سوال درمورد استخاره و خواستگاری

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوال درمورد استخاره و خواستگاری

سلام و عرض ادب
با آرزوی قبولی عبادات تمام دوستان در ماه مبارک رمضان
برای یکی از دخترخانم های اقوامِ ما مشکلی پیش آمده که با من مطرح کردند
من یک سری مطالب را خدمت ایشان گفتم ولی اصرار داشتند که از یک کارشناس پاسخ را دریافت کنند تا مطمئن بشوند

ادامهء صحبت را از زبان خود این خانم نقل میکنم:

خواستگاری داشتم از خانواده ای مذهبی که خیلی اهل دعا و نیایش بودند
خانمهای آنها چادری بودند و مردها نیز ظاهری کاملاً مذهبی داشتند
و به انجام واجبات خیلی مقید بودند
خانهء آنها تهران بود و خانهء ما اهواز

در زمان خواستگاری این آقا یک سری شرط ها برای ازدواج داشت
مثلاً من فقط در مراسم ها چادر میزنم ولی در شرایط عادی مانتو میپوشم. همچنین گاهی آرایش میکنم
اما خواستگارم از من خواست که همیشه چادر بزنم و بیرون از خانه هم آرایش نکنم که من هم پذیرفتم

ولی درخواست هایی هم داشت که پذیرش آن برایم سخت بود
برای مثال به من گفت:
((به من الهام شده که برای کاری بزرگتر آفریده شده ام و نباید اسیر زن و فرزند باشم. برای همین باید به من تعهد بدهی که از من بچه نخواهی چون من قصد ندارم فرزندی داشته باشم))
من ابتدا با این خواستهء او مخالفت کردم ولی چون به او علاقه داشتم بالاخره با اکراه پذیرفتم

ولی بدترین موضوع برای من یک هفته پیش اتفاق افتاد
یک هفته پیش به خانهء ما آمد و گفت به دلیلی نمیتوانم دیگر با تو ازدواج کنم
دلیلیش را از او خواستم ، اینطور توضیح داد:
((من چند بار خواستم بلیط بگیرم و از تهران به اهواز بیایم برای ادامهء کارهای ازدواجمان ، ولی بلیط گیرم نیامد
وقتی دیدم کارها جور نمیشود به این نتیجه رسیدم که حتماً حکمتی وجود دارد
برای همین استخاره گرفتم و در استخاره خدا به من نشان داد که این ازدواج عاقبت خوبی ندارد
از خدا خواستم دلیل بد بودن این ازدواج را برایم بگوید و دوباره استخاره گرفتم
خدا هم این بار در استخاره به من نشان داد که تو و خانواده ات از نظر ایمانی ضعیف هستید
حالا هم خوشحالم که خدا نگذاشت با شما وصلت کنم))

خلاصه من بعد از شنیدن این حرفها خیلی گریه کردم و ناراحت بودم
برای همین تصمیم گرفتم این مشکل را با یک کارشناس مطرح کنم تا مرا راهنمایی کند

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

Reza-D;810870 نوشت:
سلام و عرض ادب
با آرزوی قبولی عبادات تمام دوستان در ماه مبارک رمضان
برای یکی از دخترخانم های اقوامِ ما مشکلی پیش آمده که با من مطرح کردند
من یک سری مطالب را خدمت ایشان گفتم ولی اصرار داشتند که از یک کارشناس پاسخ را دریافت کنند تا مطمئن بشوند

ادامهء صحبت را از زبان خود این خانم نقل میکنم:

خواستگاری داشتم از خانواده ای مذهبی که خیلی اهل دعا و نیایش بودند
خانمهای آنها چادری بودند و مردها نیز ظاهری کاملاً مذهبی داشتند
و به انجام واجبات خیلی مقید بودند
خانهء آنها تهران بود و خانهء ما اهواز

در زمان خواستگاری این آقا یک سری شرط ها برای ازدواج داشت
مثلاً من فقط در مراسم ها چادر میزنم ولی در شرایط عادی مانتو میپوشم. همچنین گاهی آرایش میکنم
اما خواستگارم از من خواست که همیشه چادر بزنم و بیرون از خانه هم آرایش نکنم که من هم پذیرفتم

