جمع بندی علوم مهندسی و حوزه ( ملا شدن زحمت داره چه در حوزه چه در دانشگاه= الان عصر تخصص است)

تب‌های اولیه

19 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علوم مهندسی و حوزه ( ملا شدن زحمت داره چه در حوزه چه در دانشگاه= الان عصر تخصص است)

با سلام بنده در یکی از رشته های پرکاربرد و مورد نیاز صنعت کشور تحصیل می کنم اما همیشه از سالهای قبل این فکر را داشتم که اصلا تحصیل این علوم که زادگاه غربی دارند و غیر حوزوی هستند موجب خسران دنیا و آخرتم نمی شود؟ آیا این تحصیل این علوم مورد قبول اهل بیت هستند؟آیا تحصیل واقعا تحصیل در این رشته ها جهاد به حساب می آید؟
البته نیتم همیشه اقتدار و سربلندی کشور عزیزم ایران امام زمان بوده است و در همین علوم طبیعی خیلی بر خداشناسی و قدرت و عطمت خداوند من تاثیر مثبتی داشته است. اگر امکان دارد مرا راهنمایی کنید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام بر شما
ممنون كه سؤال تون را با اين مركز در ميان گذاشته ايد و اعتماد داريد
وقتي سخن از جامعه مي شود مي بينيم كه جامعه نيازهاي متنوعي دارد نيازهاي رفاهي، نياز هنري، نياز اقتصادي، نياز مسكن، نياز پزشكي، نياز روان پزشكي و مشاوره اي، نياز ديني، نياز امنيتي و...
شهيد مطهري در دسته بندي علوم مي فرمايند هر علمي كه به نحوي باري از دوش مسلمانان و مردم برمي دارد و خدمت مي كند به آنها اسلامي است.
بله علوم ديني چون به خداوند (مبدء و معاد) ارتباط تنگاتنگي دارند و حقيقت وجود انسان يعني روح و زندگي جاويد او ارتباط دارند قداست ذاتي دارد.
رهبر انقلاب به عنوان ولي فقيه و مرجع تقليد چرا با نخبگان دانشگاهي ديدار مي كنند و به توليد علم تشويق مي كنند؟
حكومت اسلامي در همه زمينه ها متخصص متعهد نياز دارد
بنابراين شك نكنيد و با نيت الهي به تحصيل خود ادامه دهيد.
شهيد چمران، شهيد صياد شيرازي حوزوي نبودند ولي امام فرمودند مانند چمران بميريد و مقام معظم رهبري نشستند و تابوت شهيد صياد شيرازي را بوسيدند.
نيز با عنايت ويژه به ديدار خانواده شهداي انرژي هسته رفتند.
اگر همه بيايند حوزه و نيروهاي متدين و متخصص تصدي امور اجتماع را به عهده نگيرند حاصلش مي شود اين كه در بسياري از اداره ها و سازمان ها مي بينيم: ارتشا، اختلاس، تقلب، پارتي بازي، جاسوسي، حقوق آنچناني و ظلم به مردم مستضعف.
هر مؤمني بايد در توان خود به اسلامي شدن جامعه كمك كند و خود را كم ندارند آيا يك خانم تحصيل كرده در مهد باشد و بدون گناه كودكان معصوم را تربيت كند هنر كرده است يا برود معدنچي يا راننده ليفتراك، يا مهندس عمران و.. شود؟ (شرعا گناه نيست ولي برخي از كارها نرم افزاري است و با ذهن و روح مردم سر و كار دارد و برخي سخت افزاري)

شغل و رشته
دقت كنيم در انتخاب رشته و شغل به استعداد، رغبت و علاقه و نوع شخصيت و نيازها توجه كنيم. بهتر است از مشاوران متدين تحصيلي و شغلي حضوري كمك بگيريم[/]

hossein0591;812394 نوشت:
با سلام بنده در یکی از رشته های پرکاربرد و مورد نیاز صنعت کشور تحصیل می کنم اما همیشه از سالهای قبل این فکر را داشتم که اصلا تحصیل این علوم که زادگاه غربی دارند و غیر حوزوی هستند موجب خسران دنیا و آخرتم نمی شود؟ آیا این تحصیل این علوم مورد قبول اهل بیت هستند؟آیا تحصیل واقعا تحصیل در این رشته ها جهاد به حساب می آید؟
البته نیتم همیشه اقتدار و سربلندی کشور عزیزم ایران امام زمان بوده است و در همین علوم طبیعی خیلی بر خداشناسی و قدرت و عطمت خداوند من تاثیر مثبتی داشته است. اگر امکان دارد مرا راهنمایی کنید.

سلام ...
با توجه از شناختی که از شما پیدا کردم من بهتون یه پیشنهاد میدم .

1. ببینید ... واقعا در درون کشور ما الان مدرک هیچ اهمیتی نداره ... من فوق لیسانس دارم ... و رشته ام هم در ارتباط با الکترونیک هست ... تقریبا 12 سال هم دارم کار طراحی بوردهای الکترونیکی میکنم و شرکتهای زیادی عوض کردم ... از بین تمام اون شرکتها تنها و تنها یک شرکت از من خواست که مدرکم رو براشون فتوکپی بگیرم و ببرم ... تمام شرکتها باهام یه مصاحبه میکردند ... یه مدتی رو آزمایشی ازم میخواستند کار کنم ... و در نهایت بهم جواب "آری" یا نه میدادند ... پس بنابراین به نظرم دنبال مدرک مهندسی نباش ... در مهندسی تنها باید کار بلد باشی ... و اینکه مثلا از یه دانشگاه بدرد نخور هم که شده یه مدرک داشته باشی .

2. با توجه به شناختی که ازتون پیدا کردم شما خیلی دوست دارین که روحانی بشین ... و فکر نمیکنم اگر نری تا آخره عمرت قبطه روحانی شدن رو میخوری ...

بنابراین و با توجه به صحبتهایی که برات کردم ... یه پیشنهاد بهت میدم ...

برو در درون حوزه ثبت نام کن ... همزمان در درون دانشگاه پیام نور ... یا یه دانشگاه غیر حضوری مثلا رشته کامپیوتر یاهر رشته ای که دوست داری رو بخون ...

در نهایت هم به آرزوت رسیدی ... و هم یه رشته مهندسی رو خوندی .... که اگر در درونش متبحر باشی مهم نیست که مدرکت از کجاست ...

مارینر;814769 نوشت:
برو در درون حوزه ثبت نام کن ... همزمان در درون دانشگاه پیام نور ... یا یه دانشگاه غیر حضوری مثلا رشته کامپیوتر یاهر رشته ای که دوست داری رو بخون ...

در نهایت هم به آرزوت رسیدی ... و هم یه رشته مهندسی رو خوندی .... که اگر در درونش متبحر باشی مهم نیست که مدرکت از کجاست ...

