طریقه تطهیر فرش

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
طریقه تطهیر فرش

سلام من چند روز پیش متوجه شدم که به روی رختخواب خودم ادرار کردم به زیره فرش هم رسید زیره فرش رو با یکونیم لیتر اب شستم و روی فرش رو هم با6 تا یکونیم لیتری اب شستم و با کف هم شستم اروش اب ریختم و زیرش مقوا گراشتم و نم که اومن پایین فرشو بلند کردم و باز اب ریختم و با دستمال خشک کردم و انداختم رو صندلی الان فرش رطوبت گرفته و هنوز خشک نشده الان نجاستشو برطرف شده اینم بگم که فرش خیلی ضخیمه و به این راحتی اب پایین نمیومد و خیلی دچار شک ووسواس شدم؟؟؟؟ ممنون

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

سعیدوهابی;813564 نوشت:

سلام
من چند روز پیش متوجه شدم که به روی رختخواب خودم ادرار کردم به زیره فرش هم رسید زیره فرش رو با یکونیم لیتر اب شستم و روی فرش رو هم با6 تا یکونیم لیتری اب شستم و با کف هم شستم اروش اب ریختم و زیرش مقوا گراشتم و نم که اومن پایین فرشو بلند کردم و باز اب ریختم و با دستمال خشک کردم و انداختم رو صندلی الان فرش رطوبت گرفته و هنوز خشک نشده الان نجاستشو برطرف شده اینم بگم که فرش خیلی ضخیمه و به این راحتی اب پایین نمیومد و خیلی دچار شک ووسواس شدم؟؟؟؟
ممنون

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

در تطهیر فرش نجس و مانند آن:

با آب لوله کشی، جدا شدن آب غساله شرط نیست، بلکه به صرف رسیدن آب به مکان نجس، بعد از زوال عین نجاست و حرکت غساله از جای خود به وسیله‌ی دست کشیدن بر فرش در هنگام اتصال آب، طهارت حاصل می‌شود.

چیزی که بر اثر تماس با بول نجس شده است ،وقتی با آب قلیل آب می‌کشند،هرگاه پس از برطرف شدن عین نجاست دو مرتبه آب قلیل روی آن ریخته شود،و در هر مرتبه باید آبی که روی آن می‌ریزند از آن جدا شود و اگر قابل فشردن است، مانند لباس و فرش باید آن را فشار دهند تا آب از آن جدا شود، پاک می‌شود.

واما در مورد شما :

اگر بعد از برطرف شدن عین نجاست (مثلا خشک شدن فرش )آبی را که روی فرش ریخته اید ، و فشار داده اید ،وبه مقداری که امکان دارد ، آبش خارج شود ، و این کار را دو مرتبه تکرا رکرده اید ،فرش تان پاک می باشد.

شفا;813917 نوشت:
اگر بعد از برطرف شدن عین نجاست (مثلا خشک شدن فرش )آبی را که روی فرش ریخته اید ، و فشار داده اید ،وبه مقداری که امکان دارد ، آبش خارج شود ، و این کار را دو مرتبه تکرا رکرده اید ،فرش تان پاک می باشد

سلام
مدتي است كه پسر كوچكم را پوشاك نمي كنيم. ياد گرفته كه براي دستشويي اطلاع بدهد ، اما گاهي بازيگوشي ميكند و به ما اطلاع نمي دهد و در نتيجه روي فرش ادرار مي كند. حالا چند سوال:

1 - مي فرمائيد فرش را فشار دهيد ، خب فرش مثل پارچه نرم نيست كه بشود آن را به راحتي فشرد! چطور ميشود چنين كاري انجام داد؟

2 - فرش ما زير مبل قرار دارد. بايد هر بار كه روي آن ادرار ميكند ، فرش درآوريم و آبكشي كنيم؟

3 - آبي كه از فرش خارج ميشود را بايد چه كنيم؟

4 - من تا الان يك بار آب مي ريختم (با آفتابه) اما حالا مي فرمائيد بايد دو بار آب ريخته شود. يعني الان كل فرش نجس است؟

5 - اگر جاهايي كه ادرار ريخته شده با آن يك بار پاك نشده ، يعني هر كسي از آنجا رد شده نجس شده و نجاست را هم پخش كرده؟

تشكر

Reza-D;827023 نوشت:
1 - مي فرمائيد فرش را فشار دهيد ، خب فرش مثل پارچه نرم نيست كه بشود آن را به راحتي فشرد! چطور ميشود چنين كاري انجام داد؟

2 - فرش ما زير مبل قرار دارد. بايد هر بار كه روي آن ادرار ميكند ، فرش درآوريم و آبكشي كنيم؟

سلام و عرض ادب
با اجازه کمی برای قسمت های عملیاتی سوالتان مشارکت کنم.
یک طشت زیر آن قسمت فرش قرار میدید که آب نجسی که از فرش خارج میشه در آن بریزد.
بعد در حالیکه آب میریزید با دست روی فرش میکشید.این میشود خارج شدن آب.
دقت کنید که بعد از برطرف شدن عین نجاست،باید دو مرتبه آب بریزید و خارج کنید. یعنی تا زمانیکه آبی که از فرش خارج میشه اوصاف و رنگ نجاست دارد،آن آّبها نجس است.
اگر با آب قلیل (آفتابه)کار میکنید،نباید در حین کار آّبها به اطراف بپاشد.(غساله آب قلیل متنجس میشود)اما اگر با شلنگ کار میکنید اشکالی ندارد.