ولی درخواست هایی هم داشت که پذیرش آن برایم سخت بود
برای مثال به من گفت:
((به من الهام شده که برای کاری بزرگتر آفریده شده ام و نباید اسیر زن و فرزند باشم. برای همین باید به من تعهد بدهی که از من بچه نخواهی چون من قصد ندارم فرزندی داشته باشم))
من ابتدا با این خواستهء او مخالفت کردم ولی چون به او علاقه داشتم بالاخره با اکراه پذیرفتم

ولی بدترین موضوع برای من یک هفته پیش اتفاق افتاد
یک هفته پیش به خانهء ما آمد و گفت به دلیلی نمیتوانم دیگر با تو ازدواج کنم
دلیلیش را از او خواستم ، اینطور توضیح داد:
((من چند بار خواستم بلیط بگیرم و از تهران به اهواز بیایم برای ادامهء کارهای ازدواجمان ، ولی بلیط گیرم نیامد
وقتی دیدم کارها جور نمیشود به این نتیجه رسیدم که حتماً حکمتی وجود دارد
برای همین استخاره گرفتم و در استخاره خدا به من نشان داد که این ازدواج عاقبت خوبی ندارد
از خدا خواستم دلیل بد بودن این ازدواج را برایم بگوید و دوباره استخاره گرفتم
خدا هم این بار در استخاره به من نشان داد که تو و خانواده ات از نظر ایمانی ضعیف هستید
حالا هم خوشحالم که خدا نگذاشت با شما وصلت کنم))

خلاصه من بعد از شنیدن این حرفها خیلی گریه کردم و ناراحت بودم
برای همین تصمیم گرفتم این مشکل را با یک کارشناس مطرح کنم تا مرا راهنمایی کند

با عرض سلام و ادب و آرزوی قبولی طاعات و عبادات
امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض میکنم راهگشا باشد
بنده متوجه سوال شما نشدم متن شما ظاهرا بیشتر شبیه درد دو دل بود و سوال در آن نگاشته نشده بود البته به نظر می رسید سوال شما درباره نحوه عملکرد آقا پسر و کفویت آن دو می باشد در تیتر تاپیک هم که عنوان استخاره آمد به نظر می رسید که سوال درباره رابطه ازدواج و استخاره می باشد.
در هر صورت بنده به صورت مختصر پاسخ می دهم
در زمینه کفویت با توجه به اطلاعات اندکی که نوشتید به نظر می رسد این دو حداقل از جهت تدین و مذهبی بودن همانند نبودند و خود این مسءله ممکن بود در خلال زندگی مشکلات زیادی را به همراه آورد و البته هر دو وقتی متوجه این تفاوت شده بودند باید جواب منفی می دادند
در زمینه عملکرد آقا پسر هم باید عرض کنم که ایشان نیز از چند جهت دچار اشتباه شده بودند
۱ . جواب مثبت در صورت توجه به عدم کفویت دینی
۲ . توجه به الهاماتی که در صحت آنها تردید وجود دارد
۳ . شروط نامناسب نظیر عدم فرزندآوری و..
۴ . تصمیمات احساسی
۵ . امیدوار کردن دختر خانم
۶ .بیان حرفی که در ابتدا باید می گفت پس از صرف مدتی و تعیین شروط

اما در مورد استخاره باید خدمتتون عرض کنم که :
استخاره بعد از تفکر و تامل و مشورت می باشد آن هم وقتی که پس از همه این موارد باز هم تردید و دودلی ایجاد شود
استخاره پیش گویی نیست بلکه طلب خیر از خداوند متعال می باشد چه بسا شما استخاره نمایی و خوب بیاید بدانید در نهایت امر خیر شما در انجام کار است و اگر بد باشد این است که خیر شما در انجام ندادن کار می باشد
در نتیجه هر دو بزرگوار در مقدمات خواستگاری و ازدواج اشتباه نموده اند و البته عمل به استخاره هم واجب نیست باز با فکر و مشورت کار را پیش ببرد و در صورت تردید استخاره نمایند.

