جمع بندی خسته از این وسواس

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خسته از این وسواس

با سلام
مشاوره محترم لطف كنيد به اين خانم كمك كنيد:
دختر هستم 26 ساله كه حدود يكسال است دچار وسواس شديد شده ام به گونه اي كه خودم خسته شده ام من به محض اينكه دستشويي ميرم با گوشي موبايل ميروم و فيلم ميگيرم ولي با اين حال چند بار پاي خود را با تايد ميشورم. و شلوار عوض ميكنم در روز گذشته 24/03 به محض اينكه از خواب براي سحري بيدار شدم احساس كردم دستشويي به درون شلوارم ريخته است باور كنيد الان كه دارم اينها را مي نويسم احساس ميكنم كه نكنه با پتو خشك كرده ام(ميدانم اين كار را نكرده ام) با اين حال چند قطره ريخت درون لباس زيرم الان محل كارم هستم با خود ميگويم كه نكنه به فرش رسيده باشه يا نكنه من با پتو خشك كرده ام تو رو خدا جوابم را بدهيد.
ممنون

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

با سلام خدمت شما بزرگوار
نماز روزه شما قبول

به چند سؤال بنده پاسخ بفرماييد در خدمت تان خواهم بود؟
معمولا از نشانه هاي زير كدام را داريد؟
دلشوره، بي قرار، احساس تهوع، احساس پرپر زدن پروانه در شكم، گوش به زنگ بودن و احتمال اتفاق ناگوار، تكرر ادرار، عرق كردن زياد، ميل به تنهايي، تپش قلب، خشكي دهان، گرفتگي و كوفتگي عضلات،فكرهاي تكراري، گريز از برخي از موقعيت ها، فراموشي و كو شدن قدرت حافظه،

در خانواده كسي مشكل وسواس دارد؟

برنامه روزانه شما؟

براي مبارزه با اين حالات و رفتارهاي وسواس گونه چه كارهايي كرده ايد؟

چندبار مشاوره حضوري يا غيرحضوري (با كارشناس روان شناس يا كارشناس فقه) گرفته ايد؟

خب، حال كمي فكر كنيد به نظرتان بايد چه كار كنيد؟

چه كارهايي كه مي كنيد( يا نمي كنيد) وسواس شما كم مي شود؟

چه كارهايي كه نمي كنيد (يا مي كنيد) وسواس شما زيادتر مي شود؟

[="Tahoma"][="DarkGreen"]
نامه یک وسواسی به خدا

ای که رفیق کسانی هستی که دوستی ندارن!
ای که تکیه گاه کسانی هستی که پشتوانه ای ندارن!
ای که همه چیز، از تو پیدا شده و خاک ضعیف از تو توانا شده!
ای که از شدت نورت از دیدها پنهانی!
ای هستی بخش!
ای مهربون!
بیابان های بی کسی رو دویدم.
کوهپایه‌های تنهایی رو افتان و خیزان پیمودم.
دشت‌های پهناور ناآرامی رو با کوله باری پر از غصه و قصه، لنگان لنگان پشت سر گذاشتم.
برای یافتن کیمیای آرامش، حرف این و آن رو چونان نسخه نجات بخشی گرفتم و روی چشمانم گذاشتم.
تپش قلبم آنقده نامیزون می‌نوازه که دلم نمی‌خواد دیگه به آوا و موسیقی‌اش گوش کنم اما،...
اما دیشب که چتر سیاه شب باز شد و مردم همه به خانه‌هایشان رفتند.
من به سمت خانه و خانواده‌ام خیزیدم.
لحظاتی مانند جمعی پراکنده درکنار هم نشستیم. به شبکه‌های تلویزیون پناه بردم. آنقده این شبکه و اون شبکه زدم تا بلکه از یادم برود دلتنگیام،
تا این که فراموش کنم مچاله شدن دلم رو در مشتان مست اضطراب،
تا این که....