سلام علكيم
ممنون كه نظرتان را بيان كرديد.
ولي
واقعا
اگر كسي بخواهد كلياتي از دروس حوزه را بخواند شايد بتواند اين كار را بكند ابتدا آن هم از سال هفتم به بعد چون تا سال ششم صبح و بعد از ظهر كلاس هاي حوزه اجباري است. ولي سال هفتم مي توان كاري كرد كه كلاس ها را صبح برداشت و واحد كمتري گرفت
واقعا اگر كسي بخواهد در حوزه درس بخواند با سواد بشود از فردا هم قرض بگيرد كم مي آورد چه رسد به اين كه دنبال كار فني هم باشد
بله
شما ديده ايد
من هم ديده ام
كه مثلا روحاني اي كشاورزي يا كار ديگري هم مي كند
ولي
واقعا او در حوزه متخصص نيست كليات از دروس حوزه را مي داند مانند پزشك عمومي است
ولي فردي كه در حوزه جان مي كند و درس مي خواند متخصص مي شود

برخي از دوستانم براي درس خارج حوزه، كلاس فقه و اصول آيت الله لاريجاني مي رفتند شرط استاد اين بود كه اگر مي خواهيد مجتهد شويد بايد براي هر ساعت كلاس چهار ساعت تحقيق و پژوهش كنيد.
...
الان عصر تخصص است
يا زنگي زنگ يا رومي روم
بله اگر فني علاقه داريد مي توانيد در ان رشته ممحض شويد و در كنار آن مطالعات مذهبي داشته باشيد و شبهات ديني را رفع كنيد
(البته اينجا در حد كارشناس نمي شويد در مسائل ديني فوقش بتوانيد مطالعاتي داشته باشيد و به شبهات ذهني خودتان پاسخ بيابيد)

* اگر طلبه به خاطر ضريب هوشي بالا بخواهد رشته ديگري كار كند بهتر است در راستاي كارش باشد نه بيگانه از كارش مثلا جامعه شناسي بخواند نه رشته هاي فني. ( البته بين دوستان طلبه زياد داريم دوستاني كه خودجوش كارهاي الكترونيكي و برق كشي ساختمان هم براي خود يا دوستان مي كنند)

يادش به خير خودم قبل از طلبه شدن نقشه كشي ساختمان هم مي كردم. بنده هم سال 1389دانشگاه بودم رشته ساختمان هاي بتني بعد از يك ترم انصرف دادم و در آزمون حوزه شركت كردم و وارد حوزه شدم و بعد از اتمام سال هفتم حوزه رشته روان شناسي را شروع كردم و در كنار دروس حوزوي رشته روان شناسي را مي خواند
اين مواقع بود كه بارها شده بود كه كسي مي خواست منزل بياد مهماني عذرخواهي مي كردم و مي گفتم الان مثلا درسم زياد است هفته آينده مثلا جمعه در خدمت شما هستم
برخي هم متوجه نمي شدند و از من دلخور مي شدند يعني واقعا نمي فهميدند كه دو رشته در كنار هم خواندن خيلي سخت است

حامی;814784 نوشت:
اگر كسي بخواهد كلياتي از دروس حوزه را بخواند شايد بتواند اين كار را بكند ابتدا آن هم از سال هفتم به بعد چون تا سال ششم صبح و بعد از ظهر كلاس هاي حوزه اجباري است. ولي سال هفتم مي توان كاري كرد كه كلاس ها را صبح برداشت و واحد كمتري گرفت
واقعا اگر كسي بخواهد در حوزه درس بخواند با سواد بشود از فردا هم قرض بگيرد كم مي آورد چه رسد به اين كه دنبال كار فني هم باشد
بله

خب ما در كنار حوزه روان شناسي خوانديم
ولي
خيلي وقت ها مي شد عصر پنج شنبه تا بعد از اذان هم كلاس داشتيم
استادي داشتيم مي گفت الان مرده هاي قبرستان هم آزاد هستند هاااا
يا بارها مي شد جمعه ها كلاس جبراني داشتيم.
يا وقتي براي ارشد درس مي خوانديم ساعت سه و نيم و يا چهار صبح از خونه مي رفتم بيرون تا ساعت 8 تهران سر كلاس باشم
...
حجت الاسلام و المسلمين دكتر مسعود آزبايجاني از نخبه هاي حوزوي بودند كه نزد رهبري يك سال صحبت كردند ايشان از اساتيد حوزه و دانشگاه است
جز افراد بسيار موفق است كه برخي از كتاب هاي ايشان منبع روان شناسي هم هست مثل مقدمه اي بر روان شناسي دين

زندگي نامه ايشان را بخوانيد:
سال 1363 دانشگاه صنعتی اصفهان رشته الکترونیک قبول شدم و به طور همزمان در حوزه علمیه اصفهان مشغول دروس طلبگی شدم، البته از ترم دوم از دانشگاه انصراف دادم و صرفا متمرکز دروس حوزوی شدم.

ادامه

حامی;814788 نوشت:
حجت الاسلام و المسلمين دكتر مسعود آزبايجاني از نخبه هاي حوزوي بودند كه نزد رهبري يك سال صحبت كردند ايشان از اساتيد حوزه و دانشگاه است

بنده به خاطر موضوعي كه دوست داشتم كار كنم عمدا ايشان را به عنوان استاد مشاور پايان نامه ام انتخاب كردم
دوستان به شوخي مي گفتند خودت با دست خودت قبرت را كندي. از بس ايشان در مسائل پژوهشي جدي و عميق هستند. در يكي از كارهاي كلاسي كه دو نمره داشت بنده نظر شهيد مطهري را درباره ويليام جيمز به عنوان كار پژوهشي به استاد ارائه دادم
استاد با تعجب تحقيق من را تورق كرد و گفت. دست شما درد نكنه زحمت كشديد
ولي كار خودتون كجاست؟
گفتم همين است بنده از مجموعه آثار شهيد مطهري آرا ايشان درباره ويليام جيمز را گردآوري كردم
استاد خنديد و گفت:‌النقال كالبقال
اين كار مورد قبول من نيست
برو و نظرات شهيد مطهري را نقد كن. اين طور باشد مي توانم به عنوان تحقيق كلاسي قبول كنم

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

حامی;814790 نوشت:
بنده به خاطر موضوعي كه دوست داشتم كار كنم عمدا ايشان را به عنوان استاد مشاور پايان نامه ام انتخاب كردم
دوستان به شوخي مي گفتند خودت با دست خودت قبرت را كندي. از بس ايشان در مسائل پژوهشي جدي و عميق هستند. در يكي از كارهاي كلاسي كه دو نمره داشت بنده نظر شهيد مطهري را درباره ويليام جيمز به عنوان كار پژوهشي به استاد ارائه دادم
استاد با تعجب تحقيق من را تورق كرد و گفت. دست شما درد نكنه زحمت كشديد
ولي كار خودتون كجاست؟
گفتم همين است بنده از مجموعه آثار شهيد مطهري آرا ايشان درباره ويليام جيمز را گردآوري كردم
استاد خنديد و گفت:‌النقال كالبقال
اين كار مورد قبول من نيست
برو و نظرات شهيد مطهري را نقد كن. اين طور باشد مي توانم به عنوان تحقيق كلاسي قبول كنم

يكي از دوستان طلبه كه دكتراي روان شناسي هم دارند
براي اين كه بتواند از استاد راهنما كمك بگيرد و وقت زيادي از او استفاده كند صبح زود مي رفت دم منزل استاد او را سوار ماشين مي كرد تو راه مسجدي نماز صبح را مي خواند و بعد سوار مي شدند در مسير
با استاد براي پايان نامه مشورت مي كرد و اشكالاتش را برطرف
البته همين ايده را هم دوستام دادند به استاد
گفتند آقاي قرائتي مي گفتم مي خواستم از شهيد مطهري استفاده كنم وقتشان پر بود
وقتي از قم سوار اتوبوس مي شدند كه دانشگاه تهران بروند من هم همراه ايشان مي رفتم تا تهران از ايشان استفاده مي كردم.[/]

حامی;814788 نوشت:
زندگي نامه ايشان را بخوانيد:
سال 1363 دانشگاه صنعتی اصفهان رشته الکترونیک قبول شدم و به طور همزمان در حوزه علمیه اصفهان مشغول دروس طلبگی شدم، البته از ترم دوم از دانشگاه انصراف دادم و صرفا متمرکز دروس حوزوی شدم.