نکته آخر :به نظر می رسد مطالعات طرفین در زمینه ازدواج بسیار پایین بوده است و از مشورت و تجربه دیگران نیز کم استفاده نموده اند لذا مطالعات خود را بالا برده و با فکر و مطالعه و مشورت کار را پیش ببرند و خواهر گرامی نیز بداند این اتفاقی که رخ داده (با قطع نظر از فرابند اشتباهی که پیش رفته اند و عملکردهای نادرست طرفین) خیر بوده است لذا ناراحتی و یرخوردهای احساسی را کنار گذارده و دنبال راه درست باشد.
و البته عدم کفویت دینی به معنای درستی رفتار دینی دو طرف نمی باشد لذا دو طرف باید سعی نمایند پایبندی خود را به رفتارها و ارزشهای دینی بالا برده و در ازدواج فردی همانند خود را برگزینند.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
یا علی

راهنما;811426 نوشت:
بنده متوجه سوال شما نشدم متن شما ظاهرا بیشتر شبیه درد دو دل بود و سوال در آن نگاشته نشده بود البته به نظر می رسید سوال شما درباره نحوه عملکرد آقا پسر و کفویت آن دو می باشد در تیتر تاپیک هم که عنوان استخاره آمد به نظر می رسید که سوال درباره رابطه ازدواج و استخاره می باشد
سلام استاد عزیز
بله من سوال را کمی گنگ نوشتم ، عذرخواهی میکنم
ولی برداشت شما درست بود و دقیقاً دنبال همین دو موضوع بودم

یکی اینکه نحوهء عملکرد این خانم و آن آقا برای ازدواج چگونه بوده؟
و دوم اینکه آیا استخاره باید به شکلی که توضیح دادم انجام شود یا خیر؟

که خب هر دو مورد را شما به خوبی و بطور کامل توضیح دادید
تشکر از پاسخ کاملی که فرمودید گل

سلام. به این خانم بگویید که خدا را صد هزار مرتبه شکر کند که این آقا از سر راهش در زندگی کنار رفته است وگرنه خدا میدونه که هر روز میخواست چه بساطی سرش پیاده کنه.

nobelist;811446 نوشت:
سلام. به این خانم بگویید که خدا را صد هزار مرتبه شکر کند که این آقا از سر راهش در زندگی کنار رفته است وگرنه خدا میدونه که هر روز میخواست چه بساطی سرش پیاده کنه
سلام خواهر گرامی
بله کاملاً درست میفرمائید و من هم همین مطلب را به ایشان گفتم
تازه برای کوتاه شدنِ پست ، تمام حرفهای آن آقا را نگفتم. برای نمونه به این خانم گفته بود خدا مرا سر راه شما قرار داده تا از طریق من شما را هدایت کند!! :-??

امیدوارم این خواهر ما (و کلاً دخترهای جامعه) لااقل صحبت کارشناس را بپذیرند و قبل از اقدام برای پذیرش یک خواستگار ، اطلاعاتشان را در این زمینه بالاتر ببرند تا اینطور بازیچه دست کسی نشود

nobelist;811446 نوشت:
هر روز میخواست چه بساطی سرش پیاده کنه
گناهان کبیره ، وشتهء امام خمینی را میخواندم ، دومین گناه بعد از کفر را نوشته بودند: تهمت به دختر نجیب!!!

باید با خود فکر کنیم که این همه گناه ، چرا این؟

اگر انسان عاقل باشد نیاز نیست همه چیز را برایش توضیح بدهی ، کافی است خودش "دو دو تا چهارتا" کند
وقتی ارزش یک زن اینقدر والاست که تهمت به او نزدیک به کفر به خداست ، پس شکستن دل او هم دست کمی از این گناه ندارد
لذا باید خیلی مراقب بود که دختری پشت سر ما "آه" نکشد که آن وقت انتقام گیرنده اش خدا خواهد بود

البته خود دخترها هم باید سطح خودشان را خیلی بالا بیاورند
نه اینکه بخواهند بجنگند! یعنی آگاه باشند و ارزشمند ، جوری یک مرد در برخورد با آنها بفهمد با کم کسی روبرو نیست
اگر تقسیم حقوق اجتماعی را دست من میگذاشتند ، میگفتم برای شغل ، پسرها را اولویت بدهید و برای تحصیل دخترها را

[="Purple"]x-(x-(x-(ادم دلش میخواد به اینجور مذهبی نماها بگه ...
لااله الا الله[/]

واااای
خدارو شکر وصلتی نشد واقعا

کم کم ادعای پیامبری و نجات و بشریت مکنه؟ Lol

اصلا اینکه گفته من برای کاری بزرگتر افریده شدم ن زن و فرزند
باید میگفت خو برو ددنبال کارت:)))))

Reza-D;810870 نوشت:

دوستان سلام

پیامبر تشریف داشتند؟؟؟؟!!!
پیامبر هم زن و فرزند و داشت

علی علی

موضوع قفل شده است