ادامه [/]

با سلام
1-من دلشوره،تکرار ادرار،عرق کردن زیاد،فکرهای تکراری،بعضی مواقع کور شدن حافظه
2- خیر خانواده ام وسواس ندارنبا خود فکر میکنم چطور میتوانند اینگونه ادامه بدهند بعد به این نتیجه میرسم خودم هم این گون بودم.
3-برنامه من به صورت است که از خواب بیدار میشوم بعد از کنترل اینکه ادرارم به تختم نرسیده باشد و بعد فیلم یگیرم و لباس میپوشم به محل کارم میرم بعد حتی وقتی برای کارای شرکت به دارایی مراجعه میکنم فیلم میگیرم همچنین برای یک گوپی ساده فیلم میگیرم و بعد به خانه حمام و البته با کمک گوشی
4-با خودم حرف میزنم که کارم نادرست است ولی باز ادامه میدهم
5-تا حالا به مشاور مراجعه نکردم اگر میتوانید شماره بدهید
6- نمیدانم
7- هیچ کاری نمیتوانم بکنم که کم شود
8- مداوم حمام میرم که لباسم کثیف نباشد
تورو خدا کمکم کنید الان بعد از سرکار رفتم حمام بعد فیلمم وسطش پاک شد الان حتی نمیتوانم افطار بخورم

[="Tahoma"][="DarkGreen"]مشكل كليوي و مجاري ادرار داريد؟
اگر نداريد؟
اصل بر پاك بودن است
براي نجس بودن بايد يقين پيدا كنيم لزومي نداره بررسي كنيد همين كه شك داريد كه نجس شده بي خيال شويد
اين دستور دين و روان شناسان است
بنابراين از فردا اصلا بررسي را تعطيل كنيد و فيلم برداري را وو....
خب
بازم تلاش كنيد توجه نكنيد

فكرتون ميگه نجس شده ايد؟
بگو شك است و من يقين ندارم و مراجع به من فرمودند نظر دين اين است كه وظيفه ام اين است كه اعتنا نكنم
فكرت مي گويد گناه است؟
بگو مراجع مي گويند گناه نيست و تازه از اين بالاتر فرداي قيامت ما به گردن مي گيريم

مقاومت و تلاش براي اعتنا نكردن مانند ماه مبارك رمضان ابتدا سخت است ولي به تدريج اراده قوي تر مي شود و مقاومت راحت تر مي شود

اگر اين طوري ادامه دهيد احتمال دارد به زودي نماز را هم كنار بگذاريد
اگر باز اين افكار و بررسي ها را نتوانستيد مهار كنيد
لازم و واجب است از روان پزشك كمك بگيريد

بعد كه رفتيد نزد روان پزشك به من خبر دهيد نكاتي خدمت تان بگويم[/]

مهديه110;812493 نوشت:
با سلام
مشاوره محترم لطف كنيد به اين خانم كمك كنيد:
دختر هستم 26 ساله كه حدود يكسال است دچار وسواس شديد شده ام به گونه اي كه خودم خسته شده ام من به محض اينكه دستشويي ميرم با گوشي موبايل ميروم و فيلم ميگيرم ولي با اين حال چند بار پاي خود را با تايد ميشورم. و شلوار عوض ميكنم در روز گذشته 24/03 به محض اينكه از خواب براي سحري بيدار شدم احساس كردم دستشويي به درون شلوارم ريخته است باور كنيد الان كه دارم اينها را مي نويسم احساس ميكنم كه نكنه با پتو خشك كرده ام(ميدانم اين كار را نكرده ام) با اين حال چند قطره ريخت درون لباس زيرم الان محل كارم هستم با خود ميگويم كه نكنه به فرش رسيده باشه يا نكنه من با پتو خشك كرده ام تو رو خدا جوابم را بدهيد.
ممنون

