جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روایتی در مورد خلقت در شش روز

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۴
  علاقه
  برنامه نویسی-انیمیشن-سینما-فیزیک-فلسفه...
  نوشته
  1,319
  حضور
  233 روز 10 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1431

  روایتی در مورد خلقت در شش روز
  سلام.می خواستم بدونم در کتب معتبر چه شیعه و چه سنی از قول پیامبر و یا امامان شیعه روایتی هست که اشاره داشته باشه دنیا در شش روز عادی و معمول خلق شده باشه؟کاری به ضعیف بودن یا نبودن روایات ندارم.در کل همچین روایتی که عرض کردم در منابع اهل سنت و منابع شیعیان موجود است یا نه.ممنون می شوم به این سوال پاسخ دهید.خیلی ممنونم.مرسی
  پست های بعد از تو، سوء تفاهم بود!

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,350
  حضور
  202 روز 11 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61358  با نام و یاد دوست  روایتی در مورد خلقت در شش روز
  کارشناس بحث: استاد صدرا

 4. صلوات ها 4


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  رجال و حدیث، فقه و کلام در حوزه اهل سنت
  نوشته
  2,955
  حضور
  53 روز 8 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  10823

  جمع بندی
  سوال:
  آیا در کتب معتبر چه شیعه و چه سنی از قول پیامبر و یا امامان شیعه روایتی هست که اشاره داشته باشه دنیا در شش روز عادی و معمول خلق شده باشه؟  پاسخ:
  با سلام و عرض ادب

  در آیات متعددی از آیات قرآن کریم خلقت آسمانها و زمین در شش روز بیان شده است.[1] این امر در روایات شیعه و سنی در اخبار محدودی نقل شده که برخی را بیان می داریم.

  1) عبد اللَّه بن سنان گويد: شنيدم از امام صادق(عليه السّلام) كه فرمود: همانا خداوند خير و خوبى را در روز يكشنبه آفريد و خدا چنان نبود كه شر و بدى را پيش از خير و خوبى بيافريند و در روز يكشنبه و دوشنبه زمين ها را آفريد، و در روز سه‏ شنبه قوت و روزى آنها را آفريد، و آسمان ها را روز چهارشنبه و پنجشنبه آفريد، و قوتها را در روز جمعه خلق فرمود و اين است گفتار خداى عز و جل: «آسمان ها و زمين، و آنچه را كه ميان آن دو است، در شش روز آفريد».[2]

  2) صباح بن سیابه از امام باقر(علیه السلام) روایت می کند که آنحضرت فرمودند: «خدا ماهها را دوازده ماه آفریده که سیصد و شصت روز باشد؛ ولى آن شش روزى که خداوند در آن‏ها، آسمانها و زمین را آفرید از آن بیرون شد، و از این رو، برخى ماهها کم شد».[3] که ظاهر این روایت اشاره خلقت آسمانها و زمین در مدت روز های متداول دارد.

  3) شیخ مفيد(ره) نقل نموده: (گروهی از) يهوديان خدمت پيامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) رسیده و از آن حضرت در باره ی آفرينش آسمانها و زمين پرسيدند؟ آن حضرت فرمودند: خداوند زمين را روز يكشنبه و دوشنبه آفريد، و كوه‏ ها را و آنچه در آن است روز سه‏ شنبه آفريد، و روز چهارشنبه درختان و آب و تمدّنها و شهرها و آبادانى و ويرانى را آفريد، و روز پنجشنبه آسمان را آفريد، و روز جمعه ستارگان و خورشيد و ماه و فرشتگان را آفريد. يهوديان گفتند: آن گاه چه شد اى محمّد؟ حضرت فرمود: آن گاه خداوند بر اريكه قدرت استقرار يافت، يهود گفتند: اگر تمام مى‏ كردى خوب گفته بودى و گفتند: آن گاه خداوند به استراحت پرداخت (يعنى روز يكشنبه).حضرت از اين سخن كفرآميز به شدّت خشمگين شد، و اين آيه نازل شد: «وَ لَقَدْ خَلَقْنَا السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ ...»).[4]

  در روایات اهل سنت نیز روایاتی نقل شده که برخی از این روایات عبارتند از:

  1) نسایی و ابن مردویه از طریق ابو هریره روایت نموده اند که پیامبراکرم
  (صلی الله علیه وآله) دست ابوهریره را گرفته و به وی فرمود: «خداوند آسمانها و زمین و آنچه ما بین آنها است را در شش روز خلق نمود و سپس بر عرش استیلا یافت. پس خدا خاک را در روز شنبه و کوهها را در روز یکشنبه و درخت را در روز دوشنبه و آدم را در روز سه شنبه و نور را در روز چهارشنبه و چهارپایان را در روز پنجشنبه و آدم را در روز جمعه در آخرین ساعات روز خلق نمود».[5]

