حــکــم شــرعــی دانلــــود برای استفاده های غیر تجاری

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حــکــم شــرعــی دانلــــود برای استفاده های غیر تجاری

سلام.@};-
من تاپیک های سایت رو خوندم اما جواب سوال خودم رو پیدا نکردم.

سوال اول من اینه که من فیلم های ایرانی رو دانلود میکنم اما کپی نمیکنم و پخش نمیکنم و نمیفروشم و فقط فیلم رو تماشا میکنم و بعد پاک میکنم. آیا ین کار من هم اشکالی دارد؟
سوال دوم من هم در مورد آلبوم موسیقی های مجازی هست که از اداره ی ارشاد جمهوری اسلامی مجوز دارند، این آلبوم ها رو هم دانلود میکنم ولی کپی نمیکنم و پخش نمیکنم و نمیفروشم و فقط دانلود میکنم و گوش میکنم. آیا این کار هم اشکالی دارد؟

مـــن از دانلود کردن، کســــــب درآمد نمیکنـــــم. یعنی کپی نمیکنم و پخش نمیکنم و نمیفروشم.
صرفــــــا فیلم های ایرانی رو تماشا میکنم و بعد پاک میکنم یا موسیقی های مجاز (تایید شده ی وزارت ارشاد جمهوری اسلامی ایران) رو گوش میکنم.
میخواستــــــم بدونم باز هم کار من اشکال دارد؟؟
که فکر نمیکنم بــــــا ایــــــن کار بنده ضـــــــــرر فراوانی به عوامل کار وارد بشود!!

مرجـــــع تقلیـــــــد بــــنـــــده " آیت اله خامنـــــه ای " هستنـــــــــــد.

مرسی از پاسخ تون.@};-

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

erfan-askdin;812409 نوشت:
سلام.
من تاپیک های سایت رو خوندم اما جواب سوال خودم رو پیدا نکردم.

سوال اول من اینه که من فیلم های ایرانی رو دانلود میکنم اما کپی نمیکنم و پخش نمیکنم و نمیفروشم و فقط فیلم رو تماشا میکنم و بعد پاک میکنم. آیا ین کار من هم اشکالی دارد؟
سوال دوم من هم در مورد آلبوم موسیقی های مجازی هست که از اداره ی ارشاد جمهوری اسلامی مجوز دارند، این آلبوم ها رو هم دانلود میکنم ولی کپی نمیکنم و پخش نمیکنم و نمیفروشم و فقط دانلود میکنم و گوش میکنم. آیا این کار هم اشکالی دارد؟

مـــن از دانلود کردن، کســــــب درآمد نمیکنـــــم. یعنی کپی نمیکنم و پخش نمیکنم و نمیفروشم.
صرفــــــا فیلم های ایرانی رو تماشا میکنم و بعد پاک میکنم یا موسیقی های مجاز (تایید شده ی وزارت ارشاد جمهوری اسلامی ایران) رو گوش میکنم.
میخواستــــــم بدونم باز هم کار من اشکال دارد؟؟
که فکر نمیکنم بــــــا ایــــــن کار بنده ضـــــــــرر فراوانی به عوامل کار وارد بشود!!

مرجـــــع تقلیـــــــد بــــنـــــده " آیت اله خامنـــــه ای " هستنـــــــــــد.

مرسی از پاسخ تون.

با عرض سلام و احترام

در مورد کالاها و محصولات ایرانی این کار شما اشکال شرعی دارد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاسفتائات س 1342 ، استفتاء از دفتر معظم له در قم

ممــــــنـــــونـــــــم از پاسخ تـــــــــــون گل

سجاد;813083 نوشت:

با عرض سلام و احترام

در مورد کالاها و محصولات ایرانی این کار شما اشکال شرعی دارد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاسفتائات س 1342 ، استفتاء از دفتر معظم له در قم

با سلام جناب سجاد

بنده سوالی داشتم, لطفا پاسخ بدهید.