استاد مسعود آذربايجاني

چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴

width: 750 align: right

[TD="align: center"] [/TD]
مشخصات فردی
نام و نام خانوادگی: مسعود آذربايجاني
مقطع تحصیلی:خارج
تخصص: فقه و اصول، روانشناسی، الهیات و معارف اسلامی
پست الکترونیک:

زندگی نامه
اینجانب مسعود آذربایجانی در سال 1342 در خانواده ای مذهبی در اصفهان به دنیا آمدم. در کنار تحصیلات ابتدایی و متوسطه همواره از مطالعات علمی و دینی بهره مند بوده ام. سال 1360 دیپلم ریاضی گرفتم و حدود 3 سال در سپاه پاسداران امور آموزشی و مدتی هم در جبهه مشغول خدمت بودم. سال 1363 دانشگاه صنعتی اصفهان رشته الکترونیک قبول شدم و به طور همزمان در حوزه علمیه اصفهان مشغول دروس طلبگی شدم، البته از ترم دوم از دانشگاه انصراف دادم و صرفا متمرکز دروس حوزوی شدم. تا سال 65 ادبیات، منطق، لمعه و اصول فقه را در اصفهان خواندم و سال 66 به قم عزیمت کردم و دروس سطح عالی (رسائل، مکاسب و کفایه) را خواندم و از دروس خارج اساتید حوزه قم نیز بهره مند شدم. یک دوره کامل اصول آیة الله محقق را شرکت کردم و از سایر اساتید هر کدام در حد یک سال یا کمی بیشتر در فقه و اصول شرکت می کردم تا با روشهای مختلف آشنا شوم. در ضمن آن از تفسیر آیة الله جوادی آملی و اسفار آیة الله حسن زاده نیز استفاده کردم. از سال 1368 دروس عمومی موسسه را گذراندم (کارشناسی ارشد الهیات و معارف اسلامی). سال 1371 همکاری خود را با دفتر همکاری حوزه و دانشگاه (فعلا تحت عنوان پژوهشگاه حوزه و دانشگاه است.) را آغاز کردم و در گروه روان شناسی کارشناسی ارشد بالینی گرفتم. در ضمن کارهای پژوهشی در حوزه، روان شناسی را نیز به طور تدریجی شروع کردم و در همین حال یک روز در هفته نیز در دانشگاههای علم و صنعت و بعداً تهران به تدریس معارف اسلامی و اخلاق اسلامی می پرداختم. در سال 1379 در مقطع دکتری رشته کلام جدید (فلسفه دین) تربیت مدرس قم قبول شدم و فعلا در حال اتمام پایان نامه هستم. (موضوع پایان نامه روان شناسی دین است.) در حال حاضر مهمترین حوزه تخصصی و مورد علاقه ام روان شناسی دین است و در رتبه بعد اخلاق اسلامی و مباحث فلسفه دین می باشد.
تحصیلات:
ـ دکترا فلسفه دین (روانشناسی دین)، تربیت مدرس دانشگاه قم 1385
ـ فوق لیسانس معارف اسلامی، موسسه اموشی امام خمینی 1372
ـ فوق لیسانس روانشناسی بالینی، قم پژوهشکده حوزه و دانشگاه 1379
ـ خارج

سخنراني علمی:
تحلیلی روانشناختی از سیمای انسان منتظر/ دانشگاه علامه طباطبايی/ 1380
روش اجتهادی در استخراج مفاهیم اسلامی در علوم انسانی / کارگاه علمی روانشناسی - تبریز/ 1380
نقش باوره‏های دینی در هویت انسان / شبکه 3 جمهوري اسلامی/ مهرماه 1381
الگوی مشاوره در کلاس‏های اخلاق و معارف اسلامی / دانشگاه مشهد، اورمیه و تهران / 1381
بحران هویت در نوجوانان و جوانان / دانشگاه ایران / 1381
نقش دین در بهداشت روان / سپاه قم / 1381
افسردگی، نشانه‌شناسی، سبب‌شناسی و درمان / دانشگاه آزاد تهران و کازرون/ 1382
کاربرد روان‌شناسی در دين و اخلاق / دانشگاه آزاد اصفهان/ 1383
هويت ديني ـ هويت ملی/ دانشگاه گیلان / 1383
وحدت حوزه و دانشگاه / دانشگاه قزوین / 1383
نقد روان شناسی اجتماعي با نگرش به منابع اسلامي / دانشگاه تربیت مدرس / 1383
نقد سنجه های دینداری / دانشگاه تربیت مدرس / 1384
و...
آشنایی با زبان‏های:
انگليسي و عربی

سوابق تحقیقاتی: عنوان طرح تحقیقاتی / سمت در طرح
روانشناسی سلامت ج1 و ج2 با نگرش به منابع اسلامی / محقق اصلی
روانشناسی اجتماعی با نگرش به منابع اسلامی / محقق اصلی
روانشناسی باورهای دینی / مجری و محقق
بررسی و نقد روان شناسی دین از دیدگاه ویلیام جیمز / مجری و محقق
و....

اسامی و مشخصات جوایز علمی
کسب رتبه ممتاز درمقالات ارائه شده به همایش نقش دین در بهداشت روان
کسب رتبه تشویقی / کتاب اخلاق اسلامی در همایش پژوهش‏های برتر حوزه 1380
کسب رتبه اول در کنگره دین‌پژوهان / روان‌شناسی اجتماعي با نگرش به منابع اسلامی/ مشهد 1382
کسب رتبه ممتاز کتاب دانشجویی / روان‌شناسی اجتماعي با نگرش به منابع اسلامی/ تهران 1383
کسب رتبه برگزیده کتاب سال حوزه / روان‌شناسی اجتماعي با نگرش به منابع اسلامی/ قم 1383
کسب رتبه برگزیده کتاب سال حوزه / آزمون جهت گیری مذهبی با تکیه بر منابع اسلامی/ قم 1383
کسب رتبه سوم پژوهشگر برتر استان قم / قم 1383
و..