  2) سیوطی به نقل از عوام ابن حوشب روايت نموده كه وی گفت: من از ابو مجلز درباره ی مردى پرسيدم كه مى‏ نشيند و پاهاى خود را روی هم مى‏ اندازد اين چطور است؟ گفت: عيبى ندارد، يهوديان اين را بد مى‏ دانند، و خيال مى‏ كنند كه اين گونه نشستن مخصوص خدا است، چون خداى تعالى بعد از آنكه عالم را در ظرف شش روز خلق كرد، و از خلقت آسمانها و زمين فارغ شد براى رفع خستگى اين گونه نشست، و اينجا بود كه خداوند اين آيه را نازل كرد:(وَ لَقَدْ خَلَقْنَا السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ ما بَيْنَهُما فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ وَ ما مَسَّنا مِنْ لُغُوبٍ)؛ ما آسمان ها و زمين و آنچه را در ميان آنهاست در شش روز [شش دوران‏] آفريديم، و هيچ گونه رنج و سختى به ما نرسید.[6]

  3) سیوطی به نقل از زیدبن ارقم بیان داشته که مقدار هر روز به میزان هزار سال بوده است.[7]

  4) سیوطی همچنین روایت نموده از ضحاک که وی گفته: یهود معتقد بودند که خداوند مخلوقات را در روزهای یکشنبه و دوشنبه و سه شنبه و چهار شنبه و پنجشنبه و جمعه آفرید و در روز شنبه به استراحت پرداخت؛ پس خدای متعال این آیه را نازل فرمود: «ما آسمان ها و زمين و آنچه را در ميان آنهاست در شش روز [شش دوران‏] آفريديم، و هيچ گونه رنج و سختى به ما نرسید».[8]

  موفق باشید.


  [1]. الاعراف، 54؛ یونس، 3؛ هود، 7؛‌ الفرقان، 59؛ السجدة، 4؛ ق، 38؛ الحدید، 4.

  [2]. الكافي(الطبعة الحديثة)، الکلینی، ج‏15، ص349: «...وَخَلَقَ السَّمَاوَاتِ يَوْمَ الْأَرْبِعَاءِ وَيَوْمَ الْخَمِيسِ، وَخَلَقَ أَقْوَاتَهَا يَوْمَ الْجُمُعَةِ، وَذلِكَ قَوْلُهُ عَزَّ وَجَلَّ: «خَلَقَ السَّمواتِ وَالْأَرْضَ وَما بَيْنَهُما فِى سِتَّةِ أَيَّامٍ».

  [3]. الخصال، الصدوق، ج2، ص486: «إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ خَلَقَ الشُّهُورَ اثْنَیْ عَشَرَ شَهْراً وَ هِیَ ثَلَاثُ مِائَةٍ وَ سِتُّونَ یَوْماً فَحَجَرَ مِنْهَا سِتَّةَ أَیَّامٍ خَلَقَ فِیهَا السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرَضِینَ، فَمِنْ ثَمَّ تَقَاصَرَتِ الشُّهُورُ».

  [4] . حویزی، نورالثقلین، ج5، ص116: «في روضة الواعظين للمفيد رحمه الله روى ان اليهود أتت النبي صلى الله عليه و آله فسألته عن خلق السماوات و الأرض، فقال خلق الله الأرض يوم الأحد و الاثنين و خلق الجبال و ما فيهن يوم الثلثاء و خلق يوم الأربعاء الشجر و الماء و المداين و العمران و الخراب و خلق يوم الخميس السماء، و خلق يوم الجمعة النجوم و الشمس و القمر و الملائكة، قالت اليهود ثم ما ذا يا محمد؟ قال ثم استوى على العرش، قالوا قد أصبت لو أتممت، قالوا ثم استراح، فغضب النبي صلى الله عليه و آله غضبا شديدا، فنزل: وَ لَقَدْ خَلَقْنَا السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ ما بَيْنَهُما فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ وَ ما مَسَّنا مِنْ لُغُوبٍ فَاصْبِرْ عَلى‏ ما يَقُولُونَ».