طبق نظر رهبری (نقل به مضمون), به طور کلی, اگر فرد یا شرکتی در نرم افزار و ... خارجی, تغییراتی را ایجاد کند (مثلا در یک نرم افزار خارجی فونت فارسی نصب کند و ...), این موجب ایجاد حق برای این فرد داخلی نمی شود و می توان این نرم افزار و ... را کپی کرد. بر طبق این مطلب, در داخل, موسسات دوبله, فیلم ها و انیمیشن های خارجی را دوبله می کنند و در بازار عرضه می کنند و سایت هایی هم در اینترنت هستند که این فیلم های خارجی دوبله را به صورت رایگان قرار می دهند و می توان دانلود کرد, آیا این فیلم ها هم مصداق عدم ایجاد حق هستند و می توان به صورت رایگان کپی کرد یا اینکه دانلود و کپی کردن اشکال دارد؟

با تشکر

[="Tahoma"][="Black"]

*taha*;927585 نوشت:
با سلام جناب سجاد

بنده سوالی داشتم, لطفا پاسخ بدهید.

طبق نظر رهبری (نقل به مضمون), به طور کلی, اگر فرد یا شرکتی در نرم افزار و ... خارجی, تغییراتی را ایجاد کند (مثلا در یک نرم افزار خارجی فونت فارسی نصب کند و ...), این موجب ایجاد حق برای این فرد داخلی نمی شود و می توان این نرم افزار و ... را کپی کرد. بر طبق این مطلب, در داخل, موسسات دوبله, فیلم ها و انیمیشن های خارجی را دوبله می کنند و در بازار عرضه می کنند و سایت هایی هم در اینترنت هستند که این فیلم های خارجی دوبله را به صورت رایگان قرار می دهند و می توان دانلود کرد, آیا این فیلم ها هم مصداق عدم ایجاد حق هستند و می توان به صورت رایگان کپی کرد یا اینکه دانلود و کپی کردن اشکال دارد؟

با تشکر

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا در مورد مطلب اولی که نقل به مضمون کردید آدرس بدهید .

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;927731 نوشت:

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا در مورد مطلب اولی که نقل به مضمون کردید آدرس بدهید .

در پناه حضرت حق باشید

پرسش 6: اگريک شرکت ايراني در نرم افزارخارجي تغييري دهد يا مثلا روي آن جلد بگيرد(براي زيبايي) وبفروشد آيا کپي کردن از آن جايز است؟ پاسخ: در فرض سؤال حکم نرم افزار خارجي را دارد . اگر قراردادي در اين مورد نباشد يا کسي نداند که چنين قرار دادي وجود دارد يا نه، تکثير آن اشکال ندارد.(1) پي نوشت: 1. سؤال تلفني از دفتر رهبري.

پرسش 14: شرکت هاي ايراني ويندوز را از کشورهاي خارجي گرفته و روي آن فونت فارسي نصب کرده ومي فروشند.آياکپي کردن از آن ها جايز است؟درضمن بيش تر شرکت هاي ايراني خودشان از ساير شرکت ها کپي مي زنند ومي فروشند .پس ما چطور از آن ها استفاده کنيم؟ پاسخ: کپي گرفتن از سي دي ويندوز و ساير سي دي هاي توليدي کشور آمريکا اشکال ندارد(1) . صرف نصب کردن فونت روي آن حقي براي توليد داخلي ايجاد نمي کند. پي نوشت: 1. سؤال تلفني از دفتر رهبري و استفتاي کتبي از آيت الله مکارم.

منبع پرسش ها: http://forum.bidari-andishe.ir/thread-3920.html

با این جستجویی هم که انجام دادم, پاسخ هایی هم دیدم که شاید کمک کند, لطفا سوال 19 این صفحه را هم مشاهده کنید:
http://www.yamemaaref.blogfa.com/post/69#_ftnref23

[="Tahoma"][="Black"]

*taha*;927753 نوشت:
پرسش 6: اگريک شرکت ايراني در نرم افزارخارجي تغييري دهد يا مثلا روي آن جلد بگيرد(براي زيبايي) وبفروشد آيا کپي کردن از آن جايز است؟ پاسخ: در فرض سؤال حکم نرم افزار خارجي را دارد . اگر قراردادي در اين مورد نباشد يا کسي نداند که چنين قرار دادي وجود دارد يا نه، تکثير آن اشکال ندارد.(1) پي نوشت: 1. سؤال تلفني از دفتر رهبري.

با تشکر

هر چند منبعی که از آن نقل کردید معتبر نیست اما در توضیح فتوای فوق می گوییم که هر تغییری در نرم افزار خارجی توسط شرکت ها و اشخاص ایرانی ، ایجاد حق معنوی نمی کند مثل مواردی که در پرسش آمده ، بنابراین با توجه به نوع تغییرات ، حکم متفاوت می شود اگر تغییرات حق معنوی برای شرکت ایرانی ایجاد کند رعایت آن لازم است.[/]

موضوع قفل شده است