سوابق :
ـ همکاری پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
قائم مقام گروه روان شناسی و عضو هیئت علمی 1371/07/01
تاکنون
علمی اجرائی

ـ همکاری مرکز جهانی علوم اسلامی
عضو شورای علمی فرهنگی تربیتی
تاکنون
فرهنگی اجرائی

ـ همکاری پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه
عضو شورای علمی دانشنامه فاطمی
علمی اجرائی

ـ همکاری مرکز جهانی علوم اسلامی
عضو شورای عالی فرهنگی ـ تربیتی
علمی و اجرائی

ـ همکاری همایش علم ودین / مرکز تحقيقات علوم پزشکی
عضو کمیته علمی همایش
1384/01/01
علمی،اجرائی

ـ همکاری شوراي علمي تهيه سند ملي اخلاق اسلامی
عضو شورا
علمی ، پژوهشی

ـ همکاری همايش مباني نظري و روان‌سنجي مقياس‌هاي دينی
عضو کمیته علمی و اجرایی همایش
علمی و اجرائی

ـ تدریس دانشگاه مدرس، معارف اسلامی و اخلاق اسلامی

ـ تدریس دانشگاه علم و صنعت / تهران، مدرس اخلاق اسلامی

ـ تدریس دانشگاه علم و صنعت / تهران، مدرس معارف اسلامی 1و2

ـ تدریس دانشگاه تهران / تهران، مدرس اخلاق اسلامی

ـ تدریس دانشگاه تهران، مدرس معارف اسلامی 1

ـ تدریس مرکز مطالعات و تحقیقات خواهران / قم، مدرس روانشناسی خانواده

ـ تدریس گروه تخصصی تفسیر / قم، مدرس روانشناسي عمومی

ـ تدریس مؤسسه امام خمینی / قم، مدرس روانشناسي يادگيری

ـ تدریس مؤسسه امام خمینی(ره) / قم، مدرس روان‌شناسی شخصیت

ـ تدریس مرکز تربیت مدرس، مدرس روان‌شناسي تربيتی

ـ تدریس جامعه‌الزهراء / قم، مدرس روان‌شناسي عمومی

ـ تدریس دانشکده علوم قرآنی اوقاف/ قم، مدرس روان‌شناسي عمومی

ـ تدریس مرکز مذاهب اسلامی / قم، مدرس روان شناسي اجتماعی
و....

کتابها:
ـ روان شناسی دین از دیدگاه ویلیام جیمز
ناشر: پژوهشکده حوزه و دانشگاه
نقش: نویسنده
شابک: 964-7788-77-0
1389/11/10 11:33

ـ درآمدی بر روان شناسی دین
نقش: زیر نظر
شابک: 964-7788-58-4
1389/11/10 11:29

ـ مبانی نظری مقیاسهای دینی: گزیده مقالات همایش مبانی نظری و روان سنجی مقیاسهای دین...
نقش: جمع آوری کننده
شابک: 964-7788-41-X
1389/11/10 11:28

ـ تهیه و ساخت آزمونهای جهت گیری مذهبی با تکیه بر اسلام
ناشر: پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
شابک: 964-7788-20-7
1387/08/22 07:30

ـ روانشناسی اجتماعی با نگرش به منابع اسلامی
شابک: 964-7788-08-8
1387/08/22 07:29

ـ معرفی مقیاسهای دینی
نقش: مترجم
شابک: 964-7788-19-3
1387/08/22 07:29

ـ روان شناسی عمومی
ناشر: زمزم هدایت
شابک: 964-95654-5-0
آدرس اینترنتی
1387/08/22 07:28

ـ روان شناسی سلامت با نگرش به منابع اسلامی1و2
ناشر: سازمان سمت
1387/08/22 07:28

ـ اخلاق اسلامی
ناشر: دفتر نشر معارف وابسته به نهاد نمایندگی مقام رهبری
نقش: زیر نظر
شابک: 964-7030-27-4

مقالات:
ـ مناسبت های دین و روان شناسی
ـ آزمون جهت گیری مذهبی با تکیه بر اسلام
ـ آزمون اولیه سنجش حسادت با تکیه بر منابع اسلامی
ـ انسان کامل (مطلوب) از دیدگاه اسلام و روانشناسی
ـ آثار دینداری از دیدگاه ویلیام جیمز
ـ روش شناسی ویلیام جیمز در روان شناسی دین
ـ بازخوانی نظریه ایمان به مثابه اراده معطوف به باور از ویلیام جیمز
ـ ویژه نقد ی سه گانه بر نقد تربیتی
ـ مبانی تحول روانی و اصلاحات در تربیت دینی نسل جوان/ گفتگو
ـ ساختار معنایی ایمان در قرآن
ـ ملاحظات اخلاقی در پیوند اعضا
ـ ساخت و اعتبار یابی مقیاس انتخاب همسر از دیدگاه اسلام
ـ بررسی موانع گرایش دانشجویان روانشناسی و مشاوره به رویکرد اسلامی: پژوهش کیفی
ـ کاستی های دانش روان شناسی در ایران
ـ انسان سالم و ویژگیهای آن از دیدگاه ویکتور فرانکل
ـ معنای زندگی به روایت حکمت متعالیه
ـ قصه گویی و تحول مفهوم خدا در کودکان ایرانی و لبنانی
ـ ساخت و اعتباریابی آزمون شادکامی با تکیه بر اسلام
ـ اسلام و اشتغال زنان
ـ بررسی رابطه بین شادکامی اسلامی و شادکامی روان شناختی در دانشجویان دانشگاه قم در...
ـ مکارم اخلاق 3
ـ اشتغال زنان در جامعه 2
ـ عدالت جنسیتی و اشتغال زنان
ـ نقد تربیتی کنوانسیون حقوق کودک
ـ بررسی تطبیقی نظریه های شخصیت
ـ جذابیت اجتماعی
ـ آزمون جهت گیری مذهبی با تکیه بر اسلام
ـ انسان کامل (مطلوب) از دیدگاه اسلام و روانشناسی
ـ توجیه ایمان (1) از دیدگاه ویلیام جیمز
ـ الموجز الانسان المفضل من موقف الاسلام و علم النفس
ـ جذابیت و روابط اجتماعی محل نشر: حدیث زندگی شماره 1 ، نقش: نویسنده
ـ اشتغال زنان در جامعه 1 ، محل نشر: یاس> شماره 14، نقش: نویسنده
و....

پایان نامه:
ـ تکبر از دیدگاه قرآن و سنت، مقطع: فوق لیسانس، نقش: مشاور
ـ اخلاص از دیدگاه قرآن و سنت، مقطع: فوق لیسانس، نقش: مشاور
و....

چندرسانه ای:
ـ نقش باوره‏های دینی در هویت انسان، محل ارائه: شبکه 3 جمهوري اسلامی/ مهرماه 1381، نوع اثر: برنامه تلویزیونی، کشور محل پخش: ایران

مارینر;814769 نوشت:

مارینر عزیز پیشنهادتون خیلی سنگینه ،
حوزه درس و بحث زیاد داره ...

پیام نور درس خوندن واقعا سخته یک دلیلش بخاطر همون غیر حضوری بودنشه، تدریس در زمان فشرده مثلا کتابی که باید در 30 ساعت تدریس بشه در 8 ساعت تدریس میشه و این واقعا برای دانشجو سخته،
6 نمره میان ترم دست استاده، برای پایان ترم بقیه تلاش خود دانشجوست،(یعنی دانشجو پیام نور الکی نمره نمیاره) سؤالات واقعا سخته ، دانشجو به مراکز گیرنده سؤال اصلا دسترسی نداره، و...

hossein0591;812394 نوشت:
همیشه از سالهای قبل این فکر را داشتم که اصلا تحصیل این علوم که زادگاه غربی دارند و غیر حوزوی هستند موجب خسران دنیا و آخرتم نمی شود؟ آیا این تحصیل این علوم مورد قبول اهل بیت هستند؟آیا تحصیل واقعا تحصیل در این رشته ها جهاد به حساب می آید؟

به نام خدا
سلام
فرض کنیم برای عاقبت به خیر شدن فقط باید رفت حوزه . همه مومنین برن درس حوزوی بخونن . پول از کجا باید بیاد که حوزه بچرخه ؟ مریض که میشن دستشون پیش کی دراز بشه ؟ وسایل زندگی شون از کجا بیاد ؟
کشور نباید وابسته باشد . این یک اصل است و واجب کفایی که کمبود باشد واجب است که افراد برن تخصص های دیگر را بگیرن که کشور بی نیاز باشه . واجب کفایی

این مهم است . ما به این نکته مهم دقت نداریم که اول باید مسلمان باشیم ا بتوانیم مراحل ایمان را طی کنیم . کسیکه شکمش سیر باشد و همسایه اش گشنه مسلمان است ؟
اول باید مسلمان باشیم بتوانیم مراحل ایمان را طی کنیم
گاهی به یک سری ظواهر دینی اهمیت میدهیم غافل از اینکه بر اساس آموزه های دینی ما اصلا مسلمان نیستیم .

بنابراین مهم اینست که اگر واقعا برای خدا میرین حوزه یا دانشگاه یا عملگی واقعا برای خدا باشد

مارینر;814769 نوشت:

این هم قطعا اشتباه است . اگر میخواهید حوزه یا دانشگاه برید یا عملگی کنید باید متخصص همان رشته شوید . از این شاخه به ان شاخه پریدن مطلقا اشتباه است .
متاسفانه اینگونه ما نیروهای زیادی را از دست داده ایم که نه متخصص حوزه شده اند نه دانشگاه .برای متخصص شدن لازم است یک شاخه خاص مد نظر باشد و تا آخرش رو بریم .
البته رشته هایی مثل روانشناسی و حوزه تداخل دارند و جمع این دو در افراد برای جامعه لازم است . اما جمع رشته ای مثل برق یا مکانیک و حوزه منطقی نیست همانطور که در مهندسی هم این اتفاق می افتد مثلا کسی برق میخواند و بر اساس نیاز شاخه هایی از مکانیک را فرا میگیرد

بپاخیزیم;815104 نوشت:
این هم قطعا اشتباه است . اگر میخواهید حوزه یا دانشگاه برید یا عملگی کنید باید متخصص همان رشته شوید . از این شاخه به ان شاخه پریدن مطلقا اشتباه است .
متاسفانه اینگونه ما نیروهای زیادی را از دست داده ایم که نه متخصص حوزه شده اند نه دانشگاه .برای متخصص شدن لازم است یک شاخه خاص مد نظر باشد و تا آخرش رو بریم .
البته رشته هایی مثل روانشناسی و حوزه تداخل دارند و جمع این دو در افراد برای جامعه لازم است . اما جمع رشته ای مثل برق یا مکانیک و حوزه منطقی نیست همانطور که در مهندسی هم این اتفاق می افتد مثلا کسی برق میخواند و بر اساس نیاز شاخه هایی از مکانیک را فرا میگیرد

من هم با صحبت شما مخالفم اونم به شدت !!!

ببینید ... اجازه بدین در مورد کسی صحبت کنیم که تنها رویه یک رشته تمرکز کرده ... مثلا تنها الکترونیک خونده ...

چنین شخصی مطمئنا یک مهندس الکترونیک خوبی میشه ... بر رویه مفاهیم مختلف الکترونیک تسلط پیدا میکنه ... ولی صحبت سره این هستش که الکترونیک یا مکانیک یا عمران یا هر رشته ای دیگر دارای سطوح علمی مختلفی هست ... معمولا یه مهندس الکترونیک با گذاشتن روزی 8 ساعت وقت میتونه بین 60 تا 70 درصد کارهای مرتبط با الکترونیک رو انجام بده .... حال اگر این مهندس الکترونیک بیاد و روزی 4 ساعت رویه رشته الکترونیک وقت بزاره شاید تصور بشه که کارکرد اون نصف میشه ...ولی اینجوری نیست ... این شخص میتونه بین 40 تا 60 درصد کارها رو انجام بده ....

از نظره من رشته حوزه هم اینچنین هست ... اگر کسی روزی 8 ساعت وقت بزاره میتونه 60 تا 70 درصد در درون رشته های حوزوی متخصص بشه ... ولی اگر همین شخص روزی 4 ساعت براش وقت بزاره درصدش مثلا میشه بین 40 تا 60 درصد ...

علتهاش خوب خیلی چیزها هستند ...

1. یکی از مهمترین علتهاش این هستش که مثلا کسایی که در درون رشته ای متخصص میشن ... خیلی از علومی رو یادمیگیرن که اصلا کاربرد نداره...مثلا یه مهندس الکترونیک فوق حرفه ای شاید بتونه بر رویه مفاهیم خاص مبدل های دیجیتال به آنالوگ زوم کنه ... و کسایی دیگر نتونن این کار رو بکنن ... ولی شاید تا آخر عمرش هم ازش استفاده نکنه ... به قول دوستی که میگفت این همه سینوس و کسینوس خوندیم ... 40 سال هم کار کردیم آخر سرش نفهمیدیم که در زندگی به چه دردمون میخوره ...

2.حوزه هم همینجور هست ... فرض میگیریم کسی رفت و در درون حوزه ثبت نام کرد ... این شخص مثلا میتونه اینقدر بر رویه زبان عرب تمرکز کنه که مثلا 40 هزار لغت حفظ داشته باشه و اصلا به زبان عرب شعر بگه... یا اینکه تفسیر قرآن کریم رو از 4 مرجع شیعی و مرجع سنی بدونه ... ولی آیا چنین علومی کاربردی خواهند بود ؟؟؟ نهایتش اگر مساله ای خاص بوجود بیاد یک روحانی بیسواد میتواند تفسیر هر 6 مرجع رو در مورد اون مساله خاص مورد بررسی قرار بده ... یا اینکه مثلا به جای 40 هزار لغت بر رویه 4 هزار لغت تسلط داشته باشه و در 10 درصد زمانهایی که به مشگل میخوره ... اون رو پیشه یه لغت شناس عرب ببره ...

ولی کسی که در دو رشته متفاوت تحصیل کرده .... برای مسائل و کارهای امروزی مفید تر هستش ...

مثلا کسی که هم روحانی هستش و هم متخصص کامپیوتر ... نه اونقدر وارد سینوس و کسینوس شده و مغزش رو با چیزهای بی فایده پر کرده ... و نه اونقدر مثلا وارد لغت شناسی شده که ریشه تمام لغات عرب رو میشناسه و ...