سلام علیکم
ساده ومختصر و کار بردی:
1-برای درمان وسواس بیش از حدّ ،راهی جز پناه بردن به خدا نیست.چون در روایت آمده که وسوسه از شیطان است
به نظر بنده بهترین راه دائم الذکر بودن است.با نماز یا با ادعیه یا قران یا کتب احادیث به هر اندازه مقدور است.
2-روایتی که خالی از لطف نیست=>روایت داریم که زُراه به امام صادق(ع) می گفت: من گاهی در تاریک یک مایعی در بدنم حس می کنم و نمی دانم خون است یا خیر، آیا لازم است که چراغ را روشن کنم یا صبر کنم تا روز بشود که ببینم خون است یا خیر. امام فرمود :لازم نیست
3-فرمول ساده=>همانجوری که خدا فرموده این شیئ نجس است همانجور هم خدا فرموده آب پاک است.والسلام

خسته از این وسواس

با سلام دختري 26 ساله هستم. حدود يكسال است دچار وسواس شديد شده ام به گونه اي كه خودم خسته شده ام من به محض اينكه دستشويي ميرم با گوشي موبايل ميروم و فيلم ميگيرم ولي با اين حال چند بار پاي خود را با تايد ميشورم. و شلوار عوض ميكنم در روز گذشته 24/03 به محض اينكه از خواب براي سحري بيدار شدم احساس كردم دستشويي به درون شلوارم ريخته است باور كنيد الان كه دارم اينها را مي نويسم احساس ميكنم كه نكنه با پتو خشك كرده ام (ميدانم اين كار را نكرده ام) با اين حال چند قطره ريخت درون لباس زيرم الان محل كارم هستم با خود ميگويم كه نكنه به فرش رسيده باشه يا نكنه من با پتو خشك كرده ام تو رو خدا جوابم را بدهيد. ممنون

پاسخ

با سلام خدمت شما بزرگوار
نماز روزه شما قبول
به چند سؤال بنده پاسخ بفرماييد در خدمت تان خواهم بود؟
معمولا از نشانه هاي زير كدام را داريد؟
دلشوره، بي قرار، احساس تهوع، احساس پرپر زدن پروانه در شكم، گوش به زنگ بودن و احتمال اتفاق ناگوار، تكرر ادرار، عرق كردن زياد، ميل به تنهايي، تپش قلب، خشكي دهان، گرفتگي و كوفتگي عضلات،فكرهاي تكراري، گريز از برخي از موقعيت ها، فراموشي و كم شدن قدرت حافظه،
در خانواده كسي مشكل وسواس دارد؟ برنامه روزانه شما؟
براي مبارزه با اين حالات و رفتارهاي وسواس گونه چه كارهايي كرده ايد؟
چندبار مشاوره حضوري يا غيرحضوري (با كارشناس روان شناس يا كارشناس فقه) گرفته ايد؟
خب، حال كمي فكر كنيد به نظرتان بايد چه كار كنيد؟
چه كارهايي كه مي كنيد( يا نمي كنيد) وسواس شما كم مي شود؟
چه كارهايي كه نمي كنيد (يا مي كنيد) وسواس شما زيادتر مي شود؟

پاسخ پرسشگر به سؤالات
با سلام
1-من دلشوره،تکرار ادرار،عرق کردن زیاد، فکرهای تکراری،بعضی مواقع کم شدن حافظه
2- خیر خانواده ام وسواس ندارن با خود فکر میکنم چطور میتوانند اینگونه ادامه بدهند بعد به این نتیجه میرسم خودم هم این گونه بودم.
3-برنامه من به صورت است که از خواب بیدار میشوم بعد از کنترل اینکه ادرارم به تختم نرسیده باشد و بعد فیلم یگیرم و لباس میپوشم به محل کارم میرم بعد حتی وقتی برای کارای شرکت به دارایی مراجعه میکنم فیلم میگیرم همچنین برای یک گوپی ساده فیلم میگیرم و بعد به خانه حمام و البته با کمک گوشی
4-با خودم حرف میزنم که کارم نادرست است ولی باز ادامه میدهم
5-تا حالا به مشاور مراجعه نکردم اگر میتوانید شماره بدهید
6- نمیدانم
7- هیچ کاری نمیتوانم بکنم که کم شود
8- مداوم حمام میرم که لباسم کثیف نباشد
تورو خدا کمکم کنید الان بعد از سرکار رفتم حمام بعد فیلمم وسطش پاک شد الان حتی نمیتوانم افطار بخورم

