكدیگر و به اطرافیان با محبت خدا فرق می كند ،زیرا جایگاه محبت به خدا در موضع ایمان و قلوب است و محبت به غیر خدا جایگاهش در عقل است». (2)

اگر ما قوای انسان را به قوای مادی و خیالی و عقلی و فوق عقل تقسیم كنیم ،محل و جایگاه محبت به زن و فرزند و پدر و مادر و... در عقل است. اما جایگاه محبت به خدا در مرتبه ای بالاتر از عقل كه محل نور ایمان است، قرار دارد.
محبت ها منافاتی با یكدیگر ندارد. هر كدام در جای خود و در طول محبت به خداست.

برای ارائه پاسخ به سوال مطرح شده لازم است اطلاعاتی در این زمینه که فرد سالک چند سال دارد و برداشت ايشان از سالك شدن چیست و چه تنافی بین محبت خدا و محبت به همسر می بیند که روابطش با همسرش سرد شده و ... داریم. احنمالا برداشت غلطی در این زمینه دارند که موجبات دوری از همسر و ترک گفتگو و ابراز محبت به همسر را برگزیده اند. در این صورت باید ابتدا این تصورات نادرست در ذهن ایشان اصلاح گردد. سپس با راهنمایی استادی قابل راه به ایشان ارائه شود.

خواهرگرامی؛
با این نگاه که "محبت ها منافاتی با یكدیگر ندارد. همۀ محبت ها به یكدیگر و به اطرافیان با محبت خدا فرق می كند. هر كدام در جای خود و در طول محبت به خداست. جایگاه محبت به خدا در موضع ایمان و قلوب است و محبت به غیر خدا جایگاهش در عقل است"، شما مانع برای او نیستید و لکن برداشت غلط همسرتان و یا برداشت های نادرست شما از رفتارهای همسرتان این حس را به شما منتقل کرده که مانع هستید. می توانید بهترین کمک کار برای یکدیگر در سیر و سلوک و عبادت پروردگار باشید. در سیره اهل بیت و بزرگان دینی ما نگاه کنید. هیچ کجا نداریم که به خاطر سیر و سلوک ارتباط خود با همسرشان را قطع کرده باشند و یا ایشان را مورد بی مهری قرار داده باشند.

بعد از ازدواج حضرت علی (علیه السلام ) و حضرت زهرا (سلام الله علیها) ، پیامبر(ص) به این دو زوج جوان سر زد و حالشان را پرسید تا ببیند در چه وضعی هستند.ایشان فرمودند : علی جان فاطمه(س) را چگونه دیدی ؟ حضرت علی (ع) فرمود : نعم العون علی طاعه الله؛ بهترين كمك است بر اطاعت از خدا. مشابه همین را از فاطمه (س) پرسیدند : ایشان مشابه همین را فرمودند. (3[=Traditional Arabic])

امیرالمومنین علیه السلام با این جمله [=Traditional Arabic]هدف ازدواج را بيان كرد كه كمك گرفتن از همسر براى اطاعت از خدا باشد و همسرش زهرا را به عنوان بهترين مصداق براى توفيق در اين امر مهم دانست. [=Traditional Arabic]
[=Traditional Arabic]بنابراین این نوع نگاه بسیار مهم است که همسر شما نسبت به زندگی مشترک چیست؟ آیا شما را مانع می بیند و یا پلی برای وصل به معبود. اما در هر صورت شما میتوانید همراه خوبی برای ایشان باشید و در عین این که محبت بین شما جاری و ساری است.
[=Traditional Arabic]
در آخرين ساعت های عمر حضرت زهرا (سلام الله علیها)، اميرالمؤمنين و زهرا با هم خلوت كردند. حضرت زهرا به امیرالمومنین فرمودند:
يا ابن عم ما عهدتنى كاذبة و لا خائنة و لا خلفتك منذ عاشرتنى. فقال عليه السلام: معاذ اللَّه انت اعلم باللَّه وابرّ واتقى و اكرم و اشدّ خوفاً من اللَّه من ان اوبّخك بمخالفتى، قد عزّ علىّ مفارقتك ؛
پسر عمو! در طول عمر هرگز به تو دروغ نگفتم و خيانت نكردم و هيچگاه با تو مخالفت ننمودم. اميرالمؤمنين در پاسخ فرمود: آرى اى دختر پيامبر! معاذ اللَّه كه تو خلافى را مرتكب شده باشى. مرتبه خداشناسى و نيكوكارى و تقوا و خداترسى تو بالاتر از آن است كه با من مخالفت كرده باشى. مفارقت از تو بسيار بر من سخت است.

این جملات حاکی از آن است زهرا (سلام الله علیها) در طول مدت ازدواج نه تنها مزاحم شوهرش در اطاعت از خدا و انجام دادن مسؤوليت سنگين ولايت نبوده، بلكه در تمام ابعاد مؤيد و معاون او هم بوده است.

خلاصه سخن آن که :
ورود به عرصه سیر و سلوک و ارتباط با خدا نباید سبب سردی در روابط زوجین شود و اگر اختلالی به این بهانه وارد زندگی شده باید با مراجعه به یک کارشناس دینی متعهد حل شود تا سوء برداشت ها و سوء تفاهامات رفع شود و صفا و صمیمیت به زندگی مشترک برگردد. در این صورت زوجین خواهند توانست کمک کار یکدیگر در سیر و سلوک و برای رسیدن به کمالات معنوی باشند.

پی نوشت ها:
1. روم(30)، آیه 21.
2. ابوطالب مكي،قوت القلوب، دار الكتب العلمية ، بيروت،1417 ه،ج 2،ص 114.
3. ابن شهر آشوب مازندرانى، محمد بن علی[=Traditional Arabic][=system][=Traditional Arabic]، مناقب آل أبي طالب عليهم السلام، علامه‏ قم‏، ج 3، ص 356 .
4. مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏، بحار الأنوار، دار إحياء التراث العربي‏، بيروت‏، ج 43 ص 91.

موضوع قفل شده است