اتفاقا چنین شخصی مثلا میاد میشه مدیر it یه سازمان مذهبی ...

چون اولا به تخصصش نیاز دارند ....
ثانیا بهش اطمینان دارند و میدونند که فاسد نمیشه ....

و ....

راستی در مورد امضائتون ...
فرض میکنیم اینچنین بشه ... یعنی هر چقدر تورم بالا بره ... دلار هم قیمتش بالا بره ... بزارین ببینیم چه اتفاقی میوفته ...

مثلا فرض بگیریم الان دلار 50 هزار تومن باشه ....

در اینصورت یه سرمایه دار آمریکائی خیلی راحت میتونه بیاد یک دلار پول خرج کنه ( پول یه پپسی ) و یک شب در هتل ایرانی بخوابه .
نیروی جوان و اندیشمند از ایران فرار میکنند تا مثلا برن آمریکا پول در بیارن و با پولشون بیان ایران خونه بخرن .
کشورهای حاشیه خلیج فارس پر از روسپی ایرانی میشه .
و ....

در مورد مثالهایی که زدید : منظورم تخصص است نه مدرک و نه مطالعه و نه سر کلاس درس رفتن . فقط تخصص . تخصص هم از تمرکز بر مسائل به دست می آید . این یک مشکل اساسی و همگی در زندگی روز مره ما شده . همه کاره هیچ کاره است . ما هر چه میکشیم از همین است .

مارینر;815115 نوشت:
اتفاقا چنین شخصی مثلا میاد میشه مدیر it یه سازمان مذهبی ...

بنده مثال کامل این رو گفتم متخصص حوزه ای که روانشناسی بخواند . حالا کامپیتر هم مقداری میتواند برای متخصص حوزه کاربردی باشد
جناب مارینر
یک چیزی بگم
برین سخنرانی های این شبهای استاد پناهیان رو در حسینیه آیت الله حق شناس دانلود کنید و گوش کنید و مقایسه کنید با سخنرانیهای دیگر دینی .
فرقش رو ببینید از کجا تا کجا است .
منظورم از تخصص اینست . مثلا شب 15 و 16 ماه مبارک رو دانلود کنید
http://haghshenasi.com/site/gallery-item/%D8%AD%D8%AC%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D9%88%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B3%D9%84%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D9%86%D8%A7%D9%87%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D9%85%D8%B6%D8%A7%D9%86_1395/

به نام خدا
دوباره بحث رسید یک جایی که براش خون دل خوردم
تمایل دانشجوهای مهندسی به حوزه به این دلیل که فکر میکنن چرا حوزه نرفتن .
آغاز ایده اینست
امروز با گسترش فضای مجازی تبادل علمی سهل تز شده است . در رشته کاری ام فروم های تخصصی قوی فارسی وجود دارد که گاهی دیده ام در این فرومها افرادی رو که حتی دانشگاهها هم نرفتن اما وارد این فضا شدن و با مراودات کم کم رشد کردن .
دانشجوی مذهبی که امروز سرش رو دولا کنه تو موبایل از این صفحه مذهبی به اون صفحه مذهبی تو تلگرام از فرا گرفتن درسش بصورت تخصصی غافل میشود و از امکاناتی که وجود دارد برای متخصص شدنش بهره نمیبرد .

بپاخیزیم;815122 نوشت:
در مورد مثالهایی که زدید : منظورم تخصص است نه مدرک و نه مطالعه و نه سر کلاس درس رفتن . فقط تخصص . تخصص هم از تمرکز بر مسائل به دست می آید . این یک مشکل اساسی و همگی در زندگی روز مره ما شده . همه کاره هیچ کاره است . ما هر چه میکشیم از همین است .

بنده مثال کامل این رو گفتم متخصص حوزه ای که روانشناسی بخواند . حالا کامپیتر هم مقداری میتواند برای متخصص حوزه کاربردی باشد
جناب مارینر
یک چیزی بگم
برین سخنرانی های این شبهای استاد پناهیان رو در حسینیه آیت الله حق شناس دانلود کنید و گوش کنید و مقایسه کنید با سخنرانیهای دیگر دینی .
فرقش رو ببینید از کجا تا کجا است .
منظورم از تخصص اینست . مثلا شب 15 و 16 ماه مبارک رو دانلود کنید
http://haghshenasi.com/site/gallery-item/%D8%AD%D8%AC%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85-%D9%88%D8%A7%D9%84%D9%85%D8%B3%D9%84%D9%85%DB%8C%D9%86-%D9%BE%D9%86%D8%A7%D9%87%DB%8C%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D9%85%D8%B6%D8%A7%D9%86_1395/

و باز هم من با صحبتهای شما مخالفم ....
من با صحبتهای شما مخالفم و فکر میکنم دیده درستی از دنیایی که داریم در درونش زندگی میکنین رو ندارین ... به چندین علت ...

1. اولا اینکه تحصیل کردن در درون یک رشته تحصیلی انسان رو تک بعدی میکنه و این مساله صد در صد اشتباه هست .

2. دوما اینکه ما قانونی داریم با عنوان 80 /20 .. به طور خلاصه اینجوری براتون بگم ...شما مثلا میگین فقط کامپیتور میخونم و رویه اون تمرکز میکنم .

4 سال کار میکنین تسلطتتون رویه کامپیوتر 70 درصد میشه .
4 سال دوباره رویه کامپیوتر کار میکنین تسلطتون 80 درصد میشه
4 سال دوباره روش کار میکنین تسلطتتون 85 درصد میشه
4 سال دوباره روش کار میکنین تسلتتون 88 درصد میشه
4 سال دوباره کار میکنین تسلطتتون 89 درصد میشه
4 سال دوباره کار میکنه 88.85 درصد میشه
4 سال دوباره کار میکنین 88.95 درصد میشه
و تا آخر عمرتون کار میکنید به 90 درصد نمیرسه ....

به جاش شما 4 سال وقت میزارین 70 درصد رشته کامپیوتر رو میدونین
4 سال دوباره وقت میزارین ... 70 درصد رشته الکترونیک رو میدونین
4 سال دوباره وقت میزارین ... 70 درصد رشته مکانیک رو میدونین ...
4 سال دوباره وقت میزارین ... 70 درصد رشته ادبیات رو میدونین ...
4 سال وقت میزارین .... 70 درصد رشته مدیریت رو میدونین
4 سال وقت میراین ... 70 درصد زبان انگلیسی رو روش تسلط پیدا میکنین .

3- هرچقدر مباحث تخصصی تر میشن کاربردشون کمتر میشه ... مثلا براتون مثال زدم ... شما میتونید هزاران ساعت وقت بزارین تا رویه سینوس و کسینوس مسلط بشین تا بتونین معادلات دیفرانسیل بسل مربوط به نوسانات کریستال کوارتز رو شبیه سازی کنین ... یا اینکه مثلا یه مهندس مکانیک بشین 20 سال وقتتون رو بزارین تا معادلات دیفرانسیل تغییر شکل قطره آبی که از ارتفا 100 متری بر رویه زمین میوفته رو تجزیه و تحلیل کنین ... خوب که چی ؟؟؟

و ...