.................
پاسخ مشاور
مشكل كليوي و مجاري ادرار داريد؟ بايد دنبال درمان باشيد ولي اگر نداريد؟ اصل بر پاك بودن است. براي نجس بودن بايد يقين پيدا كنيم لزومي نداره بررسي كنيد همين كه شك داريد كه نجس شده بي خيال شويد
اين دستور دين و روان شناسان است بنابراين از فردا اصلا بررسي و فيلم برداري را را تعطيل كنيد و....
بازم مقاومت و ايستادگي و تلاش كنيد كه بي اعتنا باشيد و توجه نكنيد
فكرتون ميگه نجس شده ايد؟
بگو شك است و من يقين ندارم و ائمه و مَراجع كه كارشناسان دين هستند به من فرمودند نظر دين اين است كه وظيفه ام اين است كه اعتنا نكنم
فكرت به تو مي گويد گناه است؟
بگو : ائمه و مراجع مي گويند گناه نيست و تازه از اين بالاتر فرداي قيامت ما به گردن مي گيريم

«مقاومت و تلاش براي اعتنا نكردن» مانند روزه هاي روزهاي نخستين ماه مبارك رمضان سخت است ولي به تدريج اراده قوي تر مي شود و مقاومت راحت تر مي شود.

اگر به وسواس خود اعتنا كنيد و ترتيب اثر دهيد احتمال دارد به زودي نماز را هم كنار بگذاريد
اگر باز اين افكار و بررسي ها را نتوانستيد مهار كنيد
لازم و واجب است براي دارو درماني از روان پزشك كمك بگيريد. همه داروها عوارض دارد و براساس سخنان عوامانه دارو درماني را به خاطر عوارض قطع نكنيد. نيز اين باور اشتباه است كه همه داروهاي روان پزشكي اعتياد آور است. بنابراين داروها را منظم و مستمر طبق دستور مصرف كنيد. اثر بخشي و عوارض داروها را به متخصص گزارش دهيد تا او داروها را با گزارش و كمك شما تنظيم كند و براي كاهش عوارض توصيه هايي كند يا داروها را تغيير دهد يا كم و زياد كند. بعد از اين كه آرامش نسبي پيدا كرديد با روان شناس باليني به صورت حضوري در ارتباط باشيد.[1] اگر به هر دليلي مقدور نبود به روش غيرحضوري از او در اين سايت يا بخش آنلاين و يا تلفني اين مركز كمك بگيريد ولي مسلما اثربخشي مشاوره حضوري را ندارد. براي تسريع در درمان تلاش شما لازم است بايد تمرين هاي خودياري را جدي بگيريد. از پرسش از كارشناسان احكام به شدت اجتناب كنيد چون دانستيني هاي فقهي مرتبط به وسواس را مي دانيد. اساس درمان مقاومت در برابر خواهش ذهن براي تكرار رفتار و وارسي است. طبيعتا مقاومت اضطراب به همراه دارد ولي به تدريج قدرت شما قوي تر عادات شكسته و اضطراب سير نزولي پيدا مي كند. اين فرايند مانند ترك اعتياد و مقاومت در برابر هوس براي مصرف كردن است.[2]
..............
[=Calibri]1- نرم افزار بي خيال درماني (نگاهي ديني و روان شناختي به وسواس)، محمدحسين قديري، دفتر اول
[=Calibri]2- همان دفتر سوم، بخش همجون بادبادك
منبع
انجمن گفتگوي ديني، بخش مشاوره، كارشناس حامي 1396/7/20

موضوع قفل شده است