یکی دیگه.;827030 نوشت:
یک طشت زیر آن قسمت فرش قرار میدید که آب نجسی که از فرش خارج میشه در آن بریزد
سلام خواهر گرامي
تشكر از شما. بله استفاده از طشت را ميدانم ، اما محل فرش خيلي ناجور است

با سلام@};-
اگر این فسقلی :nini:خیلی بازیگوشی کرده شاید لازم باشه بدینش قالیشویی، آخه اینها هم رزقی دارن! بچه هم وسیله رسوندن این رزقه!:tamasha:

شفا;813917 نوشت:
سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

در تطهیر فرش نجس و مانند آن:

با آب لوله کشی، جدا شدن آب غساله شرط نیست، بلکه به صرف رسیدن آب به مکان نجس، بعد از زوال عین نجاست و حرکت غساله از جای خود به وسیله‌ی دست کشیدن بر فرش در هنگام اتصال آب، طهارت حاصل می‌شود.

با سلام و خسته نباشید

اگر با شیلنگ آب روی یکی از سرامیکهای خونه که به ادرار نجس شده و هنوز خشک نشده آب بریزیم و آب رو قطع کنیم بعد با دست حرکت بدیم اون پاک میشه ؟

بعد این آبهایی ریخته شده که با نجاست ادرار مخلوط شده رو میشه رهاش کرد تا خشک بشه چون طبق فتوا پاک محسوب میشه درسته؟

حالت دوم با آب قلیل مثلا با آفتابه آب میریزیم رو سرامیک که روش ادرار هست و هنوز خشک نشده بعد با دستمال باید آبها رو جمع کنیم بریزیم تو تشت ​( دستمال و تشت و دستمون نجس میشه درسته؟ )

آیا باید تمام آبها رو جمع کنیم طوری که یه قطره هم نمونه؟ بعد دوبار دیگه آب می ریزیم و هر مرتبه جمع می کنیم . درست گفتم؟ حالا غساله دوم یا آخر آیا پاک هست یا خیر؟ اگه نباشه پس دستمال و ظرف و تشت باز نجس میشه.

ممنون و سپاس .

Reza-D;827023 نوشت:
سلام
مدتي است كه پسر كوچكم را پوشاك نمي كنيم. ياد گرفته كه براي دستشويي اطلاع بدهد ، اما گاهي بازيگوشي ميكند و به ما اطلاع نمي دهد و در نتيجه روي فرش ادرار مي كند. حالا چند سوال:

4 - من تا الان يك بار آب مي ريختم (با آفتابه) اما حالا مي فرمائيد بايد دو بار آب ريخته شود. يعني الان كل فرش نجس است؟

5 - اگر جاهايي كه ادرار ريخته شده با آن يك بار پاك نشده ، يعني هر كسي از آنجا رد شده نجس شده و نجاست را هم پخش كرده؟

تشكر

سلام علیکم

از چه کسی تقلید می کنید؟

ابراهیم ا;943608 نوشت:
با سلام و خسته نباشید

اگر با شیلنگ آب روی یکی از سرامیکهای خونه که به ادرار نجس شده و هنوز خشک نشده آب بریزیم و آب رو قطع کنیم بعد با دست حرکت بدیم اون پاک میشه ؟

بعد این آبهایی ریخته شده که با نجاست ادرار مخلوط شده رو میشه رهاش کرد تا خشک بشه چون طبق فتوا پاک محسوب میشه درسته؟

حالت دوم با آب قلیل مثلا با آفتابه آب میریزیم رو سرامیک که روش ادرار هست و هنوز خشک نشده بعد با دستمال باید آبها رو جمع کنیم بریزیم تو تشت ​( دستمال و تشت و دستمون نجس میشه درسته؟ )

آیا باید تمام آبها رو جمع کنیم طوری که یه قطره هم نمونه؟ بعد دوبار دیگه آب می ریزیم و هر مرتبه جمع می کنیم . درست گفتم؟ حالا غساله دوم یا آخر آیا پاک هست یا خیر؟ اگه نباشه پس دستمال و ظرف و تشت باز نجس میشه.

ممنون و سپاس .

سلام علیکم

1-آبی که می ماند اگر ادار در آب مستهلک شده(مخلوط شده و دیگر قابل تشخیص نیست) باشد، آن آبی که باقی می ماند پاک است.
2-می توانید آب ها را رها کنید تا خشک شود و پاک کردن واجب نیست.
3- در آب کر جمع کردن آبها لازم نیست.

شفا;943870 نوشت:
سلام علیکم
از چه کسی تقلید می کنید؟

سلام استاد
والا سال 95 كه سوال را پرسيدم از رهبري تقليد ميكردم happy

Reza-D;827023 نوشت:
سلام

تشكر

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

1- همین که شلنگه آب را باز کنید، و روی آن قسمت بگیرید و با دستتان فشار می دهید تا آب داخل فرش جا بجا شود چنین کاری موجب تطهیر فرش می شود و آبی که داخل آن باقی می ماند پاک است.
2-به این صورت که مطرح شد دیگر درآوردن فرش لازم نیست.
3- آبی که داخل فرش می ماند پاک است فلذا می توانید جمعش کنید یا بماند و خودش خشک شود.
4-اگر فرزندتان غذا خور شده است، اگر یک مرتبه آب ریخته اید آن ابی که داخل فرش باقی مانده نجس است.
5-اگر نمی دانید، که این رطوبت به جایی سرایت کرده یا نه یا به کجاها سرایت کرده، همه پاک محسوب می شود.

موضوع قفل شده است