مشگل ما این نیستش که تخصص کم داریم ... اتفاقا الان متخصص هم زیاد داریم ... متخصص های بدرد نخور که بعد از 5 سال تمام اون چیزهایی که با رنج و مشقت بدست آوردند رو از یاد میبرند ... چون براشون کاربردی نبوده ...

مشگل ما عدم مدیریت در درون کشور هست ...

متخصصین باید به صورت مرجع بهشون نگاه بشه ... مثلا من تمام علوم اطرافم رو یک اشرافی بهشون داشته باشم ... هر وقت مشگل در زمینه تغذیه داشتم به مرجع تغذیه مراجعه کنم و ازش مشاوره بخوام .
و ...

به هر حال این مساله رو من سالها پیش برای خودم تجزیه و تحلیل کردم ...

الان من 40 صفحه اطلاعات در مورد تاریخ ایران دارم . و هر از چندی مطالعش میکنم .
40 صفخه اطلاعات در مورد تاریخ دنیا دارم
40 صفحه اطلاعات در مورد آناتومی بدن دارم و مریضی ها دارم و هر از چندی مطالعش میکنم
40 صفحه در مورد ادبیات ایران و جهان دارم

و همینجوری دارم تعدادشون رو زیاد میکنم و از کارم هم راضیم ... چون این علوم در ذهنم با هم ترکیب میشن و نوعی تفکر منطقی تر در درون موضوعات پیدا میکنم .

مارینر;815148 نوشت:
الان من 40 صفحه اطلاعات در مورد تاریخ ایران دارم . و هر از چندی مطالعش میکنم .
40 صفخه اطلاعات در مورد تاریخ دنیا دارم
40 صفحه اطلاعات در مورد آناتومی بدن دارم و مریضی ها دارم و هر از چندی مطالعش میکنم
40 صفحه در مورد ادبیات ایران و جهان دارم

با عرض معضرت میگم که اینها هیچ وقت به تخصص نمیرسد و در حد اطلاعات عمومی میماند و تحلیل ناشی از این اطلاعات با اشتباهات فراوان همراه است .
ضمن اینکه پرداختن به موضوع های مختلف انسان را دچار تشتت فکر نموده و از پرداختن به هدف اصلی باز میدارد .

hossein0591;812394 نوشت:
با سلام بنده در یکی از رشته های پرکاربرد و مورد نیاز صنعت کشور تحصیل می کنم اما همیشه از سالهای قبل این فکر را داشتم که اصلا تحصیل این علوم که زادگاه غربی دارند و غیر حوزوی هستند موجب خسران دنیا و آخرتم نمی شود؟

سلام علیکم. این علوم زادگاه غربی دارند؟؟؟؟ کی گفته؟؟؟؟ اون زمان که کوروش پیاپی روی رودها سد میزد یا چندین هزار سال پیش که مردم از چرخ و اهن استفاده میکردند غرب و شرق مطرح نبوده. غربی ها با توجه به موقعیت هایی که داشتند و خوی استعمارگری و استفاده از منابع سایر ملتها و صد البته بکار انداختن عقلی که خدا بهشون داده ، تونستند این علوم رو به فناوری تبدیل کنند. اینکه ملتهای مسلمان هر روز دارند بیش از روز قبل درجا میزنند و در عوض اروپا و امریکا و آسیای شرقی هر روز دارند پیشرفت میکنند ناشی از طرز فکر و بینش اشتباه ، تنبلی و سستی و .... است.
در ثانی، شما وقتی یک پزشک هستی و بیماران را به خاطر خدا از مرگ نجات میدهی، هر فردی که 1 سال هم بیشتر زندگی کند شما در تمام کارهای خوب او شریکی و هر روز بی آنکه خودت مستقیما کاری کرده باشی کارنامه اعمالت سنگین از اعمال صالح می شود. از این دست مثالها خیلی زیاد است.

hossein0591;812394 نوشت:
آیا این تحصیل این علوم مورد قبول اهل بیت هستند؟

چرا نیست؟؟؟؟ اگر بخاطر خدا باشد و برای رفع گرفتاری یک انسان و تلاش برای عدم سلطه کفار بر مسلمانان باشد .

[="Tahoma"][="DarkGreen"] [=&quot]علوم مهندسی و حوزه
[=&quot]پرسش:
[=&quot] با سلام بنده در یکی از رشته های پرکاربرد و مورد نیاز صنعت کشور تحصیل می کنم اما همیشه از سالهای قبل این فکر را داشتم که اصلا تحصیل این علوم که زادگاه غربی دارند و غیرحوزوی هستند موجب خسران دنیا و آخرتم نمی شود؟ آیا این تحصیل این علوم مورد قبول اهل بیت هستند؟ آیا تحصیل واقعا تحصیل در این رشته ها جهاد به حساب می آید؟ البته نیتم همیشه اقتدار و سربلندی کشور عزیزم ایران امام زمان بوده است و در همین علوم طبیعی خیلی بر خداشناسی و قدرت و عطمت خداوند من تاثیر مثبتی داشته است. اگر امکان دارد مرا راهنمایی کنید.

[=&quot]
[=&quot]سلام بر شما
[=&quot]ممنون كه سؤال تون را با اين مركز در ميان گذاشته ايد و اعتماد داريد. پاسخ سؤال شما را ضمن نكات زير بيان مي كنيم:
[=&quot]1) جامعه اسلامي مانند هر جامعه اي نيازهاي متنوعي دارد نيازهاي رفاهي، نياز هنري، نياز اقتصادي، نياز مسكن، نياز پزشكي، نياز روان پزشكي و مشاوره اي، نياز ديني، نياز امنيتي و... . جامعه اسلامي ما كه بر پايه مردم سالاري ديني است قواي مختلف مجريه(دولت)[=&quot]،[=&quot] مقننه (مجلس شوراي اسلامي و قضائيه دارد. اين قوا نياز تخصص هاي مختلف دارد. تصور كنيد وزير بهداشت و صنعت، كار و ورزش و..همه روحاني باشند به نظر شما چنين جامعه اي همه نيازهايش تأمين مي شود؟ رهبر انقلاب به عنوان ولي فقيه و مرجع تقليد چرا با نخبگان دانشگاهي ديدار مي كنند و به توليد علم تشويق مي كنند؟ حكومت اسلامي در همه زمينه‌ها متخصص متعهد نياز دارد. بنابراين شك نكنيد و با نيت الهي به تحصيل خود ادامه دهيد. شهيد چمران، شهيد صياد شيرازي حوزوي نبودند ولي امام فرمودند مانند چمران بميريد و مقام معظم رهبري نشستند و تابوت شهيد صياد شيرازي را بوسيدند. نيز با عنايت ويژه به ديدار خانواده شهداي انرژي هسته رفتند.
[=&quot]2) شهيد مطهري در دسته بندي علوم مي فرمايند هر علمي كه به نحوي باري از دوش مسلمانان و مردم بر مي دارد و خدمت مي كند به آنها اسلامي است. در اين علوم ديني چون به خداوند (مبدء و معاد) ارتباط تنگاتنگي دارند و حقيقت وجود انسان يعني روح و زندگي جاويد او ارتباط دارند قداست ذاتي دارد.
[=&quot]3) اگر همه دينداران وارد حوزه شوند. حاصل اين مي شود كه نيروهاي متدين و متخصص تصدي امور اجتماع را در مشاغل و امور مختلف به عهده نگيرند حاصلش اين مي شود كه در بخشي از آن را هم اكنون در برخي از اداره ها و سازمان ها و وزرات‌خانه‌ها مي بينيم: ارتشا، اختلاس، تقلب، پارتي بازي، جاسوسي، حقوق آنچناني و ظلم به مردم مستضعف. بنابراين تلاش داشتن جامعه سالم و اسلامي و براي رفع نيازهاي جامعه اسلامي براساس تخصص و تعهد، جهاد محسوب مي شود

