شوهرم اجازه نمی دهد روزه بگیرم

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شوهرم اجازه نمی دهد روزه بگیرم

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

با سلام و خسته نباشید
بنده دو ساله که روزه نگرفتم و امسال هم همسرم میگه اجازه نمیدم روزه بگیری
فرزندم یک سال و یک ماهه است ولی اصلا غذا نمیخوره و فقط شیر میخوره
اکنون تکلیف من چیست؟
مرجع تقلید مکارم شیرازی

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

طاهر;811925 نوشت:
با سلام و خسته نباشید
بنده دو ساله که روزه نگرفتم و امسال هم همسرم میگه اجازه نمیدم روزه بگیری
فرزندم یک سال و یک ماهه است ولی اصلا غذا نمیخوره و فقط شیر میخوره
اکنون تکلیف من چیست؟
مرجع تقلید مکارم شیرازی

با سلام و عرض ادب

اجازه همسر در روزه واجب شرط نیست با توجه به اینکه بچه غذاخور شده است و فقط شیر مادر نمی خورد اگر مادر با تغذیه مناسب و مصرف مایعات درفاصله افطار تا سحر و همچنین غذای کمکی مناسب به فرزند دادن بتواند روزه را بگیرد و روزه برای مادر یا فرزند ضرر نداشته باشد واجب است روزه بگیرد ولی درصورتی که با رعایت شرایط روزه برای مادر یا بچه ضرر داشت روزه واجب نیست.

رساله مراجع،احکام روزه باردار و شیرده

ممنون از اطلاعات خوب و مفیدتون.

با سلام

آیت الله فاضل لنکرانی: در ماه مبارک رمضان واجب است خانم روزه هایش را بگیرد و به حرف شوهر گوش ندهد، وشوهر حق ندارد گرفتن روزه واجب یا قضای روزه واجب را منع کند، اگر شوهر به زور چیزی به حلق او بریزد روزه اش باطل نمیشود اما درغیر این صورت اگر خودش به اختیار خود بخورد روزه باطل می شود و کفاره دارد یعنی برای هر روز یا باید دو ماه روزه بگیرد که 31 روز آن پی در پی باشد یا شصت فقیر را سیر کند یا به هر کدام یک مد که تقریباً ده سیر است، طعام یعنى گندم یا جو و مانند اینها بدهد، و چنانچه برایش ممکن نباشد مخیّر است بین اینکه هیجده روز روزه بگیرد، و یا اینکه هرچند مد که مى تواند بفقرا اطعام بدهد، و اگر نتواند بدهد، باید استغفار کند اگر چه مثلا یک مرتبه بگوید استغفر الله، و (دراین صورت که فقط استغفار کرده است‌)احتیاط واجب آن است که هر وقت بتواند کفّاره را بدهد. راه حل آن است که زن روزه را بگیرد هرچند شوهر منع کند و تازمانی که شوهر چیزی به زور به او نخوراند روزه را بگیرد و اگر چیزی به زور به دهان او بگذارد و به زور کاری کند که وارد حلق شود روزه باطل نمی شود اما درحال اختیار آن را فرو نبرد.

موقع سوال و جواب روز قیامت ، نه بچه به داد آدم میرسه نه همسر. پس بهتره راه درستی که مرجع تقلید گفته انجام بدید.

بخاطر سلامتی بچه تون لازم نیست بگیرید

هدف از روزه چی هست؟ خیلی ها در این مورد حرف زدند من تنها در چند جمله میگویم

تقویت اراده . اینکه انسان بتواند در مقابل هواهای نفسانی ایستادگی کند. این نوع رهبانیت در سایر مکاتب بویژه ایین های مشرق زمین نیز وجود دارد
حالا زنی که در خانه نشسته و در معرض هوای نفسانی خاصی قرار ندارد و بایست برای شیر دادن به بچه تغذیه خوب داشته باشد روزه لازم نیست بگیرد

prosperity;920229 نوشت:
حالا زنی که در خانه نشسته و در معرض هوای نفسانی خاصی قرار ندارد و بایست برای شیر دادن به بچه تغذیه خوب داشته باشد روزه لازم نیست بگیرد

برای انجام فرائض دینی ملاک ها و برداشت های شخصی کفایت نمیکنه
اگر شخصی رو در نظر بگیریم که کاملا مسلط بر نفس خودش شده و به هیچ وجه سراغ تمایلات نفسانی نمیره باز هم بر او واجبه که دستورات شرع رو انجام بده
متاسفانه ریشه انحراف برخی فرقه ها که با رسیدن به درجاتی (از منظر خودشون) عبادت رو کنار میزارن همین برداشت های ناقص از شرعه.

مدیر فرهنگی;920274 نوشت:
برای انجام فرائض دینی ملاک ها و برداشت های شخصی کفایت نمیکنه
اگر شخصی رو در نظر بگیریم که کاملا مسلط بر نفس خودش شده و به هیچ وجه سراغ تمایلات نفسانی نمیره باز هم بر او واجبه که دستورات شرع رو انجام بده
متاسفانه ریشه انحراف برخی فرقه ها که با رسیدن به درجاتی (از منظر خودشون) عبادت رو کنار میزارن همین برداشت های ناقص از شرعه.

یه بحث این هست که شما اشاره کردید و در جای خودش میشود روی آن بررسی کرد
یک بحث دیگر این هست که حتی در یک چارچوب درون دینی ، با توجه به آیاتی که در قرآن آمده چنین افرادی نیاز به روزه گرفتن ندارند

یعنی برداشت من از آیات این است که که اگر فردی به هر دلیل روزه گرفتن برایش ضرر دارد و یا همراه با مشقت است میتواند روزه نگیرد و چند مصداق نیز در قران گفته شده ولی همه مصادیق نیامده
حالا در آن زمان که مردم با پای پیاده و یا با اسب و شتر مسافرت میکردند، یک مصداق مسافرت و سفر تعیین شده
اما امروزه چنین مصداقی دیگر جاری نیست و من تعجبم از علمایی است که میگویند شما هر روز صبح ۲۰ کیلومتر برو برگردد دیگر لازم نیست
روزه بگیرید و این واقعا خنده دار است
در حالی که بایست اصل را در نظر بگیرند و برایش مصداق های جدید تعریف کنند.

prosperity;920424 نوشت:
یعنی برداشت من از آیات این است که که اگر فردی به هر دلیل روزه گرفتن برایش ضرر دارد و یا همراه با مشقت است میتواند روزه نگیرد و چند مصداق نیز در قران گفته شده ولی همه مصادیق نیامده

بحث ضرر جداست بحث من در مورد اون بخش از کلام شما بود که برای عبادات ملاک در معرض هواهای نفسانی بودن رو مطرح کرده بودید.

prosperity;920424 نوشت:
حالا در آن زمان که مردم با پای پیاده و یا با اسب و شتر مسافرت میکردند، یک مصداق مسافرت و سفر تعیین شده
اما امروزه چنین مصداقی دیگر جاری نیست و من تعجبم از علمایی است که میگویند شما هر روز صبح ۲۰ کیلومتر برو برگردد دیگر لازم نیست
روزه بگیرید و این واقعا خنده دار است
در حالی که بایست اصل را در نظر بگیرند و برایش مصداق های جدید تعریف کنند.

کار مراجع بعد از عمری مطالعه و تحقیق تشخیص همین موارد هست
موضوع قفل شده است