راه صحیح زندگی کدام است؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
راه صحیح زندگی کدام است؟

سلام

راه صحیح زندگی از نظراسلام بندگی خدا و پیروی ازاولیاء الهی است.
قرآن مى‏فرماید: "و من یطع اللَّه و الرسول، کسى که خدا و پیامبر را اطاعت کند (در روز رستاخیز) همنشین کسانى ‏خواهد بود که خدا نعمت خود را بر آن‏ها تمام کرده(و آن‏ها عبارتند) از: پیامبران و صدّیقان و شهدا و صالحان و آن‏ها رفیقان خوبى هستند"(1). این آیه با صراحت مى‏گوید: کسانى که در عمل از خدا و پیامبرش اطاعت کنند و واجبات الهى را انجام دهند و از محرّمات دورى کنند، سعادتمند هستند. و در قیامت و بهشت همنشین پیامبران الهى خواهند بود.
درشان نزول این آیه آمده است: یکى از صحابه پیامبر (ص) به نام "ثوبان" که نسبت به حضرت محبت و علاقه شدیدى داشت، روزى با حال پریشان خدمتش رسید، بر حضرت محمد(ص) از سبب ناراحتى او پرسید، عرض کرد: زمانى که از شما دور مى‏شوم و شما را نمى‏بینم، ناراحت مى‏شوم. امروز در این فکر فرو رفته بودم که فرداى قیامت اگر اهل بهشت باشم، مسلّماً در مقام و جایگاه شما نخواهم بود، بنابراین شما را هرگز نخواهم دید، اما اگر اهل بهشت نباشم تکلیفم روشن است بنابر این در هر حال از درک حضور شما محروم خواهم شد. با این حال چرا افسرده نباشم. در این حال آیه بالا نازل شد و به این گونه اشخاص بشارت داد که افراد مطیع پروردگار، در بهشت همنشین پیامبران و بزرگان خدا خواهند بود. (2) چنان که امام حسین(ع) در روز عاشورإ؛ به عمرو بن قرظه فرمود: "تو پیش از من به بهشت مى‏روى، سلامم را به رسول خدا (ص) برسان"(3)
رستگارى حقیقى و همنشینى با پیامبر اسلام (ص) براى هر کسى میسر است و هر فرد حتى بى سواد و روستایى مى‏تواند به این مقام برسد، فقط یک شرط دارد و آن با تقوا شدن است. تقوا عبارت است از این که: انسان از گناهان دورى کند و واجبات را انجام دهد، گر چه حتى یک نماز مستحبى نخوانده باشد و یک ذکر و وِردى هم نگفته باشد. مى‏توانید فقط با انجام واجبات و ترک گناهان همان چیزى که خود را بر آن قادر مى‏دانیم به مقامات عالى دست یابید و از افراد مورد نظر نیز بالاتر بروید، و در سرای آخرت همنشین رسول گرامى اسلام باشید. انشاء اللَّه.
قرآن در آیه دیگر رعایت تقوا را منشأ رستگارى و فوز عظیم دانسته و فرمود: "اى مؤمنان، با تقوا باشید و همیشه سخن حق گویید، تا خدا اعمال شما را به لطف خود اصلاح فرماید و از گناهان شما در گذرد و هر که خدا و رسول را اطاعت کند، البته به سعادت و پیروزى بزرگ نایل گردیده است".(4)
تقوا مایه سعادت انسان است و قرآن و نهج البلاغه و ائمه اطهار (ع) روى آن تاکید فروان کرده‏اند، از حضرت صادق(ع) در مورد تقوا پرسیدند، حضرت فرمود: "تقوا و عبادت از این است که خداوند در جاهایى که امر کرده، تو را گم نکند (یعنى واجبات را انجام دهى )و تو را نبیند در جاهایى که نهى کرده (یعنى گناهان را ترک کنى).(5)
على (ع)فرمود: "المتقى من التقى الذنوب که متقى کسى است که از گناهان پرهیز کند."(6)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
پی‌نوشت‌ها:
1 - نساء (4)، آیه 69.
2 - تفسیر نمونه، ج 3، ص 459.
3 - بحارالانوار، ج 45، ص 23.
4 - احزاب (33) آیه 71.
5 و 6 - محمد محمدى رى شهرى، میزان الحکمه، واژه تقوا، شماره 22470 -22472

درست فرموديد دوست عزيز من هم در تأييد شما اين اشعار را اضافه مي كنم :

نيست جز تقوي در اين ره توشه اي
نان و حلوا را بهِلْ در گوشه اي

نان و حلوا چيست؟ جاه و مال تو
باغ و راغ و حشمت و اقبال تو

شيخ بهايي ره

سلام قران کریم می فرماید .ای صاحبان ایمان ودلهای بیدار تقوا داشته باشید ومراقب خویش باشیدکه چه پیش می فرستید . باز هم تقوای الهی داشته باشیدوبدانید که خدا از همه کارهای شما اگاه است .حشر 18

راستش من هر شب تمامی اعمالمو ثبت می کردم خیلی هم مواظب اعمالم بودم ولی دیگه از این ثبت خسته شدم الان هم مواظبم کنترل می کنم ولی ثبت نمی شه همین که به فکرشون هستم همین که به خاطر گناهم ازشون خجالت می کشم فکر کنم راه درست رو انتخاب کردم من اگه اشتباهی انجام بدم از شرمندگی حتی به آسمون هم نمی تونم نگاه کنم ان شاءالله که بتونیم بنده خوب خدا باشیم

موضوع قفل شده است