[=&quot]4) هر مؤمني بايد در توان خود به اسلامي شدن جامعه كمك كند و خود را كم ندارند آيا يك خانم تحصيل كرده در مهد باشد و بدون گناه كودكان معصوم را تربيت كند هنر كرده است يا برود معدنچي يا راننده ليفتراك، يا مهندس عمران و.. شود؟ (شرعا گناه نيست ولي برخي از كارها نرم افزاري است و با ذهن و روح مردم سر و كار دارد و برخي سخت افزاري)

[=&quot]5) متأسفانه تبليغات رسانه اي، انتظارات عاميانه مردم و والدين، چشم و همچشمي، مدرك و دانشگاه گرايي كوركورانه و... نقش مهمي در گزينش رشته هاي تحصيلي دارد. كمتر افرادي درا مي بينيم كه قبل از گزينش رشته و شغل تحقيق و تفحص و مشاوره و مطالعه جدي كنند. براي موفقيت در تحصيل و شغل بايد به استعداد واقعي، رغبت و علاقه واقعي (نه كاذب) و نوع شخصيت و نيازها توجه كنيم. بهتر است از مشاوران متدين تحصيلي و شغلي حضوري كمك بگيريم

[=&quot]6) اگر كسي بخواهد هم رشته حوزوي بخواند و هم رشته دانشگاهي، با تخصصي شدن علوم اين كار ممكن نيست. بله ممكن است فردي كلياتي از دروس حوزه را بتواند بخواند و تخصص دانشگاهي هم بگيرد. البته تا سال ششم حوزه صبح و بعد از ظهر كلاس‌هاي حوزه اجباري با حضور و غياب جدي هست، ولي از سال هفتم به بعد در گرفتن كلاس ها و زمان هاي آن براي هر سال انعطاف بيشتري وجود دارد. اما واقعا اگر كسي بخواهد در حوزه درس بخواند با ملا و سواد بشود اگر هر روز از فرداي آن روز هم قرض بگيرد كم مي آورد چه رسد به اين كه دنبال كار فني هم باشد. اگر طلبه به خاطر ضريب هوشي بالا بخواهد رشته ديگري كار كند بهتر است در راستاي كارش باشد نه بيگانه از كارش مثلا جامعه شناسي بخواند نه رشته هاي فني. البته بين دوستان طلبه زياد داريم دوستاني كه خودجوش كارهاي الكترونيكي و برق كشي ساختمان هم براي خود يا دوستان مي كنند.
[=&quot]7) بله شما ديده ايد من هم ديده ام كه مثلا روحاني اي كشاورزي يا كار ديگري هم مي كند ولي واقعا او در حوزه متخصص نيست كليات از دروس حوزه را مي داند مانند پزشك عمومي است ولي فردي كه در حوزه جان مي كند و درس مي خواند در يك رشته متخصص مي شود. برخي از اساتيد درس خارج فقه و اصول شرط مي كنند اگر مي خواهيد در اين كلاس ها شركت كنيد و مجتهد شويد بايد براي هر ساعت كلاس چهار ساعت تحقيق و پژوهش كنيد.
[=&quot]8) الان عصر تخصص است. اگر به رشته هاي فني علاقه داريد مي توانيد در آن رشته ممحض شويد و در كنار آن با رجوع به كتب منبع بزرگان دين و شبهات ديني خود را رفع كنيد.
[=&quot]9) اگر دانشجو يا طلبه اي دو رشته را با هم خوانده است و واقعا در هر دو موفق شده است كه مورد تأييد اساتيد حوزه و دانشگاه هم هست، حتما با پشتكار بسيار زياد و هوش بالا اين كار را كرده است. يكي از دوستان طلبه كه دكتراي روان شناسي هم دارند براي اين كه بتواند از استاد راهنما كمك بگيرد و وقت زيادي از او استفاده كند صبح زود مي رفت دم منزل استاد او را سوار ماشين مي كرد تو راه مسجدي نماز صبح را مي خواند و بعد سوار مي شدند در مسير با استاد براي پايان نامه مشورت مي كرد و اشكالاتش را برطرف البته همين ايده را هم دوستام دادند به استاد
[=&quot]گفتند آقاي قرائتي مي گفتم مي خواستم از شهيد مطهري استفاده كنم وقتشان پر بود وقتي از قم سوار اتوبوس مي شدند كه دانشگاه تهران بروند من هم همراه ايشان مي رفتم تا تهران از ايشان استفاده مي كردم.
[=&quot]10) برخي تصور مي كنند كه تحصيل در دانشگاه به صورت غيرحضوري راحت است. خير واقعا تسلط علمي بر دروس با بازي با كتاب ها ممكن نست. برخي از دروس سخت هم به صورت فشرده برگذار مي شود طوري كه مثلا 30 ساعت حضوري در 8 ساعت تدريس مي شود. بله اگر كسي بخواهد مدرك و نمره قبولي بگيريد مي توان چندين مدرك دانشگاهي هم گرفت.
[=&quot]11) بزرگان دين مانند ابن سينا و شيخ بهايي به علوم نقلي و عقلي و فني مختلف در زمان خود تخصص داشتند. ولي نبايد غافل شويم كه ايشان از هوش بسيار سرشاري برخوردار بودند و ديگر اين در زمان ايشان علوم اين قدر متنوع، گسترده و عميق نشده بودند. البته در همان زمان هم شيخ بهايي مي گفتند من در هر رشته اي حرف براي گفتن داشتم مگر زماني كه با فرد متخصصي روبه رو مي شدم كه عمرش را در يك رشته تخصصي گذرانده بود.
[=&quot]12) بسياري از دانشمندان با مطالعه و كشف قوانين طبيعت در حوزه كار خود، و توجه به نظم اعجاب انگيز آنها پي به وجود خداوند حكيم برده اند. علوم غربي، مباني هستي‌شناختي، روش‌شناختي، انسان‌شناختي و غايت‌شناختي پوزيتويستي دارند. بنابراين موقع مطالعات ديني بايد هرجا با مباني اسلام تعارض واقعي دارند نظر اسلام را مقدم بدانيم تا از مسير رشد منحرف نشويم و يا مرتكب خلاف شرع نشويم. اين تعارض ها در علوم فني خيلي كمتر است.
[=&quot]منبع:
[=&quot]انجمن گفتگوي ديني، بخش مشاوره، كارشناس حامي: 1396/3/14[=&quot]
[/]

موضوع قفل شده است