  [5] . سنن النسائی، ج6، ص427، ح11392،‌ دار الكتب العلمية – بيروت: «أَخْبَرَنَا إِبْرَاهِيمُ بْنُ يَعْقُوبَ، قَالَ: حَدَّثَنِي مُحَمَّدُ بْنُ الصَّبَّاحِ، قَالَ: حَدَّثَنَا أَبُو عُبَيْدَةَ الْحَدَّادُ، قَالَ: حَدَّثَنَا الْأَخْضَرُ بْنُ عَجْلَانَ، عَنِ ابْنِ جُرَيْجِ الْمَكِّيِّ، عَنْ عَطَاءٍ، عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ، أَنَّ النَّبِيَّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ أَخَذَ بِيَدِي قَالَ: «يَا أَبَا هُرَيْرَةَ، إِنَّ اللهَ خَلَقَ السَّمَوَاتِ وَالْأَرَضِينَ وَمَا بَيْنَهُمَا فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ، ثُمَّ اسْتَوَى عَلَى الْعَرْشِ يَوْمَ السَّابِعِ، وَخَلَقَ التُّرْبَةَ يَوْمَ السَّبْتِ، وَالْجِبَالَ يَوْمَ الْأَحَدِ، وَالشَّجَرَ يَوْمَ الِاثْنَيْنِ، وَالتِّقْنَ يَوْمَ الثُّلَاثَاءِ، وَالنُّورَ يَوْمَ الْأَرْبِعَاءِ، وَالدَّوَابَّ يَوْمَ الْخَمِيسِ، وَآدَمَ يَوْمَ الْجُمُعَةِ فِي آخِرِ سَاعَةٍ مِنَ النَّهَارِ بَعْدَ الْعَصْرِ، وَخَلَقَ أَدِيمَ الْأَرْضِ أَحْمَرَهَا وَأَسْوَدَهَا، وَطَيِّبَهَا وَخَبِيثَهَا، مِنْ أَجْلِ ذَلِكَ جَعَلَ اللهُ عَزَّ وَجَلَّ مِنْ آدَمَ الطِّيِّبَ وَالْخَبِيثَ»؛‌ الدرالمنثور، السیوطی، ج3، ص91: «أخرج ابن مردويه عن أبى هريرة قال أخذ رسول الله صلى الله عليه و سلم بيدي فقال يا أبا هريرة ان الله خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ ما بَيْنَهُما فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ ثُمَّ اسْتَوى‏ عَلَى الْعَرْشِ‏ فخلق التربة يوم السبت و الجبال يوم الأحد و الشجر يوم الاثنين و آدم يوم الثلاثاء و النور يوم الأربعاء و الدواب يوم الخميس و آدم يوم الجمعة في آخر ساعة من النهار».

  [6]. الدرالمنثور، السیوطی، ج6، ص110: «و أخرج الخطيب في تاريخه عن العوام بن حوشب قال سالت أبا مجلز عن الرجل يجلس فيضع احدى رجليه على الأخرى فقال لا باس به انما كره ذلك اليهود زعموا ان الله خلق السموات و الأرض في ستة أيام ثم استراح يوم السبت فجلس تلك الجلسة فانزل الله وَ لَقَدْ خَلَقْنَا السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ ما بَيْنَهُما فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ وَ ما مَسَّنا مِنْ لُغُوب».

  [7] . همان، ج3، ص91: «و أخرج سمويه في فوائده عن زيد بن أرقم قال ان الله عز و جل خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ قال كل يوم مِقْدارُهُ أَلْفَ سَنَة».

  [8] . همان، ج6، ص110:‌ » أخرج ابن المنذر عن الضحاك قال قالت اليهود ابتدأ الله الخلق يوم الأحد و الاثنين و الثلاثاء و الأربعاء و الخميس و الجمعة و استراح يوم السبت فانزل الله وَ لَقَدْ خَلَقْنَا السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ ما بَيْنَهُما فِي سِتَّةِ أَيَّامٍ وَ ما مَسَّنا مِنْ لُغُوبٍ‏».
  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۰۷/۲۹ در ساعت ۰۳:۱۷
  مناجات العارفین لمولانا علی بن الحسین (علیهما السلام)

  «إلهى! فَاجْعَلْنا مِنَ الَّذينَ تَوَشَّحَتْ [تَرَسَّخَتْ‏] أشْجارُ الشَوْقِ إلَيْكَ فى حَدآئِقِ صُدُورِهِمْ، وَأخَذَتْ لَوْعَةُ مَحَبَّتِكَ بِمَجامِعِ قُلُوبِهِمْ»؛

  (معبودا! پس ما را از آنانى قرار دِهْ كه نهالهاى شوق به تو در باغ دلشان سبز و خرّم [يا: پايدار] گشته، و سوز محبّتت شراشر قلب آنها را فرا گرفته است).
  بحارالانوار، ج91، ص150.

 6. صلوات ها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود